Finlands Symfoniorkestrar rf
Konsertkalender

Datum Konsert Tid och plats
Sön
21.1.2018
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali: Beethoven / Wien
Uusi Helsinki -kvartetti
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 10 op. 74 ”Harppu”
Alban Berg: Jousikvartetto op. 3
Anton Webern: Fünf Sätze op. 5
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 16 op. 135
Liput 8–17,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Tis
23.1.2018
Savonlinnan Orkesteri
Ludwigin ja Dmitrin ensimmäiset
Savonlinna-kvartetti
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 1 F-duuri, 30'
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 1 C-duuri, 16'
Dmitri Šostakovitš: Elegia ja Polkka, 7'
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €
Lipunmyynti ovelta tuntia ennen konserttia käteisellä.
Kerimäen seurakuntakoti
19:00
Tis
23.1.2018
UMO Jazz Orchestra
Lounaskonsertti: UMO - Northern Lights
Ville Vannemaa
Pohjoismaista jazzia, teoksia mm. Palle Mikkelborgilta, Jarmo Savolaiselta, Jan Allanilta ja Kari Kompalta.
- Konserttiin on vapaa pääsy. Jos haluat varmistaa paikkasi konsertissa, voit varata lipun etukäteen Helsingin Kulttuurikeskuksen lipunmyyntipisteistä (0 €) tai
Lippupisteestä (1 €).
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO, Savoy-teatteri ja Ravintola Presto.
Savoy-teatteri
12:00
Ons
24.1.2018
Jyväskylä Sinfonia
Ketjureaktio
Eva Ollikainen
Anna Kuvaja, piano
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Figaron häät, 5'
Bohuslav Martinů: Pianokonsertto nro 1, 30'
Witold Lutosławski: Chain 1, 10'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2, 34'
Liput: 26 / 24 / 12 €, K-Plussakortilla 23,40 / 21,60 / 10,80 € teatterin lippumyymälästä; 
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
24.1.2018
Kymi Sinfonietta
Meditatiivinen konsertti
Andres Kaljuste
Raymond Cox, viulu
Linda Fogelsone, viulu
Auli Kontinen, bambuhuilu
Pérotin: Viderunt Omnes jousikvartetille
Hamza El Din: Escalay (Vesiratas) jousikvartetille
L. van Beethoven: Molto adagio Jousikvartetosta op. 132
Arvo Pärt: Tabula Rasa kahdelle viululle, jousiorkesterille ja preparoidulle pianolle
Toinen esitys: 25.1. klo 19 Kouvolan kaupungintalo
Liput: 21/16/8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
24.1.2018
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali: Beethoven / Veljeys
Sir Roger Norrington
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Markus Nykänen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Magnus Lindberg: Two Episodes
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125
Liput 15–45,50 €
Musiikkitalo
19:00
Ons
24.1.2018
Savonlinnan Orkesteri
Ludwigin ja Dmitrin ensimmäiset
Savonlinna-kvartetti
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 1 F-duuri, 30'
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 1 C-duuri, 16'
Dmitri Šostakovitš: Elegia ja Polkka, 7'
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €
Lipunmyynti ovelta tuntia ennen konserttia käteisellä.
Melartin-sali
19:00
Ons
24.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Traviata
Ainars Rubikis
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: La Traviata
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
25.1.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Rowland ja Lindberg
Jurjen Hempel
Daniel Rowland, viulu
W.A. Mozart: Sinfonia nro 16 KV. 128, 13'
Magnus Lindberg: Viulukonsertto nro 1, 27'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 op. 60, 34'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
25.1.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Tarina Babarista
Huba Hollókői
Anni Marin, kertoja
Francis Poulenc: Tarina Babarista, 28'
Suositellaan yli 3-vuotiaille.
Liput: 6 € / Ohjaajat veloituksetta
Kulttuuriareena 44
9:00
Tors
25.1.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Koko perheen orkesterisatu: Tarina Babarista
Huba Hollókői
Anni Marin, kertoja
Ohjelmassa mm. Francis Poulenc: Tarina Babarista, 28'
Suositellaan yli 3-vuotiaille.
Liput: 38 € perhelippu (sis. 2 aikuista ja 2 lasta) / 13,50 € aikuiset / 8 € lapset alle 16v.
Kulttuuriareena 44
18:00
Tors
25.1.2018
Kymi Sinfonietta
Meditatiivinen konsertti
Andres Kaljuste
Raymond Cox, viulu
Linda Fogelsone, viulu
Auli Kontinen, bambuhuilu
Pérotin: Viderunt Omnes jousikvartetille
Hamza El Din: Escalay (Vesiratas) jousikvartetille
L. van Beethoven: Molto adagio Jousikvartetosta op. 132
Arvo Pärt: Tabula Rasa kahdelle viululle, jousiorkesterille ja preparoidulle pianolle
Liput: 21/16/8 €
Kouvolan kaupungintalo
19:00
Tors
25.1.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Jaakko Kuusisto
Jay Schwartz: Music for Orchestra III, 20'
Krzysztof Penderecki: Chaconne, 7'
Olivier Messiaen: L'Ascension, 25'
Sibeliustalo
19:00
Tors
25.1.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Kaksoiskonsertto
Vytautas Lukočius
Jan Söderblom, viulu
Tuomas Ylinen, sello
Johannes Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli op. 102 "Kaksoiskonsertto", 34'
Johannes Brahms: Serenadi nro 1 D-duuri op. 11, 40'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
25.1.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Paperiliitin
bassoklarinetistit Pauli Leppälä, Heikki Nikula, Kimmo Leppälä,
Teppo Salakka
Laurentius-sali
17:00
Tors
25.1.2018
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali: Beethoven / Veljeys
Sir Roger Norrington
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Niina Keitel, mezzosopraano
Markus Nykänen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén
Magnus Lindberg: Two Episodes
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125
Liput 15–45,50 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
25.1.2018
Savonlinnan Orkesteri
Ludwigin ja Dmitrin ensimmäiset
Savonlinna-kvartetti
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 1 F-duuri, 30'
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 1 C-duuri, 18'
Dmitri Šostakovitš: Elegia ja Polkka, 7'
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €
Punkaharjun seurakuntatalo
19:00
Tors
25.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 27.1. (klo 14), 27.1. (klo 19), 30.1. (klo 12), 1.2., 3.2., 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
25.1.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Oi autuus
Jukka Iisakkila
Tomas Nuñez-Garcés, sello
Modest Musorgski: Alkusoitto oopperasta Hovanštšina, 5'
Aki Yli-Salomäki: Oi autuus, konsertto sellolle ja orkesterille, kantaesitys, 24'
Nikolai Rimski-Korsakov: Šeherazade op. 35, 38'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
25.1.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Slaavilainen kevät
James Lowe
Jan-Erik Gustafsson, sello
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 1, C-duuri op. 46, B.83, Presto, 4'
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 2, e-molli op. 46, B.83, Allegretto, scherzando, 5,5'
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 8, g-molli op. 46, B.83 Presto 4'
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 B-duuri "Kevät", 30'
Antonin Dvořák: Sellokonsertto h-molli, 45,20'
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
26.1.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Concerto symphonique
Alan Buribajev
Simon Trpčeski, piano
Richard Wagner: III näytöksen alkusoitto ja Pitkäperjantai oopperasta Parsifal (1882)
Franz Liszt: Pianokonsertto nro 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
Musiikkitalo
19:00
Fre
26.1.2018
Jyväskylä Sinfonia
Carmen
Ville Matvejeff
Carmen: Ivana Srbljan
Don José: Sam Furness
Micaëla: Kaisa Ranta
Escamillo: Waltteri Torikka
Frasquita: Johanna Isokoski
Zuniga: Tapani Plathan
Mercédès: Ena Pongrac
Morales: Sampo Haapaniemi
Dancaïro: Markus Nieminen
Remendado: Aki Alamikkotervo
Jyväskylän Oopperakuoro
Lapsikuoro Vox Aurea
Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset: 1.2., 2.2., 8.2., 10.2.
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Fre
26.1.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Tarina Babarista
Huba Hollókői
Anni Marin, kertoja
Francis Poulenc: Tarina Babarista, 28'
Suositellaan yli 3-vuotiaille.
Liput: 6 € / ohjaajat veloituksetta.
Kulttuuriareena 44
9:00
Fre
26.1.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Kaksoiskonsertto
Vytautas Lukočius
Jan Söderblom, viulu
Tuomas Lehto, sello
Johannes Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli op 102 "Kaksoiskonsertto", 34’
Johannes Brahms: Serenadi nro 1 D-duuri op 11, 40’
Liput: 27,50/25,50/10,00 €
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Fre
26.1.2018
Oulu Sinfonia
Leevi Madetoja -pianokilpailun finaali
Esa Heikkilä
Leevi Madetoja -pianokilpailun finalistit
Madetojan sali
18:00
Fre
26.1.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Yhteiskonsertti I
James Lowe
Jan-Erik Gustafsson, sello
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 1, C-duuri op. 46, B.83, Presto, 4'
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 2, e-molli op. 46, B.83, Allegretto, scherzando, 5,5'
Antonín Dvořák: Slaavilainen tanssi nro 8, g-molli op. 46, B.83 Presto 4'
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 B-duuri "Kevät", 30'
Antonin Dvořák: Sellokonsertto h-molli, 45,20'
Seinäjoki-sali
19:00
Fre
26.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 31.1., 2.2., 6.2., 8.2., 10.2. (klo 14), 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
26.1.2018
Tampere Filharmonia
Saksalaisromanttinen ilta
Mario Venzago
Alexander Gavrylyuk, piano
Richard Wagner: Alkusoitto oopperasta Tannhäuser, 15'
Robert Schumann: Pianokonsertto, 31'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4, 40'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
26.1.2018
Tapiola Sinfonietta
Ranskalainen rapsodia
Jean-Jacques Kantorow, joht. & piano
Camille Saint-Saëns: Rhapsodie d’Auvergne op. 73, 9'
Erich Korngold: Sinfoninen serenadi, 32'
Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 3, 30'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Lör
27.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 27.1. (klo 19), 30.1. (klo 12), 1.2., 3.2., 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
27.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 30.1. (klo 12), 1.2., 3.2., 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sön
28.1.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Glinka:
Janne Pesonen, klarinetti
Alexandru Cozma, fagotti
Ville Hautakangas, piano
Turriago:
Tuomas Turriago, piano
Pekko Pulakka, viulu
Elina Sipilä, sello
Jarmo Hyväkkö, klarinetti
Prokofjev:
Lotta Laaksonen, viulu
Istvan Szalay, viulu
Anne Korhonen, alttoviulu
Maija Juuti, sello
Mihail Glinka: Trio Pathétique
Tuomas Turriago: Per Aspera – variaatiot pianolle, viululle, sellolle ja klarinetille
Sergei Prokofjev: Jousikvartetto nro 2
Tampere-talon Pieni sali
15:00
Mån
29.1.2018
Hyvinkään Orkesteri
Pulttikaverit - Särkyvääkö?
Tuomas Pirilä, Charlotta Kivistö, Juhana Valtonen
Hyvinkääsali
17:00
Tis
30.1.2018
Hyvinkään Orkesteri
Fragile!
Tuomas Pirilä
Juhana Valtonen, trumpetti
Ohjelmassa mm.
Albinoni: Alkusoitto oopperasta Il nascimento dell'Aurora
Albinoni: Konsertto trumpetille ja jousille C-duuri
Torelli: Konsertto trumpetille ja jousille D-duuri
Lotti: Alkusoitto oopperasta Giove in argo
Galuppi: Alkusoitto oopperasta La diavolessa
Caldara: Alkusoitto oopperasta Don chisciotte in corte della duchessa
Marini: Passacalio
Legrenzi: La cetra
Frescobaldi: Canzoneja
Vivaldi: Konsertto d-molli kokoelmasta L'Estro armonico
Hyvinkääsali
19:00
Tis
30.1.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Guldaa ja messinkiä
Ville Mankkinen
Jonathan Roozeman, sello
Alvaro Henrique, kitara
Sauvosali, Kemi
19:00
Tis
30.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 1.2., 3.2., 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Ons
31.1.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Wandlungen
Susanna Mälkki
Andres Nyqvist, flyygelitorvi 
Krassimir Sterey, harmonikka
Franz Liszt: Orpheus, sinfoninen runo nro 4
Bernhard Gander: Dirty Angel flyygelitorvelle, harmonikalle ja orkesterille
Gottfried von Einem: Wandlungen
Béla Bartók: Ihmeellinen mandariini, sarja
Musiikkitalo
19:00
Ons
31.1.2018
Kymi Sinfonietta
Tutti-orkesteri
Tuttiorkesteri 30v!
"Ympäriämpäri maailmaa"
Solistina Satu Sopanen ja Tutti-orkesteri
Liput: 15 € aikuiset, 11 € lapset, 42 € perhelippu (4 hlöä)
Kotkan konserttitalo
18:00
Ons
31.1.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 2.2., 6.2., 8.2., 10.2. (klo 14), 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
1.2.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Wandlungen
Susanna Mälkki
Andres Nyqvist, flyygelitorvi 
Krassimir Sterey, harmonikka
Franz Liszt: Orpheus, sinfoninen runo nro 4
Bernhard Gander: Dirty Angel flyygelitorvelle, harmonikalle ja orkesterille
Gottfried von Einem: Wandlungen
Béla Bartók: Ihmeellinen mandariini, sarja
Musiikkitalo
19:00
Tors
1.2.2018
Hyvinkään Orkesteri
Fragile!
Tuomas Pirilä
Juhana Valtonen, trumpetti
Ohjelmassa mm.
Albinoni: Alkusoitto oopperasta Il nascimento dell'Aurora
Albinoni: Konsertto trumpetille ja jousille C-duuri
Torelli: Konsertto trumpetille ja jousille D-duuri
Lotti: Alkusoitto oopperasta Giove in argo
Galuppi: Alkusoitto oopperasta La diavolessa
Caldara: Alkusoitto oopperasta Don chisciotte in corte della duchessa
Marini: Passacalio
Legrenzi: La cetra
Frescobaldi: Canzoneja
Vivaldi: Konsertto d-molli kokoelmasta L'Estro armonico
Suomen lasimuseo, Riihimäki
19:00
Tors
1.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Couperinin lumoissa
Arie van Beek
Essi Luttinen, mezzosopraano
Thomas Adès: Three Studies from Couperin (2006), 13'
Franz Schubert (ork. D. Glanert): Vuodenajat, 23'
Richard Strauss: Tanssisarja Couperinin mukaan, 29'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
1.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Carmen
Ville Matvejeff
Carmen: Ivana Srbljan
Don José: Sam Furness
Micaëla: Kaisa Ranta
Escamillo: Waltteri Torikka
Frasquita: Johanna Isokoski
Zuniga: Tapani Plathan
Mercédès: Ena Pongrac
Morales: Sampo Haapaniemi
Dancaïro: Markus Nieminen
Remendado: Aki Alamikkotervo
Jyväskylän Oopperakuoro
Lapsikuoro Vox Aurea
Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset: 2.2., 8.2., 10.2.
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Tors
1.2.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja III: Tarinoiden maailmassa
Jaakko Kuusisto
Niko Kumpuvaara, harmonikka
Jean Sibelius: Pelléas et Mélisande op. 46, 29'
Kirmo Lintinen: Harmonikkakonsertto, 17'
John Williams: Arlington elokuvasta J.F.K., 7'
Jaakko Kuusisto: Musiikkia elokuvasta Täällä Pohjantähden alla, 25'
Liput 30 € / 25 € / 8 €
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
1.2.2018
Kymi Sinfonietta
Tutti-orkesteri
Tuttiorkesteri 30v!
"Ympäriämpäri maailmaa"
Solistina Satu Sopanen ja Tutti-orkesteri
Liput: 15 € aikuiset, 11 € lapset, 42 € perhelippu (4 hlöä)
Kuusankoskitalo
18:00
Tors
1.2.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Monitunnelmainen ilta"
John Storgårds
Jukka Perko, sopraanosaksofoni
Joseph Haydn: Alkusoitto (Sinfonia) G-duuri oopperaan "La Fedeltà Premiata"
Outi Tarkiainen: Saksofonikonsertto "Saivo"
Richard Wagner: Siegfried-idylli
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri op. 93
- Muut esitykset: pe 2.2. klo 19, Saamelaiskulttuurikeskus Sajos, Inari
Korundi
19:00
Tors
1.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Triokonsertti
Mari Kunnari, huilu
Heidi Ketola, alttoviulu
Pauliina Kallio, harppu
A. Jolivet: Pieni sarja huilulle, alttoviululle ja harpulle
A. Jolivet: Asceses alttohuilulle
M. Whittall: The City in the Sea
J. Ibert: Entr'acte huilulle ja harpulle
C. Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle
Toinen esitys: 4.2. klo 15 Pusulan kirkko
Liput 15 € sis. toimitusmaksut, tuntia ennen ovelta 17 €
Lohjan kirkko
19:00
Tors
1.2.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Jorma Panulan kapelimestarikurssin konsertti
kapelimestarikurssin oppilaat
Vapaa pääsy
Martti Talvela-sali, Mikaeli, Mikkeli
19:29
Tors
1.2.2018
Oulu Sinfonia
Venäläinen talvi
Sergey Neller
Ye-Eun Choi, viulu
Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, 35'
Tšaikovski: Viulukonsertto op. 35, 39'
Madetojan sali
19:00
Tors
1.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 3.2., 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
1.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Runoilijan tie
Esa Heikkilä
Vesa-Matti Loiri, laulu
Peter Lerche, kitara
Muut esitykset: 2.2. klo 19
Liput alk. 31,00 / 26,00 / 19,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
1.2.2018
UMO Jazz Orchestra
My Name is Nicole Willis -levynjulkaisukonsertti
Mikko Hassinen
Nicole Willis, laulu
Syksyllä 2017 julkaistun My Name is Nicole Willis -albumin materiaalia ja uusia Mikko Hassisen sovituksia Willisin valitsemista kappaleista.
Liput Lippupisteesta 28 € / 20 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
Vuotalo
19:00
Tors
1.2.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Moments in Life
James Lowe
Anton Ylikallio, piano
Antonio Salieri: Il giorno onomastico D-duuri
Markku Lindfors: Moments in Life, 20, 19'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 A-duuri "Italialainen", 27'
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
2.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Carmen
Ville Matvejeff
Carmen: Ivana Srbljan
Don José: Sam Furness
Micaëla: Kaisa Ranta
Escamillo: Waltteri Torikka
Frasquita: Johanna Isokoski
Zuniga: Tapani Plathan
Mercédès: Ena Pongrac
Morales: Sampo Haapaniemi
Dancaïro: Markus Nieminen
Remendado: Aki Alamikkotervo
Jyväskylän Oopperakuoro
Lapsikuoro Vox Aurea
Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset: 8.2., 10.2.
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Fre
2.2.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
...Niille jotka ennen meitä...
Anna-Maria Helsing
Tuulia Ylönen, klarinetti
Marko Ylönen, sello
Paavo Heininen: Lamentation and Praise, op. 68
Pehr Henrik Nordgren: As in Dream sellolle ja jousille
Aulis Sallinen: Konsertto klarinetille, sellolle ja kamariorkesterille op. 91
Minna Leinonen: Kaarne, kantaesitys
Antonin Dvořák: Serenadi E-duuri
Kaustinen-sali
19:00
Fre
2.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Viihdekonsertti - Tango Alakulo
Kirmo Lintinen
Yona, laulu
Christian Garrick, viulu ja sähköviulu
Jarmo Julkunen, kitara ja sähköukulele
Jani Pensola, kontrabasso
Roman Schatz, juontaja
Muut esitykset: 2.2. (klo 19)
Sibeliustalo
13:00
Fre
2.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Viihdekonsertti - Tango Alakulo
Kirmo Lintinen
Yona, laulu
Christian Garrick, viulu ja sähköviulu
Jarmo Julkunen, kitara ja sähköukulele
Jani Pensola, kontrabasso
Roman Schatz, juontaja
Sibeliustalo
19:00
Fre
2.2.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Monitunnelmainen ilta"
John Storgårds
Jukka Perko, sopraanosaksofoni
Joseph Haydn: Alkusoitto (Sinfonia) G-duuri oopperaan "La Fedeltà Premiata"
Outi Tarkiainen: Saksofonikonsertto "Saivo"
Richard Wagner: Siegfried-idylli
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri op. 93
Saamelaiskulttuurikeskus Sajos, Inari
19:00
Fre
2.2.2018
Pori Sinfonietta
Kontrasteja
Kamari 2018 -sarja
Porin Raatihuone
19:00
Fre
2.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 8
Eva Ollikainen
Timo Korhonen, kitara
Kasmir Uusitupa, viulu
Richard Strauss: Kuolema ja kirkastus op. 24
Toru Takemitsu: To the Edge of Dream
Toru Takemitsu: Spectral Canticle, ensi kertaa Suomessa
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Sivan Magen, harppu
N. N., huilu
N. N., alttoviulu
Toru Takemitsu: And then I knew 'twas wind
Yoshihisa Taira: Sublimation
Pierre Sancan: Thème et variations
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
2.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 6.2., 8.2., 10.2. (klo 14), 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
2.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Runoilijan tie
Esa Heikkilä
Vesa-Matti Loiri, laulu
Peter Lerche, kitara
Liput alk. 31,00 / 26,00 / 19,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Fre
2.2.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Nicole Willis: My Name is Nicole Willis -levynjulkaisukonsertti
Mikko Hassinen
Nicole Willis, laulu
Syksyllä 2017 julkaistun My Name is Nicole Willis -albumin materiaalia ja uusia Mikko Hassisen sovituksia Willisin valitsemista kappaleista.
Liput Lippupisteeestä 28 € / 20 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO ja Sellosali
Sellosali
19:00
Lör
3.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 9.2.
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
3.2.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Nicole Willis: My Name is Nicole Willis -levynjulkaisukonsertti
Mikko Hassinen
Nicole Willis, laulu
My Name is Nicole Willis -levyn materiaalia ja Mikko Hassisen uusia sovituksia Willisin valitsemista kappaleista.
Liput ennakkoon Tiketistä 22 € / ovelta 24 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO ja Kulttuuritehdas Korjaamo
Kulttuuritehdas Korjaamo
21:00
Sön
4.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Triokonsertti
Mari Kunnari, huilu
Heidi Ketola, alttoviulu
Pauliina Kallio, harppu
Liput 15 € sis. toimitusmaksut netticket,
tuntia ennen ovelta 17 €
Pusulan kirkko
15:00
Tis
6.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 8.2., 10.2. (klo 14), 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ons
7.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Enigma
Ville Matvejeff
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat, 32'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä
17,50 / 15,50 / 9,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ons
7.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Enigma
Ville Matvejeff
Pablo Ferrández, sello
Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante, 42'
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat, 32'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
7.2.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Koe ite! - Maalaa musiikki, kuule kuva
Mikk Murdvee
Marja Kolu, kuvataiteilija
Markku-Jussi Komulainen, kuvataiteilija
Antonín Dvořákin, Josef Straussin ja Jean Sibeliuksen musiikkia.
- Kuvataiteilija loihtii yleisön edessä musiikkikappaleet näkyviksi ja toinen taiteilijoista opastaa yleisöä maalamaan musiikin mukana.
Liput: 25 € / 20 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 16v, koululaiset, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Itä-Suomen yliopisto, Snellmania-sali, Kuopio
19:00
Ons
7.2.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
"Erään enkelin muistolle"
Olari Elts
Baiba Skride, viulu
Lotta Wennäkoski: Verdigris, 12'
Alban Berg: Viulukonsertto "Erään enkelin muistolle", 25'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 4, 40'
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
7.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Stefan Dohr, käyrätorvi
Jörg Widmann: Con brio, 12'
Wolfgang Amadeus Mozart: Käyrätorvikonsertto nro 3 K 447 Es-duuri, 16'
Wolfgang Rihm: Käyrätorvikonsertto, ensi kertaa Suomessa, 20'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 29 K 201 A-duuri, 28'
Muut esitykset: 8.2. (klo 19) Sibeliustalo, Lahti
Verkatehdas, Hämeenlinna 
19:00
Ons
7.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Kaksi serenadia
Esa Heikkilä
Tom Nyman , tenori
Jakob Keiding, käyrätorvi (Tanska)
B. Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousiorkesterille op. 31
Dvořák: Serenadi jousille op. 22 E-duuri
Muut esitykset: 8.2. (klo 19) Laurentius-sali, 10.2. (klo 18) Lauttasaaren kirkko
Liput 20 € sis. toimitusmaksut, tuntia ennen ovelta 25 €
Porvoon tuomiokirkko
19:00
Ons
7.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 11
Lionel Bringuier
Pjotr Anderszewski, piano
Esa-Pekka Salonen: Helix
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 24 K 491
Nikolai Rimski-Korsakov: Scheherazade op. 35
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
8.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Siipien kantamana
Atso Almila
Touko Lundell, trumpetti
Einojuhani Rautavaara: Lintukoto, 12'
James MacMillan: Seraph, 15'
J.B.G. Neruda: Trumpettikonsertto Es-duuri, 12'
Ottorino Respighi: Gli Uccelli – Linnut, 19'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
8.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Carmen
Ville Matvejeff
Carmen: Ivana Srbljan
Don José: Sam Furness
Micaëla: Kaisa Ranta
Escamillo: Waltteri Torikka
Frasquita: Johanna Isokoski
Zuniga: Tapani Plathan
Mercédès: Ena Pongrac
Morales: Sampo Haapaniemi
Dancaïro: Markus Nieminen
Remendado: Aki Alamikkotervo
Jyväskylän Oopperakuoro
Lapsikuoro Vox Aurea
Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset: 10.2.
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Tors
8.2.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
"Erään enkelin muistolle"
Olari Elts
Baiba Skride, viulu
Lotta Wennäkoski: Verdigris, 12'
Alban Berg: Viulukonsertto "Erään enkelin muistolle", 25'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 4, 40'
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
8.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Stefan Dohr, käyrätorvi
Jörg Widmann: Con brio, 12'
Wolfgang Amadeus Mozart: Käyrätorvikonsertto nro 3 K 447 Es-duuri, 16'
Wolfgang Rihm: Käyrätorvikonsertto, 20'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 29 K 201 A-duuri, 28'
Sibeliustalo
19:00
Tors
8.2.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toivotut Tšaikovskit
Kalle Kuusava
Tomas Nunesz-Garcés, sello
Pjotr Tšaikovski: Andante cantabile, 8'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Pjotr Tšaikovski: Serenadi jousille C-duuri op. 48, 27'
Alfred Schnittke: Sarja vanhaan tyyliin, 18'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
8.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Kaksi serenadia
Esa Heikkilä
Tom Nyman , tenori
Jakob Keiding, käyrätorvi (Tanska)
B. Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousiorkesterille op. 31
Dvořák: Serenadi jousille op. 22 E-duuri
Muut esitykset: 10.2. (klo 18) Lauttasaaren kirkko
Liput 20 € sis. toimitusmaksut, tuntia ennen ovelta 25 €
Laurentius-sali
19:00
Tors
8.2.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Turku Ensemble
Valoa ja varjoja
Essi Luttinen, mezzosopraano
J.S. Bach: Kantaatti "Mein herze schwimmt in Blut" BWV 199, 25’
J.S. Bach: Kaksoisviulukonsertto d-molli, 17’
Joseph Haydn: Sinfonia nro 45 "Jäähyväissinfonia", 34’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Mikkelin Tuomiokirkko, Mikkeli
19:00
Tors
8.2.2018
Oulu Sinfonia
Sinfonia tulee kylään
Mikko Sorri, viulu ja liidaus
Lasse Joamets, viulu ja liidaus
Oulu Sinfonian muusikot
Oulun kaupungintalo / Oulunsalotalo
19:00
Tors
8.2.2018
Pori Sinfonietta
Pohjoisia tuulahduksia
Anna-Maria Helsing
Delphine Constantine, harppu
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 10'
Reinhold Glière: Harppukonsertto op. 74 Es-duuri, 27'
Eino-Juhani Rautavaara: Autumn Gardens, 26'
Promenadisali
19:00
Tors
8.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 7
Lionel Bringuier
Pjotr Anderszewski, piano
Esa-Pekka Salonen: Helix
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 24 K 491
Nikolai Rimski-Korsakov: Scheherazade op. 35
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
8.2.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Puhaltajien kamarikonsertti
Pohjanmaa-kvintetti
G. Ligeti: 6 Bagatellia
Atso Almila: Arktinen hysteria puhallinkvintetto
L. Pitombeira: Ajubete jepe amo mbae
P.D. Rivera: Aires Tropicales
Liput 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
Tors
8.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 10.2. (klo 14), 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
8.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Katedraali soi
Maija Kontunen, viulu
Ilana Gothóni, viulu
Marjaana Holva, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Juha Viljanen, viulu
Roi Ruottinen, sello
Antonio Vivaldi: Alkusoitto-sinfonia oopperasta L'Olimpiade C-duuri, 6'
G.F. Händel: Concerto grosso op. 6 nro 1 G-duuri HWV 319, 13'
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto B-duuri
Antonio Vivaldi: Konsertto neljälle viululle e-molli
Antonio Vivaldi: Concerto grosso d-molli
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun tuomiokirkko
19:00
Tors
8.2.2018
UMO Jazz Orchestra
Musatehdas
Ville Vannemaa
Espoon Mainingin koulun oppilaita
Oppilaiden sävellyksiä big band -sovituksina.
- Konserttiin on suunnattu oppilaiden perheille ja ystäville ja siihen on vapaa pääsy.
Musatehdas on UMOn musiikkipedagoginen hanke pääkaupunkiseudun taideaineita painottavien koulujen 8.-luokkalaisille. Hankkeen musiikkityöpajoissa oppilaat säveltävät ja sanoittavat musiikkia sovitettavaksi big bandille, ja esittävät valmiit kappaleet yhdessä UMOn kanssa. Hankkeen perdagogisina vastaavina toimivat Aija Puurtinen ja Sami Kontola.
Nya paviljongen, Kauniainen
19:00
Tors
8.2.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Nuorten solistien konsertti
James Lowe
Musiikkiopistojen oppilaat
Yhteistyössä: Kuula-opisto, Legato, Mustasaaren musikkiopisto ja Pietarsaaren musiikkiopisto
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
9.2.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Valoa kohti
Susanna Mälkki
Karina Gauvin, sopraano
Katija Dragojevic, mezzosopraano
Jussi Myllys, tenori
Kristian Lindroos, basso
Musiikkitalon kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Messu c-molli "Suuri"
Musiikkitalo
19:00
Fre
9.2.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust –
Protestanttista kirkkomusiikkia ennen ja jälkeen Bachin
Susanne Langner, altto
FiBO Players
Schein – Tunder – Buxtehude – J. C. Bach – Bernhard – Mozart – J.S. Bach
http://fibo.fi/konsertit/2018/vergnugte-ruh-beliebte-seelenlust/
Ritarihuone
19:00
Fre
9.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kalevalanmaa
Nick Davies
Suomen kansallisbaletti
Kimmo Pohjonen, harmonikka
Värttinä
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Suomalaista musiikkia
Lippujen hinnat: 16-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
10.2.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Musiikkia Adrianmeren rannoilta
Tomislav Facini
Antiphonus-lauluyhtye (Kroatia)
Edin Karamazov, luuttu
Frescobaldi, Monteverdi, Lukacic
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
18:00
Lör
10.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Carmen
Ville Matvejeff
Carmen: Ivana Srbljan
Don José: Sam Furness
Micaëla: Kaisa Ranta
Escamillo: Waltteri Torikka
Frasquita: Johanna Isokoski
Zuniga: Tapani Plathan
Mercédès: Ena Pongrac
Morales: Sampo Haapaniemi
Dancaïro: Markus Nieminen
Remendado: Aki Alamikkotervo
Jyväskylän Oopperakuoro
Lapsikuoro Vox Aurea
Georges Bizet: Carmen
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Lör
10.2.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Romantiikan roihua
Johannes Gustavsson
Tarmo Peltokoski piano
Edward Elgar: Elegia
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli
William Walton: Kaksi kappaletta elokuvasta "Henry V"
William Walton: Sonaatti jousille
Snellman-sali
19:00
Lör
10.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Kaksi serenadia
Esa Heikkilä
Tom Nyman , tenori
Jakob Keiding, käyrätorvi (Tanska)
B. Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousiorkesterille op. 31
Dvořák: Serenadi jousille op. 22 E-duuri
Liput 20 € sis. toimitusmaksut, tuntia ennen ovelta 25 €
Lauttasaaren kirkko, Helsinki
18:00
Lör
10.2.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust –
Protestanttista kirkkomusiikkia ennen ja jälkeen Bachin
Susanne Langner, altto
FiBO Players
Schein – Tunder – Buxtehude – J. C. Bach – Bernhard – Mozart – J.S. Bach
http://fibo.fi/konsertit/2018/vergnugte-ruh-beliebte-seelenlust/
Turun tuomiokirkko
19:00
Lör
10.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 15.2., 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
10.2.2018
Tapiola Sinfonietta
Ystäväluistelu-konsertti
Liput: Tapiolasalin liput 5 €. Jääpuistoon vapaa pääsy.
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Sön
11.2.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Musiikkia Adrianmeren rannoilta
Tomislav Facini
Antiphonus-lauluyhtye (Kroatia)
Edin Karamazov, luuttu
Frescobaldi, Monteverdi, Lukacic
Musiikkitalo, Camerata-sali
16:00
Sön
11.2.2018
Savonlinnan Orkesteri
Nuorten solistien konsertti
Hannu Vesioja
Solisteina Savonlinnan musiikki- ja tanssiopiston oppilaita
Liput: 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €.
Lippuja ovelta tuntia ennen konserttia, käteisellä
Seurakuntakeskuksen sali
15:00
Mån
12.2.2018
Savonlinnan Orkesteri
Nuorten solistien konsertti
Hannu Vesioja
Solisteina Savonlinnan musiikki- ja tanssiopiston oppilaita
Seurakuntakeskuksen sali
9:00
Tis
13.2.2018
Tampere Filharmonia
Faunien ilta Raatihuoneella
Beethoven:
Hanna Parviainen, viulu
Hanna-Leena Savolainen, piano
Ravel:
Maria Itkonen ja Tatevik Ayazian, viulu
Anni Tiainen Hammo, alttoviulu
Maija Juuti, sello
Kaipainen:
Jaana Haanterä, viulu
Jarmo Hyväkkö, klarinetti
Maija Juuti, sello
Tuomas Turriago, piano
Ludwig van Beethoven: Sonaatti nro 3 Es-duuri op. 12
viululle ja pianolle
Maurice Ravel: Jousikvartetto
Jouni Kaipainen: Luminoso op. 79
Raatihuone
19:00
Ons
14.2.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Konsertto kahdelle
Markus Stenz
Jan Söderblom, viulu
Tuomas Ylinen, sello
Franz Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 "Rummunisku"
Detlev Glanert: Frenesia
Johannes Brahms: Kaksoiskonsertto
Musiikkitalo
19:00
Ons
14.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Ystävänpäivän kamarikonsertti: Romanssien aika
Irina Zahhrenkova, piano
kaupunginorkesterin muusikot
Liput alkaen 15/13/8 €
Kesto noin tunti, ei väliaikaa
Joensuun taidemuseon sali
19:00
Ons
14.2.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kuopion kaupunginorkesterin Kamarisarja I: Sinulle, ystävyydellä
Annika Tepponen, laulu
Sellokvartetti:
Peter Gospodinov
Amanda Kiiski
Graham Pocknell
Seppo Tepponen
Ystävänpäivänä musiikkia klassisesta musikaalisävelmiin, valkokankaan suosikeista nykypäivän pophitteihin. Konsertin kesto reilu tunti, ei väliaikaa.
Kertaliput: 20 € / 15 €  / 8 €
Kuopion kaupungintalo, juhlasali
18:00
Ons
14.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Michael Nesterowicz
Augustin Hadelich, viulu
Wojciech Kilar: Orawa, ensi kertaa Suomessa, 9'
Leonard Bernstein: Serenade (Bernstein 100 vuotta), 30'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64 e-molli, 44'
Muut esitykset: 15.2. klo 19 Sibeliustalo
Porvoon Taidetehdas
19:00
Ons
14.2.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuhansin lyönnein, pariisilaishengessä"
Adrian Perruchon, joht. & lyömäsoittimet
Jean-Babtiste Lully: Sarja musiikista Molièren näytelmään "Le Bourgeois gentilhomme"
Albert Roussel: Le Marchand de Sable qui passe op. 13
Maurice Ohana: Etude d'interprétation No 12
Magnus Lindberg: Coyote Blues
Maurice Ravel: Ma mère l'Oye (sarja), sov. kamariorkesterille David Walter, sov. ekS.
Kuusamo-talo, Kuusamo
19:00
Tors
15.2.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Konsertto kahdelle
Markus Stenz
Jan Söderblom, viulu
Tuomas Ylinen, sello
Franz Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 "Rummunisku"
Detlev Glanert: Frenesia
Johannes Brahms: Kaksoiskonsertto
Musiikkitalo
19:00
Tors
15.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Michael Nesterowicz
Augustin Hadelich, viulu
Wojciech Kilar: Orawa, 9'
Leonard Bernstein: Serenade (Bernstein 100 vuotta), 30'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64 e-molli, 44'
Sibeliustalo
19:00
Tors
15.2.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuhansin lyönnein, pariisilaishengessä"
Adrian Perruchon, joht. & lyömäsoittimet
Jean-Babtiste Lully: Sarja musiikista Molièren näytelmään "Le Bourgeois gentilhomme"
Albert Roussel: Le Marchand de Sable qui passe op. 13
Maurice Ohana: Etude d'interprétation No 12
Magnus Lindberg: Coyote Blues
Maurice Ravel: Ma mère l'Oye (sarja), sov. kamariorkesterille David Walter
Korundi
19:00
Tors
15.2.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Juhlakonsertti - Liettua 100 v.
Vytautas Lukočius
Ona Kolobovaité, sopraano
Liudas Mikalauskas, bassobaritoni
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
15.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Brahms & Mestaripianisti Paavali Jumppanen
Esa Heikkilä
Paavali Jumppanen, piano
Brahms: Pianokonsertto nr 2, B-duuri op. 83
Schubert: Sinfonia nro 4, c-molli D 417 "Traaginen"
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut ennakkoon netticket.fi, tuntia ennen ovelta 30 €
Laurentius-sali
19:00
Tors
15.2.2018
Oulu Sinfonia
Oboen lumoa
Eduardo Strausser
Ramon Ortega Quero, oboe
Giacchino Rossini: William Tell -alkusoitto, 12'
John Williams: Oboekonsertto, 23'
Antonio Pasculli: Simpatica ricordi della Traviata, 10'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 5, op. 107, 25'
Madetojan sali
19:00
Tors
15.2.2018
Pori Sinfonietta
Uusia virtauksia
Janne Nisonen
Pekka Kuusisto, viulu
Janne Rättyä, harmonikka
Philipp Glass: Echorus, 7'
Steve Reich: Duet, 6'
Uljas Pulkkis: Crystallizations  
Elliott Carter: Sinfonia nro 1, 29'
Promenadisali
19:00
Tors
15.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset alkavat klo 19 ellei toisin mainita: 17.2., 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
15.2.2018
UMO Jazz Orchestra
Musatehdas
Ville Vannemaa
Laajasalon peruskoulun oppilaita
Oppilaiden säveltämiä ja sanoittamia kappaleita sovitettuna big bandille.
- Konserttiin on suunnattu oppilaiden perheille ja ystäville ja siihen on vapaa pääsy.
Musatehdas on UMOn musiikkipedagoginen hanke pääkaupunkiseudun taideaineita painottavien koulujen 8.-luokkalaisille. Hankkeen musiikkityöpajoissa oppilaat säveltävät ja sanoittavat musiikkia sovitettavaksi big bandille, ja esittävät valmiit kappaleet yhdessä UMOn kanssa. Hankkeen perdagogisina vastaavina toimivat Aija Puurtinen ja Sami Kontola.
Vuotalo
19:00
Tors
15.2.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Il primo amore
Kajsa Dahlbäck, joht. & sopraano
Marianna Martines: Sinfonia in C
Marianna Martines: Kantaatti "Il primo amore" sopraanolle ja orkesterille, 12'
Georg Friedrich Händel: Vesimusiikkia, sarjanro 3, HWV 350, 11'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 44 e-molli "Suru"
Igor Stravinsky: Anne Trueloven aaria "No word from Tom" oopperasta Hulttion tie
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
16.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Katti konsertissa
Jukka Myllys
Silja Sillanpää, Katti Matikainen
Ville Mononen, Nakkirakki
Modest Musorgski: Kuoriutuvien kananpoikien tanssi teoksesta Näyttelykuvia, 1,30'
Erkki Melartin: Juhlamarssi näytelmästä Prinsessa Ruusunen, 3'
Erkki Melartin: Perhosvalssi, 2'
Pjotr Tšaikovski: Trepak Pähkinänsärkijä-sarjasta, 1,30'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3,30'
Leroy Anderson: The Walzing Cat, 3'
Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi, 2,30'
Trad. Tuiki tuiki tähtönen (sov. Jarkko Kiiski), 2,30'
Georges Bizer: Toreadorit Carmen-sarjasta, 2,30'
Muut konsertit: 16.2. (klo 10.30 ja 18), 17.2. (klo 14.30 ja 16)
Jyväskylän yliopiston juhlasali
9:00
Fre
16.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Katti konsertissa
Jukka Myllys
Silja Sillanpää, Katti Matikainen
Ville Mononen, Nakkirakki
Modest Musorgski: Kuoriutuvien kananpoikien tanssi teoksesta Näyttelykuvia, 1,30'
Erkki Melartin: Juhlamarssi näytelmästä Prinsessa Ruusunen, 3'
Erkki Melartin: Perhosvalssi, 2'
Pjotr Tšaikovski: Trepak Pähkinänsärkijä-sarjasta, 1,30'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3,30'
Leroy Anderson: The Walzing Cat, 3'
Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi, 2,30'
Trad. Tuiki tuiki tähtönen (sov. Jarkko Kiiski), 2,30'
Georges Bizer: Toreadorit Carmen-sarjasta, 2,30'
Muut konsertit: 16.2. (klo 18), 17.2. (klo 14.30 ja 16)
Jyväskylän yliopiston juhlasali
10:30
Fre
16.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Katti konsertissa
Jukka Myllys
Silja Sillanpää, Katti Matikainen
Ville Mononen, Nakkirakki
Modest Musorgski: Kuoriutuvien kananpoikien tanssi teoksesta Näyttelykuvia, 1,30'
Erkki Melartin: Juhlamarssi näytelmästä Prinsessa Ruusunen, 3'
Erkki Melartin: Perhosvalssi, 2'
Pjotr Tšaikovski: Trepak Pähkinänsärkijä-sarjasta, 1,30'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3,30'
Leroy Anderson: The Walzing Cat, 3'
Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi, 2,30'
Trad. Tuiki tuiki tähtönen (sov. Jarkko Kiiski), 2,30'
Georges Bizer: Toreadorit Carmen-sarjasta, 2,30'
Muut konsertit: 17.2. (klo 14.30 ja 16)
Jyväskylän yliopiston juhlasali
18:30
Fre
16.2.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Juhlakonsertti - Liettua 100 v.
Vytautas Lukočius
Ona Kolobovaité, sopraano
Liudas Mikalauskas, bassobaritoni
Tuottaja Liettuan suurlähetystö
Temppeliaukion kirkko
19:00
Fre
16.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 9
Hannu Lintu
Benjamin Grosvenor, piano
Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Frédérick Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21
Witold Lutosławski: Sinfonia nro 1
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
16.2.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset 18.2. (klo 15), 21.2. (klo 18.30), 24.2. (klo 15), 1.3. (klo 18.30) ja 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
18:30
Lör
17.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Katti konsertissa
Jukka Myllys
Silja Sillanpää, Katti Matikainen
Ville Mononen, Nakkirakki
Modest Musorgski: Kuoriutuvien kananpoikien tanssi teoksesta Näyttelykuvia, 1,30'
Erkki Melartin: Juhlamarssi näytelmästä Prinsessa Ruusunen, 3'
Erkki Melartin: Perhosvalssi, 2'
Pjotr Tšaikovski: Trepak Pähkinänsärkijä-sarjasta, 1,30'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3,30'
Leroy Anderson: The Walzing Cat, 3'
Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi, 2,30'
Trad. Tuiki tuiki tähtönen (sov. Jarkko Kiiski), 2,30'
Georges Bizer: Toreadorit Carmen-sarjasta, 2,30'
Muut konsertit: 17.2. (klo 16)
Jyväskylän yliopiston juhlasali
14:30
Lör
17.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Katti konsertissa
Jukka Myllys
Silja Sillanpää, Katti Matikainen
Ville Mononen, Nakkirakki
Modest Musorgski: Kuoriutuvien kananpoikien tanssi teoksesta Näyttelykuvia, 1,30'
Erkki Melartin: Juhlamarssi näytelmästä Prinsessa Ruusunen, 3'
Erkki Melartin: Perhosvalssi, 2'
Pjotr Tšaikovski: Trepak Pähkinänsärkijä-sarjasta, 1,30'
Johannes Brahms: Unkarilainen tanssi nro 5, 3,30'
Leroy Anderson: The Walzing Cat, 3'
Aram Hatšaturjan: Sapelitanssi, 2,30'
Trad. Tuiki tuiki tähtönen (sov. Jarkko Kiiski), 2,30'
Georges Bizer: Toreadorit Carmen-sarjasta, 2,30'
Jyväskylän yliopiston juhlasali
16:00
Lör
17.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta
Hannu Lintu
Benjamin Grosvenor, piano
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Frédérick Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 op. 82
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
15:00
Lör
17.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 20.2., 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sön
18.2.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 5 "BB"
Tarja-Leena Kircher, taiteellinen suunnittelu
Ackord-kvartetti:
Annemari Åström, Tarja-Leena Kircher, viulu
Atso Lehto, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 18 nro 4
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 131
Liput: 5–11 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sön
18.2.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset 21.2. (klo 18.30), 24.2. (klo 15), 1.3. (klo 18.30) ja 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
15:00
Tis
20.2.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Ach so! – Barokkimusiikkia Saksasta
Juho Punkeri, tenori
Hanna Haapamäki, nokkahuilu
Pauliina Fred, traverso
FiBO Players
J. S. Bach – Telemann – Händel
www.fibo.fi/konsertit
Musiikkitalo
13:00
Tis
20.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 22.2., 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ons
21.2.2018
Jyväskylä Sinfonia
Kymi Sinfonietta
La Mer – Meri
Olari Elts
Ilya Gringolts, viulu
Jean Sibelius: Aallottaret, 11'
Erich Wolfgang Korngold: Viulukonsertto, 25'
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopperasta Peter Grimes, 18'
Claude Debussy: La Mer, 25'
Muut esitykset: 22.2. klo 19 Kuusankoskitalo,
23.2. klo 19 Kotkan konserttitalo
Liput: 26 / 24 / 12 €, S-Etukortilla (keskiviikkona) 24 / 22 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
21.2.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Valtiottomien kansojen musiikkia
Esko Grundström, laulu, kitara
Khosha Hawraman, trad. Kurdistan (Iran)
Vandembrilen marssi, trad. Vallonia
Rustem si suite, trad. Romanian romanit / Taraf de Haidouks
Voi ruusuni, trad. Suomen romanit
Valamon kirkonkellot, trad. Laatokan Karjala / Nimetön, trad. Palestiina
Amelian testamentti, trad. Katalonia
Nimetön, trad. Ewe-kansa (Länsi-Afrikka)
Toinen esitys: 22.2.
Seinäjoki-sali
10:00
Ons
21.2.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset: 24.2. (klo 15), 1.3. (klo 18.30) ja 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
18:30
Tors
22.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Vaellusfantasia
Jurjen Hempel
Johannes Piirto, piano
Franz Schubert: Sinfonia nro 8 h-molli, "Keskeneräinen", 25'
Franz Schubert (ork. F. Liszt): Wanderer-fantasia C-duuri, 21'
Franz Schubert/Luciano Berio: Rendering, 33'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
22.2.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja IV: Sarkasmin sävyttämää
Ville Matvejeff
Andrea Obiso, viulu
Alberto Ginastera: Variaciones Concertantes op. 23, 25'
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 1, 22'
Carl Nielsen: Sinfonia nro 6 ”Sinfonia semplice”, 31'
Liput 30 € / 25 € / 8 €
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
22.2.2018
Kymi Sinfonietta
Jyväskylä Sinfonia
La Mer – Meri
Olari Elts
Ilya Gringolts, viulu
Jean Sibelius: Aallottaret, 10'
Erich Wolfgang Korngold: Viulukonsertto, 23'
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopperasta Peter Grimes, 17'
Claude Debussy: La Mer, 22'
Muut esitykset: 23.2. klo 19 Kotkan konserttitalo
Liput: 24 € aikuiset,19 € eläkeläiset, 11 € työttömät ja opiskelijat
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
22.2.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Marzismia
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, kitara
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi
Lappeenranta-sali
11:00
Tors
22.2.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Marzismia
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, kitara
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi
Liput 20 €
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
22.2.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Rakkauden ääniä
Katarina Andreasson
Dag Wirén: Serenadi jousille op. 11, 15’
Peteris Vasks: Vox Amoris, 21’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Tors
22.2.2018
Oulu Sinfonia
Iiro Rantala
Iiro Rantala, piano ja liidaus
Bernstein: Candide Overture
Rantala: Pekka Pohjola
Rantala: Karma
Rantala: Anyone with a heart
Rantala: Freedom
Rautavaara: Pelimannit-sarja
Mozart: Pianokonsertto nro 21, C-duuri, KV 467
Rantala: Tears for Esbjörn
Rantala: Happy Hippo
Rantala: Hard Score
OAMK:n konserttisali
19:00
Tors
22.2.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Valtiottomien kansojen musiikkia
Esko Grundström, laulu, kitara
Khosha Hawraman, trad. Kurdistan (Iran)
Vandembrilen marssi, trad. Vallonia
Rustem si suite, trad. Romanian romanit / Taraf de Haidouks
Voi ruusuni, trad. Suomen romanit
Valamon kirkonkellot, trad. Laatokan Karjala
Nimetön, trad. Palestiina
Amelian testamentti, trad. Katalonia
Nimetön, trad. Ewe-kansa (Länsi-Afrikka)
Liput 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
Tors
22.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 28.2. (klo 11), 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129e´€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
22.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Turun XIII Sellokilpailun finaali
Klaus Mäkelä
Sellokilpailun finalistit
Lotta Wennäkoski: Foliage, kantaesitys, 9'
Edward Elgar: Sellokonsertto op. 85 e-molli, 30'
Édouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 22'
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli op. 33, 19'
Robert Schumann: Sellokonsertto op. 129 a-molli, 25'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Muut esitykset: 23.2. klo 19.00
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
22.2.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Suvi Teräsniska
Jarkko Kiiski
Suvi Teräsniska, laulu
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
23.2.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Cantus
Juha Kangas
Lilli Maijala alttoviulu
Olivier Thiery, kontrabasso
Pjotr Tšaikovski: Elegia
Pehr Henrik Nordgren: Konsertto alttoviululle kontrabassolle ja kamariorkesterille
Ottorino Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja
Arvo Pärt: Cantus
Snellman-sali
19:00
Fre
23.2.2018
Kymi Sinfonietta
Jyväskylä Sinfonia
La Mer – Meri
Olari Elts
Ilya Gringolts, viulu
Jean Sibelius: Aallottaret, 11'
Erich Wolfgang Korngold: Viulukonsertto, 25'
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopperasta Peter Grimes, 18'
Claude Debussy: La Mer, 25'
Liput: Liput: 24 /19 /11 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Fre
23.2.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Hannu Lintu
Ossi Tanner, piano
Igor Stravinsky: Kolmiosainen sinfonia, 22'
Frédérik Chopin: Pianokonsertto nro 2 op. 21 f-molli, 32'
Igor Stravinsky: Keijukaisen suudelma - balettimusiikki, 45'
Sibeliustalo
19:00
Fre
23.2.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Jääkarusellifestivaali 23.2.-24.2.2018
Vaskimusiikkia
Vapaa pääsy
Aurlahden ranta
Fre
23.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset: 24.2. (klo 14), 27.2., 1.3., 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
23.2.2018
Tampere Filharmonia
Sota ja rauha Fuxin ja Händelin tapaan
Kreeta-Maria Kentala, joht. & solisti
Johann Fuxin ja Georg Friedrich Händelin musiikkia
Tampereen tuomiokirkko
19:00
Fre
23.2.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Turun XIII Sellokilpailun finaali
Klaus Mäkelä
Sellokilpailun finalistit
Lotta Wennäkoski: Foliage, kantaesitys, 9'
Edward Elgar: Sellokonsertto op. 85 e-molli, 30'
Édouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 22'
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli op. 33, 19'
Robert Schumann: Sellokonsertto op. 129 a-molli, 25'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
24.2.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Schubertiadi
Jurjen Hempel
Sergei Tiutiunik, viulu
Franz Schubert: Der Teufel als Hydraulicus -alkusoitto, D4, 5'
Franz Schubert: Rondo viululle ja jousille A-duuri, D438, 14'
Franz Schubert (ork. R. Davidson): Fantasia f-molli, D940, 19'
Liput alkaen 15/13/8 €
Joensuun taidemuseon sali
15:00
Lör
24.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 27.2., 1.3., 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
24.2.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset: 1.3. (klo 18.30) ja 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
15:00
Sön
25.2.2018
Tampere Filharmonia
TampereRaw-nykymusiikkiyhtye
Raw-Faunit
Joona Pulkkinen, sello
TampereRaw
Ohjelmassa mm.
Roope Mäenpää: Uusi teos soolosellolle ja 10 soittajalle, kantaesitys, (TampereRaw:n tilaus)
Tuomas Turriago: Uusi teos 11 soittajalle, kantaesitys /TamereRaw:n tilaus)
Tampere-talon Pieni sali
15:00
Tis
27.2.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Sotilaan tarina
Eero Lehtimäki
Timo Torikka, kertoja
Igor Stravinsky: Sotilana tarina
Sauvosali, Kemi
19:00
Tis
27.2.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Koko kylän konsertti: Maalaa musiikki, kuule kuva
Mikk Murdvee
Antonín Dvořákin, Josef Straussin ja Jean Sibeliuksen musiikkia.
Yleisö voi tehdä musiikin näkyväksi maalaamalla tai piirtämällä musiikin mukana.
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 16v, koululaiset, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Airakselan kylätalo, Karttula
18:00
Tis
27.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 1.3., 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ons
28.2.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Titaanit
Osmo Vänskä
Beatrice Rana, piano
Pjotr Tšaikovski: Pianokonsertto nro 1
Gustav Mahler: Sinfonia nro 1 "Titaani"
Musiikkitalo
19:00
Ons
28.2.2018
Lapin kamariorkesteri
Koko perheen kamarikonsertti I
"Sävelseikkailuja ja kertomus Suklaaprinssistä!"
Kylli Köngäs, juontaja-kertoja
Revaz Gabichvadze: Quick Motion
Gottfried von Einem: Von der Ratte, wom Biber und wom Bären op. 84 ("Rotasta, Majavasta ja Karhusta"), ensi kertaa Suomessa
Wojcieh Kilar: Orawa, ensi kertaa Suomessa
G.v. Einem: Prinz Chocolat op. 66, Musiikkisatu viidessä jaksossa. Teksi Lotte Ingrisch, ensi kertaa Suomessa
Muut esitykset: 1.3. klo 18, Kemijärven kulttuurikeskus
Korundi
18:00
Ons
28.2.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 2.3., 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Ons
28.2.2018
Tampere Filharmonia
Taikatalven tunnelmia – koko perheen konsertit
Jan Söderblom
Ville Majamaa, kertoja
Wolfgang Amadeus Mozartin musiikkia
Tove Jansson: Taikatalvi, otteita ja kuvia
Toinen esitys klo 19
Yhteistyössä Tampereen taidemuseon Muumimuseo
Tampere-talon Pieni sali
17:00
Ons
28.2.2018
Tampere Filharmonia
Taikatalven tunnelmia – koko perheen konsertit
Jan Söderblom
Ville Majamaa, kertoja
Wolfgang Amadeus Mozartin musiikkia
Tove Jansson: Taikatalvi, otteita ja kuvia
Yhteistyössä Tampereen taidemuseon Muumimuseo
Tampere-talon Pieni sali
19:00
Tors
1.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Titaanit
Osmo Vänskä
Beatrice Rana, piano
Pjotr Tšaikovski: Pianokonsertto nro 1
Gustav Mahler: Sinfonia nro 1 "Titaani"
Musiikkitalo
19:00
Tors
1.3.2018
Hyvinkään Orkesteri
Pulttikaverit - nostatusta ja kaakaojauhetta
Tuomas Pirilä, Charlotta Kivistö ja Lauri Vaahtoranta
Kaupungintalo
17:00
Tors
1.3.2018
Lapin kamariorkesteri
Koko perheen kamarikonsertti I
"Sävelseikkailuja ja kertomus Suklaaprinssistä!"
Kylli Köngäs, juontaja-kertoja
Revaz Gabichvadze: Quick Motion
Gottfried von Einem: Von der Ratte, wom Biber und wom Bären op. 84 ("Rotasta, Majavasta ja Karhusta")
Wojcieh Kilar: Orawa, ensi kertaa Suomessa
G.v. Einem: Prinz Chocolat op. 66, Musiikkisatu viidessä jaksossa. Teksi Lotte Ingrisch
Kemijärven kulttuurikeskus
18:00
Tors
1.3.2018
Oulu Sinfonia
Meta4
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Tomas Djupsjöbacka, sello
György Ligeti: Concert Românesc, 10'
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 3, op. 73, 33'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2 op. 36, 36'
Madetojan sali
19:00
Tors
1.3.2018
Savonlinnan Orkesteri
Suomalainen rukous
Savonlinna-kvartetti
Esa Pyöriä, laulu
OskarOskar Merikanto (sov. Ilkka Vesioja): Oi muistatko vielä sen virren, 2'
Oskar Merikanto (sov. Ilkka Vesioja): Oi kiitos sa Luojani armollinen, 2'
Ilmari Hannikainen (sov. Ilkka Vesioja): Matkamiehen virsi, 2'
Pekka Juhani Hannikainen (sov. Ilkka Vesioja): Pyhäaamun rauha, '
Trad. (sov. Ahti Sonninen & Ilkka Vesioja): Koska valaissee kointähtönen, 2'
Trad. (sov. Ahti Sonninen & Ilkka Vesioja): Siionin virsiä, 10'
Taneli Kuusisto (sov. Ilkka Vesioja): Suomalainen rukous, 2'
Trad. (sov. Joonas Kokkonen & Ilkka Vesioja): Paavon virsi, 2'
Ahti Sonninen (sov. Esa Pyöriä): Herra, sinun armosi ulottuu taivaisiin, 2'
Ahti Sonninen (sov. Esa Pyöriä): Minun sydämeni on valmis, 2'
Leevi Madetoja (sov. Esa Pyöriä): Ei minulta mitään puutu, 2'
Oskar Merikanto (sov. Esa Pyöriä): Laulaja taivaan portilla, 2'
Vapaa pääsy, ohjelmamaksu 10 €
Inmaculada-kirkko, Torrevieja, Espanja
17:00
Tors
1.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 3.3. (klo 14), 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
1.3.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Muut esitykset: 3.3. (klo 15)
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
18:30
Tors
1.3.2018
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti: Adagio celeste
Pekka Kuusisto, joht. & viulu
Jukka Rantamäki, juontaja
Einojuhani Rautavaara: Adagio celeste, 8'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 40, 26'
Liput: 20 €, sis. leivoskahvin
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Fre
2.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 10
Oliver Knussen
Jukka Harju, käyrätorvi
Ferruccio Busoni: Rondò Arlecchinesco op. 46
Ferruccio Busoni: Nocturne Symphonique op. 43
Oliver Knussen: Käyrätorvikonsertto op. 73
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Jukka Harju: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
2.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 6.3. (klo 11), 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
2.3.2018
Tapiola Sinfonietta
Mozart 40
Pekka Kuusisto, joht. & viulu
Janne Rättyä, harmonikka
Einojuhani Rautavaara: Adagio celeste, 8'
György Ligeti: Kymmenen kappaletta puhallinkvintetille, 14'
Uljas Pulkkis: Crystallizations, kaksoiskonsertto viululle, harmonikalle ja jousille
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 40, 26'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fre
2.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Fundeerauksia
Leif Segerstam
Paavali Jumppanen, piano
Johannes Brahms: Traaginen alkusoitto op. 81, 14'
Leif Segerstam: Sinfonia Seriosa nro 311 "FUNDEERAUKSIA..." President Mauno Koivisto 12.5.2017 in memorian with musical thoughts..., kantaesitys, 22'
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 83, 49'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
3.3.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kustaa Vaasa
Aapo Häkkinen
Martina Janková & Helena Juntunen & Tuuli Lindeberg, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano
Mario Zeffiri & Niall Chorell, tenori
Cornelius Uhle, basso
Leopold Kozeluch: Kustaa Vaasa
Muut esitykset: 6.3., 10.3.
Musiikkitalo, Konserttisali
19:30
Lör
3.3.2018
Pori Sinfonietta
Kirkastettu yö
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 18 nro 4, 26'
Arnold Schönberg: Kirkastettu yö, 28'
Porin Raatihuone
15:00
Lör
3.3.2018
Savonlinnan Orkesteri
Messu
Savonlinna-kvartetti
Esa Pyöriä, laulu
Vapaa pääsy
Inmaculada-kirkko, Torrevieja, Espanja
12:00
Lör
3.3.2018
Savonlinnan Orkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Vapaa pääsy, ohjelmamaksu 10 €
Palacio de La Musica. Torrevieja, Espanja
18:00
Lör
3.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 7.3., 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
3.3.2018
Tampere Filharmonia
Tampereen Oppera: Veljeni vartija
Santtu-Matias Rouvali
Libretto ja ohjaus Tuomas Parkkinen
Puvut Tarja Simone
Lavastus Kati Lukka
Valosuunnittelu Ville Syrjä
Rooleissa
Tuuli Takala: Amanda Rossi
Ville Rusanen: Eemil Rossi
Tuomas Katajala: Iisakki Friman
Juha Kotilainen: Johannes Rossi
Päivi Nisula: Rauha Valkonen
Erica Back: Serafina Suomi
Virpi Räisänen: Hanna Waltz
Suvi Väyrynen: Onni Kontio
Tuomas Pursio: Tuntematon sotilas
Tampereen Oopperan kuoro
Tampereen Oopperan lapsikuoro yhteistyössä Pirkanpojat
Kuorokapellimestari Heikki Liimola
Olli Kortekangas: Veljeni vartija
Tuotanto: Tampere-talo, Tampereen Ooppera
Tampere-talon Iso sali
15:00
Lör
3.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Tour de Force
Paavali Jumppanen, piano
Anu Honkanen, huilu
Takuya Takashima, oboe
Henna Jämsä, klarinetti
Tapio Liukkonen, bassoklarinetti
Etienne Boudreault, fagotti
Hannes Kaukoranta, käyrätorvi
Leoš Janáček: Nuoruus-puhallinsekstetto
W.A. Mozart: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun linna
15:00
Tis
6.3.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kustaa Vaasa
Aapo Häkkinen
Martina Janková & Helena Juntunen & Tuuli Lindeberg, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano
Mario Zeffiri & Niall Chorell, tenori
Cornelius Uhle, basso
Leopold Kozeluch: Kustaa Vaasa
Muut esitykset: 10.3.
Musiikkitalo, Konserttisali
19:30
Tis
6.3.2018
Hyvinkään Orkesteri
Tiramisù
Tuomas Pirilä
Anu Ontronen, mezzosopraano
Agostini: 5 Movimenti
Berio: Folk Songs
Iannotta: D'après
Sciarrino: Ragioni delle conchiglie
Ferrero: Glamorama Spies
Kaupungintalo
9:00
Tis
6.3.2018
Lohjan kaupunginorkesterin
Vanhan ajan viihdettä
Vaskiseitsikko Martina Simolan johdolla
Juha Hostikka ja Mari Palo, laulu
Muut esitykset: 8.3. (klo 19) Laurentius-sali,
10.3. (klo 18) Artborg, Sipoon Nikkilä
Liput 25 € sis. toimitusmaksut 6.3. Ravintola Vitriini,
20 € 8.3. ja 10.3., tuntia ennen ovelta 23 €
Taidetehdas, Porvoo, Ravintola Vitriini
18:00
Tis
6.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 8.3. (klo 11), 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Tis
6.3.2018
UMO Jazz Orchestra
Lounaskonsertti: UMO plays Thad Jones
Ville Vannemaa
Thad Jonesin sävellyksiä ja sovituksia big bandille.
- Vapaa pääsy. Jos haluat varmistaa paikkasi konsertissa, voit varata lipun etukäteen Helsingin Kulttuurikeskuksen lipunmyyntipisteistä (0 €) tai Lippupisteestä (1 €).
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO, Savoy-teatteri ja Ravintola Presto.
www. umo.fi
Savoy-teatteri
12:00
Ons
7.3.2018
Kymi Sinfonietta
Klassiset tähdet, Viro 100v.
Andres Mustonen
Katariina Maria Kits, viulu
Marcel Johannes Kits, sello
Sten Heinoja, piano
Ludwig van Beethoven: Konsertto viululle, sellolle ja pianolle
Arvo Pärt: La Sindone
Jaan Rääts: Konsertto kamariorkesterille
Heino Eller: Viisi kappaletta kotimaasta
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
7.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 12
Hannu Lintu
Jari Valo, viulu
Witold Lutosławski: Venetsialaisia leikkejä
Witold Lutosławski: Partita viululle ja orkesterille
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Ons
7.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Ach so! – Barokkimusiikkia Saksasta
Juho Punkeri, tenori
Hanna Haapamäki, nokkahuilu
Pauliina Fred, traverso
FiBO Players
J.S. Bach – Telemann – Händel
www.fibo.fi/konsertit
Kanneltalo
19:00
Ons
7.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 9.3., 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
8.3.2018
Kymi Sinfonietta
Klassiset tähdet, Viro 100v.
Andres Mustonen
Katariina Maria Kits, viulu
Marcel Johannes Kits, sello
Sten Heinoja, piano
Ludwig van Beethoven: Konsertto viululle, sellolle ja pianolle
Arvo Pärt: La Sindone
Jaan Rääts: Konsertto kamariorkesterille
Heino Eller: Viisi kappaletta kotimaasta
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskelijat
Kouvolan kaupungintalo
19:00
Tors
8.3.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti, nuorten solistien konsertti
Dima Slobodeniouk
Sirkku Helin, viulu
Luukas Hiltunen, viulu
Helmi Nietosvuori, huilu
Fanni Piri, viulu
Iiris Piri, sello
Elli Purhonen ja Iiris Puska, sellot
Ville Viljakka, trumpetti
Patrik Vähätalo, piano
Henri Vieuxtemps: Fantasia Appassionata, I-osa, 8'
Max Bruch: Viulukonsertto nro 1, I osa, 8'
Jean Sibelius: Nocturne, 5'
Dmitri Kabalevsky: Viulukonsertto c-duuri op. 48, osa I, 5'
Edward Elgar: Sellokonsertto e-molli op. 85, osat I ja II, 12'
Anton Vivaldi: Konsertto g-molli kahdelle sellolle, jousille ja cembalolle, 5'
Henry Purcell: Suite Es-duuri, 5 osaa, 5'
Edvard Grieg: Pianokonsertto a-molli, op. 16, 1 osa, 12'
Sibeliustalo
19:00
Tors
8.3.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Pustan tuuli tuivertaa
Tibor Boganyi
Hannu Alasaarela, piano
Magnus Lindberg: Engine, 16'
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 24 c-molli, 28'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2, 42'
- Taiteilija Eetu Ronkainen maalaa Magnus Lindbergin Engine - orkesteriteoksen esityksen aikana.
Liput 30 € / 21 €
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
8.3.2018
Lohjan kaupunginorkesterin
Vanhan ajan viihdettä
Vaskiseitsikko Martina Simolan johdolla
Juha Hostikka ja Mari Palo, laulu
Muut esitykset: 10.3. (klo 18) Artborg, Sipoon Nikkilä
Liput 25 € sis. toimitusmaksut 6.3. Ravintola Vitriini, 20 € 8.3. ja 10.3. netticket.fi, tuntia ennen ovelta 23 €
Laurentius-sali
19:00
Tors
8.3.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Uutta ja vanhaa
Taavo Oramo, joht. & klarinetti
Juhani Nuorvala: Variationes ex "Bene quondam" jousiorkesterille, 25’
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto h-molli op. 115, 37’
Felix Mendelssohn: Jousisinfonia nro 4 c-molli, 10’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Tors
8.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Hannu Lintu
Jari Valo, viulu
Witold Lutosławski: Venetsialaisia leikkejä
Witold Lutosławski: Partita viululle ja orkesterille
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
8.3.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
SKOR + LKO= Iskusävelmiä 1940-1960 -luvuilta
Laitakaupungin orkesteri:
Cahrlotta Hagfors, laulu
Teemu Vuorela, rummut
Petri Välimki, basso
Piia Kleemola, viulu
Sami Silen, kitara
Liput 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
Tors
8.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 10.3.
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Tors
8.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Geysir
Daníel Bjarnason
Vikingur Ólafsson, piano
Benjamin Britten: Passacaglia oopperasta Peter Grimes op. 33b, 7'
Daníel Bjarnason: Processions pianolle ja orkesterille, 28'
Sebastian Fagerlund: Drifts, 11'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10, 32'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Fre
9.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Inspiraation lähteillä
Alexander Shelley
Inon Barnatan, piano
Wolfgang Rihm: Verwandlung
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3
Robert Schumann: Sinfonia nro 3 "Reiniläinen"
Musiikkitalo
19:00
Fre
9.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Muut esitykset: 10.3. (klo 16), 14.3. (klo 19), 15.3. (klo 19), 16.3. (klo 19), 17.3. (klo 15)
Promenadisali
19:00
Fre
9.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Dancing Queen – Musiikkia kuningatar Kristiinan elämästä
FiBO Singers:
Kajsa Dahlbäck ja Olga Heikkilä, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Jukka Jokitalo, tenori
Juha-Pekka Mitjonen, basso
FiBO Players
Albrici–Düben–Schmelzer–Cesti–Scarlatti–Gesualdo–Corelli
www.fibo.fi/konsertit
Urjalan kirkko
19:00
Fre
9.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 16.3., 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
9.3.2018
Tampere Filharmonia
Neuvostosäveltäjän vastaus
Klaus Mäkelä
Sergey Malov, viulu
Sauli Zinojev: Batteria, 10'
Igor Stravinsky: Viulukonsertto, 22'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5, 46'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
9.3.2018
Tapiola Sinfonietta
Panula
Jorma Panula
Tami Pohjola, viulu
Nils Eric Fougstedt: Passacaglia
Einojuhani Rautavaara: Divertimento jousille, 9'
Jean Sibelius: Belsazarin pidot, orkesterisarja, 14'
Aulis Sallinen: Viulukonsertto, 18'
Uuno Klami: Merikuvia, 22'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Lör
10.3.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Kustaa Vaasa
Aapo Häkkinen
Martina Janková & Helena Juntunen & Tuuli Lindeberg, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano
Mario Zeffiri & Niall Chorell, tenori
Cornelius Uhle, basso
Leopold Kozeluch: Kustaa Vaasa
Musiikkitalo, Konserttisali
19:30
Lör
10.3.2018
Jyväskylä Sinfonia
The One and Only – Sinfoninen jazz-ilta
Krzysztof Dobosiewicz
Marian Petrescu Trio
Ilmavoimien Big Band
Tribuuttikonsertti Oscar Petersonille
Liput: 30 / 26 /15 € teatterin lippumyymälästä
32,50 / 28,50 / 17,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän Paviljonki
19:00
Lör
10.3.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Koko perheen konsertti
Eero Lehtimäki
Händel: Saban kuningattaren tulo
Edvard Grieg: Aamutunnelma
Mascagni: Intermezzo
Pehr Henrik Nordgren: Arkisten huolien häätötanssi
Pjotr Tšaikovski: Sarja baletista Pähkinänsärkijä
Toinen esitys klo 16
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali
14:00
Lör
10.3.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Koko perheen konsertti
Eero Lehtimäki
Händel: Saban kuningattaren tulo
Edvard Grieg: Aamutunnelma
Mascagni: Intermezzo
Pehr Henrik Nordgren: Arkisten huolien häätötanssi
Pjotr Tšaikovski: Sarja baletista Pähkinänsärkijä
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali
16:00
Lör
10.3.2018
Lohjan kaupunginorkesterin
Vanhan ajan viihdettä
Vaskiseitsikko Martina Simolan johdolla
Juha Hostikka ja Mari Palo, laulu
Liput 25 € sis. toimitusmaksut 6.3. Ravintola Vitriini, 20 € 8.3. ja 10.3. netticket.fi, tuntia ennen ovelta 23 €
Artborg, Sipoon Nikkilä
18:00
Lör
10.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Muut esitykset: 14.3. (klo 19), 15.3. (klo 19), 16.3. (klo 19), 17.3. (klo 15)
Promenadisali
16:00
Lör
10.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Madama Butterfly
Paul Mägi
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: Madama Butterfly
Lippujen hinnat: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
10.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Severi Pyysalo 50-v juhlakonsertti
Vierailukonsertti Turku Jazz -festivaalilla
Severi Pyysalo, vibrafoni
Severi Pyysalo, Michael Legrand
Logomo
19:30
Sön
11.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Dancing Queen – Musiikkia kuningatar Kristiinan elämästä
FiBO Singers:
Kajsa Dahlbäck ja Olga Heikkilä, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Jukka Jokitalo, tenori
Juha-Pekka Mitjonen, basso
FiBO Players
Albrici–Düben–Schmelzer–Cesti–Scarlatti–Gesualdo–Corelli
www.fibo.fi/konsertit
Prinzregententheater, München
20:00
Mån
12.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Sol Gabetta, sello
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
Gasteig, München
Tis
13.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Sol Gabetta, sello
Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 op. 82
Berliinin filharmonia, Berliini
Ons
14.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Also sprach…
Juraj Valcuha
Gautier Capucon, sello
Antonin Dvořák: Sellokonsertto
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra?
Musiikkitalo
19:00
Ons
14.3.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Herkkyyttä ja intohimoa
Robert Trevino
Julia Siciliano, piano
Mozart: Sinfonia nro 34, 22'
Felix Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1, finaali, 8'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä
17,50 / 15,50 / 9 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ons
14.3.2018
Jyväskylä Sinfonia
Herkkyyttä ja intohimoa
Robert Trevino
Julia Siciliano, piano
Mozart: Sinfonia nro 34, 22'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3, Skottilainen, 40'
Felix Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1, 20'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
14.3.2018
Kymi Sinfonietta
Irrottelua Zappan hengessä
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, sähkökitara ja laulu
Tero Toivonen, käyrätorvi
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskelijat ja työttömät
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
14.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Muut esitykset: 15.3. (klo 19), 16.3. (klo 19), 17.3. (klo 15)
Promenadisali
19:00
Tors
15.3.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Ilta Unkarille
Huba Hollókői
Enikő Ginzery, cimbalom
Leó Weiner: Divertimento nro 1, op. 20, 10'
Péter Eötvös: Da Capo, 17'
László Draskóczy: Csárdás tanssit, 5'
István Láng: Cimbiofonia, kantaesitys
Zoltán Kodály: Dances of Galánta, 16'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
15.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja V: Puhaltajien riemusoitto
Michael Collins, joht. & klarinetti
Richard Strauss: Puhallinsinfonia “Die fröhliche Werkstatt”, 37'
W.A. Mozart: Serenadi puhaltimille nro 10 “Gran Partita”, 43'
Liput 30 € / 25 € / 8 €
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
15.3.2018
Kymi Sinfonietta
Irrottelua Zappan hengessä
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, sähkökitara ja laulu
Tero Toivonen, käyrätorvi
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskelijat ja työttömät
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
15.3.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti - kunnianosoitus mestarille
Dima Slobodeniouk
Haochen Zhang, piano
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2 op.16 g-molli, 31'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 5 op. 100 B-duuri, 46'
Sibeliustalo
19:00
Tors
15.3.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Metamorfooseja
Kaupunginorkesterin yhtyeitä
Eugene Bozza: 3 Pieces pour une musique de nuit, 6'
Richard Strauss: Metamorfooseja, 26'
Louis Spohr: Nonetto, 32'
Liput 20 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
15.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Muut esitykset: 16.3. (klo 19), 17.3. (klo 15)
Promenadisali
19:00
Tors
15.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Jesús Rueda: Elephant Skin
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
Auditorio Nacional de España, Madrid
Tors
15.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Wieniläismestarit
Julian Rachlin
Eldar Nebolsin, piano
Gioacchio Rossini: Alkusoitto oopperasta Varasteleva harakka, 10'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4 G-duuri op. 58, 31'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 36 C-duuri "Linziläinen" K425, 31'
Muut esitykset: 16.3. klo 19.00
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
15.3.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinun hetkesi osa 3 -toivekonsertti
Maano Männi
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
16.3.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Iltamusiikkia
Liisa Rantala, viulu
Airi Hirvonen, piano
Keijo Silventoinen, oboe
Toinen esitys: 18.3. (klo 15) Pusulan kirkko
Liput 15 € sis. toimitusmaksut netticket,
tuntia ennen ovelta 17 €
Sammatin kirkko
19:00
Fre
16.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Muut esitykset: 17.3. (klo 15)
Promenadisali
19:00
Fre
16.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Sol Gabetta, sello
Jesús Rueda: Elephant Skin
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
Palacio de Congresos de Zaragoza
Fre
16.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 17.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
16.3.2018
Tampere Filharmonia
Kurkistus kenraaliharjoitukseen
Tung-Chieh Chuang
Dejan Lazic, piano
Kenraaliharjoituksessa soitetaan illan konsertin teoksia kapellimestarin valitsemassa järjestyksessä.
Illan teokset:
Johannes Brahms: Viulukonsertto, soolo-osuuden sovitus pianolle D. Lazic
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 4
Liput 5 € (käteinen) Tampere-talon aulasta orkesterin ystäväyhdistys Pro Orchestran tiskiltä klo 9.15 alkaen
Tampere-talon Iso sali
9:45
Fre
16.3.2018
Tampere Filharmonia
Viulukonsertto pianolla
Tung-Chieh Chuang
Dejan Lazic, piano
Johannes Brahms: Viulukonsertto, pianosov. D. Lazic, 40'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 4, 44'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
16.3.2018
Tapiola Sinfonietta
Melnikov - pianon runoilija
Janne Nisonen
Alexander Melnikov, piano
Jeroen Berwaerts, trumpetti
Riitta Pesola, sello
Paul Hindemith: Teema ja neljä variaatiota baletista Neljä luonnekuvaa, 28'
Sergei Prokofjev: Alkusoitto Heprealaisista teemoista op. 34, 10'
Dmitri Šostakovitš: Konsertto pianolle, trumpetille ja jousiorkesterille nro 1, 22'
Jean Sibelius: Malinconia sellolle ja pianolle, 13'
Paul Hindemith: Sonaatti trumpetille ja pianolle, 16'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fre
16.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Wieniläismestarit
Julian Rachlin
Eldar Nebolsin, piano
Gioacchio Rossini: Alkusoitto oopperasta Varasteleva harakka, 10'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4 G-duuri op. 58, 31'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 36 C-duuri "Linziläinen" K425, 31'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
17.3.2018
Pori Sinfonietta
CROAK-nukkeooppera
Nils Schweckendiek
Ohjaaja: Anna Ivanova-Brashinskaya
Visuaalinen suunnittelu & nuket: Viktor Antonov
Libretto: Mikhail Brashinsky
Apulaisohjaaja: Roosa Halme
Solistit: Joonas Eloranta, Anna-Kristiina Kaappola, Jouni Kokora, Teppo Lampela, Merja Mäkelä
Nukkemestarit: Johanna Kultala, Maria-Elina Koivula, Anna Nekrassova, Jenni Rutanen, Riina Tikkanen, Lotta Virtanen, Paula Vilmi
Kuoro: Porin oopperakuoro
Liikesuunnittelu: Tatiana Gordeeva
Valosuunnittelu: Iana Boitcova
Tuotanto: Porin Ooppera & Poike
Tuottajat: Heli Latvala & Tuuli Penttinen-Lampisuo
Promenadisali
15:00
Lör
17.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Giselle
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Adolphe Adam: Giselle
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
17.3.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO with Randy Brecker & Mats Holmquist
Mats Holmquist
Randy Brecker, trumpetti
Mats Holmquistin säveltämää ja sovittamaa musiikkia.
Liput Lippupisteestä 42,50 € (permanto) / 30 € (parvet) / 15 € (opiskelijat, lapset, työttömät) sisältäen palvelumaksut.?
Tuotanto: UMO ja Helsingin valtakunnalliset puhallinpäivät 2018
www.umo.fi
Musiikkitalo, konserttisali
21:00
Sön
18.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kuopion kaupunginorkesterin Kamarisarja II: Premieres
Kallakvartetti:
Päivi Väisänen, huilu
Elisabeth St-Cyr, viulu
Mikko Väisänen, alttoviulu
Peter Gospodinov, sello
Joseph Haydn: Huilukvartetto D-duuri op. 1 nro 5, 15'
Herbert Lindholm: Episodes, kantaesitys, 11'
Atso Almila: Uusi teos, kantaesitys, 15'
André Prevost: Mobiles, 15'
Kertaliput: 20 € / 15 € / 8 €
Kuopion kaupungintalo, juhlasali
15:00
Sön
18.3.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Iltamusiikkia
Liisa Rantala, viulu
Airi Hirvonen, piano
Keijo Silventoinen, oboe
Liput 15 € sis. toimitusmaksut netticket,
tuntia ennen ovelta 17 €
Pusulan kirkko
15:00
Sön
18.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Sol Gabetta, sello
Jean Sibelius: Sinfonia nro 7 op. 105
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64
Heidelberger Frühling -festivaali, Heidelberg
Sön
18.3.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Rossini: Miika Jämsä, sello ja Juha Kleemola, kontrabasso
Schumann: Mark Reding, klarinetti; Lauri Savolainen, alttoviulu ja Hanna-Leena Savolainen, piano
Brahms: Katri Nikkanen, viulu; Lotta Laaksonen, viulu; Kimmo Kivivuori, alttoviulu ja Sampo Liukko, sello
Gioachino Rossini: Duetto D-duuri
Robert Schumann: Märchenerzählungen (Sadunomaisia kertomuksia) op. 132
Johannes Brahms: Jousikvartetto nro 1 c-molli, op. 51 nro 1
Tampere-talon Pieni sali
15:00
Mån
19.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Euroopan kiertue
Hannu Lintu
Sol Gabetta, sello
Igor Stravinsky: Symphony in Three Movements
Bohuslav Martinů: Sellokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 op. 82
Kölnin filharmonia
Ons
21.3.2018
Jyväskylä Sinfonia
Konserttimestarin seurassa
Liisi Nuora-Kapanen, viulu
Anu Järvela, viulu
Maria Mangeloja, alttoviulu
Ilkka Kauppi, sello
Juha Malmivaara, sello
Jean Sibelius: Impromptu, 7'
Franz Schubert: Jousikvintetto C-duuri, 47'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;
17,50 / 15,50 / 9,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Hannikaissali
19:00
Ons
21.3.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Ikkunoita moneen suuntaan"
Nicholas Daniel, johtaja & oboe
Thea Musgrave: "Dawn" soolo-oboelle, ensi kertaa Suomessa
Georg Friedrich Händel: The Arrival of the Queen of Sheba
(III:n näytöksen "Sinfonia" oratoriosta Solomon)
Alec Roth: The Departure of the Queen of Sheba, ensi kertaa Suomessa, oboe- ja englanintorvisoolot Arto Parkkinen ja Markku Moilanen
Thea Musgrave: Night Windows (2007/2016) soolo-oboelle ja jousille, Jousiorkesteriversion kantaesitys, kantaesitys
Benjamin Britten: Sinfonietta op. 1
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ons
21.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mimmit - Koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Pauliina Lerche, laulu, harmonikka, kantele
Salla-Marja Hätinen, laulu
Tuomas Logrèn, kitara
Muut esitykset: 22.3. (klo 10.30 ja 12.30), 23.3. (klo 10.30)
Liput alk. 3,00 €
Turun konserttitalo
10:30
Tors
22.3.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kokkola-kvartetti: Konsertti
Reijo Tunkkari, viulu
Annica Brännkärr, viulu
Hanna Pakkala, alttoviulu
Lauri Pulakka, sello
Joseph Haydn: Jousikvartetto G-duuri op. 33/5, Moses Pergament: Jousikvartetto
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli
Kokkolan vanha raatihuone
19:00
Tors
22.3.2018
Pori Sinfonietta
People go by, things go by
Janne Nisonen
Helena Juntunen, sopraano
Felix Mendelssohn: Kesäyön unelma op. 61: Scherzo, Intermezzo & Nocturne, 14'
Barber Knoxville: Summer of 1915, 16'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5, 33'
Promenadisali
19:00
Tors
22.3.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Taiteilijavieraana Jouko Viljanen
Seinäjoki-kvintetti
Iikka Kotaja, piano
W. Hess: Kontrafagottikvintetto
Iikka Kotaja: Morningstar, teos kontrafagotille ja jousikvartetille, kantaesitys
T. Kärki: Siks oon mä suruinen (arr. M. Helenius)
T. Kärki: Muista minua (arr. M. Helenius)
T. Kärki: Täysikuu (arr. M. Helenius)
O. Pugliese: La yumba (arr. M. Helenius)
A. Jakoila: Tango furioso (arr. M. Helenius)
M. Ravel: Menuet (arr. M. Naughtin)
E. Satie: Gymnopédie nro 1, D-duuri (arr. M. Naughtin)
E. Satie: Gymnopédie nro 2, C-duuri (arr. M. Naughtin)
E. Satie: Gymnopédie nro 3, C-duuri (arr. M. Naughtin
Liput 15/12€
Seinäjoki-sali
19:00
Tors
22.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Johannes-passio – Bachin ensimmäinen passio
Hannu Norjanen
Niall Chorell, tenori (evankelista)
Jyrki Korhonen, basso (Jeesus)
Tuuli Lindeberg, sopraano
Teppo Lampela, altto
Jere Martikainen, tenori
Sampo Haapaniemi, basso
Tapiolan kamarikuoro
J.S. Bach: Johannes-passio
www.fibo.fi/konsertit
Espoon tuomiokirkko
19:00
Tors
22.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mimmit - Koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Pauliina Lerche, laulu, harmonikka, kantele
Salla-Marja Hätinen, laulu
Tuomas Logrèn, kitara
Muut esitykset: 22.3. (12.30), 23.3. (klo 10.30)
Liput alk. 3,00 €
Turun konserttitalo
10:30
Tors
22.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mimmit - Koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Pauliina Lerche, laulu, harmonikka, kantele
Salla-Marja Hätinen, laulu
Tuomas Logrèn, kitara
Muut esitykset: 23.3. (klo 10.30)
Liput alk. 3,00 €
Turun konserttitalo
12:30
Tors
22.3.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Värttinä
Mikko Hassinen, joht. & perkussiot
Värttinä: 
Mari Kaasinen, laulu
Susan Aho, laulu
Karoliina Kantelinen, laulu
Matti Laitinen, kitara, mandosello
Lassi Logren, viulu
Mikko Hassisen sovituksia Värttinän kappaleista big bandille ja kansanmusiikkiyhtyeelle.
Liput Lippupisteestä 28 € / 20 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
www.umo.fi
Savoy-teatteri
19:00
Fre
23.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Uudistajat
Fabien Gabel
Håkan Hardenberger, trumpetti
Richard Wagner: Alkusoitto ja Venusvuori oopperasta Tannhäuser
Bernd Alois Zimmermann: "Nobody knows de trouble I see" konsertto trumpetille ja orkesterille
Hans Rott: Sinfonia nro 1
Musiikkitalo
19:00
Fre
23.3.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Ikkunoita moneen suuntaan"
Nicholas Daniel, joht. & oboe
Thea Musgrave: "Dawn" soolo-oboelle, ensi kertaa Suomessa
Georg Friedrich Händel: The Arrival of the Queen of Sheba
(III:n näytöksen "Sinfonia" oratoriosta Solomon)
Alec Roth: The Departure of the Queen of Sheba, ensi kertaa Suomessa
Thea Musgrave: Night Windows (2007/2016) soolo-oboelle ja jousille
Benjamin Britten: Sinfonietta op. 1
Jean Sibelius: Kurkikohtaus op. 44/2
Wolfgang Amadeus Mozart : Sinfonia nro 40 g-molli KV 550
Korundi
19:00
Fre
23.3.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Musica Serena
Juha Kangas
Kalle Randalu, piano
Peteris Vasks: Musica Serena
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 14 KV 449, 22’
Franz Schubert: Tyttö ja kuolema, sov, jousiorkesterille, 40’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Fre
23.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 3.4. (klo 11), 5.4., 7.4. (klo 19:30), 11.4., 13.4., 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
23.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mimmit - Koululaiskonsertti
Eero Lehtimäki
Pauliina Lerche, laulu, harmonikka, kantele
Salla-Marja Hätinen, laulu
Tuomas Logrèn, kitara
Liput alk. 3,00 €
Turun konserttitalo
10:30
Lör
24.3.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Punainen viiva -ooppera
Erkki Lasonpalo
Laura Åkerlund, ohjaus
Rooleissa mm. Virpi Räisänen,
Juha Kotilainen, Aki Alamikkotervo,
Juha Uusitalo ja Mika Nisula
Aulis Sallinen: Punainen viiva
Tervahalli, Kemi
15:00
Lör
24.3.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Taidehtaan Klassikot
Esa Heikkilä
Ilona Jokinen, sopraano
Essi Luttinen, altto
Tom Nyman, evankelista
Elja Puukko, basso
Juha Kotilainen, Jesus
Dominante kuoro
J.S Bach: Johannes-passio
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut lippu.fi
Taidetehdas, Porvoo
Lör
24.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 24.3., 4.4., 6.4., 10.4., 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
24.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 24.3., 4.4., 6.4., 10.4., 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Lör
24.3.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 4.4., 6.4., 10.4., 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
24.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mimmit
Eero Lehtimäki
Pauliina Lerche, laulu, harmonikka, kantele
Salla-Marja Hätinen, laulu
Tuomas Logrèn, kitara
Liput alk. 13,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
15:00
Sön
25.3.2018
Hyvinkään Orkesteri
Matteus-passio
Matti Heroja
Hyvinkään Oratoriokuoro
J. S. Bach: Matteuspassio
Hyvinkään kirkko
17:00
Sön
25.3.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Palmusunnuntain konsertti
Requiem
Jurjen Hempel
Henna-Mari Luolamo, sopraano
Jeni Packalén, altto
Jussi Myllys, tenori
Matti Turunen, basso
W.A. Mozart: Requiem, KV 626, 55'
Liput alkaen 22/20/10 €
Joensuun ev.lut. kirkko
18:00
Sön
25.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
J.S. Bach: Johannes-passio
Sascha Goetzel
Kuopion Tuomiokirkon Kamarikuoro
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Kuopion yksikön kamarikuoro
Kuorojen valmennus Riikka Haapamäki ja Heikki Liimola
Jussi Salonen, evankelista
Helianna Herkkola, sopraano
Maiju Vaahtoluoto, altto
Heikki Hattunen, tenori
Janne Hautsalo, basso
Aarne Pelkonen, Jeesus
Valtteri Tuomikoski, Pietari / Pilatus
J.S. Bach: Johannes-passio
Liput: 25 € / 20 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 16v, koululaiset, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion tuomiokirkko
18:00
Sön
25.3.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 6
Ystävät Ranskasta
Laura Vikman, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Heini Kärkkäinen, piano
Gabriel Fauré: Pianokvintetto nro 2
Camille Saint-Saëns: Septetto
Liput 5-11 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sön
25.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Johannes-passio – Palmusunnuntain musiikillinen kohokohta
Heikki Liimola
Topi Lehtipuu, tenori (evankelista)
Juha Kotilainen, basso (Jeesus)
Suvi Väyrynen, sopraano
Tiina Penttinen, altto
Taavi Oramo, tenori
Arttu Kataja, basso
Harjun kamarikuoro
J.S. Bach: Johannes-passio
www.fibo.fi/konsertit
Tampereen tuomiokirkko
18:00
Sön
25.3.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Crescendo -kamarikonsertti
Lotta Wennäkoski: Vaie sellolle, klarinetille ja oboelle
Mihail Glinka: Septet Es-duuri
Bohuslav Martinů: Kolme Madrigaalia
Camille Saint-Saëns: Septet for piano, trumpet & strings
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
16:00
Mån
26.3.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Punainen viiva -ooppera
Erkki Lasopalo
Laura Åkerlund, ohjaus
Rooleissa mm. Virpi Räisänen,
Juha Kotilainen, Aki Alamikkotervo,
Juha Uusitalo ja Mika Nisula
Aulis Sallinen: Punainen viiva
Tervahalli, Kemi
19:00
Mån
26.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Hiljaisen viikon konsertti: Kaikuja sisimmästä
Sayaka Kinoshiro, viulu
Reiko Mori, oboe
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto d-molli BWV 1052, 22'
Johann Sebastian Bach: Konsertto oboelle ja viululle d-molli BWV 1060, 14'
Johann Pachelbel: Kaanon, 6'
Tomaso Albinoni: Adagio, 9'
Ottorino Respighi: Antiikin aarioita ja tansseja, sarja nro 3, 20'
Ohjelma 20 €
Riistaveden seurakuntasali
18:00
Tis
27.3.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Punainen viiva -ooppera
Erkki Lasonpalo
Laura Åkerlund, ohjaus
Rooleissa mm. Virpi Räisänen,
Juha Kotilainen, Aki Alamikkotervo,
Juha Uusitalo ja Mika Nisula
Aulis Sallinen; Punainen viiva
Tervahalli, Kemi
19:00
Tis
27.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Hiljaisen viikon konsertti: Kaikuja sisimmästä
Sayaka Kinoshiro, viulu
Reiko Mori, oboe
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto d-molli BWV 1052, 22'
Johann Sebastian Bach: Konsertto oboelle ja viululle d-molli BWV 1060, 14'
Johann Pachelbel: Kaanon, 6'
Tomaso Albinoni: Adagio, 9'
Ottorino Respighi: Antiikin aarioita ja tansseja, sarja nro 3, 20'
Ohjelma 20 €.
Maaningan kirkko
18:30
Tis
27.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio – Pikkukanttoreiden uudistunut pääsiäisperinne
Hannu Norjanen
Tom Nyman, tenori (evankelista)
Jyrki Korhonen, basso (Jeesus)
Helena Juntunen, sopraano
Teppo Lampela, altto
Niall Chorell, tenori
Heikki Kilpeläinen, basso
CM-koulutusryhmien kuoro
Cantores Minores
J.S. Bach: Matteus-passio
www.fibo.fi/konsertit
Helsingin tuomiokirkko
19:00
Tis
27.3.2018
UMO Jazz Orchestra
Silent Music: UMO & Johanna Iivanainen
Mikko Hassinen
Johanna Iivanainen, laulu
Tuttuja virsiä ja hengellisiä lauluja Mikko Hassisen tuoreina sovituksina big bandille.
Liput Ticketmasterista 22,50 € / 17,50 € / 11,00 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
www.umo.fi
Espoon tuomiokirkko
19:00
Tis
27.3.2018
Vantaan viihdeorkesteri
Swinging with the CastleHill
Risto Kupiainen
Vantaan Viihdeorkesteri Enseble
solisteina Laura Virtala, Anna Ingman, Tuukka Leppänen ja Antti J. Pääkkönen
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Ons
28.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Bruckner V
John Storgårds
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
Ons
28.3.2018
Jyväskylä Sinfonia
Matteus-passio
Ainārs Rubikis
Tuuli Lindeberg, sopraano
Erica Back, altto
Jussi Salonen, evankelista, tenori
Kevin Greenlaw, basso
Kamarikuoro Cantinovum, valm. Rita Varonen
J.S. Bach: Matteus-passio, 2,45'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Taulumäen kirkko
19:00
Ons
28.3.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Hiljaisen viikon konsertti: Kaikuja sisimmästä
Sayaka Kinoshiro, viulu
Reiko Mori, oboe
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto d-molli BWV 1052, 22'
Johann Sebastian Bach: Konsertto oboelle ja viululle d-molli BWV 1060, 14'
Johann Pachelbel: Kaanon, 6'
Tomaso Albinoni: Adagio, 9'
Ottorino Respighi: Antiikin aarioita ja tansseja, sarja nro 3, 20'
Ohjelma 20 €
Nilsiän kirkko
19:00
Ons
28.3.2018
Kymi Sinfonietta
Johannes-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
J.S. Bach: Johannes-passio
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kouvolan keskuskirkko
19:00
Ons
28.3.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Pääsiäiskonsertti
Seppo Murto
Solistit
Dominante-kuoro
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio BWV245, 120'
Ristinkirkko
19:00
Ons
28.3.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti
Vytautas Lukočius
Olga Heikkilä, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Pekka Kuivalainen, tenori
Matti Turunen, basso
Etelä-Karjalan klassinen kuoro, valmennus Toomas Kapten
Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem, 60'
Liput 25 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeen Marian kirkko
19:00
Ons
28.3.2018
Oulu Sinfonia
Laulujen laulut
Johannes Gustavsson
Nils Mönkemeyer, alttoviulu
Oulun Hiippakunnan Oratoriokuoro
Raimo Paaso, kuoron valmennus
Wolfgang Amadeus Mozart: Ave verum corpus, 6'
Paul Hindemith: Trauermusik, 8'
Ralph Vaughan-Williams: Flos campi, 19'
Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte, 7'
Oliver Messiaen: L’ascension, 22'
Madetojan sali
19:00
Ons
28.3.2018
UMO Jazz Orchestra
Silent Music: UMO & Johanna Iivanainen
Mikko Hassinen
Johanna Iivanainen, laulu
Tuttuja virsiä ja hengellisiä lauluja Mikko Hassisen tuoreina sovituksina.
Liput Ticketmasterista 22,50 € / 17,50 € / 11,00 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
www.umo.fi
Pyhän Laurin kirkko, Vantaa
19:00
Ons
28.3.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti
James Lowe
Anna-Kristiina Kaappola, sopraano
Reetta Haavisto, sopraano
Mati Turi, tenori
Juha Uusitalo, basso
Kamarikuoro Psallite
W.A. Mozart: Messu C-molli, 76'35''?
Liput: 29/25/21 €
Mustasaaren kirkko
19:00
Tors
29.3.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Bruckner V
John Storgårds
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
Tors
29.3.2018
Kymi Sinfonietta
Johannes-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
J.S. Bach: Johannes-passio
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskeiljat ja työttömät
Kotkan kirkko
20:00
Tors
29.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio – Pääsiäisen perinne jo vuodesta 1921
Juhani Lamminmäki
Niall Chorell, tenori (evankelista)
Kristian Lindroos, basso (Jeesus)
Kajsa Dahlbaäck, sopraano
Teppo Lampela, altto
Simo Maäkinen, tenori
Petri Lindroos, basso
CandoMini, Helsingin konservatorion nuoret laulajat ja Kannelkellot
Suomen Laulu
J.S. Bach: Matteus-passio
www.fibo.fi/konsertit
Johanneksenkirkko, Helsinki
19:00
Tors
29.3.2018
Tampere Filharmonia
Kiirastorstain konsertti
Luciano Di Martino
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 40, 22'
Luigi Cherubini: Requiem, 44'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
30.3.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Johannes-passio
Charles Barbier
Piia Komsi, sopraano
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jussi Myllys, tenori
Aarne Pelkonen, baritoni
Robin Turunen, basso
Keski-Pohjanmaan Kamarikuoro
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio
Kokkolan kirkko
19:00
Fre
30.3.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Mozartin messu
Eric-Olof Söderström
Tuuli Lindeberg, sopraano
Melis Jaatinen, altto
Jere Martikainen, tenori
Heikki Orama, basso
Porvoon Oratoriokuoro
Liput 20/17 € sis. toimitusmaksut netticket,
yhteistyössä Porvoon seurakuntayhtymä
Porvoon tuomiokirkko
16:00
Fre
30.3.2018
Savonlinnan Orkesteri
Pääsiäiskonsertti
Kari Kropsu
Giovanni Battista Pergolesi: Stabat mater, 40'
Savonlinnan tuomiokirkko
18:00
Fre
30.3.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio – Pikkukanttoreiden uudistunut pääsiäisperinne
Hannu Norjanen
Tom Nyman, tenori (evankelista)
Jyrki Korhonen, basso (Jeesus)
Helena Juntunen, sopraano
Teppo Lampela, altto
Niall Chorell, tenori
Heikki Kilpeläinen, basso
CM-koulutusryhmien kuoro
Cantores Minores
J.S. Bach: Matteus-passio
?www.fibo.fi/konsertit
Helsingin tuomiokirkko
18:00
Fre
30.3.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Pääsiäiskonsertti
Edward Ananian-Cooper
Kaisa Ranta, sopraano
Nina Keitel, mezzosopraano
Topi Lehtipuu, tenori
Nicholas Söderlund, basso
Chorus Cathedralis Aboensis
Philharmonischer Chor Köln
Ludwig van Beethoven: Messu C-duuri op. 86, 48'
Ludwig van Beethoven: Meerestille und glückliche Fahrt, 8'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun tuomiokirkko
18:00
Fre
30.3.2018
UMO Jazz Orchestra
Silent Music: UMO & Johanna Iivanainen
Mikko Hassinen
Johanna Iivanainen, laulu
Tuttuja virsiä ja hengellisiä lauluja Mikko Hassisen tuoreina sovituksina.
Liput Ticketmasterista 22,50 € / 17,50 € / 11,00 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 75 min., ei väliaikaa.
www.umo.fi
Mikael Agricolan kirkko, Helsinki
18:00
Tis
3.4.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IIa
"Ruohonkorrelta troposfääriin"
Joseph Haydn: Jousikvartetto nro 4 b-molli op. 76 "Auringonnousu"
Outi Tarkiainen: Siimes-puhallinkvintetto
Leo Dick: The Grasshopper and the Ant (Entrée Burlesque) Duo viululle ja klarinetille
Jukka Linkola: Autumn concerto
Pyhän Paavalin kappeli, Saariselkä
19:00
Tis
3.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 5.4., 7.4. (klo 19:30), 11.4., 13.4., 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Ons
4.4.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kirjasto soi!
Konserttimestari Matti Koposen johdolla
Vapaa pääsy!
Pääkirjasto
16:00
Ons
4.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 13
Hannu Lintu
Vadim Gluzman, viulu
Pēteris Vasks: Distant Light
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 8 op. 65
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Ons
4.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 6.4., 10.4., 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
5.4.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Fantastiset elefantit
Petri Komulainen
Siina Hirvonen, kertoja
George Kleinsinger: Topi Tuuba sirkuksessa, 9'
Francis Poulenc: Babar-norsun tarina, 25'
Liput alkaen 14/12/8 €, perhelippu (4 hlö) 35 €
Kesto noin tunti, ei väliaikaa
Carelia-sali
18:00
Tors
5.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Tango del Ángel - Argentiinalainen ilta
Jukka-Pekka Kuusela
Henrik Sandås, bandoneon
Astor Piazzollan sävellyksiä ja sovituksia.
Liput: 25 € / 20 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 16v, koululaiset, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Itä-Suomen yliopisto, Snellmania-sali
19:00
Tors
5.4.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IIb
"Tarinoita Keski-Euroopasta"
Wolfgang Amadeus Mozart: Duo nro 1 viululle ja alttoviululle G-duuri, KV 423
Leoš Janáček: Jousikvartetto nro 1 "Kreutzer-sonaatti"
Johannes Brahms: Jousikvintetto nro 2 G-duuri op. 111
Korundi
19:00
Tors
5.4.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kirjasto soi!
Konserttimestari Matti Koposen johdolla
Vapaa pääsy!
Pääkirjasto
16:00
Tors
5.4.2018
Oulu Sinfonia
Šostakovitš
Klaus Mäkelä
Marko Ylönen, sello
Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 1, 29'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5, 45'
Madetojan sali
19:00
Tors
5.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 7.4. (klo 19:30), 11.4., 13.4., 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
6.4.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Vieraille maille
Tung-Chieh Chuang
Nils Mönkemeyer, alttoviulu
Paul Hindemith: Amor ja Psyke, balettialkusoitto
William Walton: Alttoviulukonsertto
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 "Skottilainen"
Musiikkitalo
19:00
Fre
6.4.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
The One & Only Oscar Peterson
Krzysztof Dobosiewicz
Marian Petrescu, piano
Toinen esitys klo 19
Sibeliustalo
13:00
Fre
6.4.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
The One & Only Oscar Peterson
Krzysztof Dobosiewicz
Marian Petrescu, piano
Sibeliustalo
19:00
Fre
6.4.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Bachin jalanjäljissä
Daniel Raiskin
Tatjana Marusenko, alttoviulu
W.A. Mozart: 5 fuugaa jousille J.S. Bachin teoksesta Wohltemperierte Klavier II KV 405, 9'
J.S. Bach: Konsertto alttoviululle Es-duuri (rekonstruktio teoksista BWV 169, 49, 1053, ed. Wilfried Fischer), 13’
Nejat Basegmezler: "Meine kleine Bachmusik" alttoviululle ja jousille, 12’
Alfredo Aracil: "Preludio y Coda" sooloalttoviululle, 6’
Edison Denisov: Chamber music alttoviululle, cembalolle ja jousille, 12’
C.Ph.E. Bach: Hampurin sinfonia A-duuri nro 4 Wq 182, 11’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Fre
6.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 10.4., 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
6.4.2018
Tampere Filharmonia
Kurkistus kenraaliharjoitukseen
Santtu-Matias Rouvali
Kenraaliharjoituksessa soitetaan illan konsertin teoksia kapellimestarin valitsemassa järjestyksessä.
Illan teokset:
Franz Schubert: Sinfonia nro 6
Richard Strauss: Sinfonia Domestica
Liput 5 € (käteinen) Tampere-talon aulasta orkesterin ystäväyhdistys Pro Orchestran tiskiltä klo 9.15 alkaen
Tampere-talon Iso sali
9:45
Fre
6.4.2018
Tampere Filharmonia
Sinfonia perhe-elämästä
Santtu-Matias Rouvali
Franz Schubert: Sinfonia nro 6, 26'
Richard Strauss: Sinfonia Domestica, 42 '
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
6.4.2018
Tapiola Sinfonietta
Mozart 38
Meta4, jousikvartetti
György Ligeti: Romanialainen konsertto, 12'
Arnold Schönberg: Kamarisinfonia nro 2, 21'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 38 ”Prahalainen”, 25'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fre
6.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Viikinkikapina!
Grant Llewellyn
Håvard Gimse, piano
Harald Sæverud: Kjempeviseslåtten op. 22a nro 5, 6'
Edvard Grieg: Pianokonsertto a-molli op. 16, 28'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 7 cis-molli op. 131, 32'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Fre
6.4.2018
UMO Jazz Orchestra
Teppo Mäkynen & UMO
Mikko Hassinen
Teppo Mäkynen, rummut
Teppo Mäkysen big band -sävellyksiä sekä uusia sovituksia Mäkysen muusta tuotannosta big bandille.
Liput 28 € / 20 € osoitteesta glivelab.fi sisältäen eteispalvelumaksun.
Konsertin kesto n. 2 h, sisältäen väliajan.
Tuotanto: UMO ja G Livelab
www.umo.fi
G Livelab
20:00
Lör
7.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Olga – Äidilleni
Igor Ostrovski, viulu
Harri Forstén, viulu
Grigory Tsyganov, alttoviulu
Dmitri Vasilevsky, alttoviulu
Ilkka Kauppi, sello
W.A. Mozart-Bach: Preludi & fuuga viululle, altolle ja sellolle, 6'
W.A. Mozart: Duo viululle ja altolle G-duuri, 15' 
W.A. Mozart: Jousikvintetto g-molli, 32'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä
17,50 / 15,50 / 9,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Hannikassali
15:00
Lör
7.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 11.4., 13.4., 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
Sön
8.4.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Dohnányi: Lotta Laaksonen, viulu; Anne Korhonen, alttoviulu ja Maija Juuti, sello
Bellon: Aki Välimäki, trumpetti; Jonas Silinskas, trumpetti; Pasi Tiitinen, käyrätorvi; Mikhail Kapustin, pasuuna ja Harri Miettunen, tuuba
Stenhammar: Lea Antola, viulu; Sanna Tullila, viulu; Anni Tiainen-Hammo, alttoviulu ja Hanna Kilpinen, sello
Erno Dohnányi: Serenadi C-duuri jousitriolle op. 10
Jean François Victor Bellon: Vaskikvintetto nro 1 F-duuri
Wilhelm Stenhammar: Jousikvartetto nro 2 c-molli
Tampere-talon Pieni sali
15:00
Sön
8.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
360°
Ilana Gothóni, viulu
Marjaana Holva, viulu
Helinä Nissi, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Anne Eirola, huilu
Tapio Liukkonen, klarinetti
Pasi Helin, piano
Mikko Heiniö: Café au lait
Johannes Brahms: Jousikvartetto nro 1 c-molli
Mikko Heiniö: Pianokvintetto
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00€
Wäinö Aaltosen museo
19:00
Tis
10.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tis
10.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 12.4. 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tis
10.4.2018
UMO Jazz Orchestra
Teppo Mäkynen & UMO
Mikko Hassinen
Teppo Mäkynen, rummut
Teppo Mäkysen big band -musiikkia sekä tuoreita sovituksia Mäkysen muusta tuotannosta big bandille.
Liput Lippupisteestä 10 € / 5 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
www.umo.fi
Vuotalo, Helsinki
14:00
Ons
11.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Harjulta kajahtaa
Jukka Untamala
Jukka Harju, käyrätorvi
Felix Mendelssohn: Heimkehr aus der Fremde, 8'
York Bowen: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille, ekS, 17'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 1, 32'
Muut esitykset: 12.4. Jämsä, Paunun koulu
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
11.4.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Eugene Tzigane
Ismo Eskelinen, kitara
Rudi Stephan: Musiikkia seitsemälle kielisoittimelle
Lars-Erik Larsson: Pastoraalisarja
Joaquin Rodrigo: Aranjuez-konsertto kitaralle ja orkesterille
Arturo Màrquez: Danzón nro 3 kitaralle ja kamariorkesterille
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskelijat ja työttömät
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
11.4.2018
Savonlinnan Orkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Janne Mertanen, piano
Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli, 40'
Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 2 f-molli, 30'
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €.
Liput ovelta tuntia ennen konserttia, käteisellä.
Melartin-sali
19:00
Ons
11.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 13.4., 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
12.4.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Ella ja kaverit konsertissa
Jaakko Kuusisto
Lotta Kuusisto, Ella
Paavo Kerosuo, Opettaja
Timo Parvela, kertoja
Ikäsuositus / Åldersrekommendation / Age recommendation: 5+
Musiikkitalo
18:30
Tors
12.4.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Gribajcevic ja Aho
Henrik Schaefer
Anna-Kreetta Gribajcevic, alttoviulu
Frank Bridge: Sarja jousiorkesterille, 19'
Kalevi Aho: Alttoviulukonsertto (2006), 22'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 103 Es-duuri "Rummunpäristys", 27'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
12.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Harjulta kajahtaa
Jukka Untamala
Jukka Harju, käyrätorvi
Felix Mendelssohn: Heimkehr aus der Fremde, 8'
York Bowen: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille, ekS, 17'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 1, 32'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Paunun koulu, Jämsä
19:00
Tors
12.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja VI: Rakkaus on intohimon nimi
Daniel Raiskin
Benjamin Schmid, viulu
Leonard Bernstein: Serenadi viululle ja orkesterille, 31'                        
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 ”Pateettinen”, 46'
Liput 30 € / 25 € / 8 €
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
12.4.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Eugene Tzigane
Ismo Eskelinen, kitara
Rudi Stephan: Musiikkia seitsemälle kielisoittimelle
Lars-Erik Larsson: Pastoraalisarja
Joaquin Rodrigo: Aranjuez-konsertto kitaralle ja orkesterille
Arturo Márquez: Danzòn nro 3 kitaralle ja kamariorkesterille
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
12.4.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Oliver Knussen
Leila Josefowicz, viulu
Oliver Knussen: The Way To Castle Yonder op. 21a, 8'
Oliver Knussen: Viulukonsertto op. 30, 17'
Johannes Brahms: Serenadi nro 1 op. 11 D-duuri, 49'
Sibeliustalo
19:00
Tors
12.4.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Beethovenin pauloissa
Kaupunginorkesterin yhtyeitä
Ludwig van Beethoven: Pianokvintetto Es-duuri op. 16, 25'
Ludwig van Beethoven: Pianotrio B-duuri op. 97 "Arkkiherttua", 40'
Liput 20 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
12.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Juhlakonsertti Tango Piazzola
Angelika Klas, laulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Iikka Kotaja, piano
Olli Rantala, basso
Jere Haakana, kitara
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut ennakkoon www.netticket.fi, tuntia ennen ovelta 30 €
Laurentius-sali
19:00
Tors
12.4.2018
Oulu Sinfonia
Víkingur vierailee
Johannes Gustavsson
Vikingur Olafsson, piano
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3, op. 90, 36'
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 1, op. 15, 43'
Madetojan sali
19:00
Tors
12.4.2018
Pori Sinfonietta
Virolainen ilta
Olari Elts
Pedro Carneiro, marimba
Tõnu Kõrvits: Hymn to the nordic lights
Erkki-Sven Tüür: Ardor, konsertto marimballe ja orkesterille
Erkki-Sven Tüür: Passion
Eduard Tubin: Sinfonia nro 7, 26'
Promenadisali
19:00
Tors
12.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 17.4.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
12.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Rakastettu
Julian Rachlin, joht. & viulu
Pjotr Tšaikovski: Poloneesi oopperasta Jevgeni Onegin, 8'
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri op. 35, 32'
Modest Musorgski: Näyttelykuvia, 29'
Muut esitykset: 13.4. klo 19.00
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
12.4.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Tyttö ja kuolema
John Alén, klarinetti
Liisa Makkonen, I-viulu
Anna-Leena Merikivi, II-viulu
Nana Raitaluoto, alttoviulu
Vladimir Reshetko, sello
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto, 37´
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 d-molli, 35'36''
Liput: 24/20/18 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
13.4.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Meta4 & Me
Meta4
Alban Berg: Kolme kappaletta jousiorkesterille
Leoš Janáček: Jousikvartetto nro 2 ”Intiimit kirjeet”
Gustav Mahler (sov. Vladimir Mendelssohn): Adagio sinfoniasta nro 10
Snellman-sali
19:00
Fre
13.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Muut esitykset: 14.4. (klo 16), 16.4. (klo 18.30), 17.4. (klo 18.30), 19.4. (klo 18.30), 20.4. klo (18.30)
Musiikkitalo, Sonore
18:30
Fre
13.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11
Aurinko nousee idästä
RSO:n muusikot
Joseph Haydn: Sinfonia nro 6 D-duuri ”Le Matin”
Aulis Sallinen: Sunrise serenade op. 63
Aarre Merikanto: Schott-konsertto
Claude Debussy: Danses sacrée et profane
Pjotr Tšaikovski: Serenadi jousille C-duuri op. 48
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Toru Takemitsu: Day Signal - Signals from Heaven
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 4 D-duuri op. 83
Toru Takemitsu: Night Signal - Signals from Heaven
Liput 9-35€
Musiikkitalo
19:00
Fre
13.4.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Messias
Anssi Mattila
Sirkka Lamminen, sopraano
Niall Chorell, tenori
Teppo Lampela, kontratenori
Jaakko Kortekasgas, baritoni
Oratorio-kuoro
Georg Friedrich Händel: Messias, 120'
Lakeuden risti
19:00
Fre
13.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 19.4., 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fre
13.4.2018
Tampere Filharmonia
Tampere Biennale
Lawrence Renes
Jennifer Koh, viulu
Lotta Wennäkoski: Flounce, ensi kertaa Suomessa
Esa-Pekka Salonen: Viulukonsertto
Kimmo Kuokkala: Uusi teos, kantaesitys
John Adams: Doctor Atomic Symphony
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
13.4.2018
Tapiola Sinfonietta
Sinfonia concertante
Anthony Marwood, joht. & viulu
Lilli Maijala, alttoviulu
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja fuuga, 6'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia concertante viululle, alttoviululle ja orkesterille, 25'
Anton Bruckner: Adagio Jousikvintetistä F-duuri, sov. Fritz Oeser, 16'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 44 ”Suru”, 19'
Liput: alk. 25/19/11€
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fre
13.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Rakastettu
Julian Rachlin, joht. & viulu
Pjotr Tšaikovski: Poloneesi oopperasta Jevgeni Onegin, 8'
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri op. 35, 32'
Modest Musorgski: Näyttelykuvia, 29'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
14.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Muut esitykset: 16.4. (klo 18.30), 17.4. (klo 18.30), 19.4. (klo 18.30), 20.4. klo (18.30)
Musiikkitalo, Sonore
16:00
Lör
14.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali
Klezmeriä auringon noustessa
RSO:n muusikot
Joseph Haydn: Jousikvartetto nro 78 B-duuri, Hob.III:78 ”Auringonnousu”
Isang Yun: Oktetto
Paul Schoenfield: Trio
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Lör
14.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali
Orient - Occident
RSO:n muusikot
Marin Marais: Marche tartaire ja La tartarine & double sarjasta Suite d'un Gout Etranger
Dai Fujikura: Poyopoyo
Andreas Anton Schmelzer: Viulusonaatti “Victori der Christen”
Mark Andre: …als… I
François Couperin: La Sultanne
Henry Purcell: Sinfonia “Sonata while the Sun Rises” oopperasta The Fairy Queen
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
17:00
Lör
14.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali
Impressioita ja ilmestyksiä
József Hárs
RSO:n muusikot
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli
Amr Okba: Isis and Maria
Olivier Messiaen: Aikojen lopun kvartetto
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
19:00
Lör
14.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 18.4., 20.4., 27.4., 30.4.
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sön
15.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kuopion kaupunginorkesterin Kamarisarja III: Voces intimae
Fuusio-kvintetti:
Sayaka Kinoshiro, viulu
Aleksandr Bulov, viulu
Anfisa Troitskaia, alttoviulu
Peter Gospodinov, sello
Irina Zahharenkova, piano
Jean Sibelius: Neljä kappaletta sellolle ja pianolle op. 78, 10’
Jean Sibelius: Jousikvartetto d-molli op. 56 ”Voces intimae”, 30’
Johannes Brahms: Pianokvintetto f-molli op. 34, 40’
Kertaliput: 20 € / 15 € / 8 €
Kuopion kaupungintalo, juhlasali
15:00
Sön
15.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali
Soiva päiväkirja - koko perheen draamallinen konsertti
François Couperin: Le Réveil-Matin
György Ligeti: Bagatelle
Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Adriana Hölszky: Duo
Mark Andre: iv 9
Dmitri Šostakovitš: Adagio baletista Lady ja huligaani
Joe Hisaishi: Musiikkia elokuvasta Totoro, sovitus Keski-Helsingin musiikkiopiston sävellysoppilaat
Jani Niinimäki: Uusi teos, kantaesitys
David Popper: Elfentanz
Maurice Ravel: Osia sarjasta Hanhiemo
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sön
15.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Kaikuja Tiibetistä
József Hárs
RSO:n muusikot
Sergei Prokofjev: Jousikvartetto nro 2 F-duuri op. 92 ”Kabardinian”
Francis Poulenc: Sonaatti käyrätorvelle, trumpetille ja pasuunalle
Chinary Ung: Oracle
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
17:00
Sön
15.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali
Henkien kätkemä
RSO:n muusikot
Ludwig van Beethoven: Pianotrio nro 1 Es-duuri op. 70 ”Geister”
Alexander Borodin: Jousikvartetto nro 2 D-duuri
Minoru Miki: Marimba spiritual
Liput: 5–11 €. Kolmen konsertin sarjalippu 24 €.
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
19:00
Mån
16.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Muut esitykset: 17.4. (klo 18.30), 19.4. (klo 18.30), 20.4. klo (18.30)
Musiikkitalo, Sonore
18:30
Tis
17.4.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti V
"Mahlerin tunnetuin uudessa asussa"
John Storgårds
Gustav Mahler: Sinfonia no 5, sovittanut kamariorkesterille Klaus Simon, sov. ekS.
Korundi
19:00
Tis
17.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Muut esitykset: 19.4. (klo 18.30), 20.4. klo (18.30)
Musiikkitalo, Sonore
18:30
Tis
17.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Quijote
Philip Ellis
Suomen kansallisbaletti
Ludwig Minkus: Don Quijote
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tis
17.4.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Mikko Helevä: Pekka ja susi
Mikko Hassinen
Mikko Helevä, Hammond-urut
Kuvitus: Ayesha López
Sergei Prokofjev, sov. Oliver Nelson: Pekka ja susi
Liput Lippupisteestä 5 €.
Konsertin kesto n. 40 min.
Konsertti kuuluu pääkaupunkiseudun koululaisille suunnatun Kultus-verkkopalvelun tarjontaan.
www.kultus.fi / www.umo.fi
Savoy-teatteri
11:00
Ons
18.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Liekeissä
Ville Matvejeff
Felix Zenger, beatboxaus
Taidetestaajat-hankkeen sävellysprojektin tuotos, 20'
Felix Zenger: FLARE – Music for Beatbox and Orchestra, 15'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5, 35'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
18.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja VII: Komeasti keskeneräiset
Alberto Hold-Garrido
Franz Schubert: Sinfonia h-molli ”Keskeneräinen”, 25'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9, 63'
Sinfoniasarjan kertaliput 30 € / 25 € / 8 €
Toinen esitys: 19.4. klo 19 Konsertti- ja kongressitalo Mikaelissa, Mikkelissä.
Kuopion tuomiokirkko
19:00
Ons
18.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Schumann & Mestaripianisti Eero Heinonen
Esa Heikkilä
Eero Heinonen, piano
Sibelius: Sinfonia nro 7
Schumann: Pianokonsertto
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut 18.4. lippu.fi, 25.4. netticket.fi, tuntia ennen ovelta 30 €
Muut esitykset: 25.4.2018 klo 19 Laurentius-sali
Taidetehdas, Porvoo
19:00
Ons
18.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 14
Dima Slobodeniouk
Yuki Koyama, huilu
Jean Sibelius: Pelléas ja Mélisande, sarja op. 46
Perttu Haapanen: Huilukonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Arnold Schönberg: Pelleas und Melisande op. 5
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Ons
18.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 20.4., 27.4., 30.4.
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Ons
18.4.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Mikko Helevä: Pekka ja susi
Mikko Hassinen
Mikko Helevä, Hammond-urut
Kuvitus: Ayesha López
Sergei Prokofjev, sov. Oliver Nelson: Pekka ja susi
Liput 5 € ja varaukset Sellosalin lipunmyynnistä.
Konsertin kesto n. 40 min.
Konsertti kuuluu espoolaisten koulujen KULPS!-tarjontaan.
Tuotanto: UMO ja Sellosali
www.sellosali.fi / www.umo.fi
Sellosali
10:00
Tors
19.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Zodiak - Uuden tanssin keskus
Monteverdi: Maria-vesper
Marianna Henriksson
Tuuli Lindeberg & Sirkku Rintamäki, sopraano
Teppo Lampela, altto
Juho Punkeri & Taavi Oramo, tenori
Jussi Lehtipuu, basso
Hanna Ahti, Anna Kupari, Eleni Pierides, tanssi
Claudio Monteverdi: Maria-vesper
Muut esitykset: 21.4., 22.4. (klo 15), 24.4.
Kaapelitehdas, Pannuhalli
19:00
Tors
19.4.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Joensuu Big Band
Sulle salaisuuden kertoa mä voisin
Vellu Halkosalmi
Johanna Iivanainen, laulu
Alkusoitto: George de Godzinsky: Sulle kauneimmat lauluni laulan, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Georg Malmstén: Laulu onnesta, san. Roine Richard Ryynänen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Kaj Chydenius: Nuoruustango, san. Anu Kaipainen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Matti Jurva: Kaikki kääntyy aina parhain päin, san. Tatu Pekkarinen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Toivo Kärki: Sinun silmiesi tähden, san. Reino Helismaa, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Georg Malmstén: Auringon lapset, san. Roine Richard Ryynänen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Lasse Mårtenson: Kielletyt käskyt, san. Jukka Virtanen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Nils-Eric Fougstedt: Romanssi, san. Reino Palmroth, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Heikki Aaltoila: Haukka, san. Aaro Hellaakoski, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Kaj Chydenius: Laulu kuolleesta rakastetusta, san. Marja-Leena Mikkola, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Otto Donner: Kuka kertoisi minulle, san. Aulikki Oksanen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Matti Jurva: Väliaikainen, san. Tatu Pekkarinen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
George de Godzinsky: Sulle salaisuuden kertoa mä voisin, san. Eine Laine, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Toivo Kärki: Mummon kaappikello san. Reino Helismaa, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Heikki Aaltoila: Akselin ja Elinan häävalssi, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Anssi Tikanmäki: Balladi elokuvasta Klaani, san. Juice Leskinen, sov. Vellu Halkosalmi, 3'
Liput alkaen 30/28/22 €
Carelia-sali
19:00
Tors
19.4.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti - Jupiter
Ari Angervo
Janne Valkeajoki, harmonikka
Peter von Winter: Oktetto puhaltimille ja jousille, 20'
Aulis Sallinen: Kamarimusiikki V - Barabbas variaatiot, 20'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 41 C-duuri "Jupiter", 29'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
19.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Muut esitykset: 20.4. klo (18.30)
Musiikkitalo, Sonore
18:30
Tors
19.4.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kuopion kaupunginorkesteri
Komeasti keskeneräiset
Alberto Hold-Garrido
Franz Schubert: Sinfonia h-molli ”Keskeneräinen”, 25'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9, 63'
Liput: 27,50/25,50/10,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Tors
19.4.2018
Oulu Sinfonia
Tutti Juttu
Jari Välimäki
Oulun konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset
Toinen esitys: 20.4. klo 10
Madetojan sali
10:00
Tors
19.4.2018
Oulu Sinfonia
Tutti Juttu
Jari Välimäki
Konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset
Madetojan sali
18:00
Tors
19.4.2018
Pori Sinfonietta
Nuoruuden paloa
Risto Joost
Jonathan Roozeman, sello
Sergei Prokofiev: Sinfonia nro 1 "Klassinen", 14'
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1, 19'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri op. 68 "Pastoraali", 40'
Promenadisali
19:00
Tors
19.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 9
Dima Slobodeniouk
Yuki Koyama, huilu
Jean Sibelius: Pelléas ja Mélisande, sarja op. 46
Perttu Haapanen: Huilukonsertto (Ylen tilaus)
Arnold Schönberg: Pelleas und Melisande op. 5
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
19.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 21.4. (klo 14), 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
19.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kruunajaiset
Olli Mustonen, joht. & piano
Gioacchino Rossini: Alkusoitto oopperasta Wilhelm Tell, 12'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 26 D-duuri K537 "Kruunajaiskonsertto", 32'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9 Es-duuri op. 70, 22'
Muut esitykset: pe 20.4. klo 19.00
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
19.4.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Unia ja legendoja
James Lowe
Cecilia Zilliacus, viulu
Antonin Dvořák: Legends 1-5
Edward Elgar: Dream Children, 6'41''
Julius Röntgen: Viulukonsertto nro 3 fis-molli, 22'54''
Maurice Ravel: Le tombeau de Couperin
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
20.4.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Pitkät jäähyväiset
Susanna Mälkki
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
Fre
20.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Sibelius-Akatemian ooppera
Mozartin ooppera
Markus Lehtinen ja Kornilios Michailidis
Katariina Lahti, ohjaus
Anna Sinkkonen, puvustus
Rooleissa
Sesto: Isabella Shaw / Rachel McIntosh
Annio: Ruut Mattila
Vitellia: Minna-Leena Lahti / Réka Bata
Servilia: Iris Hernandez Toppari / Elisaveta Rimkevitch
Tito: Topias Lundell / Heikki Hattunen
Publio: Henri Uusitalo
W.A. Mozart: La Clemenza di Tito
- Wolfgang Amadeus Mozartin viimeinen ooppera, kaksinäytöksinen Tituksen lempeys on uuden opperakoulutuksen
ensemblen ensimmäinen koko illan ooppera.
Liput 11-33 € sis. toimitusmaksut ticketmaster.fi
Musiikkitalo, Sonore
18:30
Fre
20.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Päiväkotivierailut 20.4.-27.4.
”Orkesterilaiset kiertueella”

Fre
20.4.2018
Oulu Sinfonia
Tutti Juttu
Jari Välimäki
Oulun konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset
Madetojan sali
10:00
Fre
20.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 27.4., 30.4.
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Fre
20.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 27.4., 30.4.
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Fre
20.4.2018
Tampere Filharmonia
Mahler ja La Mer
Johannes Gustavsson
Josef Wagner, baritoni
Oliver Messiaen: L’Ascension, 19'
Gustav Mahler: Rückert-laulut, 18'
Claude Debussy: La Mer, 22'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Fre
20.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Kruunajaiset
Olli Mustonen, joht. & piano
Gioacchino Rossini: Alkusoitto oopperasta Wilhelm Tell, 12'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 26 D-duuri K537 "Kruunajaiskonsertto", 32'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9 Es-duuri op. 70, 22'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
21.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Zodiak - Uuden tanssin keskus
Monteverdi: Maria-vesper
Marianna Henriksson
Tuuli Lindeberg & Sirkku Rintamäki, sopraano
Teppo Lampela, altto
Juho Punkeri & Taavi Oramo, tenori
Jussi Lehtipuu, basso
Hanna Ahti, Anna Kupari, Eleni Pierides, tanssi
Claudio Monteverdi: Maria-vesper
Muut esitykset: 22.4. (klo 15), 24.4. (klo 19)
Kaapelitehdas, Pannuhalli
19:00
Lör
21.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 26.4., 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sön
22.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Zodiak - Uuden tanssin keskus
Monteverdi: Maria-vesper
Marianna Henriksson
Tuuli Lindeberg & Sirkku Rintamäki, sopraano
Teppo Lampela, altto
Juho Punkeri & Taavi Oramo, tenori
Jussi Lehtipuu, basso
Hanna Ahti, Anna Kupari, Eleni Pierides, tanssi
Claudio Monteverdi: Maria-vesper
Muut esitykset: 24.4. (klo 19)
Kaapelitehdas, Pannuhalli
15:00
Sön
22.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Brahmsin kruunu
Niina Tuunainen, viulu
Kaisamari Hiltunen, viulu
Grigory Tsyganov, alttoviulu
Ilkka Kauppi, sello
Ville Matvejeff, piano
Johannes Brahms: Pianokvintetto f-molli, 45'
Liput alkaen 16,50 € Tiketti.fi ja tuntia ennen ovelta
Yhteistyössä Äänekosken kulttuuritoimi
Äänekosken kaupungintalo
15:00
Sön
22.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki
Terhi Lehtovaara, laulu ja leikit
Jonni Hämäläinen, viulu
Ilana Gothóni, alttoviulu
Henna Jämsä, klarinetti
Nicolas Indermühle, tuuba
Muut esitykset: 22.4. klo 15
Liput alk. 9,00 €
Turun konserttitalo
13:00
Sön
22.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki
Terhi Lehtovaara, laulu ja leikit
Jonni Hämäläinen, viulu
Ilana Gothóni, alttoviulu
Henna Jämsä, klarinetti
Nicolas Indermühle, tuuba
Liput alk. 9,00 €
Turun konserttitalo
15:00
Mån
23.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Bach
Aapo Häkkinen
Pierre Hantaï
Bach
Auditorio Principe Felipe, Oviedo, Espanja
20:00
Mån
23.4.2018
Hyvinkään Orkesteri
Pulttikaverit - Paganinia pa(r)h(a)immillaan
Tuomas Pirilä, Charlotta Kivistö ja Kasmir Uusitupa
Hyvinkääsali
17:00
Tis
24.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Zodiak - Uuden tanssin keskus
Monteverdi: Maria-vesper
Marianna Henriksson
Tuuli Lindeberg & Sirkku Rintamäki, sopraano
Teppo Lampela, altto
Juho Punkeri & Taavi Oramo, tenori
Jussi Lehtipuu, basso
Hanna Ahti, Anna Kupari, Eleni Pierides, tanssi
Claudio Monteverdi: Maria-vesper
Kaapelitehdas, Pannuhalli
19:00
Tis
24.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Bach
Aapo Häkkinen
Pierre Hantaï
Bach
León, Espanja
19:00
Tis
24.4.2018
Hyvinkään Orkesteri
Kevätklassikko
Tuomas Pirilä
Kasmir Uusitupa, viulu
Ferruccio Busoni: Huvinäytelmäalkusoitto
Niccolò Paganini: Viulukonsertto nro 2 h-molli op. 7 "La Campanella"
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3 F-duuri op. 90
Hyvinkääsali
19:00
Tis
24.4.2018
Vantaan viihdeorkesteri
Aili Ikonen - Piirrä minut
Vantaan Viihdeorkesteri Ensemble
Aili Ikonen, laulu
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Ons
25.4.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Bach
Aapo Häkkinen
Pierre Hantaï
Auditorio Nacional, Madrid, Espanja
19:30
Ons
25.4.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Erään sankarin muistolle
Susanna Mälkki
Enno Poppe: Altbau
Ludwig van Beethoven: Ah! Perfido, konserttiaaria
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 "Eroica"
Musiikkitalo
19:00
Ons
25.4.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Ajelehtivat mantereet
Michael Seal
Senja Rummukainen, sello
Benjamin Britten: Simple Symphony op. 4, 15'
Jacques Ibert: Konsertto sellolle ja puhaltajille, 15'
Richard Strauss: Romanssi sellolle ja orkesterille, 12'
Pertti Jalava: Sinfonia nro 5 "Ajelehtivat mantereet", kantaesitys, 25'
Lentua-sali, Kuhmo
19:00
Ons
25.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Barokin kuningatar
Ville Matvejeff
Ida Falk Winland, sopraano
Thomas Adès: 3 Studies from Couperin, 15'
G.F. Händel: Aarioita
Francois Couperin: Osia teoksesta Trois leçons de ténèbre, 10'
Francois Couperin/Richard Strauss: Dance Suite, 30'
Muut esitykset: 26.4. klo 19 Taulumäen kirkko
Liput: 26 / 24 / 12 €, S-Etukortilla 24 / 22 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Taulumäen kirkko
19:00
Ons
25.4.2018
Kymi Sinfonietta
"Moz-art II"
Olari Elts
Amanda Forsythe, sopraano
Peter Eötvös: Dialogi Mozartin kanssa - Da capo orkesterille
W.A. Mozart: Exsultate jubilate sopraanolle ja orkesterille
W.A. Mozart: Konserttiaaria "Bella mia Fiamma"
W.A. Mozart: Kirkkosonaatti C-duuri
György Ligeti: Ramifications
W.A. Mozart: Sinfonia nro 35 "Haffner"
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8€ työttömät ja eläkeläiset
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
25.4.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Viktoria Mullova, viulu
Matthew Barley, sello
Paul Hindemith: Sinfonisia metamorfooseja, 21'
Thomas Larcher: Kaksoiskonsertto viululle, sellolle ja orkesterille, 22'
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra op. 30, 33'
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ons
25.4.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Schumann & Mestaripianisti Eero Heinonen
Esa Heikkilä
Eero Heinonen, piano
Sibelius: Sinfonia nro 7
Schumann: Pianokonsertto
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut 25.4., tuntia ennen ovelta 30 €
Laurentius-sali
19:00
Ons
25.4.2018
Tapiola Sinfonietta
April Jazz
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Ons
25.4.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Musical and Opera Highlights
Maano Männi
Camilla Nylund, sopraano
Anton Saris, tenori
Liput: 35/30/25 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Tors
26.4.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Erään sankarin muistolle
Susanna Mälkki
Karita Mattila, sopraano
Enno Poppe: Altbau
Ludwig van Beethoven: Ah! Perfido, konserttiaaria
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 "Eroica"
Musiikkitalo
19:00
Tors
26.4.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Ajelehtivat mantereet
Michael Seal
Senja Rummukainen, sello
Benjamin Britten: Simple Symphony op. 4, 15'
Jacques Ibert: Konsertto sellolle ja puhaltajille, 15'
Richard Strauss: Romanssi sellolle ja orkesterille, 12'
Pertti Jalava: Sinfonia nro 5 "Ajelehtivat mantereet"?, 25'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
26.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Barokin kuningatar
Ville Matvejeff
Ida Falk Winland, sopraano
Thomas Adès: 3 Studies from Couperin, 15'
G.F. Händel: Aarioita
Francois Couperin: Osia teoksesta Trois leçons de ténèbre, 10'
Francois Couperin/Richard Strauss: Dance Suite, 30'
Liput: 26 / 24 / 12 €, S-Etukortilla 24 / 22 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Taulumäen kirkko
19:00
Tors
26.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Big Bang Siegfried
Florian Ludwig
The Fabulous Bäckström Brothers eli
Petri Bäckström, tenori
Jouni Bäckström, baritoni
Jukka Nykänen, piano
Juonellinen komediakonsertti, jossa The Fabulous Bäckström Brothers tekee eeppisen Route 66 -automatkan halki Yhdysvaltojen.
Liput: 25 € / 20 € eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 16v, koululaiset, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
26.4.2018
Kymi Sinfonietta
"Moz-art II"
Olari Elts
Amanda Forsythe, sopraano
Peter Eötvös: Dialogi Mozartin kanssa - Da capo orkesterille
W.A. Mozart: Exsultate jubilate sopraanolle ja orkesterille
W.A. Mozart: Konserttiaaria "Bella mia Fiamma"
W.A. Mozart: Kirkkosonaatti C-duuri
György Ligeti: Ramifications
W.A. Mozart: Sinfonia nro 35 "Haffner"
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
26.4.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Viktoria Mullova, viulu
Matthew Barley, sello
Paul Hindemith: Sinfonisia metamorfooseja, 21'
Thomas Larcher: Kaksoiskonsertto viululle, sellolle ja orkesterille, 22'
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra op. 30, 33'
Sibeliustalo
19:00
Tors
26.4.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta
Erkki Lasonpalo
Juho Pohjonen, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 Es-duuri op. 73, 37'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 A-duuri op. 90 "Italialainen", 27'
Liput 30 € / 21 €
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
26.4.2018
Pori Sinfonietta
Pori Sinfonietta 80 v.
Janne Nisonen
Paavali Jumppanen, piano
Outi Tarkiainen: Joye-fanfaari, 1'
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2, 49'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 op. 56 "Skottilainen", 40'
Promenadisali
19:00
Tors
26.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
James Gaffigan
Yhteistyössä Musiikki- ja Kulttuurikeskus VERSOn kanssa.
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen.
Sergei Prokofjev: Sarja baletista Tuhkimo
- Konsertti soveltuu yli 4-vuotiaille. Tilaisuus on maksuton, mutta liput on varattava etukäteen 1.2.2018 alkaen info@versomus.fi.
Musiikkitalo
10:00
Tors
26.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 28.4.
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tors
26.4.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Sateen tulo
Kazuki Yamada
Xavier de Maistre, harppu
Tōru Takemitsu: Rain Coming (Ame zo furu), 10'
François-Adrien Boieldieu: Harppukonsertto C-duuri, 22'
Franz Schubert: Sinfonia nro 6 C-duuri, D. 589, 32'
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Tors
26.4.2018
UMO Jazz Orchestra
AUF-sarja: Kaiken maailman klassikoita - UMO
Kirmo Lintinen
Klassisen musiikin suosikkiteoksia "jazzinnoksina" big bandille. Säveltäjäniminä mm. Beethoven, Brahms, Puccini, Ravel ja Sibelius.
- Avoin kenraali on suunnattu koululaisryhmille. Vapaa pääsy, varaukset Musiikkitalon lipunmyynnistä.
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO ja Musiikkitalo
www.umo.fi
Musiikkitalo, Paavo-sali
11:00
Tors
26.4.2018
UMO Jazz Orchestra
AUF-sarja: Kaiken maailman klassikoita - UMO
Kirmo Lintinen
Klassisen musiikin suosikkiteoksia "jazzinnoksina" big bandille. Säveltäjäniminä mm. Beethoven, Brahms, Puccini, Ravel ja Sibelius.
Liput Ticketmasterista 5 € + paikkakohtainen palvelumaksu. Sarjalippu kaikkiin kolmeen AUF-sarjan konserttiin 10 €.
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
Tuotanto: UMO, Avanti!, FiBO ja Musiikkitalo.
www.umo.fi
Musiikkitalo
13:00
Fre
27.4.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Keisarikonsertto
Erkki Lasonpalo
Juho Pohjonen
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 Es-duuri op. 73 "Keisari", 37’
Felix Mendelssohn: Sinfonia A-duuri op. 90 ”Italialainen”, 27’
Liput: 27,50/25,50/10,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Fre
27.4.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 12
James Gaffigan
Conrad Tao, piano
Joseph Haydn: Sinfonia nro 49 f-molli “La Passione” Hob. I:49
John Adams: Pianokonsertto “Century Rolls”
Sergei Prokofjev: Sarja baletista Tuhkimo
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Conrad Tao, piano
Reeta Maalismaa, viulu
Anton Kukkonen, sello
Conrad Tao: Teoksia pianolle, kantaesitys
Joseph Haydn: Pianotrio nro 44 E-duuri Hob. XV:28
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
27.4.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Dido ja Aeneas – Henry Purcellin rakastettu ooppera konserttiversiona
Justin Doyle
Tuuli Lindeberg ja Kajsa Dahlbäck, sopraano
Juho Punkeri, tenori
Key Ensemble
Purcell: Dido ja Aeneas
http://fibo.fi/konsertit/2018/dido-aeneas/
Ritarihuone
19:00
Fre
27.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 30.4.
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Fre
27.4.2018
Tampere Filharmonia
Mahlerin toinen
Santtu-Matias Rouvali
Silja Aalto, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2, 90'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Lör
28.4.2018
Jyväskylä Sinfonia
Glamour & Glam Flower Power
Lasse Hirvi
Liput: 38 / 36 / 28 € teatterin lippumyymälästä
40,50 / 38,50 / 30 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Yhteistyössä: Jyväskylä Sinfonia, Jyväskylän kaupunginteatteri, Keski-Suomen Tanssin Keskus ja Keski-Suomen Elokuvakeskus
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Lör
28.4.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Jousimusiikin toivekonsertti
Jan Söderblom
Bach, Mozart, Šostakovitš, Sibelius
Snellman-sali
19:00
Lör
28.4.2018
Savonlinnan Orkesteri
Varaslähtö vappuun -show
Teemu Takanen
Savonlinna Big Band
Savonlinna-kuoro
Savonlinnan teatteri
Savonlinnasali
19:00
Lör
28.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Trubaduuri
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Trubaduuri
Lippujen hinnat: 15-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sön
29.4.2018
Oulu Sinfonia
Diandra sings Bond
Antti Rissanen
Diandra, laulu
Tero Lindberg, trumpetti
Toinen esitys: 30.4. klo 18
Madetojan sali
15:00
Sön
29.4.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Dido ja Aeneas – Henry Purcellin rakastettu ooppera konserttiversiona
Justin Doyle
Tuuli Lindeberg ja Kajsa Dahlbäck, sopraano
Juho Punkeri, tenori
Key Ensemble
Purcell: Dido ja Aeneas
http://fibo.fi/konsertit/2018/dido-aeneas/
Ritarihuone
18:00
Mån
30.4.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Vappu goes Ultra Bra I
Eero Lehtimäki
Kuopion kaupunginteatterin näyttelijät:
Riina Björkbacka, Annukka Blomberg, Ritva Grönberg, Eino Heiskanen, Sari Happonen, Sari Harju, Pekka Kekäläinen, Anna Kuusamo, Johanna Kuuva, Karri Lämpsä, Mikko Paananen, Lina Patrikainen, Katri-Maria Peltola, Ilkka Pentti, Jarmo Perälä, Seija Pitkänen, Mikko Rantaniva ja Virpi Rautsiala
Ultra Bran hittejä kaupunginteatterin näyttelijöiden ja kaupunginorkesterin suurkokoonpanon esittäminä.
- Vappubuffet katettuna Minna-lämpiössä klo 17 alkaen.
Liput: Vappupaketti (sis. buffet ja konsertti): 64 € / 59 € eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja ryhmät väh. 20 hlöä / 24 € lapset alle 12v
Vappukonsertti: 30 € / 25 € eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 12v
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Mån
30.4.2018
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti
Liput: 21/16/8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Mån
30.4.2018
Oulu Sinfonia
Diandra sings Bond
Antti Rissanen
Diandra, laulu
Tero Lindberg, trumpetti
Madetojan sali
18:00
Mån
30.4.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Aili Ikonen, laulu
Osmo Ikonen, laulu
Liput 30/25 €
Seinäjoki-sali
19:00
Mån
30.4.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Così fan tutte
Christoph Altstaedt
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte
Lippujen hinnat: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Mån
30.4.2018
Tapiola Sinfonietta
Vappuaaton konsertti: 30 vuotta suomalaista vappua
Liput: alk. 25/20/15 €, sis. kuohuviinilasillisen
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Mån
30.4.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Heikki Elo
Liput: 29/25/21 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Tis
1.5.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Erkki Lasonpalo
Maria Ylipää, laulu
Musiikkitalo
12:00
Tis
1.5.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Vappumatinea
Maria Ylipää, laulu
Musiikkitalo
14:00
Tis
1.5.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Sauvosali, Kemi
15:00
Tis
1.5.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Vappu goes Ultra Bra II
Eero Lehtimäki
Kuopion kaupunginteatterin näyttelijät:
Riina Björkbacka, Annukka Blomberg, Ritva Grönberg, Eino Heiskanen, Sari Happonen, Sari Harju, Pekka Kekäläinen, Anna Kuusamo, Johanna Kuuva, Karri Lämpsä, Mikko Paananen, Lina Patrikainen, Katri-Maria Peltola, Ilkka Pentti, Jarmo Perälä, Seija Pitkänen, Mikko Rantaniva ja Virpi Rautsiala
Ultra Bran hittejä kaupunginteatterin näyttelijöiden ja kaupunginorkesterin suurkokoonpanon esittäminä.
- Vappubuffet katettuna Minna-lämpiössä klo 13 alkaen.
Liput: Vappupaketti (sis. buffet ja konsertti): 64 € / 59 € eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja ryhmät väh. 20 hlöä / 24 € lapset alle 12v
Vappukonsertti: 30 € / 25 € eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja ryhmät väh. 20 hlöä / 8 € lapset alle 12v
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
15:00
Tis
1.5.2018
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti
Liput: 21/16/8 €
Kouvolan kaupungintalo
12:00
Tis
1.5.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vappumatinea
Atso Almila
Sibeliustalo
13:00
Tis
1.5.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Vapputanssiaiset
Vytautas Lukočius
Tangokuningatar Maria Tyyster
Liput 20 €
Kaupungintalon aula
14:00
Tis
1.5.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Daniel Raiskin
Vapaa pääsy
Kauppakeskus Stella, Mikkeli
13:00
Tis
1.5.2018
Pori Sinfonietta
Sinisiä säveliä à la Gershwin
Petri Juutilainen
Antti Sarpila, klarinetti
Annimaria Rinne, laulu
Promenadisali
14:00
Tis
1.5.2018
Tampere Filharmonia
Sun on mun sydämein – vappukonsertit
Santtu-Matias Rouvali
Mari Palo, sopraano
Tero Harjunniemi, tenori
Keväisiä operettihelmiä
Toinen esitys klo 15
Tampere-talon Iso sali
13:00
Tis
1.5.2018
Tampere Filharmonia
Sun on mun sydämein – vappukonsertit
Santtu-Matias Rouvali
Mari Palo, sopraano
Tero Harjunniemi, tenori
Keväisiä operettihelmiä
Tampere-talon Iso sali
15:00
Tis
1.5.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Love Story
Johanna Försti, laulu
Henri Mäntylä, piano
Arto Nurmi, basso
Teemu Eronen, rummut
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
15:00
Tors
3.5.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Kamarikonsertti: Kuulasta Schubertiin
Mirva Helske, piano
kaupunginorkesterin kamariyhtyeet
Liput alkaen 15/13/8 €
Joensuun konservatorion sali
19:00
Tors
3.5.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Viva l'Italia!
Daniel Raiskin
Bart Schneemann, oboe
Gioachino Rossini: Sonaatti jousille nro 3 C-duuri, 12’
Domenico Chimarosa: Oboekonsertto, 12’
Vincenzo Bellini: Oboekonsertto, 7’
Alessandro Marcello: Oboekonsertto d-molli, 11’
Ermanno Wolf-Ferrari: Serenadi jousille, 22’
Liput: 24,50/22,50/8,00 €
Martti Talvela-sali, Mikaeli
19:00
Fre
4.5.2018
Tampere Filharmonia
Ismo Alanko & Tampere Filharmonia: Kullankaivajat
Jaakko Kuusisto
Ismo Alanko
Ismo Alangon kappaleita sov. mm. Jaakko Kuusisto, Timo Hietala ja Marzi Nyman
Tampere-talon Iso sali
19:00
Lör
5.5.2018
Avanti! Kamariorkesteri
Kaikkien aikojen klassikot
Avanti Quartet
Anna-Leena Haikola, viulu
Eriikka Maalismaa, viulu
Tuula Riisalo, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Kari Kriikku, klarinetti
Jouko Laivuori, piano
AUF-sarjan ensimmäisessä konsertissaan Avanti! soittaa klassikoitten klassikoita barokin, romantiikan, jazzin ja kansanmusiikin genreistä. Juonnetun konsertin lopuksi pihvinä kuullaan György Ligetin jousikvartetto nro 1.
- Konsertti on osa Avantin, UMOn ja FiBOn yhteistä AUF-sarjaa, jonka teemana on keväällä 2018 "Kaiken maailman klassikoita". Eri tyylilajeja edustavat huippuorkesterit kutsuvat kuulijoita päiväkonsertteihin tutustumaan monenlaisiin musiikillisiin makupaloihin. Mistä konsertista löytyy eniten klassikoita? Tule ja totea itse; sarjalippu kolmeen konserttiin maksaa vain 13 euroa!
Musiikkitalo, Paavo-sali
Lör
5.5.2018
Jyväskylä Sinfonia
Tango nuevo – Piazzolla Paineessa
Niina Tuunainen, viulu
Kaisamari Hiltunen, viulu
Maria Mangeloja, alttoviulu
Juha Malmivaara, sello
Jani Koskela, kontrabasso
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Nahoko Kinoshita, oboe
Jussi Järvenpää, käyrätorvi
Henrik Sandås, bandoneon
Astor Piazzollan musiikkia
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä
17,50 / 15,50 / 9,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Vakiopaine, Jyväskylä
19:00
Lör
5.5.2018
Pori Sinfonietta
Kamarikonsertti
Porin Raatihuone
15:00
Sön
6.5.2018
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Weinberg: Lauri Kankkunen, sello ja Kirill Kozlovski, piano
Mozart: Jarmo Hyväkkö ja Reetta Näätänen, klarinetti; Aleksei Dmitriev ja Aleksandr Veryukhanov, fagotti; Aleksi Mäkimattila ja Pauliina Koskela, käyrätorvi
Miecyslav Weinberg: Sonaatti sellolle ja pianolle nro 2
Wolfgang Amadeus Mozart: Serenadi Es-duuri puhaltimille nro 11
Tampere-talon Iso sali
15:00
Sön
6.5.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Fannyn muistolle
Kerim Gribajcevic, viulu
Katariina Taipale, viulu
Jouni Rissanen, alttoviulu
Eija-Huhtala Krapu, sello
Saana Iljin, piano
Gustav Mahler: Pianokvartetto a-molli
Felix Mendelssohn: Jousikvartetto nro 6 f-molli ”Requiem for Fanny”
Dmitri Šostakovitš: Pianokvintetto g-molli
?Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Villa Marjaniemi
15:00
Mån
7.5.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Lauri Porra
Mikko Hassinen
Lauri Porra, basso
Lauri Porran sävellyksiä uusina big band -sovituksina.
Orkestroinnista vastaavat Mikko Hassinen, Sampo Kasurinen, Jussi Lampela ja Artturi Rönkä.
Liput Tiketistä 18 € / 14 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 2 h, sisältäen väliajan.
www.umo.fi
KOKO Jazz Club
19:00
Tis
8.5.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO & Lauri Porra
Mikko Hassinen
Lauri Porra, basso
Lauri Porran sävellyksiä uusina big band -sovituksina.
Orkestroinnista vastaavat Mikko Hassinen, Sampo Kasurinen, Jussi Lampela ja Artturi Rönkä.
Liput Lippupisteestä 10 € / 5 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 1 h, ei väliaikaa.
www.umo.fi
Vuotalo, Helsinki
14:00
Ons
9.5.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Tulevaisuuden kynnyksellä
Robert Trevino
Nikolai Demidenko, piano
Arnold Schönberg: Viisi kappaletta orkesterille (rev. 1949)
Carl Maria von Weber: Pianokonsertto nro 2
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
Ons
9.5.2018
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Valon voimaa
Johannes Gustavsson
Niamh McKenna, huilu
W.A. Mozart: Sinfonia nro 26, 11'
Jacques Ibert: Huilukonsertto, 22'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;       
15,50 / 13,50 / 9,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ons
9.5.2018
Jyväskylä Sinfonia
Valon voimaa
Johannes Gustavsson
Niamh McKenna, huilu
W.A. Mozart: Sinfonia nro 26, 11'
Jacques Ibert: Huilukonsertto, 22'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 36, 30'
Liput: 26 / 24 / 12 € teatterin lippumyymälästä;       
28,50 / 26,50 / 14,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ons
9.5.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Kaikki hyvä päättyy aikanaan
”Crusell- sarjan päätös”
Tom Nyman, tenori
Crusell: 4 laulua Tegnérin "Fritjofin taruun" v. 1826
B.H. Crusell: Divertimento oboelle ja jousikvartetille, op. 9
Crusell: Divertimento
Einojuhani Rautavaara: Oboekvartetto, op. 21 (1963)
Liput 15 € sis. toimitusmaksut netticket, tuntia ennen ovelta 17 €
Laurentius-sali
19:00
Ons
9.5.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Nuorten solistien konsertti
József Hárs
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Sigyn-sali
19:00
Tors
10.5.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaali
Marko Ylönen sello
Britten, Schubert, Melartin, Brahms
Muut festivaalipäivät: 11.5. (klo 19 Konservatorio), 12.5. (klo 15 Raatihuone)
Kokkolan vanha raatihuone
15:00
Tors
10.5.2018
Tampere Filharmonia
Nuorten solistien konsertti
Erkki Lasonpalo
Helmikuisen Nuorten solistien kilpailun voittajat
Tampere-talon Iso sali
15:00
Fre
11.5.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 13
Leonard Bernstein 100 vuotta
Leonard Slatkin
Elina Vähälä, viulu
Jenny Carlstedt, mezzosopraano
Leonard Bernstein: Candide, alkusoitto
Leonard Bernstein: Serenadi viululle ja orkesterille
Leonard Bernstein: Sinfonia nro 1 ”Jeremiah”
Leonard Bernstein: Sinfoniset tanssit musikaalista West Side Story
Liput 15–45,50 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
11.5.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Toivo Kuula -konsertti
Anna-Maria Helsing
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Studentkören Pedavoces
Leevi Madetoja: Kullervo op.15, alkusoitto, 15'
Toivo Kuula: Stabat mater, 31'
Yhteistyössä Vaasan kuorofestivaali
Lakeuden risti
19:00
Lör
12.5.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Hulluna sinuun – Barokin gestiikan, tanssin ja musiikin kohtaamisia
Minna Nyberg, sopraano ja barokkigestiikka
Jani Sunnarborg, fagotti ja barokkitanssi
FiBO Players
Clérambault – Campra – Lully – Couperin –de la Barre – Händel – Corelli – Pécour
www.fibo.fi/konsertit
Astoria-sali
15:00
Lör
12.5.2018
Vaasan kaupunginorkesteri
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Toivo Kuula -konsertti
Anna-Maria Helsing
Avustaa: Tampereen Filharmonen Kuoro
Leevi Madetoja: Kullervo, alkusoitto, 15'
Toivo Kuula: Stabat Mater, 31'
Yhteistyössä Vaasan Kuorofestivaali
Liput: 35/30 €
Vaasan kirkko
15:00
Sön
13.5.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Kuopion kaupunginorkesterin Kamarisarja IV: Juuriltaan vahvat
Soila Häkkinen, viulu
Peter Gospodinov, sello
Maurice Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle, 25’
Zoltan Kodaly: Duo viululle ja sellolle op. 7, 25’
Kertaliput: 20 € / 15 € / 8 €
Kuopion kaupungintalo, juhlasali
15:00
Ons
16.5.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Yasuo Shinozaki
Tadashi Tajima, shakuhachi-huilu
Aaron Copland: Elokuvamusiikkia
Toshio Hosokawa: Voyage X - Nozarashi shakuhachille ja yhtyeelle
Einojuhani Rautavaara: Adagio Celeste
Franz Schubert: Sinfonia nro 3
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € työttömät ja opiskelijat
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
16.5.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 15
Hannu Lintu
Angela Hewitt, piano
Sebastian Fagerlund: Water Atlas, ensi kertaa Suomessa (Ylen, BBC:n sinfoniaorkesterin ja Concertgebouwn tilaus)
Manuel de Falla: Öitä Espanjan puutarhoissa
Claude Debussy: Jeux Maurice Ravel: Bolero
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Ons
16.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Parsifal
Pinchas Steinberg
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Parsifal
Muut esitykset: 19.5. (klo 14), 21.5., 24.5.
Lippujen hinnat: 20-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Tors
17.5.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Amerikkalainen kevät
Jurjen Hempel
Kristian Lindroos, baritoni
Charles Ives: Three places in New England, 18'
John Adams: The Wound-Dresser, 20'
Aaron Copland: Appalakkien kevät -sarja, 23'
Michael Daugherty: Sunset Strip, 15'
Liput alkaen 23,50/21,50/9,50 €
Carelia-sali
19:00
Tors
17.5.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfoniasarja VIII: Suurieleistä paatosta
Otis Klöber
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2, 43'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4, 39'
Liput 30 € / 25 € / 8 €
Kuopion kaupunginteatteri, Minna-näyttämö
19:00
Tors
17.5.2018
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Yasuo Shinozaki
Tadashi Tajima, shakukachi-huilu
Aaron Copeland: Elokuvamusiikkia
Toshio Hosokawa: Voyage X - Nozarashi shakuhachille ja yhtyeelle
Einojuhani Rautavaara: Adagio Celeste
Franz Schubert: Sinfonia nro 3
Liput: 21 € aikuiset, 16 € eläkeläiset, 8 € opiskelijat ja työttömät
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
17.5.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Joshua Weilerstein
Kristóf Baráti, viulu
Arvo Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle, 6'
Alban Berg: Viulukonsertto
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 6 op. 60 D-duuri, 41'
Sibeliustalo
19:00
Tors
17.5.2018
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Bizarre Bazaar
Kari Kriikku, klarinetti
Pekka Nylund, kitara ja turkkilainen ud-luuttu
Sami Koskela, lyömäsoittimet
Liput 25 €, S-etukortilla 3 € alennus
Lappeenranta-sali
19:00
Tors
17.5.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Kohti kesää
” Nonetot - Yhdeksän soittajaa”
Bohuslav Martinů: Nonetto Nro 2
Nino Rota: Nonetto
Liput 15 € sis. toimitusmaksut netticket,
tuntia ennen ovelta 17 €
Laurentius-sali
19:00
Tors
17.5.2018
Oulu Sinfonia
Meri
Johannes Gustavsson
Christel Lee, viulu
Bela Bartok: Viulukonsertto nro 2, 32'
Claude Debussy: Faunin iltapäivä, 10'
Claude Debussy: La Mer, 22'
Madetojan sali
19:00
Tors
17.5.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 10
Hannu Lintu
Angela Hewitt, piano
Sebastian Fagerlund: Sebastian Fagerlund: Water Atlas, (Ylen, BBC:n sinfoniaorkesterin ja Concertgebouwn tilaus)
Manuel de Falla: Öitä Espanjan puutarhoissa
Claude Debussy: Jeux Maurice Ravel: Bolero
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Tors
17.5.2018
Tampere Filharmonia
West Side Story
Santtu-Matias Rouvali
Baiba Skride, viulu
Daniel Nelson: Steampunkt Blizzard, 7'
Miklós Rózsa: Viulukonsertto, 28'
Leonard Bernstein: Sinfoniset tanssit musikaalista West Side Story, 23'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Tors
17.5.2018
Tapiola Sinfonietta
Matti Salminen - kuningasbasso
Ville Matvejeff
Matti Salminen, basso
Panu Pärssinen, kontrabasso
Wolfgang Amadeus Mozart: Balettimusiikkia oopperaan Idomeneo
Wolfgang Amadeus Mozart: Per questa bella mano, konserttiaaria bassolle, kontrabassolle ja orkesterille, 9'
Wolfgang Amadeus Mozart: Mentre ti lascio, o figlia, konserttiaaria bassolle ja orkesterille, 8'
Richard Wagner: Marken monologi oopperasta Tristan ja Isolde, 12'
Richard Wagner: Siegfried-idylli, 20'
Liput: alk. 25/19/11 €
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Tors
17.5.2018
vaasan kaupunginorkesteri
Professori Jorma Panulan kapellimestarikurssin konsertti
Kapellimestarikussin oppilaat
Vapaa pääsy
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fre
18.5.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Rameau
Florence Malgoire, viulu
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba
Mahan Esfahani, cembalo
Tampereen tuomiokirkko
19:00
Fre
18.5.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Auf Wiedersehen!
Susanna Mälkki
Truls Mørk, sello
Anton Webern: Kuusi kappaletta orkesterille
Edward Elgar: Sellokonsertto
Béla Bártok: Konsertto orkesterille
Musiikkitalo
19:00
Fre
18.5.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO ja Amandine – Orkesterimusiikin juhlaa
Amandine Beyer, viulu ja liidaus
Leclair–Muffat–Telemann
http://fibo.fi/konsertit/2018/fibo-amandine/
Ritarihuone
19:00
Fre
18.5.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Mikko Heiniö 70
Anja Bihlmaier
Martina Filjak, piano
Mikko Heiniö: Maestoso op. 88, 8'30''
Maurice Ravel: Pianokonsertto G-duuri, 20'
Mikko Heiniö: 3. sinfonia: sinfonia concertante lyömäsoittimille ja orkesterille), kantaesitys
Liput alk. 21,00 / 16,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Lör
19.5.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Rameau
Florence Malgoire, viulu
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba
Mahan Esfahani, cembalo
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
18:00
Lör
19.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Parsifal
Pinchas Steinberg
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Parsifal
Muut esitykset klo 17 ellei toisin mainita: 21.5., 24.5.
Lippujen hinnat: 20-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sön
20.5.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Rameau
Florence Malgoire, viulu
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba
Mahan Esfahani, cembalo
Musiikkitalo, Camerata-sali
16:00
Sön
20.5.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
"Third Stream"
Tommi Hyytinen, taiteellinen suunnittelu ja käyrätorvi
Péter Jánosi, käyrätorvi
Pasi Eerikäinen, viulu
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, piano
Gunther Schuller: Duets for Unaccompanied Horns
Gunther Schuller: Nocturne
Gunther Schuller: Pianotrio
David Amram: Three Songs for Marlboro
Liput: 5–11 €
Musiikkitalo
15:00
Sön
20.5.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO ja Amandine – Orkesterimusiikin juhlaa
Amandine Beyer, viulu ja liidaus
Leclair–Muffat–Telemann
http://fibo.fi/konsertit/2018/fibo-amandine/
Dreieinigkeitskirche, Regensburg
20:00
Mån
21.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Parsifal
Pinchas Steinberg
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Parsifal
Muut esitykset: 24.5.
Lippujen hinnat: 20-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Ons
23.5.2018
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Solisteina sekä mukana orkesterissa Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita
Liput: 16/13/8 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ons
23.5.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Rakkaimmat virret -kiertue
Arja Koriseva, laulu
I. Kuusisto: Kosketa minua henki
P.J. Hannikainen: Suojelusenkeli
O. Ahnfelt: Päivä vain ja hetki kerrallansa
S. Lithenius: Ilta on tullut luojani
L. Mason: Käyn kohti sinua
W.H. Monk: Oi Herra, luoksein jää
Toisinto Savosta / A. Sonninen: Koska valaissee koin tähtönen
K. Maasalo: Tule kanssani, Herra Jeesus
O. Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren
J. Sibelius: Soi kunniaksi luojan
Kansansävelmä: Amazing Grace
S. Nilsson: Gabriellas Sång (elokuvasta Niin kuin Taivaassa)
Liput 20/15 €
Ylistaron kirkko
19:00
Ons
23.5.2018
UMO Jazz Orchestra
UMO with Ingrid Jensen & Christine Jensen
Christine Jensen
Ingrid Jensen, trumpetti
Christine ja Ingrid Jensenin sävellyksiä big bandille.
Liput Lippupisteestä 28 € / 24,50 € / 18 € sisältäen palvelumaksut.
Konsertin kesto n. 2 h, sisältäen väliajan.
www.umo.fi
Savoy-teatteri
19:00
Tors
24.5.2018
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Solisteina sekä mukana orkesterissa Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita.
Liput: 16/13/8 €
Kuusankoskitalo
19:00
Tors
24.5.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Numeroleikkiä ja Vivaldia"
Sirkka-Liisa Kaakinen, musiikillinen ohjaus ja viulu
Anonymous (1600-luku): Fantasia
Orlando Gibbons: Fantasia a 2
Johann Joseph Fux: Sonata a 3 F-duuri
Johann Adolph Hasse:Konzert a 4 F-duuri
Astor Piazzolla: Concierto Para Quinteto, sov. puhallinkvintetille Samuel Peliska, sov. ekS.
William Byrd: Fantasia a 6
Henry Purcell: In Nomine a 7
Michael Praetorius: Ein feste Burg a 8
Giovanni Gabrieli: Canzona a 8
Antonio Vivaldi: Konsertto h-molli RV 580 "L'Estro Armonico"
Antonio Vivaldi: Concerto Funebre B-duuri RV 579
Antonio Vivaldi: Concerto Grosso D-duuri "per la Solennità di San Lorenzo" RV 562
- Muut esitykset: pe 25.5. klo 19, Sodankylän kirkko
Korundi
19:00
Tors
24.5.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Rakkaimmat virret -kiertue
Arja Koriseva, laulu
I. Kuusisto: Kosketa minua henki
P.J. Hannikainen: Suojelusenkeli
O. Ahnfelt: Päivä vain ja hetki kerrallansa
S. Lithenius: Ilta on tullut luojani
L. Mason: Käyn kohti sinua
W.H. Monk: Oi Herra, luoksein jää
Toisinto Savosta / A. Sonninen: Koska valaissee koin tähtönen
K. Maasalo: Tule kanssani, Herra Jeesus
O. Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren
J. Sibelius: Soi kunniaksi luojan
Kansansävelmä: Amazing Grace
S. Nilsson: Gabriellas Sång (elokuvasta Niin kuin Taivaassa)
Liput 20/15 €
Kauhavan kirkko
19:00
Tors
24.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Parsifal
Pinchas Steinberg
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Parsifal
Lippujen hinnat: 20-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Fre
25.5.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Numeroleikkiä ja Vivaldia"
Sirkka-Liisa Kaakinen, musiikillinen ohjaus ja viulu
Anonymous (1600-luku): Fantasia
Orlando Gibbons: Fantasia a 2
Johann Joseph Fux: Sonata a 3 F-duuri
Johann Adolph Hasse:Konzert a 4 F-duuri
Astor Piazzolla: Concierto Para Quinteto, sov. puhallinkvintetille Samuel Peliska
William Byrd: Fantasia a 6
Henry Purcell: In Nomine a 7
Michael Praetorius: Ein feste Burg a 8
Giovanni Gabrieli: Canzona a 8
Antonio Vivaldi: Konsertto h-molli RV 580 "L'Estro Armonico"
Antonio Vivaldi: Concerto Funebre B-duuri RV 579
Antonio Vivaldi: Concerto Grosso D-duuri "per la Solennità di San Lorenzo" RV 562
Sodankylän kirkko
19:00
Fre
25.5.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 14
Hannu Lintu
Leila Josefowicz, viulu
Felix Mendelssohn: Kesäyön uni, sarja
Bernd Alois Zimmermann: Viulukonsertto
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 “Kevät” op. 38
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Tomas Nuñez-Garcés, sello
J. S. Bach: Sarja soolosellolle
Liput 9-35 €
Musiikkitalo
19:00
Fre
25.5.2018
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Rakkaimmat virret -kiertue
Arja Koriseva, laulu
I. Kuusisto: Kosketa minua henki
P.J. Hannikainen: Suojelusenkeli
O. Ahnfelt: Päivä vain ja hetki kerrallansa
S. Lithenius: Ilta on tullut luojani
L. Mason: Käyn kohti sinua
W.H. Monk: Oi Herra, luoksein jää
Toisinto Savosta / A. Sonninen: Koska valaissee koin tähtönen
K. Maasalo: Tule kanssani, Herra Jeesus
O. Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren
J. Sibelius: Soi kunniaksi luojan
Kansansävelmä: Amazing Grace
S. Nilsson: Gabriellas Sång (elokuvasta Niin kuin Taivaassa)
Liput 20/15 €
Toivakan kirkko
19:00
Fre
25.5.2018
Tampere Filharmonia
Kurkistus kenraaliharjoitukseen
Santtu-Matias Rouvali
Guy Braunstein, viulu
Kenraaliharjoituksessa soitetaan illan konsertin teoksia kapellimestarin valitsemassa järjestyksessä.
Illan teokset:Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1
Igor Stravinsky: Kevätuhri
Liput 5 € (käteinen) Tampere-talon aulasta orkesterin ystäväyhdistys Pro Orchestran tiskiltä klo 9.15 alkaen
Tampere-talon Iso sali
9:45
Fre
25.5.2018
Tampere Filharmonia
Kevätuhri
Santtu-Matias Rouvali
Guy Braunstein, viulu
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1, 36'
Igor Stravinsky: Kevätuhri, 32'
Tampere-talon Iso sali
19:00
Lör
26.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Kiitoksin, Kenneth
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Katkelmia kymmenen vuoden varrelta ikimuistoisimmista balettiesityksistä.
Lippujen hinnat: 37-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tis
29.5.2018
UMO Jazz Orchestra
Lounaskonsertti: Jukka Eskola & UMO
Mikko Hassinen
Jukka Eskola, trumpetti
Jukka Eskolan sävellyksiä Mikko Hassisen uusina big band -sovituksina.
Vapaa pääsy. Jos haluat varmistaa paikkasi konserttiin, voit varata liput Helsingin Kulttuurikeskuksen lipunmyyntipisteistä (0 €) tai Lippupisteestä (1 €).
Konsertin kesto n. 1 h.
Tuotanto: UMO, Savoy-teatteri ja Ravintola Presto.
www. umo.fi
Savoy-teatteri
12:00
Ons
30.5.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
The Many Sides of Measha
Nick Davies
Measha Brueggergosman, sopraano
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Monipuolinen kattaus oopperasta viihdemusiikkiin
Lippujen hinnat: 20-79 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Lör
2.6.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Maahanmuuttajasäveltäjien musiikkia
Kreeta-Maria Kentala, viulu
Jani Sunnarborg, fagotti ja tanssi
Aapo Häkkinen, cembalo
Karjalohjan kirkko
18:00
Sön
3.6.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Maahanmuuttajasäveltäjien musiikkia
Kreeta-Maria Kentala, viulu
Jani Sunnarborg, fagotti & tanssi
Aapo Häkkinen, cembalo
Minna Lindgren, juontaja
Bull, Rosenmüller, Lully, Boccherini, Veracini
Musiikkitalo, Camerata-sali
16:00
Ons
6.6.2018
Kymi Sinfonietta
Atso Almilan 65-vuotisjuhlakonsertti
Kymijoen Lohisoitto -festivaalin avajaiskonsertti
Atso Almila
Ohjelmassa mm. Eero Koivistoisen Kymijoki-aiheisen tilausteoksen kantaesitys
Liput: 27 € (kausikorttilaisille 22 €)
Kotkan konserttitalo
19:00
Tors
7.6.2018
Tapiola Sinfonietta
Urkuyö ja aaria
Espoon tuomiokirkko
Fre
8.6.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Ach so! – Barokkimusiikkia Saksasta
Juho Punkeri, tenori
Hanna Haapamäki, nokkahuilu
Pauliina Fred, traverso
FiBO Players
J.S. Bach – Händel – Telemann
www.fibo.fi/konsertit
Pyhän Henrikin kirkko, Pyhtää
19:00
Fre
8.6.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Il trionfo del tempo e del disinganno – Allegorioita ajan ja totuuden kysymyksistä
Georg Kallweit ja Petteri Pitko, musiikin johto
Ilka Seifert ja Folkert Uhde, konsepti ja ohjaus
Jörg Bittner, valaistus
Händel
www.fibo.fi/konsertit
Pyhän Sebaldin kirkko, Nürnberg
20:00
Tors
14.6.2018
Hyvinkään Orkesteri
Italialainen kesäilta
Hyvinkään Orkesterin puhaltajat
Gambaro: Puhallinkvartetto nro 1 Es-duuri
Respighi: Puhallinkvintetto g-molli
Briccialdi: Puhallinkvintetto nro 1 D-duuri
Vanha kirkko
19:00
Lör
16.6.2018
Lohjan kaupunginorkesteri
Dallas Symphony
Dallas Symphony Chorus
David Appot, orgel
Bernstein: Chichster Psalms
Durufle: Requiem
Liput 25/20 € sis. toimitusmaksut ennakkoon www.netticket.fi, tuntia ennen ovelta 30 €
Finlandia-talo
19:00
Ons
4.7.2018
Savonlinnan Orkesteri
Kesäpäivän konsertti
Savonlinna-kvartetti
Konsertin järjestää Savonlinnan seurakunta.
Vapaa pääsy.
Savonlinnan tuomiokirkko
12:00
Sön
15.7.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti, Kemiönsaaren musiikkijuhlat
Ralf Gothóni, joht. & piano
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano 
Toivo Kuula: teoksia jousiorkesterille
Aulis Sallinen: Kamarimusiikki IX op. 112 ”Nocturne” Laulusolistille ja jousiorkesterille, kantaesitys
Alfred Schnittke: Konsertto pianolle ja jousiorkesterille
Antonin Dvořák: Serenadi jousille E-duuri, op. 22
Kemiön kirkko
16:00
Tors
2.8.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti, Lohtajan kirkkomusiikkijuhlat
Ralf Gothóni, joht. & piano
Taneli Kuusisto: Koraaleja jousiorkesterille
Alfred Schnittke: Konsertto pianolle ja jousiorkesterille
Antonin Dvořák: Serenadi jousille E-duuri, op. 22
Kaarlelan kirkko
20:00