Suomen Sinfoniaorkesterit ry — Konserttikalenteri

25.2.2020

Pvm Konsertti Paikka ja aika
Ti
25.2.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi – Rakkaus
Ammattirakastaja, seksuaaliterapeutti ja kirjailija Tiia Forsström sekä
FiBOn muusikot, trumpetisti Miikka Saarinen, viulistit Aira-Maria Lehtipuu ja Anni Elonen, sellisti Lea Pekkala ja cembalisti Petteri Pitko
Chédeville, Porpora, Scarlatti, Stradella
G Livelab, Tampere
19:00
Ke
26.2.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Fantastinen sinfonia & Lélio
Klaus Mäkelä
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
Cécile Orblin, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
Jani Sivén, kuoron valmennus
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia
Hector Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
Musiikkitalo
19:00
Ke
26.2.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Lintu sininen
Eero Lehtimäki
Jussi Makkonen, sello
Nazig Azezian, piano
Jonne Valtonen: Lintu sininen, 45'
Liput: 15 / 15 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi: 17,50 €
Nurmes
19:00
Ke
26.2.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti II
"Elämän tarkoitus"
Antal Mojzer, fagotti
Antonio Vivaldi: Fagottikonsertto nro 6 e-molli RV 484
Franz Schubert: Fantasia f-molli op. 103 (D 940), sov. puhallinkvintetille ja kontrabassolle Heribert Breuer
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 d-molli ´Der Tod und das Mädchen´(´Tyttö ja kuolema´), sovitus jousiorkesterille
Pyhän Laurin kappeli, Äkäslompolo
19:00
Ke
26.2.2020
Tampere Filharmonia
Bizet: Carmen
Alberto Hold-Garrido
Ohjaus Marco Bjurström
Niina Keitel, Carmen
Arturo Chacón Cruz, Don José
Marjukka Tepponen, Micaëla
Tommi Hakala, Escamillo
Tampereen Oopperan kuoro, kuorokapellimestari Heikki Liimola
Tampereen Oopperan lapsikuoro, kuoronjohtaja Jouni Rissanen
Georges Bizet: Carmen, 160'
Tuotanto: Tampere-talo
Muut esitykset: 29.2. (klo 15)
Tampere-talo, iso sali
18:30
To
27.2.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Fantastinen sinfonia & Lélio
Klaus Mäkelä
Mario Zeffiri, tenori
Nathan Berg, baritoni
Cécile Orblin, kertoja
Erik Söderblom, ohjaaja
Musiikkitalon Kuoro
Jani Sivén, kuoron valmennus
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia
Hector Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie
Musiikkitalo
19:00
To
27.2.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Lintu sininen
Eero Lehtimäki
Jussi Makkonen, sello
Nazig Azezian, piano
Jonne Valtonen: Lintu sininen, 45'
Liput: 15 / 15 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi 17,50 €
Carelia-sali
19:00
To
27.2.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Tansseja Amerikasta
Elena Schwarz
Senja Rummukainen, sello
John Adams: The Chairman Dances oopperasta Nixon in China, 13´
Sergei Prokofjev: Sinfonia Concertante, 35´
Aaron Copland: Appalachian Spring, 26´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
27.2.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Elämän tarkoitus"
Antal Mojzer, fagotti
Antonio Vivaldi: Fagottikonsertto nro 6 e-molli RV 484
Franz Schubert: Fantasia f-molli op. 103 (D 940), sov. puhallinkvintetille ja kontrabassolle Heribert Breuer
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 d-molli ´Der Tod und das Mädchen´(´Tyttö ja kuolema´), sovitus jousiorkesterille
- Ennen konserttia: klo 18:00 Korundin ravintolassa Rovaniemen taidemuseon esitys ´Elämän tarkoitus kuvataiteessa´
Korundi
19:00
To
27.2.2020
Oulu Sinfonia
Tarinoita rakkaudesta
Rumon Gamba
Benjamin Britten: Pas de Six baletista 'The Prince of the Pagodas'
Sergei Prokofjev: II näytös baletista Tuhkimo op. 87 
Igor Stravinsky: Petruška, 32'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
27.2.2020
Pori Sinfonietta
Four Seasons
Michael Maciaszczyk, joht. & viulu
 
 
Antonio Vivaldi: Neljä vuodenaikaa, 42'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 Op. 68 F-duuri "Pastoraali", 40'
Promenadisali
19:00
To
27.2.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 28.2., 29.2., 3.3., 4.3., 5.3, 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
27.2.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Mestari ja kisälli
Yehuda Gilad
Olli Leppäniemi, klarinetti
Richard Strauss: Serenadi puhaltimille Es-duuri op. 7, 10’
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri K. 622, 29’
Johannes Brahms: Serenadi nro 2 A-duuri op. 16, 32’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
27.2.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Nina Mya: Overcast – The Music of Ed Partyka
Ed Partyka
Nina Mya, laulu
Ed Partyka musiikkia, ensi kertaa Suomessa
Liput G Livelabin sivuilta
G Livelab, Tampere
19:00
Pe
28.2.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Kalevalan päivän konsertti
Mari Karjalainen, sopraano
Lohjan kaupunginorkesterin puhallinsekstetti
Yhteistyössä luontokuvaseura
Kässän-talo, Lohja
19:00
Pe
28.2.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 10
Johannes Gustavsson
Javier Perianes, piano
Richard Strauss: Don Juan TrV 156
Lauri Kilpiö: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 83
- Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Uusi teos! Esittelijänä teoksen säveltäjä Lauri Kilpiö
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Pe
28.2.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 29.2., 3.3., 4.3., 5.3, 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
28.2.2020
Tampere Filharmonia
Suite Imaginaire -barokkikonsertti
Antti Tikkanen, joht. & viulu
Giovanni Gabrieli: Canzon per sonar quarti toni a 15, 4'
Jean-Philippe Rameau: Suite imaginaire, 18'
Antonio Vivaldi: Konsertto viululle ja jousiorkesterille D-duuri RV 208 "Suurmoguli", 15'
Jean Baptiste Lully: Suite imaginaire, 15'
Georg Friedrich Händel: Kuninkaallinen ilotulitusmusiikki HWV 351, 18'
Liput: 28/22/15/8 €
Tampereen Tuomiokirkko
19:00
Pe
28.2.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Nina Mya: Overcast – The Music of Ed Partyka
Ed Partyka
Nina Mya, laulu
Ed Partykan musiikkia
G Livelab, Helsinki
20:00
La
29.2.2020
Pori Sinfonietta
Benvenuto Paolo! - kamarimusiikkia karkauspäivään
Paolo Poma, klarinetti
Ion Buinovschi, viulu
Hokto Sorsa, viulu
Yuki Kodama, alttoviulu
Saija Jakovaara-Mäkelä, sello
Conradin Kreutzer: Klarinettikvartetto Eb-duuri
Johannes Brahms: Klrinettikvintetto h-molli Op. 115
Béla Kovács: Sholem - Alekhem, Rov Feidman!
Ravintola Klubi
15:00
La
29.2.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 3.3., 4.3., 5.3, 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
29.2.2020
Tampere Filharmonia
Bizet: Carmen
Alberto Hold-Garrido
Ohjaus Marco Bjurström
Niina Keitel, Carmen
Arturo Chacón Cruz, Don José
Marjukka Tepponen, Micaëla
Tommi Hakala, Escamillo
Tampereen Oopperan kuoro, kuorokapellimestari Heikki Liimola
Tampereen Oopperan lapsikuoro, kuoronjohtaja Jouni Rissanen
Georges Bizet: Carmen, 160'
Tuotanto: Tampere-talo
Tampere-talo, iso sali
15:00
La
29.2.2020
Vantaan Viihdeorkesteri
John Williams Movie Themes Concert
Nick Davies
Mikaela Palmu, viulu
Nicke Lignell, juontaja
Liput alkaen 20,50 €
Musiikkitalo
19:00
Su
1.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Camera Obscura
Anna-Maija Laiho-Ihekweazu, pasuuna
Nicolas Indermühle, tuuba
Ella Koura, harmonikka
Johannes Brahms: Viisi duettoa op. 66 nro 3 ”Am Strande”, 6'
Jarmo Sermilä: Mechanical partnerships, 13'
Patrick Busseuil: L'arbre de Vie sooloharmonikalle, 5,30'
Itzam Zapata: Camera Obscura harmonikalle, pasuunalle ja tuuballe, 10'
Johannes Brahms: Neljä duettoa op. 61 nro 1 “Die Schwestern” ja nro 3 “Phäno-men”, 2+2'
Paul Hindemith: A frog he went a-courting, 6'
Liput: 24/ 19/ 9 €
Sibelius-museo
14:00
Ti
3.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 4.3., 5.3, 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
4.3.2020
Jyväskylä Sinfonia
Ilmari Hannikainen -pianokamarimusiikkikilpailu 2020
Ville Matvejeff
Finalistit
Toinen finaali 5.3. klo 19
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Yhteislippu molempiin finaaleihin: 43,50 / 39,50 / 17,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
4.3.2020
Kymi Sinfonietta
”Vangitseva valkokangas”
Ilta elokuvamusiikin parissa
Eero Lehtimäki
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
4.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 11
Han-Na Chang
Yuki Koyama, huilu
Carl Nielsen: Huilukonsertto 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Ke
4.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 5.3, 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
5.3.2020
Hyvinkään Orkesteri
Tie moderniin kaupunkiin
Tuomas Pirilä
Sakari Männistö, jonglööri
Maija Hynninen: New Holland, Suomen ke., 9'
Arnold Schönberg: Kamarisinfonia nro 1, 21'
Aarre Merikanto: 10 kappaletta orkesterille – Largo misterioso, 4'
Lotta Wennäkoski: Jong, 18'
Kaija Saariaho: Aer, 17'
Igor Stravinsky: Ragtime, 5'
lisäksi "Postikortteja Pariisista", 10'
Hyvinkääsali
19:00
To
5.3.2020
Jyväskylä Sinfonia
Ilmari Hannikainen -pianokamarimusiikkikilpailu 2020
Ville Matvejeff
Finalistit
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
To
5.3.2020
Kymi Sinfonietta
”Vangitseva valkokangas”
Ilta elokuvamusiikin parissa
Eero Lehtimäki
Kuusankoskitalo
19:00
To
5.3.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Anja Bihlmaier
Kersten McCall, huilu
Lili Boulanger: D’un soir triste , 11'
Lili Boulanger: D’un Matin De Printemps , 5'
Wolfgang Amadeus Mozart: Huilukonsertto nro 1 KV 313, G-duuri, 25'
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 8 op. 88 G-duuri, 34'
Sibeliustalo
19:00
To
5.3.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Venäläinen ilta
Erkki Lasonpalo
Rebecca Roozeman, viulu
Igor Stravinsky: Konsertto jousille D-duuri, 12'
Sergei Prokofjev: Klassinen Sinfonia D-duuri op. 25, 15'
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli op. 63, 26'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 12-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa.
Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
5.3.2020
Pori Sinfonietta
Charlie Parker 100-v.
Jukka Perko, joht. & saksofoni
Vernon Duke, Jimmy Carroll: April in Paris
John Klenner, Jimmy Carroll: Just friends
Gerry Mulligan: Rock salt (aka Rocker)
Matt Dennis, Jimmy Carroll: Everything happens to me
Nacio Herb Brown, Joe Lipman: Temptation
Gerry Mulligan: Gold rush
George Gershwin, Joe Lipman: They can't take that away from me
Neal Hefti: Repetition
Brooks Bowman, Jimmy Carroll: East of the Sun, west of the Moon
George Gershwin, Jimmy Carroll: Summertime
Cole Porter, Joe Lipman: What is this thing called love
Promenadisali
19:00
To
5.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Han-Na Chang
Yuki Koyama, huilu
Carl Nielsen: Huilukonsertto 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
5.3.2020
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Leikki on lasten työtä
Tuomo Rannankari, laulu
Lastenlauluja
Liput: 15/12/5 €
Seinäjoki-sali
18:00
To
5.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 7.3. (klo 14), 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
5.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 3
Pascal Rophé
Carolyn Sampson, sopraano
Jukka Rantamäki, juontaja
Nicolas Bacri: Sinfonia nro 4
Joseph Canteloube: Auvergnelaisia lauluja
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Pe
6.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Allegoria della notte
Olari Elts
Ilja Gringolts, viulu
Felix Mendelssohn: Kesäyön unelma, alkusoitto
Salvatore Sciarrino: Allegoria della notte viululle ja orkesterille
Felix Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli
Lotta Wennäkoski: Verdigris
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 1
Musiikkitalo
19:00
Pe
6.3.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin  kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Venäläinen ilta
Erkki Lasonpalo
Rebecca Roozeman, viulu
Igor Stravinsky: Concerto in rè jousille, 12'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 'Klassinen sinfonia', 15'
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli op. 63, 26'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortti alennus 3 €, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi konserttiin
Lappeenranta-sali
19:00
Pe
6.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset: 11.3., 13.3., 17.3., 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
6.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Carmen
Pascal Rophé
Carolyn Sampson, sopraano
Nicolas Bacri: Sinfonia nro 4
Joseph Canteloube: Auvergnelaisia lauluja
Georges Bizet / Rodion Štšedrin: Carmen-sarja
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
6.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Vive la France!
Alexandre Bloch
Liza Kerob, viulu
Francis Poulenc: Sinfonietta, 24’
Hector Berlioz: Rêverie et Caprice, 11’
Ernest Chausson: Poème op. 25, 16’
Igor Stravinsky: Sinfonia C-duuri, 30’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
7.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Cantata Napoletano
Tuuli Lindeberg, sopraano
Barokkiyhtye "Särkyneet luut”:
Petra Aminoff, traverso ja nokkahuilu
Mari Kunnari, traverso
Kaisa Kallinen, barokkiviulu
Miika Uuksulainen, barokkisello
Jouko Laivuori, cembalo
Niccolo Jommelli: Triosonatti
Alessandro Scarlatti: Cantata da camera, ”Augellin vago e canoro”
Leonardo Leo: Huilusonaatti
Giovanni Battista Pergolesi: Cantata da camera ”Dalsigre ahi mia Dalsigre”
Nicola Porpora: Viulusonaatti op. 12
Nicola Porpora: Cantata da camera ”Or, che d’orrido Verno”
Inkoon kirkko
19:00
La
7.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 12.3., 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
7.3.2020
Tampere Filharmonia
Mykkäelokuvan klassikko
Frank Strobel
Fritz Lang: Metropolis (1927), 145’
Gottfried Huppertz: alkuperäismusiikki elokuvaan Metropolis
Tuotanto: Tampere Filharmonia, Tampere-talo ja Tampereen elokuvajuhlat
Tampere-talo, iso sali
19:00
Su
8.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Cantata Napoletano
Tuuli Lindeberg, sopraano
Barokkiyhtye "Särkyneet luut”:
Petra Aminoff, traverso ja nokkahuilu
Mari Kunnari, traverso
Kaisa Kallinen, barokkiviulu
Miika Uuksulainen, barokkisello
Jouko Laivuori, cembalo
Niccolo Jommelli: Triosonatti
Alessandro Scarlatti: Cantata da camera, ”Augellin vago e canoro”
Leonardo Leo: Huilusonaatti
Giovanni Battista Pergolesi: Cantata da camera ”Dalsigre ahi mia Dalsigre”
Nicola Porpora: Viulusonaatti op. 12
Nicola Porpora: Cantata da camera ”Or, che d’orrido Verno”
Lohjan kirkko
18:00
Ti
10.3.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Ammuu! -koko perheen konsertti
Mikk Murdvee
Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!
Hanna-Maija Aarnio, lehmä, laulu ja kellopeli
Esko Grundström, orkesterisovitukset, basso ja harmonikka
Riikka Helske, hiiri, laulu ja kantele
Essi Putkonen, kissa, laulu, viulu ja lyömäsoittimet
Tero Pajunen, heppa, laulu, kitara, viulu ja lyömäsoittimet
Tomas Takolander, vaari, laulu, piano ja kontrabasso
Heidi Tamper, possu, laulu ja klarinetti
Alkusoitto "Ammusikalisches Opfer", säv. Esko Grundström
Traktorilla ajelen, säv. & san. Tero Pajunen
Sateen tanssi, säv. Essi Putkonen & san. Riikka Helske
Onkilaulu, säv.Tero Pajunen & san. Tero Pajunen & Essi Putkonen
Kaarnalaivan matka, säv. Essi Putkonen & san. Hanna Ryti
Viisi varista, säv. Trad. / Hanna-Maija Aarnio & Esko Grundström, san.trad. / Hanna-Maija Aarnio & Petri Aarnio
Silkkitukka, säv. Essi Putkonen & san. Riikka Helske
Pienen pieni veturi, säv. & san. Trad. & sov. Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!
Leppäkerttu moi! Säv. & san. Tero Pajunen
Villi polkupyörä, säv. Soili Perkiö & san. Hannele Huovi
Tanssikengät, säv. Essi Putkonen & Esko Grundström, san. Riikka Helske & Essi Putkonen
Matkataan, säv. Tero Pajunen & san. Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!
Saunavuorolaulu, säv.trad. & san. Riikka Helske, Hanna-Maija Aarnio & Heidi Tamper
Kaikki orkesterisovitukset: Esko Grundström 2014
Sibeliustalo
18:00
Ti
10.3.2020
Savonlinnan Orkesteri
Romantiikan hehkua
Savonlinna-kvartetti
Tuula Hällström, piano
LIput: 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16v.) 5 €
Enonkosken seurakuntatalo
19:00
Ke
11.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Braunstein & Beethoven
Guy Braunstein
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Claude Debussy: Petite Suite
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
Ke
11.3.2020
Jyväskylä Sinfonia
Brantelid & Elgar
Ville Matvejeff
Andreas Brantelid, sello
Andrea Tarrodi: Ascent, 16'
Edward Elgar: Sellokonsertto, 30'
Erkki Melartin: Sinfonia nro 5 "Sinfonia brevis", 34'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
11.3.2020
Kymi Sinfonietta
Taavi Oramo ja Sauli Zinovjev
Taavi Oramo, joht. & tenori
Sauli Zinovjev: Un Grande Sospiro, 22'
Gustav Mahler/Arnold Schönberg: Lieder eines Fahrenden Gesellen, 17'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 ”Kello”, 29'
- Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
11.3.2020
Savonlinnan Orkesteri
Romantiikan hehkua
Savonlinna-kvartetti
Tuula Hällström, piano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Melartin-sali
19:00
Ke
11.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 13.3., 17.3., 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
12.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Braunstein & Beethoven
Guy Braunstein
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Claude Debussy: Petite Suite
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
To
12.3.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Oopperan suuruudet
James Sherlock
Angelika Kirchschlager, sopraano
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Figaron häät KV 492, 5’
Richard Strauss: Osia orkesterisarjasta Porvari aatelismiehenä op. 60, 12’
Richard Wagner: Wesendonck-laulut WWV 91, 22’
Jules Massenet: Méditation oopperasta Thaïs, 6’
Georges Bizet: Sinfonia C-duuri, 30’
Liput: 24,50 / 22,50 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 25,50–27,50 €
Carelia-sali
19:00
To
12.3.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Miljoonasade
Jukka Iisakkila
Liput: 30 € permanto / 25 € parvet / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat. S-Etuhinta 25 € permanto / 20 € parvet
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
12.3.2020
Kymi Sinfonietta
Taavi Oramo ja Sauli Zinovjev
Taavi Oramo, joht. & tenori
Sauli Zinovjev: Un Grande Sospiro, 22'
Gustav Mahler/Arnold Schönberg: Lieder eines Fahrenden Gesellen, 17'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 ”Kello”, 29'
- Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kouvolan kaupungintalo
19:00
To
12.3.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Marian Petrescu - Piano man
Harri Hyppölä
Marian Petrescu Trio
Most beautiful songs nimeä kantava ohjelmakokonaisuus pitää sisällään kotimaisia ja kansainvälisiä suosikkeja eri musiikkityyleistä jazz-triolle ja jousiorkesterille taidokkaasti sovitettuina.
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 12-16-vuotiaat 8 €. S-etukortilla 22 / 20 / 6 €. Alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa. Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
12.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Jukka-Pekka Saraste
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli ”Pateettinen” op. 74
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 14.2. klo 8 info@versomus.fi. 
Musiikkitalo
10:00
To
12.3.2020
Savonlinnan Orkesteri
Romantiikan hehkua
Savonlinna-kvartetti
Tuula Hällström, piano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Punkaharjun seurakuntatalo
19:00
To
12.3.2020
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Taiteilijavieraana Mercedes Krapovickas
Mercedes Krapovickas, bandoneon
Ana Karina Rossi, laulu
Astor Piazzólla: Concerto for Bandoneon & Orchestra 'Aconcagua,' 25’
Astor Piazzólla: Las cuatro estaciones porteñas (Buenos Airesin neljä vuodenaikaa), 25’
Astor Piazzólla: Preludio para el año 3001, 4’
Astor Piazzólla: Balada para mi muerte, 4’
Astor Piazzólla: Balada para un loco, 5’
Astor Piazzólla: Yo soy María, 4’
Liput: 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
12.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 14.3.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
12.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Serenadi
Sian Edwards
Topi Lehtipuu, tenori
Jukka Harju, käyrätorvi
Maurice Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille, 17’
Benjamin Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille op. 31, 24’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 6 D-duuri op. 60, 40’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
12.3.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Summer serenades
James Lowe
Erica Nygård, huilu
John Alén, klarinetti
Zoltán Kodály: Summer evening, 16´
Petri Judin: Teos, kantaesitys, 20´
Leo Weiner: Serenade, 20´
Liput: 25/21/10 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
13.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Johannes-passio
Hannu Norjanen
Cantores Minores
Dresdenin Kreuzkuoro (valm. Roderich Kreile)
Tom Nyman, evankelista
Jyrki Korhonen, Jeesus
Tuuli Lindeberg, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Jere Martikainen, tenori
Aarne Pelkonen, basso
J.S. Bach: Johannes-passio
Helsingin Tuomiokirkko
19:00
Pe
13.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11
Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
- Myöhäisillan kamarimusiikki: 
J.S. Bach: Partita nro 2 d-molli BWV 1004 
Hannu Vasara, viulu
Musiikkitalo
19:00
Pe
13.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 17.3., 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
13.3.2020
Tampere Filharmonia
Vakavaa ja traagista
Olari Elts
Johannes Weisser, baritoni
Johannes Brahms: Traaginen alkusoitto d-molli op. 81, 13’
Johannes Brahms: Neljä vakavaa laulua op. 121, 18’
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93, 46’
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
13.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Serenadi
Sian Edwards
Topi Lehtipuu, tenori
Jukka Harju, käyrätorvi
Maurice Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille, 17’
Benjamin Britten: Serenadi tenorille, käyrätorvelle ja jousille op. 31, 24’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 6 D-duuri op. 60, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
14.3.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 8
Juha Kangas
Eija Kankaanranta, kantele
Wolfgang Amadeus Mozart: 6 Deutsche Tänze, KV571, 9'
Pehr Henrik Nordgren: Kantelekonsertto nro 2, 18' 
Franz Schubert: 5 Deutsche Tänze, 16'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri, op. 93, 27'
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Snellman-sali
19:00
La
14.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Johannes-passio
Hannu Norjanen
Cantores Minores
Dresdenin Kreuzkuoro (valm. Roderich Kreile)
Tom Nyman, evankelista
Jyrki Korhonen, Jeesus,
Tuuli Lindeberg, sopraano
Jenny Carlstedt, altto
Jere Martikainen, tenori
Aarne Pelkonen, basso
J.S. Bach: Johannes-passio
Lohjan kirkko
17:00
La
14.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta
Jukka-Pekka Saraste
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso 
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
15:00
La
14.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Carmen
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Liam Scarlett, Georges Bizet: Carmen
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
15.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
Sanaton satu
Jakob Dingstad, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu     
Han Kim, klarinetti
Ilari Angervo, alttoviulu
Jouko Laivuori, piano
Robert Schumann: Märchenbilder op. 113
György Kurtàg: Hommage à Robert Schumann
Frank Bridge: Lament for Two Violas
Robert Schumann: Märchenerzählungen op. 132
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
15:00
Su
15.3.2020
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Francis Poulenc: Sonaatti käyrätorvelle, trumpetille ja pasuunalle, 9'
Astor Piazzolla: Tango Ballet, 13' 
Astor Piazzolla: Four for tango, 6'
Jan Lehtola: Jousikvartetto nro 2 Sota ja Rauha, kantaesitys, 25'
Liput: 15/8/5 €
Tampere-talo, pieni sali
15:00
Su
15.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä V
Kamarimusiikkisarja
Olli Leppäniemi, klarinetti
Janne Nisonen, viulu
Kiril Kozlovsky, piano
Aram Hatšaturjan: Trio
Igor Stravinsky: Sarja teoksesta Sotilaan tarina
Béla Bartók: Kontrasteja Sz. 111
Paul Schoenfield: Trio
Sellosali
15:00
Ti
17.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 19.3., 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
17.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Ti
17.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Ke
18.3.2020
Jyväskylä Sinfonia
Kaputta
Meta4-jousikvartetti
György Ligeti: Concert Românesc, 12'
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 18 nro 1, 30'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 38 "Prahalainen", 36'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
18.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 12
Rafael Payare
Alisa Weilerstein, sello
Matthias Pintscher: Sellokonsertto nro 2 “un despertar”
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4 e-molli op. 98
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Ke
18.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 20.3., 26.3., 28.3., 1.4., 16.4., 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
18.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
Ke
18.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
?Ohjelmisto varmistuu myöhemmin
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
19.3.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Lapsuuteni sankarille
Krzysztof Dobosiewicz
Miljoonasade
Miljoonasateen kappaleita sovitettuna sinfoniaorkesterille
?Liput: 31 / 29 / 22 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 32–34 €
Carelia-sali
19:00
To
19.3.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
József Hárs
Sergei Nakariakov, trumpetti
Magnus Lindberg: Expo, 9'
Pjotr Tšaikovski: Rokokoo-muunnelmat op. 33, 18'
Jean-Baptiste Arban: Venetsian karnevaali, sov. Mikhail Nakariakov, 11'
Igor Stravinsky: Pulcinella-sarja, 24'
Sibeliustalo
19:00
To
19.3.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Timantteja hangella
Vytautas Lukočius
Kaisa Ranta, sopraano
Jussi Vänttinen, baritoni
Paavo Heininen: Divertimento op. 48, kantaesitys
Darius Milhaud: Le boef sur le toit op. 58, 18'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi konserttiin
Lappeenranta-sali
19:00
To
19.3.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Sinfonia concertante
Erkki Lasonpalo
Jyrki Lasonpalo, viulu
W.A. Mozart: Serenata Notturna D-duuri KV 239, 15'
W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri KV 364, 33'
Joseph Haydn:  Sinfonia nro 44 e-molli Hob. I:44, 23'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 12-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa.
Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
19.3.2020
Pori Sinfonietta
Alexander Zemtsov
Roman Kim, viulu
Danitsa Laffchieva, klarinetti
Giuseppe Tartini: Devil's trill sonata, 15'
Giya Kancheli: A little Daneliade, 11'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 1 c-molli Op. 11, 30'
Promenadisali
19:00
To
19.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 21.3.(klo 14), 25.3.(klo 19.30), 27.3.(klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
19.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
11:00
To
19.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 3
Eero Lehtimäki
Aili Järvelä, viulu ja laulu
Yhteistyössä: Suomen Kulttuurirahasto ja Taidetestaajat
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
19.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Enigma
Anu Tali
Marko Ylönen, sello
Erkki-Sven Tüür: Le poids des vies non vécues, 9’
Bernd Alois Zimmermann: Canto di Speranza, 19’
Alexandr Glazunov: Chant du Ménestrel op. 71, 3’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36, 30’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
20.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Vista
Susanna Mälkki
Frank Peter Zimmermann, viulu
Jean Sibelius: Tapiola
Alban Berg: Viulukonsertto
Kaija Saariaho: Vista, kantaesitys
Musiikkitalo
19:00
Pe
20.3.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Jan Söderblom
Reijo Tunkkari, viulu
Jean Sibelius: Rakastava, op. 14, 11'
Hans Gál: Concertino viululle ja jousiorkesterille op. 52. 19'
Bela Bartók: Romanialaisia kansantansseja, 7'
Edward Grieg: Holbergin ajoilta, 18'
Akustiikka-sali, Ylivieska
19:00
Pe
20.3.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Oulu Sinfonia
Kevätuhri
Jaakko Kuusisto
Matti Salminen, basso
Anders Hillborg: Cold Heat
Modest Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (orkestroinut Kalevi Aho), 18´
Igor Stravinsky: Kevätuhri, 35´
Liput: 55 € permanto / 45 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 40 € Kuopion kaupunginorkesterin kausikorttiasiakkaat / 25 € lapset alle 16v ja opiskelijat
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
20.3.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Ukkonen - konsertti
József Hárs
Simo Santapukki: Sinfoninen runo, Ukkonen, 30'
Sibeliustalo
20:00
Pe
20.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 26.3., 28.3., 1.4., 16.4., 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
20.3.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Nina Mya: Overcast – The Music of Ed Partyka
Ed Partyka
Nina Mya, laulu
- Suomen Puhallinorkesteriliiton järjestämät seuraavat Valtakunnalliset Puhallinpäivät pidetään Uudessakaupungissa 20.–22.3., tapahtumapaikkoina Kulttuurikeskus Cruselli sekä Uudenkaupungin uusi kirkko. Puhallinpäivät on suunnattu musiikin parissa työskenteleville pedagogeille.
Kulttuurikeskus Cruselli, Uusikaupunki
19:00
La
21.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 25.3. (klo 19.30), 27.3. (klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
22.3.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Bach, Linike, Telemann
Anne Freitag, traverso
Domen Marinčič, viola da gamba
Tomaž Sevšek, cembalo
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Ke
25.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Spalding & Chase
Susanna Mälkki
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu ja kontrabasso
Igor Stravinsky: Sirkuspolkka
Felipe Lara: Double Concerto, kantaesitys
Fausto Romitelli: Dead City Radio – Audiodrome
Igor Stravinsky: Tulilintu
Musiikkitalo
19:00
Ke
25.3.2020
Jyväskylä Sinfonia
Kamarikonsertti: Puhaltajien yösoitto
Alexis Roman, huilu
Esa-Veli Riuttamäki, huilu
Nahoko Kinoshita, oboe
Juha Markkanen, oboe
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Kristjan Parts, klarinetti
Sanna Wihinen, fagotti
Risto Keinänen, fagotti
Jussi Järvenpää, käyrätorvi
Juha Keskinen, käyrätorvi
W.A. Mozart: Serenadi c-molli KV 388, 23'
George Enescu: Dixtuor, 25'
Liput: 17,50 / 14,50 / 9,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän kaupungintalo
19:00
Ke
25.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 27.3. (klo 19.30), 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
To
26.3.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Spalding & Chase
Claire Chase, huilu
Esperanza Spalding, laulu ja kontrabasso
Igor Stravinsky: Sirkuspolkka
Felipe Lara: Double Concerto
Fausto Romitelli: Dead City Radio – Audiodrome
Igor Stravinsky: Tulilintu
Musiikkitalo
19:00
To
26.3.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Eri estradeilta
Eero Lehtimäki
Linda Lampenius, viulu
Perttu Kivilaakso, sello
Laura Mikkola, piano
Richard Strauss: Alkusoitto ja tanssikohtaus oopperasta Ariadne auf Naxos op. 60, 9’
Ludwig van Beethoven: Konsertto viululle, sellolle ja pianolle C-duuri op. 56, 36’
Louise Farrenc: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 35, 33’
Liput: 24,50 / 22,50 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 25,50–27,50 €
Carelia-sali
19:00
To
26.3.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti - Sinfonia Lahti 70-vuotta
Dima Slobodeniouk
Tuuli Lindeberg, sopraano
Okka von der Damerau, mezzosopraano
Niall Chorell, tenori
Luiz-Ottavio Faria, basso
Dominante & Murtosointu -kuorot
Ludwig van Beethoven: Missa solemnis op. 123 D-duuri, 81'
Sibeliustalo
19:00
To
26.3.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Lähituotantoa"
Tomas Djupsjöbacka, joht. & sello
Joonas Kokkonen: II Paessagio
Jaakko Kuusisto: Sellokonsertto (2019)
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 43, sov. kamariorkesterille Iain Farrington
Muut esitykset: 27.3. Sallan Kirkko
Korundi
19:00
To
26.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Jazzia ja jousia
Joonatan Rautio saksofoni,
Lohjan kaupunginorkesterin jouset ja lyömäsoittaja
Ohjelma c/o Grans & Rautio
Liput myy ennakkoon Opus K
Ravintola Opus K, Lohja
19:00
To
26.3.2020
Oulu Sinfonia
Wagner, ikuisesti
Johannes Gustavsson
Camilla Nylund, sopraano
Richard Wagner:
Alkusoitto oopperasta Nürnbergin mestarilaulajat, 10' 
Preludi ja lemmenkuolo oopperasta Tristan ja Isolde, 17'
Siegfriedin surumarssi oopperasta Jumalten tuho, 8'
Brünnhilden uhraus, loppukohtaus oopperasta Jumalten tuho, 20'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
26.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 28.3., 1.4., 16.4., 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
26.3.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinun hetkesi V -juhlatoivekonsertti
Maano Männi
Liput: 25/21/10 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
27.3.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Blendulf & McKenna
Daniel Blendulf
Niamh McKenna, huilu
Edward Elgar: Johdanto ja Allegro,op. 47, 15'
C.Ph.E. Bach: Huilukonsertto d-molli Wq 25, H. 242, 22'
Minna Leinonen: Luvetus huilulle ja jousiorkesterille, 9'
Benjamin Britten: Muunnelmia Frank Bridgen teemasta op.10, 26'
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Snellman-sali
19:00
Pe
27.3.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Lähituotantoa"
Tomas Djupsjöbacka, joht. & sello
Joonas Kokkonen: II Paessagio
Jaakko Kuusisto: Sellokonsertto (2019)
Jean Sibelius: Sinfonia no 2 D-duuri op 43, sov. kamariorkesterille Iain Farrington
Sallan Kirkko
19:00
Pe
27.3.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Jazzia ja jousia
Joonatan Rautio saksofoni
Lohjan kaupunginorkesterin jouset ja lyömäsoittaja
Ohjelma c/o Grans & Rautio
Karkkilan kirkko
19:00
Pe
27.3.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 12
Andrew Manze
Tami Pohjola, viulu
Jean Sibelius: Osia Myrsky-musiikista op. 109
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1 a-molli op. 77
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri ”Pastoraali” op. 68
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Paula Sundqvist, viulu
Ville Koponen, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 13 b-molli op. 138
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Pe
27.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 31.3., 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
Pe
27.3.2020
Tampere Filharmonia
Sortovaltaa vastaan
Leo McFall
Jonathan Roozeman, sello
Ludwig van Beethoven: Egmont-alkusoitto f-molli op. 84, 8’
Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 2 op. 126, 32’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 7 d-molli op. 70, 38’
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
27.3.2020
Tapiola Sinfonietta
Beethoven VIII
Klaus Mäkelä
Anni Haapaniemi, oboe
Jörg Widmann: Con brio
Friedrich Witt: Sinfonia C-duuri "Jena"
Richard Strauss: Oboekonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
27.3.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Great Voices #1: China Moses (US) feat. UMO Helsinki Jazz Orchestra
Ed Partyka
China Moses, laulu
Savoy-teatteri
19:00
La
28.3.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Daniel Blendulf
Niamh McKenna, huilu
Edward Elgar: Johdanto ja Allegro op. 47, 15'
C.Ph.E. Bach: Huilukonsertto d-molli Wq 25, H. 242, 22'
Minna Leinonen: Luvetus huilulle ja jousiorkesterille, 9'
Benjamin Britten: Muunnelmia Frank Bridgen teemasta op.10, 26'
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Raahe-sali
19:00
La
28.3.2020
Pori Sinfonietta
High Five
Lucia Hellerhoff, huilu
Saara Kemppi, oboe
Paolo Poma, klarinetti
Antti Pakkanen, fagotti
Pyry Kannisto, käyrätorvi
mm. Francaix: Quintette nro 1
Porin Raatihuone
15:00
La
28.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 1.4., 16.4., 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
28.3.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Muumiperheen lauluretki
Erkki Lasonpalo
Eija Ahvo, laulu ja juonto
Markus Bäckman, laulu ja juonto
Puolalan musiikkiluokkien piccolo-kuoro
Liput: 18/ 9 €
Turun konserttitalo
16:00
Ma
30.3.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi – Kärsimys
Juho Punkeri, tenori
FiBOn muusikot:
Anne Pekkala ja Kaisa Ruotsalainen, viulu
Vappu Helasvuo, alttoviulu
Louna Hosia, sello
Marianna Henriksson, cembalo
Bach, Buxtehude, Händel, Telemann
G Livelab, Helsinki
19:00
Ti
31.3.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi – Kärsimys
Juho Punkeri, tenori
FiBOn muusikot:
Anne Pekkala ja Kaisa Ruotsalainen, viulu
Vappu Helasvuo, alttoviulu
Louna Hosia, sello
Marianna Henriksson, cembalo
Bach, Buxtehude, Händel, Telemann
G Livelab, Tampere
20:00
Ti
31.3.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 2.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
1.4.2020
Jyväskylä Sinfonia
Beethovenin timantit
Olli Mustonen, joht. & piano
Ludwig van Beethoven: Coriolan-alkusoitto, 8'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4, 30'
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto, versio pianolle, 45'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
1.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 13
Klaus Mäkelä
Víkingur Ólafsson, piano
Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, kantaesitys (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Ke
1.4.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 16.4., 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
2.4.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Rinnakkaistodellisuuksia
Laura Linkola
Trio Lumos:
Isa Halme, viulu
Juulia Pölönen, kantele
Pauliina Haustein, sello
Joonas Kokkonen: Il Paesaggio, 10’
Leevi Madetoja: Kuoleman puutarha op. 41, sovitus orkesterille Laura Linkola, 17’
Carl Maria von Weber: Sinfonia nro 1 C-duuri op. 19, 24’
Liput: 24,50 / 22,50 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 25,50–27,50 €
Carelia-sali
19:00
To
2.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Mozart ja Nielsen
Kalle Kuusava
Joséphine Olech, huilu
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Don Giovanni KV 527, 7´
Carl Nielsen: Huilukonsertto CNW 42, 20´
W.A. Mozart: Sinfonia nro 39 Es-duuri KV 543, 35´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
- klo 12 Avoin harjoitus                        
Vapaa pääsy
Klo 11-14 Valohalli Ravintola Oodin lounas. Sisältää salaattipöydän, pääruuan, jälkiruuan ja kahvin/teen. Hinta: 10 €
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
2.4.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Elina Vähälä, viulu
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto 2 op. 129, 29'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 4 op. 104 Es-duuri "Romanttinen", 70'
Sibeliustalo
19:00
To
2.4.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Romantiikan huipulla
Henri Sigfridsson, joht. & piano
Felix Mendelssohn: Märchen von der schönen Melusine, 10'
Robert Schumann: Pianokonsertto a-molli op. 54, 30'
Franz Schubert: Sinfonia nro 2 B-duuri D 125, 34'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeenranta-sali
19:00
To
2.4.2020
Oulu Sinfonia
TuttiJuttu
Jari Välimäki
Opettajat Kreetta Blomster/Laura Ronimus, Maria Viitasaari
Solisteina konservatorion ja musiikkiluokkien oppilaita
Oulun musiikkiluokkien 6.-luokkalaiset
Liput: 10 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
18:00
To
2.4.2020
Pori Sinfonietta
Il Maestro di cappella & Cavalleria Rusticana
Tibor Bogányi
Sari Nordqvist - Santuzza
Mika Nisula - Turiddu
Marja Haapaniemi - Lola
Hannu Niemelä - Alfio
Margit Westerlund - Lucia
Petteri Salomaa - Il maestro di cappella
Domenico Cimarosa: Il maestro di cappella, 30'
Pietro Mascagni: Cavalleria Rusticana, 70'
Yhteistyössä Sataoopperan kanssa
Promenadisali
19:00
To
2.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 9
Klaus Mäkelä
Víkingur Ólafsson, piano
Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
2.4.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Don Giovanni
Patrick Fournillier
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
W.A. Mozart: Don Giovanni
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
2.4.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Tsaikovskin loistoa
Sergei Tararin
Sergei Dogadin, viulu
W.A. Mozart: Lucio Silla, alkusoitto KV 135, 9´
W.A. Mozart: Rondo C-duuri viululle ja orkesterille, 4´
Camille Saint-Saëns: Sinfonia nro 2, 23´
Camille Saint-Saëns: Introduction and Rondo Capriccioso for Violin and Orchestra, 10´
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri, 33´
Liput 36/32/16 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
3.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Quattro pezzi sacri
Nils Schweckendiek
Håkan Hardenberger, trumpetti
Musiikkitalon Kuoro
Bohuslav Martinů: Les Fresques de Piero della Francesca
Luca Francesconi: Hard Pace, konsertto trumpetille ja orkesterille
Giuseppe Verdi: Quattro pezzi sacri
Musiikkitalo
19:00
Pe
3.4.2020
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Kahden Requiemin ilta
Juhani Lamminmäki
Tiina-Maija Koskela, sopraano
Teppo Lampela, kontratenori
Niall Chorell, tenori
Juha Kotilainen, basso
Requiem-kuoro, johtaa Johanna Ojala-Haapala
Maria Väinölä, urut
Maurice Duruflé: Requiem op. 9 (yhdeksän osaa) – urkujen säestämä versio, 42’
Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem d-molli, KV 626, 45’
Liput: 20/15 €
Lakeuden risti
19:00
Pe
3.4.2020
Tampere Filharmonia
Tampere Biennale
Taavi Oramo
Ismo Eskelinen, kitara
Ville Raasakka: Black cloud, under ground, 10’
Usko Meriläinen: Kitarakonsertto (1991), 20’
Sanna Ahvenjärvi ja Tapio Lappalainen: Water, kantaesitys
Sipe Santapukki: Sinfoninen runo Ukkonen, 33'
Liput 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
La
4.4.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Nelson messu
Eric-Olof Söderström
Porvoon Oratoriokuoro
Carl Nielsen: Kleine suite op. 1
Joseph Haydn: Nelson messu "Missa in Angustiis"
Porvoon tuomiokirkko
19:00
Su
5.4.2020
Hyvinkään Orkesteri
Palmusunnuntain konsertti
Erkki Hannonen
Annamaria Hannonen ja Hanna Lammi, sopraano
Ruut Mattila, altto
Niilo Erkkilä, tenori
Jussi Vänttinen, basso
Hyvinkään Oratoriokuoro
Franz Schubert: Overture c-molli, 9'
Franz Schubert: Messu nro 3 B-duuri, 30'
J. S. Bach: Magnificat D-duuri, 29'
Hyvinkään kirkko
18:00
Su
5.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkokonsertti
Kari Kropsu
Savonlinna-kuoro
Marika Hölttä, sopraano
Annastiina Tahkola, altto
Matti Turunen, basso
Joonas Eloranta, tenori
J.S. Bach: Aarioita ja koraaleja Matteus-passiosta
Parikkalan kirkko
14:00
Su
5.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkokonsertti
Kari Kropsu
Savonlinna-kuoro
Marika Hölttä, sopraano
Annastiina Tahkola, altto
Matti Turunen, basso
Joonas Eloranta, tenori
J.S. Bach: Aarioita ja koraaleja Matteus-passiosta
Savonlinnan tuomiokirkko
19:00
Ti
7.4.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti - Mozart Requiem
Jonas Rannila
Requiem-kuoro
Päivi Pylvänäinen, sopraano
Essi Luttinen, mezzosopraano
Mika Nisula, tenori
Heikki Kilpeläinen, baritoni
W.A. Mozart: Requiem KV 626, 55'
Muut esitykset: 8.4. klo 19 Mikkelin tuomiokirkko
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 12-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa.Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Helsingin Vanha kirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Exsultate jubilate
Jane Glover
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Bruno Maderna: Konsertto nro 1 oboelle ja kamariorkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
Musiikkitalo
19:00
Ke
8.4.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Johannes-passio
Matias Häkkinen
Henna-Mari Luolamo, sopraano
Sari Nordqvist, mezzosopraano
Jussi Salonen, tenori
Juha Eskelinen, baritoni
Kristjan Mõisnik, basso
Canzonetta-kuoro, valm. Janne Piipponen
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio BWV 245, 110’
Liput: 22 / 17 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 19,50–25 €
Joensuun ev. lut. kirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Jyväskylä Sinfonia
Triduum Paschale
Ville Matvejeff
Kaisa Ranta, sopraano
Minja Niiranen, sopraano
Jeni Packalen, mezzosopraano
Simo Mäkinen, tenori
Tapani Plathan, basso
Musica-kuoro, valm. Marjukka Manner
Pekka Kostiainen: Triduum Paschale, 100'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Taulumäen kirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Kymi Sinfonietta
Johannes-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
Kuoron valmennus: Kai Huopainen
Minna Nyberg, sopraano
Iris Oja, altto
Heikki Rainio, tenori, evankelista
Riku Pelo, basso
Kai Huopainen, basso, Jeesus
J. S. Bach: Johannes-passio, 134'
Kouvolan Keskuskirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Pääsiäiskonsertti
Andreas Spering
Berit Solset, sopraano
Elli Vallinoja, altto
James Way, tenori
Peter Mazalan, basso
Juha Kotilainen, basso, Jeesus                         
Dominante ja Laulupuu -kuorot
Johan Sebastian Bach: Matteus-passio BWV244, 131'
Ristinkirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Hiljaisen viikon voimaa"
John Storgårds
Alice Sara Ott, piano
Aulis Sallinen: Kamarisimusiikki I op. 38
Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 22
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 c-molli "Kohtalo" op. 67
Muut esitykset: 9.4. klo 20:30 Enontekiön kirkko, Hetan Musiikkipäivät
Korundi
19:00
Ke
8.4.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti - C-duurimessu
Erkki Lasonpalo
Virva Puumala, sopraano
Anu Ontronen, altto
Heikki Halinen, tenrori
Matti Turunen, basso
Etelä-Karjalan klassinen kuoro, valmennus Toomas Kapten
Ludwig van Beethoven: Messu C-cuuri op. 86, 38'
Liput: ennakkoon 20 €, S-etualennus 3 €, opiskelijat 6,50 €. Liput ovelta 25 €, ei alennuksia.
Lappeen Marian kirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Mozart Requiem
Jukka Untamala
Hedvig Paulig, sopraano
Hanna-Leena Keinänen, altto
Jere Martikainen, tenori
Jari Parviainen, basso
Kirkkonummen kamarikuoro, Pia Hemminki kuoronvalmennus
W.A. Mozart: Requiem
Kirkkonummen kirkko
18:00
Ke
8.4.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti - Mozart Requiem
Jonas Rannila
Requiem-kuoro
Päivi Pylvänäinen, sopraano
Essi Luttinen, mezzosopraano
Mika Nisula, tenori
Heikki Kilpeläinen, baritoni
W.A. Mozart: Requiem KV 626, 55'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 12-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa.Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Mikkelin tuomiokirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Pori Sinfonietta
Requiem c-molli
Vytautas Lukočius
Porin Filharmoninen kuoro, valm. Ognian Vassilev
Luigi Cherubini: Requiem c-molli, 50'
Keski-Porin kirkko
19:00
Ke
8.4.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio – Musiikillinen kärsimysnäytelmä
Hannu Norjanen
Tom Nyman, tenori (evankelista)
Jyrki Korhonen, basso (Jeesus)
Anu Komsi, sopraano
Teppo Lampela, kontratenori
Niall Chorell, tenori
Tuomas Pursio, basso
Cantores Minores
Cantores Minores -koulutusryhmien kuoro
J.S. Bach: Matteus-passio
Helsingin Tuomiokirkko
18:00
To
9.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Exsultate jubilate
Jane Glover
Hannu Perttilä, oboe
Aurora Marthens, sopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Mitridate, rè di Ponto, alkusoitto
Bruno Maderna: Konsertto nro 1 oboelle ja kamariorkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen"
Musiikkitalo
19:00
To
9.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Love Story
Jaakko Kuusisto
Marjukka Tepponen, sopraano
Kevin Greenlaw, baritoni
Aarno Cronvall, juontaja
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
9.4.2020
Kymi Sinfonietta
Johannes-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
Kuoron valmennus: Kai Huopainen
Minna Nyberg, sopraano
Iris Oja, altto
Heikki Rainio, tenori, evankelista
Riku Pelo, basso
Kai Huopainen, basso, Jeesus
J.S. Bach: Johannes-passio, 134'
Kotkan kirkko
19:00
To
9.4.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Hiljaisen viikon voimaa"
Hetan Musiikkipäivät
John Storgårds
Alice Sara Ott, piano
Aulis Sallinen: Kamarisimusiikki I op. 38
Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 22
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 c-molli "Kohtalo" op. 67
Korundi
20:30
To
9.4.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Vapahtajamme seitsemän sanaa ristillä
Lohjan kaupunginorkesterin jouset
tekstin lukee Timo Saario
Joseph Haydn: Vapahtajan seitsemän viimeistä sanaa ristillä
Vapaa pääsy
Lohjan kirkko
20:00
To
9.4.2020
Oulu Sinfonia
Missa solemnis
Eduardo Strausser
Mari Palo, sopraano
Virpi Räisänen, mezzosopraano
Jussi Myllys, tenori
Nicholas Söderlund, baritoni
Mihkel Koldits, kuoron valmennus
Projektikuoro
Ludwig van Beethoven: Missa solemnis D-duuri op. 123, 80'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
9.4.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio
Suomen Laulun 120-vuotisjuhlapassio
Martina Batič, johtaja
Aarne Pelkonen, baritoni (Jeesus)
Niall Chorell, tenori (evankelista)
Soile Isokoski, sopraano
Monica Groop, altto
Eero Lasorla, tenori
Kristian Lindroos, basso
CandoMini, Helsingin konservatorion nuoret laulajat ja Kannelkellot
Suomen Laulu
J.S. Bach: Matteus-passio
Johanneksenkirkko
19:00
To
9.4.2020
Tampere Filharmonia
Verdi: Requiem
Santtu-Matias Rouvali
Helena Juntunen, sopraano
Maiju Vaahtoluoto, mezzosopraano
Andrea Shin, tenori
Giorgi Kirof, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro, valm. Elisa Huovinen
Tampereen Oopperan kuoro, valm. Heikki Liimola
Giuseppe Verdi: Messa da Requiem, 85’
Liput: 40/33/20 € 
Tampere-talo, iso sali
19:00
To
9.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Hiljaisuus
Kaspars Putniņš
Viron filharmoninen kamarikuoro
Erik Söderblom, ohjaus
Arvo Pärt: Cantus In Memoriam Benjamin Britten                 
Arvo Pärt: Seitsemäs ylistyslaulu teoksesta Kanon Pokajanen                       
James MacMillan: Seitsemän viimeistä sanaa ristiltä
Konsertti on osa Espoon Kaupunginteatterin Viro-viikkoja.
Espoo kulttuurikeskus
19:00
Pe
10.4.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Stabat Mater
Dmitry Sinkovsky, joht., viulu & kontratenori
Liliya Gaysina, sopraano
Pergolesi, Vivaldi
Musiikkitalo, Konserttisali
18:00
Pe
10.4.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Pitkäperjantain konsertti
Topi Lehtipuu, joht. & tenori
Johanna Isokoski, sopraano
Erica Back, altto
Mikko A. Himanka, basso
lauluyhtye: Centria-ammattikorkeakoulu & yrkeshögskolan Novia
Johann Sebastian Bach: Kantaatti BWV 105 "Herr, gehe nicht ins Gericht mit deinem Knecht", 22'
Arvo Pärt: Cantus Benjamin Brittenin muistolle, 7'
Giovanni Battista Pergolesi: Stabat mater, P. 77, 43'
Liput: 28/22,50 /11 € (sis. käs.kulut)
Kokkolan kirkko
19:00
Pe
10.4.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Jukka Untala
Hedvig Paulig, sopraano
Hanna-Leena Keinänen, altto
Jere Martikainen, tenori
Jari Parviainen, basso
Kirkkonummen kamarikuoro, Pia Hemminki kuoronvalmennus
W.A. Mozart Requiem
Karjalohjan kirkko
18:00
Pe
10.4.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio – Musiikillinen kärsimysnäytelmä
Hannu Norjanen
Tom Nyman, tenori (evankelista)
Jyrki Korhonen, basso (Jeesus)
Anu Komsi, sopraano
Teppo Lampela, kontratenori
Niall Chorell, tenori
Tuomas Pursio, basso
Cantores Minores
Cantores Minores -koulutusryhmien kuoro
J.S. Bach: Matteus-passio
Helsingin Tuomiokirkko
18:00
Pe
10.4.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Pääsiäiskonsertti
Tõnu Kaljuste
Joska Lehtinen, tenori
Chorus Cathedralis Aboensis
Turun konservatorion kamarikuoro
Arvo Pärt: Trisagion, 12’
Giacomo Puccini: Messa di Gloria, 42’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun tuomiokirkko
18:00
La
11.4.2020
Tampere Filharmonia
Verdi: Requiem
Santtu-Matias Rouvali
Helena Juntunen, sopraano
Maiju Vaahtoluoto, mezzosopraano
Andrea Shin, tenori
Giorgi Kirof, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro, valm. Elisa Huovinen
Tampereen Oopperan kuoro, valm. Heikki Liimola
Giuseppe Verdi: Messa da Requiem, 85’
Liput: 40/33/20 €
Tampere-talo, iso sali
15:00
Su
12.4.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Pääsiäisen ihme – Passioajan musiikkia barokin mestareilta
Juho Punkeri, tenori
FiBO Players
Händel – Buxtehude – Telemann – J. S. Bach
Jokioisten kirkko
18:00
Ke
15.4.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Liput: 15 / 13 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 15,50–17,50 €
Joensuun taidemuseo Onni
18:00
Ke
15.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Polyteknikkojen Kuoro 120 vuotta
Hannu Lintu
Igor Levit, piano 
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
16.4.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kamarikonsertti - Schubertin Oktetto
Kaupunginorkesterin yhtyeitä
Franz Schubert: Oktetto F-duuri, 55'
Liput ennakkoon 20 €, S-etualennus 3 €, opiskelijat 6,50 €,
Kaikki liput ovelta 25 €, ei alennuksia.
Helkiö-sali
19:00
To
16.4.2020
Oulu Sinfonia
Miljoonasade
Jukka Myllys
Miljoonasade
Liput: 38/28/18 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
16.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 10
Hannu Lintu
Igor Levit, piano 
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu
Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
16.4.2020
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Klassinen tutuksi
Joseph Haydn: Divertimento B-duuri, Hob. II:46 (osia)
Wolfgang Amadeus Mozart: Eine Kleine Nachtmusic
Georges Bizet (sov. D. Walter / R. Price): Carmen-sarja
Antonín Dvořák: osia Sinfoniasta nro 9 ”Uudesta maailmasta”
Pasi Lyytikäinen: Siinto
Jean Sibelius (sov. J. Lampela): Finlandia
Liput: 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
16.4.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 18.4., 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
16.4.2020
Tampere Filharmonia
Rytmireilaajat
Christopher Warren-Green
Maurice Ravel: Daphnis ja Chloe balettisarja nro 2, 19'
Wolfgang Amadeus Mozart: Osia sinfoniasta nro 39 Es-duuri KV 543
Tampere-talo, iso sali
10:00
To
16.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 4
Taavi Oramo, joht. & tenori
Meriheini Luoto, viulu
Jukka Rantamäki, juontaja
Heta Aho: Kolme laulua Edith Södergranin teksteihin
Meriheini Luoto, orkestroinut Kalle Vainio: Metsänpeitto
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
16.4.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Perko Plays Parker
Jukka Perko, saksofoni
Charlie Parkerin musiikkia kamariorkesterisovituksina sekä bird-klassikoita
Liput 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
16.4.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Lystikäs kontrabasso
Johannes Gustavsson
Pontus Grans, kontrabasso
Per Nørgård: Pastoral, 6´
Nino Rota: Kontrabassokonsertto "Divertimento concertante", 29´
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri, 26´
Yhteistyössä Korsholman Musiikkijuhlien kanssa
Liput: 30/26/12 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
17.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Divertimento concertante
Susanna Mälkki
Esko Laine, kontrabasso
Ennio Morricone: Varianti su un segnale di polizia
Nino Rota: Divertimento concertante kontrabassolle ja orkesterille
Modest Musorgski: Näyttelykuvia
Musiikkitalo
19:00
Pe
17.4.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kokkolan seudun soivaa historiaa
Juha Kangas
Mikael Fröjdö, juontaja & viulu
KPKO muusikkoystävineen
musiikkia mm. säveltäjiltä Nyberg, Sjögren, Witting
Sokojan kylätalo
19:00
Pe
17.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Charlie Chaplin: Sirkus (1928) Elokuva livesäestyksellä
Kimmo Tullila
Käsikirjoitus, ohjaus, tuotanto ja musiikki Charlie Chaplin
Charlie Chaplin: Sirkus (1928), 71´
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v. ja opiskelijat / S-Etukortilla 33 € permanto / 28 € parvet
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
17.4.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kotkan poikii - Juha "Watt" Vainio
Jarkko Kiiski
Mari Palo, sopraano
Hannu Lehtonen, laulu
Toivo Kärki, sov. Jarkko Kiiski: Minne tuuli kuljettaa
Reino Markkula, sov. Jarkko Kiiski: Sä kuulut päivään jokaiseen
J. Trent/T. Hatch, sov. Jarkko Kiiski: Kolmatta linjaa takaisin
Vanha salakuljettaja Laitinen
Shelly Coburn, sov. Jarkko Kiiski: Muisto vain jää
Veikko Samuli, sov. Jarkko Kiiski: Katson autiota hiekkarantaa
Naseva/Markkula/Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Jatsimiehet potpuri
Veikko Samuli, sov. Jarkko Kiiski: Tahdon sulle olla hellä
Veikko Samuli, sov. Jarkko Kiiski: Ollaan lähekkäin 
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Sellaista elämä on
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Vanhoja poikia viiksekkäitä 
Fridrich Bruk, sov. Severi Pyysalo: Soi maininki hiljainen
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Albatrossi
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Yksinäinen saarnipuu
Veikko Samuli, sov. Jarkko Kiiski: Mun sydämeni tänne jää
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Ääretön aava ympärilläin
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Kotkanpoikii ilman siipii
Juha Vainio, sov. Jarkko Kiiski: Käyn ahon laitaa?
- Toinen esitys klo 19
Sibeliustalo
13:00
Pe
17.4.2020
Pori Sinfonietta
My name is James Bond
Antti Rissanen
Diandra Flores, laulu
Antti Rissanen, pasuuna
Monty Norman, Tero Lindberg: Dr. No - James Bond theme, 2'10
John Barry, Tero Lindberg: The man with the golden gun, 3'13
Monty Norman, Tero Lindberg: Goldfinger, 3'18
John Barry, Tero Lindberg: Thunderball, 3'16
John Barry, Tero Lindberg: Diamons are forever, 3'05
John Barry, Tero Lindberg: From Russia with love, 4'05
Marvin Hamlisch, Antti Rissanen: Nobody does it better, 4'07
John Barry, Antti Rissanen: Moonraker, 3'11
George Martin, Tero Lindberg: Live and let die, 3'00
John Barry, Tero Lindberg: You only live twice, 3'39
Bill Conti, Antti Rissanen: For your eyes only, 2'59
John Barry, Antti Rissanen: All time high, 3'30
Michael Kamen, Antti Rissanen: License to kill, 2'43
Eric Serra, Tero Lindberg: Golden eye, 3'37
John Barry, Antti Rissanen: On her majesty's secret service, 2'20
David Arnold, Tero Lindberg: Tomorrow never dies, 5'13
David Arnold, Antti Rissanen: You know my name, 3'31
Thomas Newman, Tero Lindberg: Skyfall, 5'10
Christian Wolf, Antti Rissanen: Forever, I am all yours, 2'50
Promenadisali
19:00
Pe
17.4.2020
Tampere Filharmonia
Säteilyä ja majesteettisuutta
Christopher Warren-Green
Elina Vähälä, viulu
Maurice Ravel: Daphnis ja Chloe -balettisarja nro 2, 19’
Magnus Lindberg: Viulukonsertto nro 2 (2015), 25’
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 39 Es-duuri KV 543, 28’
Liput 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
17.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Metsänpeitto
Taavi Oramo, joht. & tenori
Meriheini Luoto, viulu
Heta Aho: Kolme laulua Edith Södergranin teksteihin
Juhani Nuorvala: Variationes ex "Bene Quondam"
Meriheini Luoto, orkestroinut Kalle Vainio Kalle Vainio: Metsänpeitto
Espoon kulttuurikeskus
19:00
La
18.4.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Muut esitykset: 24.4.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
18.4.2020
Vantaan Viihdeorkesteri
Symphonic Jazz
Teemu Takanen
Aili Ikonan, laulu
Jussi Kannaste, saksofoni
Mikko Iivanainen, kitara
Teemu Takanen: Concerto for Saxophone, Guitar and Orchestera, kantaesitys
Aili Ikosen sävellyksiä sekä suomalaisia pop-hittejä
Kulttuuritalo Martinus
19:00
Su
19.4.2020
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Atanas Ourkouzounov: Three East Tales, 8’
Nuccio D’angelo: Introduzione e Aria, 6’
Niccolò Paganini: Sonata Concertata M.S. 2 kitaralle ja viululle, 13’
György Ligeti: 6 Bagatellia puhallinkvintetolle, 12'
Bohuslav Martinů: Serenadi nro 1 a-molli, 10'
Liput: 15/8/5 €
Tampere-talo, pieni sali
15:00
Su
19.4.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Wartime Stories
Matti Koponen, viulu
Ilana Gothóni, viulu
Jasmine Beams, alttoviulu
Larimatti Punelpuro, sello
Andreas Helling, sello
Henna Jämsä, klarinetti
Pasi Helin, piano
Steve Reich: Different Trains, 28'
Olivier Messiaen: Aikojen lopun kvartetto, 48'
Liput: 24/ 19/ 9 €
Betel-kirkko
18:00
Ti
21.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kahvikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Päivi Pylvänäinen, sopraano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Tiittalan kartano, Sulkava
19:00
Ke
22.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Pastoraalisinfonia
Risto Joost
Angela Hewitt, piano
Francesca Verunelli: The Narrow Corner
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoraalisinfonia"
Musiikkitalo
19:00
Ke
22.4.2020
Jyväskylä Sinfonia
Fagottivelho
Emilia Hoving
Bence Bogányi, fagotti
Carlos Surinach: Sinfonia Chica, 16'
Carl Maria von Weber: Fagottikonsertto, 18'
Heitor Villa-Lobos: Ciranda das sete notas, 12'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40, 26'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
22.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Kahden keikka
Black & Ginger Duo:
Lev Berkovskiy, viulu ja Ilja Vasilev, alttoviulu
Wolfgang Amadeus Mozart: Two duos for violin and viola KV 423 and KV 424
Alessandro Rolla: Duo concertante for violin and viola
Georg Friedrich Händel: Passacaglia for violin and viola
Liput: 20 / 15 / 11 €
Kuopion Musiikkikeskus, Kamarimusiikkisali
19:00
Ke
22.4.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kansansävelserenadeja"
Stefan Dohr, joht. & käyrätorvi
Josef Suk: Meditace op. 35a, vanhaan tshekkiläiseen koraaliin ‘St Wenceslas’ pohjautuen
Isidora Žebeljan: Dance of the wooden stick, ensi kertaa Suomessa
Pál Járdanyi: Fantasy and Variations on a Hungarian Folksong, ensi kertaa Suomessa
Isidora Žebeljan: Needle Soup, ensi kertaa Suomessa
Bruno Maderna: Dialodia
Antonin Dvořák: Serenadi d-molli op. 44 sov. nonetille František Hertl, sov. ensi kertaa Suomessa  
- Muut esitykset: 23.4. Korundi
Kemijärven kirkko
19:00
Ke
22.4.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Joensuun kaupunginorkesteri
Rhapsody in blue
Eero Lehtimäki
Iiro Rantala, piano
Leevi Madetoja: Huvinäytelmäalkusoitto op. 53, 9’
George Gershwin: Rhapsody in Blue, 17’
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10, 39’
- Taitelijavartti klo 18.30
Toinen esitys: 23.4. klo 19 Joensuu
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Ke
22.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kahvikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Päivi Pylvänäinen, sopraano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Melartin-sali
19:00
Ke
22.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Vierailukonsertti April Jazz -festivaalilla
Espoon kulttuurikeskus
19:00
To
23.4.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Pastoraalisinfonia
Risto Joost
Angela Hewitt, piano
Francesca Verunelli: The Narrow Corner
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoraalisinfonia"
Musiikkitalo
19:00
To
23.4.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Pako todellisuudesta
Eero Lehtimäki
Iiro Rantala, piano
Leevi Madetoja: Huvinäytelmäalkusoitto op. 53, 9’
George Gershwin: Rhapsody in Blue, 17’
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10, 39’
Liput: 24,50 / 22,50 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 25,50–27,50 €
Carelia-sali
19:00
To
23.4.2020
Jyväskylä Sinfonia
Fagottivelho
Emilia Hoving
Bence Bogányi, fagotti
Carlos Surinach: Sinfonia Chica, 16'
Carl Maria von Weber: Fagottikonsertto, 18'
Heitor Villa-Lobos: Ciranda das sete notas, 12'
W.A. Mozart: Sinfonia nro 40, 26'
Liput: 22,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Viitasaari Areena
To
23.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
AmKo-sinfonia
Emmy & Emil
Jaakko Kuusisto
Emil Jonason, klarinetti
Emmy Lindström: Klarinettikonsertto "At the Hills of Hampstead Heath", ensi kertaa Suomessa
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2 e-molli op. 27, 60´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
23.4.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kansansävelserenadeja"
Stefan Dohr, joht. & käyrätorvi
Josef Suk: Meditace op. 35a, vanhaan tshekkiläiseen koraaliin ‘St Wenceslas’ pohjautuen
Isidora Žebeljan: Dance of the wooden stick
Pál Járdanyi: Fantasy and Variations on a Hungarian Folksong
Isidora Žebeljan: Needle Soup
Bruno Maderna: Dialodia
Antonin Dvořák: Serenadi d-molli op. 44 sov. nonetille František Hertl
Korundi
19:00
To
23.4.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Meditaatiota
Konserttimestari Elias Lassfolkin johdolla
Liput 10 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi 
Lappeenranta-sali
19:00
To
23.4.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Musiikkisatu Haapaneitty, Mettän tyttö
Kirmo Lintinen, säv., Arja Puikkonen, tarina: Haapaneitty, Mettän tyttö
klo 18 suomenkielinen esitys
klo 19 ruotsinkielinen esitys
työpajaohjelmaa lapsille ennen konserttia
Laurentius-sali, Lohja
17:30
To
23.4.2020
Oulu Sinfonia
Pastoraalisinfonia
Christopher Warren-Green
Kasmir Uusitupa, viulu
Felix Mendelssohn: Hebridit op. 26, 10'
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto 2 g-molli, op. 63, 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri, op. 68, 40'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
23.4.2020
Pori Sinfonietta
La Mer
Taavi Oramo
Helena Juntunen, sopraano
Claude Debussy: Danse Sacree et profane, 10'
Richard Strauss, James Ledger: Vier letzte Lieder, 22'
Claude Debussy: La Mer, 20'
Promenadisali
19:00
To
23.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kahvikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Päivi Pylvänäinen, sopraano
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Rantasalmen Vanha pappila
19:00
To
23.4.2020
Tampere Filharmonia
Nibelungin sormus
Santtu-Matias Rouvali
Richard Wagner (sov. Lorin Maazel): The Ring Without Words, 70'
Liput 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
To
23.4.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Sininen Rapsodia
Jonathan Stockhammer
Andreas Boyde, piano
Samuel Barber: The School for Scandal op. 5, alkusoitto, 8’
Ernest Bloch: Concerto Grosso nro 1, 23’
Roy Harris: Sinfonia nro 3, 18’
George Gershwin: Rhapsody in Blue, 16’
Aaron Copland: Billy the Kid, orkesterisarja, 22’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
23.4.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
Great Voices #2: Ola Onabulé (UK/NGR) feat. UMO Helsinki Jazz Orchestra
Ed Partyka
Ola Onabulé, laulu
Savoy-teatteri
19:00
To
23.4.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Unelmia Suomesta
Folke Gräsbeck, piano
Mariam Junolainen, harppu
Sofia Eklund, viulu
Terje Männi, viulu
Viktor Olaus Nygård, alttoviulu
Vladimir Reshetko, sello
Pontus Grans, kontrabasso
Jean Sibelius: Pianokvintetto g-molli Js 159
Jean Sibelius: Näytelmämusiikki Mikael Lybeckin näytelmään ”Ödlan” op. 8
Einojuhani Rautavaara: Balladi harpulle ja jousikvintetille
Harri Wessman: Serenadi viululle, alttoviululle, sellolle, kontrabassolle ja pianolle, kantaesitys
Liput 25/20/10 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
24.4.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Nuorten solistien konsertti
Johannes Gustavsson
Sibeliustalo
19:00
Pe
24.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mielikuvia
RSO:n muusikot
Lumen Valo
Arvo Pärt: Arbos 
Robert Pearsall: Lay a garland
Charles Gounod: Petite symphonie 
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Kyrie messusta Missa brevis
Enrique Guimera: Haikusticos
Leoš Janáček: Idylli
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Pe
24.4.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Ikuisesti sinun – Mozart ja ystävät
Lorenzo Coppola, klarinetti ja liidaus
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri
Wolfgang Amadeus Mozart: Eine kleine Nachtmusik
Joseph Haydn: Notturno
Johann Christian Bach: Sinfonia g-molli
https://fibo.fi/konsertit/2020/ikuisesti-sinun/
Liput: 14,50/29/37 €
Ritarihuone
19:00
Pe
24.4.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jevgeni Onegin
Alan Buribayev
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Pjotr Tšaikovski: Jevgeni Onegin
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
24.4.2020
Tampere Filharmonia
Nibelungin sormus
Santtu-Matias Rouvali
Richard Wagner (sov. Lorin Maazel): The Ring Without Words, 70'
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
24.4.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Sininen Rapsodia
Jonathan Stockhammer
Andreas Boyde, piano
Samuel Barber: The School for Scandal op. 5, alkusoitto, 8’
Ernest Bloch: Concerto Grosso nro 1, 23’
Roy Harris: Sinfonia nro 3, 18’
George Gershwin: Rhapsody in Blue, 16’
Aaron Copland: Billy the Kid, orkesterisarja, 22’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
25.4.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Maanpaossa
Jan Söderblom
Raphael Wallfisch, sello
Béla Bartók: Romanialaisia tansseja, 7'
Hans Gál: Concertino sellolle ja jousiorkesterille op. 87, 24'
Franz Schreker: Intermezzo & Scherzo op. 8, 13'
Ernst Bloch: From Jewish Life, B.54, 12'
Paul Hindemith: Fünf Stücke für Streichorkester op. 44, 14'
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Snellman-sali
19:00
La
25.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Satukonsertti
Jozsef Hárs
RSO:n kamariyhtye
Jussi Nikkilä, kertoja
Sergei Prokofjev: Pekka ja susi, sinfoninen satu op. 67
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
11:00
La
25.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Avoin mieli
Eeva Rysä, sello
Reeta Maalismaa, viulu
Tuija Rantamäki, sello
Naoko Ichihashi, piano
RSO:n vaskikvintetti
Giuseppe Gentile, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Jouko Laivuori, piano
Paul Hindemith: Kaksi osaa sonaatista nro 2 op. 31 
Steve Reich: Osia teoksesta Drummings
Gustav Mahler: Pianokvartetto a-molli 
Lotta Wennäkoski: Vyyhti, sellolle ja yleisölle
Robert Schumann: Pianotrio nro 3 g-molli, op. 110 1. osa 
Jukka Linkola: Tangoja!  
Mihail Glinka: Trio Pathetique
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
17:00
Su
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mindfulness
Tommi Hyytinen, ohjaaja
RSO:n lyömäsoittajat
RSO:n gambayhtye 
Tobias Hume: Polish Ayres and Polish Vilanells from "The First Part Ayres"
John Jenkins: Suite no 10 in D for Violin, two bass viols and Organ
John Dowland: "Thinkst thou then by thy feigning Sleep"
"Sleep, wayward thoughts"
"Now, oh now I needs must part"
John Jenkins: Suite no 8 in D for two violins, two bass viols and organ
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
10:30
Su
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mielimusiikkia
RSO:n muusikot
Heino Kaski: Yö meren rannalla
Franz Schubert: Forellikvintetto, osat 1 ja 2
Sid Hille: Jousikvartetto nro 3
Jean Sibelius: Kuusi
Johannes Brahms: Käyrätorvitrio Es-duuri, 1. osa
Jean Sibelius: Satu (kamariorkesteriversio)
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
15:00
Su
26.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkifestivaali Mind - Mind!
Helena Juntunen, sopraano
Sivan Magen, harppu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Kaisa Kortelainen, huilu
Jussi Särkkä, fagotti
Airo-kvartetti
Uusi Helsinki -kvartetti 
György Kurtág: Zwiegespräch
W.A. Mozart: Fantasia harpulle d-molli, KV 397 
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 15 a-molli ”Heiliger Dankgesang” op. 132
Otto Virtanen: Five Songs of…, kantaesitys
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
19:00
Su
26.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä VI
Kamarimusiikkisarja
Mervi Kinnarinen, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Jukka Kaukola, sello
Mikko Kujanpää, kontrabasso
Asko Heiskanen, klarinetti
Tero Toivonen, luonnontorvi
Ilkka Hongisto, luonnontorvi
Jaakko Luoma, fagotti
Franz Berwald: Septetto B-duuri
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20
Sellosali
15:00
Ke
29.4.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Retuperän WBK
Wappu Retuperällä
Audio Dubbado
Liput: 31 / 29 / 22 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 32–34 €
Carelia-sali
19:00
Ke
29.4.2020
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti "Volare!"
Antti Rissanen
Maria Ylipää, sopraano
Tero Harjunniemi, tenori
Liput: 27/22/14 €
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
29.4.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 15
Sir Mark Elder
Elina Vähälä, viulu
Jean Sibelius: Bardi op. 64
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 2 cis-molli op. 129
Ralph Vaughan Williams: Sinfonia nro 2
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
30.4.2020
Jyväskylä Sinfonia
Glamour & Glam Euroviisufiiliksissä!
Jari Puhakka
Jyväskylän kaupunginteatterin näyttelijöitä
Keski-Suomen Tanssin Keskuksen tanssijoita
Liput: 43,50 / 41,50 / 31,50 €
Show & Dinner -paketti: 63,50 / 61,50 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
To
30.4.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Vappu Goes Euroviisut
Jukka Myllys
Kuopion kaupunginteatterin näyttelijät
Karri Lämpsä, juontaja
Liput: 30 € permanto, 25 € parvet, eläkeläiset, varusmiehet, työttömät, ryhmät väh. 20 hlöä, 25 € kausikorttiasiakkaat permanto, 22 € kausikorttiasiakkaat parve, 8 € lapset alle 16v ja opiskelijat
Vappupaketti: 65 € permanto, 60 € parvet, eläkeläiset, varusmiehet, työttömät, ryhmät väh. 20 hlöä, 57 € kausikorttiasiakkaat permanto, 54 € kausikorttiasiakkaat parvet, 43 € opiskelijat, 25,50 € lapset alle 16v. Vappubuffet klo 17
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
30.4.2020
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti ”Volare!”
Antti Rissanen
Maria Ylipää, sopraano ja Tero Harjunniemi, tenori
Kotkan konserttitalo
19:00
To
30.4.2020
Oulu Sinfonia
The Fabulous Bäckström Brothers
Tomas Djupsjöbacka
The Fabulous Bäckström Brothers:
Jouni Bäckström
Petri Bäckström
- Muut esitykset klo 18
Liput: 32/26/16 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
15:00
To
30.4.2020
Savonlinnan Orkesteri
The Best Of - Vappushow 2020!
Mika Siekkinen
Savonlinna Big Band
Savonlinnan Teatterin näyttelijät
Savonlinnan Teatterikuoro/Savonlinna-kuoro
Solistit Sanna Pirttisalo ja Timo Salmenkivi
Liput: ennakkoon 33,50 €, ovelta 35,50 €, opiskelijat ja lapset 15 €
Savonlinnasali
18:00
To
30.4.2020
Tapiola Sinfonietta
Vappuaaton konsertti
Espoon kulttuurikeskus
18:00
To
30.4.2020
Vaasan kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Liput: 30/26/12 €
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
1.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Markus Lehtinen
Helena Juntunen, sopraano
Tuomas Katajala, tenori
Musiikkitalo
12:00
Pe
1.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Markus Lehtinen
Helena Juntunen, sopraano
Tuomas Katajala, tenori
Musiikkitalo
14:00
Pe
1.5.2020
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti ”Volare!”
Antti Rissanen
Maria Ylipää, sopraano ja Tero Harjunniemi, tenori
Kouvolan kaupungintalo
12:00
Pe
1.5.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vappumatinea
Eero Lehtimäki
Felix Krohn -sali, Konserttitalo
13:00
Pe
1.5.2020
Lapin kamariorkesteri
Vappukonsertti
"Kevät kuitenkin tulevi"
Rovaniemen kaupunginteatterin näyttelijät auttavat pukemaan sanoiksi kevään tunnelman
Kevät. Runous. Musiikki.
Muut esitykset: klo 14
Korundi
12:00
Pe
1.5.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Rakuunasoittokunta
Vappu vastaan
"Albatrossin matkassa"
Riku Huhtasalo
Mari Palo & Hannu Lehtonen
Juha Vainio: Minne tuuli kuljettaa, Albatrossi, kolmatta linjaa takaisin, Yksinäinen saarnipuu, Mun sydämeni tänne jää, sov. Jarkko Kiiski
Liput: 25 €
Lappeenranta-sali
14:00
Pe
1.5.2020
Pori Sinfonietta
Vappukonsertti - Tango del Ángel
Henrik Sandås, joht. & bandoneon
Katja Koukkula ja Jussi Väänänen, tanssi
Promenadisali
14:00
Pe
1.5.2020
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
Pepe Willberg, laulu
Liput: 25/20 €
Seinäjoki-sali
15:00
Pe
1.5.2020
Tampere Filharmonia
Vappukonsertti: Calling all workers
Nick Davies
Jukka Nykänen, piano
Johanna Isokoski, sopraano
Dmitri Šostakovitš: Juhla-alkusoitto op. 96
Leroy Anderson: Tanssiaisten kaunotar valssi (Belle of the Ball)
Leonard Bernstein: Glitter and Be Gay operetista Candide
Leonard Bernstein: A Little Bit in Love musikaalista Wonderful Town
Richard Addinsell: Varsova-konsertto (Elokuvasta Vaarallinen kuutamo 1941)
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat op 36: IX Nimrod
Johann Jr. Strauss: Tritsch-Tratsch Polkka op. 214
Richard Rodney Bennet (ork. John Langley): Valssi elokuvasta Idän pikajunan arvoitus
Giacomo Puccini: Musettan valssi Quando me'n vo' oopperasta La Bohème
Michael Flanders & Donald Swann: A Word in my ear
Jeanine Tesori (sov. Fedor Vrtacnik): The Girl in 14G
Alan Silvestri: Teema elokuvasta Paluu tulevaisuuteen (Back to the Future)
Alan Silvestri (ork. William Ross): Teema (höyhenteema) elokuvasta Forrest Gump
useita säveltäjiä (sov. Jukka Nykänen): Vappu-sikermä
Sampo Kasurinen: Tango Sinfónico
- Konsertissa anniskelukatsomo
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
15:00
Pe
1.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Vappuiloa!
Jaakko Kuusisto
Aili Ikonen, laulu
Tuomas J. Turunen, piano
Mikko Pellinen, kontrabasso
Mikko Arlin, rummut
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
15:00
Ke
6.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Aus Italien
Tianyi Lu
Janne Mertanen, piano
Giuseppe Verdi: La Forza del Destino (Kohtalon voima), alkusoitto
Nino Rota: Pianokonsertto e-molli
Richard Strauss: Aus Italien
Musiikkitalo
19:00
Ke
6.5.2020
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: B10 – vitamiinia kevääseen
Ari Rasilainen
Heini Kärkkäinen, piano
Antonín Dvořák: Pianokonsertto, 38'
Liput: 17,50 / 14,50 / 9,50 + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
6.5.2020
Jyväskylä Sinfonia
B10 – vitamiinia kevääseen
Ari Rasilainen
Heini Kärkkäinen, piano
Antonín Dvořák: Pianokonsertto, 38'
Ludwig van Beethoven/Barry Cooper: Sinfonia nro 10, 15'
Carl Maria von Weber: Sinfonia nro 1, 25'
Liput: 29,50 / 27,50 / 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
6.5.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Nuoret taiturit
I-Han Fu
Essi Höglund, viulu
Gabriel Fauré: Pelleas ja Melisande -orkesterisarja op. 80, 20´
He Zhanhao & Chen Gang: Viulukonsertto Butterfly Lovers, 20´
Robert Schumann: Sinfonia nro 4 d-molli op. 120 , 27´
Liput: 12 € / Vapaa pääsy kausikorttiasiakkaille
- Konsertti on osa I-Han Fun kapellimestaritutkintoa Taideyliopiston Sibelius-Akatemiaan
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Ke
6.5.2020
Kymi Sinfonietta
Beethoven - Radikaali guru IV
”Tanssin ylistys”
Olari Elts
Alexander Melnikov, piano
Boris Blacher: Dance scenes (osat Tango - Scherzo - Valse)
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4, 34´
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7, 36´
Väinö Raitio: Dances ( osat Tango - Scherzo - Valssi)
- Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
6.5.2020
Mikkelin kaupunginorkesteri
Linda Lampenius
Hossein Pishkar
Linda Lampenius, viulu
Albert Roussel: Sinfonietta op. 52, 9'
Jean Sibelius: Sarja viululle ja jousille op. 117, 8'
Johan Svendsen: Romanssi op. 26, 6'
Edward Elgar: Salut d'Amour op. 12, 4'
John Williams: Schindlerin lista, 5'
George Enescu: Oktetto C-duuri sov. jousiorkesterille, 40'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 12-16-vuotiaat 8 €. S-etukortilla 22 / 20 / 6 €. Alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan kanssa. Ryhmäalennukset: yli 10 henk. 10 %, yli 20 henk. 15 % ja yli 30 henk. 20 %. Ryhmäalennukset orkesterin toimistosta.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Ke
6.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Sinfonia 6
John Storgårds
Rosanne Philippens, viulu
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 1, 21’
Lauri Ikonen: Sinfonia nro 6 e-molli, 25’
Anton Bruckner: Sinfonia nro 6 A-duuri op. 106, 65’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
7.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Aus Italien
Tianyi Lu
Janne Mertanen, piano
Giuseppe Verdi: La Forza del Destino (Kohtalon voima), alkusoitto
Nino Rota: Pianokonsertto e-molli
Richard Strauss: Aus Italien
Musiikkitalo
19:00
To
7.5.2020
Kymi Sinfonietta
Beethoven - Radikaali guru IV
”Tanssin ylistys”
Olari Elts
Alexander Melnikov, piano
Boris Blacher: Dance scenes (osat Tango - Scherzo - Valse)
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4, 34´
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7, 36´
Väinö Raitio: Dances ( osat Tango - Scherzo - Valssi)
- Taiteilijatapaaminen klo 17.45
Kuusankoskitalo
19:00
To
7.5.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Virsikonsertti
Jutta Seppinen
Seppo Murto, juontaja
Ristinkirkko
19:00
To
7.5.2020
Lapin kamariorkesteri
Nuorten solistien konsertti
Emilia Hoving
Lappilaisia nuoria solisteja, jotka valitaan konserttiin koesoiton kautta
Korundi
19:00
To
7.5.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Dances Concertantes
Jukka Untamala
Ismo Eskelinen, kitara
Alkusoitto
Kalevi Aho: Kitarakonsertto
Luigi Boccherini: Fandango
Igor Stravinsky: Dances Concertantes
Lohjan kirkko
19:00
To
7.5.2020
Oulu Sinfonia
Tuhat ja yksi yötä
Micha Nesterowicz
Senja Rummukainen, sello
Fanny Mendelssohn: Alkusoitto C-duuri, 10'
Robert Schumann: Sellokonsertto a-molli op. 129, 23'
Nikolai Rimski-Korsakov: Scheherazade op. 35, 41'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
7.5.2020
Pori Sinfonietta
Ella ja kaverit konsertissa
Jaakko Kuusisto
Paavo Kerosuo, opettaja
Lotta Kuusisto, Ella
Timo Parvela, kertoja
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Alkusoitto, 1'40
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Teemat, 3'20
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Opettajan ohjelaulu, 1'30
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Piilolaulu, 1'00
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Kaikki on mahdollista, 3'20
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Säikäytyslaulu
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Houkutuslaulu, 1'20
Iiro Rantala, Jaakko Kuusisto: Loppulaulu, 3'30
Jaakko Kuusisto: Kummitustarina
Päivällä koululaiskonsertteja
Promenadisali
18:00
To
7.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Edward Gardner
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Béla Bartók: Tanssisarja
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 8.4. klo 8 info@versomus.fi. 
Musiikkitalo
10:00
To
7.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Sinfonia 6
John Storgårds
Rosanne Philippens, viulu
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 1, 21’
Lauri Ikonen: Sinfonia nro 6 e-molli, 25’
Anton Bruckner: Sinfonia nro 6 A-duuri op. 106, 65’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
7.5.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Guillermo Klein: Tango ARG-FIN
Guillermo Klein, joht. & piano
G Livelab Helsinki
20:00
Pe
8.5.2020
Jyväskylä Sinfonia
Satu Sopanen & Tuttiorkesteri 30 vuotta
Satu Sopanen, laulu
Heikki Kangasniemi, viulu
Pasi Kallio, basso
Mikko Taipale, rummut
Ville Nurmi, kitarat
Muut esitykset 9.5. klo 14.30 ja 16
Liput: 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän yliopiston päärakennuksen juhlasali
17:30
Pe
8.5.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Kesän korvalla
Meistä viis -puhallinkvintetti:
Päivi Väisänen, huilu
Reiko Mori, oboe
Karoliina Komulainen, klarinetti
Tuomas Setälä, käyrätorvi
Lucian Dancescu, fagotti
W.A. Mozart, Samuel Barber, Pavel Haas
Liput: 20 / 15 / 11 €
Kuopion Kaupungintalon juhlasali
19:00
Pe
8.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 14
Edward Gardner
Mahan Esfahani, cembalo
Béla Bartók: Tanssisarja
Francis Poulenc: Concerto Champêtre
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 7 d-molli op. 70
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Mahan Esfahani, cembalo
Luciano Berio: Rounds 
Krystof Maratka: Melopa 
Viktor Kalabis: Three Aquarelles
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Pe
8.5.2020
Tampere Filharmonia
Nuorten solistien konsertti
Markus Lehtinen
Tampere-talo, iso sali
19:00
La
9.5.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Machaut: Messe de Nostre Dame
Tuuli Lindeberg, sopraano
Mats Lillhannus, tenori
Juho Punkeri, tenori
Anna-Maaria Oramo, cembalo
Helsingin Barokkiorkesterin yhtye
Guillaume de Machaut: Messe de Nostre Dame
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
19:00
La
9.5.2020
Jyväskylä Sinfonia
Satu Sopanen & Tuttiorkesteri 30 vuotta
Satu Sopanen, laulu
Heikki Kangasniemi, viulu
Pasi Kallio, basso
Mikko Taipale, rummut
Ville Nurmi, kitarat
Muut esitykset klo 16
Liput: 11,50 € + toimitusmaksut alk. 1 €
Jyväskylän yliopiston päärakennuksen juhlasali
14:30
La
9.5.2020
Oulu Sinfonia
Kamarikonsertti
Oulu Sinfonian kamarimuusikot
Kamarimusiikkia
Vapaa pääsy
Oulunsalon nuorisoseura
14:00
La
9.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 1
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2. alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Soukan kappeli
15:00
La
9.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 2
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2. alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Perkkaan kappeli
18:00
La
9.5.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Guillermo Klein: Tango ARG-FIN
Guillermo Klein, joht. & piano
G Livelab, Tampere
21:00
Su
10.5.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Machaut: Messe de Nostre Dame
Tuuli Lindeberg, sopraano
Mats Lillhannus, tenori
Juho Punkeri, tenori
Anna-Maaria Oramo, cembalo
Helsingin Barokkiorkesterin yhtye
Guillaume de Machaut: Messe de Nostre Dame
Vanha kirkko, Helsinki
16:00
Su
10.5.2020
Oulu Sinfonia
Kamarikonsertti
Oulu Sinfonian kamarimuusikot
Kamarimusiikkia
Vapaa pääsy
Tulindbergin sali
14:00
Su
10.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 8
Ljud stort, ljud
Eeva Rysä, taiteellinen suunnittelu ja sello   
Maria Puusaari, viulu 
Sonja Fräki, piano
Magnus Lindberg: Trio
Ludwig van Beethoven: Trio op. 97 B-duuri ”Arkkiherttua”
Liput: 5-11,50 €
Musiikkitalo, Harjoitussali Paavo
15:00
Su
10.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia 3
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2. alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Kauklahden kappeli
15:00
Su
10.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia kappeleissa 4
Tapiola Sinfoniettan kamarimusiikkiyhtyeitä
Ohjelma 1.2.2020 alkaen: tapiolasinfonietta.fi
Olarin kappeli
18:00
Ti
12.5.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sukellus orkesteriin
Dima Slobodeniouk
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4 op. 98 e-molli, 40'
Sibeliustalo, Metsähalli
19:00
Ti
12.5.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Guillermo Klein: Tango ARG-FIN
Guillermo Klein, joht. & piano
Vuotalo
14:00
Ke
13.5.2020
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Solisteina sekä mukana orkesterissa Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
13.5.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Ossi Tanner, piano
Sampo Haapamäki: Signature, 11'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 op. 37 c-molli, 34'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4 op. 98 e-molli, 40'
Felix Krohn -sali, Konserttitalo
19:00
Ke
13.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 16
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 16
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 g-molli “Vuosi 1905” op. 103 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
Ke
13.5.2020
Savonlinnan Orkesteri
Keväistä ja klassista
Savonlinna-kvartetti
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Melartin-sali
19:00
Ke
13.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Liisa Ihmemaassa
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Jorma Elo, Joseph Haydn, G.F. Händel, Gottfried Stolzel:
Liisa Ihmemaassa-musiikkina koreografi Jorma Elon valitsema kooste hänen omaa mielimusiikkiaan
Muut esitykset: 16.5., 22.5., 28.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
13.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Valovoimaa
Julian Rachlin, joht. & viulu
Sarah McElravy, alttoviulu
Max Bruch: Kaksoiskonsertto e-molli op. 88, 22’
Franz Schubert: Sinfonia nro 8 h-molli “Keskeneräinen”, 24’
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a, 17’
Liput: 24/19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
14.5.2020
Joensuun kaupunginorkesteri
Jouset valokeilassa
Florian Donderer, kapellimestari ja viulu
Liput: 24,50 / 22,50 / 5 € Careliumista ja ovelta
Ticketmaster.fi palvelumaksuineen 25,50–27,50 €
Carelia-sali
19:00
To
14.5.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Musiikin ja runon ilta
Malin Broman, joht. & viulu
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin muusikot
Béla Bartók: Duoja, 23'
Zoltán Kodály: Duo, 25' 
Arnold Schönberg: Verklärte Nacht, 27'
Liput: 20/15/10 € (sis. käs.kulut).
Konsertti on osana KPKO:n Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaalia
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali
19:00
To
14.5.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Voice Verser
Jaakko Kuusisto
Anu Komsi, sopraano
Andrea Tarrodi: Lucioles, 10´
Edward Grieg: Solveigin laulu näytelmästä Peer Günt op. 23
Edward Grieg: Kevät op. 33 nro 2
Jukka Tiensuu: Voice verser, 16´
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5 e-molli op. 64, 50´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
- Avoin harjoitus klo 12, vapaa pääsy
Klo 11-14 Valohalli Ravintola Oodin lounas. Sisältää salaattipöydän, pääruuan, jälkiruuan ja kahvin/teen. Hinta: 10 €
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
14.5.2020
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Solisteina sekä mukana orkesterissa Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita
Kuusankoskitalo
19:00
To
14.5.2020
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Kevätääniä
Vytautas Lukočius
Kristina Zmailaite, sopraano
Edmundas Seilius, tenori
Ludwig van Beethoven: Kaksi aariaa sopraanolle ja tenorille laulunäytelmästä 'Die schöne Schusterin', 8'
Ludwig van Beethoven: Duetto sopraanolle ja tenorille 'Nei giorgi tuoi felice', 8'
Ludwig van Beethoven: Fidelio, Leonoren ja Florestanin duetto 'O namen, namenlose Freude', 3'
Ludwig van Beethoven: Marzellinen aaria 'O wär ich schon mit dir vereint', 4'
Ludwig van Beethoven: Marzellinen ja Jaquinon duetto 'Jetzt, Schätzchen, jetzt sind wir allein', 5'
Ludwig van Beethoven: Fidelio, Marssi, 2'
Louise Farrenc: Sinfonia nro 3, 30'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3€ alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeenranta-sali
19:00
To
14.5.2020
Lohjan kaupunginorkesteri
Markus Allan ja Lohhjan Poijjaat
Lohjan poijjaat:
Markus Allan, laulu
Kimmo Leppälä, klarinetti
Ilkka Leppälä, kontrabasso
Ilkka Joronen, piano
Petri Ikkelä, harmonikka
Nappi Ikonen, rummut
Åsvalla, Lohja
14:00
To
14.5.2020
Oulu Sinfonia
Vitsejä ja väristyksiä
Johannes Gustavsson
Isabelle van Keulen, viulu
Britta Byström: Segelnde Stadt, 15'
Igor Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri, 22'
Johannes Brahms: Sinfonia 2 D-duuri Op. 73, 43'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
14.5.2020
Pori Sinfonietta
Karjalan Sinfoniaorkesteri
Horisontti
Tibor Bogányi
Janne Mertanen, piano
Selim Palmgren: Pianokonsertto nro 3 "Metamorfooseja", 18'
Anton Bruckner: Sinfonia nro 4 Eb-duuri Op. 104 "Romanttinen", 67'
Yhteistyössä Palmgren-festivaalin/ Palmgren seuran kanssa
Promenadisali
19:00
To
14.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 11
Hannu Lintu
Seong-Jin Cho, piano
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2 g-molli op. 16
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 g-molli “Vuosi 1905” op. 103 
Liput: 9-36 €
Musiikkitalo
19:00
To
14.5.2020
Tampere Filharmonia
Pilvimuodostelmia ja elektroniikkaa
Anja Bihlmaier
Tofleif Thedéen, sello
Esa-Pekka Salonen: Sellokonsertto (2016), 30’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 8 G-duuri op. 88, 36’
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
To
14.5.2020
Tapiola Sinfonietta
Im Walde
Mario Venzago
Ilya Gringolts, viulu
Franz Liszt: Sinfoninen runo nro 13 ”Kehdosta hautaan”
Franz Schubert: Konserttikappale viululle ja orkesterille D-duuri
Franz Schubert: Rondo viululle ja jousiorkesterille A-duuri
Franz Schubert: Poloneesi viululle ja jousiorkesterille b-molli
Joachim Raff: Sinfonia nro 3 "Metsässä”
Espoon kulttuurikeskus
19:00
To
14.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Valovoimaa
Julian Rachlin, joht. & viulu
Sarah McElravy, alttoviulu
Max Bruch: Kaksoiskonsertto e-molli op. 88, 22’
Franz Schubert: Sinfonia nro 8 h-molli “Keskeneräinen”, 24’
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a, 17’
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
15.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Von Otter
Susanna Mälkki
Anne Sofie von Otter, mezzosopraano
Kimmo Hakola: Uusi teos, kantaesitys
Alexander Zemlinsky: Maeterlinck Lieder
Jean Sibelius: Sinfonia nro 1
Musiikkitalo
19:00
Pe
15.5.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven & sello II
Janne Virkkala, sello
Joel Papinoja, piano
Ludwig van Beethoven: Variaatiot "Bei Männern, welche Liebe fühlen" Mozartin teemasta WoO 46, 11'
Robert Schumann: Fünf Stücke im Volkston für Violoncello und Klavier, op. 102, 17'
Bohuslav Martinů: Variaatioita slovakialaisesta teemasta sellolle ja pianolle, 10'
Ludwig van Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle, op. 69, A-duuri, 27'
Liput: 20/10/10 € (sis. käs.kulut)
Konsertti on osana KPKO:n Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaalia (ei kuulu kausikorttiin).
Raatihuone
19:00
Pe
15.5.2020
Savonlinnan Orkesteri
Keväistä ja klassista
Savonlinna-kvartetti
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v.) 5 €
Kerimäen seurakuntakoti
19:00
Pe
15.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Muut esitykset: 20.5.(klo 17), 23.5.(klo 17), 27.5.(klo 17), 30.5.(klo 17),
3.6.(klo 17)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
La
16.5.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Tempera-kvartetti
Tempera-kvartetti;
Laura Vikman, 1. viulu
Silva Koskela, 2. viulu
Tiila Kangas, alttoviulu
Ulla Lampela, sello
Leoš Janáček: Jousikvartetto nro 1 "Kreutzer Sonata", 18'
Dmitri Šostakovits: Jousikvartetto nro 1 op. 49, 16'
Felix Mendelssohn: Kvartetto nro 2, a-molli, op. 13, 30'
Liput: 20/15/10 € (sis. käs.kulut)
Konsertti on osana KPKO:n Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaalia. Ei kuulu kausikorttikonsertteihin.
Raatihuone
16:00
La
16.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Liisa Ihmemaassa
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Jorma Elo, Joseph Haydn, G.F. Händel, Gottfried Stolzel:
Liisa Ihmemaassa-musiikkina koreografi Jorma Elon valitsema kooste hänen omaa mielimusiikkiaan
Muut esitykset: 22.5., 28.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
17.5.2020
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Pablo de Sarasate: Navarra, 6'
Jouni Kaipainen: Serenade: Full Moon, Lunatic Bassoon, 8'
Lotta Wennäkoski: rosE, 6'
Maurice Ravel: Pianotrio a-molli, 28'
Liput: 15/8/5 €
Tampere-talo, pieni sali
15:00
Su
17.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Beethovenille
Marjaana Holva, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Helinä Nissi, alttoviulu
Lari-Matti Punelpuro, sello
Anu Honkanen, huilu
Ludwig van Beethoven: Serenadi huilulle, viululle ja alttoviululle D-duuri op. 25, 20'
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 7 F-duuri op. 59 nro 1, "Razumovsky", 40'
Liput: 24/ 19/ 9 €
Turun linna
15:00
Ti
19.5.2020
Tampere Filharmonia
Pohjolan tarut: Maailman synty
Erkki Lasonpalo
Riikka Papunen, kertoja
Uuno Klami: Osia Kalevala-sarjasta
Geirr Tveitt: Osia sarjasta 100 Folk-tunes from Hardanger op. 151
Edvard Grieg: Osia sarjasta Peer Gynt op. 23
Richard Wagner: Valkyyrioiden ratsastus
Ilkka Hammo: Uusi teos, kantaesitys
Taidetestaajat
- Muut esitykset 19.5. (klo 13) ja 20.5. 
Tampere-talo, iso sali
10:00
Ke
20.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Triptyykki
Olli Mustonen
Kristian Winther, viulu
Gioachino Rossini: Wilhelm Tell, alkusoitto
Ottorino Respighi: Concerto gregoriano
Olli Mustonen: Triptyykki
Rodion Shtshedrin: Konsertto orkesterille nro 3 "Old Russian Circus Music"
Musiikkitalo
19:00
Ke
20.5.2020
Oulu Sinfonia
Frigg 20 vuotta
Jaakko Kuusisto
Frigg:
Tommi Asplund, viulu
Tero Hyväluoma, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, viulu
Juho Kivivuori, basso
Petri Prauda, mandoliini, säkkipilli, sisteri
Anssi Salminen, kitara
Muut esitykset: klo 19
Liput: 32/26/16 €
Madetojan sali
13:00
Ke
20.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Muut esitykset: 23.5.(klo 17), 27.5.(klo 17), 30.5.(klo 17),
3.6.(klo 17)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Ke
20.5.2020
Tampere Filharmonia
Pohjolan tarut: Maailman synty
Erkki Lasonpalo
Riikka Papunen, kertoja
Uuno Klami: Kalevala-sarja, 30'
Geirr Tveitt: Osia sarjasta 100 Folk-tunes from Hardanger op. 151
Edvard Grieg: Osia sarjasta Peer Gynt op. 23
Richard Wagner: Valkyyrioiden ratsastus
Ilkka Hammo: Uusi teos
Tampere-talo, iso sali
19:00
Ke
20.5.2020
Turun filharmoninen orkesteri
Nuorten solistien konsertti
József Hárs
Nuoret solistit
Liput: 24/ 19/ 9 €
Sigyn-sali
19:00
To
21.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Triptyykki
Olli Mustonen
Kristian Winther, viulu
Gioachino Rossini: Wilhelm Tell, alkusoitto
Ottorino Respighi: Concerto gregoriano
Olli Mustonen: Triptyykki
Rodion Shtshedrin: Konsertto orkesterille nro 3, "Old Russian Circus Music"
Musiikkitalo
19:00
To
21.5.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kevätkesäenergiaa"
John Storgårds
Reetta Kataja, viulu
Lauri Angervo, sello
William Grant: Still Summerland, sov. puhallinkvintetille Adam Lesnick, sov. ensi kertaa Suomessa
Henri Vieuxtemps / Adrien-François Servais: Grand duo, Giacomo Meyerbeerin oopperan ‘Les Huguenots’ teemojen pohjalta
Robert Schumann:  Abendlied op. 85 nro 12, sov. jousiorkesterille Arthur Luck
Alfred Schnittke: Sonaatti viululle ja kamariorkesterille, sov. viulusonaatista nro 1
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli, sov. soolosellolle ja jousinonetille Mordechai ja Ilan Rechtman, sov. ensi kertaa Suomessa
Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps (Kevätuhri), sov. puhallinkvintetille Michael Byerly, sov. ensi kertaa Suomessa
Muut esitykset: 22.5. Ivalon kirkko
Korundi
19:00
Pe
22.5.2020
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kevätkesäenergiaa"
John Storgårds
Reetta Kataja, viulu
Lauri Angervo, sello
William Grant: Still Summerland, sov. puhallinkvintetille Adam Lesnick
Henri Vieuxtemps / Adrien-François Servais: Grand duo, Giacomo Meyerbeerin oopperan ‘Les Huguenots’ teemojen pohjalta
Robert Schumann:  Abendlied op. 85 nro 12, sov. jousiorkesterille Arthur Luck
Alfred Schnittke: Sonaatti viululle ja kamariorkesterille, sov. viulusonaatista nro 1
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto nro 1 a-molli, sov. soolosellolle ja jousinonetille Mordechai and Ilan Rechtman
Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps (Kevätuhri), sov. puhallinkvintetille Michael Byerly
Ivalon kirkko
19:00
Pe
22.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Shizuoka
19:00
Pe
22.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Liisa Ihmemaassa
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Jorma Elo, Joseph Haydn, G.F. Händel, Gottfried Stolzel:
Liisa Ihmemaassa-musiikkina koreografi Jorma Elon valitsema kooste hänen omaa mielimusiikkiaan
Muut esitykset: 28.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
23.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Muut esitykset: 27.5.(klo 17), 30.5.(klo 17),
3.6.(klo 17)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Su
24.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Osaka
19:00
Ma
25.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Bunka Kaikan
19:00
Ke
27.5.2020
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vierailukonsertti RSO:n sarjassa
Dima Slobodeniouk
Jan-Erik Gustafsson, sello
Sergei Prokofjev: Sinfonia Concertante op. 125, 37'
Modest Musorgski: Yö autiolla vuorella, sov. Rimski-Korsakov, 13'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9 op. 70 Es-duuri, 27'
Liput: Ticketmaster 32-9 €
Musiikkitalo
19:00
Ke
27.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Suntory Hall, Tokio
19:00
Ke
27.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Muut esitykset: 30.5.(klo 17), 3.6.(klo 17)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
To
28.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Suntory Hall, Tokio
19:00
To
28.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Liisa Ihmemaassa
Philippe Béran
Suomen kansallisbaletti
Jorma Elo, Joseph Haydn, G.F. Händel, Gottfried Stolzel:
Liisa Ihmemaassa-musiikkina koreografi Jorma Elon valitsema kooste hänen omaa mielimusiikkiaan
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
28.5.2020
Tampere Filharmonia
Lehmänkello, kitara ja mandoliini
Eliahu Inbal
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7 e-molli, 84'
Liput: 28/22/15/8 €
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
29.5.2020
Helsingin kaupunginorkesteri
Requiem
Bertrand de Billy
Jennifer Holloway, sopraano
Micaela Schuster, mezzosopraano
Jean-Francois Borras, tenori
Timo Riihonen, basso
Musiikkitalon Kuoro
Giuseppe Verdi: Requiem
Musiikkitalo
19:00
Pe
29.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Nagoya
19:00
La
30.5.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Muut esitykset: 3.6.(klo 17)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
Su
31.5.2020
Radion sinfoniaorkesteri
Japanin kiertue
Hannu Lintu
Seong-Chin Cho, piano
Ruy Goto, viulu
Jean Sibelius: Satu
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Zama
19:00
Ke
3.6.2020
Kymi Sinfonietta
Kymijoen Lohisoitto -festivaalin avajaiskonsertti
”Ruotsinsalmen meritaistelu”
Atso Almila
Markus Nieminen, baritoni
Uuno Klami: Nummisuutarit-alkusoitto
Uuno Klami: Osia Merikuvista
Marko Puro: Laivarautaa
Atso Almila: Sodan soutumies, uusi teos, kantaesitys
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
3.6.2020
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Valkyyria
Esa-Pekka Salonen
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Wagner: Valkyyria
Kansallisooppera, suuri näyttämö
17:00
To
4.6.2020
Tapiola Sinfonietta
Urkuyö ja Aaria - festivaalin avajaiskonsertti
Reinhard Goebel
Tobias Feldmann, viulu
Anton Eberl: Sinfonia nro 3
Franz Clement:  Viulukonsertto nro 2
Franz Clement: Muunelmia op. 1 Mozartin teemasta viululle ja orkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja fuuga c-molli KV 546
Wolfgang Amadeus Mozart: Fantasia c-molli KV 475
Espoon tuomiokirkko
21:00
To
4.6.2020
UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki Jazz Orchestra feat. Aki Rissanen: Art Forms
Aki Rissanen, piano
G Livelab, Helsinki
20:00
Pe
5.6.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Musiikkia Tukholman hovista – Ruotsin pääkaupungin kansainvälinen musiikkielämä
FiBO Players
Schmelzer–Buxtehude–Meder– Roman–Kraus
Pyhän Henrikin kirkko, Pyhtää
19:00
Su
7.6.2020
Tapiola Sinfonietta
Vierailukonsertti Saksassa Würzburgin Mozart-festivaalilla
Reinhard Goebel
Tobias Feldmann, viulu
Anton Eberl: Sinfonia nro 3
Franz Clement:  Viulukonsertto nro 2
Franz Clement: Muunelmia op. 1 Mozartin teemasta viululle ja orkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja fuuga c-molli KV 546
Wolfgang Amadeus Mozart: Fantasia c-molli KV 475
Würzburg
19:00
To
11.6.2020
Hyvinkään Orkesteri
Kesäillan musiikkia
Hyvinkään Orkesterin kamariyhtye
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, 45'
Hyvinkään vanha kirkko
19:00
To
11.6.2020
Pori Sinfonietta
Pori Organ-festivaali
Tibor Bogányi
Markku Mäkinen, urut
Marco Enrico Bossi: Urkukonsertto op. 100, 26'
Gustav Holst: St Paul's Suite op. 29, 12'
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Meeresstille und glückliche Fahrt, 14'
Keski-Porin kirkko
19:00
Su
14.6.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Musiikkia Tukholman hovista – Ruotsin pääkaupungin kansainvälinen musiikkielämä
FiBO Players
Schmelzer–Buxtehude–Meder– Roman–Kraus
Inkoon kirkko
15:00
Pe
26.6.2020
Helsingin barokkiorkesteri
C.Ph.E. Bach, Benda, Richter, Wranitzky
Wranitzky Kapelle
Pyhän Laurin kirkko, Janakkala
20:00
La
27.6.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Janakkalan kirkko 500 vuotta
Rudolf Lutz, urut
Janakkala
18:00
La
27.6.2020
Helsingin barokkiorkesteri
Kansanmusiikkia ja iltapalaa
Eva Alkula, kantele
Pippa Reid-Foster, skotlantilainen harppu
Keltainen talo, Janakkala
20:00
La
27.6.2020
Pori Sinfonietta
Konsertti kamariorkesterille
Tibor Bogányi
Virpi Räisänen, mezzosopraano
Hiyoli Togawa, alttoviulu
Kalevi Aho: "Kysymysten kirja", laulusarja mezzosopraanolle ja kamariorkesterille Pablo Nerudan tekstiin, 28'
Kalevi Aho: Konsertto alttoviululle ja kamariorkesterille, 22'
Kalevi Aho: Sinfonia nro 14 "Rituaaleja", 29'
Forssan kirkko
14:00
Su
28.6.2020
Helsingin barokkiorkesteri
J.S. Bach, Kirchoff, Reincken
Aapo Häkkinen, cembalo
Pyhän Laurin kirkko, Janakkala
18:00
Su
5.7.2020
Savonlinnan Orkesteri
Oopperajuhlajumalanpalvelus
Järjestää Savonlinnan seurakunta
Olavinlinna
10:00
Ke
8.7.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kesäpäivän konsertti
Savonlinna-kvartetti
järjestää Savonlinnan seurakunta
Savonlinnan tuomiokirkko
12:00
To
9.7.2020
Savonlinnan Orkesteri
Kesäillan sävel
Savonlinna-kvartetti
järjestää Savonlinnan seurakunta
Kerimäen kirkko
17:00
Pe
10.7.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Musiikkia Tukholman hovista – Ruotsin pääkaupungin kansainvälinen musiikkielämä
FiBO Players
Schmelzer–Buxtehude–Meder– Roman–Kraus
Sauvon kirkko
19:00
La
18.7.2020
Suomalainen barokkiorkesteri
Vesimusiikkia – Vierailu Herrenchiemseen musiikkijuhlilla
Kreeta-Maria Kentala, viulu ja liidaus
Händel, J. S. Bach
Herrenchiemseen linna, Saksa
19:00
Ke
29.7.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti Korsholman Musiikkijuhlilla, avajaiskonsertti
Malin Broman, joht. & viulu
Christian Ihle Hadland, piano
Béla Bartók: Romanialaisia tansseja, 8'
Mats Larsson Gothe: Lied von der Erde, 15'
Maurice Ravel: Tzigane, 11'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4, 37'
Mustasaaren kirkko
19:30
Pe
14.8.2020
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Konsertti Valtakunnallisilla kotiseutupäivllä
Jaakko Kuusisto
Mari Palo, sopraano
Länsipuisto, Kokkola
16:00
To
3.9.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Karita Mattila
Jaakko Kuusisto
Karita Mattila, sopraano
Liput: 55 / 45 / 40 / 25 €
Muut esitykset: 4.9. klo 19 (Kuopion Musiikkikeskuksen 35-vuotisjuhlakonsertti)
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
4.9.2020
Kuopion kaupunginorkesteri
Kuopion Musiikkikeskuksen 35-vuotisjuhlakonsertti
Jaakko Kuusisto
Karita Mattila, sopraano
Liput: 55 / 45 / 40 / 25 €
Kuopion Musiikkikeskus
19:00