Fre 1.11.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Atlantin ylitys

Jeffrey Means
Jeremy Denk, joht. & piano
Irina Zahharenkova, cembalo
Johann Sebastian Bach: Konsertto cembalolle ja jousiorkesterille nro 2
Elliott Carter: Kaksoiskonsertto pianolle, cembalolle ja kahdelle kamariorkesterille
Wolfgang Amadeus Mozart: Pianokonsertto nro 19
Aaron Copland: Appalakkien kevät, sarja
Konserttiesittely ja taiteilijatapaaminen yhteistyössä Pianoespoon kanssa
- Avoin kenraaliharjoitus
Fre 1.11.2019
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Jupiter

Julian Rachlin, joht. & viulu
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2 g-molli op. 63, 25' 
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 1 D-duuri op. 25 ”Klassinen”, 15' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 1 Es-duuri KV 16, 12' 
Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia nro 41 C-duuri KV 551 “Jupiter”, 29'
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Lör 2.11.2019
16:00
Peurasaaren kappeli

Kemin kaupunginorkesteri
Kynttiläkonsertti

Meri-Lapin jousikvartetti
Lör 2.11.2019
19:00
Pyhän Markuksen kappeli, Kuopio

Kuopion kaupunginorkesteri
Pyhäinpäivän kynttiläkonsertti

Matias Häkkinen
Kuopion kaupunginorkesterin jouset ja lyömäsoittaja
Matias Häkkinen, liidaus, kanssasoittaja ja cembalo
Henry Purcell: Kuningatar Marian hautajaismusiikki (Funeral music for Queen Mary Z.860)
J.S. Bach: Ein feste Burg -koraali
Jean Gilles: Messe des Morts / Requiem (sovitettuna soitinyhtyeelle) I Introitus
Guillaume de Machaut: Rondeau XIV - Loppuni on alkuni (Ma fin est mon commencement)
Dietrich Buxtehude: Mein Hertz ist bereit -kantaatti (sovitettuna soitinyhtyeelle)
W.A. Mozart: Requiemin Lacrimosa  (sovitettuna jousiorkesterille)
Arvo Pärt: Summa
J.S. Bach: Ein feste Burg -koraali
Georg Muffat: Armonico Tributo, Sonaatti II g-molli
Liput: 20 € / 15 € eläkeläiset / 11 € alle 16v, opiskelijat, varusmiehet ja työttömät, Myynti myös ovelta tuntia ennen konsertin alkua
Yhteistyössä: BarokkiKuopio ja Ensemble Nylandia
Lör 2.11.2019
14:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera

Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 2.11. (klo 19), 5.11. (klo 11), 6.11. (klo 19), 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Lör 2.11.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera

Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 5.11. (klo 11), 6.11. (klo 19), 7.11. (klo 19), 8.11. (klo 19), 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Sön 3.11.2019
14:00
Rantasalmen kirkko

Savonlinnan Orkesteri
Kirkkokonsertti

Kimmo Tullila
Jari Vepsä, huilu
Inka-Elina Kuokkaniemi, oboe
Gabriel Fauré: Pavane, 6'
N.N.: Oboekonsertto, 20'
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja h-molli, 30'
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 20 €
Sön 3.11.2019
19:00
Savonlinnan Tuomiokirkko

Savonlinnan Orkesteri
Kirkkomusiikkiviikon päätöskonsertti

Kimmo Tullila
Inka-Elina Kuokkaniemi, oboe
Jari Vepsä, huilu
Johann Sebastian Bach: Orkesterisarja h-molli, 30'
Gabriel Fauré: Pavane, 6'
NN.: Oboekonsertto
Vapaa pääsy, käsiohjelmamaksu 20 €
Sön 3.11.2019
15:00
Tampere-talo, Pieni sali

Tampere Filharmonia
Faunien iltapäivä

Kalevi Aho: Lamento kahdelle alttoviululle
Sergei Prokofjev: Sonaatti kahdelle viululle C-duuri, op. 56
Johanna Eränkö: Erosion
W.A. Mozart: Käyrätorvikvintetto Es-duuri, KV 407
Mån 4.11.2019
19:00
Savoy-teatteri

UMO Helsinki Jazz Orchestra
Motown Night: UMO Helsinki & Johanna Försti & NN

Ed Partyka
Johanna Försti, laulu
David B. Whitley, laulu