Hae
Ke 27.2.2019
19:00
Luontokeskus Naava, Pyhätunturi

Lapin kamariorkesteri

Sam Sihvo: Muistoja Pohjolasta
Pekka Niskanen: Memoires du Nord, sovituksen kantaesitys
Karlheinz Stockhausen: Adieu
Luis Pasquet: Adaptation
Pjotor Tšaikovski: Jousisekstetto "Muistoja Firenzestä" d-molli op. 70
Pe 8.3.2019
19:00
Lappeenranta-sali

Lappeenrannan kaupunginorkesteri

Paavo Heininen: Juhlapäivä Lappeenrannassa, kantaesitys, 9'
Luciano Berio: Folk Songs mezzosopraanolle ja orkesterille, 23'
Darius Milhaud: Kamarisinfonia, 'Le Printemps' op. 43, I osa, 4'
Claude Debussy: La Mer, 21'
Ke 27.3.2019
12:00
Jyväskylän teatteritalo

Jyväskylä Sinfonia

Leevi Madetoja: Tanssinäky, 10'
Leif Segerstam: Sinfonia piccola nro 324, Next Spring...("SO-IS-THAW...") (NIIN-IS-TÖ), kantaesitys, 17'
Su 31.3.2019
15:00
Tampere-talo, Pieni sali

Tampere Filharmonia

John Adams: Fellow Traveler, 5'
Timo Ruskeepää: Articles for five, kantaesitys, 14'
Franz Schubert: Jousikvartetto nro 14 d-molli "Tyttö ja kuolema", 45'
Ke 3.4.2019
19:00
Kotkan konserttitalo

Kymi Sinfonietta

Erkki-Sven Tüür: Phantasma, kantaesitys
Kalevi Aho: Viulukonsertto nro 2, 33'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1, 26'
To 4.4.2019
19:00
Sibeliustalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti

Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 5 op. 73 Es-duuri, 38'
Kalevi Aho: Sinfonia nro 17, kantaesitys, 65'
- Klo 18 - 18.30 Johdatus konserttiin, Puusepän sali
Heini Moisio haastattelee Kalevi Ahoa
Pe 12.4.2019
19:00
Tampere-talo, iso sali

Tampere Filharmonia

Mauritz Stiller: Laulu tulipunaisesta kukasta (1919)
Jonne Valtonen: Musiikki elokuvaan Laulu tulipunaisesta kukasta, kantaesitys, Tampere Filharmonian tilaus
Kokonaiskesto 120'
La 13.4.2019
19:00
Snellman-sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

Ludwig van Beethoven: Prometheus-alkusoitto
Camille Saint-Saëns: Sellokonsertto
Sauli Zinovjev: Recharged, kantaesitys
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4
- Konsertti-intro klo 18.15
Pe 10.5.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri

Enno Poppe: Uusi teos, kantaesitys
Karol Szymanowski: Viulukonsertto nro 1
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3
Pe 10.5.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri

Frank Zappa: "Wind Quintet" & "Times Beach III"
Kalevi Aho: Kitarakonsertto, kantaesitys
Vinko Globokar: La Ronde
Robert Schumann: Symphonische Etüden op. 13, sov. kamariorkesterille Wolfgang Renz
Toinen esitys: 11.5. Sodankylän valtuustosali klo 14.00