Suomen Sinfoniaorkesterit ry — Konserttikalenteri

15.12.2018

Pvm Konsertti Paikka ja aika
La
15.12.2018
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Joulukonsertti
Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, joht. & viulu
Juho Punkeri, tenori
Giuseppe Torelli: Concerto grosso op. 8/6, "Joulukonsertto"
Georg Friedrich Händel: Comfort ye & Ev'ry valley oratoriosta Messias
Georg Friedrich Händel: Pifa oratoriosta Messias
Marc-Antoine Charpentier: Nöels
J.S. Bach: Ich will nur dir zur Ehren leben Jouluoratoriosta
Arcangelo Corelli: Concerto grosso op. 6/8, "Joulukonsertto"
sekä perinteisiä joululauluja
Kokkolan kirkko
19:00
La
15.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 15.12. (klo 18), 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
15.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 19.12., 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
La
15.12.2018
Turun filharmoninen orkesteri
Neljä ruokolajia
Takuya Takashima, oboe
Olli Leppäniemi, klarinetti
Etienne Boudreault, fagotti, ohjelmiston suunnnittelija
Emil Holmström, piano
Francis Poulenc: Trio oboelle, fagotille ja pianolle, 12'
Ludwig van Beethoven: Trio klarinetille, fagotille ja pianolle op. 11 "Gassenhauer", 22'
Jean Françaix: Divertissement oboelle, klarinetille ja fagotille, 11'
Florent Schmitt: Á tour d'anches oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle op. 97, 15'
Liput: 23/18/9 €
Villa Marjaniemi
15:00
Su
16.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 4
Homage to Trio de Lutèce
Sivan Magen, taiteellinen suunnittelu ja harppu
Yuki Koyama, huilu
Tuomas Lehto, sello
Claude Debussy (sov. Salzedo): Children's Corner
Gabriel Fauré (sov. Magen): Elegia sellolle ja harpulle
Claude Debussy (sov. Magen): Sonaatti sellolle ja harpulle
Bernard Andres: Narthex  
Lowell Liebermann: Sonaatti huilulle ja harpulle
Maurice Ravel (sov. Salzedo): Sonatiini huilulle, sellolle ja harpulle
Musiikkitalo
15:00
Ma
17.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Magnificat ja jouluoratorio
Hannu Norjanen
Hedvig Paulig, sopraano
Maria Kettunen, altto
Tuomas Katajala, tenori
Juha Kotilainen, basso
Cantores Minores
J.S. Bach: Magnificat
J.S. Bach: Jouluoratorio
Tuomiokirkko, Helsinki
19:00
Ma
17.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 18.12., 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ma
17.12.2018
UMO Jazz Orchestra
Emma Salokoski & UMO: Muuttuvat joulut
Mikko Hassinen
Emma Salokoski
Kallion kirkko, Helsinki
18:00
Ti
18.12.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Joulukonsertti
Tomi Punkeri, baritoni
Meri-Lapin jousikvartetti
Kemin kirkko
19:00
Ti
18.12.2018
Kemin kaupunginorkesteri
Joulukonsertti
Tomi Punkeri, baritoni
Meri-Lapin jousikvartetti
Kemin kirkko
19:00
Ti
18.12.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kauneimmat joululaulut
Perinteinen Kauneimmat joululaulut, jossa säestäjänä toimii Mikkelin kaupunginorkesteri.
Mikkelin tuomiokirkko
18:00
Ti
18.12.2018
Suomalainen barokkiorkesteri
Jouluoratorio
Heikki Seppänen
Sonja Saarikko, sopraano
Teppo Lampela, altto
Hannu Lehtikangas, tenori
Juha-Pekka Mitjonen, basso
Hämeenlinnan kamarikuoro
J.S. Bach: Jouluoratorio
Hämeenlinnan kirkko
19:00
Ti
18.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 20.12., 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
19.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Eva Ollikainen
Hanna-Leena Haapamäki, sopraano
Merja Mäkelä, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Mika Kares, basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
Ke
19.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Loistokas joulukonsertto
Antti Tikkanen
Tuuli Lindeberg, sopraano
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto ”Talvi”
Arcangelo Corelli: Concerto Grosso ”Joulukonsertto”
Alessandro Scarlatti: Cantata pastorale per la nascita di Nostro Signore
Giuseppe Torelli: Concerto Grosso op. 8/6 g-molli ”In forma di Pastorale per il Santissimo Natale”
Antonio Vivaldi: Viulukonsertto E-duuri “Il riposo”
W.A. Mozart: Exultate, Jubilate
Liput: 17 € permanto / 14 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 10 hlöä / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Ke
19.12.2018
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
Markku Johansson
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Jouluista musiikkia
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kotkan kirkko
19:00
Ke
19.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 19.12. (klo 19.30), 20.12. (klo 17.30)
Sibeliustalo
17:30
Ke
19.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Muut esitykset: 20.12. (klo 17.30)
Sibeliustalo
19:30
Ke
19.12.2018
Pori Sinfonietta
Joulukonsertti
Tibor Bogányi
Aarne Pelkonen, baritoni
Porin Filharmoninen kuoro
Gabriel Fauré: Cantique de Jean Racine, Op. 11, 5'
Dietrich Buxtehude: Das neugeborne Kindelein, BuxWv 13, 8'
Jean Sibelius: Viisi joululaulua, 13'41
trad.: O, come all ye faithful, 4'23
trad., Kari Tikka: Enkeli taivaan, 2'
Otto Kotilainen: Varpunen jouluaamuna
Karl Collan: Sylvian joululaulu
Kassu Halonen: Sydämeeni joulun teen
Keski-Porin kirkko
19:00
Ke
19.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 22.12. (klo 14), 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
19.12.2018
Tampere Filharmonia
Hannu ja Kerttu
Jonas Rannila
Essi Luttinen, Hannu
Kaisa Ranta, Kerttu
Päivi Pylvänäinen, Äiti/Noita
Juha Kotilainen, Isä
Linda Urbanski, Kastekeiju/Nukkumatti
Tampereen Oopperan lapsikuoro
Engelbert Humperdinck: Hannu ja Kerttu, 90'
Ikäsuositus min. 5 v.
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
20.12.2018
Helsingin kaupunginorkesteri
Oodi ilolle
Eva Ollikainen
Hanna-Leena Haapamäki, sopraano
Merja Mäkelä, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Mika Kares, basso
Musiikkitalon Kuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9
Musiikkitalo
19:00
To
20.12.2018
Kymi Sinfonietta
Joulukonsertti
Markku Johansson
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Jouluista musiikkia
Liput: aikuiset 21 €, eläkeläiset 16 €, työttömät ja opiskelijat 8 €
Kouvolan Keskuskirkko
19:00
To
20.12.2018
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Joulukonsertti - Lumiukko-elokuvakonsertti
Kornilios Michailidis
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 1 op. 13, I-osa, 11'
Howard Blake: Lumiukko-elokuva (konserttiversio op. 232), 26'
Sibeliustalo
17:30
To
20.12.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Isojen tapahtumien (t)aikaa"
John Storgårds
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Tuomas Katajala, tenori
Joseph Haydn: "Die Vorstellung des Chaos" oratoriosta "Die Schöpfung" (Luominen)
Jukka Tiensuu:  Nokkahuilukonsertto "Appo"
Karl Collan:  Sylvian Joululaulu
Heino Kaski: Mökit nukkuu lumiset
(trad.):  Adeste Fideles
Otto Kotilainen:  Kun Joulu on
Otto Kotilainen: Varpunen Jouluaamuna
Adolphe Adam: Oi Jouluyö
Ludwig van Beethoven: Sinfonia no 6 "Pastoraali" F-duuri op. 68
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys: 21.12.
Korundi
19:00
To
20.12.2018
Oulu Sinfonia
Jouluksi Kotiin
Jan Söderblom
Helena Juntunen, sopraano
Teuvo Pakkalan koulun lapsikuoro
Madetojan sali
19:00
To
20.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 21.12., 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
20.12.2018
Tapiola Sinfonietta
Kauneimmat joululaulut
Yhteislaulukonsertti
Pasi Hyökki
EMO Ensemble
Vapaa pääsy
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Pe
21.12.2018
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Isojen tapahtumien (t)aikaa"
John Storgårds
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Tuomas Katajala, tenori
Joseph Haydn: "Die Vorstellung des Chaos" oratoriosta "Die Schöpfung" (Luominen)
Jukka Tiensuu:  Nokkahuilukonsertto "Appo"
Karl Collan:  Sylvian Joululaulu
Heino Kaski: Mökit nukkuu lumiset
(trad.):  Adeste Fideles
Otto Kotilainen:  Kun Joulu on
Otto Kotilainen: Varpunen Jouluaamuna
Adolphe Adam: Oi Jouluyö
Ludwig van Beethoven: Sinfonia no 6 "Pastoraali" F-duuri op. 68
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Pe
21.12.2018
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 7
Hannu Lintu
Gustav Mahler: Sinfonia nro 6 a-molli "Traaginen"
- MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI:
Kaisa Kallinen, viulu
Jouko Laivuori, piano
J. S. Bach: Sonaatti viululle ja cembalolle c-molli BWV 1017
Musiikkitalo
19:00
Pe
21.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 26.12. (klo 14), 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
22.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 22.12. (klo 18)
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
22.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tuhkimo
Paul Murphy
Suomen kansallisbaletti
Sergei Prokofjev: Tuhkimo
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Ke
26.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 27.12. (klo 12), 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
To
27.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 27.12. (klo 19), 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
To
27.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 28.12., 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
28.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 29.12. (ko 14), 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
29.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 29.12. (klo 19), 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
29.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset klo 19, ellei toisin mainittu: 31.12.
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
30.12.2018
Hyvinkään Orkesteri
Uudenvuodenaatonaaton konsertti
Tuomas Pirilä
The Golden Horns:
Tuomo Eerikäinen, Tero Toivonen, Tommi Hyytinen ja Jukka Harju, käyrätorvi
Ohjelmassa mm.
Robert Schumann: Konserttikappale F-duuri op. 86
Otto Nicolai: Alkusoitto oopperasta Windsorin iloiset rouvat
Léo Delibes: Sarja baletista Coppélia
Daniel Auber: Alkusoitto oopperasta Le Lac des fées
Hyvinkääsali
18:00
Ma
31.12.2018
Helsingin barokkiorkesteri
Uudenvuoden juhlakonsertti
Musiikkitalo, Konserttisali
19:00
Ma
31.12.2018
Hyvinkään Orkesteri
Uudenvuodenaaton konsertti
Tuomas Pirilä
The Golden Horns:
Tuomo Eerikäinen, Jukka Harju, Tommi Hyytinen ja Tero Toivonen, käyrätorvi
Ohjelmassa mm.
Robert Schumann: Konserttikappale F-duuri op. 86
Otto Nicolai: Alkusoitto oopperasta Windsorin iloiset rouvat
Léo Delibes: Sarja baletista Coppélia
Daniel Auber: Alkusoitto oopperasta Le Lac des fées
Hyvinkääsali
18:00
Ma
31.12.2018
Joensuun kaupunginorkesteri
Uudenvuoden konsertti
Jani Lehtonen, joht. & viulu
Liput: 30/28/20 €
Carelia-sali
19:00
Ma
31.12.2018
Kuopion kaupunginorkesteri
Uudenvuoden aatto@Musiikkikeskus
Jaakko Kuusisto
Aku Hirviniemi
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Liput: 35 € permanto / 29 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Buffetpaketti (sis. New Year’s Eve Buffet ja konsertti):
72 € permanto / 66 € parvet, eläkeläiset, opiskelijat, varusmiehet, työttömät ja ryhmät väh. 20 hlöä / 29,50 € lapset alle 16 v.
Kuopion Musiikkikeskus
20:00
Ma
31.12.2018
Savonlinnan Orkesteri
Big Bang Big Band! -uudenvuoden konsertti
Teemu Takanen
Savonlinna Big Band
Annika Mustonen
Jouni Raatikainen
Ella Fitzgerald ja Frank Sinatra Las Vegasissa - Nelson Riddlen Hollywood-sovituksia
Savonlinnasali
19:00
Ma
31.12.2018
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Nick Davies / Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Liput: 20-10 9€
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ma
31.12.2018
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kahvikonsertti Upseerikerholla
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Eilamaria Leskinen, sopraano
Liput: 20 € ovelta ennen konserttia, sis. kahvit
Upseerikerho
14:00
Ti
1.1.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Uudenvuoden juhlakonsertti
Musiikkitalo, Konserttisali
16:00
Pe
4.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 5.1. (klo 14), 5.1. (klo 19), 10.1., 11.1., 12.1. (klo 14), 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
5.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 5.1. (klo 19), 10.1., 11.1., 12.1. (klo 14), 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
5.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 10.1., 11.1., 12.1. (klo 14), 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
6.1.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Bach: Jouluoratorio IV-VI
Heikki Seppänen
Vox Cantorum -kamarikuoro
J. S. Bach: Jouluoratorio, kantaatit IV-VI
Liput 13-22 €
Hämeenlinnan kirkko
17:00
Su
6.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Laulu tulipunaisesta kukasta
Jaakko Kuusisto
Armas Järnefelt: Laulu tulipunaisesta kukasta
Musiikkitalo
15:00
Su
6.1.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan valtakunnalliset laulukilpailut
Vytautas Lukočius
Laulukilpailufinalistit
Lappeenranta-sali
18:00
Ma
7.1.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Virtuoosien matkassa – Locatellin taiturikonserttoja
Ilya Gringolts, viulu
Locatelli–Hasse
Järvenpään kirkko
19:00
Ti
8.1.2019
Kemin kaupunginorkesteri
Jouluoratorio
Erkki Lasonpalo
Eeva Hartemaa, sopraano
Monica Groop, mezzosopraano
Niall Chorell, tenori
Juha Kotilainen, baritoni
Meri-Lapin Oratoriokuoro, valmennus Ville Mankkinen
J.S. Bach: Jouluoratorio osat IV-VI
Kemin kirkko
19:00
Ti
8.1.2019
UMO Jazz Orchestra
Presto-lounaskonsertti: UMO & nuoret solistit
Kirmo Lintinen
Toomas Keski-Säntti, Anssi Tirkkonen, Kadi Vija, Eero Seppä
Savoy-teatteri
12:00
Ke
9.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Valkoinen riikinkukko
Risto Joost
Chloë Hanslip, viulu
Charles Tomlinson Griffes: Valkoinen riikinkukko
John Adams: Viulukonsertto
Charles Ives: Sinfonia nro 2
Musiikkitalo
19:00
Ke
9.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Havahtuminen
Ville Matvejeff
Pierre Génisson, klarinetti
Lotta Wennäkoski: Hava, 10’
Éric Tanguy: Klarinettikonsertto, ensi kertaa Suomessa, 25’
Louise Farrenc: Sinfonia nro 3, 35’
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;               
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
9.1.2019
Kymi Sinfonietta
Avajaiskonsertti
Olari Elts
Brannon Cho, sello
Uuno Klami: Sarja pienelle orkesterille
Joseph Haydn: Sellokonsertto C-duuri
Franz Schrecker: Musiikkia baletista "The Birthday of the Infanta"
Kotkan konserttitalo
19:00
To
10.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Valkoinen riikinkukko
Risto Joost
Chloë Hanslip, viulu
Charles Tomlinson Griffes: Valkoinen riikinkukko
John Adams: Viulukonsertto
Charles Ives: Sinfonia nro 2
Musiikkitalo
19:00
To
10.1.2019
Kymi Sinfonietta
Avajaiskonsertti
Olari Elts
Brannon Cho, sello
Uuno Klami: Sarja pienelle orkesterille
Joseph Haydn: Sellokonsertto C-duuri
Franz Schrecker: Musiikkia baletista "The Birthday of the Infanta"
Kuusankoskitalo
19:00
To
10.1.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti I
"Virtuoottisia originaliteetteja"
John Storgårds, musiikillinen ohjaus
Friedrich Hermann: Capriccio nro 2 G-duuri op. 5
Jaques Widerkehr: Trio nro 3 Es-duuri
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39
John Cage: Music for Wind Instruments
George Enescu: Oktetto D-duuri op. 7
Liput:  21/18/10 €
Toinen esitys: 12.1. klo 14
Korundi
19:30
To
10.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 11.1., 12.1. (klo 14), 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
10.1.2019
UMO Jazz Orchestra
UMOn Jazztasting
Ville Vannemaa
Kaapelitehdas (Avantin harjoitussali, V-rappu, 1. kerros)
18:00
Pe
11.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 8
John Storgårds
Darren Acosta, pasuuna
Joseph Haydn: Sinfonia nro 96 "Ihme"
Jukka Tiensuu: Pasuunakonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Konsertto orkesterille          
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Laura Vikman, viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Béla Bartók: Jousikvartetto nro 3 
Musiikkitalo
19:00
Pe
11.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 12.1. (klo 14), 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
11.1.2019
Tampere Filharmonia
Viiden solistin ilta
Christopher Warren-Green
Olli Mustonen, piano
Pelageya Kurinaya, sopraano
Tuija Knihtilä, altto
Tuomas Katajala, tenori
Timo Riihonen, basso
Tampereen Filharmoninen Kuoro
György Ligeti: Melodien, 13'
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 2, 28'
Anton Bruckner: Te Deum, 24'
Anton Bruckner: Psalmi 150, 10'
Liput: 27/20/12/6 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
11.1.2019
Tapiola Sinfonietta
Beethoven III
Klaus Mäkelä, joht. & sello
Rodion Štšedrin: Beethovenin Heiligenstadtin testamentti, ensi kertaa Suomessa, 12'.
Aulis Sallinen: Don Juan Quijoten yölliset tanssit, 20'.
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 "Eroica", 50'
Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali
19:00
La
12.1.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Soinnin sylissä
Jan Söderblom
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento F-duuri
Harri Vuori: Lentoon
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit
Johann Sebastian Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 3, 1. osa
Benjamin Britten: Simple Symphony; Sarabande
Edvard Grieg: Kevät
Tšaikovski: Serenadi; Finale: Tema russo
Toinen esitys klo 19.00
Snellman-sali
16:00
La
12.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Avoimien ovien päivä -
"Paluu saman katon alle"
Vapaa pääsy
Yhteistyössä: Kuopion Musiikkikeskus, Kuopion kaupunginorkesteri, Kuopion konservatorio, Savonia-AMK / Musiikki ja Tanssi,Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Kuopion yksikkö ja Ravintola Oodi
Kuopion Musiikkikeskus
11:00
La
12.1.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti I
"Virtuoottisia originaliteetteja"
John Storgårds, musiikillinen ohjaus
Friedrich Hermann: Capriccio nro 2 G-duuri op. 5
Jaques Widerkehr: Trio nro 3 Es-duuri
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39
John Cage: Music for Wind Instruments
George Enescu: Oktetto D-duuri op. 7
Liput:  21/18/10 €
Korundi
14:00
La
12.1.2019
Pori Sinfonietta
Pori Sinfonietta goes ABBA
Tibor Bogányi
Heta Halonen, laulu
Mikael Konttinen, laulu
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Pentti Vesala: One of us
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Pentti Vesala: Fernando
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Pentti Vesala: Dancing queen
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Jani Pola: Thank you for the music
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Jani Pola: Mamma mia
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Jani Pola: Gimme! Gimme! Gimme!
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Pentti Vesala: S.O.S.
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Jani Pola: The winner takes it all
Benny Andersson, Björn Ulvaeus, Pentti Vesala: I know him so well
Promenadisali
19:00
La
12.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Muut esitykset: 12.1. (klo 19)
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
12.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Oopperan kummitus
Kurt Kopecky
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Andrew Lloyd Webber: Oopperan kummitus
Liput: 20-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
16.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Unkarilainen fantasia
Eugene Tzigane
Eivind Ringstad, alttoviulu 
Béla Bartók: Romanialaisia kansantansseja, 6’
Zoltán Kodály: Kesäilta, 17’
Carl Maria von Weber: Andante ja unkarilainen rondo, 10’
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;                 
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
16.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Unkarilainen fantasia
Eugene Tzigane
Eivind Ringstad, alttoviulu 
Béla Bartók: Romanialaisia kansantansseja, 6'
Zoltán Kodály: Kesäilta, 17'
Carl Maria von Weber: Andante ja unkarilainen rondo, 10'
Johann Nepomuk Hummel: Fantasia, 10'
Franz Schubert: Sinfonia nro 2, 30'
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;               
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
16.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 7
Hannu Lintu
Golda Schultz, sopraano
Jennifer Johnston, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2 c-molli "Ylösnousemus"
Toinen esitys: 17.1. klo 19 Torstaisarja 8
Musiikkitalo
19:00
To
17.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Brahms ja Barber"
Sinfoniasarja I
Risto Joost
Amalie Stalheim, sello
Lepo Sumera: Musiikkia kamariorkesterille, 15'
Samuel Barber: Sellokonsertto, 27'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1, 45'
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16 v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti.
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
17.1.2019
Oulu Sinfonia
Carmina Burana
Rumon Gamba
Barry Banks, tenori
Klara Ek, sopraano
Alex Otterburn, baritoni
Carl Orff: Carmina Burana, 65'
Liput: 35/25/15 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
17.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Hannu Lintu
Golda Schultz, sopraano
Jennifer Johnston, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Nils Schweckendiek
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2 c-molli "Ylösnousemus"
Musiikkitalo
19:00
To
17.1.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Pakkasbarokki
Raili Peltonen, cembalo
Scarlatti: Sonaatteja sovitettuna moderneille soittimille
Charles Avison: Jousikvartetto, 10'
Antoine Forqueray: Sarja 1, d-molli, 10'
Jean Philippe Rameau: Symphonies et dances, sov. Fernand Oubradous, 10'
Johann Sebastian Bach: Triosonaatti, 10'
Johann Sebastian Bach: Sonaatti e-molli, 8'
Liput: 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
17.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Neljä viimeistä laulua – Fyra sista sånger
Leif Segerstam
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Richard Strauss: Kuolema ja kirkastus op. 24, 24’
Richard Strauss: Vier letzte Lieder, 22‘
Richard Strauss: Don Juan op. 20, 18’
Richard Strauss: Ruusuritari-sarja, 22’
Liput: 23,00 / 18,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
18.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Neither
Dima Slobodeniouk
Anu Komsi, sopraano
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 38 "Praha"
Morton Feldman: Neither - opera in 1 act
- Perinteet saivat unohtua, kun kaksi 1900-luvun taiteen omaperäistä ajattelijaa työsti yhdessä oopperan – vastoin kaikkia ennusteita. Morton Feldman ei halunnut musiikkiinsa tekstiä, Samuel Beckett ei halunnut tekstiinsä musiikkia. Syntyi yksi oopperahistorian erikoisimmista ja maagisimmista teoksista: Neither, anti-ooppera, jonka lauluosuus vaatii äärirajoilla viihtyvän sopraanon. Anu Komsi on juuri sellainen.
Musiikkitalo
19:00
Pe
18.1.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Meditaatioita lounastunnilla
Konserttimestari Kanerva Mannermaan johdolla
Liput: 10 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
11:00
Pe
18.1.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Konsertin nimi Meditaatioita
​Konserttimestari Kanerva Mannermaan johdolla
Liput: 10 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
Pe
18.1.2019
Tampere Filharmonia
Merellinen arvoitus
Christopher Warren-Green
Benjamin Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa, 16'
Jean Sibelius: Aallottaret, 11'
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat, 32'
Liput: 27/20/12/6 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
18.1.2019
Tapiola Sinfonietta
Klasaribasari 2 Kulps!
Eero Lehtimäki, joht. & juonto
Emil Holmström, piano & juonto
Lauri Supponen, säveltäjä & juonto
Dmitri Šostakovitš: Konsertto pianolle ja orkesterille nro 2, osa 3. Allegro, 5'
Maurice Ravel: Preludi sarjasta "Couperin hauta", 3'
Kurt Schwertsik: Schrumpf-Symphonie op. 80, 5'
Philip Glass: Rubric sarjasta "Glassworks", 6'
Ruth Crawford Seeger: Andante jousiorkesterille, 4'
Lauri Supponen: Posetiivi, 5'
Espoon Kulttuurikeskus
11:00
Pe
18.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Neljä viimeistä laulua
Leif Segerstam
Johanna Rusanen-Kartano, sopraano
Richard Strauss: Kuolema ja kirkastus op. 24, 24’
Richard Strauss: Vier letzte Lieder, 22‘
Richard Strauss: Don Juan op. 20, 18’
Richard Strauss: Ruusuritari-sarja, 22’
Liput: 23,00 / 18,00 / 9,00 €
Turun konserttitalo
19:00
La
19.1.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kirje tuolle puolen
Juha Kangas
Kalle Randalu, piano
Pehr Henrik Nordgren: Koko maailma valittanee
Kalevi Aho: Kirje tuolle puolen, kantaesitys
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 14 Es-duuri, KV 449
Johann Sebastian Bach (sov. Reger): Aaria "O Mensch, bewein' dein' Sünde gross"
Pehr Henrik Nordgren: TRANSE-CHORAL
Liput: 25/20/10 €, KP-etukortilla 22/17/7 €
Snellman-sali
19:00
La
19.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 22.1. (klo 19), 23.1. (klo 12), 24.1. (klo 19), 26.1. (klo 14), 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
20.1.2019
Helsingin barokkiorkesteri
One Charming Night
Ian Honeyman, tenori
Jay Bernfeld, viola da gamba
Aapo Häkkinen, cembalo
Purcell
Liput: 15-25 €
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Su
20.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 5
Autour de Mahler – Mahlerin ympärillä
Pasi Eerikäinen, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Mikko Ivars, sello
Giuseppe Gentile, klarinetti
Emil Holmström, piano
Franz Liszt (sov. Saint-Saëns): Orphée
Alban Berg: Adagio
Ferruccio Busoni (sov. Holmström): Berceuse élégiaque
Alexander Zemlinsky: Trio
Musiikkitalo
15:00
Su
20.1.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Concerto Grosso – Viking Barokk
Berwaldhallen, Tukholma
15:00
Su
20.1.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Alessandro Chiavetta, trumpetti ja Peter Fodor, patarummut
Lotta Laaksonen, viulu, Istvan Szalay, viulu, Anne Korhonen, alttoviulu ja Maija Juuti, sello 
Adriana Iacovache-Pana, viulu, Lauri Savolainen, alttoviulu, Joona Pulkkinen, sello ja Hanna-Leena Savolainen, piano
Stanley Leonard: Fanfaari ja Allegro, 6'
Aleksandr Glazunov: Jousikvartetto nro 3 G-duuri op. 26 "Slaavilainen kvartetto", 28'
Johannes Brahms: Pianokvartetto nro 3 c-molli op. 60, 32'
Liput: 12/6 €
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Ti
22.1.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Vaskikvintetti:
Veli-Pekka Kurjenniemi, trumpetti
Sami Siikala, trumpetti
Jaakko Välimäki, käyrätorvi
Vesa Lehtinen, pasuuna
Harri Lidsle, tuuba
María Dueñas, viulu
Carlo Gesualdo (sov. Horst Hoffer): Kolme madrigaalia vaskikvintetille
Nicoló Paganini: Viulukonsertto nro 1 op. 6 D-duuri, 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 op. 68 F-duuri, 39'
Toinen esitys: 23.1. klo 19 Verkatehdas, Hämeenlinna
Sibeliustalo
19:00
Ti
22.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 23.1. (klo 12), 24.1. (klo 19), 26.1. (klo 14), 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
23.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Alaston satama
Miguel Harth-Bedoya
Martin Fröst, klarinetti
George Gershwin: Kuubalainen alkusoitto
Aaron Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, harpulle ja pianolle
Samuel Barber: Juorukoulu, alkusoitto
Jennifer Higdon: Loco
Leonard Bernstein: On the Waterfront
- Juoruja, hulluutta, jazzia ja rumbaa. Räjähdysherkkä resepti, jonka latinalaisamerikkalaisten mausteiden annostelusta vastaa perulaiskapellimestari Miguel Harth-Bedoya. Swingin kuninkaalle Benny Goodmanille sävelletyn konserton tulkitsee Martin Fröst. Konsertin päättää sinfoninen sarja Marlon Brandon tähdittämästä elokuvasta Alaston satama.
Musiikkitalo
19:00
Ke
23.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Päiväkotikonsertti: Pippuri Soikoon!
Aki P. Hietala
Pippuri Soikoon! -lastenmusiikkiorkesteri:
Aki P. Hietala: koskettimet, haitari, laulu
Mammu Koskelo: kantele, kitara, laulu
Eve Pietarinen: lyömäsoittimet, laulu
Marja Siltanen-Vatanen: leikitys, juonnot, laulu
Teemu Sinkko: basso, laulu
Päivi Sinkkonen: viulu, leikitys, laulu
Kalevalan-Pohjantien 3.-4. musiikkiluokkalaisten kuoro
Liput: 6 € lapsi (ryhmähinta) / Ohjaajat veloituksetta
- Toinen esitys: 23.1. klo 18, Liput: 16 € aikuiset / 11 € lapset alle 16v. / 48 € perhelippu (sis. 2 aikuista + 2 lasta tai 1 aikuinen + 3 lasta), S-Etukortilla 13 / 8 / 38, alle 1v sylissä veloituksetta, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
10:00
Ke
23.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Koko perheen konsertti: Pippuri Soikoon!
Aki P. Hietala
Pippuri Soikoon! -lastenmusiikkiorkesteri:
Aki P. Hietala: koskettimet, haitari, laulu
Mammu Koskelo: kantele, kitara, laulu
Eve Pietarinen: lyömäsoittimet, laulu
Marja Siltanen-Vatanen: leikitys, juonnot, laulu
Teemu Sinkko: basso, laulu
Päivi Sinkkonen: viulu, leikitys, laulu
Kalevalan-Pohjantien 3.-4. musiikkiluokkalaisten kuoro
Liput: 16 € aikuiset / 11 € lapset alle 16v. / 48 € perhelippu (sis. 2 aikuista + 2 lasta tai 1 aikuinen + 3 lasta), S-Etukortilla 13 / 8 / 38, alle 1v sylissä veloituksetta, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
18:00
Ke
23.1.2019
Kymi Sinfonietta
Vuodenajat ympäri maailmaa
Andres Mustonen
Itamar Zorman, viulu
Antonio Vivaldi: Kevät, Viulukonsertosta "Vuodenajat"
Joaquin Rodrigo: osia Kesäkonsertosta
Eugène Ysaÿe: Talvilaulu
Astor Piazzolla: Syksy Buenos Airesissa
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
23.1.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Vaskikvintetti:
Veli-Pekka Kurjenniemi, trumpetti
Sami Siikala, trumpetti
Jaakko Välimäki, käyrätorvi
Vesa Lehtinen, pasuuna
Harri Lidsle, tuuba
María Dueñas, viulu
Carlo Gesualdo (sov. Horst Hoffer): Kolme madrigaalia vaskikvintetille
Nicoló Paganini: Viulukonsertto nro 1 op. 6 D-duuri, 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 op. 68 F-duuri, 39'
SibeliustaloVerkatehdas, Hämeenlinna
19:00
Ke
23.1.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Tuulahduksin Kaukoidästä"
Tung-Chieh Chuang
Li-Chin Li, sheng
Arnold Schönberg: Notturno
Wenjing Guo: Sounds from Tibet op. 34, ensi kertaa Suomessa
Franz Schubert: Sinfonia nro 3 D-duuri D 200 
Daníel Bjarnason: Fimm kínversk ljóđ (Five Chinese Poems), ensi kertaa Suomessa
Francis Poulenc: Sinfonietta
Clayde Debussy: Clair de Lune, sov. André Caplet
Liput: 21/ 18/10 €
Toinen esitys: 24.1. Korundi
Sallan kirkko
19:00
Ke
23.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 24.1. (klo 19), 26.1. (klo 14), 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
To
24.1.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Alaston satama
Miguel Harth-Bedoya
Martin Fröst, klarinetti
George Gershwin: Kuubalainen alkusoitto
Aaron Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, harpulle ja pianolle
Samuel Barber: Juorukoulu, alkusoitto
Jennifer Higdon: Loco
Leonard Bernstein: On the Waterfront
Musiikkitalo
19:00
To
24.1.2019
Kymi Sinfonietta
Vuodenajat ympäri maailmaa
Andres Mustonen
Itamar Zorman, viulu
Antonio Vivaldi: Kevät, Viulukonsertosta "Vuodenajat"
Joaquin Rodrigo: osia Kevätkonsertosta
Eugène Ysaÿe: Talvilaulu
Astor Piazzolla: Syksy Buenos Airesissa
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
Kouvolan kaupungintalo
19:00
To
24.1.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Tuulahduksin Kaukoidästä"
Tung-Chieh Chuang
Li-Chin Li, sheng
Arnold Schönberg: Notturno
Wenjing Guo: Sounds from Tibet op. 34
Franz Schubert: Sinfonia nro 3 D-duuri D 200 
Daníel Bjarnason: Fimm kínversk ljóđ (Five Chinese Poems)
Clayde Debussy: Clair de Lune, sov. André Caplet
Liput: 21/ 18/10 €
Korundi
19:00
To
24.1.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Öisiä serenadeja
Sesto Quatrini
Tom Nyman, tenori
Jonathan Nikkinen, käyrätorvi
Giovanni Salviucci: Sinfonia da camera, 15'
Benjamin Britten: Serenadi käyrätorvelle ja jousille op. 31, 20'
Arthur Honegger: Sinfonia nro 4 "Delicae Basilienses", 26'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
To
24.1.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Runonlaulun taikaa
Tuomas Törmi
Karoliina Kantelinen, laulu
Jussi Makkonen, sello
Nazig Azezian, piano
Pekka Jalkanen: Jean Sibelius kohtaa Pedri Shemeikan
Jean Sibelius: Rakastava-sarja
Jean Sibelius: Karelia-musiikista osa Tableau
Toivo Kuula: Kullervon laulu
Toivo Kuula: Tuuti lasta tuonelahan
Toivo Kuula: Chanson sans paroles
Einojuhani Rautavaara: Suomalainen myytti
Jean Sibelius: Impromptu jousiorkesterille
Jean Sibelius: Andante Festivo
Laurentius-sali, Lohja
19:00
To
24.1.2019
Oulu Sinfonia
Enkelin muistolle
Johannes Gustavsson
Guy Braunstein, viulu
Magnus Lindberg: Chorale, 6’
Alban Berg: Viulukonsertto, 27’
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli op. 74, 45’
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
24.1.2019
Pori Sinfonietta
Alexander Zemtsov, joht. & alttoviulu
W.A. Mozart: Intrada from Bastien e Bastienne KV 50/46b, 2'
Franz Anton Hoffmeister: Viola Concerto in D major, 16'
Igor Stravinsky: Concerto in Rb Dumbarton Oaks, 15'
Ludwig van Beethoven: Symphony no. 3 Op. 55 E flat major "Eroica", 51'
Promenadisali
19:00
To
24.1.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Nuorta voimaa ja vapauden riemua!
Jukka Untamala, joht. & viulu
Lauri Forsten, piano 
Jukka Tiensuu: Rubato, 5'
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 14, Es-duuri KV 449, 25'
Ermanno Wolf-Ferrari: Kamarisinfonia op. 8, 35'
Liput 20/15 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
24.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 26.1. (klo 14), 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
24.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Eroica
Julian Rachlin, joht. & viulu
Felix Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli op. 64, 30’
W. A. Mozart: Divertimento nro 1 D-duuri Kv 136, 12’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri op. 55 ”Eroica”, 52’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
25.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Taidelukio Lumit
Taidelukio Lumitin 50-vuotisjuhlakonsertti
Emilia Hoving
Sanna Matinniemi, sopraano
Taidelukio Lumitin kuoro, orkesterimuusikoita ja komppibändi
Mari Koistinen, juontaja
Liput: 20 € / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat / 30 € kaksi lippua
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
25.1.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Poeme Symphonique sinfonien runo
Jonne Grans, kitara
Robert Tobin, huilu
György Ligeti: ’Poème symphonique’, teos 100 mekaaniselle metronomille
John Field: Nocturnes (sov. huilulle ja kitaralle)
Lohjan kirkko
19:00
Pe
25.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 9
Hannu Lintu
Yuja Wang, piano 
Anton Webern: Sinfonia op. 21                                                          
Robert Schumann: Pianokonsertto a-molli op. 54       
Thomas Larcher: Sinfonia nro 2 "Kenotaph", ensi kertaa Suomessa 
Musiikkitalo
19:00
Pe
25.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää, kantaesitys
Muut esitykset: 30.1., 2.2. (klo 14), 5.2., 7.2., 14.2., 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
25.1.2019
Tampere Filharmonia
Venäläinen mielenmaisema
Carlos Kalmar
Robert Cohen, sello
Modest Musorgski: Alkusoitto oopperasta Khovantsina "Aamunkoitto Moskova-joella", 5'
Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 1, 28'                                       
Pjotr Tšaikovski: Manfred-sinfonia, 56'
Liput: 27/20/12/6 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
25.1.2019
Tapiola Sinfonietta
Søndergård & Romeo
Thomas Søndergård
Elin Rombo, sopraano
Joseph Haydn: Sinfonia nro 80 d-molli Hob. 1:80, 20'
Esa-Pekka Salonen: Viisi kuvaa Sapphon runoihin sopraanolle ja orkesterille, 20'
Alban Berg/Reinbert de Leeuw: Seitsemän varhaista laulua sopraanolle ja kamariyhtyeelle, 17'
Franz Schreker: Kamarisinfonia 23 soolosoittimelle, 25'
Espoon Kulttuurikeskus
19:00
Pe
25.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Eroica
Julian Rachlin, joht. & viulu
Felix Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli op. 64, 30’
W. A. Mozart: Divertimento nro 1 D-duuri Kv 136, 12’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri op. 55 ”Eroica”, 52’
Liput: 23 / 18 / 9 €  
Turun konserttitalo
19:00
La
26.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Carmina Burana
Ville Matvejeff
Yhteistyössä Tampereen Musiikkiakatemia
Reetta Haavisto, sopraano
Aki Alamikkotervo, tenori
Robert Kolar, baritoni
Jyväskylän oopperakuoro, valm. Kimmo Tuuri
Vox Aurea, valm. Sanna Salminen
Carl Orff: Carmina Burana, 60'
Liput: 32 / 30 / 22 €; S-Etukortilla 28 / 26 / 18 € teatterin lippumyymälästä  35,50 / 33,50 / 24,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Muut esitykset: 26.1. klo 19
Jyväskylän Paviljonki
14:00
La
26.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Carmina Burana
Ville Matvejeff
Yhteistyössä Tampereen Musiikkiakatemia
Reetta Haavisto, sopraano
Aki Alamikkotervo, tenori
Robert Kolar, baritoni
Jyväskylän oopperakuoro, valm. Kimmo Tuuri
Vox Aurea, valm. Sanna Salminen
Carl Orff: Carmina Burana, 60'
Liput: 32 / 30 / 22 €; S-Etukortilla 28 / 26 / 18 € teatterin lippumyymälästä  35,50 / 33,50 / 24,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän Paviljonki
19:00
La
26.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
27.1.2019
Savonlinnan Orkesteri
Vivaldin Vuodenajat
Kari Kropsu
Petteri Iivonen, viulu
Antonio Vivaldi: Vuodenajat, op. 8, 60'
Liput 20 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 10 €
Lipunmyynti ovelta tuntia ennen konserttia, käteisellä
Melartin-sali
19:00
Su
27.1.2019
Tapiola Sinfonietta
Hetkiä IV: Ystävyys
Meri Englund, viulu
Annemarie Åström, viulu
Lottta Poijärvi, alttoviulu
Laura Bucht, sello
Felix Mendelssohn: Jousikvartetto nro 2 a-molli op. 13, 30'
Robert Schumann: Jousikvartetto nro 3 A-duuri op. 41, 30'
Sellosali
15:00
Su
27.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Mestareiden matkassa – På resa med mästarna
Matti Koponen, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Jouni Rissanen, alttoviulu
Roi Ruottinen, sello
Johannes Brahms: Jousikvartetto nro 1 c-molli op. 51, 32'
Felix Mendelssohn: Jousikvartetto nro 2 a-molli op. 13, 26'
Liput: 230 / 18 / 9 €      
Turun linna
15:00
Ma
28.1.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi – Maailman synty ja muuta suurta
Klubivieraina runonlaulaja Taito Hoffrén, viulistit Alina Järvelä ja Anthony Marini, cembalisti Petteri Pitko, violonen- ja jouhikonsoittaja Ilkka Heinonen ja huilisti Pauliina Fred
G Livelab
19:00
Ti
29.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
30.1.2019
Kymi Sinfonietta
Meditatiivinen kamarikonsertti
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
30.1.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 8
Edo de Waart
Johannes Piirto, piano 
John Adams: Shaker Loops                   
Witold Lutosławski: Pianokonsertto        
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5 c-molli op. 67
Musiikkitalo
19:00
Ke
30.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset: 2.2. (klo 14), 5.2., 7.2., 14.2., 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
30.1.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Egotrippi & TFO
Antti Rissanen
Mikki Kauste, laulu
Knipi, kitarat, laulu
Skele, kitara
Anssi Maasalo, basso, laulu
Risto Niinikoski, rummut, laulu
Mikko Mäkinen, koskettimet
Preludi, Vieläkö mut voi pelastaa, Asunto 35, Vuosi nolla, Kuka vaan käy, Ennen ja nyt, Asfaltin pinta, Varovasti nyt, Hyvästi naiset, Mustat varjot, Patja, Sininen, Posteljooni, Matkustaja, Mestaripiirros, Rakkaani, Unihiekkaa, Älä koskaan ikinä, Nämä ajat eivät ole meitä varten, Valssi
Logomo
19:00
To
31.1.2019
Jyväskylä Sinfonia
Nuoruus
Alexis Roman, huilu
Nahoko Kinoshita, oboe
Gil Shaked-Agababa, klarinetti
Elina Pyykönen, bassoklarinetti
Sanna Wihinen, fagotti
Jussi Järvenpää, käyrätorvi
Georges Auric: Trio oboelle, klarinetille ja fagotille, 13'
Jean Françaix: Puhallinkvintetto nro 1, 21'
Leos Janáček: Nuoruus – Sarja puhallinsekstetolle, 20'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän kaupungintalo
19:00
To
31.1.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Mestari Radovan"
Sinfoniasarja II
Radovan Vlatkovic, joht. & käyrätorvi
Antonin Dvořák: Sinfoniset muunnelmat op. 78
W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto K 447, 16´
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 8 op. 88
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v., opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
31.1.2019
Kymi Sinfonietta
Meditatiivinen kamarikonsertti
Kouvolan kaupungintalo
18:00
To
31.1.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Toiveklassikot
Jozsef Hars
Ohjelmistotoiveet kerätään syyskaudella 2018.
Sibeliustalo
19:00
To
31.1.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kolmen konserton ilta
Jan Söderblom
Janne Mertanen, piano
Jaan Rääts: Konsertto kamariorkesterille op. 16, 15'
Grazyna Bacewicz: Konsertto jousiorkesterille, 15'
Frédéric Chopin: Pianokonsertto 1 op. 11 e-molli, 40'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 13-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
31.1.2019
Oulu Sinfonia
Trumpetti primadonnana
Oliver Zeffman, kapellimestari
Lucienne Renaudin-Vary, trumpetti
Leonard Bernstein: Candide, alkusoitto, 5'
George Gershwin: The man I love, 3'
George Gershwin: Summertime, 5'
Harald Arlen: (Somewhere) Over the Rainbow, 3'
Richard Rodgers & Oscar Hammerstein: My favorite things, 2'
Richard Rodgers & Lorenz Hart: My Funny Valentine, 4'
George Gershwin: An American in Paris, 18’
Pjotr Tšaikovski: Kuda, Kuda, 6'
Sergei Rahmaninov: 12 Romanssia op. 21 nro 7, 2'
Pjotr Tšaikovski: Francesca da Rimini, 25'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
31.1.2019
Pori Sinfonietta
Olli Mustonen, joht. & piano
Promenadisali
19:00
To
31.1.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
31.1.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
1.2.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Musica nova Helsinki
Peter Rundel
Katia & Marielle Labèque, piano
Anna Thorvaldsdottir: Metacosmos
Bryce Dessner: Konsertto kahdelle pianolle
Louis Andriessen: De Snelheid
Jay Schwartz: Delta - Music for Orchestra IV
Musiikkitalo
19:00
Pe
1.2.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Uutta kohti
Vierailukonsertti Kaustisen Kamarimusiikkiviikolla
Janne Nisonen
Kaisa Kortelainen, huilu
Eugène Ysaÿe: Exil
Carl Philipp Emanuel Bach: Huilukonsertto d-molli, Wq 22 H. 484.1
José Maria Sanches-Verdú: Qabriyyat
David Bowie: Heat
Gerald Finzi: Romanssi op. 11
Michael Tippett: A little music
Kaustinen-sali
19:00
Pe
1.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Sakarin paluu
Petri Sakari
Felix Mendelssohn: Märchen von der schönen Melusine op. 32
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin
Johannes Brahms: Serenadi nro 1, D-duuri op. 11
Laurentius-sali
19:00
Pe
1.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
1.2.2019
Tapiola Sinfonietta
Mestarit ja kisällit
Joonas Rannila
Rebecca Roozeman, viulu
Tapiolan nuoret sinfonikot
Sergei Prokofjev: Montaguet ja Capuletit baletista "Romeo ja Julia", 2. sarja, op. 64, 5'
Jean Sibelius: Konsertto viululle ja orkesterille d-molli op. 47, 32'
Modest Musorgski/Maurice Ravel: Näyttelykuvia, 30'
Espoon Kulttuurikeskus
19:00
La
2.2.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Baroque Banquet
Croatian Baroque Ensemble
Courin, Janitsch, Quantz, Telemann
Liput: 15-25 €
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
19:00
La
2.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Avec Le Temps
Jorma Uotinen, laulu
Jari Hakkarainen, piano
Konsertti sisältää lauluja mm. Jacques Breliltä, Léo Ferréltä, Míkis Theodorákisilta – lauluja ajan vääjäämättömästä kulumisesta, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta ja kuolemasta.
Porvoon Tuomiokirkko
19:00
La
2.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset: 5.2., 7.2., 14.2., 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
3.2.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Baroque Banquet
Bruno Cocset, sello
Croatian Baroque Ensemble
Couperin, Janitsch, Quantz, Telemann
Liput: 15-25 €
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Su
3.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Sunnuntain pitopöytä sävelin Juhlatalo Kokissa
Jussi Merikanto, bassobaritoni
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen sello
Peter Grans kontrabasso
Liput: 35 € sis. pitopöydän antimet sekä konsertin
Pöytävaraukset: Sirkka-Liisa Leino 050 517 54 14
Juhlatalo Kokki, Ikkala
13:00
Su
3.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Isä, poika ja kummisetä
Essi Luttinen, mezzosopraano
Mari Kunnari, traverso
Petra Aminoff, traverso
Miika Uuksulainen, barokkisello
Jouko Laivuori, cembalo
C.Ph.E. Bach: Triosonaatti a-molli Wq. 148
G.P. Telemann: 6 Moralische Kantaten TWV -Die Landlust
G.P. Telemann: Triosonaatti TWV 42:d10 d-molli
G.P. Telemann: 6 Moralische Kantaten TWV -Die Liebe
C.Ph.E. Bach: Eine italiänische Ariette Wq. 213 -”D’amor per te languisco”
J.S. Bach: Triosonaatti BWV 1079 (Das Musikalisches Opfer)
Lohjan kirkko
16:00
Su
3.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Avec Le Temps
Jorma Uotinen, laulu
Jari Hakkarainen, piano
Konsertti sisältää lauluja mm. Jacques Breliltä, Léo Ferréltä, Míkis Theodorákisilta – lauluja ajan vääjäämättömästä kulumisesta, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta ja kuolemasta.
Söderkullan kirkko
19:00
Ma
4.2.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO plays Frank Zappa
Valtteri Laurell Pöyhönen
Jere Haakana
G Livelab
20:00
Ti
5.2.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Contemporary Baroque – Aikamme musiikkia vanhoille soittimille
Antti Tikkanen, viulu & liidaus
Nordin, Thorvaldsdottir, Nemtsov, Richter
- Yhteistyössä Musica nova Helsinki
Ritarihuone
19:00
Ti
5.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 7.2., 14.2., 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
6.2.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Uudesta maailmasta
Osmo Vänskä
Jonathan Roozeman, sello
Samuel Barber: Sinfonia nro 1
Samuel Barber: Sellokonsertto
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"
Musiikkitalo
19:00
Ke
6.2.2019
Jyväskylä Sinfonia
Memento
Ville Matvejeff
Lauri Porra, sähköbasso
Ville Matvejeff: Seaside Rendezvous, 10’
Lauri Porra: Memento, tilausteos ja kantaesitys, 30’
Franz Schubert: Sinfonia nro 6, 33’
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;               
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
6.2.2019
Oulu Sinfonia
Egotrippi 25 v + Oulu Sinfonia
Antti Rissanen
Egotrippi
Liput: 40/30 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Ke
6.2.2019
Savonlinnan Orkesteri
Klassista ja jazzia 1
Vjatseslav Novikov, piano
N.N., kontrabasso
Savonlinna-kvartetti
Liput: 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €
Kulttuurikellari
19:00
Ke
6.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Musica nova Helsinki: Violences
Clément Mao-Takacs
Vladimir Percevic, alttoviulu
Thomas Kellner, näyttelijä
Musiikkiteatteriryhmä La Chambre aux échos
Juha T. Koskinen: Ophelia/Tiefsee
Hans Werner Henze: Katharina Blum
Muut esitykset: 8.2., 9.2. (klo 15)
Kansallisooppera, Alminsali
18:00
Ke
6.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
6.2.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO & Aili Ikonen: Blue Notes on Silver Screen – jazzia elokuvissa
Kirmo Lintinen
Aili Ikonen
Rytmikorjaamo
19:00
To
7.2.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Uudesta maailmasta
Osmo Vänskä
Jonathan Roozeman, sello
Samuel Barber: Sinfonia nro 1
Samuel Barber: Sellokonsertto
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"
Musiikkitalo
19:00
To
7.2.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Janne & Jurjen
Jurjen Hempel
Janne Mertanen, piano
W.A. Mozart: Marssit KV 335, 8'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3, 34'
Joseph Haydn: Sinfonia nro 102, 25'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
7.2.2019
Kymi Sinfonietta
Juhlakonsertti "Kymi Sinfonietta 20 vuotta!"
Olari Elts
Olli Mustonen, piano
Carl Maria von Weber: Juhla-alkusoitto
Edvard Grieg: Pianokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Kotkan konserttitalo
19:00
To
7.2.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Salonkien saloja
Kaupunginorkesterin yhtyeitä
Hannu Ala-Saarela, piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintetto Es-duuri pianolle ja puhaltimille KV 452, 25'
Francis Poulenc: Sekstetto, 18'
Igor Stravinsky: Septetto, 11'
Liput: 25 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeenranta-sali
19:00
To
7.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Avec Le Temps
Jorma Uotinen, laulu
Jari Hakkarainen, piano
Konsertti sisältää lauluja mm. Jacques Breliltä, Léo Ferréltä, Míkis Theodorákisilta – lauluja ajan vääjäämättömästä kulumisesta, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta ja kuolemasta.
Lohjan kirkko
19:00
To
7.2.2019
Pori Sinfonietta
Ooppera-gaala
Tibor Bogányi
Sari Nordqvist, mezzosopraano
Katja Vaahtera, sopraano
Johannes Pessi, baritoni
Jasper Leppänen, tenori
Niina Lindholm, viulu
- yhteistyössä Satakunnan Oopperayhdistyksen kanssa
Promenadisali
19:00
To
7.2.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Koko perheen konsertti: Haapaneitty, Mettäntyttö
Kalle Halmen, kertoja
Kirmo Lintinen: Haapaneitty, Mettäntyttö, 30'
Liput: 15/12/5 €
Seinäjoki-sali
18:00
To
7.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 14.2., 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
7.2.2019
Tapiola Sinfonietta
Musica nova
Baldur Brönnimann
Bryce Dessner, kitara
Bryce Dessner: "Wires", 14'
Antti Auvinen: Uusi teos, kantaesitys
Morton Feldman: "For Samuel Beckett" 23 soittajalle, ensi kertaa Suomessa, 55'
Espoon Kulttuurikeskus
19:00
To
7.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Katedraali soi – Katedralen klingar
Juha-Pekka Vikman, viulu
Maija Kontunen, viulu
Anu Honkanen, piccolo
Vesa-Pekka Kopakkala, trumpetti
Megumi Nakazawa, trumpetti
jousisoittajia
Johann Pachelbel: Kaanon ja gigue D-duuri, 5’
Antonio Vivaldi: Konsertto kahdelle trumpetille C-duuri op. 44 nro 11 RV 443, 10’
Antonio Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle a-molli RV 522, 12'
J.S. Bach: Osia sarjasta g-molli BWV 1070, Larghetto, Un poco allegro, Torneo, 7’
J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto nro 3 G-duuri BWV 1048, 12'
Turun tuomiokirkko
19:00
Pe
8.2.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 3
Sakari Oramo
Martin Owen, käyrätorvi
Osmo Tapio Räihälä: Stream
Richard Strauss: Käyrätorvikonsertto nro 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
Pe
8.2.2019
Kymi Sinfonietta
Juhlakonsertti "Kymi Sinfonietta 20 vuotta!"
Olari Elts
Olli Mustonen, piano
Carl Maria von Weber: Juhla-alkusoitto
Edvard Grieg: Pianokonsertto
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5
Kuusankoskitalo
19:00
Pe
8.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 10
Musica nova Helsinki
André de Ridder
Pekka Kuusisto, viulu
Daníel Bjarnason: Emergence                
Daníel Bjarnason: Viulukonsertto                                                       
Tyondai Braxton: TELEKINESIS, ensi kertaa Suomessa
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Salla Savolainen, viulu
N. N., alttoviulu
Jukka Rautasalo, sello
Andrew Norman: Jousitrio "The Companion Guide to Rome"
Musiikkitalo
19:00
Pe
8.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Musica nova Helsinki: Violences
Clément Mao-Takacs
Vladimir Percevic, alttoviulu
Thomas Kellner, näyttelijä
Musiikkiteatteriryhmä La Chambre aux échos
Juha T. Koskinen: Ophelia/Tiefsee
Hans Werner Henze: Katharina Blum
Muut esitykset: 9.2. (klo 15)
Kansallisooppera, Alminsali
18:00
Pe
8.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 13.2., 15.2., 21.2., 23.2., 26.2., 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
9.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Saimaa
Jaakko Kuusisto, joht. & viulu
Janne Toivonen, trumpetti
Kuopion Nuorisokuoro
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä /
11 €  lapset alle 16v ja opiskelijat, S-etukortilla 32 € permanto / 27 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
La
9.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Valoa Kyliin!
Jussi Merikanto, bassobaritoni
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen sello
Peter Grans kontrabasso
Lauluja Suomi-filmeistä, sov. Peter Grans
Hedåsen, Sipoo
14:00
La
9.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Avec Le Temps
Jorma Uotinen, laulu
Jari Hakkarainen, piano
Konsertti sisältää lauluja mm. Jacques Breliltä, Léo Ferréltä, Míkis Theodorákisilta – lauluja ajan vääjäämättömästä kulumisesta, rakkaudesta, ystävyydestä, kaipuusta ja kuolemasta.
Lammin turvantalo, Lammi
19:00
La
9.2.2019
Oulu Sinfonia
Aave Pyykkinarulla
Liput: 8 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
15:00
La
9.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
9.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Musica nova Helsinki: Violences
Clément Mao-Takacs
Vladimir Percevic, alttoviulu
Thomas Kellner, näyttelijä
Musiikkiteatteriryhmä La Chambre aux échos
Juha T. Koskinen: Ophelia/Tiefsee
Hans Werner Henze: Katharina Blum
Muut esitykset: 9.2. (klo 15)
Kansallisooppera, Alminsali
15:00
La
9.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 12.2. (klo 19)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
10.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Isä, poika ja kummisetä
Essi Luttinen, mezzosopraano
Mari Kunnari, traverso
Petra Aminoff, traverso
Miika Uuksulainen, barokkisello
Jouko Laivuori, cembalo
C.Ph.E. Bach: Triosonaatti a-molli Wq. 148
G.P. Telemann: 6 Moralische Kantaten TWV -Die Landlust
G.P. Telemann: Triosonaatti TWV 42:d10 d-molli
G.P. Telemann: 6 Moralische Kantaten TWV -Die Liebe
C.Ph E. Bach: Eine italiänische Ariette Wq. 213 -”D’amor per te languisco”
J. S. Bach: Triosonaatti BWV 1079 (Das Musikalisches Opfer)
Porvoon tuomiokirkko
18:00
Su
10.2.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Katri Nikkanen, viulu, Lotta Laaksonen, viulu, Kimmo Kivivuori, alttoviulu ja Sampo Liukko, sello
Hanna Parviainen, viulu, Adriana Iacovache-Pana, viulu, Lauri Savolainen, alttoviulu, Elina Sipilä, sello,  Juha Kleemola, kontrabasso, Mark Reding, klarinetti, Eri Ikeda, fagotti ja Aleksi Mäkimattila, käyrätorvi
Johannes Brahms: Jousikvartetto nro 2 a-molli, 35'
Franz Schubert: Oktetto F-duuri, 65'
Liput: 12/6 €
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Su
10.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki: Orkesterisatu Hiiri
Satu Simola, joht. & kertoja
Maija Kontunen, viulu
Sauli Kulmala, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Anu Honkanen, huilu
NN, klarinetti
Tanja Nisonen, käyrätorvi
Pasi Helin, piano
Liput: 16 / 9 / 9 €
Turun konserttitalo
14:00
Su
10.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Lasten musiikkisalonki: Orkesterisatu Hiiri
Satu Simola, joht. & kertoja
Maija Kontunen, viulu
Sauli Kulmala, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Anu Honkanen, huilu
NN, klarinetti
Tanja Nisonen, käyrätorvi
Pasi Helin, piano
Turun konserttitalo
16:00
Ti
12.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Soiva kirjasto Pornainen
Jussi Merikanto, bassobaritoni
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen, sello
Peter Grans, kontrabasso
Lauluja Suomi-filmeistä, sov. Peter Grans
Pornaisten kirjasto
18:00
Ti
12.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito
Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
13.2.2019
Kymi Sinfonietta
Dizzy Gillespie -ilta
Jukka Perko, saksofoni
Joonas Tuuri, kontrabasso
Teppo Mäkynen, rummut
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
13.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Yömusiikkia Lohja kirkossa
Jyri Nissilä
Lohjan kaupunginorkesterin jousiorkesteri
W.A Mozart: Eine kleine Nachtmusik
Arnold Schönberg: Verklärte Nacht op. 4 jousiorkesterille
Lohjan kirkko
19:00
Ke
13.2.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Traaginen
Erkki Lasonpalo
Marko Ylönen, sello
Ludwig van Beethoven: Egmont-alkusoitto op. 84, 9'
Robert Schumann: Sellokonsertto a-molli op. 129, 23'
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 c-molli "Traaginen", 30'
Muut esitykset: Mikkeli 14.2. ja Lappeenranta 15.2.
Poleeni, Pieksämäki
18:00
Ke
13.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 9
Tugan Sohijev
Amihai Grosz, alttoviulu
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a         
Béla Bartók: Alttoviulukonsertto              
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68
Toinen esitys: 14.2. klo 19 Torstaisarja 7
Musiikkitalo
19:00
Ke
13.2.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Kaikki elämän yöt – Musiikkia viola da gamboilla
Marais, Sainte, Colombe, Forqueray
Kansalliskirjasto
21:00
Ke
13.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 15.2., 21.2., 23.2., 26.2., 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
13.2.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Dance Tango
Jukka Iisakkila
Angelika Klas, sopraano
Carlos Gardel: Por Una Cabeza (sov. Johansson)
Toivo Kärki: Laulava sydän (sov. Johansson)
Kurt Weill: Speak low (sov. Johansson)
L. Leandros-Kl. Munro: Vie meidät rakkauteen (sov. Yrjö Hjelt)
Raimond Valgre: Kas mäletad veel (sov. Tönis Körvits)
Friedrich Bruk: Soi maininki hiljainen (sov. Jukka Iisakkila)
Helvi Mäkinen: Kotkan ruusu (sov. Iikka Kotaja)
Astor Piazzolla: Rinascero (sov. Iikka Kotaja)
Astor Piazzolla: Oblivion (sov. Jukka Iisakkila)
Astor Piazzolla: Selections from the melodrama Maria de Buenos Aires (sov. Jukka Iisakkila)
Vaasan kaupungintalo
19:00
To
14.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Yhteislaulukonsertti kehitysvammaisille
Rauno Tikkanen
Kuopion konservatorion ja Savonia-ammattikorkeakoulun musiikin opiskelijat
Liput 4,50 €/ Ohjaajat veloituksetta
- Muut esitykset: 14.2. klo 18 Kaikki laulaa! -Ystävänpäivän yhteislaulukonsertti
Liput: 20 € / 10 e lapset alle 16v ja opiskelijat / 30 € kaksi lippua
Kuopion Musiikkikeskus
12:00
To
14.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Kaikki laulaa! -Ystävänpäivän yhteislaulukonsertti
Rauno Tikkanen
Kuopion konservatorion ja Savonia-ammattikorkeakoulun musiikin opiskelijat
Liput: 20 € / 10 e lapset alle 16v ja opiskelijat / 30 € kaksi lippua
Kuopion Musiikkikeskus
18:00
To
14.2.2019
Kymi Sinfonietta
Dizzy Gillespie -ilta
Jukka Perko, saksofoni
Joonas Tuuri, kontrabasso
Teppo Mäkynen, rummut
Kuusankoskitalo
19:00
To
14.2.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Aikuinen nainen - viihdekonsertti
Antti Rissanen
Paula Koivuniemi, laulu
Toinen esitys: klo 19
Sibeliustalo
14:00
To
14.2.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti II
"Ystävänpäiväfagotismia"
Jaakko Luoma, fagotti ja musiikin ohjaus
Antal Mojzer, fagotti (Gubaidulina)
Franz Danzi: Puhallinkvintetto F-duuri op. 68 nro 2  
Álois Haba: Fantasia Nonetolle nro 1
Édouard Du Puy:  Fagottikvintetto a-molli
Sofia Gubaidulina: Duosonaatti kahdelle fagotille
Jean Françaix: Konsertto fagotille ja 11 jouselle
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys: 15.2. Ivalon kirkko klo 19.00
Korundi
19:00
To
14.2.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Traaginen
Erkki Lasonpalo
Marko Ylönen, sello
Ludwig van Beethoven: Egmont-alkusoitto op. 84, 9'
Robert Schumann: Sellokonsertto a-molli op. 129, 23'
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 c-molli "Traaginen", 30'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 13-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Muut esitykset: Lappeenranta 15.2.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
14.2.2019
Oulu Sinfonia
Rakkautta ja kaveruutta
Johannes Gustavsson
Fumiaki Miura, viulu
Jonahan Roozeman, sello
Jean Sibelius: Rakastava, 10'
Richard Wagner: Tannhäuser, 14'
Johannes Brahms: Kaksoiskonsertto, 34'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
14.2.2019
Pori Sinfonietta
Ystävänpäiväkonsertti
Erkki Lasonpalo
Waltteri Torikka, baritoni
Promenadisali
19:00
To
14.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 7
Tugan Sohijev
Amihai Grosz, alttoviulu
Johannes Brahms: Haydn-muunnelmat op. 56a         
Béla Bartók: Alttoviulukonsertto              
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68
Musiikkitalo
19:00
To
14.2.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
World of Tango - Tangon maailma
Jukka Iisakkila
Angelika Klas, sopraano
Carlos Gardel: Por Una Cabeza, (sov. Markku Johansson), 3,30'
Toivo Kärki: Laulava sydän, (sov. Markku Johansson),  2,54'
Kurt Weill: Speak low, (sov. Markku Johansson), 4,30'
L. Leandros-Kl.Munro: Vie meidät rakkauteen, (sov. Yrjö Hjelt), 3,34'
Raimond Valgre: Kas mäletad veel, (sov. Tönis Körvits), 3,41'
Friedrich Bruk: Soi maininki hiljainen, (sov. Jukka Iisakkila), 3,40'
Helvi Mäkinen: Kotkan ruusu, (sov. Iikka Kotaja), 3,20'
Astor Piazzolla: Rinascero, (sov. Iikka Kotaja), 3,30'
Astor Piazzolla: Oblivion, (sov. Jukka Iisakkila), 4'
Astor Piazzolla: Selections from the melodrama Maria de Buenos Aires, (sov. Jukka Iisakkila), 45'
Liput: 20/15 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
14.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 16.2. (klo 14), 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
14.2.2019
Tapiola Sinfonietta
Tummaa valoa
Adrien Perruchon
Alina Pogostkina, viulu
Jukka Rantamäki, juonto
Karl Amadeus Hartmann: Hautajaiskonsertto viululle ja jousiorkesterile, 20'
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 "Traaginen", 30'
Espoon kulttuurikeskus
14:00
To
14.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Temperamenttia! – Temparament!
Christian Kluxen
Georgy Tchaidze, piano
Thomas Adès: Tanssisarja kamarioopperasta Powder her Face, 12’
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 3 d-molli op. 30, 40’
Carl Nielsen: Sinfonia nro 2 op. 16 ”Neljä Temperamenttia”, 30’
Liput: 23 / 18 / 9 €      
Turun konserttitalo
19:00
Pe
15.2.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Messages
Susanna Mälkki
Musiikkitalon Kuoro
Jonathan Harvey: Messages
John Adams: Tromba Lontana
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit
Musiikkitalo
19:00
Pe
15.2.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Ajan hermolla
Tomas Djupsjöbacka
Petteri Waris, harmonikka
Richard Strauss (sov. Stein): Serenade
Veli Kujala: Shape-Shifter, kantaesitys
Johannes Brahms: Sekstetto G-duuri
Liput: 25/20/10 €
Yhteistyössä Kokkolan XXI Talviharmonikka
Keski-Pohjanmaan Konservatorion sali
19:00
Pe
15.2.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti II
"Ystävänpäiväfagotismia"
Jaakko Luoma, fagotti ja musiikin ohjaus
Antal Mojzer, fagotti (Gubaidulina)
Franz Danzi: Puhallinkvintetto F-duuri op. 68 nro 2  
Álois Haba: Fantasia Nonetolle nro 1
Édouard Du Puy:  Fagottikvintetto a-molli
Sofia Gubaidulina: Duosonaatti kahdelle fagotille
Jean Françaix: Konsertto fagotille ja 11 jouselle
Liput: 21/18/10 €
Ivalon kirkko
19:00
Pe
15.2.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Traaginen
Erkki Lasonpalo
Marko Ylönen, sello
Ludwig van Beethoven: Egmont alkusoitto op. 84, 9'
Robert Schumann: Sellokonsertto a-molli op. 129, 23'
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 c-molli "Traaginen", 30'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
Pe
15.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 21.2., 23.2., 26.2., 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
15.2.2019
Tampere Filharmonia
Barokkikonsertti: Hypnoottinen Passacaglia
Matias Häkkinen, cembalo
Henry Purcell: Musiikkia kuningatar Maryn hautajaisiin, 3'
Claudio Monteverdi: Alkusoitto oopperasta Odysseuksen paluu kotimaahan, 2'
Dietrich Buxtehude: Kantaatti Alles was ihr tut, orkesterille, 4'
Arvo Pärt: Summa, jousiorkesterille, 6'
Henry Purcell: Chaconne, 4'
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja III D-duuri, 20'
Georg Friedrich Händel: Alkusoitto oopperasta Acis ja Galatea, 3'
Georg Muffat: Sonaatti nro 5 G-duuri kokoelmasta Armonico Tributo (sov. M. Häkkinen), 17'
Liput: 27/20/12/6 €
Tampereen Tuomiokirkko
19:00
Pe
15.2.2019
Tapiola Sinfonietta
Pogostkina
Adrien Perruchon
Alina Pogostkina, viulu
Gabriel Fauré: Pelléas ja Mélisande -sarja, 18'
Karl Amadeus Hartmann: Hautajaiskonsertto viululle ja jousiorkesterille, 20'
Franz Schubert: Sinfonia nro 4 "Traaginen", 30'
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
15.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Temperamenttia! – Temparament!
Christian Kluxen
Georgy Tchaidze, piano
Thomas Adès: Tanssisarja kamarioopperasta Powder her Face, 12’
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 3 d-molli op. 30, 40’
Carl Nielsen: Sinfonia nro 2 op. 16 ”Neljä Temperamenttia”, 30’
Liput: 230 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
16.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 20.2. (klo 11), 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
17.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Rakkaudella Italiasta"
Kamarisarja I
Enigma-sekstetti:
Sanna Haverinen, viulu, Tatiana Yurieva, viulu, Anfisa Troitskaia, alttoviulu, Ilja Vasilev, alttoviulu, Amanda Kiiski, sello, Peter Gospodinov, sello
Giuseppe Verdi: Jousikvartetto e-molli
Pjotr Tšaikovski: Jousisekstetto op. 70 "Firenzen muistoja"
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion kaupungintalon juhlasali
15:00
Su
17.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 6
Laudes
Tomas Gricius, taiteellinen suunnittelu ja trumpetti
RSO-vaskikvintetti:
Tomas Gricius, trumpetti
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Péter Jánosi, käyrätorvi
Darren Acosta, pasuuna
Anders Eikefjord Hauge, tuuba
Victor Ewald: Vaskikvintetto nro 1 op. 5
Jan Bach: Laudes
Kerry Turner: Ricochet
Musiikkitalo
15:00
Ke
20.2.2019
Jyväskylä Sinfonia
Islannin Glenn Gould
Ville Matvejeff
Víkingur Ólafsson, piano
Sauli Zinovjev: Gryf, 15’
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3, 26’
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9, 25’
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;               
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
20.2.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Joensuun kaupunginorkesteri
Uudesta maailmasta
Jurjen Hempel
Julien Van Mellaerts, baritoni
Igor Stravinsky: Neljä norjalaista tunnelmaa, 8'
Aaron Copland: Old American Songbook 1, 14'
Aaron Copland: Old American Songbook 2, 13'
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta", 40'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 13-16-vuotiaat 10 €,  alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Toinen esitys: Joensuu 21.2.
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Ke
20.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 22.2., 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
11:00
To
21.2.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kaikuja Amerikasta
Jurjen Hempel
Julien Van Mellaerts, baritoni
Igor Stravinsky: Neljä norjalaista tunnelmaa, 8'
Aaron Copland: Old American Songbook 1, 14'
Aaron Copland: Old American Songbook 2, 13'
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta", 40'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
21.2.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Aarne Pelkonen, baritoni
Felix Mendelssohn: Sinfonia X
Johann Sebastian Bach: Kantaatti "Ich habe genug"
Camille Saint-Saëns: Alkusoitto oratoriosta Le Déluge
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja nro 3 D-duuri
Liput: 11-28 €, sis. käsittelykulut
Akustiikka-sali, Ylivieska
19:00
To
21.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Merellä"
Sinfoniasarja III
Florian Ludwig
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Carl Nielsen: Rhapsody Overture (An Imaginary Journey to the Faroe Islands), 10'
Edward Elgar: Merikuvia altolle ja orkesterille, 23'
Anton Rubinstein: Sinfonia nro 2 "Meri", 50'
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
21.2.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Klaus Mäkelä
Barry Douglas, piano
Sauli Zinovjev: Batteria, 10'
Robert Schumann: Pianokonsertto op. 54 a-molli, 31'
Erkki Melartin: Sinfonia nro 5, 34'
Jimmy Lopez: Peru Negro, 17'
Sibeliustalo
19:00
To
21.2.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Sellon soidessa
Tomas Djupsjöbacka, joht. & sello
Johann Sebastian Bach: Contrapunctus 18, teoksesta Die Kunst der Fuge, 9'
Jukka Tiensuu: Hei neljälle soittimelle, 4'
Carl Philipp Emanuel Bach: Sellokonsertto A-duuri WQ. 172, 18'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1 C-duuri op. 21, 28'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
To
21.2.2019
Oulu Sinfonia
Isabelle ja Mozart
Isabelle van Keulen, joht. & viulu
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio ja Fuuga
Wolfgang Amadeus Mozart: Viulukonsertto nro 4 D-duuri KV 218
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 35 D-duuri KV 385 "Haffner"
Liput: 20/15/10 € (+ toimituskulut)
Kemin kirkko
19:00
To
21.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 23.2., 26.2., 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
21.2.2019
Tampere Filharmonia
Lastenkonsertti I: Eläinten karnevaali
Eero Lehtimäki
Satu Sopanen, kertoja ja laululeikkien vetäjä
Camille Saint-Saëns: Eläinten karnevaali
Liput: 10 €
Tampere-talo, Pieni sali
18:00
To
21.2.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Yleisön toivekonsertti IV
Maano Männi
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
22.2.2019
Lapin kamariorkesteri
Korundin korurasiasta I
"Jousten jalokiviä"
Linda Suolahti, Ulla Hakoköngäs, Nina Ronkainen, Riikka Alakärppä, Johannes Põlda, Renata Mojzer, Riikka Silvonen, viulu
Tuukka Susiluoto, Taru Lehto, Melanie Wadd, alttoviulu
Lauri Angervo, Juuli Holma, sello
Johann Sebastian Bach: Osia teoksesta "Die Kunst der Fuge" BWV 1080
Anton Bruckner: Adagio Ges-duuri (Jousikvintetosta F-duuri)
Alfred Schnittke: Hymnus II
Felix Mendelssohn Bartholdy: Oktetto Es-duuri op. 20 
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Pe
22.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 27.2., 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
22.2.2019
Tampere Filharmonia
Lastenkonsertti II: Eläinten karnevaali
Eero Lehtimäki
Satu Sopanen, kertoja ja laululeikkien vetäjä
Camille Saint-Saëns: Eläinten karnevaali
Liput: 10 €
Tampere-talo, Pieni sali
18:00
La
23.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 26.2., 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
26.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Muut esitykset: 28.2.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
27.2.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Muistojen Bulevardi"
Lapin kamariorkesterin puhallinkvintetti
Linda Suolahti ja Johannes Põlda, viulu
Taru Lehto ja Melanie Wadd, alttoviulu
Lauri Angervo ja Juuli Holma, sello
Sam Sihvo: Muistoja Pohjolasta
Pekka Niskanen: Memoires du Nord, sovituksen kantaesitys
Karlheinz Stockhausen: Adieu
Luis Pasquet: Adaptation
Pjotor Tšaikovski: Jousisekstetto "Muistoja Firenzestä" d-molli op. 70
Liput:  21/18/10 €
Toinen esitys: 28.2. klo 19.00 Korundi
Luontokeskus Naava, Pyhätunturi
19:00
Ke
27.2.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Soiva kirjasto Lohja
Lohjan kaupunginorkesterin puhallinsoittajat
Leoš Janácek: Mládí (Nuoruus)
Paul Hindemith: Puhallinseptetto
Lohjan pääkirjasto
19:00
Ke
27.2.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 10
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Qigang Chen: Viisi elementtiä
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3          
Ville Raasakka: Black cloud, under ground, kantaesitys (Ylen tilaus)
Claude Debussy: La mer
Musiikkitalo
19:00
Ke
27.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 5.3., 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
28.2.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Barokin mestarit
Kreeta-Maria Kentala, joht. & viulu
G. F. Händel: Kuninkaallinen ilotulitus, 22'
Antonio Vivaldi: Neljä vuodenaikaa, 42'
Liput: 24/22/8 €
Joensuun kirkko
19:00
To
28.2.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Sinfonia Concertante"
Sinfoniasarja IV
Johannes Gustavsson
Guro Kleven Hagen, viulu
Eivind Ringstad, alttoviulu
Kurt Atterberg: Sarja viululle, alttoviululle ja jousille op. 19, 10'
W.A. Mozart: Sinfonia concertante KV 364, 25'
Robert Schumann: Sinfonia nro 1, 30'
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
- Avoin harjoitus klo 12, vapaa pääsy
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
28.2.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti III
"Muistojen Bulevardi"
Lapin kamariorkesterin puhallinkvintetti
Linda Suolahti ja Johannes Põlda, viulu
Taru Lehto ja Melanie Wadd, alttoviulu
Lauri Angervo ja Juuli Holma, sello
Sam Sihvo: Muistoja Pohjolasta
Pekka Niskanen: Memoires du Nord
Karlheinz Stockhausen: Adieu
Luis Pasquet: Adaptation
Pjotor Tšaikovski: Jousisekstetto "Muistoja Firenzestä" d-molli op. 70
- Korundin kahvilassa konsertin jälkeen:
Astor Piazzolla: Oblivion
Liput:  21/18/10 €
Korundi
19:00
To
28.2.2019
Oulu Sinfonia
Romantiikan huumaa
Jiri Rozen
Esther Yoo, viulu
Alexander Glazunov: Viulukonsertto a-molli op. 82, 20'
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 7 d-molli op. 70, 37'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
28.2.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Thaïs
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jules Massenet: Thaïs
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
28.2.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Muusa ja Runoilija – Musan och poeten
Taavi Oramo
Rebecca Roozeman, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Joseph Haydn: Sinfonia nro 6 D-duuri ”Aamu” Hob. 1:6, 19’
Camille Saint-Saëns: La Muse et le Poète op. 132, 17’
Magnus Lindberg: Arena II, 15’
Joseph Haydn: Sinfonia nro 8 G-duuri ”Ilta” Hob. I:8, 26’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
Pe
1.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Mantereet kohtaavat
Thomas Söndergård
Christian Ihle Hadland, piano
William Walton: Scapino
Edvard Grieg: Pianokonsertto
Benjamin Britten: An American
Igor Stravinsky: Kolmiosainen sinfonia
Musiikkitalo
19:00
Pe
1.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Pietarsaari
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Schauman-sali, Pietarsaari
19:00
Pe
1.3.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Maailman synty – Varhaisbarokkia ja suomalaista kansanmusiikkia
Virpi Räisänen, mezzosopraano
Taito Hoffrén, runolaulu
Suomalaisia kansanmuusikoita
FiBO Players
Monteverdi, Strozzi, Cazzati, Castello & kansanmusiikkia
Ritarihuone
19:00
Pe
1.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 2.3. (klo 14), 6.3., 8.3., 14.3., 15.3., 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
1.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Beethoven IV
Klaus Mäkelä
Nino Gvetadze, piano
Ossi Tanner, piano
Ludwig van Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus -alkusoitto op. 43, 5'
Carl Czerny: Konsertto pianolle nelikätisesti ja orkesterille C-duuri op. 153, 30'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 Bduuri op. 60, 35'
Espoon kulttuurikeskus
19:00
La
2.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Valoa kyliin!
Harri Kaitila, laulu
Kimmo Leppälä, klarinetti ja bassoklarinetti
Heidi Ketola, alttoviulu
Petri Ikkelä, bandoneon ja harmonikka
Ilkka Joronen, piano
Ilkka Leppälä, kontrabasso
Tuomo Lassila, marimba ja lyömäsoittimet
Sami Koskela / Sami Tervonen, lyömäsoittimet
Etelän helmiä “Latinalais-amerikkalaisen musiikin suuria klassikoita Kuubasta Argentiinan”
Träskbergan Nuorisotalo, Sipoo
14:00
La
2.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Kauhajoki
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Koulukeskuksen liikuntahalli, Kauhajoki
19:00
La
2.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 6.3., 8.3., 14.3., 15.3., 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
3.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Forssa
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Ville Raasakka: Black cloud, under ground (Ylen tilaus)
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Urheilutalo Feeniks, Forssa
19:00
Su
3.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Fantasia – Fantasi
Tapio Liukkonen, bassoklarinetti
Hannes Kaukoranta, käyrätorvi
Mervi Huttunen, käyrätorvi
Marjaana Holva, viulu 
Juha Viljanen viulu
Matthias Funke, alttoviulu
Larimatti Punelpuro, sello
York Bowen: Fantasia-kvintetti bassoklarinetille ja jousikvartetille d-molli op. 93, 12'
Béla Bartók: Jousikvartetto nro 3, 15'
Ludwig van Beethoven: Sekstetto kahdelle käyrätorvelle ja jousikvartetille Es-duuri op. 81b, 20'
Liput: 23 / 18 / 9 €
Sibelius-museo
14:00
Ti
5.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kotimaan kiertue / Lahti
Hannu Lintu
Olli Mustonen, piano
Claude Debussy: La Mer
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 3
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
Sibeliustalo, Lahti
19:00
Ti
5.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 9.3.
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
5.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Kohtuvauvojen konsertti
Ohjelma tarkentuu myöhemmin
Sellosali
18:00
Ke
6.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Juhani Heinonen -viulukilpailun finaali
Erkki Lasonpalo
16–24-vuotiaiden sarjan finalistit
Antonín Dvořák: Viulukonsertto a-molli, I osa, 12’
Edward Elgar: Viulukonsertto h-molli, I osa, 17’
Jean Sibelius: Viulukonsertto d-molli, I osa, 16’
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri, I osa, 17’
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;               
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
6.3.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Yasuo Shinozaki
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
6.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 8.3., 14.3., 15.3., 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
6.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Kohtuvauvojen konsertti
Ohjelma tarkentuu myöhemmin
Muut esitykset: 6.3. klo 19 ja 7.3. klo 18:15
Espoon kulttuurikeskus
18:00
To
7.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Olipa kerran Pekka ja susi
Susanna Mälkki
Satu Sopanen, kertoja
Sergei Prokofjev: Pekka ja susi
Olipa kerran Pekka ja susi
18:30
To
7.3.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Malin Broman, joht. & viulu
Fanny Mendelssohn: Kvartetto Es-duuri (sov. jousiorkesterille)
Johan Helmich Roman: Viulukonsertto d-molli
Elfrida Andrée: Andante quasi recitativo
Felix Mendelssohn: Oktetto (sov. jousiorkesterille)
Verkatehdas, Hämeenlinna
19:00
To
7.3.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Yasuo Shinozaki
Kouvolan kaupungintalo
19:00
To
7.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Mestarina Meta4
”Kaikki on valoa ja puhtautta, kivet ovat kuin kukkasia”
Paavali Jumppanen, piano
Meta4:
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Tomas Djupsjöbacka, sello
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 20, d-molli, KV 466
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 21, C-duuri, KV 467
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4, B-duuri, op. 60
Porvoon Taidetehdas, Avanti-sali
19:00
To
7.3.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Salzburgista Ruotsinmaalle
Katarina Andreasson
Lisa Larsson, sopraano
W.A. Mozart: Divertimento F-duuri KV 138, 9'
Rolf Martinsson: Garden of devotion, 23'
W.A. Mozart: Làmero, sarò costante, sov. Rolf Martinsson, 7'
Victoria Borisova-Ollas: Colours of Autumn, 10'
W.A. Mozart: Divertimento D-duuri KV 136, 12'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 13-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
7.3.2019
Pori Sinfonietta
Mladen Tarbuk
Anton Chausovskii, viulu
Mladen Tarbuk: Twist, 7'50
Camille Saint-Saëns: Havanaise op. 83, 9'
Camille Saint-Saëns: Introduction et Rondo Capriccioso, 10'
Pablo Sarasate: Zigeneurweisen op. 20, 11'
Luigi Cherubini: Symphony in D major, 34'
Promenadisali
19:00
To
7.3.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Taiteilijavieraana Marzi Nyman
Marzi Nyman, sähkökitara
Liput: 20/15 €
Kaksi koululaiskonserttia: 6.3. ja 7.3. klo 10
Seinäjoki-sali
19:00
To
7.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Kohtuvauvojen konsertti
Ohjelma tarkentuu myöhemmin
Espoon kulttuurikeskus
18:15
Pe
8.3.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Broman
Malin Broman, joht. & viulu
Fanny Mendelssohn: Kvartetto Es-duuri (sov. jousiorkesterille)
Johan Helmich Roman: Viulukonsertto d-molli
Elfrida Andrée: Andante quasi recitativo
Felix Mendelssohn: Oktetto (sov. jousiorkesterille)
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
Pe
8.3.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Orkesterin juhlaa - Kaupunginorkesteri 110 v.
Vytautas Lukočius
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Paavo Heininen: Juhlapäivä Lappeenrannassa, kantaesitys, 9'
Luciano Berio: Folk Songs mezzosopraanolle ja orkesterille, 23'
Darius Milhaud: Kamarisinfonia, 'Le Printemps' op. 43, I osa, 4'
Claude Debussy: La Mer, 21'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
Pe
8.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 14.3., 15.3., 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
8.3.2019
Tampere Filharmonia
Virta ja tulilintu
Cathrine Winnes
Mackenzie Melemed, piano
Grażyna Bacewicz: Orkesterialkusoitto, 6'
Selim Palmgren: Pianokonsertto nro 2 ”Virta”, 22'
Lili Boulanger: D'un soir triste (Surullinen ilta), 11'
Igor Stravinsky: Tulilintu, 22'
Liput: 27/20/12/6 €
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
8.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Fagotin viemää – Fagottens charm
Alexandre Bloch
Etienne Boudreault, fagotti
Robert Schumann: Manfred-alkusoitto op. 115, 11’
Carl Maria von Weber: Fagottikonsertto F-duuri op. 75, 18’ 
Arnold Schönberg: Kamarisinfonia nro 1 E-duuri op. 9b, 26’ 
Liput: 23 / 18 / 9 €      
Turun konserttitalo
19:00
Pe
8.3.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO & Jussi Lampela: Jazz Noir feat. Jukka Perko & Jukka Eskola
Jussi Lampela
Jukka Perko, Jukka Eskola, Joonas Tikkanen
Konsertti on osa SavoyJAZZ-festivaalia. Illan aikana esiintyy myös Billy Cobham: Crosswinds Project. 
Konsertti-illan kesto n. 2,5-3 t, sis. väliajan.
Savoy-teatteri
19:00
La
9.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Mestarina Meta4
Paavali Jumppanen, piano
Meta4:
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Tomas Djupsjöbacka, sello
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 20, d-molli, KV 466
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 21, C-duuri, KV 467
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4, B-duuri, op. 60
Vihdin kirkko
19:00
La
9.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Jää
Jaakko Kuusisto
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Jaakko Kuusisto: Jää
Liput: 20-129 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
12.3.2019
Hyvinkään Orkesteri
Viiltäviä viestejä
Tuomas Pirilä
tähtitanssija Minna Tervamäki
tanssitaiteilija Mikko Lampinen
Ernest Bloch: Concerto grosso nro 1, 25'
Valentin Silvestrov: Messenger, 8'
Olli Mustonen: Triptyykki, 12'
Bernard Herrmann: Orkesterisarja elokuvasta Psyko, 14'
Hyvinkääsali
19:00
Ke
13.3.2019
Hyvinkään Orkesteri
Viiltäviä viestejä
Tuomas Pirilä
tähtitanssija Minna Tervamäki
tanssitaiteilija Mikko Lampinen
Ernest Bloch: Concerto grosso nro 1, 25'
Valentin Silvestrov: Messenger, 8'
Olli Mustonen: Triptyykki, 12'
Bernard Herrmann: Orkesterisarja elokuvasta Psyko, 14'
Suomen lasimuseo, Riihimäki
19:00
Ke
13.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Nokkapokka
Tomas Djupsjöbacka
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Georg Philipp Telemann: Nokkahuilukonsertto C-duuri, 17’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1, 30’
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;                 
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
13.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Nokkapokka
Tomas Djupsjöbacka
Eero Saunamäki, nokkahuilu  
Gioachino Rossini: Alkusoitto oopperasta Silkkitikkaat, 7
Georg Philipp Telemann: Nokkahuilukonsertto C-duuri, 17’
Jukka Tiensuu: Appo nokkahuilulle ja orkesterille, 20’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1, 30’
Liput: 27 / 25 / 10 €; K-Plussakortilla 24,30 / 22,50 / 9 € teatterin lippumyymälästä;                 
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
13.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 11
Klaus Mäkelä
Ilja Gringolts, viulu
J. S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61
J. S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Muut esitykset: 14.3. klo 19 Torstaisarja 8 ja 16.3. klo 15 Lauantaiuusinta.
Musiikkitalo
19:00
Ke
13.3.2019
Savonlinnan Orkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Savonlinna-kvartetti
Liput 15 €, opiskelijat ja lapset (alle 16 v) 5 €
Lipunmyynti ovelta tuntia ennen konserttia, käteisellä
Melartin-sali
19:00
Ke
13.3.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti
Sergey Tararin
Vaasan kaupungintalo
19:00
To
14.3.2019
Hyvinkään Orkesteri
Viiltäviä viestejä
Tuomas Pirilä
tähtitanssija Minna Tervamäki
tanssitaiteilija Mikko Lampinen
Ernest Bloch: Concerto grosso nro 1, 25'
Valentin Silvestrov: Messenger, 8'
Olli Mustonen: Triptyykki, 12'
Bernard Herrmann: Orkesterisarja elokuvasta Psyko, 14'
Kangasala-talo
19:00
To
14.3.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Triptyykki
Olli Mustonen, joht. & piano
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 19 KV 459, 28'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7, op. 92, 36'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
14.3.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Gipps, suuri englantilainen"
Sinfoniasarja V
Eugene Tzigane
Lucian Dancescu, fagotti
Maurice Ravel: Hanhiemo
Andre Jolivet: Fagottikonsertto
Claude Debussy: Petite Suite, 13´
Ruth Gipps: Sinfonia nro 2, 25´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
- Avoin harjoitus klo 12, vapaa pääsy
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
14.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Paula, Markku ja me
Markku Johansson
Paula Koivuniemi, laulu
komppiryhmä
Laurentius-sali
19:00
To
14.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 8
Klaus Mäkelä
Ilja Gringolts, viulu
J. S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61
J. S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Muut esitykset: 16.3. klo 15 Lauantaiuusinta
Musiikkitalo
19:00
To
14.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 15.3., 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
14.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Romantiikkaa – Romantik
Julian Rachlin
Boris Brovtsyn, viulu
Ludwig van Beethoven: Egmont-alkusoitto op. 84, 8’
Camille Saint-Saëns: Viulukonsertto nro 3 h-molli op. 61, 25’
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68, 49’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
14.3.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO & Värttinä
Mikko Hassinen
Mari Kaasinen, Susan Aho, Karoliina Kantelinen, Matti Laitinen, Lassi Logren
Vuotalo
19:00
To
14.3.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti
Sergey Tararin
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
15.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Leningrad, New York
Jukka-Pekka Saraste
Joonas Ahonen, piano
George Gershwin: Pianokonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
Pe
15.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 16.3., 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
15.3.2019
Tampere Filharmonia
Ota kiinni jos saat
Santtu-Matias Rouvali
Jess Gillam, saksofoni
Heitor Villa-Lobos: Fantasia sopraanosaksofonille, jousille ja käyrätorville, 15'
John Williams: Escapades alttosaksofonille ja orkesterille elokuvasta Catch Me If You Can, 13'
Johannes Brahms, ork. Arnold Schönberg: Pianokvartetto nro 1, 40'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
15.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Venzago & Jackiw
Mario Venzago
Stefan Jackiw, viulu
Wolgang Amadeus Mozart: Konsertto viululle ja orkesterille nro 3 G-duuri KV 216, 23'
David Fulmer: Jauchzende bögen, 20'
Wilhelm Stenhammar: Sinfonia nro 2 g-molli op. 34, 45'
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
15.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Romantiikkaa – Romantik
Julian Rachlin
Boris Brovtsyn, viulu
Ludwig van Beethoven: Egmont-alkusoitto op. 84, 8’
Camille Saint-Saëns: Viulukonsertto nro 3 h-molli op. 61, 25’
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1 c-molli op. 68, 49’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
16.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Paula, Markku ja Me
Markku Johansson
Paula Koivuniemi, laulu
komppiryhmä
Porvoon Taidetehdas, Avanti-sali
19:00
La
16.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Lauantaiuusinta
Klaus Mäkelä
Ilja Gringolts, viulu
J. S. Bach (ork. Webern): Fuga (2. Ricercata) à 6 voci BWV 1079/5
Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto D-duuri op. 61
J. S. Bach (ork. Berio): Contrapunctus XIX BWV 1080/19
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli "Skottilainen" op. 56
Musiikkitalo
15:00
La
16.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 19.3., 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
17.3.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Virtuoosin muotokuva: Johann Georg Pisendel
Zefira Valova, viulu
Aapo Häkkinen, cembalo
Bach, Pisendel, Telemann
Liput: 15-25 €
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Su
17.3.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Tunteiden tulkit"
Kamarisarja II
Sayaka Kinoshiro, Tatiana Yurieva ja Lev Berkovskiy, viulu
Anfisa Troitskaia, alttoviulu
Peter Gorpodinov, sello
Irina Zahharenkova, piano
Gabriel Fauré: Elegia alttoviululle ja pianolle c-molli op. 24
Claude Debussy: Sonaatti viululle ja pianolle
Pablo de Sarasate: Navarra kahdelle viululle ja pianolle
Gabriel Fauré: Pianokvartetto nro 1 c-molli op. 15
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Eelim-temppelin sali
15:00
Su
17.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 7
Tuoretta! – sonaatteja fagotille ja pianolle
Otto Virtanen, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Kirmo Lintinen, piano
Atso Almila: Sonaatti
Kari Heinilä: Sonaatti
Timo Hietala: Sonaatti
Seppo Kantonen: Sonaatti
Musiikkitalo
15:00
Su
17.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Lumoavia hetkiä
Bridget Allaire-Mäki, fagotti
Anni Haapaniemi, oboe
Harri Mäki, klarinetti
Asko Heiskanen, basettitorvi
Johann Sebastian Bach: Goldberg-muunnelmat, puupuhallinkvartetille sovittanut Václav Vonášek, ensi kertaa Suomessa
Sellosali
15:00
Ma
18.3.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Johann georg Pisendel - Musik von ihm und für ihn
Zefira Valova, viulu
Aapo Häkkinen, cembalo
Bach, Pisendel, Telemann
Herkulessaal, Residenz München
20:00
Ti
19.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 20.3., 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
20.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kevään tanssit
Matthias Pintscher
Elina Vähälä, viulu
Claude Debussy: Rondes de printemps
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 2
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 "Kevät"
Musiikkitalo
19:00
Ke
20.3.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Leo McFall
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
20.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 23.3.
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
21.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kevään tanssit
Matthias Pintscher
Elina Vähälä, viulu
Claude Debussy: Rondes de printemps
Béla Bartók: Viulukonsertto nro 2
Robert Schumann: Sinfonia nro 1 "Kevät"
Musiikkitalo
19:00
To
21.3.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Naisenergiaa
Anna-Maria Helsing
Elina Raijas, huilu
Paula Malmivaara, oboe
Ignaz Moscheles: Konsertto huilulle ja oboelle, 13'
Andrea Tarrodi: Paratiisilintuja, 10'
Arthur Honegger: Kamarikonsertto huilulle, oboelle ja jousille, 18'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2, op. 36, 36'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
21.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Soljuvat sonaatit
Ilkka Kauppi, sello
Eliisa Suni, piano
Sergei Prokofjev: Sonaatti sellolle ja pianolle, 25'
Jean Sibelius: Malinconia, 13'
Einar Englund: Sonaatti sellolle ja pianolle, 20'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän kaupungintalo
19:00
To
21.3.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Flamenco!"
Sinfoniasarja VI
Jutta Seppinen
Kaari Martin, tanssi
Väinö Raitio: Tango, 4'
Väinö Raitio: Scherzo Felis Domestica, 4'
Väinö Raitio: Dance Grotesque, 2'
Maurice Ravel: Couperinin hauta, 17'
Väinö Raitio: Serenadi orkesterille, 4'
Manuel de Falla: Noiduttu rakkaus, 24'
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
21.3.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Leo McFall
Kuusankoskitalo
19:00
To
21.3.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Mikkelin kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Eroica
Vytautas Lukočius
Mackenzie Melemed, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 c-molli op. 37, 33'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri op. 55 "Eroica", 48'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
To
21.3.2019
Pori Sinfonietta
Tibor Bogányi, joht. & sello
Tuomas Ylinen, sello
Robert Schumann: Cello Concerto in A minor Op. 129, 24'
Antonio Vivaldi: Concerto for two cellos in G minor RV531, 9'22
Promenadisali
19:00
To
21.3.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vuodenajat sävelin
Antonio Vivaldi: Konsertto nro 4 f-molli, op. 8, RV 297, "L'inverno" (Talvi), sov. Matthew Naughtin, 9'
Antonio Vivaldi: Konsertto nro 1 E-duuri, op. 8, RV 269, "La primavera" (Kevät), sov. Matthew Naughtin, 9'
Samuel Barber: Summer Music, op. 31, 11,43'
Jukka Linkola: Autumn concerto, 31'
Liput: 15/12 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
21.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Musiikkisatu Hilla ja Liisi
Esa Heikkilä
Mari Kätkä, laulu
Ulla Piispanen, laulu
Tuomas Kesälä, piano
Puolalan musiikkiluokkien Piccolo-kuoro
Sari Airola, kuvitus ja visualisointi
Liput: 16 / 9 / 9 €
Turun konserttitalo
18:00
Pe
22.3.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Unohtumattomat tunnussävelmät
Nick Davies
Toinen esitys klo 19
Sibeliustalo
13:00
Pe
22.3.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Eroica
Vytautas Lukočius
Mackenzie Melemed, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 c-molli op 37, 33'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri op. 55 "Eroica", 48'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 13-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
Pe
22.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 11
Ryan Wigglesworth
Sophie Bevan, sopraano
Ryan Wigglesworth: Till Dawning      
Gustav Mahler: Sinfonia nro 5 cis-molli
Musiikkitalo
19:00
Pe
22.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 27.3., 29.3., 4.4., 9.4., 25.4., 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
22.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Melnikov, Šostakovitš ja Mahler
Alexander Melnikov, joht. & piano
Ville Rusanen, baritoni
Ilona Domnich, sopraano
Gustav Mahler/Arnold Schöberg: Vaeltavan kisällin lauluja laulajalle ja kamariorkesterille, 17'
Dmitri Šostakovitš: Konserttto pianolle ja orkesterille nro 2 F-duuri op. 102, 18'
Gustav Mahler: Pianokonsertto a-molli, 13'
Dmitri Šostakovitš: Seitsemän romanssia Aleksandr Blokin runoihin, 25'
Espoonkulttuurikeskus
19:00
La
23.3.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Suuri jousiorkesterikonsertti
Thomas Kemp
Mari Palo, sopraano
Peter Warlock: Capriol-sarja
William Walton: Touch her soft lips and part
Henry Purcell: Chaconne
Edward Elgar: Serenadi
Benjamin Britten: Les Illuminations
Ralph Vaughan Williams: Fantasia Thomas Tallisin teemasta
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
23.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Sylvia
Garrett Keast
Suomen kansallisbaletti
Léo Delibes: Sylvia
Liput: 15-119 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
24.3.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Marian ilmestyspäivän konsertti
Liisa Rantala, viulu
Pauliina Kallio, harppu ja laulu
Keijo Silventoinen, oboe
Maija Junno, lukija
mm.
Gustav Holst: Four songs
J.S. Bach: Ave Maria
Astor Piazzolla: Ave Maria
Franz Schubert: Ave Maria
Oskar Merikanto: Ave Maria
Giulio Caccini: Ave Maria
Sammatin kirkko
15:00
Su
24.3.2019
Tapiola Sinfonietta
Melnikov - Preludit ja fuugat
Alexander Melnikov, piano
Dmitri Šostakovitš: 24 preludia ja fuugaa op. 87, 150'
- Yhteistyössä PianoEspoo
Ritarihuone, Helsinki
19:00
Su
24.3.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti
Vaasan kaupungintalo
16:00
Ma
25.3.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi – Barokkia Pohjolan kapakoista ja hoveista
Klubivieraina oboisti Christopher Palameta, viulisti Aira-Maria Lehtipuu, cembalisti Annamari Pölhö ja sellisti Lea Pekkala
G Livelab
19:00
Ti
26.3.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Tavallisen talvitiistain tähti-ilta"
John Storgårds
Kirill Gerstein, piano
Leonard Bernstein: Variations on an Octatonic Scale
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 20 d-molli KV 466
Per Nørgård: Lysning, ensi kertaa Suomessa
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri "Eroica" op. 55
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Ti
26.3.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Seikkailun säveliä
Vytautas Lukočius
John Williams: The Imperial march - Darth Vader's Theme - Tähtien sota, ork. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Hedwigs theme + Nimbus 2000 - Harry Potter, ork. Pentti Vesala, 4'
John Williams: Harry's wondrous world sov. Pentti Vesala, 5'
John Williams: Across the Star - Star Wars, Episode II, ork. Pentti Vesala, 6'
Klaus Badelt: He's Pirate - Pirates of the Caribbean, sov. Pentti Vesala ja Aino Koskela, 5'
John Williams: Raiders March Indiana Jones, sov. Pentti Vesala, 5'
S. Greenberg, Leonard Cohen: Shrek Funkytown, Alleluia, sov. Vytautas Lukočius, 3'
John Barry, Don Black, Hans Zimmer: Madagascar, Original soundtrack, sov. Vytautas Lukočius, 3'
Lappeenranta-sali
9:30
Ke
27.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Päiväkonsertti: Leif live!
Leif Segerstam
Leevi Madetoja: Tanssinäky, 10'
Leif Segerstam: Sinfonia piccola nro 324, Next Spring...("SO-IS-THAW...") (NIIN-IS-TÖ), kantaesitys, 17'
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;                 
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
12:00
Ke
27.3.2019
Jyväskylä Sinfonia
Brahms-sykli III
Leif Segerstam
Leevi Madetoja: Tanssinäky, 10'
Leif Segerstam: Sinfonia piccola nro 324, Next Spring...("SO-IS-THAW...") (NIIN-IS-TÖ), 17'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3, 38'
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
27.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 12
Sakari Oramo
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7 e-molli
Toinen esitys: 28.3. klo 19 Torstaisarja 9
Musiikkitalo
19:00
Ke
27.3.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
From Russia with love – Pietarin hovista Haydnin Wieniin
FiBO Players:
Irma Niskanen ja Hannu Vasara, viulu
Tuula Riisalo, alttoviulu
Jussi Seppänen, sello
Anna Rinta-Rahko, kontrabasso
Petteri Pitko, cembalo
Paisiello, Cimarosa, Bortnjanski, Haydn, Galuppi
Kanneltalo
19:00
Ke
27.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 29.3., 4.4., 9.4., 25.4., 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
28.3.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Fantasia
Jurjen Hempel
Daniel Rowland, viulu
C.Ph.E. Bach: Sinfonia Wq. 179                      
Alfred Schnittke: Quasi una Sonate, 20’
Robert Schumann: Fantasia viululle ja orkesterille, op. 131, 15’
W.A. Mozart: Sinfonia nro 35, 18’
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
28.3.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti
Aarne Pelkonen, baritoni
Felix Mendelssohn: Sinfonia X
Johann Sebastian Bach: Kantaatti "Ich habe genug"
Felix Mendelssohn: Oktetto (jousiorkesteriversio)
Kaukametsän sali, Kajaani
19:00
To
28.3.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Meta4-jousikvartetti, liidaus
György Ligeti: Romanialainen konsertto, 12'
Béla Bartók: Jousikvartetto nro 1 op. 7 a-molli, 30'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1 op. 21 C-duuri, 26'
Sibeliustalo
19:00
To
28.3.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Seikkailun säveliä
Vytautas Lukočius
John Williams: The Imperial march - Darth Vader's Theme - Tähtien sota, ork. Pentti Vesala, 3'
John Williams: Hedwigs theme + Nimbus 2000 - Harry Potter, ork. Pentti Vesala, 4'
John Williams: Harry's wondrous world sov. Pentti Vesala, 5'
John Williams: Across the Star - Star Wars, Episode II, ork. Pentti Vesala, 6'
Klaus Badelt: He's Pirate - Pirates of the Caribbean, sov. Pentti Vesala ja Aino Koskela, 5'
John Williams: Raiders March Indiana Jones, sov. Pentti Vesala, 5'
S. Greenberg, Leonard Cohen: Shrek Funkytown, Alleluia, sov. Vytautas Lukočius, 3'
John Barry, Don Black, Hans Zimmer: Madagascar, Original soundtrack, sov. Vytautas Lukočius, 3'
Liput: 10 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
To
28.3.2019
Oulu Sinfonia
TuttiJuttu
Jari Välimäki
Liput: 10 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
18:00
To
28.3.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 9
Sakari Oramo
Gustav Mahler: Sinfonia nro 7 e-molli
Musiikkitalo
19:00
To
28.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Naantalin Musiikkijuhlat 40 vuotta
Okko Kamu
Arto Noras, sello
Elina Vähälä, viulu
Johannes Brahms: Kaksoiskonsertto a-molli op. 102, 35’ 
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60, 34’
Liput: 23 / 18 / 9 €      
Turun konserttitalo
19:00
To
28.3.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti
Dylan Corlay
Vladimir Reshetko, sello
Antonin Kraft: Sellokonsertto C-duuri, op. 4, 21'
Philip Glass: Sinfonia nro 3, 25'
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
29.3.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Serenadi
John Storgårds
Baiba Skride, viulu
George Antheil: Over the Plains
Leonard Bernstein: Serenadi viululle ja orkesterille
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 15
Musiikkitalo
19:00
Pe
29.3.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"It's all about music" -konsertti
Matthew Barley, sello
Ali Saad, laulu
Sanna Salmenkallio, viulu
Vapaa pääsy, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
29.3.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Barokkia Pohjolan hoveista – Musiikkiaarteita Tukholmasta ja Kööpenhaminasta
Christopher Palameta, oboe
Scheibe, Lully, Roman
Ritarihuone
19:00
Pe
29.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 4.4., 9.4., 25.4., 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
29.3.2019
Tampere Filharmonia
Eroica
Miguel Harth-Bedoya
Pjotr Tšaikovski: Italialainen kapriisi, 16'
Manuel de Falla: Kolmikolkkahattu, osia sarjoista 1 ja 2 (Harth-Bedoyan kokoelma)
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 ”Eroica”, 47'
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
29.3.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Naantalin Musiikkijuhlat 40 vuotta
Okko Kamu
Arto Noras, sello
Elina Vähälä, viulu
Johannes Brahms: Kaksoiskonsertto a-molli op. 102, 35’ 
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60, 34’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
30.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 30.3. (klo 18), 3.4. (klo 19), 5.4. (klo 19), 6.4. (klo 12), 11.4. (klo 19), 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
30.3.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 3.4. (klo 19), 5.4. (klo 19), 6.4. (klo 12), 11.4. (klo 19), 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Su
31.3.2019
Savonlinnan Orkesteri
Kirkkokonsertti
Kari Kropsu
Jaakko Ryhänen, basso
Savonlinnan Tuomiokirkko
19:00
Su
31.3.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Lea Antola ja Tatevik Ayazyan, viulu, Anni Tiainen-Hammo, alttoviulu ja Hanna Kilpinen, sello
Pauliina Koskela, tuplatorvi, Pasi Tiitinen, wienintorvi, Jouni Suuronen, luonnontorvi, Aleksi Mäkimattila, tenoriwagnertuuba, Timo Ruskeepää, bassowagnertuuba ja Tuomas Turriago, piano
Lea Antola ja Tatevik Ayazyan, viulu, Anni Tiainen-Hammo, alttoviulu ja Hanna Kilpinen, sello
John Adams: Fellow Traveler, 5'
Timo Ruskeepää: Articles for five, kantaesitys, 14'
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 d-molli "Tyttö ja kuolema", 45'
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Ti
2.4.2019
Hyvinkään Orkesteri
NYCkäriä!
Tuomas Pirilä
Nico Muhly: Doublespeak, 9'
Missy Mazzoli: Set that on fire, 11'
Elliott Carter: Luimen, 12'
Steve Reich: Nagoya marimbas, 5'
John Zorn: Bateau Ivre, 9'
Xian Wang: The Tune from my memory, 10'
Hyvinkään kaupungintalo
19:00
Ti
2.4.2019
UMO Jazz Orchestra
Presto-lounaskonsertti: Teppo Mäkynen & UMO
Mikko Hassinen
Teppo Mäkynen
Savoy-teatteri
12:00
Ke
3.4.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kohtalonsinfonia
Susanna Mälkki
Akiko Suwanai, viulu
Lotta Wennäkoski: Flounce
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
Ke
3.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Tapio – perhekonsertit
Jaakko Jauhiainen
Jyväskylän Kypärämäen koulun musiikkiluokat, valm. Hanna Pitkänen
Jussi Rasinkangas, sävellykset
Jaakko Jauhiainen, sovitukset
Sanoitukset: Jukka Itkonen, Juhani Konola, Matti Laasonen ja Vexi Salmi
Tomi Valo, valokuvat
Jussi Rasinkangas: Lauluja kokoelmasta "Toiseen maailmaan", 60'
Liput: 10 €; OP Keski-Suomen omistaja-asiakkaille 8 € teatterin lippumyymälästä
11,50 € (hinta sisältää palvelumaksun) Lippupiste
- Muut esitykset 3.4. klo 19 ja 4.4. klo 11.
Jyväskylän teatteritalo
17:30
Ke
3.4.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Elina Vähälä, viulu
Erkki-Sven Tüür: Uusi teos, kantaesitys
Kalevi Aho: Viulukonsertto nro 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
3.4.2019
Lapin kamariorkesteri
Korundin korurasiasta II
"Pekka Niskanen & Friends"
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto h-molli op. 115
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Ke
3.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 5.4. (klo 19), 6.4. (klo 12), 11.4. (klo 19), 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
4.4.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kohtalonsinfonia
Susanna Mälkki
Akiko Suwanai, viulu
Lotta Wennäkoski: Flounce
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5
Musiikkitalo
19:00
To
4.4.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Elämästä
Markku Johansson, kapellimestari
Paula Koivuniemi
Liput: 30/28/20 €
Carelia-sali
19:00
To
4.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Tapio – perhekonsertit
Jaakko Jauhiainen
Jyväskylän Kypärämäen koulun musiikkiluokat, valm. Hanna Pitkänen
Jussi Rasinkangas, sävellykset
Jaakko Jauhiainen, sovitukset
Sanoitukset: Jukka Itkonen, Juhani Konola, Matti Laasonen ja Vexi Salmi
Tomi Valo, valokuvat
Jussi Rasinkangas: Lauluja kokoelmasta "Toiseen maailmaan", 60'
Liput: 10 €; OP Keski-Suomen omistaja-asiakkaille 8 € teatterin lippumyymälästä
11,50 € (hinta sisältää palvelumaksun) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
11:00
To
4.4.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kamarimusiikkia Raatihuoneella
KAAÅS-trio:
Annemarie Åström, viulu
Ulla Lampela, sello
Tiina Karakorpi, piano
sekä Hanna Pakkala, alttoviulu
Liput: 22/17/7 €
Raatihuone
19:00
To
4.4.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Elokuva livemusiikilla"
Laulu tulipunaisesta kukasta
Jaakko Kuusisto
Armas Järnefelt: Laulu tulipunaisesta kukasta
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä / 25 € kausikorttiasiakkaat / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat, S-etukortilla 32 € permanto / 27 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
4.4.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Elina Vähälä, viulu
Erkki-Sven Tüür: Uusi teos
Kalevi Aho: Viulukonsertto nro 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1
Kuusankoskitalo
19:00
To
4.4.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti - Kalevi Aho 70
Dima Slobodeniouk
Nelson Freire, piano
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 op. 73 Es-duuri, 38'
Kalevi Aho: Sinfonia nro 17, kantaesitys, 65'
Sibeliustalo
19:00
To
4.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Unien maailmaan
Jukka Untamala
Olli Leppäniemi, klarinetti
Aki Yli-Salomäki: Uinukainen
Osvaldo Golijov: The Dreams and Prayes of Isaac the Blind
Dmitri Šostakovitš: Kamari-sinfonia op 83a
Laurentius-sali
19:00
To
4.4.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Jousien juhlaa
Daniel Raiskin
Dana Zemtsov, alttoviulu
Antonio Vivaldi: Konsertto jousille A-duuri RV 158, 8'
Dobrinka Tabakova: Sarja vanhaan tyyliin alttoviululle, jousille ja cembaloille, 18'
Grazyna Bacewicz: Sinfonietta jousille, 12'
Antonio Vivaldi: Konsertto jousille g-molli RV 152, 8'
Leo Smit: Konsertto alttoviululle ja jousille, 13'
Antonio Vivaldi: Konsertto jousille E-duuri RV 132, 9'
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 13-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
4.4.2019
Oulu Sinfonia
Kamarimusiikin ilta: Helmi-kvintetti
Liput: 10 € (+ toimituskulut), Oulu Sinfonian kausikorttilaisille ilmainen sisäänpääsy
Madetojan sali
19:00
To
4.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Rastit hukassa – RSO:n koululaiskonsertti
Gustavo Gimeno
Rooleissa Sari Kallioranta ja Tarja Luoma
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47
Soveltuu alakoululaisille. Tilaisuus on maksuton, paikat varattava etukäteen alk. 4.3.2019 klo 8 info@versomus.fi.
Musiikkitalo
10:00
To
4.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 9.4., 25.4., 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
4.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Pianismia – Pianism
Leif Segerstam
Janne Mertanen, piano
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli op. 11, 40’
Jean Sibelius: Lemminkäinen op. 22, 49’
Liput: 230 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
To
4.4.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti
James Lowe
Armas Järnefelt: Korsholm, 17'
Lotta Wennäkoski: Jong, 18'
Igor Stravinsky: Pulcinella-sarja, 24'
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
5.4.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Elina Vähälä, viulu
Erkki-Sven Tüür: Uusi teos
Kalevi Aho: Viulukonsertto no 2
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1
Temppeliaukion kirkko, Helsinki
19:00
Pe
5.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Unien maailmaan
Jukka Untamala
Olli Leppäniemi, klarinetti
Aki Yli-Salomäki: Uinukainen
Osvaldo Golijov: The Dreams and Prayes of Isaac the Blind
Dmitri Šostakovitš: Kamari-sinfonia op 83a
Lilla Villan, Sipoo
19:00
Pe
5.4.2019
Oulu Sinfonia
Saksofoni soi
Eero Lehtimäki
Jess Gillam, saksofoni
mm. Hindemith: Concerto Music for strings and brass, 20'
Madetojan sali
19:00
Pe
5.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 12
Gustavo Gimeno
Tomas Nuñez-Garcés, sello
Benjamin Britten: Sinfonia sellolle ja orkesterille op. 68
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 5 d-molli op. 47
Musiikkitalo
19:00
Pe
5.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 6.4. (klo 12), 11.4. (klo 19), 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
5.4.2019
Tampere Filharmonia
Exultate, jubilate!
Santtu-Matias Rouvali
Mari Eriksmoen, sopraano
Anton Webern: Passacaglia op. 1, 11'
Wolfgang Amadeus Mozart: Exsultate, jubilate, 16'
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4, 55'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
5.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Venzago & Takala
Mario Venzago
Tuuli Takala, sopraano
Darius Milhaud: La Création Du Monde op. 81a, 17'
Claude Debussy/Robin Holloway: C'est l'extase sopraanolle ja orkesterille op. 118, 20'
Franz Schubert/Brian Newbould: Sinfonia nro 7 E D729, 39'
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
5.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Pianismia – Pianism
Leif Segerstam
Janne Mertanen, piano
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli op. 11, 40’
Jean Sibelius: Lemminkäinen op. 22, 49’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
6.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Valoa kyliin!
Paperiliitin, bassoklarinetti-kvartetti:
Pauli Leppälä,
Okko Kivikataja
Kimmo Leppälä
Teppo Salakka
Yhteistyössä Lival Oy
Talman VPK-talo, Sipoo
14:00
La
6.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 11.4. (klo 19), 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
La
6.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 10.4., 12.4., 24.4., 26.4., 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:30
Su
7.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Aikojen loppu – Tidens ände
Jasmine Beams, viulu
Qi Li, viulu
Helinä Nissi, alttoviulu
Andreas Helling, sello
Eija Huhtala-Krapu, sello
Aapo Kyyhkynen, kontrabasso
Takuya Takashima, oboe
Tanja Nisonen, käyrätorvi
Jouko Laivuori, cembalo
Couperin: La Castelane ja Les Baricades Mistérieuses sarjasta Piéces de Clavecin, 3'
Thomas Adès: Sonata da Caccia for oboe, horn and harpsichord, 15'
Gioachino Rossini : Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri, 15’
Franz Schubert: Jousikvintetto C-duuri D.956 "Aikojen lopun kvintetto", 50'
Liput: 23 / 18 / 9 €
Betel-kirkko
18:00
Ti
9.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 25.4., 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
10.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Ranskalainen Mozart
Dylan Corlay
Anna-Liisa Bezrodny, viulu 
Gabriel Fauré: Masques et bergamasques, 15'
W.A. Mozart: Viulukonsertto nro 3, 26'
Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte, 7'
Francis Poulenc: Sinfonietta, 30'
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Muut esitykset: 11.4. klo 19 Äänekosken Suolahtisali
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
10.4.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sukellus orkesteriin -konsertti Metsäahallissa
Dima Slobodeniouk
Otteita 11.4. konsertista
Sibeliustalo
19:00
Ke
10.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 13
Hannu Lintu
Nicolas Altstaedt, sello
Sebastian Fagerlund: Sellokonsertto, ensi kertaa Suomessa (Ylen ja Hampurin radion sinfoniaorkesterin tilaus)
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9 D-duuri
Toinen esitys: 11.4. klo 19 Torstaisarja 10
Musiikkitalo
19:00
Ke
10.4.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Goe nightly cares, the enemy to rest – Myötätuntoa, myötäiloa ja yöllistä barokkimusiikkia
Minna Nyberg, sopraano
FiBO Players:
Hannu Vasara, viulu
Maija Lampela, viola da gamba ja sello
Petteri Pitko, cembalo
Sampo Koistinen, puhe ja ohjattu meditaatio
Buxtehude, Purcell, Dowland, Fontana, Matteis
Kansalliskirjasto
21:00
Ke
10.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 12.4., 24.4., 26.4., 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
11.4.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Roosa ja Atso
Atso Almila, kapellimestari
Roosa Lampela, pasuuna
Felix Mendelssohn: Jousisinfonia nro 1, 11'
Georges Bizet: Petit suite pour Orchestra "Jeux d'enfants", 23'
Nino Rota: Pasuunakonsertto, 13'
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 "Skottilainen", 42'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
11.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Ranskalainen Mozart
Dylan Corlay
Anna-Liisa Bezrodny, viulu 
Gabriel Fauré: Masques et bergamasques, 15'
W.A. Mozart: Viulukonsertto nro 3, 26'
Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte, 7'
Francis Poulenc: Sinfonietta, 30'
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Äänekosken Suolahtisali
19:00
To
11.4.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Elina palaa Kuopioon"
Sinfoniasarja VII
Jaakko Kuusisto
Elina Vähälä, viulu
Uuno Klami: Nummisuutarit-alkusoitto
Kalevi Aho: Viulukonsertto nro 2, 33´
Maurice Ravel: Pavane, 6´
Francis Poulenc: Sinfonietta, 25´
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
- Avoin harjoitus klo 12, vapaa pääsy, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
11.4.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Iveta Apkalna, urut
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 op. 93 F-duuri, 26'
Alexandre Guilmant: Sinfonia nro 1 uruille ja orkesterille op. 42, 23'
Sibeliustalo
19:00
To
11.4.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Klassinen ilta Olli Mustosen seurassa
Olli Mustonen, piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni alkusoitto KV 527, 6'
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 19 F-duuri KV 459, 24'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 36, 32'
Liput: 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
To
11.4.2019
Oulu Sinfonia
Orkesteri taiturina
Johannes Gustavsson
Daniel Kharitonov, piano
Pjotr Tšaikovski: Pianokonserttonro 1 b-molli op. 23, 32'
Béla Bartók: Konsertto orkesterille, 38'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
11.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 10
Hannu Lintu
Nicolas Altstaedt, sello
Sebastian Fagerlund: Sellokonsertto (Ylen ja Hampurin radion sinfoniaorkesterin tilaus)
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9 D-duuri
Musiikkitalo
19:00
To
11.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
11.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Aalloilla
Valentin Uryupin
Rebecca Roozeman, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Jan-Paul Roozeman, piano
Henri Dutilleux/Kenneth Hesketh: Au gré? des ondes, 13'
Ludwig van Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C op. 56, 35'
Espoon kulttuurikeskus
14:00
Pe
12.4.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Matteus-passio
Aapo Häkkinen
Elisabeth Breuer, sopraano
Benno Schachtner, kontratenori
Marcel Beekman, tenori
Jonathan Sells, basso
Cornelius Uhle, basso
Audi Jugendchor
J.S.Bach: Matteus-passio
Liput: 7-37 €
Musiikkitalo, Konserttisali
19:00
Pe
12.4.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Johannes-passio
Juhani Lamminmäki
Passio-kuoro, valmennnus Johanna Ojala-Haapala
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Essi Luttinen, altto
Niall Chorell, tenori
Petri Antikainen, basso
Jussi Lehtipuu, basso
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio, 130'
Liput: 20/15 €
Lakeuden risti
18:00
Pe
12.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 24.4., 26.4., 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
12.4.2019
Tampere Filharmonia
Loud Silents Festival: Laulu tulipunaisesta kukasta
Günter Buchwald
Mauritz Stiller: Laulu tulipunaisesta kukasta (1919)
Jonne Valtonen: Musiikki elokuvaan Laulu tulipunaisesta kukasta, kantaesitys, Tampere Filharmonian tilaus
Kokonaiskesto 120'
Tampere-talo, iso sali
19:00
Pe
12.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Uryupin & Trio Roozeman
Valentin Uryupin
Rebecca Roozeman, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Jan-Paul Roozeman, piano
Henri Dutilleux/Kenneth Hesketh: Au gré des ondes, 13'
John Adams: Son of Chamber Symphony, 23'
Ludwig van Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri op. 56, 35'
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Pe
12.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Virtuoosi – Virtuosen
Håkan Hardenberger, joht. & trumpetti
Joseph Haydn: Konsertto trumpetille ja orkesterille, 14'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 ”Klassinen”, 15'
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin, 17’
Robert Planel: Konsertto trumpetille ja jousiorkesterille, 16’
Joni Mitchell: Both sides now (sov. R. Pöntinen), 5’
Jan Lundgren: The Seagull (sov. R. Pöntinen), 4’
Michel Legrand: Cherbourgin sateenvarjot - Sans toi, 5’
Astor Piazzolla: Oblivion trumpetille ja jousille, 5’
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
19:00
La
13.4.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 4
Klaus Mäkelä
Senja Rummukainen, sello
Ludwig van Beethoven: Prometheus-alkusoitto
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto
Sauli Zinovjev: Recharged, kantaesitys
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
13.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Pääsiäisien sielunmessut - Mozartin ja Faurén Requiemit
Seppo Murto
Tuuli Lindeberg, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Juho Punkeri, tenori
Heikki Orama, basso
Dominante-kuoro
W.A. Mozart: Requiem
Gabriel Fauré: Requiem
Lauttasaaren kirkko, Helsinki
19:00
La
13.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
13.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina
Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Liput: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
18:00
Su
14.4.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Bach: Matteus-passio
Aapo Häkkinen
Elisabeth Breuer, sopraano
Benno Schachtner, kontratenori
Marcel Beekman, tenori
Jonathan Sells, basso
Cornelius Uhle, basso
Audi Jugendchor
J.S. Bach: Matteus-passio
Liput: 10-37 €
Musiikkitalo, Konserttisali
16:00
Su
14.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 8
The Art of Woodwinds VOL.2
Yuki Koyama, taiteellinen suunnittelu ja huilu
Jorma Valjakka, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
Samuel Barber: Summer music op. 31
Francis Poulenc: Sextet
Albert Roussel: Divertissement op. 6
Carl Nielsen: Kvintetto
Musiikkitalo
15:00
Ma
15.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Bruckner: Requiem
Jyri Nissilä
Tuuli Lindeberg, sopraano
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jere Martikainen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Kirkkonummen kamarikuoro
kuoron valmennus, Pia Hemminki
Ottorino Respighi: Antiche danze et arie per liuto III, P172, 3. sarja jousille (1931)
Anton Bruckner: Requiem
Lohjan kirkko
19:00
Ti
16.4.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Hiljaisen viikon konsertti - Kaikuja sisimmästä
Lila Watanabe, viulu
Arto Parkkinen, oboe
W.A. Mozart: Divertimento B-duuri KV 137, 12'
Antonio Vivaldi: Konsertto oboelle ja viululle RV 548, 10'
Gustav Holst: St Paul's Suite op. 29 nro 2, 13'
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Jousisinfonia nro 2 D-duuri, 12'
Liput: 20 € / konsertti, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Muut esitykset: 17.4. klo 18 Maaningan kirkko
Muuruveden kirkko
19:00
Ti
16.4.2019
Savonlinnan Orkesteri
Hiljaisen viikon konsertti
Savonlinna-kvartetti
Vapaa pääsy, ohjelmamaksu 15 €
Tuomiokirkko
19:00
Ti
16.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Musiikkilukiopäivät
Espoon kulttuurikeskus
19:00
Ke
17.4.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Sielunmessu
Andres Kaljuste
Canzonetta-kuoro, kuoron valmennus Janne Piipponen
Yhteistyössä Sibelius-Akatemian laulumusiikin osaston kanssa
W.A. Mozart: Requiem, 60’
Liput: 22/20/8 €
Joensuun kirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Hiljaisen viikon konsertti -Kaikuja sisimmästä
Lila Watanabe, viulu
Arto Parkkinen, oboe
W.A. Mozart: Divertimento B-duuri KV 137, 12'
Antonio Vivaldi: Konsertto oboelle ja viululle RV 548, 10'
Gustav Holst: St Paul´s Suite op. 29 nro 2, 13'
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Jousisinfonia nro 2 D-duuri, 12'
Liput: 20 € / konsertti, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
Maaningan kirkko
18:00
Ke
17.4.2019
Kymi Sinfonietta
Matteus-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
J.S. Bach: Matteus-passio
Kouvolan Keskuskirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Pääsiäiskonsertti
Clemens Schuldt
Silja Aalto, sopraano
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Markus Nykänen, tenori
Tapani Plathan, basso
Dominante-kuoro
Gabriel Fauré: Requiem op. 48
Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem KV 626
Ristinkirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti - Johannes-passio
Taavi Oramo
Laulukilpailuissa menestyneitä solisteja
Resitoija Lasse Penttinen
Etelä-Karjalan klassinen kuoro, valmennus Toomas Kapten
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio, 134'
Liput: 25 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi
Lappeen Marian kirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Bruckner: Requiem
Jyri Nissilä
Tuuli Lindeberg, sopraano
Essi Luttinen, mezzosopraano
Jere Martikainen, tenori
Kristian Lindroos, baritoni
Kirkkonummen kamarikuoro
kuoron valmennus, Pia Hemminki
Ottorino Respighi: Antiche danze et arie per liuto III, P172, 3. sarja jousille (1931)
Anton Bruckner: Requiem
Kirkkonummen kirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Pori Sinfonietta
Tibor Bogányi, Ognian Vassilev
Porin Filharmoninen Kuoro, valm. Ognian Vassilev
W.A. Mozart: Requiem, 55'
Keski-Porin kirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Johannes-passio
Hannu Norjanen
Cantores Minores
J.S. Bach: Johannes-passio
Tuomiokirkko
19:00
Ke
17.4.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Pääsiäiskonsertti
James Lowe
Joseph Haydn: Die sieben letzten Worte
Vaasan kaupungintalo
19:00
To
18.4.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Taivaalliset
Susanna Mälkki
Camilla Tilling, sopraano
Richard Wagner: Nürnbergin mestarilaulajat, alkusoitto
Gustav Mahler: Lauluja sarjasta Pojan ihmetorvi
Gustav Mahler: Sinfonia nro 4
Musiikkitalo
19:00
To
18.4.2019
Kymi Sinfonietta
Matteus-passio
Esa Heikkilä
Kotkan Kantaattikuoro
J.S. Bach: Matteus-passio
Kotkan kirkko
20:00
To
18.4.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Jyväskylä Sinfonia
Pääsiäisoratorio
Ville Matvejeff
Kaisa Ranta, sopraano
Jeni Packalen, mezzosopraano
Simo Mäkinen, tenori
Tapani Plathan, basso
Musica-kuoro, valm. Marjukka Manner
Pekka Kostiainen: Triduum Paschale
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 13-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Toinen esitys: Jyväskylä 19.4. klo 18
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
18.4.2019
Oulu Sinfonia
Mozartin Requiem
Anja Bihlmeyer
Susanna Andersson, sopraano
Maria Forsström, mezzosopraano
Julian Hubbard, tenori
Oddur Jónsson, baritoni
Oulun Konservatorion projektikuoro
Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem KV 626 d-molli, 60'
Liput: 35/25/15 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
18.4.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Matteus-passio
Suomen Laulu
J.S. Bach: Matteus-passio
Johanneksenkirkko
19:00
To
18.4.2019
Tampere Filharmonia
Kiirastorstain konsertti: Sielunmessu ja Graalin malja
Andrew Gourlay
Monica Groop, mezzosopraano
Tommi Hakala, baritoni
Tampereen Filharmoninen Kuoro
Maurice Duruflé: Requiem, 41'
Richard Wagner: Parsifal-sarja, koonnut Andrew Gourlay
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
19.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Mikkelin kaupunginorkesteri
Triduum Paschale – Pääsiäisoratorio
Ville Matvejeff
Kaisa Ranta, sopraano
Jeni Packalen, mezzosopraano
Simo Mäkinen, tenori
Tapani Plathan, basso
Musica-kuoro, valm. Marjukka Manner
Pekka Kostiainen: Triduum Paschale
Liput: 27 / 25 / 10 € teatterin lippumyymälästä;
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Taulumäen kirkko
18:00
Pe
19.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Pääsiäisensielunmessut - Mozartin ja Faurén Requiemit
Seppo Murto
Tuuli Lindeberg, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Juho Punkeri, tenori
Heikki Orama, basso
Dominante-kuoro
W.A. Mozart: Requiem
Gabriel Fauré: Requiem
Karjalohjan kirkko
18:00
Pe
19.4.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Johannes-passio
Hannu Norjanen
Cantores Minores
J.S. Bach: Johannes-passio
Tuomiokirkko
18:00
Pe
19.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Pääsiäiskonsertti: luominen
Edward Ananian-Cooper
Chorus Cathedralis Aboensis
Joseph Haydn: Oratorio Luominen, 50'
Liput: 31 / 26 / 16 €
Turun tuomiokirkko
18:00
Ke
24.4.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Kamarikonsertti
Irina Zahharenkova, piano
Joensuun kaupunginorkesterin muusikot esiintyvät yhdessä huippupianisti Irina Zahharenkovan kanssa.
Liput: 15/13/8 €
Joensuun taidemuseo
18:00
Ke
24.4.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 14
Nuorten solistien konsertti
Dalia Stasevska
Solistit valitaan koesoiton perusteella
Musiikkitalo
19:00
Ke
24.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 26.4., 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
25.4.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Malinin paluu"
Malin Broman, viulu, alttoviulu & musiikillinen ohjaus
Sally Beamish: "Under the Wing of the Rock", 
Alttoviulukonsertto nro 3, ensi kertaa Suomessa
Morton Feldman: Kaksi kappaletta klarinetille ja jousikvartetille
Franx Berwald: Septetto B-duuri
Gustav Holst: Terzetto
Ludwig van Beethoven: Romanssi nro 2 F-duuri op. 50
Franz Schubert: Sinfonia nro 5 B-duuri D 485
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
To
25.4.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Rapsakat rummut
Tuomo Lassila ystävineen, lyömäsoittimet
Mari Kunnari, huilu
Leonard Bernstain: Halil
Lou Harrison: Konsertto huilulle ja lyömäsoittimille
Laurentius-sali
19:00
To
25.4.2019
Oulu Sinfonia
Musiikin parantava voima
Eduardo Strausser
Jean-Efflam Bavouzet, piano
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 9 Es-duuri KV 271 "Jeunehomme", 32'
Robert Schumann: Sinfonia nro 2 C-duuri op. 61, 36'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
25.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 27.4. (klo 14)
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
25.4.2019
Tampere Filharmonia
Miekkatanssi I
Santtu-Matias Rouvali
Nemanja Radulović, viulu
Aram Hatšaturjan: Miekkatanssi,3'
Hatšaturjan: Viulukonsertto, 35' 
Hatšaturjan: Musiikkia baletista Spartacus
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
25.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Jukka Iisakkila
Espoon kulttuurikeskus
19:00
To
25.4.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Veni, Veni, Emmanuel
Ryan Bancroft
Simone Rubino, lyömäsoittimet
Anatoli Ljadov: The Enchanted Lake op. 62, 6’
James McMillan: Veni, Veni, Emmanuel, 26’
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 2 e-molli op. 27, 55’
Liput: 230 / 18 / 9 € 
Turun konserttitalo
19:00
To
25.4.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Sinfoniakonsertti
James Lowe
Laura Mikkola, piano
Robert Schuman: Overture, Scherzo, Finale, 17´
Clara Schumann: Pianokonsertto a-molli, 24´
Johannes Brahms: Serenade 2, 29´
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
26.4.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Romeo ja Julia
Mirga Gražinytė-Tyla
Francesco Piemontesi, piano
Unsuk Chin: Pianokonsertto
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia, sarja
Musiikkitalo
19:00
Pe
26.4.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Malinin paluu"
Malin Broman, viulu, alttoviulu & musiikillinen ohjaus
Sally Beamish: "Under the Wing of the Rock", 
Alttoviulukonsertto nro 3
Morton Feldman: Kaksi kappaletta klarinetille ja jousikvartetille
Franx Berwald: Septetto B-duuri
Gustav Holst: Terzetto
Ludwig van Beethoven: Romanssi nro 2 F-duuri op. 50
Franz Schubert: Sinfonia nro 5 B-duuri D 485
Liput: 21/18/10 €
Kemijärven kirkko
19:00
Pe
26.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
26.4.2019
Tampere Filharmonia
Miekkatanssi II
Santtu-Matias Rouvali
Nemanja Radulović, viulu
Aram Hatšaturjan: Miekkatanssi, 3'
Hatšaturjan: Viulukonsertto, 35'
Hatšaturjan: Musiikkia baletista Spartacus
Tampere-talo, Iso sali
19:00
La
27.4.2019
Jyväskylä Sinfonia
Glamour & Glam goes Hollywood
Jari Puhakka
Liput: 38 / 36 / 28 € teatterin lippumyymälästä;
40,50 / 38,50 / 30 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
La
27.4.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Lastenmusiikin ikivihreät
Eeva-Leena Pokela, kantele ja laulu
Lastenmusiikkiorkesteri Loiskis
Liput: 18/8 €
Toinen esitys: klo 16.00
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali
14:00
La
27.4.2019
Savonlinnan Orkesteri
Vappushow
Teemu Takanen
Savonlinna Big Band
Savonlinna-kuoro
Savonlinnan Teatteri
Savonlinnasali
19:00
La
27.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Wozzeck
Hannu Lintu
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Alban Berg: Wozzeck
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
28.4.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Sotilaan tarina"
Kamarisarja III
Soila Häkkinen, viulu
Kiira Siikavirta, kontrabasso
Karoliina Komulainen, klarinetti
Sho Kubota, perkkussiot
Jari Lehtosaari, pasuuna
Jaakko Gummerus, trumpetti
Lucian Dancescu, fagotti
Mikko Paananen, kertoja
Igor Stravinsky: Sotilaan tarina
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 €  lapset alle 16v, opiskelijat,  varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
15:00
Su
28.4.2019
Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä -kamarimusiikkikonsertti
Tatevik Ayazyan, viulu, Elina Sipilä, sello, Ville Hautakangas, piano
Hanna Parviainen ja Tatevik Ayazyan, viulu
Cristian Moré Coloma ja Kari Nikkanen, oboe, Jarmo Hyväkkö ja Reetta Näätänen, klarinetti, Aleksei Dmitriev ja Alexandr Veryukhanov, fagotti, Aleksi Mäkimattila ja Pauliina Koskela, käyrätorvi
Arno Babajanian: Pianotrio, 23'
Alfred Schnittke: Moz-Art, 5'
Wolfgang Amadeus Mozart: Serenadi nro 12 c-molli, 22'
Tampere-talo, Pieni sali
15:00
Ti
30.4.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Kevään riemua-Sing Along!
Petri Juutilainen
Tervetuloa laulamaan yhdessä orkesterin kanssa ja ottamaan vastaan vappu iloisen laulun raikuessa.
“Kevät toi, kevät toi muurarin”, “Sinä lähdit pois” ja “Poplaulajan vapaapäivä“ siivittävät riemulliseen kevään juhlintaan.
Illan juontaa kulttuurijohtaja Sari Kaasinen.
Liput: 22/20/8 €
Carelia-sali
19:00
Ti
30.4.2019
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti
Kotkan konserttitalo
19:00
Ti
30.4.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Rakuunasoittokunta
Vappuaatto viihteellä
Vytautas Lukočius
Marjukka Tepponen, sopraano
Liudas Mikalauskas, baritoni
Liput: 30 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Lappeenranta-sali
19:00
Ti
30.4.2019
Oulu Sinfonia
Vappu!
Minna Pensola, viulu
Antti Tikkanen, viulu
Iiro Rantala, piano
Liput: 37/27/17 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Ti
30.4.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
30.4.2019
Tapiola Sinfonietta
Vappuaaton alkusoitto
Espoon kulttuurikeskus
18:00
Ti
30.4.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Vappukonsertti
James Lowe
Vaasan kaupungintalo
19:00
Ke
1.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Taavi Oramo
KOLIZIO, vaskiyhtye
Niina Lahtinen, näyttelijä
Musiikkitalo
12:00
Ke
1.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Vappumatinea
Taavi Oramo
KOLIZIO, vaskiyhtye
Niina Lahtinen, näyttelijä
Musiikkitalo
14:00
Ke
1.5.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Vappu @ Musiikkikeskus
Jarkko Kiiski
Mari Palo ja Hannu Lehtonen
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet / 11 € lapset alle 16v,
Vappupaketti: 65 € permanto / 59 € parvet ja kausikorttiasiakkaat permanto / 55 € kausikorttiasiakkaat parvet / 29 € lapset alle 16v (sis. buffet ja konsertti) > Buffa 32 / 18, konserttiliput: 33 € permanto / 27 € parvet / 11 € lapset alle 16v
Kuopion Musiikkikeskus
15:00
Ke
1.5.2019
Kymi Sinfonietta
Vappukonsertti
Kouvolan kaupungintalo
12:00
Ke
1.5.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Vappumatinea
Jan Söderblom
Sibeliustalo
13:00
Ke
1.5.2019
Lapin kamariorkesteri
Vappukonsertti
"Mestari Willbergin seurassa"
Pepe Willberg, laulaja & juontaja
Ohjelmassa niin Pepe Willbergin kuin muidenkin klassikoita ja tietenkin yllätyksiä!
Liput: 21/18/10 €
Toinen esitys: klo 14
Korundi
12:00
Ke
1.5.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Tesar Jazz Band
Vappukonsertti
Vapaa pääsy
Kauppakeskus Stella
12:00
Ke
1.5.2019
Pori Sinfonietta
Vappukonsertti
Heikki Elo
Maria Lund, laulu
Promenadikeskus
14:00
Ke
1.5.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vappukonsertti: Oon voimissain!
Annika Eklund, laulu
Mikael Konttinen, laulu
Rauno Lehtinen: Vaalenpunaista shamppanjaa, sov. Antti Rissanen
Cutugno Salvatore: Olen suomalainen, sov. Antti Rissanen, 4'
Veikko Samuli, san. Kari Tapio: Myrskyn jälkeen, sov. Antti Rissanen, 3,03'
Barry Mason, Les Reed: Delilah, sov. Antti Rissanen, 3,25'
Michele Gilliam, John Edmund Andrew Phillips: Kalajoen hiekat, sov. Antti Rissanen, 2,45'
Petri Laaksonen, san. Veli-Pekka Lehto: Sata salamaa, sov. Antti Rissanen, 3,04'
Dino Fekaris, Frederick J Perren: Oon voimissain, sov. Antti Rissanen, 3,51'
Jeff Barnell: Tummat silmät ruskea tukka, sov. Antti Rissanen, 3,24'
Kick Dandy, Pino Marchese: Luotan sydämen ääneen, sov. Antti Rissanen, 3,34'
Marko Kolehmainen: Tuhat Yötä, sov. Antti Rissanen, 4,40'
Gösta Erik Sundqvist: Pohjois-Karjala, sov. Antti Rissanen, 4,57'
Kerkko Koskinen: Milloin, sov. Antti Rissanen, 3,03'
Kolme kovaa potpuri, sov. Antti Rissanen
Kassu Halonen, Kristian Jernström, Vexi Salmi: Surun pyyhit silmistäni pois, sov. Antti Rissanen, 3,21'
Kerkko Koskinen: Shanghain valot, sov. Antti Rissanen, 3,03'
Veikko Samuli: Huone 105, sov. Antti Rissanen, 3,30'
Malgoni Gualtiero: Hopeinen kuu, sov. Antti Rissanen, 3,21'
Maija Paavonen: Lähtisitkö, sov. Antti Rissanen, 4,34'
Rauno Lehtinen: Muistan kesän, sov. Antti Rissanen, 3,47'
Matti Ruohonen: Kaiken takana on nainen, sov. Antti Rissanen, 3'
Tero Vaara: Vielä on kesää jäljellä, sov. Antti Rissanen, 3,16'
Victor Willis: Miestrippari (YMCA), sov. Antti Rissanen, 3,46'
Liput: 25/20 €
Seinäjoki-sali
16:00
Ke
1.5.2019
Tampere Filharmonia
Vappukonsertti I
Petri Komulainen
tampere-talo, Iso sali
13:00
Ke
1.5.2019
Tampere Filharmonia
Vappukonsertti II
Petri Komulainen
Tampere-talo, Iso sali
15:00
Ke
1.5.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Vappu Paulan kanssa – Valborg med Paula
Markku Johansson
Paula Koivuniemi, laulu
Liput: 23 / 18 / 9 €
Turun konserttitalo
15:00
To
2.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 4.5.
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
3.5.2019
Jyväskylä Sinfonia
Tango nuevo – Piazzollaa Lutakossa
Henrik Sandås, bandoneón
Nahoko Kinoshita, oboe
Kristjan Parts, klarinetti
Jussi Järvenpää, käyrätorvi
Niina Tuunainen, viulu
Kaisamari Hiltunen, viulu
Maria Mangeloja, alttoviulu
Juha Malmivaara, sello
Jani Koskela, kontrabasso
Astor Piazzollan musiikkia
Liput: 15 / 13 / 7 € teatterin lippumyymälästä;                 
17,50 / 14,50 / 8,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Tanssisali Lutakko
20:00
Pe
3.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 13
Pablo Heras-Casado
Joonas Ahonen, piano
Emil Holmström, piano
Bernd Alois Zimmermann: Dialoge, konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille       
Anton Bruckner: Sinfonia nro 2 c-molli
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Joonas Ahonen, piano
Emil Holmström, piano
Franz Schubert: Fantasia f-molli D 940
Musiikkitalo
19:00
La
4.5.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Blendulf & Antikainen
Daniel Blendulf
Otto Antikainen, viulu
Edvard Grieg: Holbergin ajoilta
Joseph Haydn: Viulukonsertto C-duuri
Antonín Dvořák: Nocturne
Béla Bartók: Divertimento
Liput: 25/20/10 €
Snellman-sali
19:00
La
4.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Liput: 15-109 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
5.5.2019
Tapiola Sinfonietta
Yllätys
Kamus-kvartetti:
Terhi Paldanius, viulu
Jukka Untamala, viulu
Jussi Tuhkanen, alttoviulu
Petja Kainulainen, sello
Sellosali
15:00
Su
5.5.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Ranskalainen iltapäivä – Fransk eftermiddag
Juha-Pekka Vikman, viulu
Susanna Suorttanen, viulu
Sauli Kulmala, alttoviulu
Katja Kolehmainen, sello
Megumi Nakazawa, trumpetti
Anna-Maija Laiho ihekweazu, pasuuna
Anna Kulmala, piano
Gabriel Fauré: Jousikvartetto e-molli op. 121, 25´
Jacques Castérède: Concertino trumpetille, pasuunalle ja pianolle, 13´
Claude Debussy: Pianotrio G-duuri, 18´
Turun linna
15:00
Ke
8.5.2019
Jyväskylä Sinfonia
Teatteria ja sirkushuveja
Eero Lehtimäki
Jeffrey Biegel, piano
Sakari Männistö, jongleeraus
P.D.Q. Bach: Concerto for Simply Grand Piano and Orchestra, 30'
Lotta Wennäkoski: Jong, 18'
Frédéric Chopin: Andante spianato et grande polonaise brillante, 15'
Aaron Copland: Music for the Theatre, 24'
Liput: 27 / 25 / 10 €; S-Etukortilla 25 / 23 / 8 € teatterin lippumyymälästä; 
29,50 / 27,50 / 12,50 € (hinnat sisältävät palvelumaksut) Lippupiste
Jyväskylän teatteritalo
19:00
Ke
8.5.2019
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita
Kotkan konserttitalo
19:00
Ke
8.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Soiva kirjasto Karkkila
Jonne Grans, kitara
Matti Pulkki, harmonikka
Lohjan kaupunginorkesterin jousikvintetti
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit, op. 1 jousikvintetille
Kalle Vainio: OLIO (2018) harmonikalle, kitaralle ja sellolle
Timo Alakotila: "Louhos" (2 vl, kitara, harmonikka, basso)
Heikki Valpola: Kesäpäiviä (1982) harmonikalle, kitaralle, viululle, alttoviululle, sellolle ja kontrabassolle
Karkkilan kirjasto
19:00
Ke
8.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 15
David Zinman
Gustav Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 Es-duuri "Eroica" op. 55
Musiikkitalo
19:00
Ke
8.5.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Brexit Music – Englantilaista barokkia
FiBO Players
Musiikkitalo
13:00
Ke
8.5.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Nuorten solistien konsertti – Unga solisters konsert
David Claudio
Ohjelma ilmoitetaan myöhemmin
Liput: 23 / 18 / 9 €
Sigyn-sali
19:00
To
9.5.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Kiitos Jurjen!!
Jurjen Hempel
Anssi Karttunen, sello
Felix Mendelssohn: Meerestille und glückliche Fahrt, op. 27, 12'
Magnus Lindberg: Sellokonsertto nro 2, 20'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5, 31'
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
9.5.2019
Kymi Sinfonietta
Nuoret solistit
Esa Heikkilä
Kotkan-seudun ja Pohjois-Kymen musiikkiopiston oppilaita
Kuusankoskitalo
19:00
To
9.5.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Veriko Tchumburidze, viulu
Leevi Madetoja: Kullervo - sinfoninen runo op. 15, 15'
Max Bruch: Skottilainen fantasia op. 46, 30'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 op. 92 A-duuri, 36'
Sibeliustalo
19:00
To
9.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Soiva Kirjasto
Jonne Grans, kitara
Matti Pulkki, harmonikka
Lohjan kaupunginorkesterin jousikvintetti
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit, op. 1 jousikvintetille
Kalle Vainio: OLIO (2018) harmonikalle, kitaralle ja sellolle
Timo Alakotila: "Louhos" (2 vl, kitara, harmonikka, basso)
Heikki Valpola: Kesäpäiviä (1982) harmonikalle, kitaralle, viululle, alttoviululle, sellolle ja kontrabassolle
Lohjan kirjasto
19:00
To
9.5.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Iltasoitto keltaisessa salissa
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Mikkelin kaupunginorkesterin solistit
W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik
Felix Mendelssohn: Oktetto E-duuri op. 20
Astor Piazzolla: Libertango
Astor Piazzolla: Oblivion
Liput: 19 / 17 / 6 €, 13-16-vuotiaat 6 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Lääninhallitusrakennus
19:00
To
9.5.2019
Oulu Sinfonia
Ikuisuuden kaiut
Christian Lindberg, joht. & pasuuna
Erkki Hirsimäki, pasuuna
Jan Sandström: Echoes of Eternity, konsertto kahdelle pasuunalle ja orkesterille
Aleksandr Borodin: Sinfonia nro 2 b-molli, 28'
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
To
9.5.2019
Seinäjoen kaupunginorkesteri
Angloamerikkalainen ilta
Nils Schweckendiek
Samuel Barber: Medea - Cave of the Heart, 30'
Robin Holloway: Serenade in E flat op. 57, 20'
Benjamin Britten: Sinfonietta op. 1, 15'
Liput: 20/15 €
Seinäjoki-sali
19:00
To
9.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO & Felipe Salles
Felipe Salles
Savoy-teatteri
19:00
To
9.5.2019
Vaasan kaupunginorkesteri
Maailmanmusiikin konsertti
Dimas Ruiz Santos
Abraham Cupeiron, soittimia eri maista
Vaasan kaupungintalo
19:00
Pe
10.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Kolhiintunut luonto
Susanna Mälkki
Christian Tetzlaff, viulu
Enno Poppe: Uusi teos, kantaesitys
Karol Szymanowski: Viulukonsertto nro 1
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3
Musiikkitalo
19:00
Pe
10.5.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Monenlaisia jännäreitä"
John Storgårds
Ismo Eskelinen, kitara
Frank Zappa: "Wind Quintet" & "Times Beach III"
Kalevi Aho: Kitarakonsertto, kantaesitys
Vinko Globokar: La Ronde
Robert Schumann: Symphonische Etüden op. 13, sov. kamariorkesterille Wolfgang Renz
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Pe
10.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 11.5., 14.5., 15.5. (klo 12), 16.5., 18.5. (klo 14), 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Pe
10.5.2019
Tampere Filharmonia
Uudesta maailmasta
Christopher Seaman
Paavali Jumppanen, piano
Carl Maria von Weber: Oberon-alkusoitto, 10'
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 ”Keisarikonsertto”, 38'
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 ”Uudesta maailmasta", 40'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
10.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO & Felipe Salles
Felipe Salles
Kerava-sali
19:00
La
11.5.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Don Quijote
Ensemble Masques
Telemann
Pyhän Ristin kirkko, Rauma
19:00
La
11.5.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Koko perheen animaatioelokuvakonsertti:
Paljon onnea, Kössi Kenguru 50 vuotta!
Eero Lehtimäki
Marzi Nyman, solisti ja livetehosteet
Heikki Prepulan animaatioelokuvat
Liput: 16 € aikuiset / 11 € lapset alle 16v / 48 € perhelippu (sis. 2 aikuista + 2 lasta tai aikuinen + 3 lasta), S-Etukortilla 13 / 8 / 38, alle 1v sylissä veloituksetta, 9-luokkalaisten kulttuurikortti, suositellaan yli 3-vuotiaalle
Kuopion Musiikkikeskus
15:00
La
11.5.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti III
"Monenlaisia jännäreitä"
John Storgårds
Ismo Eskelinen, kitara
Frank Zappa: "Wind Quintet" & "Times Beach III"
Kalevi Aho: Kitarakonsertto
Vinko Globokar: La Ronde
Robert Schumann: Symphonische Etüden op. 13, sov. kamariorkesterille Wolfgang Renz
Liput: 21/18/10 €
Sodankylän valtuustosali
14:00
La
11.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 14.5., 15.5. (klo 12), 16.5., 18.5. (klo 14), 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Su
12.5.2019
Helsingin barokkiorkesteri
Don Quijote
Ensemble Masques
Telemann
Liput: 15-25 €
Musiikkitalo, Camerata
16:00
Su
12.5.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Äidille"
Kamarisarja IV
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät
Kuopion Musiikkikeskus
15:00
Su
12.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kamarimusiikkikonsertti 9
Mostly Mozart
Annika Palas-Peltokallio, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Annemarie Åström, viulu
Camilla Vilkman, alttoviulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Jouko Laivuori, piano
W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle nro 26 b-molli KV 378
Aulis Sallinen: Jousikvartetto nro 4 "Hiljaisia lauluja"
W.A. Mozart: Jousikvintetto nro 2 c-molli KV 406 / KV 516b
Musiikkitalo
15:00
Ti
14.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 15.5. (klo 12), 16.5., 18.5. (klo 14), 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
14.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO feat. Jukka Eskola
Mikko Hassinen
Jukka Eskola
Vuotalo
14:00
Ke
15.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Toccata ja fuuga
Mario Venzago
Jean-Efflam Bavouzet, piano
J.S. Bach - Leopold Stokowski: Toccata ja fuuga d-molli
Sergei Rahmaninov: Paganini-rapsodia
Arthur Honegger: Sinfonia nro 3 "Liturginen"
J.S. Bach - Leopold Stokowski: Ein feste Burg ist unser Gott
Musiikkitalo
19:00
Ke
15.5.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Marjukka Tepponen, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Nicholas Söderlund, basso
Dominante-kuoro
Juhlakuoro
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125 d-molli, 65'
Hämeenlinnan Verkatehdas
19:00
Ke
15.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 16.5., 18.5. (klo 14), 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
12:00
Ke
15.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO feat. Jukka Eskola
Mikko Hassinen
Jukka Eskola
Malmitalo
15:00
To
16.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Toccata ja fuuga
Mario Venzago
Jean-Efflam Bavouzet, piano
J.S. Bach - Leopold Stokowski: Toccata ja fuuga d-molli
Sergei Rahmaninov: Paganini-rapsodia
Arthur Honegger: Sinfonia nro 3 "Liturginen"
J.S. Bach - Leopold Stokowski: Ein feste Burg ist unser Gott
Musiikkitalo
19:00
To
16.5.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Nuorten solistien konsertti
Jutta Seppinen
Liput: 24/22/8 €
Carelia-sali
19:00
To
16.5.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaali
Mats Zetterqvist, valmennus ja viulu
KPKO:n muusikot
Liput: 22/17/7 €, festivaalipassi 50/40/15 €
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali
19:00
To
16.5.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"Pohjoismaiset suosikit"
Sinfoniasarja VIII
Jaakko Kuusisto
Heini Kärkkäinen, piano
Edward Grieg: Pianokonsertto a-molli, op. 16, 30'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2 D-duuri, op. 43, 43'
Liput: 33 € permanto / 27 € parvet, eläkeläiset ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, 9-luokkalaisten kulttuurikortti
- Avoin harjoitus klo 12 , vapaa pääsy
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
To
16.5.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti
Dima Slobodeniouk
Colin Currie, lyömäsoittimet
Marjukka Tepponen, sopraano
Anna Danik, mezzosopraano
Mika Pohjonen, tenori
Nicholas Söderlund, basso
Dominante-kuoro
Juhlakuoro
Kalevi Aho: Sieidi, konsertto orkesterille ja lyömäsoittimille, 36'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 9 op. 125 d-molli, 65'
Sibeliustalo
19:00
To
16.5.2019
Oulu Sinfonia
Pojan ihmetorvi
Johannes Gustavsson
Charlotte Hellekant, mezzosopraano
Shenyang, baritoni
Mahler: Sinfonia nro 10, Adagio, 20'
Mahler: Des Knaben Wunderhorn, 35'
Madetojan sali
19:00
To
16.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Piilometsän soitinsatu
Nicholas Collon
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen
Hector Berlioz: Symphonie fantastique op. 14
Tilaisuus on maksuton, mutta paikat varattava etukäteen alk. 8.4.2019 klo 8 info@versomus.fi
Musiikkitalo
10:00
To
16.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 18.5. (klo 14), 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
16.5.2019
Tampere Filharmonia
Mayojen yö
Santtu-Matias Rouvali
Silvestre Revueltas: La Noche de los Mayas (Mayojen yö), 35'
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 15, 42'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
16.5.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Salome
Leif Segerstam
Anu Komsi, Christian Juslin, Tuija Knihtilä, Tommi Hakala, Sam Furness, Niina Keitel
Richard Strauss: Salome (konserttiversio),100’
Liput: 62 / 55 / 31 €
Turun konserttitalo
19:00
To
16.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO feat. Jukka Eskola
Mikko Hassinen
Jukka Eskola
G Livelab
20:00
Pe
17.5.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaali
Mats Zetterqvist, valmennus ja viulu
KPKO:n muusikot
Liput: 22/17/7 €, festivaalipassi 50/40/15 €
Raatihuone
19:00
Pe
17.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 14
Nicholas Collon
Fazil Say, piano
Julian Anderson: Fantasias
Maurice Ravel: Pianokonsertto G-duuri                       
Hector Berlioz: Symphonie fantastique op. 14
- Myöhäisillan kamarimusiikki:
Fazil Say, piano
Jari Valo, viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Miika Uuksulainen, sello
Fazil Say: Pianokvintetto 
Musiikkitalo
19:00
Pe
17.5.2019
Turun filharmoninen orkesteri
Salome
Leif Segerstam
Anu Komsi, Christian Juslin, Tuija Knihtilä, Tommi Hakala, Sam Furness, Niina Keitel
Richard Strauss: Salome (konserttiversio),100’
Liput: 62 / 55 / 31 €  
Turun konserttitalo
19:00
La
18.5.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Kevään korvalla -kamarimusiikkifestivaali
Mats Zetterqvist, valmennus ja viulu
KPKO:n muusikot
Liput: 22/17/7 €, festivaalipassi 50/40/15 €
Raatihuone
16:00
La
18.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Valoa kyliin!
Tiina Sinkkonen, sopraano
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen sello
Peter Grans kontrabasso
Harmony Sistersin esittämiä lauluja, sov. Peter Grans
Yhteistyössä Lival Oy
Widegård, Sipoo
14:00
La
18.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainita: 22.5.
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
La
18.5.2019
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia Villa Gyllenbergissä
Tapiola Sinfonietta yhtyeitä
Yhteistyössä: Villa Gyllenberg
Muut esitykset: 18.5. (klo 19), 19.5. (klo 16 & 19)
Villa Gyllenberg
16:00
Su
19.5.2019
Tapiola Sinfonietta
Kamarimusiikkia Villa Gyllenbergissä
Tapiola Sinfonietta yhtyeitä
Yhteistyössä: Villa Gyllenberg
Muut esitykset: 19.5. (klo 19)
Villa Gyllenberg
16:00
Ti
21.5.2019
Joensuun kaupunginorkesteri
Katti Matikainen
Jukka Myllys
Silja Sillanpää: Katti Matikainen
Ville Mononen: Nakkirakki
Liput: 15/15/8 €
Carelia-sali
18:00
Ti
21.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Soiva kirjasto Pornainen
Tiina Sinkkonen, sopraano
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen sello
Peter Grans kontrabasso
Harmony Sistersin esittämiä lauluja, sov. Peter Grans
Pornaisten kirjasto
18:00
Ti
21.5.2019
Oulu Sinfonia
Nuoret solistit
Liput: 10 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
19:00
Ke
22.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Keskiviikkosarja 16
Hannu Lintu
Stephen Hough, piano 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 19
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 3 c-molli op. 37 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4 G-duuri op. 58
Musiikkitalo
19:00
Ke
22.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
K.V.G.
Per Kristian Skalstad
Suomen kansallisbaletti
Bernard Herrmann: Psycho
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 8 c-molli op. 110a (jousiorkesterille, sov. Rudolf Barshai)
Igor Stravinsky: Psalmisinfonia
Lippujen hinnat: 15-99 €
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
23.5.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Pekka Kuusisto, viulu
Anders Hillborg: Mantra - Elegy Hommage to Stravinsky
Igor Stravinsky: Viulukonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 104
Kotkan konserttitalo
19:00
To
23.5.2019
Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Klarinettikonsertot livenä
Vytautas Lukočius
Olli Leppäniemi, klarinetti
Paavo Heininen: Klarinettikonsertto op. 136
Carl Nielsen: Klarinettikonsertto
Liput: 25 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, Alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
Konsertista tehdään livetallenne.
Lappeenranta-sali
19:00
To
23.5.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
St. Michel Strings
Kaija Saarikettu, joht. & viulu
Paavo Heininen: Sinfonia concertante da camera, kantaesitys
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 13-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Toinen esitys: 24.5. Helsinki
Martti Talvela -sali, Mikaeli
19:00
To
23.5.2019
Pori Sinfonietta
Satu Sopanen ja tuttiorkesteri 30v. -lastenkonsertti
Satu Sopanen 
Tuttiorkesteri
Promenadisali
18:00
To
23.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 11
Hannu Lintu
Stephen Hough, piano 
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1 C-duuri op. 15
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 Es-duuri "Keisarikonsertto" op. 73
Musiikkitalo
19:00
To
23.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pelléas ja Mélisande
Esa-Pekka Salonen
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Claude Debussy: Pelléas ja Mélisande
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 25.5. (klo 14), 29.5., 31.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
To
23.5.2019
Tampere Filharmonia
Suuri ja kaunis
André de Ridder
Tanja Tetzlaff, sello
Unsuk Chin: Sellokonsertto, 30'
Franz Schubert: Sinfonia nro 9 C-duuri ”Suuri”, 50'
Tampere-talo, Iso sali
19:00
Pe
24.5.2019
Helsingin kaupunginorkesteri
Follow me
Susanna Mälkki
Isabelle Faust, viulu
Jean Sibelius: Satu - En Saga
Ondřej Adámek: Follow me - konsertto viululle ja orkesterille
Béla Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle
Musiikkitalo
19:00
Pe
24.5.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
Suvisoitto -Kesäkauden avajaiset
Atso Almila
Vapaa pääsy
Peräniemen kasino
18:00
Pe
24.5.2019
Kymi Sinfonietta
Sinfoniakonsertti
Olari Elts
Pekka Kuusisto, viulu
Anders Hillborg: Mantra - Elegy Hommage to Stravinsky
Igor Stravinsky: Viulukonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 104
Kuusankoskitalo
20:00
Pe
24.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Andrea Bocelli
Andrea Bocelli, tenori
A. Bocellin kutsuma sopraano
Chorus Ars Musica, Turku
Hartwall-Arena, Helsinki
19:30
Pe
24.5.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
St. Michel Strings
Kaija Saarikettu, joht. & viulu
Paavo Heininen: Sinfonia concertante da camera
Temppeliaukion kirkko
19:00
Pe
24.5.2019
Oulu Sinfonia
Musii-kissa
Jukka Myllys
Katti Matikainen
Nakkirakki
Liput: 8 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali
18:00
Pe
24.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Suuri kuorogaala
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Muut esitykset: 27.5., 28.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
La
25.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pelléas ja Mélisande
Esa-Pekka Salonen
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Claude Debussy: Pelléas ja Mélisande
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 29.5., 31.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
14:00
Su
26.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Sunnuntain pitopöytä sävelten kera Juhlatalo Kokissa
Tiina Sinkkonen, sopraano
Uusimaa-kvintetti:
Kaisa Ivars, viulu
Tanja Kortman, viulu
Heidi Ketola, alttoviulu
Tuure Paalanen sello
Peter Grans kontrabasso
Harmony Sistersin esittämiä lauluja, sov. Peter Grans
Liput: 35€ sis. pitopöydän antimet sekä konsertin
Pöytävaraukset: Sirkka-Liisa Leino 050 517 54 14
Juhlatalo Kokki, Ikkala
13:00
Ma
27.5.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
FiBO-klubi & Klasariklubi – Serkukset kuin ilvekset vai kuin kaksi marjaa
Yllättäviä artistivieraita ja yhteisbenjihyppyjä musiikkigenrejen mereen
G Livelab
19:00
Ma
27.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Suuri kuorogaala
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Muut esitykset: 28.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
28.5.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Pintaa ja syvyyttä"
John Storgårds
Maximillian Hornung, sello
George Rochberg: Cheltenham concerto, ensi kertaa Suomessa
Arvo Pärt: Festina Lente
Vaja Azarashvili: Sellokonsertto, ensi kertaa Suomessa
Josef Suk: Vesnická serenadá (Village Serenade) ko. versio ensi kertaa Suomessa
György Ligeti: Sellokonsertto
Pehr Henrik Nordgren: Transe-Choral op. 67
Liput: 21/18/10 €
Kittilän kirkko
19:00
Ti
28.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Suuri kuorogaala
Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan kuoro
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ti
28.5.2019
UMO Jazz Orchestra
UMO: Esko Linnavalli -sävellyskilpailun finaali
Antti Rissanen
Nouda ennakkolippu Savoy-teatterin lippuluukulta (0 €) tai Lippupisteestä (0,5 € + toimitusmaksu). Ennakkolipulla sisään klo 11:50 asti. Tämän jälkeen mahdollisesti tyhjäksi jääneet paikat täytetään liputtomilla asiakkailla. Kannattaa tulla ajoissa paikalle, koska saliin ei pääse myöhässä.
Savoy-teatteri
12:00
Ke
29.5.2019
Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti IV
"Pintaa ja syvyyttä"
John Storgårds
Maximillian Hornung, sello
George Rochberg: Cheltenham concerto
Arvo Pärt: Festina Lente
Vaja Azarashvili: Sellokonsertto
Josef Suk: Vesnická serenadá (Village Serenade)
György Ligeti: Sellokonsertto
Pehr Henrik Nordgren: Transe-Choral op. 67
Liput: 21/18/10 €
Korundi
19:00
Ke
29.5.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Pullin koulun kevätkonsertti
Aki Alamikkotervo, tenori
Leena Reinman, sopraano
Kimmo Leppälä kvintetti
Yhteistyössä Väänteenjoenseudun kyläyhdistys ry
Pullin koulu, Lohja
19:00
Ke
29.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Vierailukonsertti: Kansainvälinen Mirjam Helin -laulukilpailu, finaali
Hannu Lintu
Musiikkitalo
18:00
Ke
29.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pelléas ja Mélisande
Esa-Pekka Salonen
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Claude Debussy: Pelléas ja Mélisande
Muut esitykset klo 19 ellei toisin mainittu: 31.5.
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
29.5.2019
Tampere Filharmonia
Avaruusseikkailu 2019
Petri Komulainen
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
30.5.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kevätvierailulla Pöyrynhovissa
Jyrki Lasonpalo, konserttimestari
Liput: 20 € ovelta ennen konserttia
Pöyrynhovi, Hirvensalmi
19:00
Pe
31.5.2019
Radion sinfoniaorkesteri
Kansainvälisen Mirjam Helin -laulukilpailun finalistien konsertti
Hannu Lintu
Liput: 37/27/17 € (+ toimituskulut)
Madetojan sali, Oulu
19:00
Pe
31.5.2019
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pelléas ja Mélisande
Esa-Pekka Salonen
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Claude Debussy: Pelléas ja Mélisande
Kansallisooppera, suuri näyttämö
19:00
Ke
5.6.2019
Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Naantalin Musiikkijuhlien konsertti
Osmo Vänskä, joht. & klarinetti
Erin Keefe, viulu
Aaron Copland: Fanfare for a common man, 3'
Joan Tower: Fanfare for the Uncommon Woman, 3'
Olli Kortekangas: Konsertto viululle, klarinetille ja orkesterille, kantaesitys, 25'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 6 op. 104 d-molli, 28'
Lipunmyynti alkaa helmikuussa 2019
Naantalin kirkko
19:00
Ke
5.6.2019
Tampere Filharmonia
Tampereen Sävel: Filharmoninen Club For Five
Ville Matvejeff
Lauluyhtye Club For Five
Tampere-talo, Iso sali
19:00
To
6.6.2019
Kymi Sinfonietta
Pietarin Filharmonia
Kymi Sinfoniettan ja Pietarin Filharmonian yhteiskonsertti
Nikolai Alexeev
Mihail Glinka: Ruslan ja Ljudmila -alkusoitto
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Kuusankoskitalo
19:00
To
6.6.2019
Mikkelin kaupunginorkesteri
Kesäillan valoa
Daniel Raiskin
Marjukka Tepponen, sopraano
Edgar Elgar: Serenadi jousille op. 20
Benjamin Britten: Les Illuminations op. 18
W.A. Mozart: Adagio ja Fuuga c-molli KV 546
Felix Mendelssohn: Jousisinfonia nro 9 C-duuri
Liput: 24,50 / 22,50 / 8 €, 13-16-vuotiaat 8 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi
Kangasniemisali
19:00
Pe
7.6.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti Naantalin musiikkijuhlilla
Sakari Oramo
Jean-Louis Capezzali, oboe
Naantalin kirkko
19:00
Pe
7.6.2019
Kuopion kaupunginorkesteri
"At the movies"
Elokuvasävelmiä
Eero Lehtimäki
Diandra ja Pepe Willberg
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 € lapset alle 16v ja opiskelijat, OP Pohjois-Savon omistaja-asiakkaat 30 € permanto / 25 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä
Kuopion Musiikkikeskus
19:00
Pe
7.6.2019
Kymi Sinfonietta
Pietarin Filharmonia
Kymi Sinfoniettan ja Pietarin Filharmonian yhteiskonsertti
Kymijoen Lohisoitto-festivaalin avajaiskonsertti
Nikolai Alexeev
Mihail Glinka: Ruslan ja Ljudmila -alkusoitto
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5
Kotkan konserttitalo
19:00
Pe
7.6.2019
Lohjan kaupunginorkesteri
Kirkkokonsertti - Cantores Minores
Hannu Norjanen
Cantores Minores
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 2, b-molli op. 52a, ''Hymn of Praise" ("Lobgesang")
Liput: Ticketmaster, lisätietoja cantoresminores.fi
Helsingin tuomiokirkko
19:00
Su
9.6.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti Würzburg Mozartfest -festivaalilla
Sakari Oramo
Radovan Vlatkovic, käyrätorvi
Konsertin tarkka paikka ja kellonaika vielä avoin
Würzburg, Saksa
19:00
Ke
12.6.2019
Suomalainen barokkiorkesteri
Eine kleine Bachmusik – Kirjaston luuttuyö ja aaria
FiBO Players:
Hanna Haapamäki, nokkahuilu
Anni Elonen, viulu
Jussi Seppänen, sello
Eero Palviainen, luuttu
J.S. Bach
Kansalliskirjasto
21:00
To
13.6.2019
Pori Sinfonietta
Pori Organ-festivaali
Tibor Bogányi
David Briggs, urut
David Briggs: Urkukonsertto
Keski-Porin kirkko
19:00
To
25.7.2019
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti Korsholman musiikkijuhlilla
Dalia Stasevska
Cecilia Zilliacus, viulu
Mustasaaren kirkko
19:00