Fri 13.3.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Serenadi

Sian Edwards
Topi Lehtipuu, tenori
Jukka Harju, käyrätorvi
Maurice Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille, 17’
Benjamin Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille op. 31, 24’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 6 D-duuri op. 60, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €
Sat 14.3.2020
19:00
Snellman-sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 8

Juha Kangas
Eija Kankaanranta, kantele
Wolfgang Amadeus Mozart: 6 Deutsche Tänze, KV571, 9'
Pehr Henrik Nordgren: Kantelekonsertto nro 2, 18' 
Franz Schubert: 5 Deutsche Tänze, 16'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri, op. 93, 27'
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
- Konsertti-intro klo 18.15
Sat 14.3.2020
17:00
Lohjan kirkko

Lohjan kaupunginorkesteri
Johannes-passio

Hannu Norjanen
Cantores Minores
Dresdenin Kreuzkuoro (valm. Roderich Kreile)
Tom Nyman, evankelista
Jyrki Korhonen, Jeesus,
Tuuli Lindeberg, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Jere Martikainen, tenori
Aarne Pelkonen, basso
J.S. Bach: Johannes-passio
Sat 14.3.2020
15:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta

Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
Liput: 9-36 €
Sat 14.3.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen

Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Sun 15.3.2020
15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo

Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
Sanaton satu

Jakob Dingstad, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu     
Han Kim, klarinetti
Ilari Angervo, alttoviulu
Jouko Laivuori, piano
Robert Schumann: Märchenbilder op. 113
György Kurtàg: Hommage à Robert Schumann
Frank Bridge: Lament for Two Violas
Robert Schumann: Märchenerzählungen op. 132
Liput: 5-11,50 €
Sun 15.3.2020
15:00
Tampere-talo, pieni sali

Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti

Francis Poulenc: Sonaatti käyrätorvelle, trumpetille ja pasuunalle, 9'
Astor Piazzolla: Tango Ballet, 13' 
Astor Piazzolla: Four for tango, 6'
Jan Lehtola: Jousikvartetto nro 2 Sota ja Rauha, kantaesitys, 25'
Liput: 15/8/5 €
Sun 15.3.2020
15:00
Sellosali

Tapiola Sinfonietta
Hetkiä V
Kamarimusiikkisarja

Olli Leppäniemi, klarinetti
Janne Nisonen, viulu
Kiril Kozlovsky, piano
Aram Hatšaturjan: Trio
Igor Stravinsky: Sarja teoksesta Sotilaan tarina
Béla Bartók: Kontrasteja Sz. 111
Paul Schoenfield: Trio
Tue 17.3.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni

Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Tue 17.3.2020
11:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3

Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat