Tors 23.1.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Kiinalainen uusivuosi

Tianyi Lu
Huang Mengla, viulu
Huang Ruo: Folk Songs, 12’
He Zhanhao & Chen Gang: Butterfly Lovers' Violin Concerto, ensi kertaa Suomessa, 29’
Antonín Dvořák: Sinfonia nro 9 e-molli op. 95, ”Uudesta maailmasta”, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €
Fre 24.1.2020
19:00
Keski-Pohjanmaan konservatorion sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Chydenius & musiikki

Niamh McKenna, huilu
Elina Mustonen, cemablo & näyttelijä
Johanna Isokoski, sopraano
Katariina Heikkilä, altto
Onni Pulkkinen, poikasopraano
Kokkola-kvartetti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Rabbe Smedlund, näyttelijä
Juha Vuorinen, näyttelijä
Vesa Tapio Valo, ohjaus & käsikirjoitus
Gaetano  Pugnani: Orkesterikvartetto III A-duuri, osat 1-2, 9'
Lebrecht Julius Schulz: Cembalokvartetto e-molli, 10'
Antonio Sacchini: Jousikvartetto C-duuri op. 2/3, 8' 
Giovanni Battista Pergolesi: Stabat Mater, osat 1-3, 9' 
Giuseppe Maria Giacchino Cambini: Huilukvartetto D-duuri  op. 1/5, 14'
Christian Ernst Graf: Jousikvartetto G-duuri  op. 17/3, 2. osa, 2'
Gaetano Pugnani: Orkesterikvartetto II Es-duuri, osat 1-3, 12'
- Dramatisoitu konsertti ja levynjulkaisutilaisuus
Yhteistyössä: Kokkolan kaupunginteatteri
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
Kaikki teokset ovat Suomen ensiesityksiä paitsi Pergolesin Stabat Mater.
- Konsertti-intro klo 18.15
Tors 6.2.2020
19:00
Kaukametsän sali, Kajaani

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Vierailukonsertti

Jan Söderblom, joht. & viulu
Edward Grieg: Holbergin ajoilta, 18”
Johann Sebastian Bach: Konsertto viululle E-duuri, BWV 1042, 20'
Béla Bartók: Romanialaisia kansantansseja, 7'
Hans Gál: Music for String Orchestra, op. 73, ensi kertaa Suomessa, 20'
Tors 6.2.2020
19:00
Sodankylän kunnan valtuustosali

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Tiloja, kuvia ja käänteitä"

John Storgårds
Mikko-Pekka Svala, fagotti
Noora Van, kontrafagotti
Paul Petterson: At the Still Point of the Turning World, ensi kertaa Suomessa
Elena Firsova: Winter Music
Tomi Räisänen: Axis Mundi, kaksoiskonsertto fagotille, kontrafagotille ja kamariorkesterille (2020), kantaesitys
Aaron Jay Kernis: Musica Celestis
Modest Musorgski: Näyttelykuvia, sov. kamariorkesterille Wolfgang Rentz, sov. ensi kertaa Suomessa
Muut esitykset: 7.2. Korundi
Tors 6.2.2020
19:00
Turun konserttitalo

Turun filharmoninen orkesteri
Pohjoisen valo

Jukka Untamala
Pekka Kuusisto, viulu
Outi Tarkiainen: Yön auringon variaatiot, ensi kertaa Suomessa, 11’
Carl Nielsen: Viulukonsertto op. 33, 34’
Jean Sibelius: Sinfonia nro 4 a-molli op. 63, 40’
Liput 24/ 19/ 9 €
Fre 7.2.2020
19:00
Korundi

Lapin kamariorkesteri
Kamarisinfoniakonsertti II
"Tiloja, kuvia ja käänteitä"

John Storgårds
Mikko-Pekka Svala, fagotti
Nooran Van Dok, kontrafagotti
Paul Petterson: At the Still Point of the Turning World
Elena Firsova: Winter Music
Tomi Räisänen: Axis Mundi, kaksoiskonsertto fagotille, kontrafagotille ja kamariorkesterille (2020)
Aaron Jay Kernis: Musica Celestis
Modest Musorgski: Näyttelykuvia, sov. kamariorkesterille Wolfgang Rentz
Fre 21.2.2020
19:00
Snellman-sali

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Aurinkoista Italian puuhaa

Kreeta-Maria Kentala, joht. & viulu
Francesco Geminiani/Arcangelo Corelli: Concerto grosso nro 1 D-duuri, 11'
Giovanni Battista Somis: Viulukonsertto G-duuri, 11', ensi kertaa Suomessa
Tomaso Albinoni: Concerto a Cinque op. 7 nro 3, 8' 
Giuseppe Valentini: Konsertto 4 viululle op. 7 nro 11, 20'
Antonio Vivaldi: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle RV 548, 10' 
Liput: 28/22,50/11 € (sis. käs.kulut)
- Konsertti-intro klo 18.15
Tors 27.2.2020
19:00
G Livelab, Tampere

UMO Helsinki Jazz Orchestra
UMO Helsinki feat. Nina Mya: Overcast – The Music of Ed Partyka

Ed Partyka
Nina Mya, laulu
Ed Partyka musiikkia, ensi kertaa Suomessa
Liput G Livelabin sivuilta
Tors 5.3.2020
19:00
Hyvinkääsali

Hyvinkään Orkesteri
Tie moderniin kaupunkiin

Tuomas Pirilä
Sakari Männistö, jonglööri
Maija Hynninen: New Holland, Suomen ke., 9'
Arnold Schönberg: Kamarisinfonia nro 1, 21'
Aarre Merikanto: 10 kappaletta orkesterille – Largo misterioso, 4'
Lotta Wennäkoski: Jong, 18'
Kaija Saariaho: Aer, 17'
Igor Stravinsky: Ragtime, 5'
lisäksi "Postikortteja Pariisista", 10'
Ons 22.4.2020
19:00
Kemijärven kirkko

Lapin kamariorkesteri
Kamarikonsertti IV
"Kansansävelserenadeja"

Stefan Dohr, joht. & käyrätorvi
Josef Suk: Meditace op. 35a, vanhaan tshekkiläiseen koraaliin ‘St Wenceslas’ pohjautuen
Isidora Žebeljan: Dance of the wooden stick, ensi kertaa Suomessa
Pál Járdanyi: Fantasy and Variations on a Hungarian Folksong, ensi kertaa Suomessa
Isidora Žebeljan: Needle Soup, ensi kertaa Suomessa
Bruno Maderna: Dialodia
Antonin Dvořák: Serenadi d-molli op. 44 sov. nonetille František Hertl, sov. ensi kertaa Suomessa  
- Muut esitykset: 23.4. Korundi