Wed 16.10.2019
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
RSO-festivaali Magnus Lindberg - Ääni ja vimma

Hannu Lintu
Joonas Ahonen, piano
Emil Holmström, piano
Jouko Laivuori, piano
Magnus Lindberg, piano
Piia Komsi, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Simo Mäkinen, tenori
Aarne Pelkonen, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Niels Schweckendiek
Magnus Lindberg: Related Rocks
Igor Stravinsky: Les Noces
Magnus Lindberg: Kinetics
Magnus Lindberg: Triumf att finnas till, ensi kertaa Suomessa
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Joonas Ahonen, piano
J.S. Bach: Toccata G-duuri BWV 916
Igor Stravinsky (sov. Agosti): Kolme tanssia baletista Tulilintu
- Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Festivaali alkakoon! Säveltäjä Magnus Lindberg ja ylikapellimestari Hannu Lintu esittelevät ohjelmaa
Liput: 9-36€
Fri 18.10.2019
19:00
Temppeliaukion kirkko

Tapiola Sinfonietta
Dialogit
Vierailukonsertti RSO:n Magnus Lindberg-festivaalilla

Magnus Lindberg
Laura Mikkola, piano
Pekka Kuusisto, viulu
Magnus Lindberg:
Pianokonsertto nro 1
Viulukonsertto nro 1
Shadow of the Future, ensi kertaa Suomessa
J.S. Bach - Harrison Birtwistle: Bach Measures
Thu 31.10.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Hittejä ja harvinaislaatua"

John Storgårds
Jukka Perko, sopraanosaksofoni
Ludwig van Beethoven/Barry Cooper: Sinfonia nro 10 Es-duuri
Outi Tarkiainen: Saksofonikonsertto "Saivo"
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 e-molli, sov. kamariorkesterille George Morton, sov. ekS.
Liput: 21/18/10 €
Wed 6.11.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Planeetat

Susanna Mälkki
Andreas Haefliger, piano
Helsingin kamarikuoro
Giacinto Scelsi: Quattro Pezzi su una nota sola
Dieter Ammann: Pianokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Gustav Holst: Planeetat
Thu 21.11.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kesäisiä taivaita haikaillen"

Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset: 22.11. (klo 19) Kemijärven kulttuurikeskus

Fri 22.11.2019
19:00
Kemijärven kulttuurikeskus

Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kesäisiä taivaita haikaillen"

Tomas Djupsjöbacka
Erica Back, mezzosopraano
Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 
Liput: 21/18/10 €

Thu 28.11.2019
19:00
Kuopion Musiikkikeskus

Kuopion kaupunginorkesteri
Sinfonisesti leikitellen

Dylan Corlay
Amy Dickson, saksofoni
Philip Glass: Sinfonia nro 3, 26'
James MacMillan: Saksofonikonsertto, ensi kertaa Suomessa, 15'
Claude Debussy: Children´s Corner, 17'
Georges Bizet: Jeux d´enfants op. 22, 12'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu)
Thu 28.11.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuulahduksia Uudesta-Seelannista"

Tianyi Lu
Jonna Staas, oboe
Pekka Niskanen, klarinetti
Edwin Carr: Trio, ekS.
Ralph Vaughan Williams: Oboekonsertto a-molli
Douglas Lilburn: Diversions, ensi kertaa Suomessa
Salina Fisher: Unfinished Portrait, ensi kertaa Suomessa
Gareth Farr: Waipoua, ensi kertaa Suomessa
John Psathas: Abhisheka, ensi kertaa Suomessa
William Walton: Henry V Suite, sov, kamariorkesterille Charlie Piper, sov. ekS.
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset: 29.11. (klo 19) Sodankylän kunnan valtuustosali
Fri 29.11.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Romanza e Scherzoso

Thomas Adès
Kirill Gerstein, piano
Jean Sibelius: Historiallisia kuvia I
Ferruccio Busoni: Romanza e Scherzoso, pianolle ja orkesterille
Thomas Adès: Pianokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Leoš Janáček: Taras Bulba
Fri 29.11.2019
19:00
Sodankylän kunnan valtuustosali

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tuulahduksia Uudesta-Seelannista"

Tianyi Lu
Jonna Staas, oboe
Pekka Niskanen, klarinetti
Edwin Carr: Trio
Ralph Vaughan Williams: Oboekonsertto a-molli
Douglas Lilburn: Diversions
Salina Fisher: Unfinished Portrait
Gareth Farr: Waipoua
John Psathas: Abhisheka
William Walton: Henry V Suite, sov, kamariorkesterille Charlie Piper
Liput: 21/18/10 €