

80-vuotias Teosto tarjoaa Internetissä ohjelmasarjan musiikista ja sen tekemisestä
Julkaistu 10.3.2008
Teosto täyttää tänä vuonna 80 vuotta. Säveltäjät ja musiikin kustantajat perustivat Teoston vuonna 1928 valvomaan etujaan, jotta he voivat itse keskittyä täysipainoisesti luovaan työhönsä.
"Juhlavuottaan Teosto viettää lähinnä työn merkeissä, mutta haluaa tarjota kaikille suomalaisille hyvää musiikkiohjelmaa helposti Internetin välityksellä", sanoo Teoston toimitusjohtaja Katri Sipilä.
Ohjelmakokonaisuuksia on neljä ja ne vaihtuvat kuukausittain maaliskuusta alkaen. Ne ovat kuultavissa Teoston kotisivuilta, www.teosto.fi avautuvan linkin välityksellä 10.3.2008 alkaen kello 10. Ohjelmasarjan vastaava toimittaja on muusikko Pekka Nissilä.
Vaihtuvia teemoja, pääsisältönä musiikki
Teoston juhlavuoden musiikkiohjelmasarjan lähtökohtana on musiikillinen luova työ, sen periaatteet, toimintamallit ja esilläolo. Sarja koostuu neljästä ohjelmakokonaisuudesta, joiden teemoina ovat musiikin tekeminen ja tekijyys, teoksen elämä ja tulkinta, tyylien maailma sekä kulttuurien vuorovaikutus. Ohjelmissa kuullaan näkökulmia ja kommentteja musiikin tekijöiltä, esittäjiltä ja muilta alalla toimivilta.
Pääasiallinen sisältö ohjelmissa on musiikki. Siitä kuullaan näytteitä mahdollisimman laajasti eri musiikinlajeista, niin koti- kuin ulkomaisestakin repertoaarista.
Sarjan ensimmäinen osa käsittelee musiikin lähtökohtia eli säveltämistä, sanoittamista ja sovittamista. Ohjelman vieraina ovat Kirmo Lintinen ja Veli-Matti Halkosalmi.
http://www.juhlavuosi.fi/