Hae
Pe 2.10.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Itävaltalaiset sinfoniat

Clemens Schuldt
W. A. Mozart: Sinfonia nro 34 C-duuri K. 338, 21’
Franz Schubert: Sinfonia nro 9 C-duuri ”Suuri” (D944), 50’ 
Liput: 25 | 20 | 10 €
La 3.10.2020
15:00
Malminkartanon kappeli

Suomalainen barokkiorkesteri
Hiljaisuusmusiikkia
Helsinki Early Music Festival

Eero Palviainen, luuttu
La 3.10.2020
18:00
Kannelmäen asema

Suomalainen barokkiorkesteri
Yllätyksiä Kaarelassa

La 3.10.2020
15:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Avain hukassa

Marzi Nyman
Kertoja: Hanna Vahtikari
Marzi Nyman: Avain hukassa, 30'
Teksti: Sanna Mander
Ohjaus: Anne Rautiainen
Visualisointi: Annukka Pykäläinen
Yhteistyössä: Kulps
La 3.10.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Kolmiodraamaa kolmin konstein

Maija Kontunen, barokkiviulu & viulu, ohjelmiston suunnittelija 
Susanna Suorttanen, viulu 
Ramona Wolin-Takala, alttoviulu 
Katja Kolehmainen, barokkisello 
Roi Ruottinen, sello 
Eveliina Kytömäki, cembalo
Anna Kulmala, piano
Juha-Pekka Mikkola, kertoja
François Couperin: L'Apothéose de Lully
Georg Friedrich Händel: osia teoksesta Orlando Furioso 
Jean-Philippe Rameau: Dardanus, Entrée pour les Guerriers
Georg Friedrich Händel: Sarja nro 11 d-molli HWV 437 
Franz Schubert: Pianotrio nro 2 Es-duuri op. 100, osa II Andante con moto 
Leoš Janáček: Jousikvartetto nro 1, “Kreutzer-sonaatti”
Liput: 25 | 20 | 10 €
Ma 5.10.2020
19:00
Saksalaisen kirkon seurakuntasali

Suomalainen barokkiorkesteri
Byrd ja Frescobaldi – Nykytanssia ja varhaisbarokkia

Anna Mustonen, tanssi 
Marianna Henriksson, cembalo
Byrd–Frescobaldi
Ti 6.10.2020
18:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Idylli I

Risto Joost
Janne Mertanen, piano
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
Auri Ahola, koreografia ja tanssi
Richard Wagner: Siegfried-idylli
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 23 A-duuri
Nico Muhly: Étude 3
Maurice Ravel: Couperinin hauta, orkesterisarja
Ti 6.10.2020
18:00
Kanneltalo

Suomalainen barokkiorkesteri
Ilta Pariisissa – Ranskalaisia muotokuvia
Helsinki Early Music Festival

FiBO Players:
Pauliina Fred, traverso
Anthony Marini, viulu
Louna Hosia, sello ja viola da gamba
Petteri Pitko, cembalo
Eero Palviainen, teorbi
Marais – de la Guerre – Hotteterre – Rameau – Telemann
Ke 7.10.2020
19:00
Verkatehdas, Hämeenlinna

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti

József Hárs
Eero Saunamäki, nokkahuilu
Tomas Gricius, postitorvi
Ottorino Respighi: Antiikin aarioita ja tansseja, sarja nro 3 jousille, 16'
Georg Philip Telemann: Nokkahuilukonsertto C-duuri, 17'
W.A. Mozart: Serenadi nro 9 “Postitorvi”, 40'
Toinen esitys: 8.10. Sibeliustalo, Lahti
Ke 7.10.2020
19:00
Kannelkrouvi

Suomalainen barokkiorkesteri
Räpätätiivi
Helsinki Early Music Festival