Thu 12.3.2020
10:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu

Jukka-Pekka Saraste
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli ”Pateettinen” op. 74
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 14.2. klo 8 info@versomus.fi. 
Thu 12.3.2020
19:00
Punkaharjun seurakuntatalo

Savonlinnan Orkesteri
Romantiikan hehkua

Savonlinna-kvartetti
Tuula Hällström, piano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Thu 12.3.2020
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Taiteilijavieraana Mercedes Krapovickas

Mercedes Krapovickas, bandoneon
Ana Karina Rossi, laulu
Astor Piazzólla: Concerto for Bandoneon & Orchestra 'Aconcagua,' 25’
Astor Piazzólla: Las cuatro estaciones porteñas (Buenos Airesin neljä vuodenaikaa), 25’
Astor Piazzólla: Preludio para el año 3001, 4’
Astor Piazzólla: Balada para mi muerte, 4’
Astor Piazzólla: Balada para un loco, 5’
Astor Piazzólla: Yo soy María, 4’
Liput: 15/12 €
Thu 12.3.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen

Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 14.3.
Thu 12.3.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Serenadi

Sian Edwards
Topi Lehtipuu, tenori
Jukka Harju, käyrätorvi
Maurice Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille, 17’
Benjamin Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille op. 31, 24’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 6 D-duuri op. 60, 40’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Thu 12.3.2020
19:00
Vaasan kaupungintalo

Vaasan kaupunginorkesteri
Summer serenades

James Lowe
Erica Nygård, huilu
John Alén, klarinetti
Zoltán Kodály: Summer evening, 16´
Petri Judin: Teos, kantaesitys, 20´
Leo Weiner: Serenade, 20´
Liput: 25/21/10 €
Fri 13.3.2020
19:00
Helsingin Tuomiokirkko

Lohjan kaupunginorkesteri
Johannes-passio

Hannu Norjanen
Cantores Minores
Dresdenin Kreuzkuoro (valm. Roderich Kreile)
Tom Nyman, evankelista
Jyrki Korhonen, Jeesus
Tuuli Lindeberg, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Jere Martikainen, tenori
Aarne Pelkonen, basso
J.S. Bach: Johannes-passio
Fri 13.3.2020
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11

Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
- Myöhäisillan kamarimusiikki: 
J.S. Bach: Partita nro 2 d-molli BWV 1004 
Hannu Vasara, viulu
Fri 13.3.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni

Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 17.3., 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Fri 13.3.2020
19:00
Tampere-talo, Iso sali

Tampere Filharmonia
Vakavaa ja traagista

Olari Elts
Johannes Weisser, baritoni
Johannes Brahms: Traaginen alkusoitto d-molli op. 81, 13’
Johannes Brahms: Neljä vakavaa laulua op. 121, 18’
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93, 46’
Liput: 28/22/15/8 €