Fre 24.1.2020
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Noseda & Bruckner

Gianandrea Noseda
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9
Fre 24.1.2020
19:00
Jyväskylän teatteritalo

Jyväskylä Sinfonia
La Bohème

Ville Matvejeff
Anamarija Knego/Marjukka Tepponen
Aljaz Farasin, Kevin Greenlaw, Kaisa Ranta
Tapani Plathan, Markus Nieminen, Juha Kotilainen
Aleksi Keurulainen, Topi Suutari, Sami Tabell/Iiro Uusitalo
Jyväskylän Oopperakuoro
Vox Aurea
Giacomo Puccini: La Bohème
Muut esitykset: 30.1., 31.1., 7.2. ja 8.2.
Fre 24.1.2020
19:00
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Chydenius & musiikki

Niamh McKenna, huilu
Elina Mustonen, cemablo & näyttelijä
Johanna Isokoski, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Kokkola-kvartetti
Rabbe Smedlund, näyttelijä
Juha Vuorinen, näyttelijä
Vesa Tapio Valo, ohjaus & käsikirjoitus
Gaetano  Pugnani: Orkesterikvartetto III A-duuri, osat 1-2, 9'
Lebrecht Julius Schulz: Cembalokvartetto e-molli, 10'
Antonio Sacchini: Jousikvartetto C-duuri op. 2/3, 8' 
Giovanni Battista Pergolesi: Stabat Mater, osat 1-3, 9' 
Giuseppe Maria Giacchino Cambini: Huilukvartetto D-duuri  op. 1/5, 14'
Christian Ernst Graf: Jousikvartetto G-duuri  op. 17/3, 2. osa, 2'
Gaetano Pugnani: Orkesterikvartetto II Es-duuri, osat 1-3, 12'
- Dramatisoitu konsertti ja levynjulkaisutilaisuus
Yhteistyössä: Kokkolan kaupunginteatteri
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Kaikki teokset ovat Suomen ensiesityksiä paitsi Pergolesin Stabat Mater.
- Konsertti-intro klo 18.15
Fre 24.1.2020
10:00
Kuopion Musiikkikeskus

Kuopion kaupunginorkesteri
Sirkushuveja
Päiväkotiesitys

Jackie Shin
Sakari Männistö, jonglööri
Liput: 6 € lapsi / Ohjaajat veloituksetta
Fre 24.1.2020
19:00
Luontokeskus Naava, Pyhätunturi

Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti I
"Nokkahuilumagiaa"

Lucie Horsch, nokkahuilut ja musiikillinen johto
Alexandra Nepomnyashchaya, cembalo ja piano
Johann Sebastian Bach / Leopold Stokowski: Preludi E-duuri partitasta sooloviululle nro 3 BWV 1006
Leonardo Leo: Konsertto G-duuri
Franz Schreker: Der Wind (Tuuli) Grete Wiesenthalin runon mukaan
Antonio Vivaldi: Konsertto G-molli "La Notte" RV 104
Georg Philipp Telemann: Konsertto F-duuri TWV 51:F1
Nikolai Peiko: Decimetto
Lotta Wennäkoski: Zeng
J.S. Bach: Konsertto d-molli BWV 1059
Fre 24.1.2020
19:00
Oulun teatteri

Oulu Sinfonia
Fidelio

Huba Hollókői
Tuomas Parkkinen, ohjaus
Risto Laitinen, kuoron johtaja ja valmennus
Kristian Heberg, korrepetiittori
Leena Vallisaari, suomennos ja tekstitys
Pasi Räbinä, pukusuunnittelu
Kalle Nurminen, lavastus
Jukka Kyllönen, valosuunnittelu
Jari Niemi, äänisuunnittelu
Eija Juutistenaho, kampaukset ja maskit
Pasi Hiltula, musiikkijärjestäjä
Joseph Ferdinand Sonnleithner ja Georg Friedrich Treitschke Jean-Nicolas Bouillyn tekstin pohjalta, libretto
Silja Aalto, Leonore
Kenneth Tarver, Florestan
Heikki Kilpeläinen, Pizarro
Kristjan Moisnik, Don Fernando
Virva Puumala, Marzelline
Aki Saarela, Jaquino
Petri Lindroos, Rocco
Tuiran kamarikuoro
Cassiopeia
Ludwig van Beethoven: Fidelio
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu): 25.1. (klo 13), 29.1., 31.1.
Liput: 48,50/44/35 €, sisältäen toimituskulut
Fre 24.1.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Ariadne auf Naxos

Hannu Lintu
Suomen kansallisoopperan solistit ja kuoro
Richard Strauss: Ariadne auf Naxos
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 29.1., 31.1., 4.2., 6.2., 8.2. (klo 14), 13.2., 15.2.
Fre 24.1.2020
19:00
Tampere-talo, Iso sali

Tampere Filharmonia
Erään enkelin muistolle

Sian Edwards
Ilja Gringolts, viulu
Robert Schumann: Alkusoitto näyttämömusiikista Manfred op. 115, 12'
Alban Berg: Viulukonsertto "Dem Andenken eines Engels", 22'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3 F-duuri op. 90, 33'
Liput 28/22/15/8 €
Fre 24.1.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Beethoven VII

Klaus Mäkelä
Petri Aarnio, viulu
Tuomas Lehto, sello
Alberto Ginastera: Variaciones concertantes
Väinö Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
- Avoin kenraaliharjoitus
Konserttiesittely, Klaus Mäkelä
Konsertin jatkot
Fre 24.1.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Kiinalainen uusivuosi

Tianyi Lu
Huan Mengla, viulu
Huang Ruo: Folk Songs, 12’
He Zhanhao & Chen Gang: Butterfly Lovers' Violin Concerto, 29’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 e-molli op. 95, ”Uudesta maailmasta”, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €