Tors 5.12.2019
19:00
Kuopion Musiikkikeskus

Kuopion kaupunginorkesteri
Rajojen yli

Jaakko Kuusisto
Arttu Takalo, vibrafoni
Niko Kumpuvaara, harmonikka
Cecilia Damström: Tundo!, ensi kertaa Suomessa, 11'
Arttu Takalo: Kaksoiskonsertto vibrafonille ja harmonikalle, kantaesitys, 25'
Jean Sibelius: Sinfonia nro 3, 29'
Liput: 33 / 27 / 11 € (sis. palvelumaksu),
Avoin harjoitus klo 12
- Klo 11-14 Valohalli Ravintola Oodin lounas, Hinta: 10 €
Taiteilijatapaaminen klo 18.30 Valohalli.
Tors 5.12.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
3 MOB

Cem Mansur
Jeroen Berwaerts, trumpetti
Virva Puumala, sopraano
Joseph Haydn: Trumpettikonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 92 "Oxford"
Heinz Karl Gruber: 3 MOB-kappaletta trumpetille ja orkesterille
Arnold Schönberg: Jousikvartetto nro 2 jousiorkesterille
Konsertin jatkot
Fre 10.1.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Saint-Saëns

Jean-Jacques Kantorow
Alexandre Kantorow, piano
Frank Martin: Etydejä jousiorkesterille
Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 1
Camille Saint-Saëns: Allegro appassionato pianolle ja orkesterille
Franz Schubert: Sinfonia nro 5
- Avoin kenraaliharjoitus
Taiteilijatapaaminen
Fre 24.1.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Beethoven VII

Klaus Mäkelä
Petri Aarnio, viulu
Tuomas Lehto, sello
Alberto Ginastera: Variaciones concertantes
Väinö Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7
- Avoin kenraaliharjoitus
Konserttiesittely, Klaus Mäkelä
Konsertin jatkot
Fre 31.1.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Romantiikkaa

Daniel Blendulf
Katy Woolley, käyrätorvi
Thomas Ades: Living Toys
Richard Strauss: Käyrätorvikonsertto nro 1
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1
- Avoin kenraaliharjoitus
Konserttiesittely, Kimmo Korhonen
Fre 14.2.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Kronberg Academy

Jonathan Bloxham
Fumika Mohri, viulu
Timothy Ridout, alttoviulu
Benjamin Britten: Preludi ja fuuga jousiorkesterille
Aram Hatšaturjan: Konsertto-rapsodia viululle ja orkesterille
Bohuslav Martinů: Rapsodia-konsertto alttoviululle ja orkesterille
Benjamin Britten: Konsertto viululle, alttoviululle ja orkesterille
- Taiteilijatapaaminen
Fre 6.3.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Carmen

Pascal Rophé
Carolyn Sampson, sopraano 
Nicolas Bacri: Sinfonia nro 4
Joseph Canteloube: Auvergnelaisia lauluja
Georges Bizet / Rodion Štšedrin: Carmen-sarja
- Taiteilijatapaaminen
Fre 27.3.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Beethoven VIII

Klaus Mäkelä
Anni Haapaniemi, oboe
Jörg Widmann: Con brio
Friedrich Witt: Sinfonia C-duuri "Jena"
Richard Strauss: Oboekonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 8
- Avoin kenraaliharjoitus
Konserttiesittely, Klaus Mäkelä
Konsertin jatkot
Tors 9.4.2020
19:00
Espoo kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Hiljaisuus

Kaspars Putniņš
Viron filharmoninen kamarikuoro
Erik Söderblom, ohjaus
Arvo Pärt: Cantus In Memoriam Benjamin Britten                 
Arvo Pärt: Seitsemäs ylistyslaulu teoksesta Kanon Pokajanen                       
James MacMillan: Seitsemän viimeistä sanaa ristiltä
Konsertti on osa Espoon Kaupunginteatterin Viro-viikkoja.
- Konserttiesittely, Juha Ahonen ja Erik Söderblom
Fre 17.4.2020
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta
Metsänpeitto

Taavi Oramo, joht. & tenori
Meriheini Luoto, viulu
Heta Aho: Kolme laulua Edith Södergranin teksteihin
Juhani Nuorvala: Variationes ex "Bene Quondam"
Meriheini Luoto, orkestroinut Kalle Vainio Kalle Vainio: Metsänpeitto
- Taiteilijatapaaminen