Ons 5.2.2020
13:00
Musiikkitalo

Suomalainen barokkiorkesteri
Rakkaudella, FiBO – Barokkia Italian mestareilta

FiBO Players:
Miikka Saarinen, trumpetti  
Anthony Marini ja Anni Elonen, viulu
Lea Pekkala, sello
Petteri Pitko, cembalo
Chédeville, Porpora, D. Scarlatti, Stradella, Vivaldi
Ons 5.2.2020
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Bajadeeri

Benjamin Pope
Suomen kansallisbaletti
Natalia Makarova, Ludvig Minkus: Bajadeeri
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 7.2.
Tors 6.2.2020
18:00
Kulttuurikeskus Poleeni, Pieksämäki

Jyväskylä Sinfonia
Kaamoksen kaatajaiset

Atso Almila
Vilmos Szabadi, viulu
Eduard Toldrà: Suite en Mi, 25'
Henryk Wieniawski: Viulukonsertto nro 2, 20'
Franz Schubert: Sinfonia nro 8, Keskeneräinen, 23'
W.A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu, 7'
Liput: 20 / 10 €
Tors 6.2.2020
19:00
Kaukametsän sali, Kajaani

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti

Jan Söderblom, joht. & viulu
Edward Grieg: Holbergin ajoilta, 18”
Johann Sebastian Bach: Konsertto viululle E-duuri, BWV 1042, 20'
Béla Bartók: Romanialaisia kansantansseja, 7'
Hans Gál: Music for String Orchestra, op. 73, ensi kertaa Suomessa, 20'
Tors 6.2.2020
10:00
Kuopion Musiikkikeskus, Lämpiö ja Konserttisali

Kuopion kaupunginorkesteri
Tarinallinen konsertti kehitysvammaisille

Sari Lajunen, varhaisiän musiikkipedagogi
Aino-Reeta Komulainen, varhaisiän musiikkipedagogi
Liput: 4,50 € / Ohjaajat ja avustajat veloituksetta
Muut esitykset: 6.2. Kummilapsikonsertti (ryhmät 1-2) (klo 17.30)
Tors 6.2.2020
19:00
Sibeliustalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfoniakonsertti

Jörg Widmann, joht. & klarinetti
Jörg Widmann: Con brio, 12'
Jörg Widmann: 180 Beats per minute (string sextet), 6'
Carl Maria von Weber: Klarinettikonsertto 1 op. 73 f-molli, 20'
Jörg Widmann: Fantasie for solo clarinet, 7'
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 40 KV 550 g-molli (2. versio), 30'
Tors 6.2.2020
19:00
Sodankylän kunnan valtuustosali

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Tiloja, kuvia ja käänteitä"

John Storgårds
Mikko-Pekka Svala, fagotti
Noora Van, kontrafagotti
Paul Petterson: At the Still Point of the Turning World, ensi kertaa Suomessa
Elena Firsova: Winter Music
Tomi Räisänen: Axis Mundi, kaksoiskonsertto fagotille, kontrafagotille ja kamariorkesterille (2020), kantaesitys
Aaron Jay Kernis: Musica Celestis
Modest Musorgski: Näyttelykuvia, sov. kamariorkesterille Wolfgang Rentz, sov. ensi kertaa Suomessa
Muut esitykset: 7.2. Korundi
Tors 6.2.2020
19:00
Madetojan sali

Oulu Sinfonia
Aikamatkailijat

Johannes Gustavsson
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3 C-duuri op. 52, 32'
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8 F-duuri op. 93, 26'
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Tors 6.2.2020
19:00
Promenadisali

Pori Sinfonietta
Karjalan sinfoniaorkesteri
The River

José María Moreno
Junhee Kim, piano
Bedřich Smetana: Moldau
Selim Palmgren: Pianokonsertto nro 2 "The River"
Jean Sibelius: Sinfonia nro 2
Yhteistyössä Palmgen-festivaalin/ Palmgren seuran kanssa
Tors 6.2.2020
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Vaasan kaupunginorkesteri
Mielenmaisemia

Ari Rasilainen
Aarne Pelkonen, baritoni
Jean Sibelius: Six Songs, op. 36 (arr. for baritone and orchestra)
Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro: Hai già vinta la causa!, 4’
Richard Wagner: Tannhäuser (WWV 70) (sov. Kalevi Olli)
Pjotr Tšaikovski: Eugene Onegin op. 24, 5´
Trad.: Eteläpohjahlaisia Lauluja (sov. Kalevi Olli) nro 3. Niin kauan minä tramppaan, 1’
Peter Maxwell Davies: An Orkney Wedding, with Sunrise J. 205, 13’
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 3 a-molli, op. 56 "Skottilainen", 41’
Liput: 25/20 €