Konserttikalenteri

Hae
Pvm Konsertti Paikka ja aika
Ke
6.8.2014
Helsingin Barokkiorkesteri
Helsinki Baroque Orchestra
René Jacobs
Sunhae Im, sopraano
Benno Schachtner, kontratenori
Topi Lehtipuu, tenori
Arttu Kataja, basso
J.S. Bach: Kantaatti Trauer-Ode (BWV 198)
J.S. Bach: Kantaatti Zerreißet, zersprenget, zertrümmert die Gruft (BWV 205)
Konsertti on osa Quincena Musical de San Sebastian -festivaalia.
Victoria Eugenia Theatre, San Sebastian, Espanja
Osta lippuja
To
7.8.2014
Lapin kamariorkesteri
Vierailukonsertti, Carinthischer Sommer Festival
John Storgårds
Carolina Eyck, theremin
Arthur Honegger: Pastorale d’été
Carl Philipp Emanuel Bach: Sinfonia ("Hamburg") h-molli Wq 182 nro 5
Kalevi Aho: Kahdeksan vuodenaikaa – Konsertto thereminille   ja kamariorkesterille
Jean Sibelius: Rakastava op.14
Franz Schubert / Richard Dünser: Drei Stücke D 946 I/II, D 625 IV
Stiftskirche Ossiach, Itävalta
20:00
Osta lippuja
Su
10.8.2014
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Zemplen musiikkifestivaalien konsertti
Tibor Bogányi
Jani Niinimäki, darabuka, djembe
Jovana Raljic, viulu
Sibelius: Belsazarin pidot
Aho: Sinfonia nro 14 "Rituaaleja"
Sibelius: Valse triste
Mozart: Viulukonsertto nro 5 A-duuri KV 219
Rákóczin linna, Sárospatak, Unkari
Ma
11.8.2014
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Tibor Bogányi
Kevyttä klassista
Füzérin linna, Unkari
Pe
22.8.2014
Radion sinfoniaorkesteri
Vieralukonsertti, Itämerifestivaali
Esa-Pekka Salonen
Mariinski-teatterin solistit
Mikaeli kamarikuoro
Šostakovitš: Orango, ooppera
Šostakovitš: Sinfonia nro 4
Berwaldhallen, Tukholma
19:00
Su
7.9.2014
Suomalainen barokkiorkesteri
Ambrosian delights
Ville Matvejeff
Jean-Baptiste Lully: Phaëton-sarja
G.Ph. Telemann: Konsertto 4 viululle C-Duuri TWV 40:203
J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 4 G-Duuri BWV 1049
J. Rebel: Le Chaos (Sarjasta Les élémens)
Olli Virtaperko: Ambrosian Delights
Oasen, Nordmaling, Ruotsi
16:00
Pe
19.9.2014
Avanti! Kamariorkesteri
Avanti! presents HumppAvanti!
HumppAvanti!
Vulkan Arena, Oslo, Norja
23:00
La
20.9.2014
Radion sinfoniaorkesteri
Vierailukonsertti, Ebu-festivaali
Joshua Weilerstein
Joshua Biss, piano
Sibelius: Kevätlaulu
Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Grieg: Peer Gynt, sarja nro 1
R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche
Sala Radio, Bukarest
19:00
Pe
3.10.2014
Turun filharmoninen orkesteri
Sibelius-juna
Leif Segerstam
Helena Juntunen, sopraano
Richard Strauss: Vier letzte Lieder
Leif Segerstam: Sinfonia nro x ("Kesähuudahdus")
Jean Sibelius: Sinfonia nro 1 e-molli op. 39
Mariinsky Concert Hall, Pietari
Ke
29.10.2014
Helsingin Barokkiorkesteri
Bach: Dramma per musica
René Jacobs
Sunhae Im, sopraano
Benno Schachtner, kontratenori
Julian Prégardien, tenori
Arttu Kataja, basso
Laeizhalle, Hampuri
20:00

   Seuraava