Tors 12.9.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri
Rooman karnevaali

Susanna Mälkki
Nelson Freire, piano
Hector Berlioz: Rooman karnevaali, alkusoitto
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Lotta Wennäkoski: Om fotspår och ljus 
Robert Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali op. 52
Tors 12.9.2019
19:00
Carelia-sali, Joensuu

Joensuun kaupunginorkesteri
Uuden ajan avajaisgaala

Eero Lehtimäki
Minna Pensola, viulu
Iiro Rantala, piano
FelixMendelssohn: Melusine-alkusoitto, 10'
Igor Stravinsky: Dumbarton Oaks, 15'
Pablo de Sarasate: Zigeunerweisen, 10'
Felix Mendelssohn: Kaksoiskonsertto viululle ja pianolle – III Allegro molto, 37'
Liput: 24/22/5 €
Tors 12.9.2019
19:00
Pato Areena, Kuusankoski

Kymi Sinfonietta
Red House -konserttisarja: II
"Mykkäelokuvan lumoa - Uusi Babylon"

Olari Elts, joht. & piano
Dmitri Šostakovitš: Uusi Babylon, 90'
Liput: aikuiset 22 €, eläkeläiset 17 €, työttömät ja opiskelijat 9 €
Elokuvan esittely klo 17.45
Tors 12.9.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti I
'Espagnole!'

John Storgårds
Guy Braunstein, viulu
Xavier Montsalvatge: Folia Daliniana, ensi kertaa Suomessa
Édouard Lalo: Symphonie Espagnole, sov. sooloviululle ja kamariorkesterille Mordechai Rechtman, sov. ekS.
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 3 a-molli op. 44, sov. kamariorkesterille Iain Farrington, sov. ekS.
Liput: 21/18/10 €
Muut esitykset: 13.9. Olos Polar Center, Muonio
Tors 12.9.2019
19:00
Laurentius-sali

Lohjan kaupunginorkesteri
Il Silvertones

József Hars
Keijo Silventoinen, oboe
Henrik Sandås, bandoneon
Uusinta Ensemble
Joseph Haydn : Sinfonia nro 1
Max Savikangas: Silvertone, kantaesitys
Osmo Tapio Räihälä: Stream jousiorkesterille (2017)
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 1
Tors 12.9.2019
12:00
Ristiinan koulukeskus

Mikkelin kaupunginorkesteri
Kapellimestarikurssi

Ari Rasilaisen kapellimestarikurssin osallistujat
Vapaa pääsy
Muut esitykset: Mikkelin musiikkiopisto 12.9. (klo 19)
Tors 12.9.2019
19:00
Mikkelin musiikkiopisto

Mikkelin kaupunginorkesteri
Kapellimestarikurssi

Ari Rasilaisen kapellimestarikurssin osallistujat
Vapaa pääsy
Tors 12.9.2019
19:00
Madetojan sali

Oulu Sinfonia
Sankarisooloja

Johannes Gustavsson
Daniel Müller-Schott, sello
Wolfgang Amadeus Mozart: Alkusoitto oopperasta Don Giovanni, 7’
Éduard Lalo: Sellokonsertto d-molli, 22’
Richard Strauss: Don Juan op. 20, 17’
Camille Saint Saëns: Danse bacchanale oopperasta Samson & Delila op. 47, 7’
Liput: 26/21/11 € (+toimituskulut)
Tors 12.9.2019
19:00
Rauma-sali

Pori Sinfonietta
Maakuntakiertue

Tibor Bogányi
Ion Buinovschi, viulu
Astor Piazzolla, Cuatro estaciones porteñas, 25'
Astor Piazzolla: Milonga del Angel, 6'
Zoltán Kodály, Zoltán Bánfalvi: Galantalaiset tanssit, 13'
Tors 12.9.2019
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri
Taiteilijavieraana Maria Krykov

Maria Krykov, kontrabasso
M. Boucard: Suite Champetre huilulle ja käyrätorvelle
S. Prokofjev: Kvintetto g-molli op. 39
E. Bozza: Sonatiini huilulle ja fagotille
T. Hauta-Aho: Kadenza
G. Bottesini: Konsertto kontrabassolle ja orkesterille nro 2 h-molli