Tors 10.10.2019
19:00
Promenadisali

Pori Sinfonietta
Svenska Kulturfonden i Björneborg 100 år -juhlakonsertti

Jan Söderblom
Cecilia Zilliacus, viulu
Key Ensemble
Lotta Wennäkoski: Hava, 10'
Selim Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille op. 104, 15'
Jean Sibelius: Humoreskit 1, 2, 5 op. 87 ja op. 89, 25'
Jean Sibelius: Kaksi serenadia viululle ja orkesterille op. 69, 13'
Selim Palmgren: Hymn till forsterlandets frihet op. 86, 5'
Tors 10.10.2019
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Tango del Ángel

Henrik Sandås, bandoneon
Astor Piazzolla:
Introduccion al Ángel
Tango del Diablo
Milonga del Ángel
La muerte del Ángel
Romance del Diablo
Vayamos al Diablo
Resurreccion del Ángel
A. Piazzolla: Tango del Ángel
Fernando Franco: Noche de amor
Astro Piazzolla: Tristezas de un Doble A
Fransisco De Caro: Loca Bohemia
Eduardo Arolas: La cachila
Fernando Matos Rodriguez: La cumparsita
Angel Villoldo: El choclo
A. Piazzolla: Tango ballet
Encore: Astor Piazzolla: Milonga loca
Sovitukset Astor Piazzolla, orkestraatiot Henrik Sandås
Tors 10.10.2019
19:00
Musiikkitalo

Suomalainen barokkiorkesteri
Apollo ja Dafne

Georg Kallweit
Silvia Frigato, sopraano
Gyula Orendt, baritoni
Georg Friedrich Händel: Sarja oopperoista Ariodante ja Alcina
Pietro Locatelli: Concerto grosso ”Il Pianto d`Arianna” 
Francesco Maria Veracini: Alkusoitto nro 6
Georg Friedrich Händel: Kantaatti Apollo e Dafne
- Helsingin kaupunginorkesterin ollessa konserttikiertueella Suomalainen barokkiorkesteri (FiBO) vierailee HKO:n III-konserttisarjassa
Tors 10.10.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Tripla

Kalle Kuusava
Suomen kansallisbaletti
Max Richter: Infra
Pjotr Tšaikovski: Serenadi jousille
Frédéric Chopin: The Concert
Muut esitykset: 12.10.
Liput: 15-90 €
Tors 10.10.2019
14:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Iltapäiväkonsertti 1

Ryan Bancroft
Jukka Rantamäki, juontaja
Tōru Takemitsu: How slow the wind
Jean Sibelius: Sinfonia nro 6
Fre 11.10.2019
18:00
Oulun Lääninhallituksen talo, Valkoinen Sali

Kemin kaupunginorkesteri
Komsi
Uuden Musiikin Lokakuu -festivaali

Piia Komsi
Meri-Lapin jousikvartetti
Tapio Tuomela: Yoik & fishing scene for soprano and string quartet
Aija Puurtinen: Bön 
Alberto Ginastera: Jousikvartetto nro 3 op. 40 (1973), 24’
Muut esitykset: 12.10. (klo 14) Tornio, Aineen taidemuseo
Fre 11.10.2019
10:00
Kuopion Musiikkikeskus

Kuopion kaupunginorkesteri
Vanhusten päiväkonsertti

Atso Almila
110-vuotishistoriikki ja multimediaesitys
Historiikin ohjelma:
Felix Mendelssohn: Pianotrio nro 1 (yksi osa)
Francois-Adrien Boieldieu: Alkusoitto oopperasta Bagdadin kalifi
Pietro Mascagni: Intermezzo oopperasta Cavalleria Rusticana
Jean Sibelius: Jääkärinmarssi
Franz Schubert: Rosamunde
Jean Sibelius: Karelia-sarja, osa Balladi
Francois-Adrien Boieldieu: Alkusoitto oopperasta Bagdadin kalifi
Edward Elgar: Pomp & Circumstance
Liput: 7 € / Saattajat 2 €
- Järj. Kuopion kaupunginorkesteri, Kuopion kaupungin kotihoito ja Kuopion kaupungin vanhusneuvosto
Fre 11.10.2019
19:00
Saamelaiskulttuurikeskus Sajos, Inari

Lapin kamariorkesteri
Viihdekonsertti ´Marzin maailma`

Marzi Nyman, joht. & kitara
Musiikin monitaiturin omia sävellyksiä sekä sovituksia tunnetuista hiteistä
Liput: 25/20/10 €
Fre 11.10.2019
19:00
Martti Talvela -sali, Mikaeli

Mikkelin kaupunginorkesteri
Lappeenrannann kaupunginorkesteri
Saimaa Sinfonietta - Beethovenin kahdeksas

Erkki Lasonpalo
Mika Paajanen, käyrätorvi
Armas Järnefelt: Sarja pienelle orkesterille, 15'
Richard Strauss: Käyrätorvikonsertto nro 2, 18'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri op. 93, 26'
Liput: 27,50 / 25,50 / 10 €, 12-16-vuotiaat 10 €, alle 12-vuotiaat ilmaiseksi maksavan asiakkaan seurassa.
- Taiteilijavartti klo 18.30
Fre 11.10.2019
19:00
Raahesali

Oulu Sinfonia
Mozart-festivaali

Johannes Gustavsson
Markku Korhonen, klarinetti
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri KV 622, 31’
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli KV 550, 28’
Brahe Classica tilauskonsertti