Ons 7.11.2018
19:00
Kulttuuritalo Orrela, Teuva

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Hanoi Calling!

Pohjanmaa-kvintetti
Joonas Kokkonen: Puhallinkvintetto
Outi Tarkiainen: Siimes
Kolme pohjalaista kansanlaulua, sov. Jouko Viljanen
Atso Almila: Puhallinkvintetto
Liput 15 €/12 €
Toinen esitys: Seinäjoki-salissa 8.11. klo 19.
Ons 7.11.2018
18:00
Varkauden kirkko

Suomalainen barokkiorkesteri
Il prete rosso – Punainen pappi

Kreeta-Maria Kentala, liidaus & viulu
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jani Sunnarborg, fagotti
Vivaldi
Ons 7.11.2018
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus

Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 8.11., 9.11., 15.11., 17.11., 21.11., 22.11., 26.11., 27.11., 1.12. (klo 14), 1.12. (klo 19), 3.12., 4.12., 5.12. (klo 12), 7.12. (klo 12), 7.12. (klo 19), ?10.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 14.12. (klo 19), 17.12., 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Ons 7.11.2018
10:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Pähkinänsärkijä - Koululaiskonsertti

Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Vain ryhmille. Liput 3 €. Varaukset puhelimitse (02) 262 0333 (ma–pe klo 9–15) tai sähköpostillakulttuuri.myynti@turku.fi 
Ons 7.11.2018
13:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Taidetestaajat - Pähkinänsärkijä

Eero Lehtimäki
Aura of Puppets, nukketeatteri
Timo Ollila, valosuunnittelu
Pjotr Tšaikovski: Pähkinänsärkijä op. 71 (osia baletista, konserttiversio), 60'
Tors 8.11.2018
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Towards the horizon

Klaus Mäkelä
Marko Ylönen, sello
Britta Byström: Segelnde Stadt
Einojuhani Rautavaara: Towards the Horizon
Daniel Bjarnason: Over Light Earth
Jimmy López: Perú Negro
Tors 8.11.2018
19:00
Kuusankoskitalo

Kymi Sinfonietta
Unkarilainen ilta

Olari Elts
Barnabás Kelemen, viulu
Ernest Bangó, cimbalom
Pablo de Sarasate: Mustalaislauluja
Maurice Ravel: Tzigane
Bela Bartók: Rapsodia nro 1 sooloviululle, orkesterille ja cimbalomille
Franz Liszt: Unkarilaiset rapsodiat nro 2 & 3
Zoltán Kodály: Osia Háru János -sarjasta
Johannes Brahms: Unkarilaisia tansseja cimbalom-kadenssein
Liput: aikuiset 24 €, eläkeläiset 19 €, työttömät ja opiskelijat 11 €
Tors 8.11.2018
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Vuorovaikutusvariaatioita"

John Storgårds
Lauri Angervo, soolosello
Lotta Wennäkoski: Vyyhti (Lauri Angervo, soolosello)
Gottfried von Einem: Puhallinkvintetto
Madeleine Isaksson: Inné
Johann Sebastian Bach: Goldberg-Variationen BWV 988, sov. jousiorkesterille Dmitry Sitkovetsky
Liput: 21/18/10 €
Toinen konsertti: ke 7.11. Kittilän kirkko
Tors 8.11.2018
19:00
Lappeenranta-sali

Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Oboetaitureita

Vilmantas Kaliunas
Hannu Perttilä, oboe
Sir Paul McCartney: Spiral, 9'
Ralph Vaughan-Williams: Oboekonsertto, 17'
Ermanno Wolf-Ferrari: Sinfonia da Camera "Venetsia" op. 8, 36'
Liput: 30 € / 21 €, S-Etukortilla 3 € alennus
- klo 18.30 Taiteilijatapaaminen Vilmantas Kaliunas ja Hannu Perttilä
Tors 8.11.2018
18:00
Martti Talvela -sali, Mikaeli

Mikkelin kaupunginorkesteri
Estradilla musiikkiopiston solistit

Jyrki Lasonpalo
Mikkelin musiikkiopiston solistit
Alexander Glazunov: Teema ja variaatiot g-molli op. 97, 13'
Klassisen ja kevyen musiikin teoksia