Fre 24.1.2020
19:00
Tampere-talo, Iso sali

Tampere Filharmonia
Erään enkelin muistolle

Sian Edwards
Ilja Gringolts, viulu
Robert Schumann: Alkusoitto näyttämömusiikista Manfred op. 115, 12'
Alban Berg: Viulukonsertto "Dem Andenken eines Engels", 22'
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3 F-duuri op. 90, 33'
Liput 28/22/15/8 €
Fre 24.1.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Beethoven VII

Klaus Mäkelä
Petri Aarnio, viulu
Tuomas Lehto, sello
Alberto Ginastera: Variaciones concertantes
Väinö Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
- Avoin kenraaliharjoitus
Konserttiesittely, Klaus Mäkelä
Konsertin jatkot
Fre 24.1.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Kiinalainen uusivuosi

Tianyi Lu
Huan Mengla, viulu
Huang Ruo: Folk Songs, 12’
He Zhanhao & Chen Gang: Butterfly Lovers' Violin Concerto, 29’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 e-molli op. 95, ”Uudesta maailmasta”, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €
Lör 25.1.2020
13:00
Oulun teatteri

Oulu Sinfonia
Fidelio

Huba Hollókői
Tuomas Parkkinen, ohjaus
Risto Laitinen, kuoron johtaja ja valmennus
Kristian Heberg, korrepetiittori
Leena Vallisaari, suomennos ja tekstitys
Pasi Räbinä, pukusuunnittelu
Kalle Nurminen, lavastus
Jukka Kyllönen, valosuunnittelu
Jari Niemi, äänisuunnittelu
Eija Juutistenaho, kampaukset ja maskit
Pasi Hiltula, musiikkijärjestäjä
Joseph Ferdinand Sonnleithner ja Georg Friedrich Treitschke Jean-Nicolas Bouillyn tekstin pohjalta, libretto
Silja Aalto, Leonore
Kenneth Tarver, Florestan
Heikki Kilpeläinen, Pizarro
Kristjan Moisnik, Don Fernando
Virva Puumala, Marzelline
Aki Saarela, Jaquino
Petri Lindroos, Rocco
Tuiran kamarikuoro
Cassiopeia
Ludwig van Beethoven: Fidelio
Muut esitykset (klo 19 ellei toisin mainittu)): 29.1., 31.1., 1.2., 7.2., 8.2.
Liput: 48,50/44/35 €, sisältäen toimituskulut
Lör 25.1.2020
14:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Bajadeeri

Benjamin Pope
Suomen kansallisbaletti
Natalia Makarova, Ludvig Minkus: Bajadeeri
Muut esitykset (klo 19, ellei toisin mainittu): 30.1., 1.2., 5.2., 7.2.
Sön 26.1.2020
14:00
Felix Krohn-sali, Konserttitalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Kamarimusiikkikonsertti

Sinfonia Lahden muusikoita
Sön 26.1.2020
19:00
Vihdin kirkko

Lohjan kaupunginorkesteri
Romantiikan mestarit

Lotta Koponen, viulu
Hanna Lipiäinen, viulu
Pia Sävelkoski, alttoviulu
Jukka Tyrväinen, sello
Johanna Karjalainen, piano
Robert Schumann: Pianokvintetto op. 44
Johannes Brahms: Pianokvartetto c-molli, op. 60
Sön 26.1.2020
14:00
Madetojan sali

Oulu Sinfonia
Kamarikonsertti

Oulu Sinfonian kamarimuusikot
Kamarimusiikkia
Vapaa pääsy
Sön 26.1.2020
18:00
Ritarihuone

Suomalainen barokkiorkesteri
Uuden ajan alku – Beethovenin ja Riesin kamarimusiikkia

Joonas Ahonen, fortepiano
Baptiste Lopez, viulu ja liidaus
FiBO Players
Beethoven, Ries
http://fibo.fi/konsertit/2020/uuden-ajan-alku/
Sön 26.1.2020
15:00
Sellosali

Tapiola Sinfonietta
Hetkiä IV
Kamarimusiikkisarja

Barokkiyhtye Clavicula:
Jukka Kaukola, barokkisello
Miika Uuksulainen, barokkisello ja viola da gamba
Jouko Laivuori, cembalo
Carl Friedrich Abel: Sonaatti e-molli
Johann Christian Bach: Sonaatti op. 17
Giovanni Battista Cirri: Sonaatti op. 15 nro 2
Francesco Geminiani: Sonaatti op. 5 nro 5
Pieter Hellendaal: Sonaatit op. 5 nrot 1 ja 2
Salvatore Lanzetti: Sonaatti op. 1 nro 9