Association of Finnish Symphony Orchestras — Concerts

21.10.2019

Date Concert Place and time
Wed
23.10.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Alle vittime senza nome
Péter Eötvös
Leticia Moreno, viulu
Péter Eötvös: Alle vittime senza nome
Péter Eötvös: Viulukonsertto nro 2 ”DoReMi”
Claude Debussy: Tarantelle styrienne
Zoltán Kodály: Háry János -sarja
Musiikkitalo
19:00
Wed
23.10.2019
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Shaked + Parts
Jaan Ots
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Kristjan Parts, basettitorvi
Christian Cannabich: Sinfonia D-duuri, 14'
Felix Mendelssohn: Konserttikappale nro 1 klarinetille ja basettitorvelle, 8'
Heino Eller: Viisi kappaletta jousiorkesterille, 14'
Lippu.fi: 17,50 / 14,50 / 8,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 15 / 13 / 7 € 
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Wed
23.10.2019
Jyväskylä Sinfonia
Shaked + Parts
Jaan Ots
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Kristjan Parts, basettitorvi              
Christian Cannabich: Sinfonia D-duuri, 14'
Felix Mendelssohn: Konserttikappale nro 1 klarinetille ja basettitorvelle, 8'
Felix Mendelssohn: Konserttikappale nro 2 klarinetille ja basettitorvelle, 8'
Heino Eller: Viisi kappaletta jousiorkesterille, 14'
W. A. Mozart: Sinfonia nro 33, 21'
Lippu.fi: 29,50 / 27,50 / 12,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 27 / 25 / 10 € 
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Wed
23.10.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oedipus Rex
Eivind Gullberg Jensen
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Igor Stravinsky: Oedipus Rex
Liput: 38-69 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
24.10.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Alle vittime senza nome
Péter Eötvös
Leticia Moreno, viulu
Péter Eötvös: Alle vittime senza nome
Péter Eötvös: Viulukonsertto nro 2 ”DoReMi”
Claude Debussy: Tarantelle styrienne
Zoltán Kodály: Háry János -sarja
Musiikkitalo
19:00
Thu
24.10.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Kirkkaus ja lempeys
Juha Kangas
John Storgårds, viulu
Wolfgang Amadeus Mozart: Clemenza di Tito, alkusoitto, 5'
Pehr Henrik Nordgren: Konsertto nro 4 viululle ja jousiorkesterille op. 90, 23'
Pēteris Vasks: Musica Serena, 10'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 39, KV 543, Es-duuri, 29'
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
24.10.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Musii-Kissa! Katti Matikainen ja Nakkirakki konsertissa
Jukka Myllys
Katti Matikainen ja Nakkirakki (Silja Sillanpää ja Ville Mononen)
Georges Bizét: Habanera (Carmen), osa nro 7
W.A. Mozart: Sinfonia nro 25, 1. osa
Hugo Alfvén: Vallflickans dans, osa Presto
Soitinesittelykappaleet
Henry Mancini: Baby Elephant Walk
Sergei Prokofjev: Cinderella Waltz (Cinderella Suite)
Jacques Offenbach: Can Can
Nikolai Rimsky-Korsakov: Kimalaisen lento
Joonas Outakoski: Katti Matikaisen mokalaulu
Richard Strauss: Also sprach Zarahustra
Dmitry Kabalevsky: The Comedians, op. 26 – Galop
Liput: 20 € peruslippu / 15 € lapset alle 16v / 60 € perhelippu (sis. 2 aikuista ja 2 lasta tai 1 aikuinen ja 3 lasta), S-Etukortilla 17 / 12 / 48 €,
Päiväkotiesitys: Musii-Kissa! Katti Matikainen ja Nakkirakki konsertissa klo 10.00, liput: 6 € lapsi / Ohjaajat veloituksetta
Muut esitykset: to 24.10. klo 10.00 Päiväkotikonsertti, pe 25.10. vierailukonsertti Iisalmen kulttuurikeskus
Kuopion Musiikkikeskus
18:00
Thu
24.10.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Avoin kenraaliharjoitus: Varhaisia lauluja
Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu, 6' 
Alban Berg: Sieben frühe Lieder, 18'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 4 Es-duuri WAB 104 “Romanttinen”, 72' 
Turun konserttitalo
11:00
Thu
24.10.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Varhaisia lauluja
Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu, 6' 
Alban Berg: Sieben frühe Lieder, 18'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 4 Es-duuri WAB 104 “Romanttinen”, 72' 
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Thu
24.10.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Magia espanola
Miguel Romea
Eneko Iriarte Velasco, klarinetti
Juan Crisostomo Arriga: Los esclavos felice 8´
Carl Maria Weber: Klarinettikonsertto nro 2 Es-duuri, 20´
Bela Kovacs: Hommage a M. de Falla
Manuel de  Falla: El amor brujo, 24´
Isaac Albéniz: Cadiz sarjasta Espanola
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fri
25.10.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
So in love...
Kirmo Lintinen
Angelika Klas, sopraano
Rakastetuimmat musikaali- ja elokuvasävelmät
säveltäjäniminä mm: Bernstein, Loewe, Porter, Styne, Kander, Webber, Gardel, ?Rodgers, Mancini, Fougstedt, Godzinsky, Legrand
Liput: 28/22,50/11 €
Snellman-sali
19:00
Fri
25.10.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Musii-Kissa! Katti Matikainen ja Nakkirakki konsertissa
Jukka Myllys
Katti Matikainen ja Nakkirakki (Silja Sillanpää ja Ville Mononen)
Georges Bizét: Habanera (Carmen)
W.A. Mozart: Sinfonia nro 25 (lyhennetty versio "Allegro con brio" -osasta)
Hugo Alfvén: Vallflickans dans
Henry Mancini: Baby Elephant Walk
Sergei Prokofjev: Cinderella Waltz (Cinderella Suite)
Jacques Offenbach: Can Can
Nikolai Rimski-Korsakov: Kimalaisen lento
Joonas Outakoski: Katti Matikaisen mokalaulu 
Richard Strauss: Also sprach Zarahustra (alku)
Dmitry Kabalevsky: The Comedians, Op. 26 - Galop
Liput: 20 € peruslippu / 15 € lapset alle 16v / 60 € perhelippu (sis. 2 aikuista ja 2 lasta tai 1 aikuinen ja 3 lasta), S-Etukortilla 17 / 12 / 48 €
Päiväkotiesitys: Musii-Kissa! Katti Matikainen ja Nakkirakki konsertissa klo 10.00, liput: 6 € lapsi / Ohjaajat veloituksetta
Iisalmen kulttuurikeskus
18:00
Fri
25.10.2019
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali Magnus Lindberg - Voima
Hannu Lintu
Magnus Lindberg, piano
Tuomas Lehto, sello
Giuseppe Gentile, klarinetti
Kazutaka Morita, patarummut
Naoki Yasuda, lyömäsoittimet
Juhani Liimatainen, elektroniikka
Magnus Lindberg: Kraft
Magnus Lindberg: Aura
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Laura Vikman, viulu
Jouko Laivuori, piano
J.S. Bach (sov. Schumann): Partita nro 2 d-molli BWV 1004 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
25.10.2019
Tapiola Sinfonietta
Beethoven V
Klaus Mäkelä
Emmanuel Ceysson, harppu
Sauli Zinovjev: Un Grande Sospiro, kantaesitys
Reinhold Glière: Harppukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Sat
26.10.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Seikkailijan sinfoniat – Alessandro Stradellan jousitriot yhdellä kertaa
Alessandro Stradella: Jousitriot
Kanneltalo
19:00
Sat
26.10.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Paperi T & UMO Helsinki
Ville Vannemaa
Paperi T, spoken word
Kulttuurikeskus
19:00
Sun
27.10.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Maailman synty – Varhaisbarokkia ja suomalaista kansanmusiikkia
Virpi Räisänen, mezzosopraano
Taito Hoffrén, runolaulu
Suomalaisia kansanmuusikoita
FiBO Players
Merula–Monteverdi–Strozzi–Uccellini–Valderrábano & suomalaista kansanmusiikkia
Marmorsalen, Oslo
19:00
Sun
27.10.2019
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä II
Kamarimusiikkisarja
Susanne Helasvuo, viulu
Pekka Kauppinen, viulu
Tommi Aalto, alttoviulu
Janne Aalto, sello
Naoko Ichihashi, piano
Iivari Aalto, piano
Sergei Rahmaninov: Trio élégiaque nro 1 g-molli
Johannes Brahms: Pianokvintetto op. 34 f-molli
Sellosali
15:00
Tue
29.10.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Mozart Requiem
Jorma Hannikainen
Tuuli Lindeberg, sopraano
Essi Luttinen, altto
Juho Punkeri, tenori
Jari Parviainen, basso
Vihdin kamarikuoro
Laurentius-kuoro
W.A. Mozart: Requiem
Tammisaaren kirkko
19:00
Wed
30.10.2019
Jyväskylä Sinfonia
Pyhäinpäivän konsertti
Ville Matvejeff
Ilkka Kauppi, sello
Matija Meić, baritoni
Camille Pépin: La source d'Yggdrasil, 12'
Antonín Dvořák: Raamatullisia lauluja, 27'
John Tavener: The Protecting Veil, 42'
Lippu.fi: 29,50 / 27,50 / 12,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 27 / 25 / 10 € 
Taulumäen kirkko
19:00
Wed
30.10.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Ranskalaiset
Meri-Lapin jousikvartetti
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli, op.10
Maurice Ravel: Jousikvartetto F-duuri 
Vapaa pääsy!
Muut esitykset: 31.10. (klo 18) Tornio, Aineen Taidemuseo, 5.11. (klo 19) Tervola, Nuorisoseurantalo, 6.11. (klo 19) Kemi, Rytikarin työväentalo
Toivon Tupa, Simo
19:00
Wed
30.10.2019
Kymi Sinfonietta
Viola in my life I
"Alttoviulun hurmaa"
Lawrence Power, liidaus ja alttoviulusolisti
Robin Tritschler, tenori
John Dowland: If my complaints
Benjamin Britten: Lachrymae, 15'
Argancelo Corelli: Osa Conserto grossosta nro 6
Michael Tippett: Corelli-fantasia, 19'
Henry Purcell/Leopold Stokowski: When I am Laid in Earth
Benjamin Britten: Nocturne tenorille ja soitinyhtyeelle, 25'
Esa-Pekka Salonen: Pentatoninen etydi sooloalttoviululle
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kotkan konserttitalo
19:00
Wed
30.10.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toiveklassikot kirkoissa
Konserttimestarin johdolla
Liput 23 €, S-etikortilla 3€ alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Sakkonlahden kirkko
19:00
Wed
30.10.2019
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali Magnus Lindberg - Juuret
Fabio Biondi
Caitlin Hulcup, mezzosopraano (Orfeo)
Helena Juntunen, sopraano (Eurydike)
Tuuli Lindeberg, sopraano (Amor)
Helsingin kamarikuoro, valm. Tatu Erkkilä
Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice
Liput: 15-46 €
Toinen esitys 31.10. klo 19
Musiikkitalo
19:00
Wed
30.10.2019
Tampere Filharmonia
Hilla ja Liisi musiikkisatu
Esa Heikkilä
Mari Kätkä, laulu
Ulla Piispanen, laulu
Tuomas Kesälä, piano
Tampereen musiikkiluokkien 3.-4.-luokkalaisten kuoro
Pirkanmaan musiikkiopiston Tactus-kuoro
Pirkanmaan musiikkiopiston Sympaatti-kuoro
Mari Kätkä, Ulla Piispanen ja Tuomas Kesälä: Hilla ja Liisi -musiikkisatu, sov. Kesälä / ork. Jarkko Kiiski, san. Mari Kätkä ja Ulla Piispanen, kuv. Sari Airola.
Kansanlaulu, sov. Ahti Sonninen: Noita laulan, joita tiiän
Kansanlaulu, sov. M. Laitinen: Suutarinemännän kehtolaulu
Howard Shore, san. Fran Walsh: In Dreams
Spirituaali, trad., sov. Kari Ala-Pöllänen This Little Light of Mine
Michael Jackson & Lionel Richie, sov. Esa-Markku Juutilainen: We Are the World
Trad., sov. Sanna Valvanne: Leijoo
Aulis Sallinen: Lauluja mereltä Op. 33
Annika Fuhrmann: Yön tyttö, hämärän neito
Annika Fuhrmann: Kun mie laulan
Liput 20/10 €
Tampere-talo, Iso sali
18:00
Thu
31.10.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Nosferatu
Jurjen Hempel
Hans Erdmann: Symphony of horror, 94'
Liput: 24/22/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
31.10.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Ranskalaiset
Meri-Lapin jousikvartetti
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli, op.10
Maurice Ravel: Jousikvartetto F-duuri 
Vapaa pääsy!
Muut esitykset: 5.11. (klo 19) Tervola, Nuorisoseurantalo, 6.11. (klo 19) Kemi, Rytikarin työväentalo
Aineen taidemuseo, Tornio
18:00
Thu
31.10.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Petteri Pitko, cembalo & urut
Arvo Pärt: Trivium, 7'
Paul Hindemith: Trauermusik, 8'
Dietrich Buxtehude: Mit Fried und Freud ich fahr dahin, BuxWV 76, 8'
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto, D-duuri, BWV 1054, 17'
Johann Sebastian Bach: Contrapunctus XIX, BWV 1080 (Kunst der Fuge), 9'
Johann Sebastian Bach: Wenn wir in höchsten Nöten sein BWV 1080 (Kunst der Fuge), 5'
Kauhavan kirkko
19:00
Thu
31.10.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Vanhasta ja uudesta maailmasta
Jaakko Kuusisto
Johanna Iivanainen, laulu
Kalevi Louhivuori, trumpetti
Kansanmusiikkiyhtye: Ville Ojanen, Juha Kujanpää, Johanna Juhola, Anna-Karin Korhonen ja Riku Kettunen
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta", 40'
Ville Ojanen: Keskellä palaa rurja - Sinfoninen sarja orkesterille, kansanmusiikkiyhtyeelle, naisäänenlle ja trumpetille (2017), 45'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu)
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Thu
31.10.2019
Kymi Sinfonietta
Viola in my life I
"Alttoviulun hurmaa"
Lawrence Power, liidaus ja alttoviulusolisti
Robin Tritschler, tenori
John Dowland: If my complaints
Benjamin Britten: Lachrymae, 15'
Argancelo Corelli: Osa Conserto Grossosta nro 6
Michael Tippett: Corelli-fantasia, 19'
Henry Purcell/Leopold Stokowski: When I am Laid in Earth
Benjamin Britten: Nocturne tenorille ja soitinyhtyeelle, 25'
Esa-Pekka Salonen: Pentatoninen etydi sooloalttoviululle
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kouvolan kaupungintalo
19:00
Thu
31.10.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti - Arma Järnefelt 150-vuotisjuhla
Andris Poga
Andrei Korobeinikov, piano
Armas Järnefelt: Berceuse, 3'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 op. 15 C-duuri, 39'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 op. 68 c-molli, 45'
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:00
Thu
31.10.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Hittejä ja harvinaislaatua"
John Storgårds
Jukka Perko, sopraanosaksofoni
Ludwig van Beethoven/Barry Cooper: Sinfonia nro 10 Es-duuri
Outi Tarkiainen: Saksofonikonsertto "Saivo"
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 e-molli, sov. kamariorkesterille George Morton, sov. ekS.
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Thu
31.10.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toiveklassikot kirkoissa
Konserttimestarin johdolla
Liput: 23 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lauritsalan kirkko
19:00
Thu
31.10.2019
Oulu Sinfonia
In Paradisum
Risto Joost
Kaisa Ranta, sopraano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Tuiran kamarikuoro
Aulis Sallinen: Neljä laulua unesta op. 30, 16’
Tōru Takemitsu: Requiem for Strings, 8’
Gabriel Fauré: Requiem, 45’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
31.10.2019
Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali Magnus Lindberg - Juuret
Fabio Biondi
Caitlin Hulcup, mezzosopraano (Orfeo)
Helena Juntunen, sopraano (Eurydike)
Tuuli Lindeberg, sopraano (Amor)
Helsingin kamarikuoro, valm. Tatu Erkkilä
Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice
Liput: 15-46 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
31.10.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Jupiter
Julian Rachlin, joht. & viulu
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli op. 63, 25' 
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 ”Klassinen”, 15' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 1 Es-duuri KV 16, 12' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 41 C-duuri KV 551 “Jupiter”, 29'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Muut esitykset: 1.11. (klo 19)
Turun konserttitalo
19:00
Thu
31.10.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Nosferatu
Elokuvakonsertti
James Lowe
Hans Erdman/ B. Heller
Ritz, Vaasa
18:00
Fri
1.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Il poema sinfonico
Osmo Vänskä
Eriikka Maalismaa, viulu
Ottorino Respighi: Rooman pinjat
Veli Kujala: Konsertto viululle ja orkesterille ”Auseil”, kantaesitys
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 1
Musiikkitalo
19:00
Fri
1.11.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Pyhäinpäivän konsertti
Petteri Pitko, cembalo & urut
Arvo Pärt: Trivium, 7'
Paul Hindermith: Trauermusik, 8'
Dietrich Buxtehude: Mit Fried und Freud ich fahr dahin, BuxWV 76, 8'
Johann Sebastian Bach: Cembalokonsertto, D-duuri, BWV 1054, 17'
Johann Sebastian Bach: Contrapunctus XIX, BWV 1080 (Kunst der Fuge), 9'
Johann Sebastian Bach: Wenn wir in höchsten Nöten sein BWV 1080 (Kunst der Fuge), 5'
Liput: 28/22,50/11 €
Kaarlelan kirkko
19:00
Fri
1.11.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Mozart Requiem
Jorma Hannikainen
Tuuli Lindeberg, sopraano
Essi Luttinen, altto
Juho Punkeri, tenori
Jari Parviainen, basso
Vihdin kamarikuoro
Laurentius-kuoro
W.A. Mozart: Requiem
Vihdin kirkko
19:00
Fri
1.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Atlantin ylitys
Jeffrey Means
Jeremy Denk, joht. & piano
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Konsertto cembalolle ja jousiorkesterille nro 2
Elliott Carter: Kaksoiskonsertto pianolle, cembalolle ja kahdelle kamariorkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 19
Aaron Copland: Appalakkien kevät, sarja
Konserttiesittely ja taiteilijatapaaminen yhteistyössä Pianoespoon kanssa
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
1.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Jupiter
Julian Rachlin, joht. & viulu
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli op. 63, 25' 
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 ”Klassinen”, 15' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 1 Es-duuri KV 16, 12' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 41 C-duuri KV 551 “Jupiter”, 29'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Sat
2.11.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Kynttiläkonsertti
Meri-Lapin jousikvartetti
Peurasaaren kappeli
16:00
Sat
2.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Pyhäinpäivän kynttiläkonsertti
Matias Häkkinen
Kuopion kaupunginorkesterin jouset ja lyömäsoittaja
Matias Häkkinen, liidaus, kanssasoittaja ja cembalo
Henry Purcell: Kuningatar Marian hautajaismusiikki (Funeral music for Queen Mary Z.860)
J.S. Bach: Ein feste Burg -koraali
Jean Gilles: Messe des Morts / Requiem (sovitettuna soitinyhtyeelle) I Introitus
Guillaume de Machaut: Rondeau XIV - Loppuni on alkuni (Ma fin est mon commencement)
Dietrich Buxtehude: Mein Hertz ist bereit -kantaatti (sovitettuna soitinyhtyeelle)
W.A. Mozart: Requiemin Lacrimosa  (sovitettuna jousiorkesterille)
Arvo Pärt: Summa
J.S. Bach: Ein feste Burg -koraali
Georg Muffat: Armonico Tributo, Sonaatti II g-molli
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, Myynti myös ovelta tuntia ennen konsertin alkua
Yhteistyössä: BarokkiKuopio ja Ensemble Nylandia
Pyhän Markuksen kappeli, Kuopio
19:00
Sat
2.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 2.11. (klo 19), 5.11. (klo 11), 6.11. (klo 19), 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sat
2.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 5.11. (klo 11), 6.11. (klo 19), 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sun
3.11.2019
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkokonsertti
Kimmo Tullila
Jari Vepsä, huilu
Inka-Elina Kuokkaniemi, oboe
Gabriel Fauré: Pavane, 6'
N.N.: Oboekonsertto, 20'
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja h-molli, 30'
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 20 €
Rantasalmen kirkko
14:00
Sun
3.11.2019
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkomusiikkiviikon päätöskonsertti
Kimmo Tullila
Inka-Elina Kuokkaniemi, oboe
Jari Vepsä, huilu
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja h-molli, 30'
Gabriel Fauré: Pavane, 6'
NN.: Oboekonsertto
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 20 €
Savonlinnan Tuomiokirkko
19:00
Sun
3.11.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä
Kalevi Aho: Lamento kahdelle alttoviululle
Sergei Prokofjev: Sonaatti kahdelle viululle C-duuri, op. 56
Johanna Eränkö: Erosion
W.A. Mozart: Käyrätorvikvintetto Es-duuri, KV 407
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Mon
4.11.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Motown Night: UMO Helsinki & Johanna Försti & NN
Ed Partyka
Johanna Försti, laulu
David B. Whitley, laulu
Savoy-teatteri
19:00
Tue
5.11.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Ranskalaiset
Meri-Lapin jousikvartetti
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli, op.10
Maurice Ravel: Jousikvartetto F-duuri 
Vapaa pääsy!
Muut esitykset: 6.11. (klo 19) Kemi, Rytikarin työväentalo
Nuorisoseurantalo, Tervola
19:00
Tue
5.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 6.11. (klo 19), 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Tue
5.11.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Motown Night: UMO Helsinki & Johanna Försti & NN
Ed Partyka
Johanna Försti, laulu
David B. Whitley, laulu
Savoy-teatteri
19:00
Wed
6.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Planeetat
Susanna Mälkki
Andreas Haefliger, piano
Helsingin kamarikuoro
Giacinto Scelsi: Quattro Pezzi su una nota sola
Dieter Ammann: Pianokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Gustav Holst: Planeetat
Musiikkitalo
19:00
Wed
6.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Romantiikan mestarit
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Niina Tuunainen, viulu
Kaisamari Hiltunen, viulu
Grigory Tsyganov, alttoviulu
Juha Malmivaara, sello
András Szabó, piano
Max Bruch: 8 kappaletta op. 83, nrot 2 & 4, 5'
Robert Schumann: Satukertomuksia, 17'
Max Bruch: 8 kappaletta op 83, nrot 8 & 7, 5'
Antonín Dvořák: Pianokvintetto nro 2, 40'
Lippu.fi: 17,50 / 14,50 / 8,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 15 / 13 / 7 € 
Jyväskylän kaupungintalo
19:00
Wed
6.11.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Ranskalaiset
Meri-Lapin jousikvartetti
Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli, op.10
Maurice Ravel: Jousikvartetto F-duuri 
Vapaa pääsy!
Rytikarin työväentalo, Kemi
19:00
Wed
6.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Taidetestaajat - Soiva Saimaa
Vytautas Lukočius
Ossi Välimäki, juontaja
Lappeenranta-sali
9:00
Wed
6.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Taidetestaajat - Soiva Saimaa
Vytautas Lukočius
Ossi Välimäki, juontaja
Lappeenranta-sali
10:30
Wed
6.11.2019
Oulu Sinfonia
We Can Be Heroes
Emilia Hoving
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Wed
6.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Wed
6.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 7.11. (klo 12.30), 8.11. (klo 12), 12.11 (klo 12.30), 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
13:00
Thu
7.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Planeetat
Susanna Mälkki
Andreas Haefliger, piano
Helsingin kamarikuoro
Giacinto Scelsi: Quattro Pezzi su una nota sola
Dieter Ammann: Pianokonsertto 
Gustav Holst: Planeetat
Musiikkitalo
19:00
Thu
7.11.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Sadan vuoden ystävyys
Eero Lehtimäki
Kazutaka Morita, lyömäsoittimet
Hikaru Hayashi: Three Film Scores, 13'
Akira Miyoshi: Marimbakonsertto, 13'
Tōru Takemitsu: Requiem, 9,5'
Pehr Henrik Nordgren: Sinfonia jousille, 20'
Yasushi Akutagawa: Triptyykki, 13,5'
Liput: 24/22/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
7.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfonia Lahti ja Frigg
Jaakko Kuusisto
Frigg-kansanmusiikkiyhtye:
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso
Muut esitykset: 8.11. klo 12 ja klo 19, Sibeliustalo
Liput: 25-20 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Thu
7.11.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Estradilla musiikkiopiston solistit
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Mikkelin musiikkiopiston solistit
Vilhonkadun orkesteri
Liput 19 / 17 / 6 €, 12-16-vuotiaat 6 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa
Martti Talvela -sali, Mikaeli
18:00
Thu
7.11.2019
Oulu Sinfonia
We Can Be Heroes
Emilia Hoving
Sabina Zweiacker, laulu
Orvar Säfström, juonto
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
7.11.2019
Pori Sinfonietta
Nuoret voittajat
Johannes Zahn
Anton Mejias, piano
Béla Bartok: Romanialaiset tanssit op. 8a, 6'
Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 2 f-molli op. 21, 30'
Franz Schubert: Sinfonia nro 6 C-duuri D589 "Pieni", 32'
Promenadisali
19:00
Thu
7.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Joshua Weilerstein
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 10.10. klo 8 info@versomus.fi.
Musiikkitalo
10:00
Thu
7.11.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Yleisön pyynnöstä III
Kolme pohjalaista kansanlaulua (sov. Jouko Viljanen)
P. de Sarasate: Andalusialainen romanssi (sov. M. Naughtin)
A. Vivaldi: Syksy (sov. M. Naughtin)
R. Strauss: Till Eulenspiegeln Einmal Anders (sov. F. Hasenohrl)
N. Rota: Nonetto
Seinäjoki-sali
19:00
Thu
7.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
7.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 3€. Vain ryhmille. 
Muut esitykset: 12.11. ja 13.11 (klo 10)
Turun konserttitalo
10:00
Thu
7.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 8.11. (klo 12), 12.11 (klo 12.30), 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
12:30
Thu
7.11.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
"Barokkiaarioita"
Viljo ja Maire Vuorion Säätiön konsertti
Ville Matvejeff
Topi Lehtipuu, tenori
Ville Matvejeff: Seaside Rendezvous
Thomas Adès: Three studies on Couperin
Elliott Carter: Sinfonia nro 1
Jukka Tiensuu: Mora, 18´
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fri
8.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Diandra sings Bond
Antti Rissanen
Diandra, laulu
Tero Lindberg, trumpetti
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 e lapset alle 16v ja opiskelijat, S-Etukortilla 32 € permanto / 27 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Fri
8.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfonia Lahti ja Frigg
Jaakko Kuusisto
Frigg-kansanmusiikkiyhtye:
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso
Liput: 25-20 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
13:00
Fri
8.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 5
Joshua Weilerstein
Ossi Tanner, piano
Jonas Silinskas, trumpetti
Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 G-duuri ”Rummunisku” 
Dmitri Šostakovitš: Pianokonsertto nro 1 c-molli op. 35
Caroline Shaw: Entr’acte jousiorkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Kyeong Ham, oboe
Fàtima Boix Cantó, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
W. A. Mozart: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri K 452
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
8.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fri
8.11.2019
Tapiola Sinfonietta
META4
Meta4-jousikvartetti:
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
omas Djupsjöbacka, sello
Jörg Widmann: Oktetto
Gustav Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10, sov. Vladimir Mendelssohn ja Meta4
Joseph Haydn: Sinfonia nro 100 ”Sotilassinfonia”
*Konsertin jatkot
Matthew Whitall: Jousikvartetto nro 3, kantaesitys
- Avoin kenraaliharjoitus.
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
8.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 12.11 (klo 12.30), 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
12:00
Fri
8.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Romeo at Juliet’s Grave", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 2. osa, 4’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 4. osa, 9’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Muut esitykset: 14.11 ja 15.11 (klo 19)
Turun konserttitalo
19:00
Sun
10.11.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Beethoven - Akademie 22.12.1808
Jan Tomasz Adamus
Paavali Jumppanen, piano
Ashley Wass, piano
Tarmo Peltokoski, piano
Helena Juntunen, sopraano
Tapiolan kamarikuoro
Sibelius-Akatemian solistiensemble
Ludwig van Beethoven:
Pastoraalisinfonia
Konserttiaaria Ah! Perfido 
Gloria C-duuri-Messusta
Pianokonsertto nro 4 
Sinfonia nro 5 – Franz Lisztin versiona soolopianolle 
Sanctus C-duuri-Messusta
Piano-fantasia (improvisoitu) 
Kuoro-fantasia op. 80
Yhteistyössä PianoEspoo -festivaalin kanssa. Liput 16-62 €.
Musiikkitalo, konserttisali
16:00
Tue
12.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Juniorikonsertti
József Hárs
Satu Sopanen, laulu ja juonto
Helsingin 5. musiikkiluokkien oppilaita
Musiikkitalo
19:00
Tue
12.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tue
12.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 3€. Vain ryhmille. 
Muut esitykset: 13.11 (klo 10)
Turun konserttitalo
10:00
Tue
12.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
12:30
Wed
13.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Score - Orchestral game music
Atso Almila
Sabina Zweiacker, sopraano
Orvar Säfström, juontaja
Liput: 33 €  permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Wed
13.11.2019
Pori Sinfonietta
Ariadne auf Naxos
Tibor Bogányi
Camilla Nylund, Johanna Lehesvuori, Anton Saris, Johannes Pessi, Ville Salonen, Antti Pakkanen, Simo Mäkinen, Karoliina Laurila, Reetta Haavisto, Solja Virta
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos
Yhteistyössä Satakunnan Musiikkijuhlat ry:n kanssa
Promenadisali
19:00
Wed
13.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 5
Matthew Halls
Steven Osborne, piano
W. A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 27 B-duuri KV 595
Joseph Haydn: Alkusoitto oopperasta Asumaton saari
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 D-duuri “Kello”
 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Wed
13.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 3€. Vain ryhmille. 
Turun konserttitalo
10:00
Wed
13.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
12:30
Wed
13.11.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki plays Dizzy Gillespie
Mikko Hassinen
Liput: 20 €, eläkeläiset 15 €, S-Etukortilla 15 €, opiskelijat, lapset, varusmiehet 10 €.
Kanneltalo
19:00
Thu
14.11.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Swingiä, svengiä ja viihdettä
Antti Rissanen
Mari Palo, sopraano
Liput: 30/28/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
14.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Erin ja Jyväskylä Sinfonia
Jarkko Kiiski
Erin, laulu
Lippu.fi: 33,50 / 28,50 / 17,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 30 / 26 / 15 €; S-Etukortilla 28 / 24 / 13 €
Jyväskylän Paviljonki
19:00
Thu
14.11.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Malin Broman, joht. & viulu
Igor Stravinsky: Konsertto jousille, D-duuri, 13'
Lili Boulanger: D'un soir trist, 11'
Maurice Ravel: Tsigane, 10'
Gabriel Fauré: Nocturne, 3'
Maurice Ravel: Jousikvartetto, 29'
Merkurius-sali, Oulainen
19:00
Thu
14.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Kevätuhri kahdella harmonikalla
Fuusio-kvartetti
Henrik Sandås ja Kalle Välimaa, harmonikka
Maurice Ravel: Jousikvartetto F-duuri
Igor Stravinsky: Kevätuhri (sovitus kahdelle harmonikalle)
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, varusmiehet ja työttömät / 10 € Kuopion kaupunginorkesterin kausikorttiasiakkaat ja Kamarimusiikkiseuran jäsenet
Yhteistyössä: Kuopion kamarimusiikkiseura
Kuopion Musiikkikeskus, Kamarimusiikkisali
19:00
Thu
14.11.2019
Kymi Sinfonietta
IV kansainvälisen Uuno Klami -sävellyskilpailun finaalikonsertit
Olari Elts
Jussi-Pekka Rantanen, juontaja
Valentina Coladonato, sopraano
Oleg Larionov, alttoviulu
Risto-Matti Marin, piano
Heigo Rosin, marimba
Christopher Culpo (Ranska): Mundus Imaginalis, 25', kantaesitys
Pertti Jalava (Suomi): Alttoviulukonsertto, 23', kantaesitys
Andrea Portera (Italia): Klecksophonic Lieder, 18', kantaesitys
Tomi Räisänen (Suomi): Portal, Marimba concerto, 20', kantaesitys
Roberto Sansuini (Italia): Neljä tarinaa pienelle orkesterille, 26', kantaesitys
Tuomaristo: Kalevi Aho (pj.), Magnus Lindberg, Erkki-Sven Tüür ja Olari Elts
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 € (ei sis. kausikorttiin)
(kausikortilla 2 €:n alennus vain ennakkomyyntipisteistä, ei Ticketmasterista)
Kuusankoskitalo
19:00
Thu
14.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Leonid Grin
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Joseph Haydn: Sinfonia nro 49 f-molli "La Passione", 24'
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikonsertto KV 622 A-duuri, 25'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9 op. 70 Es-duuri, 27'
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:00
Thu
14.11.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Oopperan taikaa
Vytautas Lukočius
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Aarne Pelkonen, baritoni
Giacomo Puccini: Manon Lescaut, Intermezzo, 5'
Erich Wolfgang Korngold: Kuollut kauopunki, Fritzin aaria 'Mein Sehnen, mein Wähnen', 5'
Gaetano Doniuzetti: Don Pasquale, malatestan aaria 'Bella siccome un angelo'
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni, 'Deh vieni alla finestra'
Richard Wagner: Tannhäuser, Wolframin aaria 'Wie Todesahnung; O du mein holder Abendstern', 4'
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin, Jeletskin aaria 'Ja vas ljub lju'
Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, Laurettan aaria 'O mio babbino caro'
Giuseppe Verdi: Kohtalon voima, Leonoran aaria 'Pace, Pace, mio Dio'
Antonin Dvořák: Rusalkan laulu kuulle, 5'
Giacomo Puccini: Namiohuvit, Amelian aria 'Morro, ma prima in grazia'
Giacomo Puccini: La Boheme, Musettan valssi 'Quando me'n vo'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 43, 43'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 12-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa.
- Taiteilijavartti klo 18.30.
Muut esitykset: 15.11. klo 19 Lappeenranta
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Thu
14.11.2019
Oulu Sinfonia
Kelttien kaiut
Jan Söderblom
Jan Söderblom, viulu
Réka Szilvay, viulu
Lotta Wennäkoski: Hava, 10’
Jean Sibelius: Neljä humoreskia viululle ja orkesterille op. 89, 23’
Amy Beach: Gaelic Symphony op. 32, 41’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
14.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 4
Matthew Halls
Steven Osborne, piano
W. A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 27 B-duuri KV 595
Joseph Haydn: Alkusoitto oopperasta Asumaton saari
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 D-duuri “Kello”
 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
14.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
14.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 15.11 (klo 12) 
Turun konserttitalo
12:00
Thu
14.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Romeo at Juliet’s Grave", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 2. osa, 4’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 4. osa, 9’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Muut esitykset: 15.11 (klo 19)
Turun konserttitalo
19:00
Thu
14.11.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Metamorfooseja
Ericka Nygård, huilu
Maano Männi, viulu
Viktor Olaus Nygård, alttoviulu
Oili Tuhkanen, alttoviulu
Vladimir Reshetko, sello
Elena Hämäläinen, sello
Pontus Grans, kontrabasso
Alexandre Tansman: Tombeau du Chopin, 10´
Wolfgang von Bartels: Sarja huilulle ja jousille, 21´
Erwin Schulhoff: Concertino huilulle, alttoviululle ja kontrabassolle, 16´
Richard Strauss: Matamorphosen 28´
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fri
15.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kuoleman monet kasvot
Klaus Mäkelä
Shenyang, bassobaritoni
Igor Stravinsky: Divertimento, sarja baletista Keijukaisen suudelma
Modest Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
Fri
15.11.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Ranskalainen ilta
Malin Broman, joht. & viulu
Igor Stravinsky: Konsertto jousille, D-duuri, 13'
Lili Boulanger: D'un soir trist, 11'
Maurice Ravel: Tsigane, 10'
Gabriel Fauré: Nocturne, 3'
Maurice Ravel: Jousikvartetto, 29'
Liput: 28/22,50/11 €
Snellman-sali
19:00
Fri
15.11.2019
Kymi Sinfonietta
IV kansainvälisen Uuno Klami -sävellyskilpailun finaalikonsertit
Olari Elts
Jussi-Pekka Rantanen, juontaja
Valentina Coladonato, sopraano
Oleg Larionov, alttoviulu
Risto-Matti Marin, piano
Heigo Rosin, marimba
Christopher Culpo (Ranska): Mundus Imaginalis, 25'
Pertti Jalava (Suomi): Alttoviulukonsertto, 23'
Andrea Portera (Italia): Klecksophonic Lieder, 18'
Tomi Räisänen (Suomi): Portal, Marimba concerto, 20'
Roberto Sansuini (Italia): Neljä tarinaa pienelle orkesterille, 26'
Tuomaristo:Kalevi Aho (pj), Magnus Lindberg, Erkki-Sven Tüür ja Olari Elts
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 € (ei sis. kausikorttiin)
(kausikortilla 2 €:n alennus vain ennakkomyyntipisteistä, ei Ticketmasterista)
Kotkan konserttitalo
19:00
Fri
15.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin  kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Oopperan taikaa
Vytautas Lukočius
Johanna Rusanen, sopraano
Aarne Pelkonen, baritoni
Giacomo Puccini: Manon Lescaut, Intermezzo, 5'
Erich Wolfgang Korngold: Kuollut kauopunki, Fritzin aaria 'Mein Sehnen, mein Wähnen', 5'
Gaetano Doniuzetti: Don Pasquale, malatestan aaria 'Bella siccome un angelo'
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni, 'Deh vieni alla finestra'
Richard Wagner: Tannhäuser, Wolframin aaria 'Wie Todesahnung; O du mein holder Abendstern', 4'
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin, Jeletskin aaria 'Ja vas ljub lju'
Giacomo Puccini: Gianni Schicchi, Laurettan aaria 'O mio babbino caro'
Giuseppe Verdi: Kohtalon voima, Leonoran aaria 'Pace, Pace, mio Dio'
Antonin Dvořák: Rusalkan laulu kuulle, 5'
Giacomo Puccini: Namiohuvit, Amelian aria 'Morro, ma prima in grazia'
Giacomo Puccini: La Boheme, Musettan valssi 'Quando me'n vo'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 43, 43'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeenranta-sali
19:00
Fri
15.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Höstsonaten - Syyssonaatti
John Storgårds / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Muut esitykset: 22.11., 27.11., 10.12., 12.12.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fri
15.11.2019
Tampere Filharmonia
Sanansaattaja
Eero Lehtimäki
Senja Rummukainen, sello
Claude Debussy: Faunin iltapäivä
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmia selolle ja orkesterille op. 33
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9 Es-duuri op. 70
Jean Sibelius: Pohjolan tytär op. 49
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Fri
15.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Turun konserttitalo
12:00
Fri
15.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra
Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Romeo at Juliet’s Grave", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 2. osa, 4’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 4. osa, 9’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Sat
16.11.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Kemi 150 juhla
Erkki Lasonpalo
Tervahalli
15:00
Sat
16.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sat
16.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sun
17.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kamarimusiikkikonsertti
Meta 4 ja Sinfonia Lahden muusikoita
Garth Knox: Marin Marais Variations on "Folies d'Espagne" for four viola, 20'
Lois Sophr: Oktetto E-duuri op. 32, 25'
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto op. 115, 38'
Liput: 15 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja nuoret
Lahden Konserttitalo, Felix Krohn -sali
14:00
Sun
17.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Aurajoelta Vltavalle
Matti Koponen, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Jouni Rissanen, alttoviulu
Roi Ruottinen, sello
Mikko Multamäki, kontrabasso
Bedřich Smetana: Jousikvartetto nro 1 e-molli ”Elämästäni”, 18' 
Antonín Dvořák: Jousikvintetto nro 2 G-duuri op. 77, 34'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Sibelius-museo
14:00
Tue
19.11.2019
Hyvinkään Orkesteri
Marrasklassikko
Tuomas Pirilä
Laura Mikkola, piano
Krzysztof Penderecki: Adagietto oopperasta Paradise Lost, 5’
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 Es-duuri "Keisari", 40’
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri, 40’
Hyvinkääsali
19:00
Wed
20.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Fiori di fiori
Susanna Mälkki
Garrick Ohlsson, piano
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 25
Francesco Filidei: Fiori di fiori
Franz Liszt: Les Préludes, sinfoninen runo
Musiikkitalo
19:00
Wed
20.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Runot: Jukka Itkonen
Sävellys: Timo Klemettinen
Orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski
Keinuhevosen kengittäjä -produktion kappaleet
Lippu.fi: 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 10 €; OP Keski-Suomen omistaja-asiakkaille 8 €
Muut esitykset 20.11. klo 17 ja 18.
Jyväskylän teatteritalo
13:00
Wed
20.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Runot: Jukka Itkonen
Sävellys: Timo Klemettinen
Orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski
Keinuhevosen kengittäjä -produktion kappaleet
Lippu.fi: 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 10 €; OP Keski-Suomen omistaja-asiakkaille 8 €
Muut esitykset 20.11. klo 18.
Jyväskylän teatteritalo
17:00
Wed
20.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Keinuhevosen kengittäjä
Jozsef Hars
Ulla Piispanen, laulu
Matti Tegelmann, laulu
Runot: Jukka Itkonen
Sävellys: Timo Klemettinen
Orkesterisovitukset: Jarkko Kiiski
Keinuhevosen kengittäjä -produktion kappaleet
Lippu.fi: 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 10 €; OP Keski-Suomen omistaja-asiakkaille 8 €
Jyväskylän teatteritalo
18:00
Wed
20.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sukellus orkesteriin -konsertti
Dalia Stasevska
Uuno Klami: Kalevala sarja op. 23, 30'
Jean Sibelius: Karelia-sarja op. 11, 14'
Liput: 25 €
Sibeliustalon Metsähalli
19:00
Wed
20.11.2019
Oulu Sinfonia
Z!
Jukka Iisakkila
Marzi Nyman, kitara, laulu
Arttu Takalo, lyömäsoittimet
Tero Toivonen, käyrätorvi
Igor Stravinsky: Scherzo á la Russe, 3'
Frank Zappa: Sofa, 5'
Arttu Takalo: Rue de Rivoli, 4'
Arttu Takalo: Summer Rain, 3'
Arttu Takalo: Valse Absinthe Symphonique, 2'
Tero Toivonen: Space Taxi, 5'
Marzi Nyman: Kitarakonsertto osa 2, 15'
Marzi Nyman: Hunt, 8'
Leonard Bernstein: Musical Toast, 2'
Arttu Takalo: Old and Gay, 3'
Marzi Nyman: Outo tyttö, 4'
Dave Lindholm: Pieni ja hento ote, 8'
Tapio Rautavaara: Juokse sinä humma, 8'
Frank Zappa: Why Does It Hurt When I Pee, 6'
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Wed
20.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
21.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Fiori di fiori
Susanna Mälkki
Garrick Ohlsson, piano
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 25
Francesco Filidei: Fiori di fiori
Franz Liszt: Les Préludes, sinfoninen runo
Musiikkitalo
19:00
Thu
21.11.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Duo Tiksola
Minna Pensola, viulu
Antti Tikkanen, viulu
Franz Strauss-Hasenöhrl: Till Eulenspiegel – einmal anders!, 18'
Benjamin Britten: Konsertto viululle, alttoviululle ja orkesterille, 25'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 94, G-duuri H 1/94, 23'
Liput: 24/22/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
21.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Avoin harjoitus
Jessica Cottis
Vapaa pääsy.
Klo 11-14 Valohalli Ravintola Oodin matinealounas. Hinta 10 € (sis. salaattipöytä, pääruoka, jälkiruoka, kahvi/tee)
Kuopion Musiikkikeskus
12:00
Thu
21.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Klassikojen ilta
Jessica Cottis
Jakob Koranyi, sello
Thomas Adés: Three Studies from Couperin, 13'
Joseph Haydn: Sellokonsertto C-duuri, 24
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7, 36'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu)
Avoin harjoitus klo 12, Konserttisali
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Thu
21.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dalia Stasevska
Juhani Lagerspetz, piano
Ludwig Van Beethoven: Pianokonsertto nro 2 op. 19 B-duuri, 29'
Andrew Norman: Try, 15'
Uuno Klami: Kalevala-sarja op. 23, 30'
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:00
Thu
21.11.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kesäisiä taivaita haikaillen"
Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset: 22.11. (klo 19) Kemijärven kulttuurikeskus

Korundi
19:00
Thu
21.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Konsertto filmille ja orkesterille
Vytautas Lukočius
Kalle-Pekka Koponen, sello
Pēteris Vasks: Music for Fleeting Birds, 9'
Mieczyslaw Weinberg: Concerttino sellolle ja jousille op. 43/2, 20'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappenranta-sali
19:00
Thu
21.11.2019
Pori Sinfonietta
Kummilapsikonsertti
Stefan Kavén
Sanna Kuikka, laulattaja/leikittäjä
Saija Santavirta, laulattaja/leikittäjä
Peter Warlock: Capriol Suite - Pieds en l'Air
Claude Debussy, Stefan Kavén: Golliwogg's Cake-Walk
Armando Soricillo: Mustan kissan tango
Leroy Andersson: The Walzing Cat
John W. Bratton: Teddykarhujen huviretki
Edvard Grieg: Lyric Pieces Op. 54/4
Petter Ohls, Petri Juutilainen: Talvella
Marjatta Pokela, Timo Sirén: Mörkö se lähti piiriin
Gabriel Fauré, Henri Rabaud: Berceuse/Dolly Suite Op. 56
Yhteistyössä Palmgren-konservatorion musiikin varhaiskasvatuksen kanssa.
Promenadisali
17:30
Thu
21.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
21.11.2019
Tampere Filharmonia
Keskeneräinen
Lawrence Renes
Anton Mejias, piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 19 F-duuri KV 459 
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9 d-molli
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Thu
21.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 2
Klaus Mäkelä
Jukka Rantamäki, juontaja
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoraali"
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Thu
21.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Laulu tulipunaisesta kukasta
Jaakko Kuusisto
Mauritz Stiller/Armas Järnefelt: Laulu tulipunaisesta kukasta, 100'
Elokuva orkesterisäestyksellä
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Thu
21.11.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki plays Frank Zappa feat. Jere Haakana
Valtteri Laurell Pöyhönen
Jere Haakana
Liput Lippupisteestä palvelumaksuineen: Normaalihinta 20 €, eläkeläiset 15 €, ppiskelijat, lapset, varusmiehet 10 €
Vuotalo
19:00
Thu
21.11.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Phantasma
Mihhail Gertz
Rebecca Roozeman, viulu
Erkki-Sven Tüür: Phantasma
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli, 26'
Ludwing van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fri
22.11.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti RUSK-festivaalilla
Jozsef Hárs
Jukka Perko, saksofoni
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Igor Stravinsky: Konsertto jousille, D-duuri, 13'
Aaron Copland: Konsertto klarinetille ja jousille, 16'
Outi Tarkiainen: Liebklinge sopraanosaksofonille ja orkesterille, 16'
Sebastian Fagerlund: Strings to the bone, 13'
Schaumansali, Pietarsaari
19:30
Fri
22.11.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kesäisiä taivaita haikaillen"
Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 
Liput: 21/18/10 €

Kemijärven kulttuurikeskus
19:00
Fri
22.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 6
Olari Elts
Andrea Mastroni, basso
Sergei Rahmaninov: Kuolleiden saari op. 29
Modest Musorgski (orkestroinut Kalevi Aho): Kuoleman lauluja ja tansseja
Modest Musorgski: Muistoja Krimiltä
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 6 h-molli op. 54
*Myöhäisillan kamarimusiikki: 
Tomas Nuñez, sello
Kirill Kozlovski, piano
Sergei Rahmaninov: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli op. 19
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
22.11.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Roozeman & Stradivarius
Mihhail Gertz
Rebecca Roozeman, viulu
Erkki-Sven Tüür: Phantasma
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
Seinäjoki-sali
19:00
Fri
22.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Höstsonaten - Syyssonaatti
John Storgårds / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Muut esitykset: 27.11., 10.12., 12.12.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fri
22.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Beethoven IV
Klaus Mäkelä
Marko Ylönen, sello
Einar Englund: Valkoinen peura, orkesterisarja
Pēteris Vasks: Sellokonsertto nro 2 "Klātbūtne"
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoraali"
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Sat
23.11.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Elementit – FiBOn 30-vuotisjuhlakonsertti
Alfredo Bernardini
Myriam Arbouz, sopraano
Rebel–Clérambault–Vivaldi–Händel
Pyhän Mikaelin kirkko, Kirkkonummi
18:00
Sat
23.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sun
24.11.2019
Oulu Sinfonia
Kamarikonsertti
Oulu Sinfonian kamarimuusikot
Kamarimusiikkia
Vapaa pääsy
Tulindbergin sali
14:00
Sun
24.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 3
Se taivaallinen tarina
Jussi Särkkä, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Kaisa Kortelainen, huilu
Sivan Magen, harppu
Jouko Laivuori, piano
Joseph Haydn: Trio G-duuri
Friedrich Kuhlau: Trio op. 119 
Matthew Whittall: Night, sleep, death and the stars
André Jolivet: Joulupastoraaleja
LIput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sun
24.11.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Elementit – FiBOn 30-vuotisjuhlakonsertti
Alfredo Bernardini
Myriam Arbouz, sopraano
Rebel–Clérambault–Vivaldi–Händel
Ritarihuone
18:00
Tue
26.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toiveklassikot palvelutalossa
Konserttimestarin johdolla
Vapaa pääsy!
Lappeenranta
14:00
Tue
26.11.2019
Suomalainen barokkiorkester
Elementit – FiBOn 30-vuotisjuhlakonsertti
Alfredo Bernardini
Myriam Arbouz, sopraano
Rebel–Clérambault–Vivaldi–Händel
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Tue
26.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Wed
27.11.2019
Jyväskylä Sinfonia
Kymi Sinfonietta
Kahden orkesterin voima
Ville Matvejeff
Rebecca Roozeman, viulu
Magnus Lindberg: Chorale, 6'
Jean Sibelius: Viulukonsertto, 33'
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2, 56'
Lippu.fi: 29,50 / 27,50 / 12,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 27 / 25 / 10 € 
Muut esitykset: 28.11. (klo 19) Kuusankoskitalo, 29.11. (klo 19) Kotkan konserttitalo
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Wed
27.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toiveklassikot Palvelutalossa
Konserttimestarin johdolla
Vapaa pääsy!
Lappeenranta
14:00
Wed
27.11.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 6
Gustavo Gimeno
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Matti Heininen: Towards the extraordinary adventures of Baron Munchausen, kantaesitys (Ylen tilaus) 
Richard Strauss: Duett concertino TrV 293
Sofia Gubaidulina: Reflections on the theme B-A-C-H
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Wed
27.11.2019
Savonlinnan Orkesteri
Suomalais-unkarilainen ilta
Savonlinna-kvartetti
Jószef Balog, piano
Einojuhani Rautavaara: Jousikvartetto nro 1, 12'
Unkarilaisia soolopianoteoksia, 20'
Ernö Dohnanyi: Pianokvintetto nro 1 c-molli, 25'
Liput: 15/5 €, ovelta tuntia ennen konserttia käteisellä
Melartin-sali
19:00
Wed
27.11.2019
Suomalainen barokkiorkester
Elementit – FiBOn 30-vuotisjuhlakonsertti
Alfredo Bernardini
Myriam Arbouz, sopraano
Rebel–Clérambault–Vivaldi–Händel
Kangasala-talo
19:00
Wed
27.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Höstsonaten - Syyssonaatti
John Storgårds / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Muut esitykset: 10.12., 12.12.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Wed
27.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Wed
27.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurikeskus ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Thu
28.11.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfonisesti leikitellen
Dylan Corlay
Amy Dickson, saksofoni
Philip Glass: Sinfonia nro 3, 26'
James MacMillan: Saksofonikonsertto, ensi kertaa Suomessa, 15'
Claude Debussy: Children´s Corner, 17'
Georges Bizet: Jeux d´enfants op. 22, 12'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu)
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Thu
28.11.2019
Kymi Sinfonietta
Jyväskylä Sinfonia
Yhteiskonsertti Jyväskylä Sinfonian kanssa
Ville Matvejeff
Rebecca Roozeman, viulu
Magnus Lindberg: Chorale, 6'
Jean Sibelius: Viulukonsertto, 31'
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2, 60'
Liput: aikuiset 25 €, eläkeläiset 20 €, työttömät ja opiskelijat 12 €
Muut esitykset: 29.11. (klo 19) Kotkan konserttitalo   
Kuusankoskitalo
19:00
Thu
28.11.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Sibelius-Akatemian kapellimestariluokan oppilaita
Sibelius-Akatemian kapellimestariluokan oppilaat:
James Sherlock, Tarmo Peltokoski, I-Han Fu ja Sebastian Zinca
Kaapo Kangas, kontrabasso (Sibelius-Akatemian opiskelija)
Atso Almila, juontaja ja kapellimestareiden ohjaaja
Johannes Brahms: Traaginen alkusoitto op. 81, 13'
Nino Rota: Divertimento Concertante, kontrabassolle ja orkesterille, 23'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 op. 64, 50'
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:00
Thu
28.11.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuulahduksia Uudesta-Seelannista"
Tianyi Lu
Jonna Staas, oboe
Pekka Niskanen, klarinetti
Edwin Carr: Trio, ekS.
Ralph Vaughan Williams: Oboekonsertto a-molli
Douglas Lilburn: Diversions, ensi kertaa Suomessa
Salina Fisher: Unfinished Portrait, ensi kertaa Suomessa
Gareth Farr: Waipoua, ensi kertaa Suomessa
John Psathas: Abhisheka, ensi kertaa Suomessa
William Walton: Henry V Suite, sov, kamariorkesterille Charlie Piper, sov. ekS.
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset: 29.11. (klo 19) Sodankylän kunnan valtuustosali
Korundi
19:00
Thu
28.11.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Toiveklassikot Palvelutalossa
Konserttimestarin johdolla
Vapaa pääsy!
Lappeenranta
14:00
Thu
28.11.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Muistoja rakkailta seuduilta
Daniel Raiskin
Anton Barakhovsky, viulu
Pjotr Tšaikovski: Elegia, 8'
W.A. Mozart: Viulukonsertto nro 5 A-duuri, 28'
Pjotr Tšaikovksi: Souvenir d'un lieu cher (sov. jousiorkesterille Alexandru Lascae), 15'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 29 A-duuri, 23'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 12-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa.
- Taiteilijavartti klo 18.30
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Thu
28.11.2019
Oulu Sinfonia
Elämän arvoituksia
Rumon Gamba
Ilari Angervo, alttoviulu
Matthew Whittall: The Heaven That Dwells So Deep, 35’
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat op. 36, 31’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
28.11.2019
Pori Sinfonietta
My name is James Bond
Antti Rissanen
Diandra Flores, laulu
Tero Lindberg, trumpetti
Monty Norman, Tero Lindberg: Dr. No - James Bond theme
John Barry, Tero Lindberg: The man with the golden gun
Monty Norman, Tero Lindberg: Goldfinger
John Barry, Tero Lindberg: Thunderball
John Barry, Tero Lindberg: Diamons are forever
John Barry, Tero Lindberg: From Russia with love
Marvin Hamlisch, Antti Rissanen: Nobody does it better
John Barry, Antti Rissanen: Moonraker
George Martin, Tero Lindberg: Live and let die
Burt Bacharach, Hal David: Look of love
John Barry, Tero Lindberg: You only live twice
Bill Conti, Antti Rissanen: For your eyes only
John Barry, Antti Rissanen: All time high
Michael Kamen, Antti Rissanen: License to kill
Eric Serra, Tero Lindberg: Golden eye
John Barry, Antti Rissanen: On her majesty's escret service
David Arnold, Tero Lindberg: Tomorrow never dies
David Arnold, Antti Rissanen: You know my name
Thomas Newman, Tero Lindberg. Skyfall
Christian Wolf, Antti Rissanen: Forever, I am all yours
Promenadisali
19:00
Thu
28.11.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Sydämeeni joulun teen
Arja Koriseva, laulu
Seinäjoki-sali
19:00
Thu
28.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera
Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
28.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Thu
28.11.2019
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Thu
28.11.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Bravon!
James Lowe
Virva Puumala, sopraano
Aaron Copland: Prelude to Symphony No. 1, arr. for chamber orchestra
Samuel Barber: Knoxville, Summer of 1915
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4 G-duuri, 50´
Vaasan kaupungintalo
19:00
Fri
29.11.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Romanza e Scherzoso
Thomas Adès
Kirill Gerstein, piano
Jean Sibelius: Historiallisia kuvia I
Ferruccio Busoni: Romanza e Scherzoso, pianolle ja orkesterille
Thomas Adès: Pianokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Leoš Janáček: Taras Bulba
Musiikkitalo
19:00
Fri
29.11.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 5 & 6
John Storgårds, joht. & viulu
Ludwig Van Beethoven: Romanssi viululle ja orkesterille nro 1, op. 40, 8'
Ludwig Van Beethoven: Sinfonia nro 6, op. 68, 40'
Ludwig Van Beethoven: Romanssi viululle ja orkesterille nro 2, 9'
Ludwig Van Beethoven: Sinfonia nro 5, op. 67, 30'
Liput: 28/22,50/11 €
Snellman-sali
19:00
Fri
29.11.2019
Kymi Sinfonietta
Jyväskylä Sinfonia
Yhteiskonsertti Jyväskylä Sinfonian kanssa
Ville Matvejeff
Rebecca Roozeman, viulu
Magnus Lindberg: Chorale, 6'
Jean Sibelius: Viulukonsertto, 31'
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2, 60'
Liput: aikuiset 25 €, eläkeläiset 20 €, työttömät ja opiskelijat 12 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Fri
29.11.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuulahduksia Uudesta-Seelannista"
Tianyi Lu
Jonna Staas, oboe
Pekka Niskanen, klarinetti
Edwin Carr: Trio
Ralph Vaughan Williams: Oboekonsertto a-molli
Douglas Lilburn: Diversions
Salina Fisher: Unfinished Portrait
Gareth Farr: Waipoua
John Psathas: Abhisheka
William Walton: Henry V Suite, sov, kamariorkesterille Charlie Piper
Liput: 21/18/10 €
Sodankylän kunnan valtuustosali
19:00
Fri
29.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 30.11. (klo 14), 30.11. (klo 18), 3.12., 4.12., 5.12., 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Fri
29.11.2019
Tampere Filharmonia
Viettelijä, sammumaton
Michael Schønwandt
Andreas Brantelid, sello
Richard Strauss: Sävelruno Don Juan op. 20
Joseph Haydn: Sellokonsertto nro 1 C-duuri
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 op. 29 "Sammumaton"
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Fri
29.11.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Tuuri
Olli Mustonen, joht. & piano
Jaakko Kortekangas, baritoni
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto D-duuri op. 61a, 43'
Olli Mustonen: Sinfonia nro 1 "Tuuri", 29'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Sat
30.11.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Händel: Messias
Debra Gomez
Emma Kirkby, sopraano
Sonia Prina, altto
Juho Punkeri, tenori
Juha Uusitalo, basso
Händel-kuoro
George Frideric Händel: Messias
Tampereen tuomiokirkko
18:00
Sat
30.11.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Carmina Burana
Huba Hollókői
Karl Jenkins: Adiemus, 4'
Carl Orff: Carmina Burana, 65'
Liput: 15/15/5 €
Joensuu Areena
18:00
Sat
30.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 30.11. (klo 18), 3.12., 4.12., 5.12., 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sat
30.11.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 3.12., 4.12., 5.12., 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Sat
30.11.2019
Vantaan viihdeorkesteri
Tommi Läntinen Ääretön ikävä - 60 v juhlakonsertti
Tero Lindberg
Vantaan Viihdeorkesteri Ensemble
Tommi Läntinen
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Sun
1.12.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Joulukonsertti musiikkiluokkien kanssa
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Mikkelin musiikkiluokkien kuoro
Liput: 19 / 17 / 6 €, 12-16-vuotiaat 6 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa
Muut esitykset: 3.12. (klo 18) Mikkelin Tuomiokirkko
Martti Talvela -sali, Mikaeli
18:00
Sun
1.12.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä
Johann Sebastian Bach: Viulusonaatti nro 2 A-duuri BWV 1015
Jean-Marie Leclair: Viulusonaatti fis-molli op. 9 nro 10
Samuel Barber: Jousikvartetto b-molli op 11
Dmitri Šostakoviš: Kaksi kappaletta jousioktetille, Preludi ja Scherzo, op. 11
Liput: 15/8 €
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Sun
1.12.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Kirkastettu yö
Juha-Pekka Vikman, viulu
Marjaana Holva, viulu
Helinä Nissi, alttoviulu
Ramona Wolin-Takala, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Eija Huhtala-Krapu, sello
Albert Roussel: Jousitrio op. 58, 18'
Arthur Honegger: Sonatiini viululle ja sellolle, 15' 
Arnold Schönberg: Verklärte Nacht op. 4, 25'
Liput: 24,00 €,19,00 €, 9,00 €
Turun linna
15:00
Tue
3.12.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Joulukonsertti musiikkiluokkien kanssa
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Mikkelin musiikkiluokkien kuoro
Liput: 19 / 17 / 6 €, 12-16-vuotiaat 6 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa
Mikkelin Tuomiokirkko
18:00
Tue
3.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 4.12., 5.12., 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Wed
4.12.2019
Jyväskylä Sinfonia
Mieskuoron juhlaa
Okko Kamu
Markus Nieminen, baritoni
Mieskuoro Sirkat, valm. Kimmo Tuuri
Mieskuoro Alvar, valm. Niklas Taanila
Jean Sibelius: Vapautettu kuningatar, 10'
Jean Sibelius: Tulen synty, 9'
Leevi Madetoja: Sammon ryöstö, 13'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 1, 40'
Lippu.fi: 29,50 / 27,50 / 12,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 27 / 25 / 10 € 
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Wed
4.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Suomen säveliä
Enigma-kvartetti: Sanna Haverinen, viulu, Tatiana Yurieva, viulu, Anfisa Troitskaia, alttoviulu, Amanda Kiiski, sello
Erkki Melartin: Jousikvartetto nro 1
Jean Sibelius: Fuga för Martin Wegelius
Jean Sibelius: Moderato - Allegro appassionato, cis-molli
Joonas Kokkonen: Jousikvartetto nro 3
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, Myynti myös ovelta tuntia ennen konsertin alkua
Kuopion kaupungintalo, juhlasali
19:00
Wed
4.12.2019
Kymi Sinfonietta
Lumiukko
Kimmo Tullila
Ukko Väisänen (Kouvolan Musiikkiluokkien Kaunisnurmen koulun 4M) Walking in the air -kappaleessa
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Iki-ihana joulunajan klassikkoelokuva Kymi Sinfoniettan live-säestyksellä.
Liput 10 € (ei sis. kausikorttiin)
Kotkan konserttitalo
18:00
Wed
4.12.2019
Kymi Sinfonietta
Lumiukko
Kimmo Tullila
Ukko Väisänen (Kouvolan Musiikkiluokkien Kaunisnurmen koulun 4M) Walking in the air -kappaleessa
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Iki-ihana joulunajan klassikkoelokuva Kymi Sinfoniettan live-säestyksellä.
Liput 10 € (ei sis. kausikorttiin)
Kotkan konserttitalo
19:30
Wed
4.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 5.12., 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Wed
4.12.2019
Tapiola Sinfonietta
Sinfoniasuunnistus
Cem Mansur
Sari Kallioranta ja Tarja Luoma, kertojat
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
Yhteistyössä: Verso
Espoon kulttuurikeskus
10:00
Thu
5.12.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Suomi stagella
Eero Lehtimäki
Felix Zenger, beatbox
Uuno Klami: Nummisuutarit, 8'
Felix Zenger: Flare
Einojuhani Rautavaara: Suomalainen myytti, 7'
Jean Sibelius: Pelleas & Melisande op .46, 29'
Liput: 24/22/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
5.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Avoin harjoitus
Jaakko Kuusisto
Vapaa pääsy.
Klo 11-14 Valohalli Ravintola Oodin matinealounas. Hinta 10 € (sis. salaattipöytä, pääruoka, jälkiruoka, kahvi/tee)
Kuopion Musiikkikeskus
12:00
Thu
5.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Rajojen yli
Jaakko Kuusisto
Arttu Takalo, vibrafoni
Niko Kumpuvaara, harmonikka
Cecilia Damström: Tundo!, ensi kertaa Suomessa, 11'
Arttu Takalo: Kaksoiskonsertto vibrafonille ja harmonikalle, kantaesitys, 25'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3, 29'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu),
Avoin harjoitus klo 12
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Thu
5.12.2019
Kymi Sinfonietta
Lumiukko
Kimmo Tullila
Ukko Väisänen (Kouvolan Musiikkiluokkien Kaunisnurmen koulun 4M) Walking in the air -kappaleessa
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Iki-ihana joulunajan klassikkoelokuva Kymi Sinfoniettan live-säestyksellä.
Liput 10 € (ei sis. kausikorttiin)
Kuusankoskitalo
18:00
Thu
5.12.2019
Oulu Sinfonia
Kuvia kotimaasta
Jessica Cottis
Alexej Gerassimez, lyömäsoittimet
Kalevi Aho: Sieidi, 36’
Jean Sibelius: En saga (Satu), sävelruno op. 9, 20’
Jean Sibelius: Finlandia, sävelruno op. 26, 8’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
5.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 7.12. (klo 14), 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Thu
5.12.2019
Tapiola Sinfonietta
3 MOB
Cem Mansur
Jeroen Berwaerts, trumpetti
Virva Puumala, sopraano
Joseph Haydn: Trumpettikonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
Heinz Karl Gruber: 3 MOB-kappaletta trumpetille ja orkesterille
Arnold Schönberg: Jousikvartetto nro 2 jousiorkesterille
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
6.12.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Itsenäisyyspäivän konsertti
Tuomas Hannikainen
Helena Juntunen, sopraano
Armas Järnefelt: Berceuse
Joonas Kokkonen: Adagio Religioso, 8'
Oskar Merikanto: Soi vienosti murheeni soitto
Oskari Merikanto: Omenankukat
Oskari Merikanto: Oi muistatko vielä sen virren
Oskari Merikanto: Ma elän!
Jean Sibelius: Valse Triste, op. 44, 6'
Aulis Sallinen: Kamarimusiikki IX, Nocturne, op. 112, 10'
Jean Sibelius: Presto, 6'
Jean Sibelius: Andante Festivo, 6'
Fredrik Pacius: Maamme
Vapaa pääsy
Kokkolan kirkko
15:00
Fri
6.12.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Dima Slobodeniouk
Barnabas Kelemen, viulu
Jean Sibelius: Viulukonsertto op. 47, 30'
Harri Ahmas: Sinfonia nro 4, kantaesitys, 30'
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 13'
Fredrik Pacius: Maamme
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
15:00
Fri
6.12.2019
Pori Sinfonietta
Porin kaupungin itsenäisyyspäiväjuhla
Tibor Bogányi
Porin Filharmoninen kuoro
Jean Sibelius: Andante Festivo, 6'
Armas Järnefelt: Berceuse, 4'
Jean Sibelius: Karelia-sarja op. 11 osat I ja III, 10'
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 9'
Yrjö Kilpinen: Lippulaulu, 2'
Aksel Törnudd: Satakunnan laulu, 2'
Fredrik Pacius: Maamme, 3'
Fredrik Pacius: Suomen laulu, 2'45
Promenadisali
13:00
Fri
6.12.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Klaus Mäkelä
Kari Kriikku, klarinetti
Leevi Madetoja: Kullervo op. 15
Jouni Kaipainen: Carpe diem! op. 38
Jean Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa op. 22
Musiikkitalo
15:00
Fri
6.12.2019
Tampere Filharmonia
Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti
Leif Segerstam
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Jean Sibelius: Sinfonia nro 6 d-molli op. 104
Jean Sibelius: Lauluja
Jean Sibelius: Finlandia op. 26 nro 7
Liput: 28/22/15/8 € 
Tampere-talo, Iso sali
15:00
Fri
6.12.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Turun kaupungin itsenäisyyspäivän juhlakonsertti 2019
Ruut Kiiski
Leonardo Chiodo, sello
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Jean Sibelius: Cantique op. 77 nro 1 sellolle ja orkesterille, 5'
Jean Sibelius: Devotion op. 77 nro 2 sellolle ja orkesterile, 5' 
Fredrik Pacius: Maamme, 3'
Muut esitykset: 6.12. (klo 15)
Turun konserttitalo
12:00
Fri
6.12.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Turun kaupungin itsenäisyyspäivän juhlakonsertti 2019
Ruut Kiiski
Leonardo Chiodo, sello
Jean Sibelius: Finlandia op. 26, 8'
Jean Sibelius: Cantique op. 77 nro 1 sellolle ja orkesterille, 5'
Jean Sibelius: Devotion op. 77 nro 2 sellolle ja orkesterile, 5' 
Fredrik Pacius: Maamme, 3'
Turun konserttitalo
15:00
Sat
7.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 7.12. (klo 18), 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sat
7.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 11.12., 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Sun
8.12.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Armas Janne
Alina Pogostkina, viulu
Armas Järnefelt: Juhla-alkusoitto
Jean Sibelius: Humoreskit viululle ja orkesterille op. 87, op. 89
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3
Musiikkitalo
15:00
Sun
8.12.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 4
Trion aikamatka
Ezra Woo, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu
Kyeong Ham, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, piano
J.S. Bach: Triosonaatti nro 2 c-molli BWV 526
W.A. Mozart: Kegelstatt-trio KV 498
Ludwig van Beethoven: Trio op. 11 B-duuri
Robert Kahn: Serenade op. 73
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sun
8.12.2019
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä III
Kamarimusiikkisarja
Pasi Pihlaja, käyrätorvi
Satu Kolehmainen, piano
Rantamäki-kvartetti
Timo Klemettinen: Rajaton
Timo Katila: Melancolico
Alexander Gilev: Consertino
Satu Kolehmainen: Viimeinen valssi
Sellosali
15:00
Tue
10.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Höstsonaten - Syyssonaatti
John Storgårds / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Muut esitykset: 12.12.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tue
10.12.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Pieni joulu-uudistus
Kirmo Lintinen
Jarkko Martikainen, laulu
Temppeliaukion kirkko
19:00
Wed
11.12.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Bach, Händel, Vivaldi
Dmitry Sinkovsky, joht. & viulu
Aapo Häkkinen, cembalo
Bach, Vivaldi, Händel
Theater and der Blinke, Leer, Saksa
20:00
Wed
11.12.2019
Jyväskylä Sinfonia
Vanhan musiikin joulu
Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch
Virva Puumala, sopraano
Zoltán Köver, trumpetti
Georg Philipp Telemann: Alkusoittosarja, 20'
Arcangelo Corelli: Joulukonsertto, 15'
Johann Sebastian Bach: Kantaatti nro 51: Jauchzet Gott in allen Landen, 18'
Antonio Vivaldi: Concerto grosso D-duuri, 15'
Lippu.fi: 29,50 / 27,50 / 12,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 27 / 25 / 10 € 
Taulumäen kirkko
19:00
Wed
11.12.2019
Kymi Sinfonietta
"Joulua odotellessa"
Olari Elts
Riku Pelo, baritoni
Marika Hölttä, sopraano
Sonus-kuoro, Kouvola
Kamarikuoro Kotka-Canto, Kotka
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 6
Felix Mendelssohn: Ave Maris Stella, sopraanolle ja orkesterille
Felix Mendelssohn: Von Himmel Hoch -kantaatti
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 31
Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum sopraanolle, kuorolle ja orkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Regina Coeli sopraanolle, kuorolle ja orkesterille
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Kotkan kirkko
19:00
Wed
11.12.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 7
Hannu Lintu
Gerald Finley, baritoni
Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9 d-molli
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Wed
11.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset (kaikki klo 19): 14.12., 18.12., 20.12., 28.12., 31.12.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
Wed
11.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 13.12., 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Wed
11.12.2019
Tapiola Sinfonietta
Kauneimmat joululaulut
Pasi Hyökki
Tapiolan kuoro 
Kauneimpia joululauluja
Konsertti on osa Kauneimmat Joululaulut-kampanjaa. Yhteistyössä: Tapiola seurakunta, Vocal Espoo ja Suomen Lähetysseura
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Wed
11.12.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Pieni joulu-uudistus
Kirmo Lintinen
Jarkko Martikainen, laulu
Espoon tuomiokirkko
19:00
Thu
12.12.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Pähkinänsärkijä
Huba Hollókői
Pjotr Tšaikovski: Osia Pähkinänsärkijästä
Edvard Grieg: Peer Gynt sarja nro 1, 15'
Liput: 15/15/5 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Thu
12.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Amelia ja Wagner
Eva Ollikainen
Amelia Jakobsson, sopraano
Richard Wagner: König Enzio -alkusoitto, 10'
Richard Wagner: Wesendonck-lauluja, 21'
Richard Wagner: Sinfonia f-molli op. 12, 45'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu)
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Thu
12.12.2019
Kymi Sinfonietta
"Joulua odotellessa"
Olari Elts
Riku Pelo, baritoni
Marika Hölttä, sopraano
Sonus-kuoro, Kouvola
Kamarikuoro Kotka-Canto, Kotka
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 6, 11'
Felix Mendelssohn: Ave Maris Stella, sopraanolle ja orkesterille
Felix Mendelssohn: Von Himmel Hoch -kantaatti
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 31, 17'
Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum sopraanolle, kuorolle ja orkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Regina Coeli sopraanolle, kuorolle ja orkesterille, 12'
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Kouvolan Keskuskirkko
19:00
Thu
12.12.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Otto Tausk
Baiba Skride, viulu
Felix Mendelssohn: Meren tyven ja onnellinen matka, alkusoitto op. 27, 14'
Victoria Borisova-Ollas: Viulukonsertto, ensi kertaa Suomessa, 25'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13 g-molli, 40'
Liput: 30-24 € aikuiset, 25-20 € eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:00
Thu
12.12.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Jouluinen alppitorvi
Kaapo Ijäs
Carlo Torlontano, alppitorvi
Arcangelo Corelli: Concerto grosso op. 6 nro 8 g-molli 'Joulukonsertto', 15'
Anton Zimmermann: Sinfonia 'Pastoritia' G-duuri alppitorvelle ja jousiorkesterille, 10'
Giovanni D'Aquila: The great Horn of Helm alppitorvelle ja orkesterille, 10'
Franz Schubert: Sinfonia nro 5 B-duuri, 26'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeenranta-sali
19:00
Thu
12.12.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kaupunginorkesterin joulutervehdys
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Musiikkiluokkien esiintyjiä
Vapaa pääsy
Toinen esitys: klo 16
Stellan Tähtitori, Mikkeli
11:00
Thu
12.12.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kaupunginorkesterin joulutervehdys
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Musiikkiluokkien esiintyjiä
Vapaa pääsy
Stellan Tähtitori, Mikkeli
16:00
Thu
12.12.2019
Oulu Sinfonia
Beethoven 9
Johannes Gustavsson
Suvi Väyrynen, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Jere Martikainen, tenori
Timo Riihonen, basso
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 d-molli op. 125. 70’
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
12.12.2019
Pori Sinfonietta
Koko perheen joulukonsertti
Esa Heikkilä
Cygnaeuksen koulun musiikkiluokkien Synkooppi-kuoro
Bernt Saarla, Jarkko Kiiski: Joulukirkkoon, 3’
Pekka Simojoki, Jarkko Kiiski: Tulkoon joulu, 5'
Johnny Marks, Jarkko Kiiski: Petteri Punakuono, 3'
Ilkka Kuusisto, Jaakko Kuusisto: Tule hiutale, 3'30
Jarkko Kiiski: Joulun kieli, 3'
Felix Bernard, Jarkko Kiiski: Talven ihmemaa, 3'
Useita, Markku Johansson: Joulun tähti -sikermä, 5'
Jukka-Pekka Lehto: Joulutähden aikaan, 4'
Trad., Markku Anttila: Pieni rumpalipoika, 4'
Fraz Gruber, Atso Almila: Jouluyö, Juhlayö, 5'30
Leroy Anderson: Sleigh Ride/Rekiretki, 3’
Ilkka Kuusisto, Ilkka Kuusisto: Wild Christmas, 6’
Eero Bister: Joulumarssi, 2’30
Armas Maasalo, Jarkko Kiiski: Joulun Kellot, 4’
Georg Joseph Vogler, Kalevi Aho: Hoosianna, 4'
Trad., Peter Grans: Rekipolska, 4'
Promenadisali
18:00
Thu
12.12.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 5
Hannu Lintu
Gerald Finley, baritoni
Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9 d-molli
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
12.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Höstsonaten - Syyssonaatti
John Storgårds / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sebastian Fagerlund: Höstsonaten
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Thu
12.12.2019
Tampere Filharmonia
Naapureiden suuret sinfonikot I
Santtu-Matias Rouvali
Allan Pettersson: Sinfonia nro 7
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 Es-duuri op. 82
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Thu
12.12.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Riemuitkaa
Edward Ananian-Cooper
Tuuli Lindeberg, sopraano
Arcangelo Corelli: Joulukonsertto g-molli, 17' 
Johann Sebastian Bach: Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51, 17'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 5 “Uskonpuhdistus”, 30' 
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Turun tuomiokirkko
19:00
Fri
13.12.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Joulukonsertti
Dmitry Sinkovsky, joht., viulu & kontratenori
Bach, Händel, Vivaldi
Liput 15-27 €
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
19:00
Fri
13.12.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Voci
Gemma New
Antoine Tamestit, alttoviulu
Gioachino Rossini: Semiramide, alkusoitto
Luciano Berio: Voci alttoviululle ja kahdelle soitinryhmälle
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
Fri
13.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 14.12. (klo 12), 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Fri
13.12.2019
Tampere Filharmonia
Naapureiden suuret sinfonikot II
Santtu-Matias Rouvali
Allan Pettersson: Sinfonia nro 7
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5 Es-duuri op. 82
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Sat
14.12.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Joulukonsertti
Dmitry Sinkovsky, joht., viulu & kontratenori
Bach, Händel, Vivaldi
Liput 22-47 €
Vanha kirkko
19:00
Sat
14.12.2019
Jyväskylä Sinfonia
Waltteri & Maria
Ville Matvejeff
Waltteri Torikka, laulu
Maria Ylipää, laulu
Viihdemusiikkia
Lippu.fi: 39 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Teatterin lippumyymälä: 39 €
Jyväskylän Paviljonki
19:00
Sat
14.12.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Maa on niin kaunis
Lauluyhtye Lumen valo
Joulumusiikkia renessanssista barokkiin ja 1900-luvulle sekä kaikille tuttuihin joululauluihin
Liput: 28/22,50/11 €
Kokkolan kirkko
19:00
Sat
14.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 17.12., 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Sat
14.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset (kaikki klo 19): 18.12., 20.12., 28.12., 31.12.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Tue
17.12.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kauneimmat joululaulut
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Vapaa pääsy
Pitäjän kirkko, Mikkeli
18:00
Tue
17.12.2019
Savonlinnan Orkesteri
Joulukonsertti
Savonlinna-kvartetti
Sanna Pirttisalo, laulu
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 15 €
Savonrannan kirkko
19:00
Tue
17.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 19.12., 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Wed
18.12.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Bruno Weil
Sophie Karthäuser, sopraano
Katrin Wundsam, mezzosopraano
Werner Güra, tenori
Paul Armin Edelmann, basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
Wed
18.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Joulu on ovella: Koko perheen joulukonsertti
Jozsef Hars
Satu Sopanen & Tuomo Rannankari
Haapaniemen 3. musiikkiluokka, opettaja Marjut Rannankari
Liput: 16 € peruslippu / 11 € lapset alle 16v / 48 € perhelippu ( sis. 2 aikuista ja 2 lasta tai 1 aikuinen ja 3 lasta)
Muut esitykset:  19.12. (klo 18) Kiuruven kulttuuritalo (kuoro ei mukana)
Kuopion Musiikkikeskus
18:00
Wed
18.12.2019
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
"Kymi Sinfoniettan puurojuhla"
Tarmo Peltokoski
Veli-Matti Karén, juontaja
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Wed
18.12.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Lumiukko - elokuvakonsertti
Emilia Hoving
Laulupuu-kuoro
Joululauluja
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 18.12. (klo 19.30), 19.12. (klo 17.30)
Liput: 15 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
17:30
Wed
18.12.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Lumiukko - elokuvakonsertti
Emilia Hoving
Laulupuu-kuoro
Joululauluja
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 19.12. (klo 17.30)
Liput: 15 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
19:30
Wed
18.12.2019
Oulu Sinfonia
Jouluksi kotiin
Atso Almila
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Pohjankartanon kuoro
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Wed
18.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset (kaikki klo 19): 20.12., 28.12., 31.12.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Wed
18.12.2019
Tampere Filharmonia
Barokkia ja kuorolaulua
Matias Häkkinen
Elisa Huovinen, kuoronjohtaja 
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Mm. Arcangelo Corellin, Marc-Antoine Charpentierin, Giovanni Gabrielin, Orlando di Lasson ja J.S. Bachin jouluista musiikkia soittaen ja laulaen.
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Wed
18.12.2019
Tapiola Sinfonietta
Joulubarokki 1
Rachel Podger, joht. & viulu
Francesco Maria Veracini: Alkusoitto g-molli
Johann Sebastian Bach: Viulukonsertto a-molli
Evaristo Felice Dall'Abaco: Concerto Grosso op. 5 nro 6
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja nro 1 C-duuri
Espoon Tuomiokirkko
19:00
Wed
18.12.2019
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Pieni joulu-uudistus
Kirmo Lintinen
Jarkko Martikainen, laulu
Kallion kirkko
19:00
Thu
19.12.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Bruno Weil
Sophie Karthäuser, sopraano
Katrin Wundsam, mezzosopraano
Werner Güra, tenori
Paul Armin Edelmann,basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
Thu
19.12.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
KPO:n jouluinen asiakasomistajakonsertti
Tomas Djupsjöbacka
Virva Puumala, sopraano
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 6 Es, 12'.
Franz Schreker: Intermezzo, 7'.
Jan Sandström: Es ist ein Ros entsprungen, 4'
Carl Philipp Emanuel Bach: Jousisinfonia Es-duuri, Wq 179, 12'
Jean Sibelius: Jo joutuu ilta, 3'
Jean Sibelius: En etsi valtaa loistoa, 4'
Karl Collan: Sylvian joululaulu, 4'
Otto Kotilainen: Varpunen jouluaamuna, 4'
Lappajärven kirkko
19:00
Thu
19.12.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Joulu on ovella: Koko perheen joulukonsertti
Jozsef Hars
Satu Sopanen & Tuomo Rannankari
Liput: 16 € peruslippu / 11 € lapset alle 16v / 48 € perhelippu ( sis. 2 aikuista ja 2 lasta tai 1 aikuinen ja 3 lasta)
Kiuruven kulttuuritalo
18:00
Thu
19.12.2019
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
"Kymi Sinfoniettan puurojuhla"
Tarmo Peltokoski
Veli-Matti Karén, juontaja
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Kuusankoskitalo
19:00
Thu
19.12.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Lumiukko - elokuvakonsertti
Emilia Hoving
Laulupuu-kuoro
Joululauluja
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Liput: 15 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Sibeliustalo
17:30
Thu
19.12.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV ´Kansallisjuhlallisesti herkistyen´
John Storgårds
Annimaria Rinne, laulu
Seppo Kantonen, piano
Ville Herrala, kontrabasso
Ville Pynssi, rummut
Seppo Kantonen: Laulusarja 'Pisaroita Iholla' Sirkka Seljan runoihin, kertovalle laulajalle, jazztriolle ja kamariorkesterille (2019), ke.
Jean Sibelius: Sinfonia no 5 Es-duuri op. 82, sov. kamariorkesterille Iain Farrington, sov. ekS.
                                                                         
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset 20.12. (klo 19) Kuusamo-talo
Korundi
19:00
Thu
19.12.2019
Oulu Sinfonia
Jouluksi kotiin
Atso Almila
Inga Söder, laulu
Waltteri Torikka, laulu
Pohjankartanon kuoro
Liput: 38/28 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Thu
19.12.2019
Pori Sinfonietta
Joulukonsertti
Tibor Bogányi
Nika Goric, sopraano
Arcangelo Corelli: Concerto Grosso in G minor Op. 6/8, 15'
Giuseppe Torelli, Christmas Concerto in G minor Op. 8/6, 7'
G.F. Händel: Eternal source of light divine, 4'
G.F. Händel: Let the bright Seraphim, 5'
G.F. Händel: Rejoice greatly
G.F. Händel: I know that my redeemer liveth
G.F. Händel: How beautiful are the feet of them
Ernst von Dohnanyi: Pastorale for strings
Keski-Porin kirkko
19:00
Thu
19.12.2019
Savonlinnan Orkesteri
Joulukonsertti
Savonlinna-kvartetti
Sanna Pirttisalo, laulu
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 15 €
Savonlinnan Tuomiokirkko
19:00
Thu
19.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 21.12. (klo 14), 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Thu
19.12.2019
Tapiola Sinfonietta
Joulubarokki 2
Vierailukonsertti Raaseporissa
Rachel Podger, joht. & viulu
Francesco Maria Veracini: Alkusoitto g-molli
Johann Sebastian Bach: Viulukonsertto a-molli
Evaristo Felice Dall'Abaco: Concerto Grosso op. 5 nro 6
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja nro 1 C-duuri
Tammisaaren kirkko
19:00
Fri
20.12.2019
Helsingin Barokkiorkesteri
Bach, Giordani, Hasse
Aapo Häkkinen, joht. & cembalo
Bach, Giordani, Hasse
Heyuan Concert Hall, Kiina
20:00
Fri
20.12.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
KPO:n jouluinen asiakasomistajakonsertti
Virva Puumala, sopraano
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 6 Es, 12'
Franz Schreker: Intermezzo, 7'
Jan Sandström: Es ist ein Ros entsprungen, 4'
Carl Philipp Emanuel Bach: Jousisinfonia Es-duuri, Wq 179, 12'
Jean Sibelius: Jo joutuu ilta, 3'
Jean Sibelius: En etsi valtaa loistoa, 4'
Karl Collan: Sylvian joululaulu, 4'
Otto Kotilainen: Varpunen jouluaamuna, 4'
Nivalan kirkko
19:00
Fri
20.12.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV ´Kansallisjuhlallisesti herkistyen´
John Storgårds
Annimaria Rinne, laulu
Seppo Kantonen, piano
Ville Herrala, kontrabasso
Ville Pynssi, rummut
Seppo Kantonen: Laulusarja 'Pisaroita Iholla' Sirkka Seljan runoihin, kertovalle laulajalle, jazztriolle ja kamariorkesterille (2019)
Jean Sibelius: Sinfonia no 5 Es-duuri op. 82, sov. kamariorkesterille Iain Farrington
                                                                         
Liput: 21/18/10 €
Kuusamo-talo
19:00
Fri
20.12.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Die Kunst der Fuge
Marianna Henriksson ja Petteri Pitko, cembalo
J. S. Bach: Die Kunst der Fuge
Ritarihuone
19:00
Fri
20.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset (kaikki klo 19): 28.12., 31.12.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Sat
21.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Muut esitykset: 21.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Sat
21.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Peppi Pitkätossu
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen kansallisbaletti
Stefan Nilsson, Georg Riedel: Peppi Pitkätossu
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Mon
23.12.2019
Helsingin Barokkiorkesteri
Bach, Giordani, Hasse
Aapo Häkkinen, joht. & cembalo
Bach, Giordani, Hasse
Wuhan Qintai Concert Hall, Kiina
19:30
Tue
24.12.2019
Helsingin Barokkiorkesteri
Bach, Giordani, Hasse
Aapo Häkkinen, joht. & cembalo
Bach, Giordani, Hasse
Changsha Concert Hall, Kiina
19:30
Wed
25.12.2019
Helsingin Barokkiorkesteri
Bach, Giordani, Hasse
Aapo Häkkinen, joht. & cembalo
Bach, Giordani, Hasse
Tianjin Grand Theater, Kiina
19:30
Sat
28.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset (kaikki klo 19): 31.12.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Mon
30.12.2019
Hyvinkään Orkesteri
Uudenvuodenaatonaaton konsertti
Tuomas Pirilä
Jenni Lättilä, sopraano
Carl Maria von Weber: Alkusoitto oopperasta Oberon, 9'
Gustav Mahler: Blumine, 7'
Richard Wagner: Elisabethin aaria "Dich teure Halle" oopperasta Tannhäuser, 5½'
Carl Maria von Weber: Agathen aaria "Wie nahte mir der Schlummer" oopperasta Taika-ampuja, 8½'
Heinrich Marschner: Alkusoitto oopperasta Vampyyri, 6½'
Richard Strauss:
Allerseelen, 3'
Cäcilie, 2½'
Heimliche Aufforderung, 3'
Morgen, 3½'
Zueignung, 1½'
Richard Strauss: Valssisarja n:o 2 oopperasta Ruusuritari, 8'
Richard Wagner: Alkusoitto oopperasta Nürnbergin mestarilaulajat, 10'
Hyvinkääsali
18:00
Tue
31.12.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Uudenvuoden juhlakonsertti
Aapo Häkkinen
Julia Lezhneva, sopraano
Dara Savinova, mezzosopraano
Max Emanuel Cenčić, David DQ Lee, Bruno de Sá, kontratenori
Hasse, Irene
Musiikkitalo, konserttisali
19:00
Tue
31.12.2019
Hyvinkään Orkesteri
Uudenvuodenaaton konsertti
Tuomas Pirilä
Jenni Lättilä, sopraano
Carl Maria von Weber: Alkusoitto oopperasta Oberon, 9'
Gustav Mahler: Blumine, 7'
Richard Wagner: Elisabethin aaria "Dich teure Halle" oopperasta Tannhäuser, 5½'
Carl Maria von Weber: Agathen aaria "Wie nahte mir der Schlummer" oopperasta Taika-ampuja, 8½'
Heinrich Marschner: Alkusoitto oopperasta Vampyyri, 6½'
Richard Strauss:
Allerseelen, 3'
Cäcilie, 2½'
Heimliche Aufforderung, 3'
Morgen, 3½'
Zueignung, 1½'
Richard Strauss: Valssisarja n:o 2 oopperasta Ruusuritari, 8'
Richard Wagner: Alkusoitto oopperasta Nürnbergin mestarilaulajat, 10'
Hyvinkääsali
18:00
Tue
31.12.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Uudenvuoden konsertti
Iiro Rantala, piano
Minna Pensola, viulu
Antti Tikkanen, viulu
Liput: 30/28/20 €
Carelia-sali, Joensuu
19:00
Tue
31.12.2019
Savonlinnan Orkesteri
Big Bang Big Band! Uudenvuoden konsertti - Rokkaavaa uutta vuotta!
Antti Rissanen
Savonlinna Big Band
Costello Hautamäki & Tero Lindberg
Liput (lippupiste): Ennakkoon 33,50 €, ovelta 35 €
Opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 15 €
Savonlinnasali
19:00
Tue
31.12.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
La Bohème
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giacomo Puccini: La Bohème
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Mon
6.1.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Anssi Tikanmäen Orkesteri ATO
Juha
Riku Niemi
Aki Kaurismäki: Juha
Anssi Tikanmäki: Musiikki elokuvaan Juha
Musiikkitalo
15:00
Wed
8.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 8
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
9.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 6
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92
Musiikkitalo
19:00
Fri
10.1.2020
Tapiola Sinfonietta
Saint-Saëns
Jean-Jacques Kantorow
Alexandre Kantorow, piano
Frank Martin: Etydejä jousiorkesterille
Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 1
Camille Saint-Saëns: Allegro appassionato pianolle ja orkesterille
Franz Schubert: Sinfonia nro 5
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
17.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Faustin tuomio
Hannu Lintu
John Irvin, tenori (Faust)
Florian Boesch, baritoni (Mefisto)
Markus Suihkonen, basso (Brander)
Karen Cargill, mezzosopraano (Marguerite)
Musiikkitalon kuoro, valm. Jani Sivén
Ylioppilaskunnan Laulajat, valm. Pasi Hyökki
Hector Berlioz: Faustin tuomio op. 24
*Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Faust à la Berlioz – ylikapellimestari Hannu Lintu esittelee
Liput: 15-46 €
Musiikkitalo
19:00
Sun
19.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 5
Sankt-Peterburg – Moskva Muzyka Ekspress
Reeta Maalismaa, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Jukka Harju, käyrätorvi
Laura Vikman, viulu 
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tomas Nuñez, sello
Kirill Kozlovski, piano 
Reinhold Glière: Neljä kappaletta käyrätorvelle ja pianolle op. 35
Alfred Schnittke: Jousitrio
Alexander Glazunov: Rêverie op.24
Nikolai Medtner: Pianokvintetto
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Wed
22.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 9
Sakari Oramo
Anu Komsi, sopraano
Aarre Merikanto: Fantasia 
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Sinfonia nro 6 “Det Himmelrivende”
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder TrV 296
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
23.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 7
Sakari Oramo
Anu Komsi, sopraano
Aarre Merikanto: Fantasia 
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Sinfonia nro 6 “Det Himmelrivende”
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder TrV 296
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
24.1.2020
Tapiola Sinfonietta
Beethoven VII
Klaus Mäkelä
Petri Aarnio, viulu
Tuomas Lehto, sello
Alberto Ginastera: Variaciones concertantes
Väinö Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Sun
26.1.2020
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä IV
Kamarimusiikkisarja
Barokkiyhtye Clavicula:
Jukka Kaukola, barokkisello
Miika Uuksulainen, barokkisello ja viola da gamba
Jouko Laivuori, cembalo
Carl Friedrich Abel: Sonaatti e-molli
Johann Christian Bach: Sonaatti op. 17
Giovanni Battista Cirri: Sonaatti op. 15 nro 2
Francesco Geminiani. Sonaatti op. 5 nro 5
Pieter Hellendaal: Sonaatit op. 5 nro 1 ja nro 2
Salvatore Lanzetti: Sonaatti op. 1 nro 9
Sellosali
15:00
Fri
31.1.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 8
Alain Altinoglu
Augustin Hadelich, viulu
Henri Dutilleux: Métaboles
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri op. 35
Igor Stravinsky: Sarja baletista Tulilintu (1945) 
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Paula Sundqvist, viulu
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emil Holmström, piano
Igor Stravinsky: Sotilaan tarina, sarja viululle, klarinetille ja pianolle
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
31.1.2020
Tapiola Sinfonietta
Romantiikkaa
Daniel Blendulf
Katy Woolley, käyrätorvi
Thomas Ades: Living Toys
Richard Strauss: Käyrätorvikonsertto nro 1
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Sat
8.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Sinfoniaorkesteri tutuksi - Nuorta rakkautta
Tabita Berglund
Jukka Nykänen, piano ja juonto
Leonard Bernstein: Sinfonisia tansseja musikaalista West Side Story
Sergei Prokofjev: Osia baletista Romeo ja Julia
Liput: 9-18 €
Musiikkitalo
15:00
Thu
13.2.2020
Tapiola Sinfonietta
Sinfoniasuunnistus
Jonathan Bloxham
Sari Kallioranta ja Tarja Luoma, kertojat
Yhteistyössä: Verso
Espoon kulttuurikeskus
10:00
Fri
14.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 9
Nicholas Collon
Pekka Kuusisto, viulu
Kalevi Aho: Sinfonisia tansseja
Thomas Adès: Viulukonsertto ”Concentric Paths” op. 23
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit op. 45
*Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Adès’ Violin Concerto, presented by violinist Pekka Kuusisto and conductor Nicholas Collon
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
14.2.2020
Tapiola Sinfonietta
Kronberg Academy
Jonathan Bloxham
Fumika Mohri, viulu
Timothy Ridout, alttoviulu
Benjamin Britten: Preludi ja fuuga jousiorkesterille
Aram Hatšaturjan: Konsertto-rapsodia viululle ja orkesterille
Bohuslav Martinů: Rapsodia-konsertto alttoviululle ja orkesterille
Benjamin Britten: Konsertto viululle, alttoviululle ja orkesterille
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Sat
15.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 10
Nicholas Collon
Pekka Kuusisto, viulu
W.A. Mozart: Balettimusiikkia oopperasta Idomeneo KV 367
Thomas Adès: Viulukonsertto ”Concentric Paths” op. 23
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit op. 45
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
15:00
Sun
16.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 6
Though Lovers Be Lost
Kyeong Ham, taiteellinen suunnittelu ja oboe    
Pauline Fleming-Unelius, viulu 
Pasi Eerikäinen, viulu  
Ezra Woo, alttoviulu
Tomas Nuñez, sello
Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Gerald Finzi: Interlude op. 21 
Arthur Bliss: Kvintetto oboelle ja jousikvartetille
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Fri
28.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 10
Johannes Gustavsson
Javier Perianes, piano
Richard Strauss: Don Juan TrV 156
Lauri Kilpiö: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 83
*Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Uusi teos! Esittelijänä teoksen säveltäjä Lauri Kilpiö
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Wed
4.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 11
Han-Na Chang
Yuki Koyama, huilu
Carl Nielsen: Huilukonsertto 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
5.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Han-Na Chang
Yuki Koyama, huilu
Carl Nielsen: Huilukonsertto 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
5.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 3
Pascal Rophé, kapellimestari
Carolyn Sampson, sopraano
Jukka Rantamäki, juontaja
Nicolas Bacri: Sinfonia nro 4
Joseph Canteloube: Auvergnelaisia lauluja
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Fri
6.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Carmen
Pascal Rophé
Carolyn Sampson, sopraano 
Nicolas Bacri: Sinfonia nro 4
Joseph Canteloube: Auvergnelaisia lauluja
Georges Bizet / Rodion Štšedrin: Carmen-sarja
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Thu
12.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Jukka-Pekka Saraste
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli ”Pateettinen” op. 74
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 14.2.2020 klo 8 info@versomus.fi. 
Musiikkitalo
10:00
Fri
13.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11
Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
*Myöhäisillan kamarimusiikki: 
J.S. Bach: Partita nro 2 d-molli BWV 1004 
Hannu Vasara, viulu
Musiikkitalo
19:00
Sat
14.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta
Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
15:00
Sun
15.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
Sanaton satu
Jakob Dingstad, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu     
Han Kim, klarinetti
Ilari Angervo, alttoviulu
Jouko Laivuori, piano
Robert Schumann: Märchenbilder op. 113
György Kurtàg: Hommage à Robert Schumann
Frank Bridge: Lament for Two Violas
Robert Schumann: Märchenerzählungen op. 132
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sun
15.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä V
Kamarimusiikkisarja
Olli Leppäniemi, klarinetti
Janne Nisonen, viulu
Kiril Kozlovsky, piano
Aram Hatšaturjan: Trio
Igor Stravinsky: Sarja teoksesta Sotilaan tarina
Béla Bartók: Kontrasteja Sz. 111
Paul Schoenfield: Trio
Sellosali
15:00
Tue
17.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Tue
17.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Wed
18.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 12
Rafael Payare, kapellimestari
Alisa Weilerstein, sello
Matthias Pintscher: Sellokonsertto nro 2 “un despertar”
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4 e-molli op. 98
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Wed
18.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Wed
18.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Thu
19.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Thu
19.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Fri
27.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 12
Andrew Manze
Tami Pohjola, viulu
Jean Sibelius: Osia Myrsky-musiikista op. 109
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1 a-molli op. 77
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri ”Pastoraali” op. 68
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Paula Sundqvist, viulu
Ville Koponen, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 13 b-molli op. 138
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Fri
27.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Beethoven VIII
Klaus Mäkelä
Anni Haapaniemi, oboe
Jörg Widmann: Con brio
Friedrich Witt: Sinfonia C-duuri "Jena"
Richard Strauss: Oboekonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Wed
1.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 13
Klaus Mäkelä
Víkingur Ólafsson, piano
Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, kantaesitys (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
2.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 9
Klaus Mäkelä
Víkingur Ólafsson, piano
Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
9.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Hiljaisuus
Kaspars Putniņš
Viron filharmoninen kamarikuoro
Erik Söderblom, ohjaus
Arvo Pärt: Cantus In Memoriam Benjamin Britten                 
Arvo Pärt: Seitsemäs ylistyslaulu teoksesta Kanon Pokajanen                       
James MacMillan: Seitsemän viimeistä sanaa ristiltä
Konsertti on osa Espoon Kaupunginteatterin Viro-viikkoja.
Espoo kulttuurikeskus
19:00
Wed
15.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Polyteknikkojen Kuoro 120 vuotta
Hannu Lintu
Igor Levit, piano 
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
16.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 10
Hannu Lintu
Igor Levit, piano 
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
16.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 4
Taavi Oramo, joht. & tenori
Meriheini Luoto, viulu
Jukka Rantamäki, juontaja
Heta Aho: Kolme laulua Edith Södergranin teksteihin
Meriheini Luoto, orkestroinut Kalle Vainio: Metsänpeitto
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Fri
17.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Metsänpeitto
Taavi Oramo, joht. & tenori
Meriheini Luoto, viulu
Heta Aho: Kolme laulua Edith Södergranin teksteihin
Juhani Nuorvala: Variationes ex "Bene Quondam"
Meriheini Luoto, orkestroinut Kalle Vainio Kalle Vainio: Metsänpeitto
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Wed
22.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Vierailukonsertti April Jazz - festivaalilla
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
24.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mielikuvia
RSO:n muusikot
Lumen Valo
Arvo Pärt: Arbos 
Robert Pearsall: Lay a garland
Charles Gounod: Petite symphonie 
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Kyrie messusta Missa brevis
Enrique Guimera: Haikusticos
Leoš Janáček: Idylli
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Sat
25.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Satukonsertti
Jozsef Hárs
RSO:n kamariyhtye
Jussi Nikkilä, kertoja
Sergei Prokofjev: Pekka ja susi, sinfoninen satu op. 67
Liput: 5-11,50€
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
11:00
Sat
25.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Avoin mieli
Eeva Rysä, sello
Reeta Maalismaa, viulu
Tuija Rantamäki, sello
Naoko Ichihashi, piano
RSO:n vaskikvintetti
N.N.,  sopraano
Sivan Magen, harppu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Kaisa Kortelainen, huilu
Jussi Särkkä, fagotti
Paul Hindemith: Kaksi osaa sonaatista nro 2 op.31 
Steve Reich: Osia teoksesta Drummings
Gustav Mahler: Pianokvartetto a-molli 
Lotta Wennäkoski: Vyyhti, sellolle ja yleisölle
Robert Schumann: Pianotrio nro 3 g-molli, op.110, 1. osa 
Jukka Linkola: Tangoja!  
Otto Virtanen: Five Songs of…, kantaesitys
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
17:00
Sun
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mindfulness
Tommi Hyytinen, ohjaaja
RSO:n lyömäsoittajat
RSO:n gambayhtye 
Henry Purcell: Fantasioita
Matthew Locke: Fantasioita
John Dowland : Fantasioita 
Kosaku Yamada: Kono michi (This Road)
Rentaro Taki: Hana (Flower)
Rentaro Taki: Kojo no Tsuki (The Moon over the Ruined Castle)
Teiichi Okano: Furusato (Hometown)
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
10:30
Sun
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mielimusiikkia
RSO:n muusikot
Konsertin ohjelma koostetaan yleisön toiveiden pohjalta. Kerro meille, mikä on lempikamarimusiikkiteoksesi ja lähetä toiveesi 1.11.2019 mennessä. Ohjeet ja lisätiedot toiveitten lähettämisestä RSO:n verkkosivuilla yle.fi/rso.
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sun
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mind!
AIRO-kvartetti
Giuseppe Gentile, klarinetti
N.N., fagotti
Jouko Laivuori, piano
Sivan Magen, harppu
UUSI HELSINKI -kvartetti
György Kurtág: Zwiegespräch
Mihail Glinka: Trio Pathetique 
W. A. Mozart: Fantasia harpulle d-molli, K 397 
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 15 a-molli ”Heiliger Dankgesang” op. 132
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
19:00
Sun
26.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä VI
Kamarimusiikkisarja
Mervi Kinnarinen, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Jukka Kaukola, sello
Mikko Kujanpää, kontrabasso
Asko Heiskanen, klarinetti
Tero Toivonen, luonnontorvi
Ilkka Hongisto, luonnontorvi
Jaakko Luoma, fagotti
Franz Berwald: Septetto B-duuri
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20
Sellosali
15:00
Wed
29.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 15
Sir Mark Elder
Elina Vähälä, viulu
Jean Sibelius: Bardi op. 64
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 2 cis-molli op. 129
Jean Sibelius: Dryadi op. 45/1
Ralph Vaughan Williams: Sinfonia nro 8 d-molli
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
30.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Vappuaaton konsertti
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Thu
7.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Edward Gardner
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Béla Bartók: Tanssisarja
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 8.4.2020 klo 8 info@versomus.fi. 
Musiikkitalo
10:00
Fri
8.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 14
Edward Gardner
Mahan Esfahani, cembalo
Béla Bartók: Tanssisarja
Francis Poulenc: Concerto Champêtre
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 7 d-molli op. 70
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Mahan Esfahani, cembalo
Luciano Berio: Rounds 
Krystof Maratka: Melopa 
Viktor Kalabis: Three Aquarelles
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Sat
9.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 1
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2.2020 alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Soukan kappeli
15:00
Sat
9.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 2
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2.2020 alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Perkkaan kappeli
18:00
Sun
10.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 8
Ljud stort, ljud
Eeva Rysä, taiteellinen suunnittelu ja sello   
Maria Puusaari, viulu 
Sonja Fräki, piano
Magnus Lindberg: Trio
Ludwig van Beethoven: Trio op. 97 B-duuri ”Arkkiherttua”
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO
15:00
Sun
10.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia 3
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2.2020 alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Kauklahden kappeli
15:00
Sun
10.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 4
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2.2020 alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Olarin kappeli
18:00
Wed
13.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 16
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 16
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 g-molli “Vuosi 1905” op. 103 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
14.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 11
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 16
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 g-molli “Vuosi 1905” op. 103 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Thu
14.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Im Walde
Mario Venzago
Ilya Gringolts, viulu
Franz Liszt: Sinfoninen runo nro 13 ”Kehdosta hautaan”
Franz Schubert: Konserttikappale viululle ja orkesterille D-duuri
Franz Schubert: Rondo viululle ja jousiorkesterille A-duuri
Franz Schubert: Poloneesi viululle ja jousiorkesterille b-molli
Joachim Raff: Sinfonia nro 3 "Metsässä”
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Fri
22.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Shizuoka
19:00
Sun
24.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Osaka, Kawasaki
19:00
Mon
25.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Bunka Kaikan, Tokio
19:00
Wed
27.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Suntory Hall, Tokio
19:00
Thu
28.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Suntory Hall, Tokio
19:00
Fri
29.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Nagoya
19:00
Sun
31.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Zama
19:00
Thu
4.6.2020
Tapiola Sinfonietta
Urkuyö ja Aaria - festivaalin avajaiskonsertti
Reinhard Goebel
Tobias Feldmann, viulu
Anton Eberl: Sinfonia nro 3
Franz Clement:  Viulukonsertto nro 2
Franz Clement: Muunelmia op. 1 Mozartin teemasta viululle ja orkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja fuuga c-molli KV 546
Wolfgang Amadeus Mozart: Fantasia c-molli KV 475
Liput tulevat myyntiin vuonna 2020.
Espoon tuomiokirkko
21:00
Sun
7.6.2020
Tapiola Sinfonietta
Vierailukonsertti Saksassa Würzburgin Mozart-festivaalilla
Reinhard Goebel
Tobias Feldmann, viulu
Anton Eberl: Sinfonia nro 3
Franz Clement:  Viulukonsertto nro 2
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja fuuga c-molli KV 546
Wolfgang Amadeus Mozart: Fantasia c-molli KV 475
Würzburg, Saksa
19:00