Hae
Ke 23.1.2019
19:00
Sallan kirkko

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Tuulahduksin Kaukoidästä"

Tung-Chieh Chuang
Li-Chin Li, sheng
Arnold Schönberg: Notturno
Wenjing Guo: Sounds from Tibet op. 34, ensi kertaa Suomessa
Franz Schubert: Sinfonia nro 3 D-duuri D 200 
Daníel Bjarnason: Fimm kínversk ljóđ (Five Chinese Poems), ensi kertaa Suomessa
Francis Poulenc: Sinfonietta
Clayde Debussy: Clair de Lune, sov. André Caplet
Liput: 21/ 18/10 €
Toinen esitys: 24.1. Korundi
Ke 23.1.2019
12:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Pieni merenneito

Erkki Lasonpalo
Suomen kansallisbaletti
Tuomas Kantelinen: Pieni merenneito
Muut esitykset: 24.1. (klo 19), 26.1. (klo 14), 29.1. (klo 19), 31.1. (klo 19), 1.2. (klo 19), 6.2. (klo 19), 9.2. (klo 14), 9.2. (klo 19), 12.2. (klo 19)
To 24.1.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Alaston satama

Miguel Harth-Bedoya
Martin Fröst, klarinetti
George Gershwin: Kuubalainen alkusoitto
Aaron Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, harpulle ja pianolle
Samuel Barber: Juorukoulu, alkusoitto
Jennifer Higdon: Loco
Leonard Bernstein: On the Waterfront
To 24.1.2019
19:00
Kouvolan kaupungintalo

Kymi Sinfonietta
Vuodenajat ympäri maailmaa

Andres Mustonen
Itamar Zorman, viulu
Antonio Vivaldi: Kevät, Viulukonsertosta "Vuodenajat"
Joaquin Rodrigo: osia Kevätkonsertosta
Eugène Ysaÿe: Talvilaulu
Astor Piazzolla: Syksy Buenos Airesissa
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
To 24.1.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
"Tuulahduksin Kaukoidästä"

Tung-Chieh Chuang
Li-Chin Li, sheng
Arnold Schönberg: Notturno
Wenjing Guo: Sounds from Tibet op. 34
Franz Schubert: Sinfonia nro 3 D-duuri D 200 
Daníel Bjarnason: Fimm kínversk ljóđ (Five Chinese Poems)
Clayde Debussy: Clair de Lune, sov. André Caplet
Liput: 21/ 18/10 €
To 24.1.2019
19:00
Lappeenranta-sali

Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Öisiä serenadeja

Sesto Quatrini
Tom Nyman, tenori
Jonathan Nikkinen, käyrätorvi
Giovanni Salviucci: Sinfonia da camera, 15'
Benjamin Britten: Serenadi käyrätorvelle ja jousille op. 31, 20'
Arthur Honegger: Sinfonia nro 4 "Delicae Basilienses", 26'
Liput 30 € / 21 €, S-etukortilla 3 € alennus, opiskelijat 6,50 €, alle 16-vuotiaat ilmaiseksi.
To 24.1.2019
19:00
Laurentius-sali, Lohja

Lohjan kaupunginorkesteri
Runonlaulun taikaa

Tuomas Törmi
Karoliina Kantelinen, laulu
Jussi Makkonen, sello
Nazig Azezian, piano
Pekka Jalkanen: Jean Sibelius kohtaa Pedri Shemeikan
Jean Sibelius: Rakastava-sarja
Jean Sibelius: Karelia-musiikista osa Tableau
Toivo Kuula: Kullervon laulu
Toivo Kuula: Tuuti lasta tuonelahan
Toivo Kuula: Chanson sans paroles
Einojuhani Rautavaara: Suomalainen myytti
Jean Sibelius: Impromptu jousiorkesterille
Jean Sibelius: Andante Festivo
To 24.1.2019
19:00
Madetojan sali

Oulu Sinfonia
Enkelin muistolle

Johannes Gustavsson
Guy Braunstein, viulu
Magnus Lindberg: Chorale, 6’
Alban Berg: Viulukonsertto, 27’
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli op. 74, 45’
Liput: 26/21/11 € (+ toimituskulut)
To 24.1.2019
19:00
Promenadisali

Pori Sinfonietta
Energiaa Beethovenista I - Zemtsov & Viola

Alexander Zemtsov, joht. & alttoviulu
W.A. Mozart: Intrada from Bastien e Bastienne KV 50/46b, 2'
Franz Anton Hoffmeister: Viola Concerto in D major, 16'
Igor Stravinsky: Concerto in Rb Dumbarton Oaks, 15'
Ludwig van Beethoven: Symphony no. 3 Op. 55 E flat major "Eroica", 51'
To 24.1.2019
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Nuorta voimaa ja vapauden riemua!

Jukka Untamala, joht. & viulu
Lauri Forsten, piano 
Jukka Tiensuu: Rubato, 5'
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 14, Es-duuri KV 449, 25'
Ermanno Wolf-Ferrari: Kamarisinfonia op. 8, 35'
Liput 20/15 €
- Teos- ja taiteilijaesittely klo 18.15. Seinäjoki-salissa