Thu 3.10.2019
10:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Sirkustarinoita

Marzi Nyman, kitaristi-tirehtööri
Kaisa Niemi, sirkustirehtööri
Maksim Komaro, ohjaus
Juho Rahijärvi, valosuunnittelu ja visualisointi
Yhteistyössä: Kulps ja Circo Aero
Thu 3.10.2019
11:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Avoin kenraaliharjoitus: Skandinavian lumoa

Jukka Iisakkila
Christina Åstrand, viulu
Carl Nielsen: Helios-alkusoitto op. 17, 12'
Otto Malling: Concert-Fantasie op. 20, 15'
Johan Svendsen: Romance op. 26, 9'
Niels Wilhelm Gade: Capriccio, 8' 
Peter Lange-Müller: Romance op. 63, 7'
Igor Stravinsky: Tulilintu-sarja (1945), 28'
Thu 3.10.2019
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Skandinavian lumoa

Jukka Iisakkila
Christina Åstrand, viulu
Carl Nielsen: Helios-alkusoitto op. 17, 12'
Otto Malling: Concert-Fantasie op. 20, 15'
Johan Svendsen: Romance op. 26, 9'
Niels Wilhelm Gade: Capriccio, 8' 
Peter Lange-Müller: Romance op. 63, 7'
Igor Stravinsky: Tulilintu-sarja (1945), 28'
Liput: 24 €, 19 €, 9 €
Fri 4.10.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Keisarikonsertto

Antonello Manacorda
Elisabeth Leonskaja, piano
Niall Chorell, lausuja
Arnold Schönberg: Oodi Napoleon Buonapartelle
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 "Keisarikonsertto"
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 "Eroica"
Fri 4.10.2019
11:00
Sibeliustalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Operetti- ja oopperakonsertti

Alberto Hold-Garrido
Marika Hölttä, sopraano
Jyrki Anttila, tenori
Franz von Suppé: Alkusoitto operetista "Die Schöne Galathée“, 7'
Franz Lehár: Freunde das leben, operetista Giuditta, 3'
Franz Lehár: Viljalied, 5'
Franz Lehár: Danilon sisääntulo ja Vait on huulet (Iloinen leski), 3'
Franz Lehár: Gold und Silber -valssi op. 79, 8'
Ruggero Leoncavallo: Canion aaria "Vesti la giuppa" oopperasta Pajatso, 3'
Delibes: Lakmen kelloaaria "Ou va la jeune Hindoue" oopperasta Lakmé, 10'
Emmerich Kálman: Tanzen möchte ich  operetista Csardasfürstin, 3'
Leonard Bernstein: Alkusoitto oopperasta "Candide", 4'
Jacques Offenbach: Olympian aaria "Les oiseaux dans charmille" oopperasta Hoffmannin kertomukset, 6'
Giacomo Puccini: Dick Johnssonin aaria "Ch'Ella Mi Creda e Lontano" oopperasta Lännen tyttö, 2'
Franz Lehár: Paganinin sisääntulo operetista Paganini
Leonard Bernstein: Glitter and be gay oopperasta Candide, 6'
Andrew Lloyd Webber: Duetto "Amigos para siempre, 5'
Osvaldo Farrés: Quizás Quizás, Quizás
Andrew Lloyd Webber: All I Ask of You (Phantom of the Opera), 5'
Verdi: Alfredon aaria "Libiamo ne' lieti calici (Brindisi) oopp. La Traviata, 3'
Muut esitykset: 4.10. (klo 19)
Liput: 25-20 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Fri 4.10.2019
19:00
Sibeliustalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Operetti- ja oopperakonsertti

Alberto Hold-Garrido
Marika Hölttä, sopraano
Jyrki Anttila, tenori
Franz von Suppé: Alkusoitto operetista "Die Schöne Galathée“, 7'
Franz Lehár: Freunde das leben, operetista Giuditta, 3'
Franz Lehár: Viljalied, 5'
Franz Lehár: Danilon sisääntulo ja Vait on huulet (Iloinen leski), 3'
Franz Lehár: Gold und Silber -valssi op. 79, 8'
Ruggero Leoncavallo: Canion aaria "Vesti la giuppa" oopperasta Pajatso, 3'
Delibes: Lakmen kelloaaria "Ou va la jeune Hindoue" oopperasta Lakmé, 10'
Emmerich Kálman: Tanzen möchte ich  operetista Csardasfürstin, 3'
Leonard Bernstein: Alkusoitto oopperasta "Candide", 4'
Jacques Offenbach: Olympian aaria "Les oiseaux dans charmille" oopperasta Hoffmannin kertomukset, 6'
Giacomo Puccini: Dick Johnssonin aaria "Ch'Ella Mi Creda e Lontano" oopperasta Lännen tyttö, 2'
Franz Lehár: Paganinin sisääntulo operetista Paganini
Leonard Bernstein: Glitter and be gay oopperasta Candide, 6'
Andrew Lloyd Webber: Duetto "Amigos para siempre, 5'
Osvaldo Farrés: Quizás Quizás, Quizás
Andrew Lloyd Webber: All I Ask of You (Phantom of the Opera), 5'
Verdi: Alfredon aaria "Libiamo ne' lieti calici (Brindisi) oopp. La Traviata, 3'
Muut esitykset: 4.10. (klo 19)
Liput: 25-20 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Fri 4.10.2019
20:30
Teatro Filarmonico di Verona

Radion sinfoniaorkesteri
Keski-Euroopan kiertue: Verona

Hannu Lintu
Elina Vähälä, viulu
Sebastian Fagerlund: Drifts
Jean Sibelius: Viulukonsertto d-molli op. 47
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73
Fri 4.10.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tripla

Kalle Kuusava
Suomen kansallisbaletti
Max Richter: Infra
Pjotr Tšaikovski: Serenadi jousille
Frédéric Chopin: The Concert
Muut esitykset: 8.10., 10.10., 12.10.
Liput: 15-90 €
Fri 4.10.2019
19:00
Tampere-talo, Iso sali

Tampere Filharmonia
Tuhat ja yksi yötä

Santtu-Matias Rouvali
She-e Wu, lyömäsoittimet
James MacMillan: Veni, Veni Emmanuel (1992)
Nikolai Rimski-Korsakov: Sinfoninen sarja op. 35 ”Šeherazade”
Liput: 28/22/15/8 €
Fri 4.10.2019
10:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Sirkustarinoita

Marzi Nyman, kitaristi-tirehtööri
Kaisa Niemi, sirkustirehtööri
Maksim Komaro, ohjaus
Juho Rahijärvi, valosuunnittelu ja visualisointi
Yhteistyössä: Kulps ja Circo Aero