Hae
To 19.9.2019
19:00
Martti Talvela -sali, Mikaeli

Mikkelin kaupunginorkesteri
Flauto Dolce - Nokkahuilun tanssiinkutsu

Erkki Lasonpalo
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Armas Järnefelt: Adagio, 8'
Georg Philipp Telemann: Nokkahuilukonsertto C-duuri, 18'
Jan Sandström: A Dance in the Sub-dominant Quagmire, 10'
Johannes Brahms: Sekstetto G-duuri, op. 36, sov. jousiorkesterille, 35'
Liput 24,50 / 22,50 / 8 €, 12-16-vuotiaat 8 €,  alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa.
Taiteilijavartti klo 18.30
To 19.9.2019
19:00
Madetojan sali

Oulu Sinfonia
Romantiikan sydämessä

Mihhail Gerts
Hannu Alasaarela, piano
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 1 e-molli op. 11, 37’
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 2 c-molli op. 17, 35’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
To 19.9.2019
19:00
Promenadisali

Pori Sinfonietta
Iiro irrottelee

Iiro Rantala, joht. & piano
Iiro soolo, 15'
Iiro Rantala, Teppo Ali-Mattila: Karma, 15'
Iiro Rantala, Teppo Ali-Mattila: Anyone with the heart, 9'47
Iiro Rantala. Freedom, 5'08
Einojuhani Rautavaara: Pelimannit, 6'
W.A. Mozart: Serenadi nro 9 KV 320 "Posthorn" Finale, 4'
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 21 C-duuri, 29'
Iiro Rantala: Tears for Esbjörn, 6'30
Iiro Rantala: Hard score, 6'15
To 19.9.2019
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Torstaisarja 2

Herbert Blomstedt
Joseph Haydn: Sinfonia nro 104 D-duuri "Lontoo"
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73
Liput: 15-46 €
To 19.9.2019
19:00
Tampere-talo, Iso sali

Tampere Filharmonia
Traaginen rakkaustarina

Leo McFall
Javier Perianes, piano
Johannes Brahms: Pianokonsertti nro 1 d-molli op. 15
Sergei Prokofjev: Osia baletista Romeo ja Julia (Koonnut: Leo McFall)
Liput 28/22/15/8 €
To 19.9.2019
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Slaavilaisia satuja

Elim Chan
Yulianna Avdeeva, piano
Nikolai Rimski-Korsakov: Lumityttö, sarja orkesterille, 13'
Frédéric Chopin: Pianokonsertto nro 2 f-molli op. 21, 30'
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 2 c-molli op. 17 ”Vähävenäläinen”, 35'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Muut esitykset: 20.9.
To 19.9.2019
10:00
Lieksan kulttuurikeskus, Brahe-sali

UMO Jazz Orchestra
Taidetestaajat: Blue Notes on Silver Screen

Kirmo Lintinen
Aija Puurtinen, juontaja
Nämä konsertit kuuluvat Suomen Kulttuurirahaston Taidetestaajat-suurhankkeeseen, johon on kutsuttu kaikki Suomen 8-luokkalaiset. Konsertit on tarkoitettu ainoastaan Taidetestaajille. 
To 19.9.2019
13:00
Lieksan kulttuurikeskus, Brahe-sali

UMO Jazz Orchestra
Taidetestaajat: Blue Notes on Silver Screen

Kirmo Lintinen
Aija Puurtinen, juontaja
Nämä konsertit kuuluvat Suomen Kulttuurirahaston Taidetestaajat-suurhankkeeseen, johon on kutsuttu kaikki Suomen 8-luokkalaiset. Konsertit on tarkoitettu ainoastaan Taidetestaajille. 
To 19.9.2019
19:00
Vaasan kaupungintalo

Vaasan kaupunginorkesteri
Tulisuutta ja tunteita

Liisa Makkonen, viulu
Nana Raitaluoto, alttoviulu
Vladimir Reshetko, sello
Zoltán Kodály: Duo viululle ja sellolle, 24´47´´
Ernst von Dohnayi: Trio Serenade op. 10, 21´
Pe 20.9.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Lauluja lauluista

Jukka-Pekka Saraste
Nora Gubisch, mezzosopraano
Hans Werner Henze: Erlkönig
Luciano Berio: Folk Songs
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5