Hae
Su 25.10.2020
16:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Helsingin barokkiorkesteri
Schumann: Genoveva

Aapo Häkkinen
Carolyn Sampson, sopraano (Genoveva)
Andrew Staples, tenori (Golo)
Johannes Weisser, baritoni (Siegfried)
Vesselina Kasarova, mezzosopraano (Margaretha)
Felix Speer, basso (Hidulfus)
Cornelius Uhle, basso (Drago)
Marcell Krokovay, basso (Balthasar)
Alexander Aigner, baritoni (Caspar)
Arnold Schoenberg Chor
Erwin Ortner, kuoromestari
Kristiina Helin, visualisointi ja puvustus
IC-98, animaatiot
Robert Schumann: Genoveva
Liput 20-70 €
Ti 27.10.2020
19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Helsingin barokkiorkesteri
Schumann: Genoveva

Aapo Häkkinen
Carolyn Sampson, sopraano (Genoveva)
Andrew Staples, tenori (Golo)
Johannes Weisser, baritoni (Siegfried)
Vesselina Kasarova, mezzosopraano (Margaretha)
Felix Speer, basso (Hidulfus)
Cornelius Uhle, basso (Drago)
Marcell Krokovay, basso (Balthasar)
Alexander Aigner, baritoni (Caspar)
Arnold Schoenberg Chor
Erwin Ortner, kuoromestari
Kristiina Helin, visualisointi ja puvustus
IC-98, animaatiot
Helsingin Barokkiorkesteri?
Robert Schumann: Genoveva
Liput 20-70 €
La 14.11.2020
13:30
Concertgebouw, Amsterdam

Helsingin barokkiorkesteri
Schumann: Genoveva

Aapo Häkkinen
Carolyn Sampson, sopraano (Genoveva)
Andrew Staples, tenori (Golo)
Johannes Weisser, baritoni (Siegfried)
Vesselina Kasarova, mezzosopraano (Margaretha)
Felix Speer, basso (Hidulfus)
Cornelius Uhle, basso (Drago)
Marcell Krokovay, basso (Balthasar)
Alexander Aigner, baritoni (Caspar)
Arnold Schoenberg Chor
Erwin Ortner, kuoromestari
Kristiina Helin, visualisointi
IC-98, animaatiot
Robert Schumann: Genoveva
Ma 16.11.2020
19:00
Müpa Budapest

Helsingin barokkiorkesteri
Schumann: Genoveva

Aapo Häkkinen
Carolyn Sampson, sopraano (Genoveva)
Andrew Staples, tenori (Golo)
Johannes Weisser, baritoni (Siegfried)
Vesselina Kasarova, mezzosopraano (Margaretha)
Felix Speer, basso (Hidulfus)
Cornelius Uhle, basso (Drago)
Marcell Krokovay, basso (Balthasar)
Alexander Aigner, baritoni (Caspar)
Arnold Schoenberg Chor
Erwin Ortner, kuoromestari
Kristiina Helin, visualisointi
IC-98, animaatiot
Robert Schumann: Genoveva
Pe 20.11.2020
18:30
Musiikkitalo, Sonore-sali

Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri
Benjamin Britten: Albert Herring

Markus Lehtinen & Chloé Dufresne
Sibelius-Akatemian ooppera ja orkesteri
Markus Lehtinen ja Cloe Dufresne, musiikinjohto
Victoria Newlyn, ohjaus
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu
Taina Relander, puvustussuunnittelu
Tuija Luukkainen, maskeeraussuunnittelu
Eero Erkamo, valosuunnittelu
Benjamin Britten: Albert Herring
Muut esitykset: 21.11., 23.11., 24.11., 26.11., 27.11.
La 21.11.2020
18:30
Musiikkitalo, Sonore-sali

Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri
Benjamin Britten: Albert Herring

Markus Lehtinen & Chloé Dufresne
Sibelius-Akatemian ooppera ja orkesteri
Markus Lehtinen ja Cloe Dufresne, musiikinjohto
Victoria Newlyn, ohjaus
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu
Taina Relander, puvustussuunnittelu
Tuija Luukkainen, maskeeraussuunnittelu
Eero Erkamo, valosuunnittelu
Benjamin Britten: Albert Herring
Muut esitykset: 23.11., 24.11., 26.11., 27.11.
Ma 23.11.2020
18:30
Musiikkitalo, Sonore-sali

Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri
Benjamin Britten: Albert Herring

Markus Lehtinen & Chloé Dufresne
Sibelius-Akatemian ooppera ja orkesteri
Markus Lehtinen ja Cloe Dufresne, musiikinjohto
Victoria Newlyn, ohjaus
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu
Taina Relander, puvustussuunnittelu
Tuija Luukkainen, maskeeraussuunnittelu
Eero Erkamo, valosuunnittelu
Benjamin Britten: Albert Herring
Muut esitykset: 24.11., 26.11., 27.11.
Ti 24.11.2020
18:30
Musiikkitalo, Sonore-sali

Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri
Benjamin Britten: Albert Herring

Markus Lehtinen & Chloé Dufresne
Sibelius-Akatemian ooppera ja orkesteri
Markus Lehtinen ja Cloe Dufresne, musiikinjohto
Victoria Newlyn, ohjaus
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu
Taina Relander, puvustussuunnittelu
Tuija Luukkainen, maskeeraussuunnittelu
Eero Erkamo, valosuunnittelu
Benjamin Britten: Albert Herring
Muut esitykset: 26.11., 27.11.
To 26.11.2020
18:30
Musiikkitalo, Sonore-sali

Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri
Benjamin Britten: Albert Herring

Markus Lehtinen & Chloé Dufresne
Sibelius-Akatemian ooppera ja orkesteri
Markus Lehtinen ja Cloe Dufresne, musiikinjohto
Victoria Newlyn, ohjaus
Sampo Pyhälä, lavastussuunnittelu
Taina Relander, puvustussuunnittelu
Tuija Luukkainen, maskeeraussuunnittelu
Eero Erkamo, valosuunnittelu
Benjamin Britten: Albert Herring
Muut esitykset: 27.11.
Pe 27.11.2020
19:00
Promenadisali

Pori Sinfonietta
Il Maestro di cappella & Cavalleria Rusticana

Tibor Bogányi
Sari Nordqvist, sopraano
Mika Nisula
Marja Haapaniemi
Hannu Niemelä
Margit Westerlund
Petteri Salomaa, baritoni
Domenico Cimarosa: Il maestro di cappella, 30'
Pietro Mascagni: Cavalleria Rusticana, 70'