Tors 7.11.2019
10:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra

Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 3€. Vain ryhmille. 
Muut esitykset: 12.11. ja 13.11 (klo 10)
Tors 7.11.2019
12:30
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra

Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 8.11. (klo 12), 12.11 (klo 12.30), 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Tors 7.11.2019
19:00
Vaasan kaupungintalo

Vaasan kaupunginorkesteri
"Barokkiaarioita"
Viljo ja Maire Vuorion Säätiön konsertti

Ville Matvejeff
Topi Lehtipuu, tenori
Ville Matvejeff: Seaside Rendezvous
Thomas Adès: Three studies on Couperin
Elliott Carter: Sinfonia nro 1
Jukka Tiensuu: Mora, 18´
Fre 8.11.2019
19:00
Kuopion Musiikkikeskus

Kuopion kaupunginorkesteri
Diandra sings Bond

Antti Rissanen
Diandra, laulu
Tero Lindberg, trumpetti
Liput: 35 € permanto / 30 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä / 11 e lapset alle 16v ja opiskelijat, S-Etukortilla 32 € permanto / 27 € parvet ja ryhmät väh. 20 hlöä
Fre 8.11.2019
13:00
Sibeliustalo

Lahden kaupunginorkesteri - Sinfonia Lahti
Sinfonia Lahti ja Frigg

Jaakko Kuusisto
Frigg-kansanmusiikkiyhtye:
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso
Liput: 25-20 € aikuiset ja eläkeläiset, 8 € lapset, opiskelijat ja työttömät
Fre 8.11.2019
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri
Perjantaisarja 5

Joshua Weilerstein
Ossi Tanner, piano
Jonas Silinskas, trumpetti
Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 G-duuri ”Rummunisku” 
Dmitri Šostakovitš: Pianokonsertto nro 1 c-molli op. 35
Caroline Shaw: Entr’acte jousiorkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60
*Myöhäisillan kamarimusiikki:
Kyeong Ham, oboe
Fàtima Boix Cantó, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
W. A. Mozart: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri K 452
Liput: 9-36 €
Fre 8.11.2019
19:00
Kansallisooppera, suuri näyttämö

Suomen Kansallisoopperan orkesteri
CircOpera

Nick Davies
Suomen Kansallisoopperan solistit ja kuoro
Sirkustaiteilijoita
Poimintoja suosituimmista oopperoista
Muut esitykset: 12.11. (klo 19), 14.11. (klo 19), 16.11. (klo 14), 16.11. (klo 19), 20.11. (klo 19), 21.11. (klo 19), 23.11. (klo 19), 26.11. (klo 19), 28.11. (klo 19)
Liput: 15-119 €
Fre 8.11.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
META4

Meta4-jousikvartetti:
Antti Tikkanen, viulu
Minna Pensola, viulu
Atte Kilpeläinen, alttoviulu
omas Djupsjöbacka, sello
Jörg Widmann: Oktetto
Gustav Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10, sov. Vladimir Mendelssohn ja Meta4
Joseph Haydn: Sinfonia nro 100 ”Sotilassinfonia”
*Konsertin jatkot
Matthew Whitall: Jousikvartetto nro 3, kantaesitys
- Avoin kenraaliharjoitus.
Fre 8.11.2019
12:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra

Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1.osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Taidetestaajat
Muut esitykset: 12.11 (klo 12.30), 13.11 (klo 12.30), 14.11 (klo 12.00) ja 15.11 (klo 12) 
Fre 8.11.2019
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Open Orchestra

Jukka Untamala
Paleface, juontaja
Timo Ollila, visuaalinen suunnittelu
Edward Grieg: Peer Gynt op. 23 nro 7 "Vuorenkuninkaan luolassa", 3’
W. A. Mozart: Sinfonia nro 40 g-molli 1. osa, 5'30’’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Montagues and Capulets", 6’
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia op. 64 "Romeo at Juliet’s Grave", 6’
Edward Elgar: Enigma-variaatiot op. 36 "Nimrod", 4’
Maurice Ravel: Bolero, 5'
Gioacchino Rossini: Wilhelm Tell -alkusoiton finaali, 3’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 2. osa, 4’
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92 4. osa, 9’
Andrea Tarrodi: Camelopardalis, 8’30’’
xxxx feat. Paleface, 4’
Liput: 24,00 €, 19,00 €, 9,00 €
Muut esitykset: 14.11 ja 15.11 (klo 19)