Hae
To 11.4.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Anna Karenina

Mikhail Agrest
Suomen kansallisbaletti
Rodion Štšedrin: Anna Karenina
Muut esitykset: 13.4. (klo 14), 13.4. (klo 18)
Liput: 15-99 €
To 11.4.2019
14:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Aalloilla

Valentin Uryupin
Rebecca Roozeman, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Jan-Paul Roozeman, piano
Henri Dutilleux/Kenneth Hesketh: Au gré? des ondes, 13'
Ludwig van Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C op. 56, 35'
Pe 12.4.2019
19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Helsingin barokkiorkesteri
Matteus-passio

Aapo Häkkinen
Elisabeth Breuer, sopraano
Benno Schachtner, kontratenori
Marcel Beekman, tenori
Jonathan Sells, basso
Cornelius Uhle, basso
Audi Jugendchor
J.S.Bach: Matteus-passio
Liput: 7-37 €
Pe 12.4.2019
18:00
Lakeuden risti

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Johannes-passio

Juhani Lamminmäki
Passio-kuoro, valmennnus Johanna Ojala-Haapala
Kajsa Dahlbäck, sopraano
Essi Luttinen, altto
Niall Chorell, tenori
Petri Antikainen, basso
Jussi Lehtipuu, basso
Johann Sebastian Bach: Johannes-passio, 130'
Liput: 20/15 €
Pe 12.4.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Aida

Patrick Fournillier
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Giuseppe Verdi: Aida
Muut esitykset (kaikki klo 19): 24.4., 26.4., 30.4., 2.5., 4.5.
Liput: 15-109 €
Pe 12.4.2019
19:00
Tampere-talo, iso sali

Tampere Filharmonia
Loud Silents Festival: Laulu tulipunaisesta kukasta

Günter Buchwald
Mauritz Stiller: Laulu tulipunaisesta kukasta (1919)
Jonne Valtonen: Musiikki elokuvaan Laulu tulipunaisesta kukasta, kantaesitys, Tampere Filharmonian tilaus
Kokonaiskesto 120'
Liput 27/20/12/6 €
Pe 12.4.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Uryupin & Trio Roozeman

Valentin Uryupin
Rebecca Roozeman, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Jan-Paul Roozeman, piano
Henri Dutilleux/Kenneth Hesketh: Au gré des ondes, 13'
John Adams: Son of Chamber Symphony, 23'
Ludwig van Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri op. 56, 35'
- Taitelijatapaaminen n. klo 21.00
Pe 12.4.2019
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Virtuoosi – Virtuosen

Håkan Hardenberger, joht. & trumpetti
Joseph Haydn: Konsertto trumpetille ja orkesterille, 14'
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 ”Klassinen”, 15'
Maurice Ravel: Le Tombeau de Couperin, 17’
Robert Planel: Konsertto trumpetille ja jousiorkesterille, 16’
Joni Mitchell: Both sides now (sov. R. Pöntinen), 5’
Jan Lundgren: The Seagull (sov. R. Pöntinen), 4’
Michel Legrand: Cherbourgin sateenvarjot - Sans toi, 5’
Astor Piazzolla: Oblivion trumpetille ja jousille, 5’
Liput: 23 / 18 / 9 €
La 13.4.2019
19:00
Snellman-sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Beethoven 4

Klaus Mäkelä
Senja Rummukainen, sello
Ludwig van Beethoven: Prometheus-alkusoitto
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto
Sauli Zinovjev: Recharged, kantaesitys
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4
Liput: 25/20/10 €
- Konsertti-intro klo 18.15
La 13.4.2019
19:00
Lauttasaaren kirkko, Helsinki

Lohjan kaupunginorkesteri
Pääsiäisien sielunmessut - Mozartin ja Faurén Requiemit

Seppo Murto
Tuuli Lindeberg, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Juho Punkeri, tenori
Heikki Orama, basso
Dominante-kuoro
W.A. Mozart: Requiem
Gabriel Fauré: Requiem