Suomen Sinfoniaorkesterit ry
Konserttikalenteri

Pvm Konsertti Paikka ja aika
Ke
27.6.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Helsinki Sinfonietta
Heinäveden musiikkipäivien avajaiskonsertti
Santtu-Matias Rouvali
Jyrki Lasonpalo, viulu
Erkki Lasonpalo, alttoviulu
Maxim Larionov: Uusi orkesteriteos, kantaesitys
W.A. Mozart: Sinfonia concertante K 364, 35'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7, 42'
Liput: Heinäveden musiikkipäivät
Heinäveden kirkko
19:00
Pe
29.6.2018
Helsingin barokkiorkesteri
C.P.E. Bach
Esiintyjät Kajsa Dahlbäck, sopraano
Aapo Häkkinen, fortepiano
Liput 15-25 €
Pyhän Laurin kirkko, Janakkala
18:00
La
30.6.2018
Helsingin barokkiorkesteri
J.S. Bach ja pohjoissaksalainen urkukoulu
Miklós Spányi, urut
Bruhns, Buxtehude, Böhm
Liput 13-20 €
Pyhän Laurin kirkko, Janakkala
18:00
La
30.6.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kansanmusiikki-ilta
Aira Maria Lehtipuu, viulu
Aapo Häkkinen, cembalo
Lippu 10 €. Paikan päällä mahdollisuus ostaa iltapalaa.
Laurinmäen Keltainen Talo, Janakkala
20:00
Su
1.7.2018
Helsingin barokkiorkesteri
"Secretz regretz" - keskiajan ja renessanssin naiskohtaloita
Tuuli Lindeberg, sopraano
Helsingin Barokkiorkesterin yhtye
Liput 17-25 €
Pyhän Laurin kirkko, Janakkala
18:00
Ke
4.7.2018
Jyväskylä Sinfonia
Jyväskylän Kesän avajaiskonsertti
Ville Matvejeff
Camilla Nylund, sopraano
Claude Debussy: Faunin iltapäivä, 12'
Richard Strauss: Neljä viimeistä laulua, 25'
Johannes Brahms: Serenadi D-duuri op.11, 45'
Liput: 48 / 44 / 40 €
Taulumäen kirkko
18:00
Ke
4.7.2018
Savonlinnan Orkesteri
Kesäpäivän konsertti
Savonlinna-kvartetti
Konsertin järjestää Savonlinnan seurakunta.
Vapaa pääsy.
Savonlinnan tuomiokirkko
12:00
Pe
6.7.2018
UMO Jazz Orchestra
Nicole Willis & UMO
Mikko Hassinen
Jyväskylän kesä
23:00
La
7.7.2018
Jyväskylä Sinfonia
Sysmän Suvisoitto: Johanna Rusanen-Kartano ja Jyväskylä Sinfonia
Esa Heikkilä
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Ooppera-aarioita
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-mollii KV 550, 30'
Liput: 33,50 /22,50 €
Luhangan kirkko
19:00
La
7.7.2018
Savonlinnan Orkesteri
Chopinin pianokonsertot
Savonlinna-kvartetti
Janne Mertanen, piano
Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli, 40'
Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 2 f-molli, 30'
Konsertin järjestää Joensuun musiikkijuhlat
Joensuun konservatorion sali
16:00
La
7.7.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Songs of Wars I Have Seen
Christian Karlsen, musiikin johto
International Contemporary Ensemble
Heiner Goebbels, ohjaus
Timo Kurkikangas ja Anders Pohjola, elektroniikka
Goebbels
Viitasaari Areena
19:00
Su
8.7.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Incidental Music
Sarah Nemtsov: "beyond its simple space", kantaesitys
Anon.-Thorvaldsdottir-Nordin-Guy-Locke
Viitasaaren kirkko
19:00
Ti
10.7.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Barokkia
Ismo Eskelinen, kitara
Antti Tikkanen, viulu
FiBO Players
J. S. Bach – Vivaldi
Sonkajärven kirkko
19:00
Pe
13.7.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Ilosaarirock: CMX ja Joensuun kaupunginorkesteri
Krzysztof Dobosiewicz
CMX
Liput Ilosaarirockiin alkaen 79 €
Joensuun laululava
22:15
Su
15.7.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti, Kemiönsaaren musiikkijuhlat
Ralf Gothóni, joht. & piano
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano 
Toivo Kuula: teoksia jousiorkesterille
Aulis Sallinen: Kamarimusiikki IX op. 112 ”Nocturne” Laulusolistille ja jousiorkesterille, kantaesitys
Alfred Schnittke: Konsertto pianolle ja jousiorkesterille
Antonin Dvořák: Serenadi jousille E-duuri, op. 22
Kemiön kirkko
16:00
Pe
20.7.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Lauluja Satamassa -
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri meets Satamakadun Seireenit
Satamakadun Seireenit
Konsertti on osana Ykspihlajan kulttuuriviikkoa
Sahan ranta
19:00
Su
22.7.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Multian Musiikkiyhdistyksen 50-vuotiskonsertti
Petra Aminoff, traverso
Minna Kangas, viulu
Aapo Häkkinen, cembalo
Multian kirkko
19:00
Ke
25.7.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti Vetelin irtanaisviikoilla
Esa Ruuttunen, baritoni
Tauno Pylkkänen: Kesäisiä kuvia           
Tauno Pylkkänen: Pastorale             
Taneli Kuusisto: Sielut 
tunt. (sov. T. Kuusisto): Suvivirsi
Toivo Kuula (sov Sulho Ranta): Preludi ja Intermezzo
Toivo Kuula: On kaunis synnyinmaamme 
Oskar Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren & Kiitos sulle, Jumalani
Josef Suk: Serenadi
Vetelin kirkko
19:00
To
26.7.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Festival de Vélez Blanco
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Aapo Häkkinen, cembalo
Bach, Buxtehude, Ritter, Schmelzer
Vélez Blanco, Espanja
21:00
Pe
27.7.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Musica tramontana
Hannu Vasara, viulu
Jussi Seppänen, sello
Petteri Pitko, cembalo
Paavo Heininen: Elegia EJR in Memoriam (2016), surumusiikki Einojuhani Rautavaaran muistolle, kantaesitys (soolosellolle)
Fontana – Virtaperko – Guy – Corelli – Mozart – Haydn
Pati de Ses Minyones, Mallorca
21:00
Su
29.7.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Barokkia Alppipuistossa
FiBO Players
J. S. Bach – Händel
Alppipuisto
15:00
To
2.8.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti, Lohtajan kirkkomusiikkijuhlat
Ralf Gothóni, joht. & piano
Taneli Kuusisto: Koraaleja jousiorkesterille
Alfred Schnittke: Konsertto pianolle ja jousiorkesterille
Antonin Dvořák: Serenadi jousille E-duuri, op. 22
Kaarlelan kirkko
20:00
To
2.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Urkuyö & Aaria: Valoa yössä
Kurt Kopecky
Amelia Coleman, oboe
Veera Myllyniemi, klarinetti
Asko Padinki, fagotti
Jose Luis Cortell Año, käyrätorvi
Petteri Iivonen, viulu
Markus Nykänen, tenori
W.A. Mozart: Sinfonia concertante KV 297 B, Es-duuri
Ludwig van Beethoven: Romanssit viululle F-duuri & G-duuri
Benjamin Britten: Les Illuminations
Liput: 14-39 €
Espoon tuomiokirkko
21:00
Pe
3.8.2018
UMO Jazz Orchestra
Jukka Eskola & UMO
Mikko Hassinen
Elojazz, Oulu
18:30
La
4.8.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Neljä vuodenaikaa
Peter Spissky, viulu
FiBO Players
Vivaldi
Verkatehdas, Hämeenlinna
15:00
La
4.8.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Neljä vuodenaikaa
Peter Spissky
FiBO Players
Vivaldi–Farina
Raatihuone, Hämeenlinna
19:00
Pe
10.8.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Linnoituksen isännän juhlakonsertti
Vytautas Lukočius
Angelika Klas, sopraano
Jean Sibelius: Andante Festivo, 6'
Jean Sibelius: Belsaszarin pidot, 15'
Oskar Merikanto: Ma elän, 2'
Oskar Merikanto: Omenankukat, 2'
Oskar Merikanto: Miksi laulan?, 3'
Toivo Kuula: Purjein kuutamolla, 2'
Toivo Kuula: Aamulaulu, 3'
Jean Sibelius: Illalle, 2'
Jean Sibelius: Den första kyssen, 2'
Jean Sibelius: Lastu lainehilla, 2'
Liput: 20 €, kotiseutupäivien osallistujakortilla 15 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Kehruuhuone
19:00
Pe
10.8.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Vierailukonsertti: Turun musiikkijuhlat
Hannu Lintu
Kristine Opolais, sopraano 
Sebastian Fagerlund: Drifts
Giuseppe Verdi: Desdemonan pajulaulu 
Giuseppe Verdi: Ave Maria
Luciano Berio: Ritirata notturna di Madrid
Giuseppe Verdi: Tu che le vanità
Claude Debussy, sov. Colin Matthews: Des pas sur la neige
Alfredo Catalani: Ebben? Ne andrò lontana
Lotta Wennäkoski: Flounce
Giacomo Puccini: Un bel dì vedremo
Giacomo Puccini: Tu, che di gel sei cinta
Antti Auvinen: Himmel Punk
Arrigo Boito: L'altra notte in fondo al mare
Turun konserttitalo
19:00
Pe
10.8.2018
Tampere Filharmonia
Puistokonsertti
Santtu-Matias Rouvali
Petra Karjalainen ja Saska Pulkkinen, laulu
Ohjelmassa mm. Tšaikovskin Romeo ja Julia -alkusoittofantasia, Musorgskin Yö autiolla vuorella sekä kappaleita Bernsteinin musikaalista West Side Story
Sorsapuisto
19:00
La
11.8.2018
Lapin kamariorkesteri
Loppukesän konsertti
"Siivekkäitä serenadeja"
John Storgårds
Heikki Nikula, bassoklarinetti
Henry Purcell: Chaconne g-molli
Wilfred Josephs: Papageno Variation, ensi kertaa Suomessa
Timo Hietala: "Lunnin Tango" bassoklarinetille ja kamariorkesterille
Johannes Brahm: Serenadi nro 1 D-duuri op. 11,
sov. 10 soittajalle Christopher Nex, sov. ekS.
Liput: 21 / 18 / 10 €
Korundi
14:00
La
11.8.2018
UMO Jazz Orchestra
Jukka Eskola & UMO
Flow Festival
16:30
To
16.8.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Atso Almilan kapellimestarikurssin päätöskonsertti
Joseph Haydn: Sinfonia nro 99, Es-duuri, 29’
Ottorino Respighi: Gli Uccelli – Linnut, 20’
Taideyliopisto Sibelius-Akatemia
Vapaa pääsy
Seinäjoki-sali
18:00
Pe
17.8.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Messias-oratorio
Antti Tikkanen, liidaus ja viulu
FiBO Singers:
Tuuli Lindeberg ja Kajsa Dahlbäck, sopraano
Teppo Lampela ja Katariina Heikkilä, altto
Jussi Salonen ja Martti Anttila, tenori
Jussi Lehtipuu ja Sampo Haapaniemi, basso
FiBO Players
Händel
Lohjan kirkko
19:00
Pe
17.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Helsingin juhlaviikot: Esa-Pekka Salonen 60 vuotta
Esa-Pekka Salonen, Alan Gilbert
Solisteina Paula Vesala ja Matti Salminen
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Korvat Auki -säveltäjäkollektiivi (Joel Järventausta, Touko Niemi, Matilda Seppälä, Lauri Supponen, Niilo Tarnanen): Massahumu, kantaesitys
Heinrich Biber: Battalia
Aleksandr Mosolov: Teräsvalimo
Esa-Pekka Salonen: Pollux
Paula Vesala: Uusi teos, kantaesitys
Maurice Ravel: Daphnis et Chloé, sarja nro 1
Modest Musorgski: Kruunajaiskohtaus oopperasta Boris Godunov
Liput: 28-109 €
- Konsertin jälkeen juhlat jatkuvat synttäriklubilla Alminsalin lämpiössä. Tölölabin ja Elifantreen muodostama superyhtye toimii house bändinä, ohjelmassa on Salosen soolokappaleita ja niiden innoittamaa vapaata kosmista tyyliä – sekä tietysti yllätysnumeroita. Klubille on vapaa pääsy.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
20:00
La
18.8.2018
Jyväskylä Sinfonia
EloJubilee: Suuri Musikaaligaala
Heikki Elo
Pentti Hietanen, laulu
Anna-Maija Tuokko, laulu
Päivi Pylvänäinen, laulu
Olavinlinna
19:00
La
18.8.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Messias-oratorio
Antti Tikkanen, liidaus ja viulu
FiBO Singers:
Tuuli Lindeberg ja Kajsa Dahlbäck, sopraano
Teppo Lampela ja Katariina Heikkilä, altto
Jussi Salonen ja Martti Anttila, tenori
Jussi Lehtipuu ja Sampo Haapaniemi, basso
FiBO Players
Händel
Urjalan kirkko
19:00
Su
19.8.2018
UMO Jazz Orchestra
Paperi T & UMO
Vapaa pääsy.
Kaivarin konsertti
14:00
Ma
20.8.2018
Oulu Sinfonia
Jalkautumiset
Jalkautumisten muut ajankohdat:
ti 21.8, ke 22.8, to 23.8, pe 24.8, ma 27.8, ti 28.8, ke 29.8, to 30.8.
Vanhainkodit, koulut, laitokset, ym.
Ma
20.8.2018
Tapiola Sinfonietta
Steve Vai
Helsingin juhlaviikot
Jukka IIsakkila
Steve Vai, kitara
Marzi Nyman, kitara
Steve Vain musiikkia
Huvilateltta
19:00
Ti
21.8.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Laulan luontoa, maailmoita!
Liedkonsertti
Laura Nykänen, mezzosopraano
Sami Luttinen, basso
Pia Segerstam, sello
Christophe Sirodeau, piano
Franz Schubert: Auf dem Strom D.943, Op. posth. 119  (Ludwig Rellstab)
Claude Debussy: Kaksi laulua kokoelmasta Trois chansons de Bilitis  (Pierre Louÿs) I La Flûte de Pan, II La chevelure
Christophe Sirodeau: Le Souvenir (Pierre Louÿs)
Gustav Mahler: Revelge (Des Knaben Wunderhorn)
Gustav Mahler: Des Antonius von Padua Fischpredigt (Des Knaben Wunderhorn)
Gustav Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen  (Friedrich Rückert)
Gustav Mahler: Rheinlegendchen  (Des Knaben Wunderhorn)
Johannes Brahms: Zwei Gesänge, op.91 I Gestillte Sehnsucht  (Friedrich Rückert), II Geistliches Wiegenlied (Emanuel Geibel)
Franz Liszt: Gastibelza (Victor Hugo)
Oskar Merikanto: Kuin hiipuva hiillos tummentuu (Severi Nyman)
Oskar Merikanto: Myrskylintu (Kasimir Leino)
Oskar Merikanto: Kas, oksa värähtää (A. Petöfi, suom. Jussi Snellmann)
Oskar Merikanto: Merellä (J.H.Erkko)
Oskar Merikanto: Kansanlaulu (Viktor Sund, suom. Jussi Snellmann)
Oskar Merikanto: Onnelliset (Aleksis Kivi)
Liput: Ticketmaster
Kamarimusiikkisali, Mikaeli
19:00
To
23.8.2018
Kymi Sinfonietta
Avajaiskonsertti "Kauneimmat rakkauslaulut"
Eero Lehtimäki
Riku Pelo, laulu
Liput: aikuiset 16 €, eläkeläiset 13 €, työttömät ja opiskelijat 8 €.
Kotkan konserttitalo
19:00
To
23.8.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vertigo - Punainen kyynel, sinfoninen elokuva
Anthony Gabriele
Bernard Hermann: Vertigo - Punainen kyynel (Alfred Hitchcock'n elokuva), 130'
Toinen esitys: 24.8.
Sibeliustalo
19:00
To
23.8.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti Ia "Jousten jalokivä"
Johann Sebastian Bach: Osia teoksesta "Die Kunst der Fuge" BWV 1080
Anton Bruckner: "Adagio" Ges-duuri (Jousikvintetosta F-duuri)
Alfred Schnittke: Hymnus II
Felix Mendelssohn Bartholdy: Oktetto Es-duuri op. 20
Sallan kirkko
19:00
To
23.8.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Messias-oratorio
Antti Tikkanen, liidaus ja viulu
FiBO Singers:
Tuuli Lindeberg ja Kajsa Dahlbäck, sopraano
Teppo Lampela ja Katariina Heikkilä, altto
Jussi Salonen ja Martti Anttila, tenori
Jussi Lehtipuu ja Sampo Haapaniemi, basso
FiBO Players
Händel
Espoon tuomiokirkko
21:00
Pe
24.8.2018
Kymi Sinfonietta
Avajaiskonsertti "Kauneimmat rakkauslaulut"
Eero Lehtimäki
Riku Pelo, laulu
Ilmaiskonsertti, kuuluu Kouvolan Taiteiden yö -tapahtumaan
Kouvolan kaupungintalo
19:00
Pe
24.8.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vertigo - Punainen kyynel, sinfoninen elokuva
Anthony Gabriele
Bernard Hermann: Vertigo - Punainen kyynel (Alfred Hitchcock'n elokuva), 130'
Sibeliustalo
19:00
Pe
24.8.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti Ib
"Orkesterin kruunu"
Amy Beach: Pastorale op. 151
Edward Elgar: Enigma-variaatiot (lyhennetty versio), sov. puhallinkvintetille Ray Thompson
André Jolivet: Sérénade ("avec hautbois principal")
Esa-Pekka Salonen: Memoria
Elliott Carter: Puhallinkvintetto
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Pe
24.8.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Puistokonsertti
Vytautas Lukočius
Angelika Klas, sopraano
Jean Sibelius: Andante Festivo, 6'
Jean Sibelius: Belsaszarin pidot, 15'
Oskar Merikanto: Ma elän, 2'
Oskar Merikanto: Omenankukat, 2'
Oskar Merikanto: Miksi laulan?, 3'
Toivo Kuula: Purjein kuutamolla, 2'
Toivo Kuula: Aamulaulu, 3'
Jean Sibelius: Illalle, 2'
Jean Sibelius: Den första kyssen, 2'
Jean Sibelius: Lastu lainehilla, 2'
Jean Sibelius: Pelleas ja Melisande, 25'
Jean Sibelius: Valse triste, 5'
E. Balsys: Habanera, 4'
Pertti Pekkanen: Jokeri, 5'
Taurage, Liettua
19:00
Pe
24.8.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot
Hannu Lintu
Camilla Nylund, sopraano
Helena Juntunen, sopraano
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Tuija Knihtilä, mezzosopraano
Tuomas Katajala, tenori
Tommi Hakala, baritoni
Mika Kares, basso
Musiikkitalon Kuoro
Kampin Laulu
Spira Ensemble
Tapiolan Kamarikuoro
Cantores Minores
Nils Schweckendiek, kuorojen valmennus
Gustav Mahler: Sinfonia nro 8 Es-duuri "Tuhannen sinfonia"
Musiikkitalo
19:00
Pe
24.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 25.8., 30.8., 1.9. (klo 14), 1.9. (klo 18), 6.9., 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
25.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 30.8., 1.9. (klo 14), 1.9. (klo 18), 6.9., 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
25.8.2018
Tapiola Sinfonietta
Espoo-päivän pop up-konsertteja
Tapiola Sinfoniettan yhtyeitä
Tapiola ja Iso Omena
12:00
Su
26.8.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kirkkokonsertti
Vytautas Lukočius
Angelika Klas, sopraano
Jean Sibelius: Andante Festivo, 6'
Jean Sibelius: Belsaszarin pidot, 15'
Oskar Merikanto: Ma elän, 2'
Oskar Merikanto: Omenankukat, 2'
Oskar Merikanto: Miksi laulan?, 3'
Toivo Kuula: Purjein kuutamolla, 2'
Toivo Kuula: Aamulaulu, 3'
Jean Sibelius: Illalle, 2'
Jean Sibelius: Den första kyssen, 2'
Jean Sibelius: Lastu lainehilla, 2'
Jean Sibelius: Pelleas ja Melisande, 25'
Jean Sibelius: Valse triste, 5'
Cesar Ftanck: Panis Angelicus, 5'
Bach - Gounod: Ave Maria, 3'
Jonava, Liettua
11:00
Ma
27.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Baltic Sea Festival: Höstsonaten - Syyssonaatti
Dalia Stasevska
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Berwaldhallen, Tukholma
18:00
Ti
28.8.2018
Tapiola Sinfonietta
Egotrippi
Pessi Levanto
Egotrippi
Egotripin lauluja
Huvilateltta
19:00
Ke
29.8.2018
Jyväskylä Sinfonia
Vierailukonsertti Joutsassa
Ari Rasilaisen kapellimestariluokan opiskelijat
Janne Valkeajoki, harmonikka
Antonín Dvořák: Slaavilaiset tanssit op. 72 nro 2 & 4, 8'
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Don Giovanni, 4'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3'
Astor Piazzolla: Kevät/Syksy, 12'
Leo Delibes: Kuusi antiikin aariaa, 18'
Cecilia Damström: Teos orkesterille, 5'
Liput: 10 / 5 € (alennettu hinta: lapset, koululaiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet)
Joutsan liikuntahalli
19:00
Ke
29.8.2018
Tampere Filharmonia
Kauden avajaiskonsertti I
Santtu-Matias Rouvali
Javier Perianes, piano
Mihail Glinka: Alkusoitto oopperasta Ruslan ja Ljudmila, 5'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4, 34'
Beethoven: Sinfonia nro 8, 27'
Tampere-talo, Iso Sali
19:00
To
30.8.2018
Jyväskylä Sinfonia
Vierailukonsertti Toivakassa
Ari Rasilaisen kapellimestariluokan opiskelijat
Janne Valkeajoki, harmonikka
Antonín Dvořák: Slaavilaiset tanssit op. 72 nro 2 & 4, 8'
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Don Giovanni, 4'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3'
Astor Piazzolla: Kevät/Syksy, 12'
Leo Delibes: Kuusi antiikin aariaa, 18'
Cecilia Damström: Teos orkesterille, 5'
Liput: 15 / 8 € (alennettu hinta: lapset, koululaiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet)
Toivakan koulukeskus
19:00
To
30.8.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Meditaatiota
Konserttimestarin johdolla
Jules Massenet: Thais-Meditaatio, 5'
Arvo Pärt: Fratres, 10'
Arvo Pärt: Cantus in memoriam Benjamina Britten, 8'
J.S. Bach: Orkesterisarja nro 3, osa Air, 5'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli, I osa, 8'
W.A. Mozart: Serenadi "Eine kleine Nachtmusik", 7'
Astor Piazzolla: Oblivion, 4'
Vapaa pääsy! Kaupungin avoimet ovet!
Lappeenranta-sali
11:00
To
30.8.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Meditaatiota
Konserttimestarin johdolla
Jules Massenet: Thais-Meditaatio, 5'
Arvo Pärt: Fratres, 10'
Arvo Pärt: Cantus in memoriam Benjamina Britten, 8'
J.S. Bach: Orkesterisarja nro 3, osa Air, 5'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli, I osa, 8'
W.A. Mozart: Serenadi "Eine kleine Nachtmusik", 7'
Astor Piazzolla: Oblivion, 4'
Liput 15 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
To
30.8.2018
Pori Sinfonietta
Yökonsertti Kesäilta
Tibor Bogányi
Lucia Hellerhoff, huilu
Dietrich Buxtehude: Chaconne e-molli BuxWV 160, 5'
J.S. Bach: Orkesterisarja nro 2 h-molli BWV 1067, 20'5
Zoltán Kodály: Summer Evening, 18'
Keski-Porin kirkko
21:00
To
30.8.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Unkarilainen ilta
Johann Strauss Jr.: Czardas, 6’
Victor Herbert: Gypsy life, 3,3’
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 1, 3’
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 4, 3’
Bela Bartok: Romanian folk dances, 8,5’
Béla Kéler: Son of the puszta, 5’
Vittorio Monti: Csardas, 4’
Ferenc Farkas: Serenadi, 10,
Frigyes Hidas: Woodwind quintet 2, 15’
Liput: 15 €/12 €
- Ennen konsertti aulassa klo 18.30 Musiikkiopiston oppilaiden alkusoitto
Seinäjoki-sali
19:00
To
30.8.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 1.9. (klo 14), 1.9. (klo 18), 6.9., 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
30.8.2018
Tampere Filharmonia
Kauden avajaiskonsertti II
Santtu-Matias Rouvali
Javier Perianes, piano
Mihail Glinka: Alkusoitto oopperasta Ruslan ja Ljudmila, 5'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4, 34' 
Beethoven: Sinfonia nro 8, 27'
Tampere-talo, Iso Sali
19:00
Pe
31.8.2018
Pori Sinfonietta
Satasoitto-festivaali
Tibor Bogányi
Lucia Hellerhoff, huilu
Dietrich Buxtehude: Chaconne e-molli BuxWV 160, 5'
J.S. Bach: Orkesterisarja nro 2 h-molli BWV 1067, 20'5
Zoltán Kodály: Summer Evening, 18'
Harjavallan kirkko
21:00
La
1.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 1.9. (klo 18), 6.9., 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
1.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 6.9., 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Ma
3.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Egotrippi
Pessi Levanto
Egotrippi
Egotripin lauluja
Huvilateltta
19:00
Ke
5.9.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Tunteiden myrsky
Ville Matvejeff
Samuli Peltonen, sello
Antonín Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104, 42'
Liput: 15 / 13 / 7 €
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
5.9.2018
Jyväskylä Sinfonia
Tunteiden myrsky
Ville Matvejeff
Samuli Peltonen, sello
Ernest Chausson: osia teoksesta Myrsky op. 18, 10'
Antonín Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104, 40' 
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3 op. 52, 30'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
5.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti "Muistoja kesästä"
Olari Elts
Jonathan Roozeman, sello
Magnus Lindberg: Souvenir
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1
Thierry Escaich: Erinnerung
Camille Saint-Saëns: Sinfonia nro 2
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
5.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 1
Hannu Lintu
Jevgeni Kissin, piano
Jukka Tiensuu: Alma III: Soma
Franz Liszt: Pianokonsertto nro 1 Es-duuri S.124       
Witold Lutosławski: Sinfonia nro 3
Muut esitykset: 6.9. klo 19  Torstaisarja 1
Musiikkitalo
19:00
To
6.9.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Tervetuloa Jaakko" - Sinfoniasarja I
Jaakko Kuusisto
Jukka Perko, saksofoni
Jaakko Kuusisto: Wiima op. 27
Outi Tarkiainen: Saivo. Konsertto saksofonille & orkesterille
Jean Sibelius: Sinfonia nro 1
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
6.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti "Muistoja kesästä"
Olari Elts
Jonathan Roozeman, sello
Magnus Lindberg: Souvenir
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1
Thierry Escaich: Erinnerung
Camille Saint-Saëns: Sinfonia nro 2
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
6.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sibelius-festivaali
Dima Slobodeniouk
Baiba Skride, viulu
Jean Sibelius:
Alkusoitto a-molli, 7'
Viulukonsertto op. 47, 31'
Konserttisarja näytelmästä Svanevit (Joutsikki) op. 54, 27'
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKIA, pääsali n. klo 21
Wellamo-trio
Anu Silvasti, piano
Lotta Nykäsenoja, viulu
Ilkka Uurtimo, sello
Pianotrio a-molli "Häfträsk", 20'
(sis. lipun hintaan)
Sibeliustalo
19:00
To
6.9.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Legendaarisen ensivierailijan käsittelyssä"
Stefan Dohr, joht. & käyrätorvi
Leoš Janáček: Idyll
W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto nro 3 Es-duuri KV 447
Bohuslav Martinů: Nonetto no 2
W.A. Mozart: Sinfonia nro 33 B-duuri KV 319
Liput: 21/18/10 €
Toinen konsertti pe 7.9. Ivalon kirkko
Korundi
19:00
To
6.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 1
Hannu Lintu
Jevgeni Kissin, piano
Jukka Tiensuu: Alma III: Soma
Franz Liszt: Pianokonsertto nro 1 Es-duuri S.124       
Witold Lutosławski: Sinfonia nro 3
Musiikkitalo
19:00
To
6.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 8.9., 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
6.9.2018
Tampere Filharmonia
Pitkään kypsynyttä venäläismelankoliaa
Michael Francis
Adam Walker, huilu
Alban Berg: Kolme orkesterikappaletta, 20'
Carl Nielsen: Huilukonsertto, 20'
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 3, 38'
Tampere-talo, Iso Sali
19:00
To
6.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taivaallinen elämä
Leif Segerstam
Mikko Multamäki, kontrabasso
Essi Luttinen, sopraano
Arvo Pärt: Cantus in Memoriam Benjamin Britten, 6'
Eduard Tubin: Kontrabassokonsertto, 20'
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4 G-duuri, 52' 
Toinen esitys: 7.9.
Liput 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
7.9.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Bach ja Itämeri
Korkyra Baroque Festival
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Aapo Häkkinen, cembalo
Pyhän Markuksen katedraali, Korčula, Kroatia
21:00
Pe
7.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Rhapsody in Blue
Susanna Mälkki
Kirill Gerstein, piano
Musiikkitalon Kuoro 
Charles Ives: Kolme paikkaa Uudessa Englannissa
Arnold Schönberg: Pianokonsertto
Jean Sibelius: Dryadi ja Tanssi-intermezzo
George Gershwin: Rhapsody in Blue
Musiikkitalo
19:00
Pe
7.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sibelius-festivaali
Neeme Järvi
Viron kansallinen sinfoniaorkesteri
Jean Sibelius:
Romanssi C-duuri jousiorkesterille op. 42, 5'
Kaksi osaa näyttämömusiikista: Kurkikohtaus, 6' ja Valse Triste 5'
Sinfonia nro 3 op. 52 C-duuri, 29'
Sinfonia nro 4 op. 63 a-molli, 36'
Sibeliustalo
19:00
Pe
7.9.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Legendaarisen ensivierailijan käsittelyssä"
Stefan Dohr, joht. & käyrätorvi
Leoš Janáček: Idyll
W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto nro 3 Es-duuri KV 447
Bohuslav Martinů: Nonetto no 2
W.A. Mozart: Sinfonia nro 33 B-duuri KV 319
Liput: 21/18/10 €
Ivalon kirkko
19:00
Pe
7.9.2018
Oulu Sinfonia
Sonata Sinfonica & upeimmat heavy-klassikot
Jukka Myllys
Tony Kakko, laulu
JP Leppäluoto, laulu
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Oulun Energian tilauskonsertti
Oulun Energia -areena
19:00
Pe
7.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 13.9., 19.9., 21.9., 25.9., 27.9., 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
7.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Melnikov ja Romantikot
Alexander Melnikov, piano
Mihail Glinka: Sekstetto pianolle ja jousikvintetille Es- duuri, 24'
Felix Mendelssohn: Pianokonsertto nro 2, 21'
Mihail Glinka: Trio pathétique, 16'
Felix Mendelssohn: Sonaatti viululle ja pianolle f-molli op. 4, 22'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
7.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taivaallinen elämä
Leif Segerstam
Mikko Multamäki, kontrabasso
Essi Luttinen, sopraano
Arvo Pärt: Cantus in Memoriam Benjamin Britten, 6'
Eduard Tubin: Kontrabassokonsertto, 20'
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4 G-duuri, 52' 
Liput 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
8.9.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Bach, Buxtehude, Roman, Schmelzer
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
18:00
La
8.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Jupiter!
Klaus Mäkelä
Eero Heinonen, piano
Johann Adolf Hasse: Fuga e grave g-molli, 10'
W.A. Mozart: Pianokonsertto C-duuri, KV 503, 32'
W.A. Mozart: Adagio & Fugue KV 546, 7'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 41 C-duuri, KV 551 "Jupiter", 33'
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
8.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kamarimusiikkikonsertti
Meta4
Jean Sibelius: Jousikvartetto d-molli op. 56, "Voces intimae"
Kalevi Aho -sali, Lahden musiikkiopisto
14:00
La
8.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sibelius-festivaali
Dima Slobodeniouk
Baiba Skride, viulu
Jean Sibelius:
In memoriam op. 59, 11'
Kuusi humoreskia viululle ja orkesterille op. 87 & 89, 18'
Sinfonia nro 6 op. 104 d-molli, 28'
Sinfonia nro 7 op. 105 C-duuri, 21'
Sibeliustalo
17:00
La
8.9.2018
Pori Sinfonietta
Pori Proms
W.A. Mozart: Symphony No. 26 Eb Major K.184/161a, 10'
J.S. Bach: Orchestral Suite No. 2 B minor BWV 1067: Rondeau, Badinaire, 3'
Antonin Dvořák: Slavonic Dance No. 10, 5'5
Astori Piazzolla: Oblivion, 5'
Johannes Brahms: Hungarian Dances 1 and 5, 7'
Yhteistyössä Lainsuojattomat-festivaalin ja Palmgren-konservatorion kanssa
Promenadikeskus
12:00
La
8.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 15.9. (klo 14), 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
8.9.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Aili Ikonen: Blue Notes on Silver Screen – jazzia elokuvissa
Kirmo Lintinen
Savoy-teatteri
19:00
Su
9.9.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Aapo Häkkinen, cembalo
Bach, Buxtehude, Roman, Schmelzer
Liput: 18-25 €
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Su
9.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sibeliusta pyhäaamuna
Minna Pensola, viulu
Heini Kärkkäinen, piano
Kaari Martin ja Minna Tervamäki, tanssi
Jean Sibelius: On a String -tulkinta Sibeliuksen viulukonsertosta, 33'
Sibeliustalo
11:30
Ma
10.9.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Aili Ikonen: Blue Notes on Silver Screen – jazzia elokuvissa
Kirmo Lintinen
G Livelab
20:00
Ti
11.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
MUSII-KISSA, Katti Matikainen ja Nakkirakki konsertissa
Jykka Myllys
Silja Sillanpää (Katti Matikainen)
Ville Mononen (Nakkirakki)
Georges Bizét: Habanera oopp. Carmen, 5'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 25 KV 183 (lyh.vers. I-osasta), 10'
Hugo Alfvén: Vallflickans dans op. 37 nro 4, 4'
Henry Mancini: Baby Elephant Walk, sov. Jarkko Kiiski
Sergei Prokofiev: Tuhkimon valssi, Tuhkimo-sarjasta nro 1 op. 107, 3'
Jacques Offenbach: Can Can oper. Orfeus Manalassa, 4'
Nikolai Rimsky-Korsakov: Kimalaisen lento oopperasta Tsaari Saltanin tarina, 4'
Joonas Outakoski: Katti Matikaisen mokalaulu
Richard Strauss: Also sprach Zarahustra op. 30 (alku), 2'
Dmitry Kabalevsky: The Comedians, Op. 26 - Galop, 2'
Sibeliustalo
18:00
Ti
11.9.2018
UMO Jazz Orchestra
Avanti! Kamariorkesteri
Suomalainen barokkiorkesteri
UMO & Aili Ikonen: Blue Notes on Silver Screen – jazzia elokuvissa
Kirmo Lintinen
Mäntsälän suurlava
19:00
Ke
12.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Made in America
Susanna Mälkki
Tabea Zimmermann, alttoviulu
Bernard Herrmann: Scène d’Amour elokuvasta Vertigo
Paul Hindemith: Der Schwanendreher
Richard Wagner: Siegfried-idylli
Joan Tower: Made in America
Musiikkitalo
19:00
Ke
12.9.2018
Jyväskylä Sinfonia
Matka
Ville Matvejeff
Dan Zhu, viulu
Éric Tanguy: Matka, 13'
Robert Schumann: Viulukonsertto WoO 23, 33'
Franz Schreker: Prinsessan syntymäpäivä, 34'
Liput: 27 / 25 / 10 €; K-Plussakortilla 24,30 / 25,90 / 9 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
12.9.2018
Oulu Sinfonia
Batrók-festivaali 12.9.
Johannes Gustavsson
Olli Mustonen, piano
Zoltán Kodály: Tansseja Galantasta,18'
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 2, Sz 95, 26’
Madetojan sali
19:00
To
13.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Made in America
Susanna Mälkki
Tabea Zimmermann, alttoviulu
Bernard Herrmann: Scène d’Amour elokuvasta Vertigo
Paul Hindemith: Der Schwanendreher
Richard Wagner: Siegfried-idylli
Joan Tower: Made in America
Musiikkitalo
19:00
To
13.9.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Elämän virrassa
Jurjen Hempel
Gabriel Suovanen, baritoni
Einojuhani Rautavaara: Cantus Arcticus, 18’
Jean Sibelius - Einojuhani Rautavaara: Elämän virrassa, 19’
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 c-molli, 31'
Liput: alk. 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
13.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Äänien ihmeellinen maailma
Jukka Iisakkila
Heikki Kossi, foley
Taidetestaajat-konsertti. Konsertti on suunnattu ennakkoon mukaan ilmoittautuneille koululuokille.
Muut esitykset: 14.9. klo 10
Snellman-sali
13:00
To
13.9.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Syksyinen päiväkirja" - Sinfoniasarja II
Alberto Hold-Garrido
Christine Åstrand, viulu
Carl Nielsen: Helios-alkusoitto
Carl Nielsen: Viulukonsertto
Rued Langgaard: Sinfonia nro 4 ”Lehtien pudotus”
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
13.9.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Syyskauden avajaiskonsertti - Faunin ilta
Vytautas Lukočius
Helena Juntunen, sopraano
Jacques Ibert: Capriccio for 10 instruments, 10'
Samuel Barber: Knoxwille: Summer of 1915 op. 24, 16'
Benjamin Britten: Sinfonietta, 15'
Claude Debussy - Arnold Schönberg: Faunin iltapäivä, 9'
Bernhard Sekles: Serenade op. 14 for 11 instruments
Liput 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
To
13.9.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Hurmaava Emmanuel
Ari Rasilainen
Emmanuel Tjeknavorian, viulu
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri, op. 61, 45'
Liput: 25 €/20 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
13.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 19.9., 21.9., 25.9., 27.9., 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
14.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Cinema
Jukka Iisakkila
Heikki Kossi, foley
Hannu Björkbacka, juontaja
Bernard Herrmann: Sarja elokuvasta Psycho, 15'
Sami Klemola: Jack and the Specifics, konsertto foley-artistille ja kamariorkesterille
Nino Rota: Puhu hiljaa rakkaudesta
Nino Rota: La Strada
Ennio Morricone: Cinema paradiso
Carlos Gardel: Por una capezza
Nino Rota: Amarcord
Nicola Piovani: La vita é bella
Luis Bacalov: Teema elokuvasta Il Postino
Liput: 25/15 €
Yhteistyössä: Kokkolan Kinojuhlat
Snellman-sali
18:00
Pe
14.9.2018
Oulu Sinfonia
Bartók-festivaali 14.9.
Johannes Gustavsson
Olli Mustonen, piano
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 1, Sz 83, 23'
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3, Sz 119, 23'
Madetojan sali
19:00
Pe
14.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 1
Hannu Lintu
Anu Komsi, sopraano
Jeni Packalen, altto
Hilary Summers, kontra-altto
Juha Uusitalo, basso
Peter Tantsits, tenori
Ville Rusanen, baritoni
Einojuhani Rautavaara: Sinfonia nro 6 "Vincentiana" 
Bernd Alois Zimmermann: Die Soldaten -vokaalisinfonia
Musiikkitalo
19:00
Pe
14.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 20.9., 22.9., 26.9., 3.10. (klo 11), 5.10., 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
14.9.2018
Tampere Filharmonia
Inbal ja itävaltalaisklassikot
Eliahu Inbal
Rachel Harnisch, sopraano
Gustav Mahler: Wunderhorn-laulut, 21'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 6, 54'
Tampere-talo Iso sali
19:00
Pe
14.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Beethoven I
Klaus Mäkelä
Thomas Florio, baritoni
Peter Maxwell Davies: Kahdeksan laulua hullulle kuninkaalle, 33'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1, 29'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
La
15.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Muut esitykset: 15.9. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
15.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Prinsessa Ruusunen
Pietra Rizzo
Suomen kansallisbaletti
Pjotr Tšaikovski: Prinsessa Ruusunen
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
La
15.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Sinfonia palloiluhallille!
Nick Davies
Max Savikangas: Slam Dunk sinfoniaorkesterille, kantaesitys
Vapaa pääsy.
Kupittaan palloiluhalli
17:00
Su
16.9.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Mearra
Erkki Lasonpalo
Anneleen Lenaerts, harppu
Uuno Klami: Sonatine, 3'
Kalevi Aho: Mearra, ensi kertaa Suomessa, 20'
Claude Debussy: Dance sacrée et dance profane, 11'
Ottorino Respighi: Berceuse jousiorkesterille, 6'
Nino Rota: Konsertto jousiorkesterille, 15'
Pietro Masgacni: Intermezzo oopperasta Cavalleria Rusticana?, 3'
Liput: Ticketmaster
Mikkelin Pitäjäkirkko
19:00
Su
16.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Jazzin heijastukset
Jaakko Luoma, fagotti
Kirill Kozlovski, piano
Emil Petrovics: Passacaglia in Blues
Alexandre Tansman: Sonatiini
André Previn: Sonaatti
Erwin Schulhoff: "Hot-Sonate"
Manfred Schoof: Kaksi impromptua
Daniel Schnyder: Sonaatti
Liput: 15/10/6 €
Sellosali
15:00
Ma
17.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Äänien ihmeellinen maailma
Jukka Iisakkila
Heikki Kossi, foley
Taidetestaajat-konsertti. Konsertti on suunnattu ennakkoon mukaan ilmoittautuneille koululuokille.
Snellman-sali
10:00
Ma
17.9.2018
Vantaan viihdeorkesteri
Markku Johansson sävellys- ja sovituskilpailu
Nick Davies
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Ti
18.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
UMO Jazz Orchestra
Symphonic Ellington
Antti Rissanen
Duke Ellington: Symphonic Ellington
Musiikkitalo
19:00
Ti
18.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
André Linman
Markku Lindfors
André Linman, laulu
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Ke
19.9.2018
Jyväskylä Sinfonia
Kamarikonsertti: 4 + 5
Nahoko Kinoshita, oboe
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Niina Tuunainen, viulu
Grigory Tsyganov, alttoviulu
Juha Malmivaara, sello
Jani Koskela, kontrabasso
W.A. Mozart: Oboekvartetto K.370, 14'
B.H. Crusell: Klarinettikvartetto nro 1, 25'
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39, 23'
Liput: 15 / 13 / 7 €
Jyväskylän kaupungintalo
19:00
Ke
19.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Laulusolisteja
Gustav Mahler: Das Lied von der Erde, sov. Glen Cortese
Joseph Haydn: Sinfonia nro 45, "Jäähyväissinfonia"
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
19.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 2
Dima Slobodeniouk
Nikita Boriso-Glebsky, viulu
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 "Klassinen" op. 25
Jean Sibelius: Humoreskit viululle ja orkesterille op. 87 & op. 89 
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 2 d-molli op. 40
Musiikkitalo
19:00
Ke
19.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 21.9., 25.9., 27.9., 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
19.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
André Linman
Markku Lindfors
André Linman, laulu
Liput: 29/25/21 €
Schaumansali, Pietarsaari
19:00
To
20.9.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Huvipuisto
Krzysztof Dobosiewicz
Szymon Białorucki, vetopasuuna ja
Jakub Kabus, pantomiimi
Krzysztof Dobosiewicz: Huvipuisto - Luna Park, 40'
Liput: 14/12/8 €, perhelippu (4 hlö) 35 € (perhelippu ei myynnissä Ticketmasterilla)
Kesto noin tunti, ei väliaikaa
Carelia-sali
18:00
To
20.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Laulusolisteja
Gustav Mahler: Das Lied von der Erde, sov. Glen Cortese
Joseph Haydn: Sinfonia nro 45, "Jäähyväissinfonia"
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
20.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Pablo González
Mariá Espada, sopraano
Manuel de Falla: Kolmikolkkahattu, 35'
Igor Stravinsky: Tulilintu, versio 1945, 31'
- ENCORE, KAMARIMUSIIKKIKONSERTTI pääsalissa klo 21
Eeva Mäenluoma, klarinetti
Sanna Palas-Lassila, sello
Anu Silvasti, piano
Johannes Brahms: Klarinettitrio a-molli op. 114, 30'
(sis. klo 19 konserttilipun hintaan)
Sibeliustalo
19:00
To
20.9.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti I "Siltoja"
Tomas Djupsjöbacka, joht. & sello
Jphann Sebastian Bach: Contrapunctus XVIII (teoksesta Die Kunst der Fuge) BWV 1080
Carl Philipp Emanuel Bach:  Sellokonsertto nro 3 A-duuri H.439 (Wq.172)
Frank Bridge: Six Miniature Pastoral, sov. puhallinkvintetille Russell Denwood, sov. ekS.
Frank Bridge: Idyll no 2 (teoksesta 3 Idylls)
Benjamin Britten: Variations on a Theme of Frank Bridge op. 10
Jukka Tiensuu: Tango Lunaire
J.S. Bach / Jukka Tiensuu: Brandenburgilainen konsertto nro 3 G-duuri BWV 1048 & "Brandi"  
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys:i pe 21.9. Sodankylän kirkko
Korundi
19:00
To
20.9.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Muistoja Firenzestä
Kaupunginorkesterin yhtyeitä
mukana Tuomas Lehto, sello
Györgyi Ligeti: Ramifications jousille, 9'
Aarre Merikanto: Kozertstück 1926, 13'
Pjotr Tšaikovski: Muistoja Firenzestä, 33'
Liput 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
To
20.9.2018
Oulu Sinfonia
Ranskalaisen oopperan helmet
Markus Lehtinen
Aarioita oopperoista:
Georges Bizet: Carmen
Jules Massenet: Manon ja Werther
Charles Gounod: Faust, Romeo & Juliette
Madetojan sali
19:00
To
20.9.2018
Pori Sinfonietta
Late Night with Jimmy Chiang
Jimmy Chiang, joht. & piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3, 33'
György Ligeti: Melodien, 13'
Franz Schubert: Sinfonia nro 3, 22' 
Promenadisali
19:00
To
20.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 22.9., 26.9., 3.10. (klo 11), 5.10., 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
20.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Turkkilainen viulu
Klaus Mäkelä
Sergey Malov, viulu
Jukka Rantamäki, juontaja
Jean-Baptiste Lully: Turkkilainen marssi, 3'
W.A. Mozart: Viulukonsertto nro 5 "Turkkilainen", 25'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2, 36'
Liput: 20 €, sis. leivoskahvin
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
20.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
André Linman
Markku Lindfors
André Linman
Liput: 29/25/21 €
Kristiinahalli, Kristiinankaupunki
19:00
Pe
21.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Kautta rantain
Dalia Stasevska
Narek Hakhnazaryan, sello
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa
Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 1
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
Musiikkitalo
19:00
Pe
21.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Basson viemää
Julius Pyrhönen, kontrabasso
Tero Tavaila, piano
mm. Tom Johnson: Failing: A very difficult piece for Solo String Bass, 7'
Ludvig Juht: Sarja kontrabassolle ja pianolle, 15'
Adolf Mišek: Sonaatti op. 6, e-molli, 23'
Liput: 22/17/7 €
Raatihuone
19:00
Pe
21.9.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Tahtipuikon taikaa" - Jorma Panulan kapellimestarikurssin päätöskonsertti
Kapellimestarikurssin osallistujat johtavat
Ohjelmisto ilmoitetaan myöhemmin.
Konsertti päättää 17.-21.9.2018 järjestettävän professori Jorma Panulan kansainvälisen kapellimestarikurssin. Konserttiin on vapaa pääsy. Esitykseen ei tarvitse noutaa erillistä pääsylippua.
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
21.9.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti I "Siltoja"
Tomas Djupsjöbacka, joht. & sello
Jphann Sebastian Bach: Contrapunctus XVIII (teoksesta Die Kunst der Fuge) BWV 1080
Carl Philipp Emanuel Bach:  Sellokonsertto nro 3 A-duuri H.439 (Wq.172)
Frank Bridge: Six Miniature Pastoral, sov. puhallinkvintetille Russell Denwood, sov. ekS.
Frank Bridge: Idyll no 2 (teoksesta 3 Idylls)
Benjamin Britten: Variations on a Theme of Frank Bridge op. 10
Jukka Tiensuu: Tango Lunaire
J.S. Bach / Jukka Tiensuu: Brandenburgilainen konsertto nro 3 G-duuri BWV 1048 & "Brandi"  
Liput: 21/18/10 €
Sodankylän kirkko
19:00
Pe
21.9.2018
Oulu Sinfonia
Ranskalaisen oopperan helmet
Markus Lehtinen
Aarioita oopperoista:
Georges Bizet: Carmen
Jules Massenet: Manon ja Werther
Charles Gounod: Faust, Romeo & Juliette
Madetojan sali
19:00
Pe
21.9.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il trionfo del tempo e del disinganno
Georg Kallweit ja Petteri Pitko, musiikin johto
Maria Erlacher, sopraano (La bellezza)
Marie Luise Werneburg, sopraano (Il piacere)
Marian Dijkhuizen, altto (Il disinganno)
Nino Aurelio Gmünder, tenori (Il tempo)
Ilka Seifert ja Folkert Uhde, konsepti ja ohjaus
Jörg Bittner, valaistus
Georg Friedrich: Händel: Il trionfo del tempo e del disinganno -oratorio
Johanneksenkirkko
19:00
Pe
21.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 25.9., 27.9., 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
21.9.2018
Tampere Filharmonia
Brahmsin viulukonsertto
Santtu-Matias Rouvali
Valeriy Sokolov, viulu
Johannes Brahms: Viulukonsertto, 36'
Aleksandr Borodin: Sinfonia nro 2, 28'
Tampere-talo Iso sali
19:00
Pe
21.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Beethoven II
Klaus Mäkelä
Sergey Malov, viulu
Jean-Baptiste Lully: Turkkilainen marssi, 3'
W.A. Mozart: Viulukonsertto nro 5 "Turkkilainen", 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2, 36'
Liput: 25/19/11€
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
21.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Villikyyhky
Leif Segerstam
Ivo Varbanov, piano
Antonín Dvořák: The Wild Dove op. 110, 20'
Dimitar Nenov: Konsertto pianolle ja orkesterille, 39'
Béla Bartók: Konsertto orkesterille, 38'
Liput: 23/18/9 €
- Avoin kenraaliharjoitus klo 11-14
Turun konserttitalo
19:00
La
22.9.2018
Pori Sinfonietta
Kamarikonsertti: Mestareiden seurassa
Jimmy Chiang, piano
Ion Buinowschi, viulu
Magdalena Büchert, sello
Lucia Hellerhoff, huilu
N.N., oboe
N.N., klarinetti
Antti Pakkanen, fagotti
N.N., käyrätorvi
Felix Mendelssohn: Piano Trio D minor No. 1 Op. 49, 29'
Francis Poulenc: Sextet FP100, 19'
Porin Raatihuone
15:00
La
22.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 26.9., 3.10. (klo 11), 5.10., 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
23.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 1
Vad vi har med oss - kotimaista
Arvid Larsson, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Yuki Koyama, huilu
Francisco Almazán, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Péter Jánosi, käyrätorvi
Gioachino Rossini: Alkusoitto oopperasta Sevillan parturi
Toshio Hosokawa: Fragmente 3
Georg Riedel: Labyrint
Manuel de Falla: Sarja baletista Kolmikolkkahattu
Ferenc Farkas: Serenadi
Nino Rota: Piccola Offerta Musicale
Lars-Erik Larsson: Quattro tempi
Musiikkitalo
15:00
Su
23.9.2018
Savonlinnan Orkesteri
Sinfoniakonsertti
Kari Kropsu
Leonardo Chiodo, sello
Edward Elgar: Serenadi jousiorkesterille, 15'
Joonas Kokkonen: Il paesaggio, 10'
Joseph Haydn: Sellokonsertto nro 2 D-duuri, 30'
Kulttuuritalo Virta, Karelia-sali, Imatra
14:00
Su
23.9.2018
Savonlinnan Orkesteri
Sinfoniakonsertti
Kari Kropsu
Leonardo Chiodo, sello
Edward Elgar: Serenadi jousiorkesterille, 15'
Joonas Kokkonen: Il paesaggio, 10'
Joseph Haydn: Sellokonsertto nro 2 D-duuri
Liput 20 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 10 €.
Lipunmyynti ovelta tuntia ennen konserttia, käteisellä.
Seurakuntakeskuksen sali
19:00
Su
23.9.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Johannes Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle
Béla Bartók: Jousikvartetto nro 4
Tampere-talo Pieni sali
15:00
Ma
24.9.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO feat. Pertti "Pepa" Päivinen & Teemu Salminen: Hello and Goodbye!
Ville Vannemaa
Koko Jazz Club
19:00
Ti
25.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 27.9., 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
25.9.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO feat. Pertti "Pepa" Päivinen & Teemu Salminen: Hello and Goodbye!
Ville Vannemaa
Vuotalo
14:00
Ke
26.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Vuosi 1917
Michael Sanderling
Josef Špaček, viulu
Johannes Brahms: Viulukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 12 "Vuosi 1917"
Musiikkitalo
19:00
Ke
26.9.2018
Jyväskylä Sinfonia
Olli ja klassikot
Olli Mustonen, joht. & piano
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Don Giovanni K.527, 6'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 24  K.491, 32'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3, op. 55 "Eroica", 50'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
26.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Tomas Djupsjöbacka
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Ludvig van Beethoven: Egmont-alkusoitto
Jouni Hirvelä: Nokkahuilukonsertto, Kymi Sinfoniettan tilausteos, kantaesitys
Jukka Tiensuu: Appo, konsertto nokkahuilulle ja orkesterille
Franz Schubert: Sinfonia nro 5
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
26.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Susanne Elmark, sopraano
Marie-Joseph Canteloube: Lauluja kokoelmasta Chants D'Auvergne
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 op. 55 Es-duuri "Eroica", 47'
Toinen esitys: 27.9. Sibeliustalo
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ke
26.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 3.10. (klo 11), 5.10., 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
27.9.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Vuosi 1917
Michael Sanderling
Josef Špaček, viulu
Johannes Brahms: Viulukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 12 "Vuosi 1917"
Musiikkitalo
19:00
To
27.9.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Muunnelmia
Jurjen Hempel
Jean-François Heisser, piano
Aulis Sallinen: Variaatiot orkesterille op. 8, 12’
Anton Webern: Muunnelmia orkesterille op. 30, 9’
César Franck: Sinfoniset muunnelmat pianolle ja orkesterille, 16’
Paavo Heininen: Ceci n’est pas variation, 5’
Sergei Rahmaninov: Muunnelmia Corellin teemasta op. 42, 20’
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
27.9.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Tomas Djupsjöbacka
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Ludvig van Beethoven: Egmont-alkusoitto
Jouni Hirvelä: Nokkahuilukonsertto, Kymi Sinfoniettan tilausteos
Jukka Tiensuu: Appo, konsertto nokkahuilulle ja orkesterille
Franz Schubert: Sinfonia nro 5
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kouvolan kaupungintalo
19:00
To
27.9.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Susanne Elmark, sopraano
Marie-Joseph Canteloube: Lauluja kokoelmasta Chants D'Auvergne
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 op. 55 Es-duuri "Eroica", 47'
Sibeliustalo
19:00
To
27.9.2018
Oulu Sinfonia
Waarts & Strausser
Eduardo Strausser
Stephen Waarts, viulu
Franz Schubert: Alkusoitto näytelmästä Rosamunde D. 644, 10'
Franz Schubert: Sinfonia nro 7, D. 759 "Keskeneräinen", 27'
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto, D-duuri, op. 61, 45'
Madetojan sali
19:00
To
27.9.2018
Pori Sinfonietta
Porin päivän konsertti
Eva Ollikainen
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Gustav Mahler: Sinfonia nro 5, Adagietto 10'
Richard Wagner: Wesendonck-Lieder, 23'
Max Reger: Sinfonietta op. 90, 42'
Promenadisali
19:00
To
27.9.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Klassikkosarjan konsertti
Jean Sibelius: Elegie, 5'
Edward Elgar (sov. R.Thompson): Enigma variations, 25’
Liput: 15 €/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
27.9.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Pariisin taivaan alla
F. Couperin – Marais – Lambert – Rameau
Musiikkitalo
13:00
To
27.9.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Pariisin taivaan alla
Myriam Arbouz, sopraano
F. Couperin – Marais – Lambert – Rameau
Järvenpäätalo
19:00
To
27.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pikaparantola
Kalle Kuusava
Suomen Kansallisoopperan solistit
Iiro Rantala: Pikaparantola, kantaesitys
Muut esitykset: 29.9., 2.10.
Liput: 35-49 €
Kansallisooppera, Alminsali
18:30
To
27.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 6.10. (klo 14), 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
27.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kohtalo
Julian Rachlin
Jian Wang, sello
Mihail Glinka: Alkusoitto oopperasta Ruslan ja Ljudmila op. 5, 8'
Antonín Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104, 35'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 4 f-molli op. 36, 45'
Muut esitykset: 28.9.
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
27.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Serenadeja ja mystiikkaa -kamarikonsertti
Ludvig van Beethoven: Septetto Es-duuri, op. 20
Karol Szymanowski: Jousikvartetto nro 2 op. 56
Liput: 24/20/18 €
Baptistikirkko, Vaasa
19:00
Pe
28.9.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 1
Sakari Oramo
Hanna Pakkala, alttoviulu
Ludwig van Beethoven: Coriolanus-alkusoitto, 9'
Hans Gál: Sarja alttoviululle ja orkesterille, 18'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1, 30'
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
Pe
28.9.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Mustaa ja valkoista
Johannes Gustavsson
Antti Siirala, piano
Johan H. Roman: Sinfonia XX e-molli, 8'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 13 KV 415, 24'
Olga Borisova-Ollas: Creation of the hymn, 15'
William Walton: Sonaatti jousille, 25'
Liput: Ticketmaster
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Pe
28.9.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 2
Sir András Schiff
Joseph Haydn: Sinfonia nro 82 C-duuri "Karhu" Hob.I:82
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 C-duuri op. 15
Béla Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille ja celestalle Sz106
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Miikka Saarinen, trumpetti
Tomas Gricius, trumpetti
Jukka Harju, käyrätorvi
Ricardo Pedrares Patiño, pasuuna
Anders Hauge, tuuba
Tomasso Albinoni (sov. Hickman): Concerto Saint Mark
Frigyes Hidas: 5X5
Musiikkitalo
19:00
Pe
28.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 29.9. (klo 14), 2.10., 4.10., 10.10. (klo 19:30), 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
28.9.2018
Tampere Filharmonia
Tuiki, tuiki, tähtönen
Antoni Wit
Peter Jablonski, piano
Modest Musorgski, sov. Rimski-Korsakov: Yö autiolla vuorella, 11'
Ernő Dohnányi: Variations on a Nursery Tune, 25'
Witold Lutosławski: Konsertto orkesterille, 30'
Tampere-talo Iso sali
19:00
Pe
28.9.2018
Tapiola Sinfonietta
Venzago & Sinfonikot
Mario Venzago
Paavali Jumppanen, piano
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2, 49'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 0, 45'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
28.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kohtalo
Julian Rachlin
Jian Wang, sello
Mihail Glinka: Alkusoitto oopperasta Ruslan ja Ljudmila op. 5, 8'
Antonin Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104, 35'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 4 f-molli op. 36, 45'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
28.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Serenadeja ja mystiikkaa -kamarimusiikkikonsertti
Ludvig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20
Karol Szymanowski: Jousikvartetto nro 2 op. 56
Liput: 24/20/18 €
Kulttuuritalo DUX, Kristiinankaupunki
19:00
La
29.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 2.10., 4.10., 10.10. (klo 19:30), 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
29.9.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pikaparantola
Kalle Kuusava
Suomen Kansallisoopperan solistit
Iiro Rantala: Pikaparantola
Muut esitykset: 2.10.
Liput: 35-49 €
Kansallisooppera, Alminsali
18:30
La
29.9.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Serenadeja ja mystiikkaa -kamarimusiikkikonsertti
Ludvig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20
Karol Szymanowski: Jousikvartetto nro 2 op. 56
Liput: 24/20/18 €
Schaumansali, Pietarsaari
19:00
Su
30.9.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kamarisarja I: Lääkettä korvamatoihin
Amigasa-trio:
Karoliina Komulainen, klarinetti
Sho Kubota, lyömäsoittimet
Katri Tikka, harppu
Bekah Simms: Luna harpulle ja lyömäsoittimille
Alexandra Liana: Musiikkia klarinetille, harpulle ja lyömäsoittimille
Bruno Maderna: Serenata per un Satellite
Marin Marais: Les Voix Humaines
Elliott Carter: Gra sooloklarinetille
Jasmine Sinadinovic: Uusi teos, kantaesitys
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät.
Kuopion kaupungintalon juhlasali
15:00
Su
30.9.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Spiegel im Spiegel
Satu Ala, oboe
Juha-Pekka Vikman, viulu
Nobu Takizawa, viulu
Sauli Kulmala, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Anna Kulmala, piano
Urmas Sisask: 8 lyhyttä kappaletta oboelle, viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle, 10'
Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel, 10'
Pēteris Vasks: Jousikvartetto nro 4, 33'
Liput: 23/18/9 €
Turun linna
15:00
Ti
2.10.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Pariisin taivaan alla
Myriam Arbouz, sopraano
F. Couperin – Marais – Lambert – Rameau
Raatihuone, Hämeenlinna
19:00
Ti
2.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pikaparantola
Kalle Kuusava
Suomen Kansallisoopperan solistit
Iiro Rantala: Pikaparantola
Liput: 35-49 €
Kansallisooppera, Alminsali
18:30
Ti
2.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 4.10., 10.10. (klo 19:30), 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
2.10.2018
UMO Jazz Orchestra
Lounaskonsertti: UMO & Mikko Innanen – Five for Ferlinghetti
Mikko Hassinen
Mikko Innanen
Sanni Orasmaa
Savoy-teatteri
12:00
Ke
3.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Metaforien ilta
Meta4-jousikvartetti, musiikin johto
George Crumb: Black Angels, 20'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 100 "Sotilassinfonia", Hob.I:100, 25'
Liput: 15 / 13 / 7 €
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
3.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Metaforien ilta
Meta4-jousikvartetti, musiikin johto
Dmitri Šostakovitš: Kamarisinfonia op. 73 (sov. 3. jousikvartetosta), 35'
George Crumb: Black Angels, 18'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 100 "Sotilassinfonia" Hob.1:100, 25'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
3.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 3
Jukka-Pekka Saraste
Anna Larsson, mezzosopraano
Cantores Minores, valm. Hannu Norjanen
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Gustav Mahler: Sinfonia nro 3 d-molli
Toinen esitys: 4.10. klo 19 Torstaisarja 2 
Musiikkitalo
19:00
Ke
3.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 5.10., 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Ke
3.10.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Emma Salokoski: Blue Notes on Silver Screen – jazzia elokuvissa
Kirmo Lintinen
Lappia-talo, Rovaniemi
19:00
To
4.10.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Sin.foni.at
Eero Lehtimäki
Joonatan Rautiola, saksofoni
Kurt Schwertsik: Smurffisinfonia op. 80, 6’
Raminta Šerkšnyt: Saksofonikonsertto, 19'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 99 Es-duuri, 29'
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
4.10.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Maailman tuulista" - Sinfoniasarja III
Jaakko Kuusisto
Jan-Erik Gustafsson, sello
Antonín Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104
John Corigliano: Sinfonia nro 2
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
4.10.2018
Lapin kamariorkesteri
Viihdekonsertti "Tango del Ángel"
Henrik Sandås, joht. & bandoneon
Astor Piazzolla: Introduccion al ángel:
Tango del diablo, Milonga del ángel, La muerte del ángel, Romance del diablo, Vayamos al diablo, Resurreccion del ángel
Astor Piazzolla: Tango del ángel
Fernando Franco: Noche de amor
Angel Villoldo: El choclo
Fransisco De Caro: Loca Bohemia
Eduardo Arolas: La cachila 
Fernando Matos Rodriguez: La cumparsita
Astor Piazzolla: Tango ballet
Sov. ja orkestraatio Astor Piazzolla ja Henrik Sandås
Liput: 21/17/10 €
Toinen esitys: pe 5.10. Kemijärven kulttuurikeskuksessa
Korundi
19:00
To
4.10.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Skottilainen
Vytautas Lukočius
Tami Pohjola, viulu
Felix Mendelssohn: Hebridit nro 2 op. 26, 10'
Max Bruch: Viulukonsertto nro 1 g-molli op. 26, 25'
Felix Medelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen", 37'
Liput: 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
To
4.10.2018
Oulu Sinfonia
Melemed & Gerts
Mihhail Gerts
Mackenzie Melemed, piano
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 23, A-duuri, KV 488, 25'
Hans Rott: Sinfonia nro 1, E-duuri, 60'
Madetojan sali
19:00
To
4.10.2018
Pori Sinfonietta
Amor ja Piazzolla
Henry Hao-An Chang
Roger.chih-i Chiang, viulu
Manuel de Falla: El amor brujo, 34'
Astor Piazzolla: Cuatro Estaciones Porteñas, 25'
Francis Poulenc: Sinfonietta FP141, 24'
Promenadisali
19:00
To
4.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 2
Jukka-Pekka Saraste
Anna Larsson, mezzosopraano
Cantores Minores, valm. Hannu Norjanen
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Gustav Mahler: Sinfonia nro 3 d-molli
Musiikkitalo
19:00
To
4.10.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Pariisin taivaan alla
Myriam Arbouz, sopraano
F. Couperin – Marais – Lambert – Rameau
Askolan kirkko
18:00
To
4.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 10.10. (klo 19:30), 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
4.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
The Horror
Jukka Untamala
Turun yliopiston kuoro
Puolalan 6E musiikkiluokan kuoro
Orvar Säfström, juontaja
Jerry Goldsmith: The Omen - Ave Satani (sov. Andreas Hedlund), 2'30
Hans Werner Henze: The Exorcist - Fantasia for strings, 2'48
Mike Oldfield: The Exorcist - Tubular Bells (sov. Andreas Hedlund), 3'
Pino Donaggio: Carrie - Carrie's Theme/Bucket of Blood (sov. Nils Petter Ankarblom), 5'30
Johan Söderquist: Låt den rätte komma in - Eli's Theme (sov. Hans Ek), 2'30
Joseph Loduca: The Evil Dead Trilogy (sov. Ingvar Karkoff), 4'30
Christopher Young: Hellraiser - Hellbound Heart/Resurrection (sov. Ingvar Karkoff), 7'30
Jerry Goldsmith: Poltergeist - Carol Anne's Theme (End Title) (sov. Olle Helge), 4'30
Harry Manfredini: Friday the 13th - Main Theme (sov. Ingvar Karkoff), 4'12
Riz Ortolani: Cannibal Holocaust - Main Theme (sov. Andreas Hedlund), 3'
John Carpenter: Halloween - Main Theme (sov. Andreas Hedlund), 3'
Krzysztof Penderecki: Polymorphia, 5'30
David Julyan: The Descent (sov. Ingvar Karkoff), 4'55
Bear McCreary/Charlie Clouser/Abel Korzeniowski: TV Horror - The Walking Dead/American Horror Story/Penny Dreadful (sov. Nils Petter Ankarblom), 4'50
Krzysztof Komeda: Rosemary's Baby (sov. Olle Helge), 4'50
Fabio Frizzi: The Beyond - Verso L'ignito/Voci Dal Nulla (sov. Andreas Hedlund), 4'50
Muut esitykset: 5.10.
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
4.10.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri
Bel canto
James Lowe
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Gioachino Rossini: Alkusoitto oopperasta Sevillan parturi, 8'
Giacomo Puccini: O mio babbino caro oopperasta Gianni Schicchi, 2,5'
Giacomo Puccini: Mi chiamano Mimi oopperasta La bohème, 4,5'
Giuseppe Verdi: Morro, ma prima in grazia oopperasta Naamiohuvit, 6,5'
Giuseppe Verdi: Alkusoitto oopperasta La Traviata, 4'
Giuseppe Verdi: Pace, pace mio Dio oopperasta Kohtalon voima, 6'
Giacomo Puccini: Quando me'n vo oopperasta La bohème, 4,5'
Giacomo Puccini: Vissi d'arte oopperasta Tosca, 3'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli, 45'
Liput: 35/30/25 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
5.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
4 X käyrätorvi
Vasili Sinaiski
Ville Hiilivirta, käyrätorvi
Miska Miettunen, käyrätorvi
Mika Paajanen, käyrätorvi
Joonas Seppelin, käyrätorvi
Carl Maria von Weber: Oberon, alkusoitto
Robert Schumann: Konserttikappale neljälle käyrätorvelle
Edward Elgar: Sinfonia nro 2
Musiikkitalo
19:00
Pe
5.10.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Bel canto
James Lowe
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Gioachino Rossini: Alkusoitto oopperasta Sevillan parturi, 8'
Giacomo Puccini: O mio babbino caro oopperasta Gianni Schicchi, 2,5'
Giacomo Puccini: Mi chiamano Mimi oopperasta La bohème, 4,5'
Giuseppe Verdi: Morro, ma prima in grazia oopperasta Naamiohuvit, 6,5'
Giuseppe Verdi: Alkusoitto oopperasta La Traviata, 4'
Giuseppe Verdi: Pace, pace mio Dio oopperasta Kohtalon voima, 6'
Giacomo Puccini: Quando me'n vo oopperasta La bohème, 4,5'
Giacomo Puccini: Vissi d'arte oopperasta Tosca, 3'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli, 45'
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
Pe
5.10.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Memphisistä kotiinpäin - viihdekonsertti
Jarkko Kiiski
Jorma Kääriäinen, laulu
Toinen esitys: 5.10. klo 19
Sibeliustalo
13:00
Pe
5.10.2018
Lapin kamariorkesteri
Viihdekonsertti "Tango del Ángel"
Henrik Sandås, joht. & bandoneon
Astor Piazzolla: Introduccion al ángel:
Tango del diablo, Milonga del ángel, La muerte del ángel, Romance del diablo, Vayamos al diablo, Resurreccion del ángel
Astor Piazzolla: Tango del ángel
Fernando Franco: Noche de amor
Angel Villoldo: El choclo
Fransisco De Caro: Loca Bohemia
Eduardo Arolas: La cachila 
Fernando Matos Rodriguez: La cumparsita
Astor Piazzolla: Tango ballet
Sov. ja orkestraatio Astor Piazzolla ja Henrik Sandås
Liput: 21/17/10 €
Kemijärven kulttuurikeskus
19:00
Pe
5.10.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Skottilainen
Vytautas Lukočius
Tami Pohjola, viulu
Felix Mendelssohn: Hebridit alkusoitto, 10'
Max Bruch: Viulukonsertto 1 g-molli op. 26, 25'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 ”Skottilainen”, 37'
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Pe
5.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 11.10.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
5.10.2018
Tampere Filharmonia
Ranskalais-espanjalainen ilta
Marc Soustrot
Camille Thomas, sello
Hector Berlioz: Alkusoitto ooppperasta Benvenuto Cellini, 11'
Édouard Lalo: Sellokonsertto, 24'
Maurice Ravel: Espanjalainen rapsodia, 15'
Claude Debussy: Iberia, 20'
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
5.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
The Horror
Jukka Untamala
Turun yliopiston kuoro
Puolalan 6E musiikkiluokan kuoro
Orvar Säfström, juontaja
Jerry Goldsmith: The Omen - Ave Satani (sov. Andreas Hedlund), 2'30
Hans Werner Henze: The Exorcist - Fantasia for strings nro 4, 2'48
Mike Oldfield: The Exorcist - Tubular Bells (sov. Andreas Hedlund), 3'
Pino Donaggio: Carrie - Carrie's Theme/Bucket of Blood (sov. Nils Petter Ankarblom), 5'30
Johan Söderquist: Låt den rätte komma in - Eli's Theme (sov. Hans Ek), 2'30
Joseph Loduca: The Evil Dead Trilogy (sov. Ingvar Karkoff), 4'30
Christopher Young: Hellraiser - Hellbound Heart/Resurrection (sov. Ingvar Karkoff), 7'30
Jerry Goldsmith: Poltergeist - Carol Anne's Theme (End Title) (sov. Olle Helge), 4'30
Harry Manfredini: Friday the 13th - Main Theme (sov. Ingvar Karkoff), 4'12
Riz Ortolani: Cannibal Holocaust - Main Theme (sov. Andreas Hedlund), 3'
John Carpenter: Halloween - Main Theme (sov. Andreas Hedlund), 3'
Krzysztof Penderecki: Polymorphia, 5'30
David Julyan: The Descent (sov. Ingvar Karkoff), 4'55
Bear McCreary/Charlie Clouser/Abel Korzeniowski: TV Horror - The Walking Dead/American Horror Story/Penny Dreadful (sov. Nils Petter Ankarblom), 4'50
Krzysztof Komedia: Rosemary's Baby (sov. Olle Helge), 4'50
Fabio Frizzi: The Beyond - Verso L'ignito/Voci Dal Nulla (sov. Andreas Hedlund), 4'50
Lliput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
6.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Kamarikonsertti: Suu messingillä
Jussi Järvenpää, käyrätorvi ja luonnontorvi
Zoltán Kövér, trumpetti
Anu Järvela, viulu
Ilkka Kauppi, sello
András Szabó, piano
Ludwig van Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle op. 17, 15'
Toru Takemitsu: Paths soolotrumpetille (In Memoriam Witold Lutosławski), 6'
Paul Hindemith: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle, 16'
Johann Nepomuk Hummel: Kvartetto trumpetille, viululle, sellolle ja pianolle
Liput: 15 / 13 / 7 €
Kuokkalan kirkko
15:00
La
6.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 13.10., 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
6.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Pekka ja susi
Arturo Alvarado
Jussi Vatanen, kertoja
Sergei Prokofjev: Pekka ja susi, 35'
Sergei Prokofjev: Kesäpäivä, 11'
Liput: alk. 8/6 €, ryhmälippu (4hlö) 26 €
Espoon kulttuurikeskus
15:00
La
6.10.2018
Vantaan viihdeorkesteri
Hit Mix 90's sinfonia
Nick Davies
DJ Josu Mämmi, Aikakoneen Sani, Neon2:n Jussi, Waldo’s People, Jepa Lambert, Heini Ikonen
Jäähalli, Helsinki
21:00
Su
7.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä II: Kvartettikutsut
Hannu Vasara, viulu
Anthony Marini, viulu
Ritva Kaukola, alttoviulu
Jukka Kaukola, sello
Louis Spohr: Jousikvartetto nro 1 Es-duuri
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 6 B-duuri
Ferdinand Ries: Jousikvartetto nro 2 G-duuri
Liput: 15/10/6 €
Sellosali
15:00
Ti
9.10.2018
Tampere Filharmonia
Lyömäsoitin Hits
Osuma Ensemble
John Cagen, Lou Harrisonin ja Timothy Ferchenin musiikkia.
Osuma Ensemblen levynjulkistamiskonsertti.
Tampere-talon Pieni sali
19:00
Ti
9.10.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Teemu Viinikainen
Mikko Hassinen
Malmitalo
15:00
Ke
10.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Kevätuhri
Susanna Mälkki
István Várdai, sello
Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante, sellolle ja orkesterille
Igor Stravinsky: Kevätuhri (1947)
Musiikkitalo
19:00
Ke
10.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Slaavilainen kattaus
Daniel Raiskin
​Łukasz Długosz, huilu
Witold Lutosławski: Pieni sarja kamariorkesterille, 14'
Krzysztof Pēnderecki: Huilukonsertto, 22'
Maurice Ravel: Couperinin hauta, 25'
Pjotr Tšaikovski: Orkesterisarja nro 4, Mozartiana op 61, 25'
Liput: 27 / 25 / 10 € S-Etukortilla 25 / 23 / 8 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
10.10.2018
Kymi Sinfonietta
Tuulahdus Norjan vuonoilta
Christian Kluxen
Henning Kraggerud, viulu
Edvard Grieg: Viulusonaatti, sovitettuna viululle ja orkesterille
Johan Halvorsen: Viulukonsertto
Edvard Grieg: Sarja Holbergin ajoilta
Igor Stravinsky: Pulcinella -sarja
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
10.10.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Aleksis Kiven päivän konsertti
Vytautas Lukočius
Niamh McKenna, huilu
Gabriel Faure: Pavane op. 50, 7'
Jacques Ibert: Huilukonsertto, 20'
Einojuhani Rautavaara: Autumn Gardens, 28'
Liput: 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Ke
10.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
To
11.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Kevätuhri
Susanna Mälkki
István Várdai, sello
Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante, sellolle ja orkesterille
Igor Stravinsky: Kevätuhri (1947)
Musiikkitalo
19:00
To
11.10.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Surun kosketus
Jurjen Hempel
Vesko Eschkenazy, viulu
Maurice Ravel: Pavane kuolleen prinsessan muistolle, 7’
Dmitri Šostakovitš (ork. K. Meyer): Viulusonaatti op. 134, 35’
Ralph Vaughan Williams: Sinfonia nro 5 D-duuri, 39’
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
11.10.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Kaikuja idästä" - Sinfoniasarja IV
Ralf Gothóni
Mackenzie Melemed, piano
Kyu Yung Chin: From the Orient alttoviululle ja jousiorkesterille
Jeajoon Ryu: Pianokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
11.10.2018
Kymi Sinfonietta
Tuulahdus Norjan vuonoilta
Christian Kluxen
Henning Kraggerud, viulu
Edvard Grieg: Viulusonaatti, sovitettuna viululle ja orkesterille
Johan Halvorsen: Viulukonsertto
Edvard Grieg: Sarja Holbergin ajoilta
Igor Stravinsky: Pulcinella -sarja
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
11.10.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Ilja Gringolts, viulu
Sebastian Fegerlund: Isola, 16'
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 op. 63 g-molli, 26'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 op. 67 c-molli, 31'
Toinen esitys: 12.10. Pietarin Filharmonian sali
Sibeliustalo
19:00
To
11.10.2018
Oulu Sinfonia
Bizarre Bazaar
Kari Kriikku, klarinetti
Lazló Draskóczy: Dances from Korond (Yrjö Helt), 4'
Helmut Eisel: Babsi's Decision (Yrjö Helt), 3'
Ora bat Chaim: Deine Söhne seien gesegnet (Yrjö Helt), 4'
Trad.: Nokh a glezl vayn (Yrjö Helt), 3'
Roberto Pansera: Dance of Joy (Timo Hietala), 4'
Timo Hietala, trad.: Wedding Walts (Timo Hietala), 4'
Astor Piazzolla: Café 1930 (Yrjö Helt), 7'
Astor Piazzolla: Bordel 1900 (Yrjö Helt), 4'
Hani Mehanna: Mashaal (Leif Karlson), 5'
Riad al-Sumbáti: Longa (Leif Karlson), 3'
Muhammed al-Qasabgi: Dhikrayat (Leif Karlson), 5'
José Afonso: Menino do Bairro Negro (Jaques Morelenbaum), 4'
Rui Veloso: Feira de Castro, 5'
Madetojan sali
19:00
To
11.10.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Mozart & Mäki-Kojola
Antti Laasanen
Etelä-Pohjanmaan musiikkiopiston kamariorkesteri
Lauri Mäki-Kojola: Sinfonia
W.A. Mozart: Sinfonia nro 1, Es-duuri 
W.A. Mozart: Sinfonia nro 5, Bb-duuri 
W.A. Mozart: Divertimento nro 14 
Lauri Mäki-Kojola: Pianotrio nro 1, D-duuri
Liput: 10 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
11.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Lentävä hollantilainen
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Lentävä hollantilainen
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
11.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Beethoven Special!
Leif Segerstam
N.N., sopraano
N.N., basso
Chorus Cathedralis Aboensis, kuoro
Ludwig van Beethoven: Die Ehrenproften WoO 97: Es ist vollbracht, 5'
Ludwig van Beethoven: Die Ruinen von Athen op. 113, 36'
Ludwig van Beethoven: Kantate auf den Tod Kaiser Josephs II WoO 87, 40'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
12.10.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Ilja Gringolts, viulu
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 op. 63 g-molli, 26'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 op. 67 c-molli, 31'
Jean Sibelius: Kevätlaulu op. 16, 12'
Pietarin Filharmonian sali
19:00
Pe
12.10.2018
Oulu Sinfonia
Bizarre Bazaar
Kari Kriikku, klarinetti
Brahe Classica tilauskonsertti, sama ohjelmisto kuin 11.10. kosertissa
Raahe-sali
19:00
Pe
12.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 3
Islanti ja Viro 100 vuotta
Anna-Maria Helsing
Arto Noras, sello
Sergei Prokofjev: Rêves, op. 6
Anna Þorvaldsdóttir: Dreaming               
Jüri Reinvere: Såsom i en lins
Antonín Dvořák: Sellokonsertto h-molli op. 104
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Paula Sundqvist, viulu
Tuija Rantamäki, sello
Sonja Fräki, piano
Antonín Dvořák: Pianotrio "Dumky"
Musiikkitalo
19:00
Pe
12.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 12.10., 17.10., 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
12.10.2018
Tampere Filharmonia
Sibeliuksen viulukonsertto
Vassily Sinaisky
Réka Szilvay, viulu
Jean Sibelius: Tuonelan joutsen, 10'
Jean Sibelius: Viulukonsertto, 31'
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit, 35'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
12.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Tölöläb
Taavi Oramo
Turkka Inkilä, shakuhachi, huilu ja eloelektroniikka
Saku Mattila, oboe
Antti Salovaara, fagotti
Taavi Oramo, eloelektroniikka
Magnus Lindberg: Jubilees, 15'
Anton Webern: Sinfonia op. 21, 10'
Tölöläb: Improvisaatiota teosten välillä
Ottorino Respighi: Botticelli-triptyykki, 16'
Maurice Ravel: Couperinin hauta, 17'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
12.10.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Teemu Viinikainen
Mikko Hassinen
Vuotalo
19:00
La
13.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 16.10., 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
16.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 18.10.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
17.10.2018
Kymi Sinfonietta
Metsästyskonsertti "Luomua, olkaa hyvä!"
Raymond Cox, liidaus
Tuija Hakkila, fortepiano
Janne Laine, Miska Miettunen, Jouni Suuronen ja Maria Luhtanen, luonnontorvi
Leopold Mozart: Sinfonia da caccia
W.A. Mozart: Pianokonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 31 "Hornsignal"
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
17.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 20.10. (klo 14)
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
18.10.2018
Kymi Sinfonietta
Metsästyskonsertti "Luomua, olkaa hyvä!"
Raymond Cox, liidaus
Tuija Hakkila, fortepiano
Janne Laine, Miska Miettunen, Jouni Suuronen ja Maria Luhtanen, luonnontorvi
Leopold Mozart: Sinfonia da caccia
W.A. Mozart: Pianokonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 31 "Hornsignal"
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
18.10.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Orffit & Orkesteri
Lastenmusiikkiorkesteri Orffit
Jousiorkesterisovituksia Orffien lastenmusiikista
Martti Talvela -sali, Mikaeli
18:00
To
18.10.2018
Oulu Sinfonia
Lisitsa & Gustavsson
Johannes Gustavsson
Valentina Lisitsa, piano
Dmitri Šostakovitš: Juhla-alkusoitto, A-duuri, op.96, 7'
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2, c-molli, op. 18, 35'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5, e-molli, op. 64, 50'
Madetojan sali
19:00
To
18.10.2018
Pori Sinfonietta
Bogányit 30 v. Suomessa
Tibor Bogányi, joht. & sello
Bence Bogányi, fagotti
Bernadette Bogányi, huilu
Gergely Bogányi, piano
Carl Maria von Weber: Concerto for Bassoon F Major Op. 75, 16'
Kalevi Aho: Balladi, 13'
J. Michael Haydn: Concerto for flute D Major MH 105, 19'
Felix Mendelssohn: Concerto for Piano No. 1 G minor Op. 25, 20'
Promenadisali
19:00
To
18.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kaikkien aikojen iskelmät
RSO Nenäpäivän hyväksi
Jaakko Kuusisto
Diandra
Pepe Willberg
Musiikkitalo
19:00
To
18.10.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto per due
FiBO Players:
Petteri Pitko, cembalo
Marianna Henriksson, cembalo
L. Couperin – F. Couperin – A.-L. Couperin – Mozart – J. S. Bach
Kanneltalo
19:00
To
18.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tosca
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Tosca
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
19.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Aikojen halki
Pablo González
Mackenzie Melemed, piano
W.A. Mozart: Sinfonia nro 35 "Haffner"
Samuel Barber: Pianokonsertto
Robert Schumann: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
Pe
19.10.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Paulon sellokilpailun semifinaalikonsertti
Eva Ollikainen
Edward Elgar: Sellokonsertto op. 85 e-molli, 30'
Robert Schumann: Sellokonsertto op. 129 a-molli, 25'
Édouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 26'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Toinen konsertti: 20.10. klo 18
Sibeliustalo
18:00
Pe
19.10.2018
Pori Sinfonietta
Bogányit 30v. Suomessa
Tibor Bogányi, joht. & sello
Bence Bogányi, fagotti
Bernadett Bogányi, huilu
Gergely Bogányi, piano
Carl Maria von Weber: Concerto for Bassoon F Major Op. 75, 16'
Kalevi Aho: Balladi, 13'
J. Michael Haydn: Concerto for flute D Major MH 105, 19'
Felix Mendelssohn: Concerto for Piano No. 1 G minor Op. 25, 20'
Forssan kirkko
19:00
Pe
19.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 25.10., 27.10., 1.11., 10.11. (klo 14), 14.11., 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
20.10.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Paulon sellokilpailun semifinaalikonsertti
Eva Ollikainen
Edward Elgar: Sellokonsertto op. 85 e-molli, 30'
Robert Schumann: Sellokonsertto op. 129 a-molli, 25'
Édouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 26'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Sibeliustalo
18:00
La
20.10.2018
Pori Sinfonietta
Bogányit 30v. Suomessa
Tibor Bogányi, joht. & sello
Bence Bogányi, fagotti
Bernadett Bogányi, huilu
Gergely Bogányi, piano
Carl Maria von Weber: Concerto for Bassoon F Major Op. 75, 16'
Kalevi Aho: Balladi, 13'
J. Michael Haydn: Concerto for flute D Major MH 105, 19'
Felix Mendelssohn: Concerto for Piano No. 1 G minor Op. 25, 20'
Musiikkitalo, Helsinki
18:00
La
20.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ranskalainen ilta
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Édouard Lalo: Suite en blanc
Gavin Bryars: Pneuma
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
21.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 2
Suuret klassikot
Ilari Angervo, taiteellinen suunnittelu
Mackenzie Melemed, piano
Uusi Helsinki -kvartetti:
Petri Aarnio, viulu
Taija Angervo, viulu
Ilari Angervo, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Johannes Brahms: Pianokvartetto c-molli, op. 60
Robert Schumann: Pianokvintetto Es-duuri, op. 44
Musiikkitalo
15:00
Su
21.10.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Pariisin taivaan alla
Myriam Arbouz, sopraano
F. Couperin – Marais – Lambert – Rameau
Ritarihuone
18:00
Su
21.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Sisällissota
Maija Kontunen, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Roi Ruottinen, sello
Anna Kulmala, piano
Aarre Merikanto: Pianotrio a-molli, 24'
Oskar Merikanto: Työväenmarssi
(sov. Harri Mäntynen pianokvartetille), 2'
Pierre De Geyter: Kansainvälinen
(sov. Harri Mäntynen pianokvartetille), 3'
Leevi Madetoja: Tanssi op. 14/5, 2'
Toivo Kuula: Melodia lugubre, 2'30
Toivo Kuula: Eteläpohjalaisia kansanlauluja, 20'
Liput: 23/18/9 €
Wäinö Aaltosen museo
19:00
Ma
22.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Paulon sellokiplailu I
Kilpailun finalistit
Yhteislippu molempiin konsertteihin 35/27/16 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Ti
23.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Paulon sellokilpailu II
Kilpailun finalistit
Yhteislippu molempiin konserttihin 35/27/16 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Ti
23.10.2018
UMO Jazz Orchestra
Lounaskonsertti: UMO in Wayne Shorter´s Footprints
Savoy-teatteri
12:00
Ke
24.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Paulon sellokilpailu
Susanna Mälkki
Musiikkitalo
19:00
Ke
24.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Vierailukonsertti Keuruulla
Atso Almilan kapellimestariluokan opiskelijat
Ottorino Respighi: Gli Uccelli - Linnut, 22'
Jean Sibelius: Pelléas ja Mélisande op. 46, 30'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 "Klassinen" op. 25, 15'
Liput: 15 / 8 € (alennettu hinta: lapset, koululaiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet)
Keuruun yläasteen juhlasali
19:00
Ke
24.10.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Moninkertaista eksotiikkaa!"
John Storgårds
Tommy Mansikka-aho, didjeridu ja slideridu
Jacek Domagała: Continuum, ensi kertaa Suomessa
George Dreyfus: Sextet, ensi kertaa Suomessa 
Lauri Porra:  Puhallinkvintetto "Adventurer", kantaesitys
Peter Sculthorpe: From Ubirr, ensi kertaa Suomessa
Grigory Surus: Symphonietta, ekS.
Liput: 21/18/10 €
Muut konsertit:
25.10. Utsjoen Kirkko ja
26.10. Karigasniemen kappeli
Rovaniemi
19:00
Ke
24.10.2018
Oulu Sinfonia
Pikaparantola
Kalle Kuusava
Iiro Rantalan säveltämä ja Minna Lindgrenin kirjoittama Pikaparantola on hulvattoman hauska ooppera.
LIput: 47 € / 44 € / 25 € (S-etuhinta 44 €)
Muut esitykset: 25.10. klo 13
Oulun Teatteri
19:00
To
25.10.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Paulon sellokilpailu
Susanna Mälkki
Musiikkitalo
19:00
To
25.10.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Gothóni ja Gvetadze
Ralf Gothóni
Nino Gvetadze, piano
Joseph Haydn: L'anima del filosofo -alkusoitto, 4’
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 20 d-molli, KV 466, 30’
Luigi Cherubini: Sinfonia D-duuri, 28’
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
25.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Vierailukonsertti Petäjävedellä
Atso Almilan kapellimestariluokan opiskelijat
Ottorino Respighi: Gli Uccelli - Linnut, 22'
Jean Sibelius: Pelléas ja Mélisande op. 46, 30'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 op. 25 "Klassinen", 15'
Liput: 15 / 8 € (alennettu hinta: lapset, koululaiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet)
Petäjäveden toimintakeskuksen liikuntasali
19:00
To
25.10.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Konsertti
Kokkola-kvartetti;
Reijo Tunkkari, viulu
Annica Brännkärr, viulu
Hanna Pakkala, alttoviulu
Lauri Pulakka, sello
Igor Stravinsky: Kolme kappaletta jousikvartetille
W.A. Mozart: Jousikvartetto Es-duuri
Sergei Prokofjev: Jousikvartetto nro 1, op. 50 
Liput: 22/17/7 €
Raatihuone
19:00
To
25.10.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Enigma" - Sinfoniasarja V
Jaakko Kuusisto
Marjukka Tepponen, sopraano
Edward Elgar: Jousiserenadi
Benjamin Britten: Les Illuminations op. 18
Edward Elgar: Enigma-variaatiot
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
25.10.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Moninkertaista eksotiikkaa!"
John Storgårds
Tommy Mansikka-aho, didjeridu ja slideridu
Jacek Domagała: Continuum
George Dreyfus: Sextet
Lauri Porra:  Puhallinkvintetto "Adventurer"
Peter Sculthorpe: From Ubirr
Grigory Surus: Symphonietta
Liput: 21/18/10 €
Muut konsertit: 26.10. Karigasniemen kappeli
Utsjoen Kirkko
19:00
To
25.10.2018
Oulu Sinfonia
Pikaparantola
Kalle Kuusava
Iiro Rantalan säveltämä ja Minna Lindgrenin kirjoittama Pikaparantola on hulvattoman hauska ooppera.
Liput: 47 € / 44 € / 25 € (S-etuhinta 44 €)
Oulun Teatteri
13:00
To
25.10.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Koko perheen konsertti: Siina ja taikametsän puhaltimet
Siina Hirvonen, laulu
Lastenlauluja
Liput: 15 €/12 €/5 €
Seinäjoki-sali
18:00
To
25.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 27.10., 1.11., 10.11. (klo 14), 14.11., 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
25.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Iiro & Amadeus
Iiro Rantala, musiikin johto & piano
Iiro solo piano, 15'
Iiro Rantala: Karma, 5'
Iiro Rantala: Anyone with a heart, 6'
Iiro Rantala: Freedom, 7'
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit-sarja op. 1, 6'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 21 C-duuri K. 467, 32'
Iiro Rantala: Tears for Esbjörn, 4'
Iiro Rantala: Happy Hippo, 4'
Iiro Rantala: Hard Score, 5'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
25.10.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Skottilaisia säveliä
James Lowe
Chris Stout, viulu
Catriona McKay, kelttiläinen harppu
Witold Lutosławski: Little Suite
Chris Stout/Catriona McKay: Duo
Edvard Grieg: Two Norwegian Dances
Antonin Dvořák: Czech Suite No. 5 Furiant
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit op. 1 nro 3 "Pirun polska"
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit op. 1 nro 4 "Hypyt"
Béla Bartók: Hungarian Sketches, No.1 "Evening in the Village"
Steven Karidoyanes: Yerakina: Dionysian Dance for Orchestra
Timo Alakotila: Work for Scottisch Fiddle, Clarsach and Strings
Chris Stout/Catriona McKay: Duo (segue)
Chris Stout/Catriona McKay: Waltz
Chris Stout/Catriona McKay: Mid-tempo
Chris Stout/Catriona McKay: Reels
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
26.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Vierailukonsertti Saarijärvellä
Atso Almilan kapellimestariluokan opiskelijat
Ottorino Respighi: Gli Uccelli - Linnut, 22'
Jean Sibelius: Pelléas ja Mélisande op. 46, 30'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 op. 25 "Klassinen", 15'
Liput: 15 / 8 € (alennettu hinta: lapset, koululaiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet)
Saarijärven monitoimitalo
19:00
Pe
26.10.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Moninkertaista eksotiikkaa!"
John Storgårds
Tommy Mansikka-aho, didjeridu ja slideridu
Jacek Domagała: Continuum
George Dreyfus: Sextet
Lauri Porra:  Puhallinkvintetto "Adventurer"
Peter Sculthorpe: From Ubirr
Grigory Surus: Symphonietta
Liput: 21/18/10 €
Karigasniemen kappeli
19:00
Pe
26.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 4
Thomas Adès
Christianne Stotijn, mezzosopraano
Mark Stone, baritoni
György Kurtág: Ligatura-Message to Frances-Marie (The Answered Unanswered Question) op. 31b
Jean Sibelius: Tapiola op. 112               
Jean Sibelius: Tuonelan joutsen op. 22/3                     
Thomas Adès: Totentanz
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Jorma Valjakka, oboe
József Hárs, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
Thomas Adès: Sonata da caccia
Musiikkitalo
19:00
Pe
26.10.2018
Tampere Filharmonia
Beethovenin viulukonsertto
Eduardo Strausser
Vadim Gluzman, viulu
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto, 42'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 3, 54'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
26.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Iiro & Amadeus
Iiro Rantala, musiikin johto & piano
Iiro solo piano, 15'
Iiro Rantala: Karma, 5'
Iiro Rantala: Anyone with a heart, 6'
Iiro Rantala: Freedom, 7'
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit op. 1, 6'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 21 C-duuri K. 467, 32'
Iiro Rantala: Tears for Esbjörn, 4'
Iiro Rantala: Happy Hippo, 4'
Iiro Rantala: Hard Score, 5'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
27.10.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Ilta Waltteri Torikan seurassa
Erkki Lasonpalo
Waltteri Torikka, baritoni
Komppiryhmä:
Joonas Haavisto, piano
Mikko Pellinen, basso
Ville Pynssi, rummut
Mozartin aarioita, Merikannon lauluja, ikivihreitä
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
27.10.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 1.11., 10.11. (klo 14), 14.11., 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
27.10.2018
Tapiola Sinfonietta
Yksisarvinen, keijukaiskuningas ja muita musiikkipersoonallisuuksia
Jan Söderblom
Key Ensemble
Einojuhani Rautavaara: True and false unicorn
Liput: 29/20 €
Nya Paviljongen, Kauniainen
19:00
Su
28.10.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Amour de loin - arabien Välimeri
Marcos Magalhães
Ricardo Ribeiro, Jarrod Cagwin, Ihab Radwan
Liput: 25-48 €
Musiikkitalo, Konserttisali
16:00
Su
28.10.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
W.A. Mozart: Jousikvintetto nro 4
Olivier Messiaen: Aikojen lopun kvartetto
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Ma
29.10.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Musiikkipolku
Atso Almila
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä, osa Trepak, 1’30
Jean Sibelius: Karelia-sarja, osa Alla marcia, 5’
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3’
Johann ja Josef Strauss: Pizzicato polka, 3’
Pjotr Tšaikovski: Kukkaisvalssi (osa), 5’
John Williams: Star Wars III, Imperial march (Darth Vader’s Theme), 3’
Toinen Musiikkipolkuesitys: 29.10. klo 11.15
Hatsalan koulu
10:00
Ma
29.10.2018
UMO Jazz Orchestra
Kauan eläköön UMO! -tukikonsertti
Anna Puu, Paleface, Jimi Tenor, Sami Pitkämö, Sami Saari, Aija Puurtinen, Higher Ground Vocals, Jukka Perko, Teemu Viinikainen, Jukka Eskola
Finlandia-talo
19:00
Ti
30.10.2018
Tampere Filharmonia
Ammuu!
Mikk Murdvee
Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!
Lastenmusiikkia tuorein, svengaavin sovituksin
Tampere-talo, Iso sali
18:00
Ke
31.10.2018
Jyväskylä Sinfonia
Requiem
Ville Matvejeff
Aurora Marthens, sopraano
Anu Ontronen, mezzosopraano
Jussi Myllys, tenori
Nicholas Söderlund, basso
Kamarikuoro Cantinovum, valm. Rita Varonen
W.A. Mozart: Requiem K.626, 55'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Taulumäen kirkko
19:00
Ke
31.10.2018
Kymi Sinfonietta
Pippuri soikoon! Koko perheen konsertti
Liput: aikuiset 15 €, lapset 11 €, perhelippu 42 € 
Kotkan konserttitalo
18:00
Ke
31.10.2018
Oulu Sinfonia
The Addams Family
Madetojan sali
19:00
Ke
31.10.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 4
Manfred Honeck
Matthias Goerne, baritoni
Dmitri Šostakovitš: Sarja Michelangelo Buonarrotin runoihin op. 145a
Gustav Mahler: Sinfonia nro 1 D-duuri "Titaani"
Toinen esitys: 1.11. klo 19 Torstaisarja 3 
Musiikkitalo
19:00
Ke
31.10.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Segerstamit
Leif Segerstam
Pia Segerstam, sello
Leif Segerstam: Sinfonia nro 319, "Ihmisihme", kantaesitys
Benjamin Britten: Sinfonia sellolle ja orkesterille, op. 68, 33'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4, 39'
Liput: 30 €/25 €
- Teos- ja taitelijaesittely klo 18.15 Seinäjoki-salissa
Seinäjoki-sali
19:00
Ke
31.10.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Muut taidetestaajaesitykset: 1.11., 2.11., 5.11., 7.11. ja 9.11.
Turun konserttitalo
12:00
To
1.11.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Karjalan tasavallan valtionfilharmonian sinfoniaorkesteri
Kalevalan mailla
Jurjen Hempel
Uuno Klami: Kalevala-sarja
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2 e-molli, op. 27
Carelia-sali
19:00
To
1.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Taavi Oramo
Anni Haapaniemi, oboe
John Dowland: Lachrimae, 5'
Alessandro Marcello: Oboekonsertto d-molli, 10'
Georg Friedrich Händel: Concerto grosso, op. 6/4, 10'
Benjamin Britten: Temporal Variations, 15'
Pēteris Vasks: Musica dolorosa, 13'
Johann Sebastian Bach: Erbarme dich, 6'
Kauhavan kirkko
19:00
To
1.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Suomen Kansallisoopperan vierailu: Pikaparantola-ooppera
Kalle Kuusava
Rooleissa:
Pullukka: Johanna Rusanen
Urheiluaddikti: Waltteri Torikka
Parantaja: Hannu Niemelä
Meditaatioaddikti: Markus Nykänen
Respa: Päivi Nisula
Iiro Rantala: Pikaparantola
Libretto: Minna Lindgren
Ohjaus: Maria Sid
Lavastus ja puvut: Anna Kontek
Liput: 45 € permanto / 40 € lapset alle 16v, opiskelijat, eläkeläiset, ryhmät väh. 10 hlöä ja parvet
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
1.11.2018
Kymi Sinfonietta
Pippuri soikoon! Koko perheen konsertti
Liput: aikuiset 15 €, lapset 11 €, perhelippu 42 € 
Kouvolan kaupungintalo
18:00
To
1.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti - Viipurin musiikkiopisto - Lahden konservatrio 100 vuotta
Erkki Lasonpalo
Sibeliustalo
19:00
To
1.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
My name is James Bond
Antti Rissanen
Diandra
Tero Lindberg, trumpetti
Liput: 30 €, S-Etukortilla 3 € alennus.
Lappeenranta-sali
19:00
To
1.11.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Música Brasileira
Wendell Kettle
Carlos Gomes: Sonaatti jousille, 21'
Edino Krieger: Suite Per Archi, 13'
Heitor Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras nro 4 1. osa, 4'
Heitor Villa-Lobos: Sarja jousiorkesterille, 16'
Heitor Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras nro 9, 9'
Heitor Villa-Lobos: O trenzinho caipira sov. jousiorkesterille, 6'
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
1.11.2018
Oulu Sinfonia
The Addams Family
Madetojan sali
19:00
To
1.11.2018
Pori Sinfonietta
Väriä syksyyn
Jukka Iisakkila
Vilja Riutamaa, sopraano
Jukka-Pekka Lehto: Mu Pori-sarja orkesterille, Aerobinen fanfaari
W.A. Mozart: Voi avete un cor fedele K 217, 8'
W.A. Mozart: Pupille amate, 4'
Pēteris Vasks: Cantabile for string orchestra, 8'
W.A. Mozart: Schon lacht der holde Frühling K 580, 9'
Arthur Honegger: Symphony No. 4 Deliciae Basilienses, 27'
Promenadisali
19:00
To
1.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 3
Manfred Honeck
Matthias Goerne, baritoni
Dmitri Šostakovitš: Sarja Michelangelo Buonarrotin runoihin op. 145a
Gustav Mahler: Sinfonia nro 1 D-duuri "Titaani"
Musiikkitalo
19:00
To
1.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 10.11. (klo 14), 14.11., 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
1.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Suuri c-molli
Kristiina Poska
Marjukka Tepponen, sopraano
Silja Aalto, sopraano
Juha Punkeri, tenori
Kristian Lindroos, basso
Suomen laulu, valmennus Esko Kallio
Wolfgang Amadeus Mozart: c-mollimessu, 55'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
To
1.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Muut taidetestaajaesitykset: 2.11., 5.11., 7.11. ja 9.11.
Turun konserttitalo
12:00
To
1.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Segerstam -ihmisihme
Leif Segerstam
Pia Segerstam, sello
Leif Segerstam: Sinfonia nro 319
Benjamin Britten: Sinfonia sellolle ja orkesterille, op. 68, 33'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4, 39'
Liput: 40/34/29 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
2.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Suuret sävelet
Domingo Hindoyan
Jeremy Denk, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Edward Elgar: Sinfonia nro 1
Musiikkitalo
19:00
Pe
2.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Musica dolorosa
Taavi Oramo
Anni Haapaniemi, oboe
John Dowland: Lachrimae, 5'
Alessandro Marcello: Oboekonsertto d-molli, 10'
Georg Friedrich Händel: Concerto grosso, op. 6/4, 10'
Benjamin Britten: Temporal Variations, 15'
Pēteris Vasks: Musica dolorosa, 13'
Johann Sebastian Bach: Erbarme dich, 6'
Liput: 25/20/10 €
Kaarlelan kirkko
19:00
Pe
2.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 3.11. (klo 14), 6.11., 7.11., 8.11., 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
2.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Muut taidetestaajaesitykset: 5.11., 7.11. ja 9.11.
Turun konserttitalo
12:00
La
3.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Pyhäinpäivän kynttiläkonsertti: Kaikuja sisimmästä
Sayaka Kinoshiro, viulu
Reiko Mori, oboe
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto d-molli BWV 1052
Johann Sebastian Bach: Konsertto oboelle ja viululle d-molli BWV 1060
Johann Pachelbel: Kaanon
Tomaso Albinoni: Adagio
Ottorino Respighi: Antiikin aarioita ja tansseja, sarja nro 3
Liput: 10 €
Pyhän Markuksen kappeli, Kuopio
19:00
La
3.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 6.11., 7.11., 8.11., 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
3.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Suuri c-molli
Kristiina Poska
Marjukka Tepponen, sopraano
Silja Aalto, sopraano
Juha Punkeri, tenori
Kristian Lindroos, basso
Suomen laulu, valmennus Esko Kallio
Wolfgang Amadeus Mozart: c-mollimessu, 55'
Liput: 25/19/11€
Kallion kirkko
20:00
Su
4.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kamarisarja II: Päiväkahviseuraa tarjolla
Annika Tepponen, laulu
Sellokvartetti:
Peter Gospodinov, sello
Amanda Kiiski, sello
Graham Pocknell, sello
Seppo Tepponen, sello
Ohjelma ilm. myöhemmin.
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät.
Kuopion Musiikkikeskus, Valohalli
13:00
Su
4.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kamarimusiikkikonsertti
Eva Ryan, huilu
Nora Niskanen, klarinetti
Maaria Leino, viulu
Aleksi Trygg, viulu
Anu Airas, alttoviulu
Ilkka Pälli, sello
Päivi Severeide, harppu
Katariina Ruokonen, alttoviulu
Maurice Ravel: Introduction & Allegro M.46, 13'
Claude Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle, 16'
Maurice Ravel: Jousikvartetto M.35 F-duuri, 30'
Felix Krohn -sali, Konserttitalo
14:00
Su
4.11.2018
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkomusiikkiviikon konsertti
Tuomiokirkko
19:00
Ma
5.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Muut taidetestaajaesitykset: 7.11. ja 9.11.
Turun konserttitalo
12:00
Ti
6.11.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Karjalan tasavallan valtionfilharmonian sinfoniaorkesteri
Kalevalan mailla
Anatolii Rybalko
Uuno Klami: Kalevala-sarja
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2 e-molli, op. 27
Karjalan valtionfilharmonian sali, Petroskoi
19:00
Ti
6.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kummilapsikonsertti: Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Timo Klemettinen: Keinuhevosen kengittäjä, 30'
(Runot: Jukka Itkonen, orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski)
- Orkesterin kummilapsille suunnattu konsertti. Toinen esitys 6.11. klo 18.30. Kummilapsille lähetetään kutsu konserttiin.
Kuopion Musiikkikeskus
17:30
Ti
6.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Kreeta-Maria Kentala, viulu ja liidaus
Vivaldi
Savonlinnan tuomiokirkko
18:00
Ti
6.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 7.11., 8.11., 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
6.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Pähkinänsärkijä - koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op .71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Vain ryhmille. Liput 3 €. Varaukset puhelimitse (02) 262 0333 (ma–pe klo 9–15) tai sähköpostillakulttuuri.myynti@turku.fi 
Turun konserttisali
10:30
Ti
6.11.2018
Vantaan viihdeorkesteri
Kalevauva.fi 2v juhlakonsertti
Risto Kupiainen
Vantaan Viihdeorkesteri Ensemble
Kalevauva
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Ke
7.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Towards the horizon
Klaus Mäkelä
Marko Ylönen, sello
Britta Byström: Segelnde Stadt
Einojuhani Rautavaara: Towards the Horizon
Daniel Bjarnason: Over Light Earth
Jimmy López: Perú Negro
Musiikkitalo
19:00
Ke
7.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Päiväkotikonsertti: Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Timo Klemettinen: Keinuhevosen kengittäjä, 30'
(Runot: Jukka Itkonen, orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski)
Lipun hinta ilm. myöhemmin.
Kuopion Musiikkikeskus
10:00
Ke
7.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Perhekonsertti: Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Timo Klemettinen: Keinuhevosen kengittäjä, 30', kantaesitys
Runot: Jukka Itkonen
Orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski
Esityksen kesto 30 minuuttia.
Liput: 48 € perhelippu (sis. 2 aikuista ja 2 lasta) / 16 € aikuiset / 11 € lapset alle 16v. S-Etukortilla 38 / 13 / 8 €
Alle 1v sylissä veloituksetta.
Kuopion Musiikkikeskus
18:00
Ke
7.11.2018
Kymi Sinfonietta
Unkarilainen ilta
Olari Elts
Barnabás Kelemen, viulu
Ernest Bango, cimbalom
Pablo de Sarasate: Mustalaislauluja
Maurice Ravel: Tzigane
Vittorio Monti: Csardas
Bela Bartók: Rapsodia nro 1
Johannes Brahms: Unkarilaiset tanssit cimbalom-kadenssein
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
7.11.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Vuorovaikutusvariaatioita"
John Storgårds
Lauri Angervo, soolosello
Lotta Wennäkoski: Vyyhti (Lauri Angervo, soolosello)
Gottfried von Einem: Puhallinkvintetto
Madeleine Isaksson: Inné
Johann Sebastian Bach: Goldberg-Variationen BWV 988, sov. jousiorkesterille Dmitry Sitkovetsky
Liput: 21/18/10 €
Kittilän kirkko
19:00
Ke
7.11.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Hanoi Calling!
Pohjanmaa-kvintetti
Joonas Kokkonen: Puhallinkvintetto
Outi Tarkiainen: Siimes
Kolme pohjalaista kansanlaulua, sov. Jouko Viljanen
Atso Almila: Puhallinkvintetto
Liput 15 €/12 €
Toinen esitys: Seinäjoki-salissa 8.11. klo 19.
Kulttuuritalo Orrela, Teuva
19:00
Ke
7.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi
Kreeta-Maria Kentala, liidaus & viulu
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Vivaldi
Varkauden kirkko
18:00
Ke
7.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 8.11., 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
7.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Pähkinänsärkijä - Koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Vain ryhmille. Liput 3 €. Varaukset puhelimitse (02) 262 0333 (ma–pe klo 9–15) tai sähköpostillakulttuuri.myynti@turku.fi 
Turun konserttitalo
10:00
Ke
7.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Turun konserttitalo
13:00
To
8.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Towards the horizon
Klaus Mäkelä
Marko Ylönen, sello
Britta Byström: Segelnde Stadt
Einojuhani Rautavaara: Towards the Horizon
Daniel Bjarnason: Over Light Earth
Jimmy López: Perú Negro
Musiikkitalo
19:00
To
8.11.2018
Kymi Sinfonietta
Unkarilainen ilta
Olari Elts
Barnabás Kelemen, viulu
Ernest Bango, cimbalom
Pablo de Sarasate: Mustalaislauluja
Maurice Ravel: Tzigane
Vittorio Monti: Csardas
Béla Bartók: Rapsodia nro 1
Johannes Brahms: Unkarilaiset tanssit cimbalom-kadenssein
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
8.11.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Vuorovaikutusvariaatioita"
John Storgårds
Lauri Angervo, soolosello
Lotta Wennäkoski: Vyyhti (Lauri Angervo, soolosello)
Gottfried von Einem: Puhallinkvintetto
Madeleine Isaksson: Inné
Johann Sebastian Bach: Goldberg-Variationen BWV 988, sov. jousiorkesterille Dmitry Sitkovetsky
Liput: 21/18/10 €
Toinen konsertti: ke 7.11. Kittilän kirkko
Korundi
19:00
To
8.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Oboetaitureita
Vilmantas Kaliunas
Hannu Perttilä, oboe
Sir Paul McCartney: Spiral, 9'
Ralph Vaughan-Williams: Oboekonsertto, 17'
Ermanno Wolf-Ferrari: Sinfonia da Camera "Venetsia" op. 8, 36'
Liput: 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
To
8.11.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Estradilla musiikkiopiston solistit
Jyrki Lasonpalo
Mikkelin musiikkiopiston solistit
Alexander Glazunov: Teema ja variaatiot g-molli op. 97, 13'
Klassisen ja kevyen musiikin teoksia
Martti Talvela -sali, Mikaeli
18:00
To
8.11.2018
Oulu Sinfonia
Peltoniemi & Kuusisto
Jaakko Kuusisto
Jukka-Pekka Peltoniemi, trumpetti
Andrea Tarrodi: Liguria, 10'
Jaakko Kuusisto: Trumpettikonsertto
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 5, B-duuri, op. 100, 57'
Madetojan sali
19:00
To
8.11.2018
Pori Sinfonietta
Kaverit Wienistä
Janne Nisonen, joht. & viulu
Lilli Maijala, alttoviulu
W.A. Mozart: Sinfonia concertante viululle ja alttoviululle Es-duuri KV 364, 25'
Antonio Salieri: Sinfonia D-duuri "Il giorno onomastico", 19'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 50 C-duuri, 22'
Promenadisali
19:00
To
8.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Hannu Lintu
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Sergei Prokofjev (sov. Palmer): Sota ja rauha, sinfoninen sarja
- Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 27.10. klo 8 info@versomus.fi.
Musiikkitalo
10:00
To
8.11.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Hanoi Calling!
Pohjanmaa-kvintetti
Joonas Kokkonen: Puhallinkvintetto
Outi Tarkiainen: Siimes 
Kolme pohjalaista kansanlaulua, sov. Jouko Viljanen
Atso Almila: Puhallinkvintetto
Liput 15 €/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
8.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
8.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Muut esitykset: 9.11.
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
8.11.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO: Blue Notes on Silver Screen
Kirmo Lintinen
Kanneltalo
14:00
Pe
9.11.2018
Kymi Sinfonietta
Unkarilainen ilta
Olari Elts
Barnabás Kelemen, viulu
Ernest Bango, cimbalom
Pablo de Sarasate: Mustalaislauluja
Maurice Ravel: Tzigane
Vittorio Monti: Csardas
Béla Bartók: Rapsodia nro 1
Johannes Brahms: Unkarilaiset tanssit cimbalom-kadenssein
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Pe
9.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kotkan poikii - Juha "Watt" Vainio
Jarkko Kiiski
Mari Palo, sopraano
Hannu Lehtonen, laulu
Toinen esitys: 9.11. klo 19
Sibeliustalo
13:00
Pe
9.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 5
Hannu Lintu
Li Wei Qin, sello
Witold Lutosławski: Sinfonia nro 2          
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat                      
Sergei Prokofjev (sov. Palmer): Sota ja rauha, sinfoninen sarja       
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Petri Aarnio, viulu
Li Wei Qin, sello
Ossi Tanner, piano
Pjotr Tšaikovski: Pianotrio
Musiikkitalo
19:00
Pe
9.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi
Kreeta-Maria Kentala, liidaus & viulu
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Vivaldi
Ritarihuone
19:00
Pe
9.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
9.11.2018
Tampere Filharmonia
Orff: Carmina Burana
Santtu-Matias Rouvali
Tuuli Takala, sopraano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Tampereen Oopperakuoro
Richard Strauss: Lauluja
Carl Orff: Carmina burana, 65'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Pe
9.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Turun konserttitalo
12:00
Pe
9.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Pähkinänsärkijä
Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
10.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 14.11., 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
10.11.2018
Tampere Filharmonia
Orff: Carmina Burana
Santtu-Matias Rouvali
Tuuli Takala, sopraano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Tampereen Oopperakuoro
Richard Strauss: Lauluja
Carl Orff: Carmina burana, 65'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
La
10.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Bernstein & Debussy 100
Niamh McKenna, huilu
Ari-Pekka Mäenpää, ohjelmistonsuunnittelija, lyömäsoittimet
Tuomas Tainio, lyömäsoittimet
Päivi Severeide, harppu
Jasmine Beams, alttoviulu
N.N., piano
Claude Debussy: Triosonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle, 16'
Claude Debussy: Arabesque nro 1 harpulle, 4'20
Lou Harrison: Konsertto nro 1 huilulle ja lyömäsoittimille, 9'
Leonard Bernstein: Halil, 15'
Liput: 23/18/9 €
Sibelius-museo
14:00
Su
11.11.2018
Helsingin barokkiorkesteri
"Secretz regretz" - keskiajan naiskohtaloita
Tuuli Lindeberg, sopraano
Helsingin Barokkiorkesterin yhtye
Liput: 18-25 €
Musiikitalo, Camerata
16:00
Su
11.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto Grosso – Viking Barokk
FiBO Collegium
Drottningholms barockensemble
Symphonia Angelica
Barokkanerne
Jouni Bäckström, mimiikka
Minna Vainikainen, ohjaus
Helsingin konservatorio, Pakilan musiikkiopisto, Keravan musiikkiopisto, Lauttasaaren musiikkiopisto, Solna kulturskola, Nacka musikskola, Sinfóníuhljómsveit tónlistarskólanna, Tónlistarskóli Kópavogs, Tónskóli Sigursveins D. Kristinssonar, Oslo Musikk- og kulturskole, Kisakallion urheiluopisto, Tapiolan voimistelijat, Vantaan voimisteluseura, Tapanilan Erä, Olarin voimistelijat
Purcell–Forsman–Ferling–Byström–Geminiani–Telemann–Lully–Porpora–Roman–Bellman–Rameau ja kansanmusiikkia Suomesta, Norjasta ja Islannista
Oslo Konserthus
14:00
Ti
13.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Juniorikonsertti
Andres Kaljuste
Satu Sopanen, laulu ja juonto
Helsingin 5. musiikkiluokkien oppilaita
Ikäsuositus 7+
Musiikkitalo
19:00
Ti
13.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Taidetestaajat-konsertti
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, sähkökitara ja laulu
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi
Ohjelma ilm. myöhemmin.
Taidetestaajat-konsertti on suunnattu Pohjois-Savon koulujen 8-luokkalaisille.
Kuopion Musiikkikeskus
13:00
Ti
13.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Marzismia
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, kitara
Arttu Takalo, rummut
Tero Toivonen, käyrätorvi
Konsertissa kohtaavat eri musiikkityylit huumoria kaihtamatta.
Liput: 25 € / 11 € lapset alle 16v. S-etukortilla 22 €
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Ti
13.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Ensimmäinen alkuerä
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Joseph Haydn: Sinfonia nro 96 D-duuri "Ihme", 20'
Claude Debussy: Faunin iltapäivä, 10'
Vapaa pääsy
Vaasan kaupungintalo
10:00
Ti
13.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Ensimmäinen alkuerä
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Joseph Haydn: Sinfonia nro 96 D-duuri "Ihme", 20'
Claude Debussy: Faunin iltapäivä, 10'
Vapaa pääsy
Vaasan kaupungintalo
16:00
Ke
14.11.2018
Oulu Sinfonia
Bowie in Berlin
Madetojan sali
19:00
Ke
14.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 5
Kreeta-Maria Kentala, joht. & viulu
Laura Vikman, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Hannu Vasara, viulu
Heinrich Ignaz Franz von Biber: Talonpojan kirkkomatka
Georg Philippe Telemann: Alkusoitto-sarja e-molli TWV 55; e3
Johann Joseph Fux: Turcaria
Giuseppe Valentini: Konsertto neljälle viululle a-molli, op. 7/11
Antonio Vivaldi: Concerto "per l´Orchestra di Dresda"
Toinen esitys: 15.11. klo 19 Torstaisarja 4 
Musiikkitalo
19:00
Ke
14.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 16.11., 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
14.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Toinen alkuerä
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Kimmo Hakola: Tilausteos, kantaesitys
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli, 22'
Liput: 5 €
Vaasan kaupungintalo
10:00
Ke
14.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Toinen alkuerä
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Kimmo Hakola: Tilausteos
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli, 22'
Liput: 10 €
Vaasan kaupungintalo
17:00
To
15.11.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Onnea Atso!
Atso Almila
Essi Höglund, viulu
Fredrik Pacius: Alkusoitto oopperasta Kaarle-kuninkaan metsästys, 7’30’’
Jean Sibelius: Viulukonsertto d-molli, op. 47, 35’
Atso Almila: Sinfonia nro 4, 30’
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
15.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Lorenza Borrani, joht. & viulu
W.A. Mozart: Serenata notturna, KV 239, 15'
Alfred Schnittke: Moz-Art á la Haydn, 13'
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 14, cis-molli, op. 131, 40'
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
To
15.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Santtu-Matias Rouvali
Päivi Nisula, sopraano
Dmitry Šostakovitš: Suite for Variety Orchestra
Leonard Bernstein: What a Movie (Island Magic) oopp. Trouble in Tahiti, 5'
George Gershwin: Porgy and Bess: My Man's Gone Now (1935), 5'
George Gershwin: Porgy and Bess: Summertime (a-molli), 3'
Dmitry Šostakovitš: Sinfonia nro 12 op. 112 d-molli, 51'
- 13.11. Sukellus orkesteriin (lisätiedot myöhemmin)
Sibeliustalo
19:00
To
15.11.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Aspectos del Tango
Erkki Lasonpalo
Nuevo Quinteto Otra Vez
Astor Piazzolla: Introduccion al Angel sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 5'
Astor Piazzolla, Matti Laukkanen, Markus Elgland: Mefisto Tango, 11'
Astor Piazzolla: Milonga del Angel sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Astor Piazzolla: La Muerte del Angel sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Astor Piazzolla: Romance del Diablo sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Astor Piazzolla: Vayamos al Diablo, sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 2'
Astor Piazzolla: Resurreccion del Angel sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Astor Piazzolla: Tango del Angel sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 4'
Matti Laukkanen: Por Supuesto, 5'
Matti Laukkanen: Aspectos del Tango, 5'
Matti Laukkanen: Piazzollike, 6'
Astor Piazzolla: La Mufa sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Astor Piazzolla: Milonga Loca sov. Henrik Sandås, Matti Laukkanen, 6'
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
15.11.2018
Oulu Sinfonia
Bowie in Berlin
Madetojan sali
19:00
To
15.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 4
Kreeta-Maria Kentala, joht. & viulu
Laura Vikman, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Hannu Vasara, viulu
Heinrich Ignaz Franz von Biber: Talonpojan kirkkomatka
Georg Philippe Telemann: Alkusoitto-sarja e-molli TWV 55; e3
Johann Joseph Fux: Turcaria
Giuseppe Valentini: Konsertto neljälle viululle a-molli, op. 7/11
Antonio Vivaldi: Concerto "per l´Orchestra di Dresda"
Musiikkitalo
19:00
To
15.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
15.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Sinfonioita solisteille
Sergio Azzolini, joht. & fagotti
Jukka Rantamäki, juontaja
Antonio Vivaldi: Konsertto g-molli RV 576, 12'
Antonio Vivaldi: Konsertto D-duuri RV 564a, 10'
Jan Dismas Zelenka: Sinfonia a-molli, 25'
Liput: 20 €, sis. leivoskahvin
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
15.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Suomi - Venäjä
Klaus Mäkelä
Sauli Zinovjev: Batteria, 10'
Erkki Melartin: Sinfonia nro 5 a-molli op. 90 "Sinfonia Brevis", 34'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47, 44'
Muut esitykset: 16.11.
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
15.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Aaron Copland: El Salón México, 11'30''
Zoltán Kodály: Dances of Galánta, 15'17''
Richard Strauss: Till Eulenspiegel's Merry Pranks, 15'
Vapaa pääsy
Vaasan kaupungintalo
10:00
To
15.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Semifinaali
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Aaron Copland: El Salón México, 11'30''
Zoltán Kodály: Dances of Galánta, 15'17''
Richard Strauss: Till Eulenspiegel's Merry Pranks, 15'
Vapaa pääsy
Vaasan kaupungintalo
17:30
Pe
16.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Lontoo, Hollywood
Karl-Heinz Steffens
Stefan Jackiw, viulu
Ralph Vaughan Williams: In the Fen Country
Erich Korngold: Viulukonsertto
Ralph Vaughan Williams: Sinfonia nro 2 "Lontoo"
Musiikkitalo
19:00
Pe
16.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Borrani
Lorenza Borrani, joht. & viulu
W.A. Mozart: Serenata notturna, KV 239, 15'
Alfred Schnittke: Moz-Art á la Haydn, 13'
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 14, cis-molli, op. 131, 40'
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
Pe
16.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainita: 20.11.
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
16.11.2018
Tampere Filharmonia
Pähkinänsärkijä
Vadim Nikitin
St. Petersburg Festival Ballet
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä, 86'
Muut esitykset: 17.11. (klo 13 & 18), 18.11. (klo 13)
Tampere-talon Iso sali
18:00
Pe
16.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Barokin mestarit
Sergio Azzolini, joht. & fagotti
Antonio Vivaldi: Konsertto g-molli RV 576, 12'
Antonio Vivaldi: Konsertto D-duuri RV 576a, 10'
Jan Dismas Zelenka: Konsertto G-duuri ZWV 186, 15'
Antonio Vivaldi: Konsertto kahdelle fagotille ja orkesterille RV 531, 10'
Jan Dismas Zelenka: Sinfonia a-molli, 25'
Liput: 25/19/11 € 
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
16.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Suomi - Venäjä
Klaus Mäkelä
Sauli Zinovjev: Batteria, 10'
Erkki Melartin: Sinfonia nro 5 a-molli op. 90 "Sinfonia Brevis", 34'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47, 44'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
16.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
VII Jorma Panula Kapellimestarikilpailu
Finaali
Kapellimestarikilpailun kilpailijat
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 A-duuri, 19'10''
Aaron Copland: El Salón México, 11'30''
Zoltán Kodály: Dances of Galánta, 15'17''
Richard Strauss: Till Eulenspiegel's Merry Pranks, 14'59''
Liput: 24/20/10 €
Vaasan kaupungintalo
18:30
La
17.11.2018
Pori Sinfonietta
Kamarikonsertti
Lucia Hellerhoff, huilu
N.N., oboe
N.N., klarinetti
Antti Pakkanen, fagotti
N.N., käyrätorvi
Leonard Bernstein: Candide Ouverture
Claude Debussy: Petite Suite
W.A. Mozart: Serenade C minor KV 388
Paul Hindemith: Kleine Kammermusik
Porin Raatihuone
15:00
La
17.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto Grosso – Viking Barokk (lastenkonsertti)
FiBO Collegium
Drottningholms barockensemble
Symphonia Angelica
Barokkanerne
Jouni Bäckström, mimiikka
Minna Vainikainen, ohjaus
Helsingin konservatorio, Pakilan musiikkiopisto, Keravan musiikkiopisto, Lauttasaaren musiikkiopisto, Solna kulturskola, Nacka musikskola, Sinfóníuhljómsveit tónlistarskólanna, Tónlistarskóli Kópavogs, Tónskóli Sigursveins D. Kristinssonar, Oslo Musikk- og kulturskole, Kisakallion urheiluopisto, Tapiolan voimistelijat, Vantaan voimisteluseura, Tapanilan Erä, Olarin voimistelijat
Purcell–Forsman–Ferling–Byström–Geminiani–Telemann–Lully–Porpora–Roman–Bellman–Rameau ja kansanmusiikkia Suomesta, Norjasta ja Islannista
Musiikkitalo
15:00
La
17.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto Grosso – Viking Barokk (aulatapahtuma)
FiBO Collegium
Drottningholms barockensemble
Symphonia Angelica
Barokkanerne
Jouni Bäckström, mimiikka
Minna Vainikainen, ohjaus
Helsingin konservatorio, Pakilan musiikkiopisto, Keravan musiikkiopisto, Lauttasaaren musiikkiopisto, Solna kulturskola, Nacka musikskola, Sinfóníuhljómsveit tónlistarskólanna, Tónlistarskóli Kópavogs, Tónskóli Sigursveins D. Kristinssonar, Oslo Musikk- og kulturskole, Kisakallion urheiluopisto, Tapiolan voimistelijat, Vantaan voimisteluseura, Tapanilan Erä, Olarin voimistelijat
Musiikkitalo
16:00
La
17.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto Grosso – Viking Barokk (iltakonsertti)
FiBO Collegium
Drottningholms barockensemble
Symphonia Angelica
Barokkanerne
Jouni Bäckström, mimiikka
Minna Vainikainen, ohjaus
Helsingin konservatorio, Pakilan musiikkiopisto, Keravan musiikkiopisto, Lauttasaaren musiikkiopisto, Solna kulturskola, Nacka musikskola, Sinfóníuhljómsveit tónlistarskólanna, Tónlistarskóli Kópavogs, Tónskóli Sigursveins D. Kristinssonar, Oslo Musikk- og kulturskole, Kisakallion urheiluopisto, Tapiolan voimistelijat, Vantaan voimisteluseura, Tapanilan Erä, Olarin voimistelijat
Purcell–Forsman–Ferling–Byström–Geminiani–Telemann–Lully–Porpora–Roman–Bellman–Rameau ja kansanmusiikkia Suomesta, Norjasta ja Islannista
Musiikkitalo
18:00
La
17.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
17.11.2018
Tampere Filharmonia
Pähkinänsärkijä
Vadim Nikitin
St. Petersburg Festival Ballet
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä, 86'
Muut esitykset: 17.11. (klo 18), 18.11. (klo 13)
Tampere-talon Iso sali
13:00
La
17.11.2018
Tampere Filharmonia
Pähkinänsärkijä
Vadim Nikitin
St. Petersburg Festival Ballet
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä, 86'
Muut esitykset: 18.11. (klo 13)
Tampere-talon Iso sali
18:00
Su
18.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kamarisarja III: Fanfaari Kuopiolle
Remigijus Šereckis, trumpetti
Jaakko Gummerus, trumpetti
N.N., käyrätorvi
Jari Lehtosaari, pasuuna
Ari Varpula, tuuba
Sho Kubota, lyömäsoittimet
Herbert Lindholm: Kuopio-fanfaari II, 2'
Usko Meriläinen: Clock-work-Brass, 9'
Viktor Ewald: Vaskikvintetti nro 1, op. 5, 16'
Harri Wessman: French Overture, 7'
Atso Almila: Uusi teos, kantaesitys, 15'
Jukka Linkola: Suite for Brass Quintet, 15'
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät.
Kuopion Musiikkikeskus, Konserttisalin lava
15:00
Su
18.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 3
Black Sunday
Reeta Maalismaa, taiteellinen suunnittelu 
Airo- jousikvartetti
Reeta Maalismaa, viulu
Maria Puusaari, viulu
Olga Reskalenko, alttoviulu
Pinja Laine, sello
George Crumb: Black Angels
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 D.810 "Tyttö ja kuolema"
Musiikkitalo
15:00
Su
18.11.2018
Tampere Filharmonia
Pähkinänsärkijä
Vadim Nikitin
St. Petersburg Festival Ballet
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä, 86'
Tampere-talon Iso sali
13:00
Su
18.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Menu Beethoven
Aleksandra Pitkäpaasi, viulu
Mikko Pitkäpaasi, sello
Naoko Ichihashi, piano
Ludwig van Beethoven: Sonaatti nro 4 op. 102 nro 1 sellolle ja pianolle,
Ludwig van Beethoven: Sonaatti nro 9 A-duuri op. 47 "Kreutzer" viululle ja pianolle,
Ludwig van Beethoven: Pianotrio nro 1 Es-duuri op. 1
Liput: 15/10/6 €
Sellosali
15:00
Ma
19.11.2018
Vantaan viihdeorkesteri
70v juhlakonsertti
Nick Davies, Markku Johansson
Lauri Porra: Uusi teos, kantaesitys
Finlandia-talo
19:00
Ti
20.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Metkat -koululaiskonsertti
Vytautas Lukočius
John Williams: Raiders March Indiana Jonesista, sov. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Harry's wondrous world, sov. Pentti Vesala, 3'
Klaus Badelt: Music from Pirates of Caribbean, sov. Aino Koskela, 3'
John Williams: Tähtien sota, sov. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Taru sormusten herrasta, sov. Pentti Vesala, 4'
Lappeenranta-sali
12:00
Ti
20.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi
Kreeta-Maria Kentala, liidaus & viulu
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Vivaldi
Raatihuone, Hämeenlinna
19:00
Ti
20.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Hoffmannin kertomukset
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jacques Offenbach: Hoffmannin kertomukset
Liput: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
20.11.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO: Pekka ja Susi
Mikko Hassinen
Konsertti on ilmainen, mutta vaatii ennakkoilmoittautumisen Vuotalon nettisivujen www.vuotalo.fi kautta. Ilmoittautuminen alkaa 14.8.2018 klo 12. Konsertti on tarkoitettu vain peruskoulun 1.–6.-luokkalaisille.
Vuotalo
10:00
Ke
21.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
In London Town
Sakari Oramo
Brett Dean, alttoviulu
Edward Elgar: Cockaigne, konserttialkusoitto "In London Town"
Brett Dean: Alttoviulukonsertto
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3
Musiikkitalo
19:00
Ke
21.11.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Leif live II!
Leif Segerstam
Anna Danik, mezzosopraano
Jean Sibelius: Höstkväll op. 38 nro 1, Norden op. 90 nro 1, Flickan kom ifrån sin älsklings möte op. 37 nro 5, Var det en dröm op. 37 nro 4, 20'
Leif Segerstam: Sinfonia nro 322 – Waiting for pandolinos to appear, kantaesitys, 30'
Liput: 15 / 13 / 7 €
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
21.11.2018
Jyväskylä Sinfonia
Leif live II!
Leif Segerstam
Anna Danik, mezzosopraano
Jean Sibelius: Höstkväll op. 38 nro 1, Norden op. 90 nro 1, Flickan kom ifrån sin älsklings möte op. 37 nro 5, Var det en dröm op. 37 nro 4, 20'
Leif Segerstam: Sinfonia nro 322 – Waiting for pandolinos to appear, 30'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68, 45'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
21.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Liekki
Vierailukonsertti Rusk-festivaalilla
Simon Crawford-Phillips
Nicolas Altstaedt, sello
Elina Vähälä, viulu
Hugo Ticciati, viulu
Erkki-Sven Tüür: Flamma, 15'
Joseph Haydn: Sellokonsertto C-duuri, 25'
Arvo Pärt: Tabula Rasa, 30'
Schaumansali, Pietarsaari
19:00
Ke
21.11.2018
Kymi Sinfonietta
Charlie Chaplin -ilta
Kimmo Tullila
Elokuvat: A Dog's Life ja The Pilgrim
Mykkäelokuvat Kymi Sinfoniettan live-säestyksellä
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 € 
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
21.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Koululaiskonsertti
Vytautas Lukočius
John Williams: Raiders March Indiana Jonesista, sov. Pentti Vesala, 3'John Williams: Harry's wondrous world, sov. Pentti Vesala, 3'
Klaus Badelt: Music from Pirates of Caribbean, sov. Aino Koskela, 3'
John Williams: Tähtien sota, sov. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Taru sormusten herrasta, sov. Pentti Vesala, 4'
Lappeenranta-sali
9:30
Ke
21.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Koululaiskonsertti
Vytautas Lukočius
John Williams: Raiders March Indiana Jonesista, sov. Pentti Vesala, 3'John Williams: Harry's wondrous world, sov. Pentti Vesala, 3'
Klaus Badelt: Music from Pirates of Caribbean, sov. Aino Koskela, 3'
John Williams: Tähtien sota, sov. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Taru sormusten herrasta, sov. Pentti Vesala, 4'
Lappeenranta-sali
11:30
Ke
21.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi
Kreeta-Maria Kentala, liidaus & viulu
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Vivaldi
Kangasala-talo
19:00
Ke
21.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
22.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
In London Town
Sakari Oramo
Brett Dean, alttoviulu
Edward Elgar: Cockaigne, konserttialkusoitto "In London Town"
Brett Dean: Alttoviulukonsertto
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3
Musiikkitalo
19:00
To
22.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Suosikkien ilta"
Sinfoniasarja VI
Jaakko Kuusisto
Henning Kraggerud, viulu
Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 ”Yllätyssinfonia”
Jean Sibelius: Kaksi humoreskia viululle ja orkesterille op. 87
Jean Sibelius: Neljä humoreskia viululle ja orkesterille op. 89
Ludwig van Beethoven: Romanssit G-duuri ja F-duuri
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
22.11.2018
Kymi Sinfonietta
Charlie Chaplin -ilta
Kimmo Tullila
Elokuvat: A Dog's Life ja The Pilgrim
Mykkäelokuvat Kymi Sinfoniettan live-säestyksellä
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 €
Kuusankoskitalo
19:00
To
22.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Seikkailun säveliä
Vytautas Lukočius
John Williams: Raiders March Indiana Jonesista, sov. Pentti Vesala, 3'John Williams: Harry's wondrous world, sov. Pentti Vesala, 3'
Klaus Badelt: Music from Pirates of Caribbean, sov. Aino Koskela, 3'
John Williams: Tähtien sota, sov. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Taru sormusten herrasta, sov. Pentti Vesala, 4'
Liput 10 €, S-Etukortilla 3 € alennus, lapset alle 16-vuotiaat ilmaiseksi kaikkiin konsertteihimme.
Lappeenranta-sali
19:00
To
22.11.2018
Oulu Sinfonia
Ylinen & Gustavsson
Johannes Gustavsson
Tuomas Ylinen, sello
Elfrida Andrée: Konserttialkusoitto, D-duuri, 15'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat sellolle ja orkesterille, 18'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5, c-molli, op.67, 36'
Madetojan sali
19:00
To
22.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
22.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Filosofien pidot
Janne Nisonen
Tami Pohjola, viulu
Joseph Haydn: Sinfonia nro 22 Es-duuri "Filosofi", 16'
Leonard Bernstein: Serenadi (Platonin Pidot-dialogin mukaan), 30'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3 F-duuri op. 90, 39'
- Avoin kenraaliharjoitus klo 11-14
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
23.11.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 6
Hannu Lintu
Augustin Hadelich, viulu
Pelageja Kurennaja, sopraano 
Henri Dutilleux: L'arbre des songes       
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4 G-duuri
- Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö:
Kauden teemana Gustav Mahler. Ylikapellimestari Hannu Lintu toimittaja Outi Paanasen haastateltavana.
Musiikkitalo
19:00
Pe
23.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset: 24.11. (klo 14), 28.11. (klo 12), 29.11., 30.11., 5.12. (klo 19:30), 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
23.11.2018
Tampere Filharmonia
Brahms ja Tšaikovski
Leo McFall
Nicholas Angelich, piano
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2, 49'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5, 47'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
23.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Italialainen joulu
Riccardo Minasi, joht. & viulu
Giuseppe Antonio Brescianello: Sinfonia F-duuri, 8'
Giuseppe Torelli: Joulukonsertto g-molli, 7'
Pietro Antonio Locatelli: Joulukonsertto f-molli, 14'
Fancesco Manfredini: Joulukonsertto C-duuri, 10'
Lorenzo Gaetano Zavateri: Pastoraalikonsertto D-duuri, 9'
Gaetano Maria Shchiassi: Joulusinfonia D-duuri, 9'
Arcangelo Corelli: Joulukonsertto g-molli. 15'
Liput: Alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
La
24.11.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Viidakosta jääpalatsiin - piirroselokuvien parhaat
Nick Davies
Diandra
joukko muita solisteja
konservatorion rytmiryhmä
Liput alk. 15/15/10 €
Joensuu Areena
16:00
La
24.11.2018
Jyväskylä Sinfonia
Sonata Sinfonica
Jukka Myllys
Tony Kakko, laulu
Sonata Arctican musiikkia sinfoniaorkesterille sovitettuna
Liput: 30 / 26 / 15 €; S-Etukortilla 28 / 24 / 13 €
Jyväskylän Paviljonki
18:00
La
24.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 28.11. (klo 12), 29.11., 30.11., 5.12. (klo 19:30), 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
25.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kamarimusiikkikonsertti - La Vie parisienne: Ossi Pariisissa
Ossi Tanner, piano
Sofia Greus, viulu
Sanna Palas-Lassila, sello
Eva Ryan, huilu
P. Glass: Opening from Glassworks, 5'
Leonard Bernstein: Piano Trio, 16'
Claude Debussy: Prélude à l'après-midi d'un faune, 10'
Felix Krohn -sali, Konserttitalo
14:00
Ma
26.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
27.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
28.11.2018
Jyväskylä Sinfonia
Beethoven-sykli IV – Elagu Eesti!
Ville Matvejeff
Víkingur Ólafsson, piano
Lepo Sumera: Musiikkia kamariorkesterille, 30'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 op. 37, 38'
Eduard Tubin: Sinfonia nro 7, 40'
Liput: 27 / 25 / 10 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
28.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Victor Aviat
Evgeni Bozhanov, piano
Felix Mendelssohn: Hebridit  -alkusoitto op. 26, 10'
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 op. 11 e-molli, 43'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 op. 60 B-duuri, 34'
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ke
28.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 29.11., 30.11., 5.12. (klo 19:30), 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Ke
28.11.2018
UMO Jazz Orchestra
Tribute to Prince – UMO feat. Sam Huber & Tuomo & Marta Ren
Mikko Hassinen
Sam Huber, Tuomo, Marta Ren
Savoy-teatteri
19:00
Ke
28.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Huilun lumoa
James Lowe
Erica Nygård, huilu
Felix Mendelssohn: Hebridit -alkusoitto op. 26
Carl Reinecke: Balladi huilulle ja orkesterille op. 288
Edvard Grieg: Kakis lyyristä kappaletta op. 68
Francis Poulenc: Huilusonaatti
Franz Schubert: Sinfonia nro 2 b-molli, 29'
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
To
29.11.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Tansseja ja aarioita
Jurjen Hempel
Claron McFadden, sopraano
Claude Debussy: Danse sacrée et danse profane, 10’
Louis Andriessen: Dances, 25’
Maurice Ravel: Le tombeau de Couperin, 17’
Ottorino Respighi: Antiikin tansseja ja aarioita, sarja 1, 16’
Liput: 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
To
29.11.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Oikkuja ja koukkuja"
Sinfoniasarja VII
Erkki Lasonpalo
Samuli Peltonen, sello
Leevi Madetoja: Pohjalaisia-sarja
Aulis Sallinen: Don Juan Quixoten yölliset tanssit
Lotta Wennäkoski: Verdigris
Jean Sibelius: Satu
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät.
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
29.11.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Victor Aviat
Evgeni Bozhanov, piano
Felix Mendelssohn: Hebridit  -alkusoitto op. 26, 10'
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 op. 11 e-molli, 43'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 op. 60 B-duuri, 34'
Sibeliustalo
19:00
To
29.11.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV ‘Äntligen Roland’
Roland Pöntinen, joht. & piano
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 13 C-duuri KV 415
Juha Leinonen: Frieze
Francis Poulenc: Sekstetto op. 100
Claude Debussy: Osia "Preludes" soolopianosarjasta
Gabriel Fauré: Pianokvartetto nro 2 g-molli op. 45
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys: pe 30.11. Saamelaiskulttuurikeskus Sajos, Inari
Korundi
19:00
To
29.11.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Puola 100 vuotta
Daniel Raiskin
Janusz Wawrowski, viulu
Wytold Lutosławski: Pieni sarja kamariorkesterille, 11'
Andrzej Panufnik: Konsertto viululle ja jousille, 25'
Henryk Wieniawski: Legenda viululle ja orkesterille op. 17, 7'
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli KV 550, 27'
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
29.11.2018
Oulu Sinfonia
Płonka & Cottis
Jessica Cottis
Ewa Płonka, mezzosopraano
Johan Svendsen: Orkesterifantasia Romeo ja Julia, op.18, 28'
Richard Wagner: Wesendonck lieder, 20'
Sergei Prokofjev: Romeo & Julia, otteita
Madetojan sali
19:00
To
29.11.2018
Pori Sinfonietta
Egotrippi 25 v.
Antti Rissanen
Egotrippi
Promenadisali
19:00
To
29.11.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Joulu joka päivä
Pia Pajala, sopraano
Etelä-Pohjanmaan musiikkiopiston nuorisokuoro Lauluflikat
Joululauluja
Liput 15 €/12 €
Toinen esitys: 1.12. klo 15
Seinäjoki-sali
19:00
To
29.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 30.11., 5.12. (klo 19:30), 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
29.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kerrostunut aika
Magnus Lindberg
Kari Kriikku, klarinetti
Charles Ives: The Unanswered Question, 8'
Kimmo Hakola: Klarinettikonsertto
György Ligeti: Melodien orkesterille, 15'
Magnus Lindberg: Tempus fugit, 32'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
29.11.2018
UMO Jazz Orchestra
Tribute to Prince – UMO feat. Sam Huber & Tuomo & Marta Ren
Mikko Hassinen
Sam Huber, Tuomo, Marta Ren
Savoy-teatteri
19:00
To
29.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Huilun lumoa
James Lowe
Erica Nygård, huilu
Juan Cricóstomo Ariiaga: Los esclavos felices: Alkusoitto, 7'48''
Jurgis Juozapaitis: Perpetuum Mobile 5, 4'34''
Franz Schubert: sinfonia nro 2 b-molli, 29'
Liput: 24/20/18 €
Schaumansali, Pietarsaari
19:00
Pe
30.11.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Express Abstractionism
Susanna Mälkki
Paavali Jumppanen, piano
Sean Shepherd: Express Abstractionism
Aaron Copland: Appalakkien kevät, sarja
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 1
Musiikkitalo
19:00
Pe
30.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
På resa med superstjärnorna
Sakari Oramo
Tami Pohjola, viulu
Mozart, Sibelius, Beethoven
Taidetestaajat-konsertti. Konsertit ovat suunnattu ennakkoon mukaan ilmoittautuneille koululoukille.
Toinen esitys: 30.11. klo 13
Snellman-sali
10:00
Pe
30.11.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
På resa med superstjärnorna
Sakari Oramo
Tami Pohjola, viulu
Mozart, Sibelius, Beethoven
Taidetestaajat-konsertti. Konsertit ovat suunnattu ennakkoon mukaan ilmoittautuneille koululoukille.
Snellman-sali
13:00
Pe
30.11.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV ‘Äntligen Roland’
Roland Pöntinen, joht. & piano
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 13 C-duuri KV 415
Juha Leinonen: Frieze
Francis Poulenc: Sekstetto op. 100
Claude Debussy: Osia "Preludes" soolopianosarjasta
Gabriel Fauré: Pianokvartetto nro 2 g-molli op. 45
Liput: 21/18/10 €
KorundiSaamelaiskulttuurikeskus Sajos, Inari
19:00
Pe
30.11.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Puola 100v.
Daniel Raiskin
Januz Warowski
Witold Luotsławski: Little Suite for Chamber Orchestra, 11'
Andrzej Panufnik: Viulukonsertto, 22'
Henryk Wieniawski: Legenda viululle ja orkesterille op. 17, 8'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli KV 550, 40'
Liput 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Pe
30.11.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Syntymän ilo, ihme ja taika
Anna-Maaria Oramo, musiikin johto, clavisimbalum & urut
Tuuli Lindeberg, sopraano
FiBO Players
Musiikkia keskiaikaisista kokoelmista & Praetorius–Franck–Rosenmüller–Tunder–Bovicelli–Merulo–Viadana–Scarlatti
Ritarihuone
19:00
Pe
30.11.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 5.12. (klo 19:30), 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
30.11.2018
Tampere Filharmonia
After The Great War
Santtu-Matias Rouvali
Behzod Abduraimov, piano
Wilhelm Stenhammar: Välisoitto sinfonisesta kantaatista The Song, 6'
Theo Verbey: After the Great War, Tampere Filharmonian ja Haagin Residentie-orkesterin yhteistilaus, kantaesitys, 30'
Edvard Grieg: Pianokonsertto, 30'
Aleksandr Skrjabin: Ekstaasin runoelma, 23'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
30.11.2018
Tapiola Sinfonietta
Zimmermann ja Schumann
Tabea Zimmermann, joht. & alttoviulu
Sándor Veress: Neljä transilvanialaista tanssia, 12'
Robert Schumann: Alttoviulukonsertto a-molli op.129, 23'
Franz Schubert: Sinfonia nro 2, 34'
Liput: 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
30.11.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kerrostunut aika
Magnus Lindberg
Kari Kriikku, klarinetti
Charles Ives: The Unanswered Question, 8'
Kimmo Hakola: Klarinettikonsertto
György Ligeti: Melodien orkesterille, 15'
Magnus Lindberg: Tempus fugit, 32'
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
30.11.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Huilun lumoa
James Lowe
Erica Nygård, huilu
Juan Cricóstomo Arriaga: Los esclavos felices: Alkusoitto, 7'48''
Jurgis Juozapaitis: Perpetuum Mobile 5, 4'34''
Franz Schubert: Sinfonia nro 2 b-molli, 29'
Liput: 24/20/18 €
Kristiinankaupungin kirkko
19:00
La
1.12.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 2
Sakari Oramo
Tami Pohjola, viulu
Jean-Féry Rebel: Les élémens, 25'
Jean Sibelius: Humoreskit, 21'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2, 35'
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
1.12.2018
Pori Sinfonietta
Jukka Iisakkila
Vilja Riutamaa, sopraano
Jukka-Pekka Lehto: Mu Pori-sarja orkesterille, Aerobinen fanfaari
W.A. Mozart: Voi avete un cor fedele K 217, 8'
W.A. Mozart: Pupille amate, 4'
Pēteris Vasks: Cantabile for string orchestra, 8'
W.A. Mozart: Schon lacht der holde Fruhling K 580, 9'
Arthur Honegger: Sinfonia nro 4 Deliciae Basiliendes, 27'
Promenadisali
19:00
La
1.12.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Joulu joka päivä
Pia Pajala, sopraano
Etelä-Pohjanmaan musiikkiopiston nuorisokuoro Lauluflikat
Joululauluja
Liput 15 €/12 €
Seinäjoki-sali
15:00
La
1.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Syntymän ilo, ihme ja taika
Anna-Maaria Oramo, musiikin johto, clavisimbalum & urut
Tuuli Lindeberg, sopraano
FiBO Players
Musiikkia keskiaikaisista kokoelmista & Praetorius–Franck–Rosenmüller–Tunder–Bovicelli–Merulo–Viadana–Scarlatti
Tampere-talo
18:00
La
1.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
1.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
1.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki
Katja Kolehmainen, sello ja kertoja
Virpi Vähäpassi, piano
Sorella-kvartetti
Lapsikuoro Solina, kuoron valmennus Virpi Vähäpassi
Howard Blake: Lumiukko, 26'
Pentti Rasinkangas: Pilvipeiton alla, 4'
Liput: 13/9 €
Turun linna
13:00
La
1.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki
Katja Kolehmainen, sello ja kertoja
Virpi Vähäpassi, piano
Sorella-kvartetti
Lapsikuoro Solina, kuoron valmennus Virpi Vähäpassi
Howard Blake: Lumiukko, 26'
Pentti Rasinkangas: Pilvipeiton alla, 4'
Liput: 13/9 €
Turun linna
15:00
Su
2.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Adventtikonsertti
Dan Lönnqvist
Kaisa Ranta, sopraano
Filip Rosengren, tenori
Elja Puukko, basso
Kamarikuoro Bel Canto
Barock Ostrobothnia
Händel
Pedersören kirkko, Pietarsaari
19:00
Su
2.12.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Frank Proto: Sonaatti 1963
Marzi Nyman: Festivo Macabre
Alfred Schnittke: Moz-Art
Tommy Pederson, sov.: joululauluja pasuunakvintetille
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Ma
3.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
4.12.2018
Jyväskylä Sinfonia
Lumiukko
Kimmo Tullila
Onni-Tapani Koskela ja Mark Lak, poikasopraanot
Howard Blake: Musiikki animaatioon Lumiukko, 30'
Liput: 10 €
Muut esitykset: 4.12. (klo 18), 5.12. (klo 17 ja 18)
Jyväskylän teatteritalo
17:00
Ti
4.12.2018
Jyväskylä Sinfonia
Lumiukko
Kimmo Tullila
Onni-Tapani Koskela ja Mark Lak, poikasopraanot
Howard Blake: Musiikki animaatioon Lumiukko, 30'
Liput: 10 €
Muut esitykset: 5.12. (klo 17 ja 18)
Jyväskylän teatteritalo
18:00
Ti
4.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
5.12.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Kamarikonsertti: Kultainen harppu
Lily-Marlene Puusepp, harppu
Joensuun kaupunginorkesterin muusikot
Liput: 15/13/8 €
Kesto noin tunti, ei väliaikaa.
Joensuun taidemuseon sali
18:30
Ke
5.12.2018
Jyväskylä Sinfonia
Lumiukko
Kimmo Tullila
Onni-Tapani Koskela ja Mark Lak, poikasopraanot
Howard Blake: Musiikki animaatioon Lumiukko, 30'
Liput: 10 €
Muut esitykset: 5.12. (klo 18)
Jyväskylän teatteritalo
17:00
Ke
5.12.2018
Jyväskylä Sinfonia
Lumiukko
Kimmo Tullila
Onni-Tapani Koskela ja Mark Lak, poikasopraanot
Howard Blake: Musiikki animaatioon Lumiukko, 30'
Liput: 10 €
Jyväskylän teatteritalo
18:00
Ke
5.12.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Osuuskauppa KPO:n jouluinen asiakasomistajakonsertti
Andres Kaljuste
Juho Punkeri, tenori
mm. perinteisiä joululauluja
Haapajärven kirkko
19:00
Ke
5.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Egotrippi: 25-vuotiskiertue
"Aina matkalla jonnekin"
Antti Rissanen
Egotrippi-yhtye
Musiikkia Egotripin laajasta tuotannosta sinfoniselle kokoonpanolle sovitettuna.
?Buffetpaketti (sis. pääsylippu ja buffet): 70 € permanto / 68 € parvet ja opiskelijat / 54 € lapset alle 16v.
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Ke
5.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Ke
5.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 8.12. (klo 14), 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
To
6.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Itsenäisyyspäivän juhla
Jaakko Kuusisto
Ennen juhlaa klo 13.30 kahvitarjoilu Valohallissa.
Juhlan järjestää Kuopion kaupunki / Hyvinvoinnin edistämisen palvelualue. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Kuopion Musiikkikeskus
14:30
To
6.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Dima Slobodeniouk
Truls Mørk, sello
Einojuhani Rautavaara: Sellokonsertto nro 2 "Towards the Horizon", 20'
Jean Sibelius: Cantique, 6' ja Devotion op. 77, 4'
Lotta Wennäkoski: Flounce, 5'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105 C-duuri, 21'
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Fredrik Pacius: Maamme-laulu, 2'
Toinen esitys: 8.12. klo 19 Verkatehdas, Hämeenlinna
Sibeliustalo
15:00
To
6.12.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kaupungin itsenäisyysjuhla
Vapaa pääsy!
Lappeenranta-sali
14:00
To
6.12.2018
Oulu Sinfonia
6.12.
Taavi Oramo
Jean Sibelius: Karelia
Jean Sibelius: Scenes historiques 1, 18'
Jean Sibelius: Cassiozione
Jean Sibelius: Belsazarin pidot, 13'
Leevi Madetoja: Elegia, 6'
Leevi Madetoja: Sinfonia nro 2, Andante, 14'
Jean Sibelius: 3. osa sinfoniasta 3, 9'
Jean Sibelius: Finlandia, 9'
Madetojan sali
13:00
To
6.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Hannu Lintu
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Ville Rusanen, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Joonas Kokkonen: Requiem                  
Sebastian Hilli: Snap Music, kantaesitys (Ylen tilaus)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3 C-duuri op. 52
Musiikkitalo
15:00
To
6.12.2018
Tampere Filharmonia
Itsenäisyyspäivän konsertti
Mikko Franck
Karita Mattila, sopraano
Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Jean Sibelius: Luonnotar
Heino Kaski: Preludi
Leevi Madetoja: Lintu sininen
Leevi Madetoja: Luulit ma katselin sua
Jean Sibelius: Nocturne sarjasta Kuningas Kristian II
Jean Sibelius: Lastu lainehilla
Jean Sibelius: Var det en dröm
Jean Sibelius: Finlandia
Tampere-talo, Iso sali
15:00
To
6.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Laivaston soittokunta
Turun kaupungin itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Leif Segerstam
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Frederik Pacius: Maamme, 3'
Vapaalippujen jako la 24.11 klo 11.00-13.00 Turun konserttotalossa.
Toinen esitys klo 15.00
Turun konserttitalo
12:00
To
6.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Laivaston soittokunta
Turun kaupungin itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Leif Segerstam
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Frederik Pacius: Maamme, 3'
Vapaalippujen jako la 24.11. klo 11.00-13.00 Turun konserttitalolla.
Turun konserttitalo
15:00
Pe
7.12.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Osuuskauppa KPO:n jouluinen asiakasomistajakonsertti
Andres Kaljuste
Juho Punkeri, tenori
mm. perinteisiä joululauluja
Isonkyrön kirkko
19:00
Pe
7.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Pe
7.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
7.12.2018
Tampere Filharmonia
Suomalaisen musiikin konsertti
Mikko Franck
Karita Mattila, sopraano
Einojuhani Rautavaara: Angels and Visitations
Jean Sibelius: Luonnotar
Heino Kaski: Preludi
Leevi Madetoja: Lintu sininen
Leevi Madetoja: Luulit ma katselin sua
Jean Sibelius: Nocturne sarjasta Kuningas Kristian II
Jean Sibelius: Lastu lainehilla
Jean Sibelius: Var det en dröm
Jean Sibelius: Finlandia
Tampere-talo, Iso sali
19:00
La
8.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Oi nouse…
Lawrence Renes
Ari Vilhjálmsson, viulu
Jean Sibelius: Finlandia
Jaakko Kuusisto: Viulukonsertto
Jean Sibelius: Öinen ratsastus ja auringonnousu
Leos Janáček: Sinfonietta
Musiikkitalo
15:00
La
8.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Dima Slobodeniouk
Truls Mørk, sello
Einojuhani Rautavaara: Sellokonsertto nro 2 "Towards the Horizon", 20'
Jean Sibelius: Cantique, 6' ja Devotion op. 77, 4'
Lotta Wennäkoski: Flounce, 5'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105 C-duuri, 21'
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Fredrik Pacius: Maamme-laulu, 2'
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
La
8.12.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Suomalaisen musiikin päivä
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Jyrki Anttila, tenori
Oskar Merikanto: Elämälle, 3'
Oskar Merikanto: Laatokka, 3'
Oskar Merikanto: Anniina, 3'
Oskar Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren, 4'
Oskar Merikanto: Hyvästi, 3'
Oskar Merikanto: Lauantai-ilta, 3'
Oskar Merikanto: Omenankukat, 2'
Einojuhani Rautavaara: Canto I, 6'
Einojuhani Rautavaara: Canto II, 9'
Jean Sibelius: Presto jousiorkesterille, 5'
Toivo Kuula: Sanaton laulu, 3'
Toivo Kuula: Tule armaani, 3'
Toivo Kuula: Kesäyö kirkkomaalla, 3'
Toivo Kuula: Tuuli se taivutti koivun larvan, 3'
Toivo Kuula: Eikä sitä sanaa sanoa saisi, 3'
Toivo Kuula: Voi niitä tuhansia tunteja, 1'
Toivo Kuula: Tuoltapa näkyy se punainen talo, 1'
Mikkelin Tuomiokirkko
15:00
La
8.12.2018
Pori Sinfonietta
Kamarikonsertti
Stefan Kavén, viulu
Tal Riva Theodorou, alttoviulu
Magdalena Büchert, sello
Jean Sibelius: String Trio, 10'
Jean Sibelius: Suite for String Trio, 12'
Suomalainen Klubi
15:00
La
8.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 8.12. (klo 18), 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
8.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 11.12., 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Su
9.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kamarisarja IV: Oman elämänsä sankarit
Enigma-kvartetti
Tatiana Yurieva, viulu
Sanna Haverinen, viulu
Anfisa Troitskaja, alttoviulu
Amanda Kiiski, sello
Antonín Dvořák: Jousikvartetto nro 12
Bedrich Smetana: Jousikvartetto nro 1
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät.
Kuopion kaupungintalon juhlasali
15:00
Ma
10.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
11.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 12.12., 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
12.12.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Joulukonsertti
Aapo Häkkinen
María Espada, sopraano
Liput: 20,50 - 33 €
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ke
12.12.2018
Jyväskylä Sinfonia
Waltterin joulu
Ville Matvejeff
Waltteri Torikka, baritoni
Liput: 30 / 26 / 15 €
Taulumäen kirkko
19:00
Ke
12.12.2018
Kymi Sinfonietta
MOZ-ART III "Joulua odotellessa"
Olari Elts
Trumpettisolisti
Leopold Mozart: Musikaalinen rekiretki
Joseph Haydn: Trumpettikonsertto
W.A. Mozart: Sinfonia nro 38 "Prahalainen"
W.A. Mozart: Rekiretki teoksesta Kolme saksalaista tanssia KV 605
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
12.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 6
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2
Kimmo Hakola: Sinfonia nro 1, kantaesitys (Ylen tilaus)
Toinen esitys: 13.12. klo 19 Torstaisarja 5
Musiikkitalo
19:00
Ke
12.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 15.12. (klo 14), 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
12.12.2018
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 2
Eero Lehtimäki
Emil Holmström, kapellimestari ja juonto
Lauri Supponen, säveltäjä ja juonto
Taidetestaajat-konsertti 8-luokkalaisille
Muut esitykset: 12.12. (klo 14), 13.12. (klo 11 & 14)
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Ke
12.12.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Joulukonsertti
James Lowe
Linda Lampenius, viulu
Liput: 35/30/25 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
To
13.12.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Joulukonsertti
Aapo Häkkinen
María Espada, sopraano
Liput: 33-45 €
Temppeliaukion kirkko
19:00
To
13.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
"Atson seurassa" - Sinfoniasarja VIII
Atso Almila
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Jean Sibelius: Tapiola
Atso Almila: Käyrätorvikonsertto
Leevi Madetoja: Sinfonia nro 2
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
13.12.2018
Kymi Sinfonietta
MOZ-ART III "Joulua odotellessa"
Olari Elts
Trumpettisolisti
Leopold Mozart: Musikaalinen rekiretki
Joseph Haydn: Trumpettikonsertto
W.A. Mozart: Sinfonia nro 38 "Prahalainen"
W.A. Mozart: Rekiretki teoksesta Kolme saksalaista tanssia KV 605
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kouvola
19:00
To
13.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Anja Bihlmaier
Eivind Ringstad, alttoviulu
Zoltán Kodaly: Tansseja Galantasta, 16'
Béla Bartók: Alttoviulukonsertto [Serly Version] (1945), 21'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2 op. 36 D-duuri, 32'
- ENCORE n. klo 21
Tarmo Järvilehto, piano
Nora Niskanen, klarinetti
Essi Vartio, fagotti
Mia Kasper, käyrätorvi
Ludwig van Beethoven: Pianokvintetto Es-duuri, 30'
(sis. konserttilipun hintaan)
Sibeliustalo
19:00
To
13.12.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Nuorten solistien joulukonsertti
Janne Valkeajoki
Musiikkiopistojen oppilaita.
Liput: 25 €, S-Etukortilla 3 € alennus
Lappeenrata-sali
19:00
To
13.12.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kaupunginorkesterin perinteinen joulutervehdys
Kauppakeskus Stella
17:00
To
13.12.2018
Oulu Sinfonia
Beethoven 9
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9, 69'
Madetojan sali
19:00
To
13.12.2018
Pori Sinfonietta
Tonttu matkalaukussa - joululauluja maailmalta
Jószef Hárs
Cygnaeuksen musiikkiluokkien kuoro
Eppu Nuotio, kertoja
Promenadisali
18:00
To
13.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 5
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2
Kimmo Hakola: Sinfonia nro 1 (Ylen tilaus)
Musiikkitalo
19:00
To
13.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
13.12.2018
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 2
Eero Lehtimäki
Emil Holmström, kapellimestari ja juonto
Lauri Supponen, säveltäjä ja juonto
Taidetestaajat-konsertti 8-luokkalaisille
Muut esitykset: 13.12. (klo 14)
Espoon kulttuurikeskus
11:00
To
13.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Jouluinen unelma
Erkki Lasonpalo
Mari Palo, sopraano
Toinen esitys: 14.12.
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
14.12.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Joulukonsertti
Aapo Häkkinen
María Espada, sopraano
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
18:00
Pe
14.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Enigma
Jan Söderblom
Anne Akiko Meyers, viulu
Charles Ives: The Unanswered Question
Mason Bates: Viulukonsertto
Einojuhani Rautavaara: Fantasia sooloviululle ja orkesterille
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat
Musiikkitalo
19:00
Pe
14.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Magnificat ja jouluoratorio
Hannu Norjanen
Hedvig Paulig, sopraano
Maria Kettunen, altto
Tuomas Katajala, tenori
Juha Kotilainen, basso
Cantores Minores
J.S. Bach: Magnificat
J.S. Bach: Jouluoratorio
Tuomiokirkko, Helsinki
19:00
Pe
14.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Pe
14.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
14.12.2018
Tampere Filharmonia
Kansallisromantiikkaa ja venäläisiä nukkeja
Klaus Mäkelä
Elina Vähälä, viulu
Erkki Melartin: Sinfonia nro 5 ”Sinfonia brevis”
Erich Korngold: Viulukonsertto, 22'
Leevi Madetoja: Elegia, 5'
Igor Stravinsky: Petruška, 34'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
14.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Jouluinen unelma
Erkki Lasonpalo
Mari Palo, sopraano
Liput: 23/18/9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
15.12.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Joulukonsertti
Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, joht. & viulu
Juho Punkeri, tenori
Giuseppe Torelli: Concerto grosso op. 8/6, "Joulukonsertto"
Georg Friedrich Händel: Comfort ye & Ev'ry valley oratoriosta Messias
Georg Friedrich Händel: Pifa oratoriosta Messias
Marc-Antoine Charpentier: Nöels
J.S. Bach: Ich will nur dir zur Ehren leben Jouluoratoriosta
Arcangelo Corelli: Concerto grosso op. 6/8, "Joulukonsertto"
sekä perinteisiä joululauluja
Kokkolan kirkko
19:00
La
15.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
15.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
La
15.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Neljä ruokolajia
Takuya Takashima, oboe
Olli Leppäniemi, klarinetti
Etienne Boudreault, fagotti, ohjelmiston suunnnittelija
Emil Holmström, piano
Francis Poulenc: Trio oboelle, fagotille ja pianolle, 12'
Ludwig van Beethoven: Trio klarinetille, fagotille ja pianolle op. 11 "Gassenhauer", 22'
Jean Françaix: Divertissement oboelle, klarinetille ja fagotille, 11'
Florent Schmitt: Á tour d'anches oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle op. 97, 15'
Liput: 23/18/9 €
Villa Marjaniemi
15:00
Su
16.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 4
Homage to Trio de Lutèce
Sivan Magen, taiteellinen suunnittelu ja harppu
Yuki Koyama, huilu
Tuomas Lehto, sello
Claude Debussy (sov. Salzedo): Children's Corner
Gabriel Fauré (sov. Magen): Elegia sellolle ja harpulle
Claude Debussy (sov. Magen): Sonaatti sellolle ja harpulle
Bernard Andres: Narthex  
Lowell Liebermann: Sonaatti huilulle ja harpulle
Maurice Ravel (sov. Salzedo): Sonatiini huilulle, sellolle ja harpulle
Musiikkitalo
15:00
Ma
17.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Magnificat ja jouluoratorio
Hannu Norjanen
Hedvig Paulig, sopraano
Maria Kettunen, altto
Tuomas Katajala, tenori
Juha Kotilainen, basso
Cantores Minores
J.S. Bach: Magnificat
J.S. Bach: Jouluoratorio
Tuomiokirkko, Helsinki
19:00
Ma
17.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
18.12.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kauneimmat joululaulut
Perinteinen Kauneimmat joululaulut, jossa säestäjänä toimii Mikkelin kaupunginorkesteri.
Mikkelin tuomiokirkko
18:00
Ti
18.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Jouluoratorio
Heikki Seppänen
Sonja Saarikko, sopraano
Teppo Lampela, altto
Hannu Lehtikangas, tenori
Juha-Pekka Mitjonen, basso
Hämeenlinnan kamarikuoro
J.S. Bach: Jouluoratorio
Hämeenlinnan kirkko
19:00
Ti
18.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
19.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Eva Ollikainen
Hanna-Leena Haapamäki, sopraano
Merja Mäkelä, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Mika Kares, basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
Ke
19.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Loistokas joulukonsertto
Antti Tikkanen
Tuuli Lindeberg, sopraano
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto ”Talvi”
Arcangelo Corelli: Concerto Grosso ”Joulukonsertto”
Alessandro Scarlatti: Cantata pastorale per la nascita di Nostro Signore
Giuseppe Torelli: Concerto Grosso op. 8/6 g-molli ”In forma di Pastorale per il Santissimo Natale”
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto E-duuri “Il riposo”
W.A. Mozart: Exultate, Jubilate
Liput: 17 € permanto / 14 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 10 hlöä / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Ke
19.12.2018
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
Markku Johansson
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Jouluista musiikkia
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan kirkko
19:00
Ke
19.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 19.12. (klo 19.30), 20.12. (klo 17.30)
Sibeliustalo
17:30
Ke
19.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 20.12. (klo 17.30)
Sibeliustalo
19:30
Ke
19.12.2018
Pori Sinfonietta
Joulukonsertti
Tibor Bogányi
Aarne Pelkonen, baritoni
Porin Filharmoninen kuoro
Keski-Porin kirkko
19:00
Ke
19.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
19.12.2018
Tampere Filharmonia
Hannu ja Kerttu
Jonas Rannila
Essi Luttinen, Hannu
Päivi Nisula, Äiti/Noita
Juha Kotilainen, Isä
Tampereen Oopperan lapsikuoro
Engelbert Humperdinck: Hannu ja Kerttu, 118'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
20.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Eva Ollikainen
Hanna-Leena Haapamäki, sopraano
Merja Mäkelä, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Mika Kares, basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
To
20.12.2018
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
Markku Johansson
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Jouluista musiikkia
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kouvolan Keskuskirkko
19:00
To
20.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Sibeliustalo
17:30
To
20.12.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Isojen tapahtumien (t)aikaa"
John Storgårds
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Tuomas Katajala, tenori
Joseph Haydn: "Die Vorstellung des Chaos" oratoriosta "Die Schöpfung" (Luominen)
Jukka Tiensuu:  Nokkahuilukonsertto "Appo"
Karl Collan:  Sylvian Joululaulu
Heino Kaski: Mökit nukkuu lumiset
(trad.):  Adeste Fideles
Otto Kotilainen:  Kun Joulu on
Otto Kotilainen: Varpunen Jouluaamuna
Adolphe Adam: Oi Jouluyö
Ludwig van Beethoven: Sinfonia no 6 "Pastoraali" F-duuri op. 68
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys: 21.12.
Korundi
19:00
To
20.12.2018
Oulu Sinfonia
Jouluksi Kotiin
Madetojan sali
19:00
To
20.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
20.12.2018
Tapiola Sinfonietta
Kauneimmat joululaulut
Yhteislaulukonsertti
Pasi Hyökki
EMO Ensemble
Vapaa pääsy
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Pe
21.12.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Isojen tapahtumien (t)aikaa"
John Storgårds
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Tuomas Katajala, tenori
Joseph Haydn: "Die Vorstellung des Chaos" oratoriosta "Die Schöpfung" (Luominen)
Jukka Tiensuu:  Nokkahuilukonsertto "Appo"
Karl Collan:  Sylvian Joululaulu
Heino Kaski: Mökit nukkuu lumiset
(trad.):  Adeste Fideles
Otto Kotilainen:  Kun Joulu on
Otto Kotilainen: Varpunen Jouluaamuna
Adolphe Adam: Oi Jouluyö
Ludwig van Beethoven: Sinfonia no 6 "Pastoraali" F-duuri op. 68
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Pe
21.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 7
Hannu Lintu
Gustav Mahler: Sinfonia nro 6 a-molli "Traaginen"
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Kaisa Kallinen, viulu
Jouko Laivuori, piano
J. S. Bach: Sonaatti viululle ja cembalolle c-molli BWV 1017
Musiikkitalo
19:00
Pe
21.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
22.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
22.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Ke
26.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
To
27.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
To
27.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
28.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
29.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
29.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ma
31.12.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Uudenvuoden juhlakonsertti
Musiikkitalo, Konserttisali
19:00
Ma
31.12.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Uudenvuoden konsertti
Jani Lehtonen, joht. & viulu
Liput: 30/28/20 €
Carelia-sali
19:00
Ma
31.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Uudenvuoden aatto@Musiikkikeskus
Jaakko Kuusisto
Aku Hirviniemi
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Kuopion Musiikkikeskus
20:00
Ma
31.12.2018
Savonlinnan Orkesteri
Big Bang Big Band! -uudenvuoden konsertti
Teemu Takanen
Savonlinna Big Band
Annika Mustonen, solisti
Jouni Raatikainen, solisti
The Music of Nelson Riddle - Hollywood-sovittaja Nelson Riddlen upeita sovituksia isolle viihdekokoonpanolle 60-70-luvuilta mm. Frank Sinatran, Ella Fitzgeraldin ja James Deanin ohjelmistosta!
Savonlinnasali
19:00
Ma
31.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
1.1.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Uudenvuoden juhlakonsertti
Musiikkitalo, Konserttisali
16:00
Su
6.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Laulu tulipunaisesta kukasta
Jaakko Kuusisto
Armas Järnefelt: Laulu tulipunaisesta kukasta
Musiikkitalo
15:00
To
10.1.2019
UMO Jazz Orchestra
UMOn Jazztasting
Ville Vannemaa
Liput: mesenaatti.me/umo
Kaapelitehdas, Avantin harjoitussali, V-rappu, 1.kerros
18:00
Pe
11.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 8
John Storgårds
Darren Acosta, pasuuna
Joseph Haydn: Sinfonia nro 96 "Ihme"
Jukka Tiensuu: Pasuunakonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Konsertto orkesterille
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Laura Vikman, viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Béla Bartók: Jousikvartetto nro 3 
Musiikkitalo
19:00
Ke
16.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 7
Hannu Lintu
Golda Schultz, sopraano
Jennifer Johnston, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2 c-molli "Ylösnousemus"
Toinen esitys: 17.1. klo 19 Torstaisarja 8
Musiikkitalo
19:00
To
17.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Hannu Lintu
Golda Schultz, sopraano
Jennifer Johnston, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2 c-molli "Ylösnousemus"
Musiikkitalo
19:00
Su
20.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 5
Autour de Mahler – Mahlerin ympärillä
Pasi Eerikäinen, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Mikko Ivars, sello
Giuseppe Gentile, klarinetti
Emil Holmström, piano
Franz Liszt (sov. Saint-Saëns): Orphée
Alban Berg: Adagio
Ferruccio Busoni (sov. Holmström): Berceuse élégiaque
Alexander Zemlinsky: Trio
Musiikkitalo
15:00
Ti
22.1.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
María Dueñas, viulu
Carlo Gesualdo (sov. Horst Hoffer): Kolme madrigaalia vaskikvintetille
Nicoló Paganini: Viulukonsertto nro 1 op. 6 D-duuri, 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 op. 68 F-duuri, 39'
Sibeliustalo
19:00
Pe
25.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 9
Hannu Lintu
Yuja Wang, piano 
Anton Webern: Sinfonia op. 21 
Robert Schumann: Pianokonsertto a-molli op. 54       
Thomas Larcher: Sinfonia nro 2 "Kenotaph", ensi kertaa Suomessa
- Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö:
Meet the composer: Säveltäjä Thomas Larcher toimittaja Eva Tigerstedt haastateltavana. Tilaisuus on englanninkielinen.
Musiikkitalo
19:00
Ke
30.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 8
Edo de Waart
Johannes Piirto, piano 
John Adams: Shaker Loops                   
Witold Lutoslawski: Pianokonsertto        
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 c-molli op. 67
Musiikkitalo
19:00
Pe
8.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 10
Musica nova Helsinki
André de Ridder
Pekka Kuusisto, viulu
Daníel Bjarnason: Emergence                
Daníel Bjarnason: Viulukonsertto              
Tyondai Braxton: TELEKINESIS, ensi kertaa Suomessa
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Salla Savolainen, viulu
N. N., alttoviulu
Jukka Rautasalo, sello
Andrew Norman: Jousitrio "The Companion Guide to Rome"
Musiikkitalo
19:00
Ke
13.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 9
Tugan Sohijev
Amihai Grosz, alttoviulu
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a         
Béla Bartók: Alttoviulukonsertto              
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68
Toinen esitys: 14.2. klo 19 Torstaisarja 7
Musiikkitalo
19:00
To
14.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 7
Tugan Sohijev
Amihai Grosz, alttoviulu
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a         
Béla Bartók: Alttoviulukonsertto              
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68
Musiikkitalo
19:00
Su
17.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 6
Laudes
Tomas Gricius, taiteellinen suunnittelu ja trumpetti
RSO-vaskikvintetti:
Tomas Gricius, trumpetti
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Péter Jánosi, käyrätorvi
Darren Acosta, pasuuna
Anders Eikefjord Hauge, tuuba
Victor Ewald: Vaskikvintetto nro 1 op. 5
Jan Bach: Laudes
Kerry Turner: Ricochet
Musiikkitalo
15:00
Ke
27.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 10
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Qigang Chen: Viisi elementtiä
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3          
Ville Raasakka: Black cloud, under ground, kantaesitys (Ylen tilaus)
Claude Debussy: La mer 
Musiikkitalo
19:00
Pe
1.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Pietarsaari
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Schauman-sali, Pietarsaari
19:00
La
2.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Kauhajoki
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Koulukeskuksen liikuntahalli, Kauhajoki
19:00
Su
3.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Forssa
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Urheilutalo Feeniks, Forssa
19:00
Ti
5.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Lahti
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Claude Debussy: La mer
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Sibeliustalo, Lahti
19:00
Ke
13.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 11
Klaus Mäkelä
IljaGringolts, viulu
J.S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61
J.S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Muut esitykset: 14.3. klo 19 Torstaisarja 8 ja 16.3. klo 15 Lauantaiuusinta.
Musiikkitalo
19:00
To
14.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Klaus Mäkelä
IljaGringolts, viulu
J.S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61 
J.S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19 
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Muut esitykset: 16.3. klo 15 Lauantaiuusinta.
Musiikkitalo
19:00
La
16.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta
Klaus Mäkelä
IljaGringolts, viulu
J.S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61
J.S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Musiikkitalo
15:00
Su
17.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
Tuoretta! – sonaatteja fagotille ja pianolle
Otto Virtanen, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Kirmo Lintinen, piano
Atso Almila: Sonaatti
Kari Heinilä: Sonaatti
Timo Hietala: Sonaatti
Seppo Kantonen: Sonaatti
Musiikkitalo
15:00
Pe
22.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11
Ryan Wigglesworth
Sophie Bevan, sopraano
Ryan Wigglesworth: Augenlieder           
Gustav Mahler: Sinfonia nro 5 cis-molli
- Ennen konserttia klo 18.00 Alalämpiö: Meet the composer: Säveltäjän Ryan Wigglesworth toimittaja Eva Tigerstedtin haastateltavana. Tilaisuus on englanninkielinen.
Musiikkitalo
19:00
Ke
27.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 12
Sakari Oramo
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7 e-molli
Toinen esitys: 28.3. klo 19 Torstaisarja 9
Musiikkitalo
19:00
To
28.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 9
Sakari Oramo
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7 e-molli
Musiikkitalo
19:00
To
4.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Rastit hukassa – RSO:n koululaiskonsertti
Gustavo Gimeno
Rooleissa Sari Kallioranta ja Tarja Luoma
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47
Soveltuu alakoululaisille. Tilaisuus on maksuton, paikat varattava etukäteen alk. 4.3.2019 klo 8 info@versomus.fi.
Musiikkitalo
10:00
Pe
5.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 12
Gustavo Gimeno
Tomas Nuñez-Garcés, sello
Benjamin Britten: Sinfonia sellolle ja orkesterille op. 68
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47
Musiikkitalo
19:00
Ke
10.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 13
Hannu Lintu
Nicolas Altstaedt, sello
Sebastian Fagerlund: Sellokonsertto, ensi kertaa Suomessa (Ylen ja Hampurin radion sinfoniaorkesterin tilaus)
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9 D-duuri
Toinen esitys: 11.4. klo 19 Torstaisarja 10
Musiikkitalo
19:00
To
11.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 10
Hannu Lintu
Nicolas Altstaedt, sello
Sebastian Fagerlund: Sellokonsertto (Ylen ja Hampurin radion sinfoniaorkesterin tilaus)
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9 D-duuri
Musiikkitalo
19:00
Su
14.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 8
The Art of Woodwinds VOL.2
Yuki Koyama, taiteellinen suunnittelu ja huilu
Jorma Valjakka, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
Samuel Barber: Summer music op. 31
Francis Poulenc: Sextet
Albert Roussel: Divertissement op. 6
Carl Nielsen: Kvintetto
Musiikkitalo
15:00
Ke
24.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 14
Nuorten solistien konsertti
Dalia Stasevska
Solistit valitaan koesoiton perusteella.
Musiikkitalo
19:00
Pe
3.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 13
Pablo Heras-Casado
Joonas Ahonen, piano
Emil Holmström, piano
Bernd Alois Zimmermann: Dialoge, konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille       
Anton Bruckner: Sinfonia nro 2 c-molli
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Joonas Ahonen, piano
Emil Holmström, piano
Franz Schubert: Fantasia f-molli D 940
Musiikkitalo
19:00
Ke
8.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 15
David Zinman
Gustav Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri "Eroica" op. 55
Musiikkitalo
19:00
Su
12.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 9
Mostly Mozart
Annika Palas-Peltokallio, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Annemarie Åström, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Jouko Laivuori, piano
W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle nro 26 b-molli K. 378
Aulis Sallinen: Jousikvartetto nro 4 "Hiljaisia lauluja"
W.A. Mozart: Jousikvintetto nro 2 c-molli K. 406 / K. 516b
Musiikkitalo
15:00
To
16.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Nicholas Collon
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Hector Berlioz: Symphonie fantastique op. 14
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 8.4.2019 klo 8 info@versomus.fi
Musiikkitalo
10:00
Pe
17.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 14
Nicholas Collon
Fazil Say, piano
Julian Anderson: Fantasias
Maurice Ravel: Pianokonsertto G-duuri                       
Hector Berlioz: Symphonie fantastique op. 14
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Fazil Say, piano
Jari Valo, viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Miika Uuksulainen, sello
Fazil Say: Pianokvintetto
Musiikkitalo
19:00
Ke
22.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 16
Hannu Lintu
Stephen Hough, piano 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 19
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 c-molli op. 37 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4 G-duuri op. 58
Musiikkitalo
19:00
To
23.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 11
Hannu Lintu
Stephen Hough, piano 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 C-duuri op. 15
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 Es-duuri "Keisarikonsertto" op. 73
Musiikkitalo
19:00
Ke
29.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Vierailukonsertti: Kansainvälinen Mirjam Helin -laulukilpailu, finaali
Hannu Lintu
Musiikkitalo
18:00