Konsertkalender

Sök
Datum Konsert Tid och plats
Fre
23.2.2018
Kymi Sinfonietta
Jyväskylä Sinfonia
La Mer – Meri
Olari Elts
Ilya Gringolts, viulu
Jean Sibelius: Aallottaret, 11'
Erich Wolfgang Korngold: Viulukonsertto, 25'
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopperasta Peter Grimes, 18'
Claude Debussy: La Mer, 25'
Liput: Liput: 24 /19 /11 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Fre
23.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Hannu Lintu
Ossi Tanner, piano
Igor Stravinsky: Kolmiosainen sinfonia, 22'
Frédérik Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21 f-molli, 32'
Igor Stravinsky: Keijukaisen suudelma - balettimusiikki, 45'
Klo 18 Johdatus konserttiin, Puusepän verstas
Ossi Tannerin haastattelu
Sibeliustalo
19:00
Köp biljetter
Fre
23.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Jääkarusellifestivaali 23.2.-24.2.2018
Vaskimusiikkia
Vapaa pääsy
Aurlahden ranta
Fre
23.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Jääkarusellifestivaali
Lohjan kaupunginorkesterin vasket
Maailman ensimmäinen
JÄÄKARUSELLI-FESTIVAALI & MM-kilpailu
Lohja, 23. - 24.2.2018
Suomen ainutlaatuisin talvitapahtuma! Festivaalilla yli 10 pyörivää jääkarusellia, lasten jääeläinkaruselli, jäinen esiintymislava päätähtineen, huikea jääkarusellin mm-kisa ja tuomaristo sekä paljon muuta koettavaa ja nähtävää.
Laajalla tapahtuma-alueella on mm. poroja, igluja, sauna, street foodia, rusettiluistelua, sauna, olut-teltta, useita myyjiä sekä paljon aktiviteetteja lapsille. Tapahtuma on maksuton.
Aurlahden ranta
15:00
Fre
23.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset: 24.2. (klo 14), 27.2., 1.3., 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Köp biljetter
Fre
23.2.2018
Tampere Filharmonia
Sota ja rauha Fuxin ja Händelin tapaan
Kreeta-Maria Kentala, joht. & solisti
Johann Fuxin ja Georg Friedrich Händelin musiikkia
Tampereen tuomiokirkko
19:00
Köp biljetter
Fre
23.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Turun XIII Sellokilpailun finaali
Klaus Mäkelä
Sellokilpailun finalistit
Lotta Wennäkoski: Foliage, kantaesitys, 9'
Edward Elgar: Sellokonsertto op. 85 e-molli, 30'
Édouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 22'
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli op. 33, 19'
Robert Schumann: Sellokonsertto op. 129 a-molli, 25'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Köp biljetter
Lör
24.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Schubertiadi
Jurjen Hempel
Sergei Tiutiunik, viulu
Franz Schubert: Der Teufel als Hydraulicus -alkusoitto, D4, 5'
Franz Schubert: Rondo viululle ja jousille A-duuri, D438, 14'
Franz Schubert (ork. R. Davidson): Fantasia f-molli, D940, 19'
Liput alkaen 15/13/8 €
Joensuun taidemuseon sali
15:00
Köp biljetter
Lör
24.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 27.2., 1.3., 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Köp biljetter
Lör
24.2.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset: 1.3. (klo 18.30) ja 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
15:00
Köp biljetter

   Följande