Tors 26.9.2019
19:00
Seinäjoki-sali

Seinäjoen kaupunginorkesteri

Max Bruch: 8 kappaletta op. 83, nrot 1, 5 & 8
F. Poulenc: Trio oboelle, fagotille ja pianolle
M. Glinka: Serenadi Bellinin teemasta "La sonnambula" jousikvintetille ja pianolle
R. Schumann Pianokvartetto Es-duuri, op. 47
S. Istukaissaari: Kvartetto "HE!" op. 2, kantaesitys
Fre 27.9.2019
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri

Ilkka Hammo: On the Horizon, kantaesitys (Ylen tilaus)
Edvard Grieg: Pianokonsertto a-molli op. 16
Carl Nielsen: Sinfonia nro 5 op. 50
Lör 28.9.2019
19:00
Snellman-sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri

Tšaikovski: Andante cantabile, 11´
Outi Tarkiainen: Naarasäiti, kantaesitys 
Sostakovits: Sinfonia jousille, op. 118a, 24´
- Konsertti-intro klo 18.15
Fre 25.10.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta

Sauli Zinovjev: Un Grande Sospiro, kantaesitys
Reinhold Glière: Harppukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5
- Konserttiesittely, Klaus Mäkelä
Konsertin jatkot
 
Fre 1.11.2019
19:00
Musiikkitalo

Helsingin kaupunginorkesteri

Ottorino Respighi: Rooman pinjat
Veli Kujala: Konsertto viululle ja orkesterille ”Auseil”, kantaesitys
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 1
Fre 8.11.2019
19:00
Espoon kulttuurikeskus

Tapiola Sinfonietta

Jörg Widmann: Oktetto
Gustav Mahler: Adagio sinfoniasta nro 10, sov. Vladimir Mendelssohn ja Meta4
Joseph Haydn: Sinfonia nro 100 ”Sotilassinfonia”
*Konsertin jatkot
Matthew Whitall: Jousikvartetto nro 3, kantaesitys
Tors 14.11.2019
19:00
Kuusankoskitalo

Kymi Sinfonietta

Christopher Culpo (Ranska): Mundus Imaginalis, 25', kantaesitys
Pertti Jalava (Suomi): Alttoviulukonsertto, 23', kantaesitys
Andrea Portera (Italia): Klecksophonic Lieder, 18', kantaesitys
Tomi Räisänen (Suomi): Portal, Marimba concerto, 20', kantaesitys
Roberto Sansuini (Italia): Neljä tarinaa pienelle orkesterille, 26', kantaesitys
Tors 21.11.2019
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri

Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 

Fre 22.11.2019
19:00
Kemijärven kulttuurikeskus

Lapin kamariorkesteri

Olivier Messiaen: Le banquet céleste, sov. kamariorkesterille Tomas Djupsjöbacka, sovituksen ke.
Hector Berlioz: Les nuits d'été op. 7, sov. mezzosopraanolle ja puhallinkvintetille Henk de Vlieger, sov. ekS.
Ludwig van Beethoven: Septetto Es-duuri op. 20, sov. kamariorkesterille Arturo Toscanini, sov. ekS.

 

Ons 27.11.2019
19:00
Musiikkitalo

Radion sinfoniaorkesteri

Matti Heininen: Towards the extraordinary adventures of Baron Munchausen, kantaesitys (Ylen tilaus) 
Richard Strauss: Duett concertino TrV 293
Sofia Gubaidulina: Reflections on the theme B-A-C-H
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10